Kolike su cijene fasede po m²?

SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#1 Kolike su cijene fasede po m²?

Post by SaMaster »

Pozdrav,

da li neko zna koliko se u Sarajevu krecu cijene fasade po m² za kuce?
User avatar
kurty
Posts: 45056
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#2 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by kurty »

prije godinu dana sam se raspitavao i bilo je ok 28maraka...termika, mrezice malter, boja, ruke...

ovo je bilo u Brezi, mislim poznajem momka koji je to radio i rekao je da je cijena tolika...

Eh sad, jel sta poskupilo, jel skuplje u Sarajevu, jel ovaj skup ili jeftin, pojma nemam
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#3 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by semmy »

ja ti mogu dati br. covjeka koji radi fasade, mi smo kasno za njega saznali ali je radio kolegici s posla i prezadovoljna je i cijenom i onim sto je uradio..
samo malo
Posts: 2313
Joined: 04/05/2009 13:50

#4 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by samo malo »

Mi smo uzeli Besic spektar prije par godina, najskuplji paket (Baumit, ima i slovenacki Jub, i najjftinija varijanta neka nasa firma, mislim to je materijal u pitanju, tri su dakle paketa i ovaj njemacki Baumit je najskuplji ali i najbolji) i jesu poskupi, ali urade posao za cistu peticu.
Na kucetini koja je bas pozamasna, dva sprata, potkrovlje i 8x8, ja nisam nasao ni jednu jedinu najsitniju greskicu. Kulir boli glava, sam biras koje ces kombinacije boja, sta ti se svidja, izbor boja fasade je pozamasan, sve moguce nijanse nude.

Ali ne mogu ti reci koliko je kostalo po kvadratu, zaracunavaju posebno ruke posebno materijal, ne sjecam se sad tacno cifre, ali izaslo nas je dosta para. Ali vrijedi, jebiga, za fasadu se ne isplati skrtariti.

Ovi sto rade na svoju ruku (po oglasima i slicno), ne vjerujem ja takvima, komsija je uzeo tako neke na svoju ruku pa mu skrtarili na materijalu, mreza mu se ocrtava kad sunce sjenci, i slicno.
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#5 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by starii »

oko 40KM/m2 ruke i materijal
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#6 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by mrtva kokoš »

zavisi koje materijale koriste i koliko cijene ruke. to se krece 28KM na svoju ruku, pa do 40-tak KM preko firmi koje se tim poslovima bave. kod mene su moji prije 3 godine radili fasadu i izaslo h je je 33KM/m2
e sad dobra stvar je bila sto su majstori koji su radili za tu firmu, koristili materijal koliko su htjeli
nisu morali sparati jer iako su radili za tu firmu od njih nisu dobijali platu. fasada je uper ispala, tako da se ne moze naci niti jedna zamjerka. vjerujem da smo mogli proci i jeftinije jer sam vidjao u to vrijeme da majstori rade po 11 KM/m2
i do dobro bez fusaeraja, a ovi sto su kod nas radili bilo im je 15KM/m2 znaci majstori su bili 15KM a materijal 18KM...
e sad posto tesko da ti mozes naletiti na situaciju na kakvu su moji naletili najpametnije bi ti bilo da nekoga ko se poznaje u radove dovedes i da ti on od prilike sracuna koliko ti treba materijala. a sto se tice majstora da nadjes neke
koji su provjereni iza cijih ruku se moze vidjeti djelo koji samim time sto je tvoj materijal nece stediti na njemu.
fasada je ogledalo kuce i tu ne mozes svakoga dovoditi.
i da mislim da si zakasnio sto se tice fasade, hladno ce ti biti da pocinjes sada. najbolje ce ti biti tamo krajem aprila ili pocetkom maja i jos jedna napomena nemoj ici ispod 8 debljine stiropora..
SaMaster
Posts: 927
Joined: 06/03/2005 16:05

#7 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by SaMaster »

Hvala vam na odgovorima.

