Renoviranje kupatila

amar_no1
Posts: 41
Joined: 22/02/2011 22:57

#351 Re: Renoviranje kupatila

Post by amar_no1 »

Pozdrav imam pitanje :D hocu da renoviram kulatilo wc solja mi je na ruznom mjestu da li je to, moguce izmjestiti?? Jedan majstor mi govori da radi kanalizicione cijevi nemoguce je izmjestiti solju
Aspartan
Posts: 74
Joined: 06/04/2021 11:39

#352 Re: Renoviranje kupatila

Post by Aspartan »

amar_no1 wrote: 26/01/2022 10:05 Pozdrav imam pitanje :D hocu da renoviram kulatilo wc solja mi je na ruznom mjestu da li je to, moguce izmjestiti?? Jedan majstor mi govori da radi kanalizicione cijevi nemoguce je izmjestiti solju
Pitaj drugog majstora
amar_no1
Posts: 41
Joined: 22/02/2011 22:57

#353 Re: Renoviranje kupatila

Post by amar_no1 »

Aspartan wrote: 26/01/2022 10:07
amar_no1 wrote: 26/01/2022 10:05 Pozdrav imam pitanje :D hocu da renoviram kulatilo wc solja mi je na ruznom mjestu da li je to, moguce izmjestiti?? Jedan majstor mi govori da radi kanalizicione cijevi nemoguce je izmjestiti solju
Pitaj drugog majstora
Pa pitacu al pitam i ovdje nemoj se pametan praviti ako, znas napisi nesto u vezi toga ako ne znas zaobidji i, to je to
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#354 Re: Renoviranje kupatila

Post by TDK-90 »

Normalno da moze , samo ako je majstor rekao misljenje da ne moze U tom slucaju moze minimalno pomjeranje montazni element na zid.
Ako je kuca zu ima mogucnosti u stanu na zalost manje
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#355 Re: Renoviranje kupatila

Post by Altsa »

Ja kada sam renovirao kupatilo pitao sam svog majstora moguli ovo prebaciti tamo a ovo vamo. On mi je rekao da moze smjestiti wc solju, lavabo ili tus kadu gdje god hocu. Svakako je mijenjao sve vodovodne instalacije. Samo se glavna kanalizaciona vertikala ne moze dirati sto normalno. E sad mozda je kod tebe nesto specificno pa je majstor rekao da ne moze.
arminicos
Posts: 386
Joined: 10/09/2008 12:25

#356 Re: Renoviranje kupatila

Post by arminicos »

Preporuka za kupatilo zidani tus ili ubaciti staklo ? sta je po vama lakse za odrzavati a duze da traje
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#357 Re: Renoviranje kupatila

Post by moonca »

Ako nema mjesta da rashirish ruke.. u tushu.. ne staklo.... da renoviram.. samo s plasticnom zavjesom.. jeste prevazidjeno no.. :-)

.. za odrzavanje naj. ..... mijenjash i ne ozljedjujesh laktove... :zoka:
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#358 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

arminicos wrote: 08/03/2022 14:38 Preporuka za kupatilo zidani tus ili ubaciti staklo ? sta je po vama lakse za odrzavati a duze da traje
Zidani tus mi je nekako papanski :D . Jeste lakse odrzavati zidani tus ali i staklo nije nesto tesko odrzavati. Poslije kupanja ocistiti staklo i jednom u 20 dana temeljno ocistiti i nije neki bauk
arminicos
Posts: 386
Joined: 10/09/2008 12:25

#359 Re: Renoviranje kupatila

Post by arminicos »

Image

Kazu svi zidani tus je skuplje raditi. Vecina raje u Njemackoj sada zida tus zbog lakseg odrzavanja. Kuci imam tus kabinu i mogu reci da se nakon 2 godine rasklimala ne zatvara se vise kako treba a skupa je bila 1000 KM. I vidim dosta kamenca se fata na nju. Tako da nikome vise ne bi preporucio tus kabinu. Gledam sada samo sto ce mi duze trajati
User avatar
Reglan
Posts: 4839
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#360 Re: Renoviranje kupatila

Post by Reglan »

Pozdrav raja, gdje je najveci izbor plocica u gradu? Sta preporucujete
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#361 Re: Renoviranje kupatila

Post by tataćusak »

