Ves masina - hitna preporuka

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#401 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Truba »

Indesit je talijanski mislim
Izgleda ok
Gorenje je karina
Samsung skup
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#402 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by crveni_makovi »

Mojoj mami budu dobre i nekvalitetne Gorenje. Što manje digitalnih sadržaja to bolje. Sad u kriznoj situaciji svakodnevno uključi bar 2 pune mašine veša dnevno a i ima dana da uključi i 5. Ona pazi svaki svoj uređaj prema uputama za korištenje i održavanje. Detaljno pregledava sve što stavlja u mašinu, istresa i najsitniju prašinu iz džepova, poslije svakog pranja detaljno posuši bubanj i gumu i ostavi da se prozrači, često otvara i čisti filter za čistu vodu, pere posudu za deterdžent, sve sitne stvari stavlja u vrećice. Njoj se mašine baš teško kvare.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 31493
Joined: 16/04/2011 18:46

#403 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by skafiskafsnjak »

crveni_makovi wrote: 14/01/2022 18:41 Mojoj mami budu dobre i nekvalitetne Gorenje. Što manje digitalnih sadržaja to bolje. Sad u kriznoj situaciji svakodnevno uključi bar 2 pune mašine veša dnevno a i ima dana da uključi i 5. Ona pazi svaki svoj uređaj prema uputama za korištenje i održavanje. Detaljno pregledava sve što stavlja u mašinu, istresa i najsitniju prašinu iz džepova, poslije svakog pranja detaljno posuši bubanj i gumu i ostavi da se prozrači, često otvara i čisti filter za čistu vodu, pere posudu za deterdžent, sve sitne stvari stavlja u vrećice. Njoj se mašine baš teško kvare.
Ja radim.sve to osim sto ne istresam ves :P
To su normalne stvari...
User avatar
Filter
Posts: 7965
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#404 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Filter »

meni majstor za masinke jednom rece da je smrt za motor ves masine da ide pranje za pranjem.
makar par sati izmedju da se ohladi elektromotor

ali po iskustvu, sve ostalo ce prije prosvirati nego motor
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#405 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Samsung daje 10 godina garancije na motor.

Kod mene se masina ne koristi toliko puno ali opet sedmicno jednom 1-2 pranja zavisno od situacije i evo sada na staroj haman stradao programator a kako je stara,nema dijelova pa necu ni popravljati i zahebavati se.

Uzeti cu novu pa gledam sada modele ali mi cudno sada da novi modeli ves masina nemaju pranje na 90 stepeni...koji je to vrag,to prvi puta sada vidim.
Kako ove masine onda "otkuhavaju" ?
Ili vise nema tih programa,sada peru max na 60 stepeni ?
Last edited by zippoo87 on 14/01/2022 21:01, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#406 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by NediM17 »

Ko to kaze, ko to laze... da nema pranja na 90 stepeni.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#407 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

NediM17 wrote: 14/01/2022 19:18 Ko to kaze, ko to laze... da nema pranja na 90 stepeni.
Ne tvrdim ali pretrazujem sada ove ves masine i tamo gdje su programi oni za pranje,vecinom pise 59 i 60 stepeni...nigdje nema 90 stepeni...na ovim ves masinama do nekih 550 KM

Evo pogledaj ovu npr,pogledaj sliku sa programima
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000409021
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#408 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by crveni_makovi »

zippoo87 wrote: 14/01/2022 19:55
NediM17 wrote: 14/01/2022 19:18 Ko to kaze, ko to laze... da nema pranja na 90 stepeni.
Ne tvrdim ali pretrazujem sada ove ves masine i tamo gdje su programi oni za pranje,vecinom pise 59 i 60 stepeni...nigdje nema 90 stepeni...na ovim ves masinama do nekih 550 KM

Evo pogledaj ovu npr,pogledaj sliku sa programima
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000409021
Koliko se vidi na listi programa ovo su samo neki predlozeni brzi za svakodnevno koristenje a imas programator s temperaturama od 20 do 90 gdje mozes reglusati temperaturu, valjda sve detaljnije pise u prirucniku. Nemoguce je da nema program 90 stepeni i prema ovome sto vidim na ovoj fotki ima. I broj obrtaja od 400 do 1400 je na ovom programatoru do tog s temperaturama.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#409 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

crveni_makovi wrote: 14/01/2022 20:05
zippoo87 wrote: 14/01/2022 19:55

Ne tvrdim ali pretrazujem sada ove ves masine i tamo gdje su programi oni za pranje,vecinom pise 59 i 60 stepeni...nigdje nema 90 stepeni...na ovim ves masinama do nekih 550 KM

Evo pogledaj ovu npr,pogledaj sliku sa programima
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000409021
Koliko se vidi na listi programa ovo su samo neki predlozeni brzi za svakodnevno koristenje a imas programator s temperaturama od 20 do 90 gdje mozes reglusati temperaturu, valjda sve detaljnije pise u prirucniku. Nemoguce je da nema program 90 stepeni i prema ovome sto vidim na ovoj fotki ima. I broj obrtaja od 400 do 1400 je na ovom programatoru do tog s temperaturama.
Hvala za info...nisam to znao...kod mene je stara ona bila,gdje imas lijevo programe a desno programator i nacvaktas do programa kojeg hoces.