Ja sam se malo raspitivao i najcesci odgovori koje sma dobijao je oko 35KM.

@Samo malo, Sammy
Posaljite mi brojeve telefona vasih majstora pa da se cujem s njima.

Naravno i svi ostali koji imaju dobra iskustva i koji mogu nekoga preporuciti, slobodno nek mi posalju broj...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jedan mali savjet, nemoj stediti na debljini stiropora, ako si mislio ici sa 5 postavi 8, ako si mislio 8 postavi 10. Stiropor je tek na 4-5 mjestu po udjelu troskova u ukuponom racunu za izdradu termo fasade, najsuplji je zavrsni sloj i ljepilo. Recimo Baumit ima poseban stiropor sa određenim udjelom grafita u sebi a navodno da ima bolju termoizolaciju za 20% u odnosu na "obicni". Dvoumio sam se da li da idem na ovu opciju ali to je za nas standard zaista skupo, sada iz ove situacije mozda sam i trebao to uraditi jer je efekat ustede nevjerovatan i sa obicnim stiroporom debljine 10 cm.

Sretno.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#9 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by semmy »

evo br. smajo 061/843 181
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#10 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by zlo zlo »

et i ja da pitam, koliko su cijene izrade fasade trenutno?? , i to mislim na obnovu fasade, znaci završni sloj i boja,skela i ruke, sto vec ide u to... jer uz 50centi zida nema potreba za stiroporom ovdje..tek radi estetike.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#11 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Danguba »

zlo zlo wrote:et i ja da pitam, koliko su cijene izrade fasade trenutno?? , i to mislim na obnovu fasade, znaci završni sloj i boja,skela i ruke, sto vec ide u to... jer uz 50centi zida nema potreba za stiroporom ovdje..tek radi estetike.
ovo ne razumijem. od kojeg materijala je taj zid i u kom podrucju?

za ostale:
zadnja informacija koju sam na brzinu dobio za ucesce materijala(malo boljih) potrebno je od 20-22 KM/m2
za ruke potrebno je izdvojiti od 12KM/m2 za neku osnovnu izradu a za zahtjevnije radove(obrade sa profilima oko prozora, vrata, coskovima kuce...) cijena ide i do 20 KM/m2 ukljucujuci i skelu.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#12 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by zlo zlo »

zgrade iz 60-70tih(Mo)..zid 50 cm.. i stvarno nema potrebe za nekom toplinskom dodatnom, znaci samo taj zadnji sloj fasade... na staru fasadu sto bila.. :)
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#13 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Danguba »

zlo zlo wrote:zgrade iz 60-70tih(Mo)..zid 50 cm.. i stvarno nema potrebe za nekom toplinskom dodatnom, znaci samo taj zadnji sloj fasade... na staru fasadu sto bila.. :)
ako je kamen ili beton moze biti i metar debljine ali od toga nema fajde zato sto im je koeficijent toplinske provodljivosti visok
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#14 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by zlo zlo »

eto pitah baš, puna cigla blokovi neki :) uglavnom moze se sibicom zagrijat..sad ti meni izracunaj odprilike sve skupa koliko je odprilike po metru ..ovako kako ja velim :lol: :lol:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#15 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Danguba »

zlo zlo wrote:eto pitah baš, puna cigla blokovi neki :) uglavnom moze se sibicom zagrijat..sad ti meni izracunaj odprilike sve skupa koliko je odprilike po metru ..ovako kako ja velim :lol: :lol:
dok prodjes gradom i vidis da neko radi fasadu, najbolje ti je priupitaj o svemu.
da bi ti ja nesto konkretno rekao moram znati puno toga(stanje maltera na staroj fasadi, koliko se mora cistiti taj stari malter, povrsina i visina skele, materijali sa kojima zelite to raditi, zahtjevnost u detaljima...) zato ti je najbolje pitati nekoga ko moze da dodje na lice mjesta i da to sve pregleda.

