Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
lela76
Posts: 19
Joined: 11/04/2014 09:06

#226 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by lela76 »

Pozdrav,molim pomoc ,ja licno nisam dobila tuzbu za vodu, jer je nisam ni uspjela prebaciti na sebe,jer je bilo duga koji nije izmiren ali je tuzen moj deda koji je umro 2000 godine.Ja sam u ViK nosila smrtni list da odjave clana koji je umro,oni su kao zaprimili zahtjev,ali ja nikad nista nisam dobila i dalje mi stize racun za vodu na tri clana,ja placam za dva,jer necu da placam za mrtvog covjeka,nisam u situaciji da mogu da se tuzakam sa ViK-om.Kod predstavnika zgrade,sam također trazila da mi ispise jednog clana,(ona je isto tako pokojna),sad nemamo predstavnika zgrade nikako),pa opet nikad nista.Racun i dalje dolazi na dedino ime jer ne mogu da ga prebacim na sebe zbog duga,koji se vuce vec godinama.Da li postoji zastara i ako postoji,sta i kako treba da radim.Hvala
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#227 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by holowey »

lela76 wrote:Pozdrav,molim pomoc ,ja licno nisam dobila tuzbu za vodu, jer je nisam ni uspjela prebaciti na sebe,jer je bilo duga koji nije izmiren ali je tuzen moj deda koji je umro 2000 godine.Ja sam u ViK nosila smrtni list da odjave clana koji je umro,oni su kao zaprimili zahtjev,ali ja nikad nista nisam dobila i dalje mi stize racun za vodu na tri clana,ja placam za dva,jer necu da placam za mrtvog covjeka,nisam u situaciji da mogu da se tuzakam sa ViK-om.Kod predstavnika zgrade,sam također trazila da mi ispise jednog clana,(ona je isto tako pokojna),sad nemamo predstavnika zgrade nikako),pa opet nikad nista.Racun i dalje dolazi na dedino ime jer ne mogu da ga prebacim na sebe zbog duga,koji se vuce vec godinama.Da li postoji zastara i ako postoji,sta i kako treba da radim.Hvala
imas li broj protokola? u zalbi navedi broj protokola i trazi da sud naredi tuziocu korekciju racuna te da ces placanje izvrsiti po ispostavljenim korigovanim racunima...
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#228 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Drinski »

Prvo, ovo gore nije tacno.

Drugo, provjeri kada je tuzba podnesena, pa ako je djed umro prije utuženja, u podnesku sudu dostavi dokaz o smrti, a ako je umro nakon utuženja, nemoj se gnjaviti dok tebe ne označe kao tuženika. dalje, na svim djelomičnim uplatama, tacno navedi koji rn plaćaš. naravno da ces se pozvati na zastaru i pošalji žalbu Ombudsmenu za zaštitu potrošača kako bi izdali preporuku radi neuredne evidencije.
lela76
Posts: 19
Joined: 11/04/2014 09:06

#229 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by lela76 »

ok,hvala Vam,ja nisam htjela da uzmem tuzbu koju su donosili na vrata prije par mjeseci,jer nije glasila na moje ime i rekla sam da je covjek umro,da li trebam ja otici na sud i traziti nesto,da ulozim zastaru(nemam pojma ni o cemu nikad po sudovima nisam hodala),a i nema se paraza advokata i taj ombudsmen gdje se nalazi ako znate,da li je stvarno moguce da ova nasa javna preduzeca ne vode racuna ni o cemu(jos se nadam da smo kao pravna drzava :sad: )
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#230 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Drinski »

odes na sud i pitaš kada je podnesena tužba, pa onda postupas dalje.

http://www.ozp.gov.ba/
lela76
Posts: 19
Joined: 11/04/2014 09:06

#231 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by lela76 »

Drinski wrote:odes na sud i pitaš kada je podnesena tužba, pa onda postupas dalje.

http://www.ozp.gov.ba/
Hvala
lela76
Posts: 19
Joined: 11/04/2014 09:06

#232 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by lela76 »

e da zaboravila sam,ovi iz vodovoda ga pozivaju pismeno da dodje i dogovori se oko placanja duga,da li ja da odem ili ne,nisam pametna nikako
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#233 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Drinski »

lela76 wrote:e da zaboravila sam,ovi iz vodovoda ga pozivaju pismeno da dodje i dogovori se oko placanja duga,da li ja da odem ili ne,nisam pametna nikako
nemoj ići.
lela76
Posts: 19
Joined: 11/04/2014 09:06

