Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post Reply
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#1 Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by sodi33 »

Pozdrav forumasi potreban mi je savijet ili preporuka pa evo me. Trenutno imam monofazni prikljucak 7.5KW na kuci (prizemlje i sprat) i zadovoljan sam prilicno rijetko se desi neko opterecenje pa iskoci osigurac veoma rijetko. Sada izradjujem stan u potkrovlju pa razmisljam dali novi prikljucak posebno za stan ili trofazna struja za cijelu kucu. Malo me danas ovaj u elektricnom zbunio pa nisam nista skontao sta mi je rekao, kaze mi placas samo razliku kilowata a imas trofaznu od 10kw, 12.5kw,15 i 20kw pa ata ti je volja. Ja odmah isprve ta od 10Kw kontam najeftinija medjutim kaze mi on to ti je malo preko 3kw po fazi. Dali to sad znaci da ce svaki sprat dobiti to malo preko 3kw jer imam komsiju koji ima neki slabiji prikljucak 4,2kw i kaze nije zadovoljan. Dali to ispada da je bolje imati dva monofazna prikljucka od po 7,5kw nego trofazni od 10kw ili 12.5kw. Ako moze neki elektricar ili netko ko se razumije u struju da mi pojasni malo sta zasto i kako???
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by muminovic »

Druze, prikljucak na 20kW ti je oko 3.000,00 KM Elektrodistribuciji BIH.
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#3 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by sodi33 »

Dali znaci da bi ja trebao uvesti trofaznu struju od 20kw da bi dobio nekih 7kw po spratu sto je kao dovoljno za 1 stan
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by insomnia78 »

Znaci pricas sa ljudima u ED i umjesto da se kod njih raspitas oko svih detalja ti dodjes i otvoris temu na forumu :-D
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#5 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by sodi33 »

Ajde ba Insomnia ne pravi se pametan zasto postoje forumi nego za ovakve stvari ako vec ne znas objasniti bolje se ne javljaj pun mi je k...vas dezurnih kriticara koji gledaju kako ko pise dali fali neko slovo itd. Lijepo sam kazao ovaj u EP nesto mi isprica na brzinu guzva galama nista novo u nasim institucijama zbog toga sam i otvorio temu da mi neko ko zna malo pojasni razliku izmedju monofaznog i trofaznog prikljucka. Dali je bolje imati 2 monofazna prikljucka od po 7,5kw ili jedan trofazni od recimo 12,5 kw za kucu u kojoj su 2 dvosobna stana i jedan jednosoban..
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#6 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by channel10 »

7,5 +7,5=
12,5: 2 ili 3=
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#7 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by sodi33 »

Ma tako sam i ja sracunao pa me interesuje jel se to tako izracunava mislio sam ima neka razlika u tom. Znaci ako bih prikljucio trofaznu struju od recimo 12,5Kw to je kada podjelim na 3 stana nekih 4,1KW po domacinstvu sto je kao ovaj najslabili monofazni prikljucak ??
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#8 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by GAU8 »

Sve zavisi kako namjeravaš trošiti.
Ako možeš rasporediti potrošače na 3 faze podjednako, a da jake potrošače naravno spojiš trofazno, onda uvedi.
A to znači štemanje i električarski radovi.

Ako misliš ulagati minimalno truda, onda ništa...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#9 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Euridika »

