Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
vjeshalica
Posts: 17012
Joined: 31/03/2019 14:56

#26 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by vjeshalica »

_Reds_ wrote: 21/10/2020 12:07
vjeshalica wrote: 21/10/2020 12:04
_Reds_ wrote: 21/10/2020 11:56 Na sudske kazne imas pravo 50%. Da rizikujše veći iznos i da platiš sudske troškove.
nije tačno , plaćanje 50% kazne se odnosi samo u slucaju kad nalog platis odmah u roku od 8 dana
ne siri dezinformacije!!!!!!!!!!!
Ako ti tako kažeš. Malcu od kolege pisali remećenje javnog reda i mira zbog baklje na utakmici, otišao na sud, i mislim da je kazna bila 500 KM. Platio 250 KM plus 50 KM sudske troškove. To je bilo nekad malo prije ove korone, ako se šta nije promjenilo.
jrm i saobracaj nije isto uopce,zasto ne citas zakon?
Članak 23. Rok plaćanja novčane kazne
(1) Rješenjem o prekršaju odredit će se rok u kojem novčana kazna treba biti plaćena, koji ne može biti kraći od osam dana niti dulji od tri mjeseca od dana pravomoćnosti rješenja o prekršaju.
(2) U slučaju plaćanja novčane kazne u roku određenom na temelju članka 57. ovoga zakona, kažnjenik se oslobađa plaćanja 50% iznosa izrečene novčane kazne.
Članak 57. Prihvaćanje odgovornosti
Okrivljenik može prihvatiti odgovornost za prekršaj tako što će platiti novčanu kaznu i sve druge obveze utvrđene prekršajnim nalogom u određenom roku, ili obavijestiti ovlašteno tijelo o prihvaćanju sankcije određene u prekršajnom nalogu, ako je prekršajnim nalogom specificirano da je takva obavijest prihvatljiva alternativa. Svaka osoba koja prihvati odgovornost sukladno ovom članku ne može kasnije odbijati odgovornost, ili se žaliti na visinu kazne ili vrstu bilo koje sankcije ili troškova.
isto kao sto su likovi prosli po 10x na kameri i dobili 1000KM kazne pa se pogađali na sudu da im se izrekne jedan npr 100 maraka i nesto troskova ali nemaju pravo 50% placati od kazne jer im je rok za tu pogodnost prosao tj oni nisu iskoristili to pravo
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#27 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by nivla »

al bice da mozda ovo sve nije uvezano i da ako platis pola oni to evidentiraju kao placenu kaznu
User avatar
vjeshalica
Posts: 17012
Joined: 31/03/2019 14:56

#28 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by vjeshalica »

nivla wrote: 21/10/2020 12:12 al bice da mozda ovo sve nije uvezano i da ako platis pola oni to evidentiraju kao placenu kaznu
nije malo sutra,postupa se po pravosnaznom rjesenju suda!
i mup dobije rjesenje isto kao i nalog sto unose

ima lik na temi koji radi sa tim ili je radio, pa nek ti kaze kako nije uvezano...samo se tjesite dok ne dobijete evidenciju iz novcanih kazni
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#29 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

uvezano je. kad drot ili inspektor urade nalog, on se evidentira u registar. ako ga osporiš - briše se dok se ne riješi. ako ti sud odredi kaznu, zavodi se opet i ne vrijedi 50%.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#30 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 21/10/2020 11:36 samo kad dobijes konacnu definitivnu presudu tj rjesenje onda se unosi novcana kazna sa troskovima postupka u bazu i ti s eonda teretis po nekom "dugu" za novcanu kaznu sto te kasnije ako ne platis moze ometati u drugim stvarima
dok ti traje postupak auto se moze registrovati ali posto ti nisi vlasnik, kako sam nabrzinu procitala, teret te kazne je na tebi
:thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#31 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 21/10/2020 11:39
Rofix wrote: 21/10/2020 00:00 Hvala kolege. :thumbup: Poslao tom sudu u Konjicu. Nije mi ni palo na pamet da ima opcija "preporučeno", sta je tu je. :skoljka:

