Ves masina - hitna preporuka

Post Reply
practiceNed
Posts: 7
Joined: 24/09/2020 23:19

#301 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by practiceNed »

Moze li neko reci iskustva susilica i masina odvojene ili sve u jednoj masini?

Sto se tice Miele, generalno su druga dimenzija u svim segmentima i parametrima ali i poskupi su jbg, sto se tice izbora ima miele centar na ciglanama, a i u Banja Luci trenutno ne mogu se sjetiti naziva..

Susilicu ( i bilo koji drugi uredjaj sa elektronikom) na balkon koji se ne grije ni slucajno, vjerujem u slucaju kvara da vam ni garanciju nece priznati razlog je kondenz i previse vlage unutar elektronike sto rezultira kvarom vrlo brzo
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#302 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Perilica i susilica u jednom se kupuje samo ako bas nemas drugu opciju :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#303 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

practiceNed wrote: 01/12/2020 22:15
Sto se tice Miele, generalno su druga dimenzija u svim segmentima i parametrima ali i poskupi su jbg, sto se tice izbora ima miele centar na ciglanama, a i u Banja Luci trenutno ne mogu se sjetiti naziva..
U kom segmetu su druga dimenzija? Brze i bolje peru? Duze traju? Zbog cega su toliko bolje da su duplo skuplje u startu? A dizajn isti kao 2005. :D
Hakiz wrote: 26/11/2020 00:01 Kažu da su spore, i jesu na nekim programima, ali meni je LG vrh. 7 kg, centrifuga od 400 do 1.200 okretaja, neki programi su nepromjenjivih postavki, neki mogu mijenjati neke postavke (brzinu centrifuge uglavnom), neki mogu mijenjati sve postavke, inteligentni sistem (prvo izmjeri težinu veša pa odredi koliko vode će uzeti) itd. Tiha, komšije kažu da je ne čuju a radi i u 3 ujutro. Može se odgoditi početak pranja za 3, 6 i 9 sati (u stvari mašina računa kraj pranja, ne početak, znači može se isprogramirat ida radi dok je neko na poslu i da završi u trenutku kada se dođe kući). Koštala je oko 650 KM. Konkretan model je malo stariji, nema ga više u ponudi, ima zamjenski koji je skuplji, mislim da je malo više od 700 KM.

5 godina na "ostatak" mašine i 10 godina na motor je garancija.

LG je jedini koji nema remen sa motora na bubanj, bubanj je direktno na motoru, DirectDrive. Ako to kome šta znači.
Da i kod mene je ta LG Direct drive i prezadovoljan sam, ali sto kazes u nekim programima znaju prati po 4 sata jbt :skoljka:

Dobro bi bilo da ima prikaz vremena koje je ostalo do kraja programa.

Nisam znao da je ono stimanje kad ce zavrsit a ne kad ce zapocet :D mada ne koristim to uopste...
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#304 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Pa nije bas isti dizajn ostao.

Novije izgledaju drugacije,ljepse,displej touch,ali dijelovi nisu bas isti kao u onim starim.

Stari dijelovi su bili kvalitetniji i traju jos i trajace jos

Ali da peru bolje,peru
Bolje su od ostalih sa tehnicke strane.

Druga stvar je sto vecina uzme slabiju,i ne treba mu bolje,zadovoljan.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#305 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

Kako se ogleda to "bolje peru"? Sta meni koji perem odjecu poslije jednog nosenja, posteljinu i perskire moze donijeti Miele u odnosu na LG, Bosch, Electrolux, Whirpool, Hotpoint Ariston....
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#306 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

BJB wrote: 18/07/2020 16:04 Ja jučer naručila Boschhttps://www.ekupi.ba/Bosch-masina-za-ve ... 75893.aspx dobila sam 10% popusta na jednokratno plaaćanje gotovinom pa nije ovoliko skupa...
Cekaj na kojem principu funkcionise eKupi? Je li kao city deal i ekupon? Oni su posrednici u prodaji preko kojih dobijas popust je li tako? Od koga si ti zapravo kupila tu ves masinu i ko ti je izdao garanciju za nju?
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#307 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Tesko je objasnit.

Ja sam svima svojima donio u bih po jednu ,zeni roditeljuma bratu :)
Naravno ne nove,godiste 2014-2018 ali sam zamijenio ako nesto ne valja,obicno amorrizeri ili usmjerivac vode
Uglavnom komentari su nismo do sad ni znali sta je dobra masina.Pere dobro,cijedi dobro,nije glasna,nema zezancija.

Razumijem o cemu pricas.
Da ju ja moram platit 2000 km a drugih ima po 500km,vjerujem da nebi ni ja kupio.