Nije mi jasno kako ti misliš razdvajati trofazni priključak po spratovima? Kad su ti u EP rekli da za priključak od 10 kW imaš cca 3 kW po fazi, to ne znači da ti faze možeš podijeliti po spratovima.
Inače, za kuću sa tri stambene jedinice (2 dvosobna i 1 jednosoban stan) moraš planirati minimalno 3 x 4.2 kW snage, tj. 12.6 kW. Ali to ti je realno malo. Stvarna snaga koja ti treba ovisi od toga koliko ćeš realno trošiti el. energije, odnosno koja ćeš sve trošila priključiti (misli se na velika trošila: bojler, mašina za veš, mašina za suđe, hoćeš li se grijati na struju i sl.). Priključak od 4.2 kW je uglavnom pogodan za manje stambene jedinice gdje nema puno trošila, odnosno gdje nema potrebe da se pali više od 2 velika trošila istovremeno, npr. za garsonjere i manje jednosobne stanove, za vikendice i sl. Za normalan i komotan život u stanu je u suštini potreban barem monofazni priključak od 6.7 kW (taj od 7.5 kW koji ti spominješ ne postoji više pod tom snagom, to je zapravo ovaj od 6.7 kW samo bez limitatora, jer svi novi priključci idu s ugradnjom limitatora).
Moja neka preporuka bi ti bila da napraviš 3 monofazna priključka od 6.7 kW, radije nego jedan trofazni od 20 kW (koji btw košta preko 5000 KM), iz prostog razloga što pretpostavljam da će u te tri stambene jedinice živjeti tri porodice i dugoročno gledano je bolje da svaka stambena jedinica ima svoje brojilo, nego da su svi na jednom (ovo je čisto s pravne strane, kad-tad znaju nastupiti nesuglasice oko toga ko koliko troši, ko plaća, ko je vlasnik brojila i sl., i nerijetko takve situacije naprave razdor u porodici/rodbini). Cijena ti je skoro ista, jer plaćaš po kW priključne snage, a ne po broju priključaka (razlika je u 0.1 kW, što znači oko 20-30 KM).
Trofazni priključak ti igra ulogu samo kod velikih trošila (šporet, mašine, eventualno bojler) da rasteretiš ostatak mreže u stanu, ali skoro svi oni se svakako mogu priključiti i na monofazni i na trofazni priključak, a svejedno ćeš ih voditi na posebne osigurače.

Eto, sa srećom. :thumbup:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#10 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by ibi »

sad ce tebi zviz/hrle sve objasniti kako je kod njega u Danskoj oko struje.

Samo poslusaj njegove savjete
Dino79
Posts: 796
Joined: 05/02/2017 13:41

#11 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Dino79 »

Nemoj nista doplacivati samo prikljuci na postejece brojilo .
Ako bude malo tek onda doplati ako bas moras.
Postoje i drugi nacini da se poveca prikljucna snaga.
Stavis malo jaci osigurac odnosno jos koju licnu zna to svaki elektricar odraditi.

Sto bi placao EPBIH tolike pare za nista .
Oni prakticno promjene brojilo i stave novi osigurac .
Sve ih nekosta vise od 200 KM a naplatice ti sigurno deset puta vise.
Imaju monopol i sami su sebi odredili cjenovnik da pljackaju građane.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#12 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by channel10 »

Dino79 wrote:Nemoj nista doplacivati samo prikljuci na postejece brojilo .
Ako bude malo tek onda doplati ako bas moras.
Postoje i drugi nacini da se poveca prikljucna snaga.
Stavis malo jaci osigurac odnosno jos koju licnu zna to svaki elektricar odraditi.

Sto bi placao EPBIH tolike pare za nista .
Oni prakticno promjene brojilo i stave novi osigurac .
Sve ih nekosta vise od 200 KM a naplatice ti sigurno deset puta vise.
Imaju monopol i sami su sebi odredili cjenovnik da pljackaju građane.
Da li znaš da se to zove jednom vrstom neovlaštene potrosnje i da ce opet kad tad morati pismeno uraditi i to ovako kako je euridika objasnio-la. Nema sanse da pokrije tri stana sa 6,7 Kw. I jedan je upitan ako se recimo misli grijati na struju.
User avatar
starii
Posts: 3299
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#13 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by starii »

kupi led sijalice na vuce puno :D
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#14 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by sodi33 »

:kiss: sad razgovaram sa covjekom koji je penziju zaradio na stubu i on mi je lijepo objasnio ono sto me zanimalo a sto se tice struje kaze da je ova od 10KW i vise nego dovoljno za ovo. Kaze mi lijepo pusti sta ti oni na salteru nude i sta ti savjetuju ja imam trofaznu struju 10KW kuca sa tri odvojena stana jos nikada mi nije izbacilo osigurac ....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#15 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by channel10 »

sodi33 wrote::kiss: sad razgovaram sa covjekom koji je penziju zaradio na stubu i on mi je lijepo objasnio ono sto me zanimalo a sto se tice struje kaze da je ova od 10KW i vise nego dovoljno za ovo. Kaze mi lijepo pusti sta ti oni na salteru nude i sta ti savjetuju ja imam trofaznu struju 10KW kuca sa tri odvojena stana jos nikada mi nije izbacilo osigurac ....
Da li su njegove potrebe i tvoje iste? Ako imas dovoljno novca, uplati jos dva prikljucka (6,7) i prst u hou.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#16 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by bh.tornjak »

Dino79 wrote:Nemoj nista doplacivati samo prikljuci na postejece brojilo .
Ako bude malo tek onda doplati ako bas moras.
Postoje i drugi nacini da se poveca prikljucna snaga.
Stavis malo jaci osigurac odnosno jos koju licnu zna to svaki elektricar odraditi.