#234 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by lela76 »

Drinski wrote:
lela76 wrote:e da zaboravila sam,ovi iz vodovoda ga pozivaju pismeno da dodje i dogovori se oko placanja duga,da li ja da odem ili ne,nisam pametna nikako
nemoj ići.
ok hvala,evo malo rovim po zakonima, pa stvarno love u mutnom,al sam sad spremna da se obracunam s njima,narocito jer je to zgrada sa 60 stanova ,4 kafane i svi na jednom satu,naravno pausalno se sve obracunava
HVALA :D
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#235 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Drinski »

lela76 wrote:
Drinski wrote:
lela76 wrote:e da zaboravila sam,ovi iz vodovoda ga pozivaju pismeno da dodje i dogovori se oko placanja duga,da li ja da odem ili ne,nisam pametna nikako
nemoj ići.
ok hvala,evo malo rovim po zakonima, pa stvarno love u mutnom,al sam sad spremna da se obracunam s njima,narocito jer je to zgrada sa 60 stanova ,4 kafane i svi na jednom satu,naravno pausalno se sve obracunava
HVALA :D
I to ces naravno navesti onom Ombudsmenu, trazeci naplatu po stvarno isporučenim količinama vode.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#236 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by zenickaraja »

Pozdrav, imam jednu veliku nedoumicu.

U Zenici kupujem stan od jednog gospdodina. Isti ima dugovanja oko 13000 KM po svim osnovama za komunalije tacnije voda, grijanje i smece.
Notar mi tvrdi da se ugovor moze sklopiti kao i da se moze sprovesti u ZK. Doticni ima 8 aktivnih tuzbi po navedenim dugovima. Medutim u JP kojima se duguje sam dobio infgormaciju da ja stan mogu kupiti, uplatiti novu sifru kao novi prikljucak za navedeni stan i da ce meni racun dolaziti uredno. Medutim nikakvu vrstu potvrde necu moci dobiti od navedenih preduzeca jer se i stare sifre korsinika vezu za navedeni stan a to mi nekad moze zatrebati. Molim za savjet. Pozdrav
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#237 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by holowey »

zenickaraja wrote:Pozdrav, imam jednu veliku nedoumicu.

U Zenici kupujem stan od jednog gospdodina. Isti ima dugovanja oko 13000 KM po svim osnovama za komunalije tacnije voda, grijanje i smece.
Notar mi tvrdi da se ugovor moze sklopiti kao i da se moze sprovesti u ZK. Doticni ima 8 aktivnih tuzbi po navedenim dugovima. Medutim u JP kojima se duguje sam dobio infgormaciju da ja stan mogu kupiti, uplatiti novu sifru kao novi prikljucak za navedeni stan i da ce meni racun dolaziti uredno. Medutim nikakvu vrstu potvrde necu moci dobiti od navedenih preduzeca jer se i stare sifre korsinika vezu za navedeni stan a to mi nekad moze zatrebati. Molim za savjet. Pozdrav
provjeri tacno kolika su dugovanja, pa neka ti cijenu stana umanji za tu cifru...provjeri da li je pravno izvodivo i da li prodavac pristaje na tu varijantu...
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#238 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by braca »

Molio bih precizan odgovor sta se konkretno smatra zastarom po komunalnim obavezama (toplane, vodovod, komunalno i sl.), odnosno da li to znaci da je zastara ako te nisu tuzili u roku od godine dana od dana izdavanja racuna, ili ako te nisu tuzili u roku od dvije godine od dana izdavanja racuna, ili ako su te tuzili bilo kada u roku od te dvije godine od dana izdavanja racuna, ali nije doslo do sudske presude? Da li ima razlike izmedju zastare i apsolutne zastare? Molio bih ako moze preciznije pojasnjenje opcija zastare potrazivanja po neplacenim racunima za komunalije.