Druga stvar sto imam mogucnost da ih dobijem dzaba.
I stvarno jesu bolje.

Drug kupio ovdje u njemackoj gorenje,novu,bolji skuplji model,curi voda unutra,otvorili crijevo vode se rascvalo,2-3 mjeseca stara.Smijesno jbg.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#308 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

Koristio sam ja Miele, isto tako dovucenu iz Njemacke, ali nisam primjetio drasticnu razliku. Zaista nisam, ali eto stoji da ja nisam zahtjevan, nemam nikad drasticno prljavog vesa. Doduse i nije bila moja, stan sam rentao, pa me i nije toliko doticalo, ali jebes ga, kao neko ko je sigurno 10 masina promijenio u zivotu, sto kroz retnane stanove, sto kod sebe sad, pa kod roditelja, pa na jednoj vikendici, na drugoj vikendici imam nekog iskustva. :-?

Gledam kod Brke u Hadzicima sto dovlaci tu bijelu tehniku iz Njemacke polovna Miele i neki dan nova u Fisu, dizajn u par deka...zato rekoh da ne mijenjaju.

Na vikendici mi doslo vrijeme za zamjenu, gore je radila Gorenje masina iz 2000.te, kad smo je iz kuce izbacili, pa sad kontam je li mi bolje uzet polovnu iz uvoza recimo imaju Siemens po 250 KM (ne znam sto su tako jeftine i ima li u BiH servisa za njih) ili je bolje uzet u Bingu novu Telefunken ponos njemacke tehnologije made in Turkay...sta ti velis?
BiBi911
Posts: 2787
Joined: 09/12/2018 17:47

#309 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by BiBi911 »

Za polovne skupe masine racunaj da je svaki rezervni dio skup.
Nemas garancije. Dal ce prat dok radi hoce al kad stane.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#310 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

Ok to znam, nego eto kontam sta je bolja opcija za masinu koja se ukljuci desetak puta godisnje. Mada iskren da budem od sve polovne tehnike, masina za ves mi se najmanje kupuje, ali iz drugog razoga....bogte pito ko je u njoj prao svoje usrane gaće :run: u Njemačkoj ionako svakakve mrake živi... i pomisao da perem ves gdje je prije neko prao me bas iritira :-) neki dan vidim frizider tako na njemu napljepnica Kenya :D
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#311 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Ne znam sta imaju u fisu ali mi prodajemo aktuelne modele koji su izgledom skroz drugaciji od onih iz 2000-2005 .....ali ako pogledas elektroniku u malim kucnim masinama kod novih,izgledaju malo mrsavije od starih.....ako gledas masinu kao tehnicar onda jos vise cijenis stare,koje su bile puno skuplje dok su bile aktuelne.

Noviji modeli imaju novi bubanj,koji je miele patentirao haman,jer ne vidim da je neko drugi uradio takav,to se direktno odrazava na ves,zena kaze da joj novija ljepse pere ves od stare sa obicnim rupicastim bubnjem.

Siemens je isto sto i bosch ili neff mozda i constructa.
Pored miele uzeo bih i to ako cijena pase.Nije kao miele ali radi posao.Drug ima vec 4-5 godina.
Standardni problem ima sa zacepljanjem posude za primanje vode,zbog kamenca,ovdje kosta 50-60€ plus rad porez dolazak itd......ali realno izvadis posudu potopis u sredstvo protiv kamenca i vozi dalje.....ne vidim nekih serijskih gresaka,iako nemam puno dodira sa siemens.Izrada jest losija i jeftinija,plastiku polako skidas jer se lako trga.Ali radi posao
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#312 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

_BataZiv_0809 wrote: 06/12/2020 09:33 ..bogte pito ko je u njoj prao svoje usrane gaće :run: u Njemačkoj ionako svakakve mrake živi... i pomisao da perem ves gdje je prije neko prao me bas iritira
:) :) :)

Ovo vise lici na problem licne prirode.

