Sam svoj majstor

Post Reply
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#76 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

kurty ako ne budes nasao ovo
napravis da kad otvaras okov zakaci prekidac i tako kad otvoris upali se kad zatvoris ugasi se nista lakse
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#77 Re: Sam svoj majstor

Post by kojeime »

.
Last edited by kojeime on 11/03/2011 13:45, edited 1 time in total.
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#78 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

OK... hvala svima na infu...za dva tri dana cu da se opet javim da vidim sta sam najbolje skontao da se uklopi...
Vjerovatno cu i tada imati koje pitanje
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#79 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Ja jos nisam kupio aparat za zavarivanje, ovih dana u novinama nadjem ponudu BHtehne na Ilidzi kod Obija, neka akcija alata i Varstroj Varex 152 snizen sa 187 na 159KM, medjutim imaju jos aparate Deca Star 190E, snizeni sa 223 na 169KM. Da li neko zna ista o ovim Deca aparatima, neki talijanski su i cine se opasniji od varstroja?
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#80 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

Ublehas wrote:Ja jos nisam kupio aparat za zavarivanje, ovih dana u novinama nadjem ponudu BHtehne na Ilidzi kod Obija, neka akcija alata i Varstroj Varex 152 snizen sa 187 na 159KM, medjutim imaju jos aparate Deca Star 190E, snizeni sa 223 na 169KM. Da li neko zna ista o ovim Deca aparatima, neki talijanski su i cine se opasniji od varstroja?
Decini su dobri aparati , imam ja jedan :) .Ta dva sto si naveo su identicna dva aparata , oba po 140 A, jedino je Varstroj laksi :D
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#81 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Uzeo sam Deca aparat dole u BHtehni(169KM), razlika u 10KM izmedju Varstroja(159KM) i ovog, ovo im je nova ponuda i njihov serviser veli da ga je probao i da je znatno bolji od Varstroja, tvrdi da da je ugasio (samoiskljucenje) tek nakon 7 konstantno sprzenih elektroda dok po njemu varex nemoze vise od 4 u cugu. Probao ga i ja i necini se los, lijepo pusta var samo je mana sto ima kratke kablove, znam oni stari aparati imali su kablove po 3 m duge ali su i bili znatno tezi pa se nisu mogli nosati okolo. Varex je laksi za 2kg ali je Deca nesto manja i kompaktnija.
hipisizik
Posts: 145
Joined: 31/07/2009 21:56

#82 Re: Sam svoj majstor

Post by hipisizik »

Jedno pitanje iz oblasti 'sam svoj majstor'..Kako izvaditi onaj cijeli mehanizam brave iz drvenih kupatilskih vrata, ako od alata imas samo noz ? :D Nije zezancija..levati su mi prefarbali vrata i pri tome prefarbali bukvalno sve, ukljucujuci i onaj metalni mehanizam od brave, koji je doduse bio pokvaren i koji nisam stigao zamijeniti prije farbanja. Znaci, sarafi su prekriveni farbom i vjerujem da je sve to pravo zapeklo, a ja nemam ni sarafciger, a kamoli nesto vise. Ima li neko zainteresovan da moze to izvaditi, al da ne zeznemo vrata? :D Vrata su obicna drvena, ali su specificnih dimenzija posto je u pitanu manji stan.
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#83 Re: Sam svoj majstor

Post by shibonja »

Jel noz spicast ili je zaobljen na vrhu? :D
hipisizik
Posts: 145
Joined: 31/07/2009 21:56

#84 Re: Sam svoj majstor

Post by hipisizik »

shibonja wrote:Jel noz spicast ili je zaobljen na vrhu? :D

Ma spicast je, da stvar bude gora.. :-? :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#85 Re: Sam svoj majstor

Post by debela »

dosad si mogao pet puta otici do pijace, malo veceg granapa, da ne spominjem radnje sa alatom i kupiti sarafciger :-)
hipisizik
Posts: 145
Joined: 31/07/2009 21:56