Nego sta mislite valjda li ova samsung masina ?
Ima samo 2 godine garancije a indesit ima akciju 2+3 godine garancije,dakle 5 godina ...pa da li je bolje uzeti nazivno slabiju masinu sa vise garancije ili brendiranu sa manje ?
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000378094

ili ova,koja je haman ista samo energetski ucinkovitija
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000378094

Ako bi uzimao samsung,uzeo bi ovu energetski ucinkovitiju
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#410 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 14/01/2022 19:15 Samsung daje 10 godina garancije na motor.

Kod mene se masina ne koristi toliko puno ali opet sedmicno jednom 1-2 pranja zavisno od situacije i evo sada na staroj haman stradao programator a kako je stara,nema dijelova pa necu ni popravljati i zahebavati se.

Uzeti cu novu pa gledam sada modele ali mi cudno sada da novi modeli ves masina nemaju pranje na 90 stepeni...koji je to vrag,to prvi puta sada vidim.
Kako ove masine ona "otkuhavaju" ?
Ili vise nema tih programa,sada peru max na 60 stepeni ?
Imaju sve mašine pranje na 90. Samo što ga nema potrebe koristiti, a i nije "zeleno".
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#411 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Izabrao sam nekoliko modela a sada sam nasao i indesit susilica-ves masina...na akciji za 680 KM...to mi je isto primamljiva cijena

Sutra cu odabrati neki model i vidjeti cu sta cu kupiti tacno...napravio sam listu favorita ,evo slika...pa ako neko ima preporuku za neku sa ove slike,zahvaljujem.

Image
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#412 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

zippoo87 wrote: 14/01/2022 18:15 Uprati da @rovac13 zna vise o masinama,da je serviser,pa ako moze pomoc
Vec sam pisao sta mislim :)

Radim miele,i mislim da je to najbolje.
Posle toga polovna miele :)

A pored miele gledao bi siemens,tu mislim na siemens bosch neff sve su iste isti dijelovi.Nisu kao miele ali rade i mogu se popravit,losa im je plastika,kvalitet je osjetno nizi,standardna boljka je kamenac zacepi dii gdje prima vodu,koji mozes sam sebi rijesit,objasnim ti porukom npr.

A ovo ostalo je sve od danas do sutra.
U svijetu perilica to su znj marke.
Ako kupujes to gledaj da je sto duza garancija,i citaj garanciju ona sitna slova.

Indesit susilicu vidio kod komsije,stala mu odma posle garancije,i razocarao se sta su ugradili unutra.Tehnika od prije 30 godina.

Prijatelj ima gorenje skuplji model,posle 3 mj raspalo se crijevo kroz koje dolazi voda.Nevjerovatno sta se ugradjuje unutra.

Lg samsung i slicno nula bodova.

Uglavnom vidim da si zagrijan za te brandove,onda bar gledaj garanciju da bi mogao nekog gonit u slucaju belaja.

Perilica susilica ujedno,to ne bih gledao.

To je moje misljenje.
A ti ipak postupi kako ti mislis.
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#413 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

rovac13 wrote: 15/01/2022 10:54
zippoo87 wrote: 14/01/2022 18:15 Uprati da @rovac13 zna vise o masinama,da je serviser,pa ako moze pomoc
Vec sam pisao sta mislim :)

Radim miele,i mislim da je to najbolje.
Posle toga polovna miele :)

A pored miele gledao bi siemens,tu mislim na siemens bosch neff sve su iste isti dijelovi.Nisu kao miele ali rade i mogu se popravit,losa im je plastika,kvalitet je osjetno nizi,standardna boljka je kamenac zacepi dii gdje prima vodu,koji mozes sam sebi rijesit,objasnim ti porukom npr.

A ovo ostalo je sve od danas do sutra.
U svijetu perilica to su znj marke.
Ako kupujes to gledaj da je sto duza garancija,i citaj garanciju ona sitna slova.

Indesit susilicu vidio kod komsije,stala mu odma posle garancije,i razocarao se sta su ugradili unutra.Tehnika od prije 30 godina.