Hvala unaprijed na odgovoru.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#239 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Korisnikk »

braca wrote:Molio bih precizan odgovor sta se konkretno smatra zastarom po komunalnim obavezama (toplane, vodovod, komunalno i sl.), odnosno da li to znaci da je zastara ako te nisu tuzili u roku od godine dana od dana izdavanja racuna, ili ako te nisu tuzili u roku od dvije godine od dana izdavanja racuna, ili ako su te tuzili bilo kada u roku od te dvije godine od dana izdavanja racuna, ali nije doslo do sudske presude? Da li ima razlike izmedju zastare i apsolutne zastare? Molio bih ako moze preciznije pojasnjenje opcija zastare potrazivanja po neplacenim racunima za komunalije.

Hvala unaprijed na odgovoru.
Najjednostavnije rečeno, zastara znači da protekom određenog roka gubiš mogućnost sudske zaštite za ostvarivanje određenog prava, u našem slučaju potraživanja. Šta znači "gubitak mogućnosti sudske zaštite"? Zastara ne dovodi do gašenja potraživanja. Obaveza postoji i kad je zastarjela. I kad je potraživanje zastarjelo možeš biti tužen. Sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti, što znači da ti moraš uložiti prigovor zastarjelosti. Ako to ne učiniš bit ćeš obavezan presudom na ispunjenje obaveze. Međutim uložiš li prigovor zastarjelosti tužba će biti odbijena. To je "gubitak mogućnosti sudske zaštite." Da li će obaveza nakon zastarjelosti biti ispunjena ovisi isključivo o volji dužnika. Može je ispuniti ako želi a ne mora. Ti si izgubio mogućnost sudske zaštite. Bude li zastarjela obaveza ispunjena ne može se tražiti povrat po osnovu neosnovanog obogaćenja (ali to je već druga priča).


Zastara nastupa protekom određenog roka računajući od dana dospjelosti potraživanja (dospjelost znači da si ovlašten zahtjevati ispunjenje obaveze od dužnika). Koji je to rok zavisi od vrste potraživanja. U našem slučaju se radi o komunalijama i rok zastare je godina dana. Da ti konkretizujem maksimalno, u kontekstu slučaja sa komunalijama zastara je ako te nisu tužili u roku od godinu dana od dospjelosti obaveze.

Bolonjac
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#240 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by braca »

Korisnikk wrote: Najjednostavnije rečeno, zastara znači da protekom određenog roka gubiš mogućnost sudske zaštite za ostvarivanje određenog prava, u našem slučaju potraživanja. Šta znači "gubitak mogućnosti sudske zaštite"? Zastara ne dovodi do gašenja potraživanja. Obaveza postoji i kad je zastarjela. I kad je potraživanje zastarjelo možeš biti tužen. Sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti, što znači da ti moraš uložiti prigovor zastarjelosti. Ako to ne učiniš bit ćeš obavezan presudom na ispunjenje obaveze. Međutim uložiš li prigovor zastarjelosti tužba će biti odbijena. To je "gubitak mogućnosti sudske zaštite." Da li će obaveza nakon zastarjelosti biti ispunjena ovisi isključivo o volji dužnika. Može je ispuniti ako želi a ne mora. Ti si izgubio mogućnost sudske zaštite. Bude li zastarjela obaveza ispunjena ne može se tražiti povrat po osnovu neosnovanog obogaćenja (ali to je već druga priča).

Zastara nastupa protekom određenog roka računajući od dana dospjelosti potraživanja (dospjelost znači da si ovlašten zahtjevati ispunjenje obaveze od dužnika). Koji je to rok zavisi od vrste potraživanja. U našem slučaju se radi o komunalijama i rok zastare je godina dana. Da ti konkretizujem maksimalno, u kontekstu slučaja sa komunalijama zastara je ako te nisu tužili u roku od godinu dana od dospjelosti obaveze.

Bolonjac
Hvala na odgovoru i isprike sto se nisam odmah javio, bio sam na putu.

Uglavnom, jos uvijek mi nije jasan ovaj dio vezano za zastaru, sta ako su nekoga tuzili (komunalije), ali se nista ne desava godinama radi sporosti suda, a ima i ona opcija "dvije godine", samo ne znam na sta se odnosi? Sta je apsolutna zastara?