Reglan wrote: 03/04/2022 18:55 Pozdrav raja, gdje je najveci izbor plocica u gradu? Sta preporucujete
Nemam odgovor na tvoje pitanje ali ne bi bilo loše da ovdje podijeliš troškove materijala, majstora itd. :)
User avatar
Reglan
Posts: 4839
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: bordo-bijeli

#362 Re: Renoviranje kupatila

Post by Reglan »

tataćusak wrote: 03/04/2022 18:57
Reglan wrote: 03/04/2022 18:55 Pozdrav raja, gdje je najveci izbor plocica u gradu? Sta preporucujete
Nemam odgovor na tvoje pitanje ali ne bi bilo loše da ovdje podijeliš troškove materijala, majstora itd. :)
Hocu, zasad sam dogovorio keramicara, 20 KM po kvadratu, planiram tursko kupatilo. U fazi sam potrage za plocicama. Ne znam ni sam sta je najbolje cijena/kvalitet.
Kakav je ukras?
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#363 Re: Renoviranje kupatila

Post by alica.k »

Plocice svugdje manje vise iste.

Ja sam u Nidei na Grbavici nasla otprilike sto sam trazila. Jedino sam za kuhinju pod kupila u Kerametalu one heksagon.

Sve sto valja skupo je.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#364 Re: Renoviranje kupatila

Post by sime_cipol »

tataćusak wrote: 03/04/2022 18:57
Reglan wrote: 03/04/2022 18:55 Pozdrav raja, gdje je najveci izbor plocica u gradu? Sta preporucujete
Nemam odgovor na tvoje pitanje ali ne bi bilo loše da ovdje podijeliš troškove materijala, majstora itd. :)
Prijatelji su nedavno renovirali. 10k izaslo. Doduse imali su plinski bojler od troskova.
Prije par mjeseci im je i rodbina renovirala kupatilo, 15% su jeftinije prosli. Materijal poskupio.
Isti ljudi im radili
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#365 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

alica.k wrote: 03/04/2022 20:56 Plocice svugdje manje vise iste.

Ja sam u Nidei na Grbavici nasla otprilike sto sam trazila. Jedino sam za kuhinju pod kupila u Kerametalu one heksagon.

Sve sto valja skupo je.
i ja sam u Nidei uzeo ali su bezobrazni sa dostavom. Trazili 50 km da iznesu na I prvi sprat :lol: . veliki minus za to
User avatar
alica.k
Posts: 8774
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#366 Re: Renoviranje kupatila

Post by alica.k »

madesa wrote: 04/04/2022 08:16
alica.k wrote: 03/04/2022 20:56 Plocice svugdje manje vise iste.

Ja sam u Nidei na Grbavici nasla otprilike sto sam trazila. Jedino sam za kuhinju pod kupila u Kerametalu one heksagon.

Sve sto valja skupo je.
i ja sam u Nidei uzeo ali su bezobrazni sa dostavom. Trazili 50 km da iznesu na I prvi sprat :lol: . veliki minus za to
Ma ja sam to sve dala da rjesava lik koji je radio na renovaciji. Najbukvalnije mi se nije dalo zajebavat s njima. Nazalost kod njih mi je najbolji bio omjer cijene i kvalitete, mislim da sam uzela u vokelu, murexu ili u onom floors & walls ili negdje trece da bi bilo sve gospodski. Nazalost takve prodavnice su bile skupe ko zara, dekor za kuhinju je kostao 125KM po m2 il nesto tako glupo :-) nisu normalni.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#367 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

madesa wrote: 04/04/2022 08:16 Trazili 50 km da iznesu na I prvi sprat . veliki minus za to
Ne znam zasto trazenu naknadu smatras minusom? Nije im obaveza da kupljeni materijal dostavljaju u stan. Drugo, zavisno od kolicine materijala, racunaj koji je to rad- koliko paketa plocica, a svaki je barem 10+ kg, zatim koliko stotina kilograma ljepila, ovoga, onoga?
2016 godine sam renovirao kupatilo, WC i ulazni hodnik u kuci. Ogromna kolicina šuta, otpadnog materijala, treba to sve ubaciti u vrece- ne moze vise od polovine vrece, pretesko je, treba odvesti na deponiju, zatim novonabavljeni materijal.. od kapije do ulaznih vrata kuce je nekih 10 tak metara, pomagao sam pri unosenju kupljenog, okilavio se- a nisam bas bez kondicije. Za utovar i odvoz otpada mi je zaista najjeftinija opcija bila da to prpeustim majstorima, da nisam tako, bilo bi- utovar, slozi u dvoristu, trazi i plati kamion/kamioncic, odvezi na deponiju, plati ulaz i odlaganje-skuplja pita nego tepsija.
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#368 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