Prijatelj ima gorenje skuplji model,posle 3 mj raspalo se crijevo kroz koje dolazi voda.Nevjerovatno sta se ugradjuje unutra.

Lg samsung i slicno nula bodova.

Uglavnom vidim da si zagrijan za te brandove,onda bar gledaj garanciju da bi mogao nekog gonit u slucaju belaja.

Perilica susilica ujedno,to ne bih gledao.

To je moje misljenje.
A ti ipak postupi kako ti mislis.
Hvala ti za odgovor i savjete.
Te miele su mi skupe za moje potrebe a skontao sam da su ove jeftinije sve u pet deka .
Ne znam za polovne,ko zna u kakvom su stanju i koliko je to radilo i kako je servisirano,ako je ikako servisirano.
Ni do sada nisam imao neku dobru ali ne eto sljakala godinama uz 2 intervencije servisera.

Znaci da ne uzimam ovu jeftinu susilica-perilica,nije to neka sreca a bas sam htio uzeti ovu indesit,jer je jeftina ali necu sada.

Poslije ove sam gledao ili ovu samsung od 580KM ili candy koja ima 5 godina garanciju.
Doduse i indesit ima 5 godina a samsung 2 godine.
Ako ti nije problem,da mi kazes koju bi ti odabrao sa ove slike gore?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#414 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Ne mislim ni o jednoj dobro,pogotovo o indesit.

Ali ako je garancija 5 godina,onda bi sigurno nju.Pod uslovom da je garancija koja funkcionise.A ne da poslije bude,garancija je samo motor,garancije nema ako je kamenac unistio nesto,ili kamara nekih uslova pod kojim garancija ne vrijedi.

Posle tih 5 godina nije problem i ako moras drugu kupovat,bolje nego posle 2 godine :)
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#415 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Na kraju sam narucio ovu Bosch ,mislim da je cijena ok ...ne trazim ja nista posebno od masine,samo da radi i da je ne posjecuje majstor cesto :D
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000371867

Doci ce tek krajem slijedece sedmice pa mogu javiti utiske na prvu
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#416 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by crveni_makovi »

zippoo87 wrote: 15/01/2022 17:52 Na kraju sam narucio ovu Bosch ,mislim da je cijena ok ...ne trazim ja nista posebno od masine,samo da radi i da je ne posjecuje majstor cesto :D
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000371867

Doci ce tek krajem slijedece sedmice pa mogu javiti utiske na prvu
I ja bi ti prije preporučila Bosch po inerciji a Samsung ne bi iz iskustva.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#417 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

Ko je ovlašteni za Bosch?...nema na onoj knjizi cini mi se nista. Moraju vidjeti ovo, kupatilo puno pare kad pere na 90
User avatar
Edin H.
Posts: 46899
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#418 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Edin H. »

Ja sam kupio AEG da bih tek poslije skontao da su sponzorirali Manchester United :twisted:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#419 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

crveni_makovi wrote: 15/01/2022 17:58
zippoo87 wrote: 15/01/2022 17:52 Na kraju sam narucio ovu Bosch ,mislim da je cijena ok ...ne trazim ja nista posebno od masine,samo da radi i da je ne posjecuje majstor cesto :D
https://www.ekupi.ba/bs/Ku%C4%87anski-a ... K000371867

Doci ce tek krajem slijedece sedmice pa mogu javiti utiske na prvu
I ja bi ti prije preporučila Bosch po inerciji a Samsung ne bi iz iskustva.
Ma fazon je sto sam ja htio neku najobicniju i najjeftiniju ali evo dva dana sam se zadao i trazio masinu i sto sam vise trazio,vise sam se nervirao...cak sam poceo traziti i Miele polovne po olx ali one idu od 500 KM pa na vise za polovne ,stare 5+ godina i bez garancije...pa mi se i nisu davale tolike bare bas za polovnu masinu.
Onda sam bio odlucio uzeti ovi neku oko 500 KM, najobicniju...doduse nasao sam bio Indesit sa inverter motorom ,515 na akciji i mislio nju kupiti,jer ste mi rekli da Samsung ne valjaju a Indesit je imao 5 godina akciju ali onda skontam,kod ovih dugotrajnih stvari je najbolje u startu kupiti da valja i da ne razmisljas vise...pa sam vagao vrijedi li namiri i hajde reko,200 KM vise na 15 godina,nije neka para :D
Inace ova masina je snizena navodno sa 920 na 700 KM...nemam pojma je li joj stvarno cijena bila 920 KM prije akcije ili je marketing...nije mi ni bitno.
Uglavnom ovu sam kupio i platio odmah karticom,doci ce krajem slijedece sedmice.
Valjda ce biti OK i da se nisam pokajao.
I jedno pitanje...ima li Bosch nas jezik na masini ?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#420 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by crveni_makovi »