Sto bi placao EPBIH tolike pare za nista .
Oni prakticno promjene brojilo i stave novi osigurac .
Sve ih nekosta vise od 200 KM a naplatice ti sigurno deset puta vise.
Imaju monopol i sami su sebi odredili cjenovnik da pljackaju građane.
to ikoliko normalan elektricar nebi trebao niti bi smio uraditi...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#17 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by GAU8 »

bh.tornjak wrote:
Dino79 wrote:Nemoj nista doplacivati samo prikljuci na postejece brojilo .
Ako bude malo tek onda doplati ako bas moras.
Postoje i drugi nacini da se poveca prikljucna snaga.
Stavis malo jaci osigurac odnosno jos koju licnu zna to svaki elektricar odraditi.

Sto bi placao EPBIH tolike pare za nista .
Oni prakticno promjene brojilo i stave novi osigurac .
Sve ih nekosta vise od 200 KM a naplatice ti sigurno deset puta vise.
Imaju monopol i sami su sebi odredili cjenovnik da pljackaju građane.
to ikoliko normalan elektricar nebi trebao niti bi smio uraditi...
Bosanac je opstepoznato najpametniji covjek... hebes to sto je strucnjak proveo godine sticuci znanje i vjestine.
I onda kad mu plane kucetina jer se zajebavao s osiguracima, aj pomagaj...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#18 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Euridika »

sodi33 wrote::kiss: sad razgovaram sa covjekom koji je penziju zaradio na stubu i on mi je lijepo objasnio ono sto me zanimalo a sto se tice struje kaze da je ova od 10KW i vise nego dovoljno za ovo. Kaze mi lijepo pusti sta ti oni na salteru nude i sta ti savjetuju ja imam trofaznu struju 10KW kuca sa tri odvojena stana jos nikada mi nije izbacilo osigurac ....
A jel ti taj 'profesionalac' rekao koliko je puta morao platiti prekoračenje priključne snage? Jer nije nikako logično da je 10 kW vršne snage bilo dovoljno za tri stana sa svim normalnim trošilima i da to ne iskače. :-) Jedino objašnjenje je da ili u nekim stanovima nije bilo velikih trošila (mala je vjerovatnoća da se stanari u 3 stana tako rasporede da se zna kad ko pali bojler, mašinu i sl. da ne bi iskakao osigurač :lol:) ili nije imao limitatora :?, pa je redovno prekoračivao priključnu snagu (a to se otkrije i fiiinooo naplati :D).

Tebi bi najbolje bilo da angažuješ nekoga da ti za tvoj konkretan objekat isprojektuje priključak prema tvojim potrebama. To ti može uraditi i EP, za relativno malu cifru (58 KM za elektroenergetsku saglasnost - EES), a ti možeš odustati od toga, ne moraš platiti priključak. EES ti vrijedi godinu dana nakon što se izda (u tom roku se očekuje da platiš priključak koji je isprojektovan u okviru nje).
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#19 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by GAU8 »

Euridika wrote:
sodi33 wrote::kiss: sad razgovaram sa covjekom koji je penziju zaradio na stubu i on mi je lijepo objasnio ono sto me zanimalo a sto se tice struje kaze da je ova od 10KW i vise nego dovoljno za ovo. Kaze mi lijepo pusti sta ti oni na salteru nude i sta ti savjetuju ja imam trofaznu struju 10KW kuca sa tri odvojena stana jos nikada mi nije izbacilo osigurac ....
A jel ti taj 'profesionalac' rekao koliko je puta morao platiti prekoračenje priključne snage? Jer nije nikako logično da je 10 kW vršne snage bilo dovoljno za tri stana sa svim normalnim trošilima i da to ne iskače. :-) Jedino objašnjenje je da ili u nekim stanovima nije bilo velikih trošila (mala je vjerovatnoća da se stanari u 3 stana tako rasporede da se zna kad ko pali bojler, mašinu i sl. da ne bi iskakao osigurač :lol:) ili nije imao limitatora :?, pa je redovno prekoračivao priključnu snagu (a to se otkrije i fiiinooo naplati :D).