kuli1961 wrote: 04/04/2022 21:59
madesa wrote: 04/04/2022 08:16 Trazili 50 km da iznesu na I prvi sprat . veliki minus za to
Ne znam zasto trazenu naknadu smatras minusom? Nije im obaveza da kupljeni materijal dostavljaju u stan. Drugo, zavisno od kolicine materijala, racunaj koji je to rad- koliko paketa plocica, a svaki je barem 10+ kg, zatim koliko stotina kilograma ljepila, ovoga, onoga?
2016 godine sam renovirao kupatilo, WC i ulazni hodnik u kuci. Ogromna kolicina šuta, otpadnog materijala, treba to sve ubaciti u vrece- ne moze vise od polovine vrece, pretesko je, treba odvesti na deponiju, zatim novonabavljeni materijal.. od kapije do ulaznih vrata kuce je nekih 10 tak metara, pomagao sam pri unosenju kupljenog, okilavio se- a nisam bas bez kondicije. Za utovar i odvoz otpada mi je zaista najjeftinija opcija bila da to prpeustim majstorima, da nisam tako, bilo bi- utovar, slozi u dvoristu, trazi i plati kamion/kamioncic, odvezi na deponiju, plati ulaz i odlaganje-skuplja pita nego tepsija.
pa kako ti mislis da neko unese to ? Neka podignu cijenu keramike za 2 Km i tacka. Ali traziti 50 km je bezobrazno. i Za tvoju informaciju isto tako sam imao problem za TV , nisu htjeli da unesu i nakon inspekcije i svega , tacno u dnevni ga stavili :kiss: . Takodjer u Laseru sam kupio svasta skoro citavu sanitariju i zove covjek dosla,ja njemu fino na prvom spratu te cekam, kaze on meni ispred cemo istovariti i ja ga fino vratim, ponovo inspekcija se zove i iduci dan u hodniku dostavljeno :D . Bagra je bezobrazna i iskoristtite svi svoja prava
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#369 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

ok, neka ti bude- ti si u pravu, ja nisam.
mozes li navesti po kom pravnom osnovu si trazio intervenciju inspekcije?
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#370 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

kuli1961 wrote: 05/04/2022 08:42 ok, neka ti bude- ti si u pravu, ja nisam.
mozes li navesti po kom pravnom osnovu si trazio intervenciju inspekcije?
email posaljes ili nazoves kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove. Navedes datum kada si platio te da ne zele da izvrse dostavu na adresu tu i tu. Dostava na adresu podrazumjeva dostavu na ulazna vrata od stana ili kuce . Znaci ispred tvojih ulaznih vrata a ne vrata haustora . Da vidis kako unose poslije :D . Cak su mi TV htjeli na zid montirati :lol:
Evo primjer Domod isto tako nisu htjeli Frizider i ves masinu unijeti a kada sam placao rekli su u stan ce unijeti. Ja fino nazovem im sefa poslovnice gdje sam kupio i boga im je psovao preko telefona i naredio da unesu :-D . Evo primjer Ekupi , uzeo susilicu i momci unijeli u hodnik i ja ih zamolim jos 2 metra da udju u kupatilu i da je ostave tu. Momci urade i dobiju baksis :bih:
elk
Posts: 2793
Joined: 14/08/2006 12:03

#371 Re: Renoviranje kupatila

Post by elk »