I jos jedno vazno pitanje: ako postar ostavi obavijest o sudskom pismenu/pismu/dopisu koje se treba podici u sudu jer nije uruceno na adresi jer osoba nije bila kuci u trenutku dolaska postara, sta se desava ako se to sudsko pismeno/pismo/dopis ne podigne na sudu, da li ti ga ponovno sud salje ili se moze "upasti" u presudu zbog propustanja? Znam da kada su saobracajni prekrsaji u pitanju, odnosno po Zakonu o prekrsajima FBiH da se svaka sudska preporucena posiljka smatra urucenom nakon 5 dana od dana slanja (Clan 53), bez obzira da li je primatelj preuzeo sudsko pismo ili nije. Da li se ovo aplicira ili nesto slicno i na sudske posiljke vezano za komunalije (iako je kristalno jasno da se tuzbe za komunalije ne rade po Zakonu o prekrsajima?)

Thanks.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#241 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Korisnikk »

braca wrote:
Korisnikk wrote: Najjednostavnije rečeno, zastara znači da protekom određenog roka gubiš mogućnost sudske zaštite za ostvarivanje određenog prava, u našem slučaju potraživanja. Šta znači "gubitak mogućnosti sudske zaštite"? Zastara ne dovodi do gašenja potraživanja. Obaveza postoji i kad je zastarjela. I kad je potraživanje zastarjelo možeš biti tužen. Sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti, što znači da ti moraš uložiti prigovor zastarjelosti. Ako to ne učiniš bit ćeš obavezan presudom na ispunjenje obaveze. Međutim uložiš li prigovor zastarjelosti tužba će biti odbijena. To je "gubitak mogućnosti sudske zaštite." Da li će obaveza nakon zastarjelosti biti ispunjena ovisi isključivo o volji dužnika. Može je ispuniti ako želi a ne mora. Ti si izgubio mogućnost sudske zaštite. Bude li zastarjela obaveza ispunjena ne može se tražiti povrat po osnovu neosnovanog obogaćenja (ali to je već druga priča).

Zastara nastupa protekom određenog roka računajući od dana dospjelosti potraživanja (dospjelost znači da si ovlašten zahtjevati ispunjenje obaveze od dužnika). Koji je to rok zavisi od vrste potraživanja. U našem slučaju se radi o komunalijama i rok zastare je godina dana. Da ti konkretizujem maksimalno, u kontekstu slučaja sa komunalijama zastara je ako te nisu tužili u roku od godinu dana od dospjelosti obaveze.

Bolonjac
Hvala na odgovoru i isprike sto se nisam odmah javio, bio sam na putu.

Uglavnom, jos uvijek mi nije jasan ovaj dio vezano za zastaru, sta ako su nekoga tuzili (komunalije), ali se nista ne desava godinama radi sporosti suda, a ima i ona opcija "dvije godine", samo ne znam na sta se odnosi? Sta je apsolutna zastara?

I jos jedno vazno pitanje: ako postar ostavi obavijest o sudskom pismenu/pismu/dopisu koje se treba podici u sudu jer nije uruceno na adresi jer osoba nije bila kuci u trenutku dolaska postara, sta se desava ako se to sudsko pismeno/pismo/dopis ne podigne na sudu, da li ti ga ponovno sud salje ili se moze "upasti" u presudu zbog propustanja? Znam da kada su saobracajni prekrsaji u pitanju, odnosno po Zakonu o prekrsajima FBiH da se svaka sudska preporucena posiljka smatra urucenom nakon 5 dana od dana slanja (Clan 53), bez obzira da li je primatelj preuzeo sudsko pismo ili nije. Da li se ovo aplicira ili nesto slicno i na sudske posiljke vezano za komunalije (iako je kristalno jasno da se tuzbe za komunalije ne rade po Zakonu o prekrsajima?)

Thanks.
1.Potraživanje ne zastarijeva koliko god parnica trajala a tužba povodom komunalija se raspravlja u parnici. Svrha zastarjelosti upravo jeste u tome da imaš određeni rok u kojem možeš ostvariti potraživanje a ne kad tebi prahne, recimo za 70 godina. To što se parnica odugovlači ne utiče na zastarjelost potraživanja jer podnošenjem tužbe sudu prekida se zastarjelost (ne teče).