Tebi bi najbolje bilo da angažuješ nekoga da ti za tvoj konkretan objekat isprojektuje priključak prema tvojim potrebama. To ti može uraditi i EP, za relativno malu cifru (58 KM za elektroenergetsku saglasnost - EES), a ti možeš odustati od toga, ne moraš platiti priključak. EES ti vrijedi godinu dana nakon što se izda (u tom roku se očekuje da platiš priključak koji je isprojektovan u okviru nje).
Trenutno se raja izvlači tako što ovdje još uvijek ne postoji dobar način mjerenja prekoračenja priključne snage običnih potrošača tj. domaćinstava.
Kad se to uspostavi ima glava da boli.
Last edited by GAU8 on 19/05/2017 09:58, edited 1 time in total.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#20 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Gray »

Donekle povezano pitanje, koliko košta priključak struje za stan u novogradnji?


I koja snaga bi bila optimalna za neki 4 soban stan, ne pazi se baš kada se šta pali, može biti upaljen istovremeno bojler, mašina za suđe, mašina za veš, da se ne mora razmišljati može li to sve istovremeno :D?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#21 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Gray wrote:Donekle povezano pitanje, koliko košta priključak struje za stan u novogradnji?


I koja snaga bi bila optimalna za neki 4 soban stan, ne pazi se baš kada se šta pali, može biti upaljen istovremeno bojler, mašina za suđe, mašina za veš, da se ne mora razmišljati može li to sve istovremeno :D?
Mislim da je oko 1100KM priključak za novogradnju. Najveći potrošač ti je bojler za toplu vodu, ovo ostalo nije toliko. Nisam siguran za stan u novogradnji koliko ti možeš uticati na priključnu snagu jer ona se radi po projektu, tj. kupac ne mže određivati koliku snagu će priključiti.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#22 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Gray »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Gray wrote:Donekle povezano pitanje, koliko košta priključak struje za stan u novogradnji?


I koja snaga bi bila optimalna za neki 4 soban stan, ne pazi se baš kada se šta pali, može biti upaljen istovremeno bojler, mašina za suđe, mašina za veš, da se ne mora razmišljati može li to sve istovremeno :D?
Mislim da je oko 1100KM priključak za novogradnju. Najveći potrošač ti je bojler za toplu vodu, ovo ostalo nije toliko. Nisam siguran za stan u novogradnji koliko ti možeš uticati na priključnu snagu jer ona se radi po projektu, tj. kupac ne mže određivati koliku snagu će priključiti.

Aha, nisam to znao, mislio sam da se možda može jer priključke moramo sami dogovoriti sa EP, nije obezbijeđeno od investitora.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#23 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by wewa »

molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#24 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by Matzan »

wewa wrote:molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!

Iz nekog mog iskustva, tačno je da je neophodna trofazna struja.

Postoje neki mali protočni bojleri na monofaznu struju, ali oni ne mogu zadovoljiti potrebe kupanja - najčešće se ugrađuju u kuhinju.

Ne znam je li u pitanju zgrada ili kuća, ako je kuća onda bi morali EP podnijeti zahtjev za trofazni priključak, a to bi onako baš ugrubo lupam, bilo investicija od nekih 2.000 KM i više.

Za zgrade ne znam kako je i je li moguće.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#25 Re: Trofazna struja (pitanje za elektricare)

Post by wewa »

Matzan wrote:
wewa wrote:molim za iskustva

htjela bih ugraditi protocni bojler u kupatilo, pa mi je receno da je neophodna trofazna struja za taj poduhvat.
iskreno sumnjam da imam trofazni prikljucak, stara je gradnja u pitanju, pa me zanima je li iko imao slicnih iskustava i kako je rijesio problem

hvala unaprijed!

Iz nekog mog iskustva, tačno je da je neophodna trofazna struja.

Postoje neki mali protočni bojleri na monofaznu struju, ali oni ne mogu zadovoljiti potrebe kupanja - najčešće se ugrađuju u kuhinju.

Ne znam je li u pitanju zgrada ili kuća, ako je kuća onda bi morali EP podnijeti zahtjev za trofazni priključak, a to bi onako baš ugrubo lupam, bilo investicija od nekih 2.000 KM i više.

Za zgrade ne znam kako je i je li moguće.
zgrada je u pitanju
znaci, mrka kapa, sve su sanse.
hvala za info, u svakom slucaju :)
Post Reply