#86 Re: Sam svoj majstor

Post by hipisizik »

debela wrote:dosad si mogao pet puta otici do pijace, malo veceg granapa, da ne spominjem radnje sa alatom i kupiti sarafciger :-)
:D Ma ok, malo sam karikirao...pokusao sam ja to rijesiti sa sarafcigerom i slicnim stvarima, ali malo je komplikovano zbog farbe, zaista. Zahtijeva i umijece i odredjeni alat, a ja bi vrlo lahko mogo' samo sve razvaliti. :-?
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#87 Re: Sam svoj majstor

Post by debela »

drugi put nemoj karikirati jer ispadas levat :lol:
hipisizik
Posts: 145
Joined: 31/07/2009 21:56

#88 Re: Sam svoj majstor

Post by hipisizik »

debela wrote:drugi put nemoj karikirati jer ispadas levat :lol:
Pa sad...da li je levat onaj ko karikira ili onaj ko to ne konta, u najmanju ruku je diskutabilno :-)
pemanapemani
Posts: 5358
Joined: 09/09/2008 15:12

#89 Re: Sam svoj majstor

Post by pemanapemani »

hipisizik wrote:
debela wrote:dosad si mogao pet puta otici do pijace, malo veceg granapa, da ne spominjem radnje sa alatom i kupiti sarafciger :-)
:D Ma ok, malo sam karikirao...pokusao sam ja to rijesiti sa sarafcigerom i slicnim stvarima, ali malo je komplikovano zbog farbe, zaista. Zahtijeva i umijece i odredjeni alat, a ja bi vrlo lahko mogo' samo sve razvaliti. :-?
Šarafciger malo kucni čekićem i mislim da nećeš imati problema sa odvrtanjem. U najgorem slučaju, stvar se može riješiti bušilicom, a onda staviti nove šarafe.
hipisizik
Posts: 145
Joined: 31/07/2009 21:56

#90 Re: Sam svoj majstor

Post by hipisizik »

pemanapemani wrote:
hipisizik wrote:
debela wrote:dosad si mogao pet puta otici do pijace, malo veceg granapa, da ne spominjem radnje sa alatom i kupiti sarafciger :-)
:D Ma ok, malo sam karikirao...pokusao sam ja to rijesiti sa sarafcigerom i slicnim stvarima, ali malo je komplikovano zbog farbe, zaista. Zahtijeva i umijece i odredjeni alat, a ja bi vrlo lahko mogo' samo sve razvaliti. :-?
Šarafciger malo kucni čekićem i mislim da nećeš imati problema sa odvrtanjem. U najgorem slučaju, stvar se može riješiti bušilicom, a onda staviti nove šarafe.
Cujemo se onda na mob. i za haustor i za ovo :)
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#91 Re: Sam svoj majstor

Post by smurf »

Sta nam bi sa kurtyem :shock: Nesto je on pokusavao oko struje i ni'dje ga vise :-)

Super je biti sam svoj majstor ali neke stvari bih ipak prepustio ljudima od zanata. Jeste, danas je malo tesko naci prave majstore, masa njih su tata-mate tipa "drz' vodu dok majstori odu", al' srecom ima :sax:
Volim svasta barkati i sarafati al' samo svoje i ne rijetko me prvi put kostao puno skuplje nego da sam zvao majstora.

Pitamo komsiju molera kol'ko treba Jupola za dvosoban stan i on pogleda, kaze dvije velike kante. Mi kupimo dvije kante i karton pive, nas trojica se zadamo i jedva okrecimo dnevni boravak :-) Zafalilo nam materijala, al' je sve bljestalo :D Nakon godinu dana jaran je morao da zove majstora da gletuje zidove jer nas "debeli" sloj je trebalo razgoditi na par krecenja :lol: :lol: To je bilo jedno super iskustvo, hem sam skontao kako sta treba, hem me niko od raje vise nije zvao da pomognem oko moleraja :D
Vecinu kucnih zadataka obavim sam, nije nikakvo mudro slovo, samo treba malo mucnuti glavom i skontati kako sta radi. Na kraju balade, kao sto neko rece ima internet i sve ti se samo kaze. Jedino kod pojedinih kucanskih aparata moze problem predstavljati dijagnostika pa ako nemam vremena zovem majstora.