Ne podrazumijeva.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#372 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Lijepo je cuti da na e-mail ili telefonsku prituzbu inspekcija reaguje trenutno ili u 24 naredna sata.
Madjutim, da li je to uvijek tako i da li mi sutrasnje reagovanje ili vracanje robe odgovara? Mozda si bio sretne ruke, "upao" u vrijeme kada inspekcija nije imala nista drugo ozbiljnije da radi, ili je imala dovoljno slobodnih ljudi pa je gotovo trenutno mogla intervenisati.
Obaveza dostavljanja kupljene robe u stan/na adresu kupca postoji samo ako se takva usluga nudi, u sklopu prodaje proizvoda. Ako se ne nudi, ciao amore.
Ako dobro razumijem, relevantna bi mogla biti odredba clana 13 Zakona o zastiti potrosaca u BiH, koja glasi:
Član 13
(1) Ako trgovac uz prodaju proizvoda nudi dostavu proizvoda u kuću ili stan potrošača ili neko
drugo mjesto, obavezan je da potrošaču dostavi proizvod u ispravnom stanju, u ugovorenom
kvalitetu i količini i u dogovorenom roku, te da mu tom prilikom uruči sve prateće dokumente.
(2) Dostavom proizvoda iz stava (1) ovog člana ne smatra se ostavljanje proizvoda ispred vrata
kuće ili stana potrošača.
Po stavu 1., ako se nudi dostava, to podrazumijeva dostavu u stan, dakle, preko praga.
Po stavu 2, nece se smatrati dostavom, ako se roba prosto ostavi pred ulaznim vratima stana/zgrade/kuce i bez urucenja dokumenata- fiskalnog racuna, garantnog lista.

Ok, nesto sam naucio, a na ovo nisam obracao paznju, iako mi se nikad nije desilo da mi nece kupljenu robu unijeti u kucu.
Zavisno o kojoj robi je rijec, nisam bas siguran da bih insistirao na mojim pravima iz zakona, cekajuci i nadajuci se da ce inspekcija trenutno reagovati. Npr, kupujem xy paketa keramike, dogovorio isporuku za konkretni dan, jer sutradan dolazi keramicar i pocinje sa postavljanjem plocica. Prodavac nece da mi unese keramiku na 2,3 ili 6 sprat, preostaje mi da se snadjem i sam organizujem prebacivanje u stan zbog sutrrasnjeg dana, ili da prijavim inspekciji u nadi da ce reagovati trenutno i da ce natjerati prodavca da danas unese keramiku.
U svjetlu tvoga sto pises i sto kaze zakon, a za slucaj da inspekcija ne reaguje danas, sam bih se pobrinuo za unosenje jer mi je to neophodno da bi sutra keramicar mogao da radi, uz mogucu prijavu inspekciji radi novcanog kaznjavanja.
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#373 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

kuli1961 wrote: 06/04/2022 12:43 Lijepo je cuti da na e-mail ili telefonsku prituzbu inspekcija reaguje trenutno ili u 24 naredna sata.
Madjutim, da li je to uvijek tako i da li mi sutrasnje reagovanje ili vracanje robe odgovara? Mozda si bio sretne ruke, "upao" u vrijeme kada inspekcija nije imala nista drugo ozbiljnije da radi, ili je imala dovoljno slobodnih ljudi pa je gotovo trenutno mogla intervenisati.
Obaveza dostavljanja kupljene robe u stan/na adresu kupca postoji samo ako se takva usluga nudi, u sklopu prodaje proizvoda. Ako se ne nudi, ciao amore.
Ako dobro razumijem, relevantna bi mogla biti odredba clana 13 Zakona o zastiti potrosaca u BiH, koja glasi:
Član 13
(1) Ako trgovac uz prodaju proizvoda nudi dostavu proizvoda u kuću ili stan potrošača ili neko
drugo mjesto, obavezan je da potrošaču dostavi proizvod u ispravnom stanju, u ugovorenom
kvalitetu i količini i u dogovorenom roku, te da mu tom prilikom uruči sve prateće dokumente.
(2) Dostavom proizvoda iz stava (1) ovog člana ne smatra se ostavljanje proizvoda ispred vrata
kuće ili stana potrošača.
Po stavu 1., ako se nudi dostava, to podrazumijeva dostavu u stan, dakle, preko praga.
Po stavu 2, nece se smatrati dostavom, ako se roba prosto ostavi pred ulaznim vratima stana/zgrade/kuce i bez urucenja dokumenata- fiskalnog racuna, garantnog lista.