p.s. klasicno malterisanje cini mi se ide 2-3KM/m2 a tako je isto i navlacenje gotovih smjesa za fasadu.
User avatar
svemir.ba
Posts: 33
Joined: 21/03/2011 14:58
Contact:

#16 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by svemir.ba »

Je li neko imao iskustva sa drvenim fasadama i koliko to košta po m2?
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Truba »

možda valjam gluposti ali kako bi bilo recimo da na stiropor idu drvene daske
naravno koje bi lijepo bile ofarbane i dobro zaštićene

bil to bilo izvedljivo i jeftinije a da je približno dobro :D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#18 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Danguba »

Black swan wrote:možda valjam gluposti ali kako bi bilo recimo da na stiropor idu drvene daske
naravno koje bi lijepo bile ofarbane i dobro zaštićene

bil to bilo izvedljivo i jeftinije a da je približno dobro :D
Drzalo bi dok daska ne bi popucala, oljustala se i na kraju pocela otpadati.
Postoje daske za vanjsku primjenu koje su potapane u posebne tekucine da ne truhnu ALI svako drvo na promjeni vlaznosti puno radi(puca) tako da i sa najboljom zastitom to ne bi moglo dugo trajati.
User avatar
Truba
Posts: 81199
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Truba »

pa kako onda drvene kuće u americi
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#20 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by putujucidzindas »

il aris po cijeloj austriji :) nigdje veze, bitno je da uradis potkonstrukciju, kojom ces obezbijediti vazdusni sloj izmedju termoizolacije i daske, a kroz koji ce se "luftati" komplet fasada i izvlaciti vlagu. drvo mora biti dobro impregnirano i zasticeno, a u slucaju gore spomenutog arisa, nije nuzna nikakva zastita - aris vremenom patinira, pa dobija sivkasto-zelenkastu boju, kvalitet ostaje ok
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#21 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Danguba »

nikakav problem da uradite drvene obloge. :|

p.s. aris mijenja boju patiniranjem pa ces dobiti sarenilo a da bi to izbjegao trebao bi ga najmanje dva puta premazati bezbojnim tankoslojnim lazurama na osnovi organskih otapala...i taj postupak ponavljati svake dvije do tri godine

hocu da kazem, sve se moze izvesti ali koliki ce vijek trajanja biti, odrzavanje, troskovi, efekat, dizajn...pa tako fasadu mozes obloziti od leda :D preko slame do zemlje. :D
User avatar
putujucidzindas
Posts: 889
Joined: 24/07/2006 20:41
Location: SA

#22 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by putujucidzindas »

naravno da mijenja boju - ne bih da raspravljam o razlozima za i protiv. Samo, reci ne valja drvo na fasadi je malo nigdje veze - valja, bolje je od klasicne termofasade, ako za to imas novca i vremena.

Ne odgovorismo covjeku - sve u svemu, ne bi bilo jeftinije od klasicne termofasade. Samo aris za fasadu, neobradjen, bez potkonstrukcije je oko 70 KM/m2.
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#23 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by kokolina »

zna li ko otprilike kolko dođe obična fasada po m2?
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#24 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by Danguba »

kokolina wrote:zna li ko otprilike kolko dođe obična fasada po m2?
ako nam kazes sta podrazumijevas pod ''obicnom'' fasadom, mozda ti i pomognemo. :)
kokolina
Posts: 219
Joined: 03/12/2006 15:55
Location: mostar

#25 Re: Kolike su cijene fasede po m²?

Post by kokolina »

ma mislila sam na malter-fasadu :)

evo sad smo se ipak odlučili za sriropor pa kolko smo mogli izračunati ide oko 30 KM po m2 sa 8 cm stiropora laštro ili igm, ljepilo mat i neki akrilni završni sloj, naravno sa ugradnjom
Post Reply