Samo ima jedna stvar koja me prati godinama... Cuvam neku skulu, vazda je premjestam jer smeta i smeta i ha je bacim jako brzo dodje vakat kada mi bas to zatreba :-)
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#92 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Tako ti je to, cuvas, cuvas, smeta ti, na kraju poludis i sutnes to nogom neprodje ni hefta zatreba ti za zivota.
Dobro ste to vi dnevni boravak sa dvije velike kante boje, ja mislim da je sloj na zidu bio cenat debeo :lol: . Meni jedna kanta dosta haman za cijelu kucu :)
@hipisizik, nikakv ti nije problem "iskopati" bravu ispod boje tj. ofarbanih vrata, sto ovaj drug rece malo kucni sarafciger cekicem i to ide bez problema, kad promjenis nemoj vise nikad farbati preko brave i gotovo.
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#93 Re: Sam svoj majstor

Post by eluna »

:)
User avatar
kurty
Posts: 45059
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#94 Re: Sam svoj majstor

Post by kurty »

smurf wrote:Sta nam bi sa kurtyem :shock: Nesto je on pokusavao oko struje i ni'dje ga vise :-)
Ziv sam... Elem, odem da vidim do osobe kojoj je kutija namjenjena.. da nesto izmerim i u sali pitam #da ti napravim to i to, sa tim i tim" i dobijem odgovor "vidis da je sve od punog drveta, tako da ako je materijal takav, onda pravi"...

Imam viska borera i tamam su sad u toj kutiji
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#95 Re: Sam svoj majstor

Post by eluna »

hipisizik wrote:Jedno pitanje iz oblasti 'sam svoj majstor'..Kako izvaditi onaj cijeli mehanizam brave iz drvenih kupatilskih vrata, ako od alata imas samo noz ? :D Nije zezancija..levati su mi prefarbali vrata i pri tome prefarbali bukvalno sve, ukljucujuci i onaj metalni mehanizam od brave, koji je doduse bio pokvaren i koji nisam stigao zamijeniti prije farbanja. Znaci, sarafi su prekriveni farbom i vjerujem da je sve to pravo zapeklo, a ja nemam ni sarafciger, a kamoli nesto vise. Ima li neko zainteresovan da moze to izvaditi, al da ne zeznemo vrata? :D Vrata su obicna drvena, ali su specificnih dimenzija posto je u pitanu manji stan.
moji na poslu - kad šta tako zapekne - zaliju kokakolom :D - to čudo sve nagriza, pa i farbu staru 3.000.000 godina a i hrđu bogami .... pošto moraš čuvati vrata, a u pitnju su malecki šerafi, uzmi štapiće za uho i natopi kokoakolom pa onda probaj ..... dobro bi bilo da vrata položiš u horizontalu na neki stol i šta već, da kola brže djeluje

inače, za ovo se koristi WD40 :)
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#96 Re: Sam svoj majstor

Post by eluna »

pitao vlasnik teme šta znamo, pa da krenem redom

još kao dijete ljepila sam pločice, miješala beton, polagala armaturu (neko napisa "mrtva ploča" :) to me tako vratilo u djetinjstvo), zidala, i skidala i postavljala tapete ..... sjećate se onih starinskih utikača od dva dijela, promjena kabla na tim čudima pričinjavala mi je baš pravo zodovoljstvo, farbanje stolarije (komplet sa brušenjem stare farbe, kitovanjem, ručno lakiranje, postavljanje stakala) ............... obožavam "svojih ruku djelo" ... tako smo prošle godine suprug i ja ofarbali svu lamepriju za potkov vikendice, a kada bude gotova stolarija s kojom se ipak nećemo gnjaviti jer nemamo vremena, potkrovlje ćemo sami uraditi :), a majstor mi nikada nije ni trebao za promjenu grla sijalice, promjenu česme ili gumica na istoj, promjene osigurača, zamjenu brava ili samo cilindra brave, dotezanja, pritezanja i ostale sitne kućanske poslove ....... dok osposobimo podrum vikendice planiram i da probam rad u bakru, ali ne klasični bakrorez .......