Ok, nesto sam naucio, a na ovo nisam obracao paznju, iako mi se nikad nije desilo da mi nece kupljenu robu unijeti u kucu.
Zavisno o kojoj robi je rijec, nisam bas siguran da bih insistirao na mojim pravima iz zakona, cekajuci i nadajuci se da ce inspekcija trenutno reagovati. Npr, kupujem xy paketa keramike, dogovorio isporuku za konkretni dan, jer sutradan dolazi keramicar i pocinje sa postavljanjem plocica. Prodavac nece da mi unese keramiku na 2,3 ili 6 sprat, preostaje mi da se snadjem i sam organizujem prebacivanje u stan zbog sutrrasnjeg dana, ili da prijavim inspekciji u nadi da ce reagovati trenutno i da ce natjerati prodavca da danas unese keramiku.
U svjetlu tvoga sto pises i sto kaze zakon, a za slucaj da inspekcija ne reaguje danas, sam bih se pobrinuo za unosenje jer mi je to neophodno da bi sutra keramicar mogao da radi, uz mogucu prijavu inspekciji radi novcanog kaznjavanja.
ja sam ti napisao da su mi trazili 50 km da unesu u stan. Oni su to prije dostave rekli i ja nisam pristao nego sam je ja unio jer nisam mogao cekati. Ostalo sto sam ti naveo Laser i plus.ba njima sam zvao inspekciju . Za oba slucaja su me iduci dan kontaktirali i rekli da su izasli na teren i da ce me iz firme zvati na rjesavanje problema. Nakon 3-4 sata i oni su me zvali i rekli da ce unijeti u stan.
Takodjer sam imao problem sa tus kabinom iz Lasera gdje je bila neka greska u prozivodnji gdje mi je voda curila ispod kabine. Zvao ih i trazio reklamaciju oni se vadili da majstor nije dobro postavio.Zaprijetio putem emaila inspekcijom , iduci dan zovu kad mozemo doci po kabinu i vracamo novac.
Mi kao kupci imamo mogucnosti samo ljudi nece da iskoriste.

Keramika se moze sama unijeti ali vala frizider,tv,tus staklo ne moze.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#374 Re: Renoviranje kupatila

Post by kuli1961 »

Saglasan sam da prava data zakonom treba koristiti, traziti njihovo ostvarenje.
Eto, meni sutra iz FIS u vikendicu slijedi isporuka peci na drva, tezina 120 kg. Prilikom kupovine, na moje pitanje za prevoz-receno je da je besplatan, a ako mogu da obezbijedim jos jednog pomogaca jer je vozac sam. Rekao sam im da to ne mogu i da mi jave sta ce i kako ce, rok isporuke mi nije bio bitan. Danas zovu, pitaju kad mogu dostaviti, dogovorili okvirno termin (pola sata gore dole) i jasno naveli da ce biti dvojica. Sve OK.

Meni je keramika veci problem u odnosu na TV, fridz, stakla kabine (stakla- hm, vjerovatno bih i ja prepustio dostavljacima- ako im pukne- do njih je) a cini mi se da je u svoj ovoj prici vrijeme najveci problem- isporuku uglavnom "tempiramo" na dan prije/ jutro radova.
User avatar
madesa
Posts: 4205
Joined: 26/07/2013 02:37

#375 Re: Renoviranje kupatila

Post by madesa »

kuli1961 wrote: 06/04/2022 22:25 Saglasan sam da prava data zakonom treba koristiti, traziti njihovo ostvarenje.
Eto, meni sutra iz FIS u vikendicu slijedi isporuka peci na drva, tezina 120 kg. Prilikom kupovine, na moje pitanje za prevoz-receno je da je besplatan, a ako mogu da obezbijedim jos jednog pomogaca jer je vozac sam. Rekao sam im da to ne mogu i da mi jave sta ce i kako ce, rok isporuke mi nije bio bitan. Danas zovu, pitaju kad mogu dostaviti, dogovorili okvirno termin (pola sata gore dole) i jasno naveli da ce biti dvojica. Sve OK.

Meni je keramika veci problem u odnosu na TV, fridz, stakla kabine (stakla- hm, vjerovatno bih i ja prepustio dostavljacima- ako im pukne- do njih je) a cini mi se da je u svoj ovoj prici vrijeme najveci problem- isporuku uglavnom "tempiramo" na dan prije/ jutro radova.
Zidna keramika je lagana ,mozes sam iznjeti dok podna je teza jer su vece plocice i tu ti treba pomoc.
Post Reply