2.Nije mi jasno na šta misliš pod "opcija dvije godine." Moraš pojasniti.

3.Tokom svog četverogodišnjeg nisam se upoznao sa pojmom apsolutne zastare. Ne spominje se ni u jednoj od obavezne literature za polaganje ispita. Jesam sad malo googla-o ali iskreno rečeno mrsko mi je nakon radnog dana raditi.

4.Odgovor je jednostavan. Komunalije se raspravljaju u parničnom postupku. Ti pričaš o dostavljanju. Dostavljanje u parničnom postupku je regulisano Zakonom o parničnom postupku. Evo link za prečišćeni tekst.

https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... t-2015.pdf

Članovi 345-347 obrađuju dostavljanje fizičkim licima s tim što član 347 reguliše isključivo dostavljanje tužbe a članovi 345 i 346 dostavljanje ostalih pismena. Pročitaj za sebe detaljno ali ukratko rečeno možeš zapasti u presudu zbog propuštanja.

Mada vjerujem da je ono što sam napisao tačno ipak se ograđujem od odgovornosti za slučaj da sam negdje pogriješio. Kaže prof. Jasminka Gradaščević-Sijerčić "svaku riječ treba staviti na apotekarsku vagu."

Pozdrav.
User avatar
braca
Posts: 854
Joined: 08/08/2005 14:56

#242 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by braca »

Hvala puno care.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#243 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by rtldanas »

1.Ne postoji apsolutna zastara u građanskom pravu, taj institut postoji samo u kaznenom pravu.

2. Ako ti poštar ostavi obavijest da podigneš pismeno u sudu, smatrat će se da si primio pismeno onoga dana kada ga podigneš u sudu. A ako ga uopće ne podigneš, onda se nakon isteka roka od 15 dana od ostavljanja obavijesti smatra da si primio pismeno. I da to se onda smatra urednom dostavom i može se donijeti i presuda zbog propuštanja u tom slučaju. Međutim, različiti suci imaju različitu praksu pa neki i šalju ponovno a neki nisu....pa ti ne mogu točno reći jer ne znam u kojem kantonu živiš....
User avatar
splendid
Posts: 21
Joined: 29/03/2008 13:05

#244 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by splendid »

Lijep pozdrav, molim za savjet ako ima neko raspolozen, musterija sam za jedan stan u kojem nekoliko godina nije niko zivio niti su placani racuni tako da se nakupila fina cifra,konkretno za upravitelja oko 4000 KM. Gospodin koji prodaje stan na sve nacine pokusava da eskivira placanje tog iznosa. Ja sam cak pristao da platim jedan dio jer mi odgovara cijena stana,medjutim on je bas tvrdoglav. Konkretno pitanje je koliko sam siguran u buducnosti od nekih tuzbi ako u ugovoru kod notara striktno navedemo da je obaveza prodavca da izmiri te obaveze do nekog datuma,a da ja preuzimam placanje svih komunalija od dana kupoprodajem. Koji bi moji sljedeci koraci bili prema ViK-u,Elektroprivredi, Toplanama... hvala
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#245 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by Almir_ »

pozdravljam vas sve..
hitno mi treba privatno primjer prigovora radi se o rjesenju o izvrsenju.
to vam je jedno dobro djelo..
i treba mi informacija,da li su racuni zatarjeli za komulanije ako prodje godina dana npr. 01.01.2016 do 31.12.2016..
da li sam duzan po zastarjelosti platiti te racune.
Ili su zastarjeli oni racuni koju su stari godinu dana,u ovome slucaju to su racuni do maja ove godine...
Hvala
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#246 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hekaton »