Ako pogledamo realno.99% stanovnista kupuje polovne aute,koji dolaze bogzna odakle,kakva se mraka vozala,sexala po sjedistima i prosipala stosta :).....dolaze iz te njrmacke gdje malo koja kuca nema zivotinju koja se valja po tim sjedistima,ponekad upiski......a ta su sjedista pazi od platna spuzve i cega vec,i nemas mogucnost da to operes do kraja

Usporedba bubanj ves masine od inoxa,u kombinaciji sa puno tople vode i deterdzenta,svako pranje,dodje ko dezinfrkcija.....sta to moze zaostat na tom inoxu :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#313 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

@rovac13

Dakle da sumiramo:

1.) Dizajn je i stvar percepcije, ovo sto sam vidio u FIS-u je potpuno nova masina, kosta 1400 ili 1700 maraka, izgledom dosta slicna masini koju sam imao u rentanom stanu u kojem sam zivio 2012. godine, a vlasnik je tvrdio da je stan renoviran i da su svi aparati kupljeni nekih 5-6 godina prije mog useljenja. Nisam rekao identicna, ali da ih stavis jednu kraj druge tu su negdje. Uporedi LG masine sa tolikim vremenskim razmakom, mislit ces da su razlicita vrsta aparata. Nejse sasvim nebitno :-D Poslije njega mi je stanodavac bio također jedan gasarbajter u penziji, e taj je bio ćaknut, malo je reci, pisao sam o njemu nedavno na nekoj temi, uglavnom sve je dovukao iz Njemačke u taj stan i tvrdio mi je da AEG mašina za vešina svemirski brod i da ja nisam sigurno navikao na takav kvalitet pranja. :D

2.) Polovna Siemens iz uvoza ili nova Telefunken? Sta bi ti kupio za vikendice? Je li i AEG na nivou Siemensa? Bonus pitanje je da li bi uzeo Miele polovnu za svakodnevnu upotrebu?

3.) Da, jeste problem licne prirode, imam problem sa alergijama i samo cu ti reci da ti uporedba sa autom ne stoji. Auto koliko god prljavo bilo iznutra, ne dolazi ti u direktan kontakt sa kozom kao gace. Ali opet vjerujem ti da je svako pranje kao i dezinfekcija, a i svakako bih po kupovini takve masine i sam obavio dezinfekciju bubnja, mada sva ova polovna tehnika sto se prodaje je zaista temeljito ociscena i to sve vidi golim okom. :thumbup:
User avatar
rovac13
Posts: 5151
Joined: 08/12/2013 16:17

#314 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by rovac13 »

Mislim da ti nece znacit moj savjet nista.
Izgleda sve sto ja mislim,ti mislis da je drugacije.
Razliciti smo i sta se moze .
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#315 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by BJB »

_BataZiv_0809 wrote: 06/12/2020 08:57
BJB wrote: 18/07/2020 16:04 Ja jučer naručila Boschhttps://www.ekupi.ba/Bosch-masina-za-ve ... 75893.aspx dobila sam 10% popusta na jednokratno plaaćanje gotovinom pa nije ovoliko skupa...
Cekaj na kojem principu funkcionise eKupi? Je li kao city deal i ekupon? Oni su posrednici u prodaji preko kojih dobijas popust je li tako? Od koga si ti zapravo kupila tu ves masinu i ko ti je izdao garanciju za nju?
Ne oni prodaju, za tv sam dobila Uniqa garanciju. za mašinu garanciju bez žiga, račun i sve ostale papire i to me muči..
Last edited by BJB on 06/12/2020 16:38, edited 1 time in total.
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#316 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Edin H. »

BJB wrote: 06/12/2020 15:47
_BataZiv_0809 wrote: 06/12/2020 08:57
BJB wrote: 18/07/2020 16:04 Ja jučer naručila Boschhttps://www.ekupi.ba/Bosch-masina-za-ve ... 75893.aspx dobila sam 10% popusta na jednokratno plaaćanje gotovinom pa nije ovoliko skupa...
Cekaj na kojem principu funkcionise eKupi? Je li kao city deal i ekupon? Oni su posrednici u prodaji preko kojih dobijas popust je li tako? Od koga si ti zapravo kupila tu ves masinu i ko ti je izdao garanciju za nju?
Ne oni prodaju, za tv sam dobila Uniqa garanciju. za mašinu garanciju bez žiga, račun i sve ostale papire i to me muči..
Zar ne mozes garanciju aktivirati on-line sa prozivodjacem?
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#317 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by BJB »

Jesam ali na hrvatskom website-u, oni su nam najbliži https://www.bosch-home.com/hr/mybosch, ali mi to nešto šuhveli zbog praznog garantnog lista..Vidjela sam da Ekupi ima servisera za Bosch u Sarajevu, ali ne znam jesu li uvezani..UGlavnom sve papire pažljvo čuvam poučena iskustvom sa Indesit mašinom..
SAd ću poslati e-mail Ekupi da vidim kako riješavaju probleme, za slučaj da se nešto, ne daj Bože, desi..
User avatar
Edin H.
Posts: 46898
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#318 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Edin H. »

Mala je sansa da ce ti trebati, ali eto za svaki slucaj..
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#319 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by Hakiz »

A valjda su takve stvari razlog zbog kojih su eKupi i slični jeftiniji od "klasičnih" trgovina.