@zippoo87
Ako ti je to ovaj isti model, na https://technoshop.ba/proizvodi/bijela- ... by-10672/ imaš mnogo više korisnih detalja. Ja što sam viđala Bosch mašine mahom je na mašini sve na njemačkom jeziku ali trebalo bi da uz mašinu dolazi opsežan i korisan priručnik za korištenje. Ja bi sebi kupila ovu što si odabrao i nadam se da će ti sve biti ok kad je dostave da dugo budeš zadovoljan korisnik.
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#421 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

Na engleskom je kod onog kruga gdje se bira vrsta programa. Tamo na ekranu se na dodir odabiru temperatura i broj obrtaja i slično. Jednostavno je, mogu je i djeca pokrenuti. :D
Kod nas kući je slična, samo ima malo više opcija
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#422 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

nlt wrote: 15/01/2022 22:03 Na engleskom je kod onog kruga gdje se bira vrsta programa. Tamo na ekranu se na dodir odabiru temperatura i broj obrtaja i slično. Jednostavno je, mogu je i djeca pokrenuti. :D
Kod nas kući je slična, samo ima malo više opcija
Moze i engleski,samo da nije jedini jezik njemacki :D
A bitno je da je jednostavno zbog mame...njoj je i daljinski od televizora prekomplikovan :lol:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#423 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

crveni_makovi wrote: 15/01/2022 21:40 @zippoo87
Ako ti je to ovaj isti model, na https://technoshop.ba/proizvodi/bijela- ... by-10672/ imaš mnogo više korisnih detalja. Ja što sam viđala Bosch mašine mahom je na mašini sve na njemačkom jeziku ali trebalo bi da uz mašinu dolazi opsežan i korisan priručnik za korištenje. Ja bi sebi kupila ovu što si odabrao i nadam se da će ti sve biti ok kad je dostave da dugo budeš zadovoljan korisnik.
Jeste ,to je taj model
Vidi fakat je cijena ovog modela preko 900 KM...znaci dobro sam ja prosao sa cijenom od 700 KM :D
Sada sam procitao detaljnije tamo na ovom linku...pa i ova masina ima 100 cuda i nekih funkcija,samo jos sto ne kuha i ne prica,ostalo sve radi :lol:
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#424 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by zippoo87 »

Ljudovi,stigla mi je ves masina i evo upravo sam je smjestio u wc.
E sada ide detaljnije citanje upustva i prvo pranje.
Nego stavio sam ruku u bubanj i da ga okrenem malo,da vidim je li se normalno vrti nakon uklanjanja sigurnosnih serafa...ali bubanj mi izgleda mastan iznutra.
Da li trebam prvo pustiti jedno pranje bez vesa,da se masina ocisti od te masnoce ili to moze i sa vesom ?

I jos jedno pitanje,obzirom da je nova...a voda naravno sadrzi kamenac,da li postoje neka sredstva koja se stavljaju u masinu sa praskom,koja unistavaju kamenac ?
Sta vi koristite i sta koristite ako recimo u par mjeseci zelite da operete masinu,bez vesa.
Moze preporuka za hemijska sredstva koja koristite...na masini ima naljepnica Calgonit,kao preporucuju ali nista detaljno.
Hakiz
Posts: 39923
Joined: 30/07/2015 20:01

#425 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Hakiz »

zippoo87 wrote: 20/01/2022 17:16 Ljudovi,stigla mi je ves masina i evo upravo sam je smjestio u wc.
E sada ide detaljnije citanje upustva i prvo pranje.
Nego stavio sam ruku u bubanj i da ga okrenem malo,da vidim je li se normalno vrti nakon uklanjanja sigurnosnih serafa...ali bubanj mi izgleda mastan iznutra.
Da li trebam prvo pustiti jedno pranje bez vesa,da se masina ocisti od te masnoce ili to moze i sa vesom ?

I jos jedno pitanje,obzirom da je nova...a voda naravno sadrzi kamenac,da li postoje neka sredstva koja se stavljaju u masinu sa praskom,koja unistavaju kamenac ?
Sta vi koristite i sta koristite ako recimo u par mjeseci zelite da operete masinu,bez vesa.
Moze preporuka za hemijska sredstva koja koristite...na masini ima naljepnica Calgonit,kao preporucuju ali nista detaljno.
Da, trebaš je uključiti "na prazno". A imaš i sredstva za čišćenje mašina. Piše sve u uputstvu.

Najpoznatije sredstvo protiv kamenca je "Calgon", a ja koristim ono iz DM, puno je jeftinije.
Post Reply