e sad "ženski dio" sam svoj mastor - sve što mi zatreba, krojenje, šivanje, pletenje, heklanje, izrada nakita, ukrasa, dekoracija po kući, za poklone ........ ono standardno oko kuhanja, ukrašavanja stola i stvaranja atmosfere ovdje preskačem .....

jedino se nikada nisam petljala oko automobila - valjda zato što isti nismo imali jer nam nije bio potreban :), ali zato sada na poslu dužim cijeli vozni park od 15 komada :D pa sam uz kolege i majstore s kojima deveram naučila nešto malo, tj. barem znam šta je i kako izgleda amortizer, lamela, itd......
Ublehas
Posts: 311
Joined: 03/07/2008 14:08

#97 Re: Sam svoj majstor

Post by Ublehas »

Bullet Tooth Tony wrote:
Ublehas wrote:Ja jos nisam kupio aparat za zavarivanje, ovih dana u novinama nadjem ponudu BHtehne na Ilidzi kod Obija, neka akcija alata i Varstroj Varex 152 snizen sa 187 na 159KM, medjutim imaju jos aparate Deca Star 190E, snizeni sa 223 na 169KM. Da li neko zna ista o ovim Deca aparatima, neki talijanski su i cine se opasniji od varstroja?
Decini su dobri aparati , imam ja jedan :) .Ta dva sto si naveo su identicna dva aparata , oba po 140 A, jedino je Varstroj laksi :D
Moj novi Deca aparat vec povario dvije metalne konstrukcije za vinovu lozu, jedna prosli vikend a druga juce dimenzija 320X310X210 (D,Š,V) i nijedanput se nije ugasio sam, radi ko Doxa. Jedino mi se nisu svidjele elekrode Elvaco (made in BiH, Bijeljina) ostavljaju jako puno troske, sreca imao sam nesto Jadranovih elektroda koje su puno bolje. Jeste da me danas bole i noge i ledja i ruke sto od rada i varenja u cucecem polozaju sto od akrobacija i ventranja po svemu i svacemu da se povari stagod na samoj konstrukciji (mreza, ojacanja...) ali vrijedi onog osjecaja kad nesto napravis sam.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#98 Re: Sam svoj majstor

Post by Bullet Tooth Tony »

Ublehas wrote:
Bullet Tooth Tony wrote:
Ublehas wrote:Ja jos nisam kupio aparat za zavarivanje, ovih dana u novinama nadjem ponudu BHtehne na Ilidzi kod Obija, neka akcija alata i Varstroj Varex 152 snizen sa 187 na 159KM, medjutim imaju jos aparate Deca Star 190E, snizeni sa 223 na 169KM. Da li neko zna ista o ovim Deca aparatima, neki talijanski su i cine se opasniji od varstroja?
Decini su dobri aparati , imam ja jedan :) .Ta dva sto si naveo su identicna dva aparata , oba po 140 A, jedino je Varstroj laksi :D
Moj novi Deca aparat vec povario dvije metalne konstrukcije za vinovu lozu, jedna prosli vikend a druga juce dimenzija 320X310X210 (D,Š,V) i nijedanput se nije ugasio sam, radi ko Doxa. Jedino mi se nisu svidjele elekrode Elvaco (made in BiH, Bijeljina) ostavljaju jako puno troske, sreca imao sam nesto Jadranovih elektroda koje su puno bolje. Jeste da me danas bole i noge i ledja i ruke sto od rada i varenja u cucecem polozaju sto od akrobacija i ventranja po svemu i svacemu da se povari stagod na samoj konstrukciji (mreza, ojacanja...) ali vrijedi onog osjecaja kad nesto napravis sam.
ooo znam :D , ma nista te elektrode ni turske one , sve je to slabo ... jadran je tu tata, ona zelena kutija :thumbup: sretno dalje sa radom
User avatar
eluna
Posts: 10471
Joined: 06/05/2009 21:29

#99 Re: Sam svoj majstor

Post by eluna »

izgleda se razbježali majstori :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#100 Re: Sam svoj majstor

Post by respo »

majstorisem na drugom mjestu :D
Post Reply