Ima ona izreka da ako nešto izgleda isuviše dobro da bi bilo istina, najvjerovatnije i jeste.

Doduše, garancije su regulisane zakonom, to jeste zakon propisuje minimalno trajanje garancije za određene vrste proizvoda, ali dodatne i produžrne garancije su van tih odredbi. Tako da je za bijelu tehniku zakonom propisano 12 mjeseci, sve ostalo je dobra volja proizvođača, dilera itd. S tim da ako neko obeća 3 godine garanciju, onda je mora ispoštovati. Nekada proizvođač da 12 mjeseci garanciju, ali trgovac ili diler daju dužu. Servis je tada na trgovcu ili dileru i kako će se snaći za rezervne dijelove.

Zakon takođe obavezuje da servis i rezervni dijelovi moraju biti dostupni 7 godina bez obzira na trajanje garancije.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#320 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

Vidim da imaju i AEG stvari, a nisam vidjao da ih kod nas iko zastupa i servisira. Kao ni Zanussi, Siemens itd...
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#321 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

BJB wrote: 06/12/2020 15:47
_BataZiv_0809 wrote: 06/12/2020 08:57
BJB wrote: 18/07/2020 16:04 Ja jučer naručila Boschhttps://www.ekupi.ba/Bosch-masina-za-ve ... 75893.aspx dobila sam 10% popusta na jednokratno plaaćanje gotovinom pa nije ovoliko skupa...
Cekaj na kojem principu funkcionise eKupi? Je li kao city deal i ekupon? Oni su posrednici u prodaji preko kojih dobijas popust je li tako? Od koga si ti zapravo kupila tu ves masinu i ko ti je izdao garanciju za nju?
Ne oni prodaju, za tv sam dobila Uniqa garanciju. za mašinu garanciju bez žiga, račun i sve ostale papire i to me muči..
Meni je došla veš mašina neki dan. Sve uredno, pečat, fiskalni.. sve
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#322 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

_BataZiv_0809 wrote: 06/12/2020 17:53 Vidim da imaju i AEG stvari, a nisam vidjao da ih kod nas iko zastupa i servisira. Kao ni Zanussi, Siemens itd...
AEG i Electrolux su u nekoj vezi, da li je to ista kompanija ili tako nesto. Electrolux recimo ima zastupnika i servis u Sarajevu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#323 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

nlt wrote: 06/12/2020 18:02
_BataZiv_0809 wrote: 06/12/2020 17:53 Vidim da imaju i AEG stvari, a nisam vidjao da ih kod nas iko zastupa i servisira. Kao ni Zanussi, Siemens itd...
AEG i Electrolux su u nekoj vezi, da li je to ista kompanija ili tako nesto. Electrolux recimo ima zastupnika i servis u Sarajevu
Jeste evo proguglao sam Electrolux je vlasnik AEG-a kao i Zanussija. Eh kud to nisam znao da kazem onom stanodavcu da mu masina nije njemacka. :D Srcani bi ga spucao :D
nlt
Posts: 2550
Joined: 18/05/2014 18:02

#324 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by nlt »

Potrebna je veš mašina za jednu stariju osobu. Znaci nista displeji i ostalo. Što jednostavnije da bude
Gledam Telefunken, Vox ili Tesla. Do nekih 400 KM, svi su čini mi se po 5 godina garancije i 1000 obrtaja. Koji je najpouzdaniji proizvođač od ova tri?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#325 Re: Ves masina - hitna preporuka

Post by _BataZiv_0809 »

nlt wrote: 18/01/2021 10:23 Potrebna je veš mašina za jednu stariju osobu. Znaci nista displeji i ostalo. Što jednostavnije da bude
Gledam Telefunken, Vox ili Tesla. Do nekih 400 KM, svi su čini mi se po 5 godina garancije i 1000 obrtaja. Koji je najpouzdaniji proizvođač od ova tri?
Mislim da su svi u pet deka, gledaj gdje dobijes najduzu garanciju i koja ima najdostupniji servis. Ne znam ko servisira Vox i Tesla, nisam ih nikad razmatrao, a Telefunken je neka firma iz Tuzle, vjerovatno neka Bingova šema. Ovo sto znam ljudi da su u Bingetu kupili Telefunkenov frizider, tv, mikrovalnu itd...niko se nije žalio.

Telefunken je najzvucnije je ime, ali to je bas bukvalno samo ime. Iako ga reklamiraju kao ponos njemacke tehnologije, gorka istina je da je to vlasnistvo turskog Arcelika i da je to zapravo turski Vestel koji se za nasa trzista zove Telefunken.
Post Reply