Zdravo svima,
Potrebna mi je pomoc, pravni savijet za rijesenje koje je stiglo na adresu nene i dede a tice se "Izvrsenja naplate novcanog potrazivanja".
Radi se o dugu za komunalije od 04.01.2011 do 25.10.2017. godine (Iako racuni sigurno nisu stizali od datuma koji je tu naveden, ma kakvi nisu dolazili sve do 2014-2015 sigurno!)
Dobili su plavu kovertu sa dokumentom na slici i u prilogu tom dokumentu svaki mjesec da nije placen racun.
Radi se o prigradskom naselju gdje odvoz smeca dugo vremena nije bio regulisan i sad se odvozi samo jedanput sedmicno ne postoje uslovi za njegovo pravilno odlaganje etc. I da napomenem jos jedanput datum koji je naveden ovdje kao pocetak dugovanja teoretski ne moze biti tacan jer se tad u tom naselju odvoz smeca nije placao niti su racuni dolazili.
Sta da im kazem kako da postupe u ovoj situaciji ?
Da li da odem i da platim ovo koliko traze iako je to kradja!?
Kakve su pravne posljedice po njih, da li mogu doci da izvrse prinudnu naplatu ?

Image
User avatar
zmaj56
Posts: 601
Joined: 30/09/2008 13:23
Location: svugdje

#247 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by zmaj56 »

Podnijeti prigovor zastare.
Koliko je meni poznato komunalne usluge zastarjevaju za 1 godinu.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#248 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

Ovdje ima nekoliko stvari o kojima moras voditi racuna.
Prvo, a nacelno, komunalna usluga se mora platiti pa tek eventulano dokazivati da nije izvršena. To zvuci glupo, znam, ali tako je u praksi, a dok docekas pravdu- lipsi magare do zelene trave.Dakle, obaveza placanja posotji, makar usluga bila neuredna.
Drugo, potrazivanje se zasniva na prijeldogu za dozvolu izvrsenja. Okreni durgu stranu, vidi ima li sudski pecat u ovoj formi- "Sud dozovljava trazeno izvrsenje, Troskovi postupka se odredjuju u izosu od.." ili slicna tekstualna forma. Ili, da li su ti baka i djed dobili zasebno rješenje o izvrsenju?
Koja gods forma bila, imas definisan rok u kome mozes izjaviti prigovor.
Prigovor obavezno napisi otprilike ovako:
Općinski sud Mostar
Na broj (prepisi broj predmeta)

Izvršenik: ime i prezime na koga glasi ovaj prijedlog i rjesenje

Prigovor- prigovaram zastarjelosti potrazivanja za period od (...) i pripadajucu kamatu,saglasno odredbi člana 378.ZOO
Nezastarjeli dug sa kamatom i troskovima postupka je placen. Dokaz: uplatnica (prilozi uz prigovor
Potpis izvrsenika

Sad o ovom periodu u zagradi:
potrazivanja po osnovu odrzavanja cistoce zastarijevaju za 1 godinu. To prakticno znaci da pogledas prijemni stambilj suda koji je otisnut na prijedlogu (ciji si scan prilozio ovdje), jer do tog datuma se racuna ovaj zastarni rok. "Vrati se" 1 godinu unazad i plati sve od tog datuma do danas, ako hoces uracunaj neku manju sumu na ime kamate i troskova, na razdvojenim uplatnicama.
Cini mi se da je prijedlog sudu dostavljen sudu na dan 25.10.2017.(vidi prvu recenicu teksta prijedloga!) ili koji dan kasnije, pa bi taj datum mogao biti pocetni za izracunavanje zastarjelosti.
Primjer bi bio ovaj:
Za period 25.10.2017. -25.10. 2016 (obrati paznju- racunam unazad 1 godinu) dug iznosi... -prebroji iznose mjesecne naknade za period septembar 2016 (jer se placa unazad do npr. 125 og u mjesecu za prethodni, barem je tako u mojoj opstini) do zaključno sa septembrom 2017 -i plati. Sav preostali iznos iz izvoda poslovnih knjiga, a koji se odnosi na vrijeme PRIJE 25.10.2016- je zastario i ne mogu ga dobiti ni sudom.