Drugo pitanje, vozilo nije moje, da li to moze predstavljati problem prilikom prodaje istog? Boga pitaj kad ce to sa suda doci. Koliko se sjecam onih listinga iz mup-a, na njima pise tacno moje ime. Nadam se da necu trecoj osobi napraviti problem. Ili samo radari idu direkno vlasniku vozila??
radar ide vlasniku, ali u popratnom aktu se vlasnik izjasnjava ako nije on upravljao vozilom ko je i dadne podatke i tom se licu salje pn
ili u opciji da prihvati i plati bez da ikakve podatke salje mupu, dakle odma plati nalog i to je to
:thumbup:
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#32 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by L u c i f e r »

Citam koronasku temu i ovu
Wtf je na danasnjem vaktu s ljudima, zaglupili totalno
Svaki laik konta da je bas on najpametniji i da sve zna

Krivim internet
Ljudi malo proguglaju i misle da su univerzalni experti
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#33 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 21/10/2020 12:16
nivla wrote: 21/10/2020 12:12 al bice da mozda ovo sve nije uvezano i da ako platis pola oni to evidentiraju kao placenu kaznu
nije malo sutra,postupa se po pravosnaznom rjesenju suda!
i mup dobije rjesenje isto kao i nalog sto unose

ima lik na temi koji radi sa tim ili je radio, pa nek ti kaze kako nije uvezano...samo se tjesite dok ne dobijete evidenciju iz novcanih kazni
tačno,ne plati li se kazna zbog bilo kojeg razloga u roku od 8 dana,prestaje mogućnost da se plati pola iznosa kazne u tom roku i da se kazna evidentira kao da je u potpunosti plaćena
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#34 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote: 21/10/2020 12:16 uvezano je. kad drot ili inspektor urade nalog, on se evidentira u registar. ako ga osporiš - briše se dok se ne riješi. ako ti sud odredi kaznu, zavodi se opet i ne vrijedi 50%.
tačno,s tim da inspektori nemaju s time nista,nego samo obicni policajci
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#35 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

:mrgreen: ne taj (policijski) inspektor, nego oni što isto izdaju naloge...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#36 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote: 21/10/2020 12:38 :mrgreen: ne taj (policijski) inspektor, nego oni što isto izdaju naloge...
a eko policija,nešto tako
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#37 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

tržišna, radna, porezna i ostalo, svi oni mogu izdavati prekršajne naloge. ti mislio samo vi :mrgreen:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#38 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote: 21/10/2020 13:36 tržišna, radna, porezna i ostalo, svi oni mogu izdavati prekršajne naloge. ti mislio samo vi :mrgreen:
ja kroz posao vidio da policija,sud,por. uprava,eko policija odnosno inspekcija,zavisi kako ko zove izdaju kazne,nisam vidio da u registru kazni su tržišna ili randa inspekcija imali dodira sa time
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#39 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

pa šta će uraditi kad nađu nepravilnosti? izdati nalog ili zahtjev za pokretanje postupka ako je teži slučaj. imaju i obavezu i ovlaštenje.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#40 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

kažem da kroz posao nisam vidio da je neko dobio prek. nalog od tržišne inspekcije
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#41 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kuli1961 »

vjeshalica wrote: 21/10/2020 11:42
kuli1961 wrote: 13/10/2020 09:09
JThomas wrote: 12/10/2020 12:31 piše u opisu sadržaja naloga, negdje pri dnu nabrajanja. znam, tehnički nesretno i bilo bi konciznije da piše posebno, ali tako je.
pa fora je upravo u tome sto clan 55 propisuje obavezne elemente opste p.naloga, a stav 3 i dodatne ako se radi o prekrsaju iz oblasti saobracaja. A citirana tacka 1. stava 3. kaze doslovno " u kom roku" , a ne "u roku od XY dana"- vidi citat te odredbe u prethodnim postovima.
Zato ako nema nekog drugog propisa nivoa F BiH, slijedi da je zakonodavac ostavio "na volju" policiji da odredjuje rok, sto je ustavno pravno nemoguce, jer je rok i sve oko rokova iskljucivo zakonska materija
zakon o prekršajima je rekao koji je to rok
piše tamo to ne odlucuju sluzbena lica
da tako je, a nisi procitala prethodnu konverzaciju :D
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#42 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kuli1961 »