Pazi na rokove za prigovor! Prigovor predaj preporucenom postom ili direktno u sudu.
Ako ne reagujes, moze doci do prinudne naplate (cak i ako platis a ne prigovoris).
Nadam se da je ovo od pomoci.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#249 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by hekaton »

kuli1961 wrote:Ovdje ima nekoliko stvari o kojima moras voditi racuna.
Prvo, a nacelno, komunalna usluga se mora platiti pa tek eventulano dokazivati da nije izvršena. To zvuci glupo, znam, ali tako je u praksi, a dok docekas pravdu- lipsi magare do zelene trave.Dakle, obaveza placanja posotji, makar usluga bila neuredna.
Drugo, potrazivanje se zasniva na prijeldogu za dozvolu izvrsenja. Okreni durgu stranu, vidi ima li sudski pecat u ovoj formi- "Sud dozovljava trazeno izvrsenje, Troskovi postupka se odredjuju u izosu od.." ili slicna tekstualna forma. Ili, da li su ti baka i djed dobili zasebno rješenje o izvrsenju?
Koja gods forma bila, imas definisan rok u kome mozes izjaviti prigovor.
Prigovor obavezno napisi otprilike ovako:
Općinski sud Mostar
Na broj (prepisi broj predmeta)

Izvršenik: ime i prezime na koga glasi ovaj prijedlog i rjesenje

Prigovor- prigovaram zastarjelosti potrazivanja za period od (...) i pripadajucu kamatu,saglasno odredbi člana 378.ZOO
Nezastarjeli dug sa kamatom i troskovima postupka je placen. Dokaz: uplatnica (prilozi uz prigovor
Potpis izvrsenika

Sad o ovom periodu u zagradi:
potrazivanja po osnovu odrzavanja cistoce zastarijevaju za 1 godinu. To prakticno znaci da pogledas prijemni stambilj suda koji je otisnut na prijedlogu (ciji si scan prilozio ovdje), jer do tog datuma se racuna ovaj zastarni rok. "Vrati se" 1 godinu unazad i plati sve od tog datuma do danas, ako hoces uracunaj neku manju sumu na ime kamate i troskova, na razdvojenim uplatnicama.
Cini mi se da je prijedlog sudu dostavljen sudu na dan 25.10.2017.(vidi prvu recenicu teksta prijedloga!) ili koji dan kasnije, pa bi taj datum mogao biti pocetni za izracunavanje zastarjelosti.
Primjer bi bio ovaj:
Za period 25.10.2017. -25.10. 2016 (obrati paznju- racunam unazad 1 godinu) dug iznosi... -prebroji iznose mjesecne naknade za period septembar 2016 (jer se placa unazad do npr. 125 og u mjesecu za prethodni, barem je tako u mojoj opstini) do zaključno sa septembrom 2017 -i plati. Sav preostali iznos iz izvoda poslovnih knjiga, a koji se odnosi na vrijeme PRIJE 25.10.2016- je zastario i ne mogu ga dobiti ni sudom.

Pazi na rokove za prigovor! Prigovor predaj preporucenom postom ili direktno u sudu.
Ako ne reagujes, moze doci do prinudne naplate (cak i ako platis a ne prigovoris).
Nadam se da je ovo od pomoci.
Hvala puno.
Ja koliko vidim na ovom papiru nema nista osim pecata firme Komos, oni su ovo tek poslali na sud i to su poslali 25.10. ja ne znam kad je ovo tacno stiglo kod njih ova plava koverta...
Hvala jos jedanput sad detaljno citam ovaj tvoj post, odmah cu to sve uraditi i sutra predati na sud.

Ono sto ne kapiram ovdje na ovom papiru je ovaj dio RJESENJE jel sud vec odobrio ili nije...nema pecata suda :?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#250 Re: Treba mi pravni savjet - tužba za neplaćanje komunalija

Post by kuli1961 »

Hm, zaista me cudi da nema sudskog pecata u formi kao npr
"Rjesenje
Dozvoljava se izvrsenje..."
ili zasebnog rjesenja o dozvoli zvrsenja
Broj spisa sudskog predmeta bi se trebalo da nalazi makar na koverti u kojoj je pismeno stiglo.
Ako nema rjesenja, onda mozes uraditi kako sam ti napisao- sam obracunaj za period septembar 16-septembar 17, uplati im a u ostalom dijelu uradi kako sam ti opisao/predlozio. Tako ces bitno msanjiti i potrazivanje i troskove.
Pozz!

P.S. nije nikakvo cudo da komunalci ganjaju za sav dugujuci period, bez obzira na zastaru- na nju sud ne pazi po sluzbneoj duznosti, vec samo po prigovoru. Dakle, princip je APP, tj Ako Prodje Prodje. Ili kog uhvatise, tog i j...e
Post Reply