vjeshalica wrote: 21/10/2020 11:46
Rofix wrote: 12/10/2020 02:29 Pozz raja, danas sam imao susret sa jako nekulturnim i primitivnim policijskim službenikom negdje oko Jablanice. Helem nejse, ja potpisem sudsko odlucivanje. Eh sad me zanima kako ide ta procedura, pise da treba u roku 8 dana poslati kopiju naloga u općinski sud. Kako na vrhu naloga pise Mostar, pretpostavljam da trebam kovertu sa nalogom poslati na mostarski opcinski sud. Posto se nisam nikad susretao sa kaznama na ovaj nacin, je li dovoljno samo adresirati tu kovertu ili je potrebno kupiti i neke takse? Takodje planiram da ga prijavim u unutrasnju kontrolu, bar da ga malo naruže zbog rjecnika. :lol:
:sax:
na koncu svega napisanog koji argument imas na sudu koji ce te spasiti placanja naloga?

ocito nisi upoznat da neces placati 50% kazne vec punu kaznu ako je na primjer 100KM i na to još sudske troskove!!!

i da stvar jos bude i gora po tebe, sud ima pravo da ti i vecu kaznu ukoliko je za prekršaj u rasponu odalami i najvecu

dakle koji argumet imas da potuces nalog? sluzbenici su bili nekultirni i primitivni?
trebao si sagledati situaciju sa druge strane
ako su sluzbenici bili nekultirni i nepristoji onda to prijavis njihovo odjeljenju profesionalnih standarda
a ovdje ces biti zasigurno 100% donji

ako se i na sudu ne pojavis, i to ces još platiti dodatno

ocito ce te tvoja neupucenost izuzetno skupo kostati :run:
možda računa na relativnu zastarjelost :D .. tako sam se ja uspio iščupati u dva navrata...
User avatar
Rofix
Posts: 35
Joined: 06/06/2017 11:22

#43 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by Rofix »

Neko me pitao sto se peglam, jer mi je u tom nalogu napisano i oduzimanje vozacke na mjesec dana i 3 boda. Ne bjezim uopce da platim punu cijenu i jos dodatne troskove, meni je vozacka neophodna za prezivljavanje. Isao bi na tu neku nagodbu za oduzimanje i bodove.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#44 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kuli1961 »

Rofix wrote: 26/10/2020 17:33 Neko me pitao sto se peglam, jer mi je u tom nalogu napisano i oduzimanje vozacke na mjesec dana i 3 boda. Ne bjezim uopce da platim punu cijenu i jos dodatne troskove, meni je vozacka neophodna za prezivljavanje. Isao bi na tu neku nagodbu za oduzimanje i bodove.
Moja supruga je imamal takvu situaciju- novcana kazna+ oduzimanje dozvole+kazneni bodovi. Prekrsaj nije bio sporan. Podnijela je zahtjev za sudsko odlucivanje, platila pola kazne. U prekrsajnom postupku je trazila samo da joj sud uslovi oduzimanje. Koliko se sjecam bodovi nisu osporavani.Usvojeno, izrecena zabrana stavljena pod uslov, doplacena druga polovina kazne+troskovi prekrsajnog postupka. Razlog svega ovoga je kao i kod tebe- dozvola joj treba za posao.
Sto se tice situaicje sa osporavanjem bodova, zaista ne znam kako to ide i sta zakon propisuje. Neka mi logika govori- ako je zakonom o bezbjednosti saobracaja propisano da za taj i taj saobracajni prekrsaj ide toliko bodova, tada ne vidim mogucnost da bodovi "nestanu" il ida se umanje. Kako god bilo, i ti kazneni bodovi se nakon proteka zakonom propisnaog vremena (npr, jedna kalendarska godina) brisu iz evidencije, barem mislim da je tako.
Vjerujem da ce ti ovdje ovo pojasniti neko ko se mateirjom ove vrste prekrsajnih sankcija bavi cesce.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#45 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

mislim da ne postoji mogucnost nikakve nagodbe da se kazneni bodovi na upišu u evidenciju,mislim da za osobe koje steknu 7 kaznenih bodova je propisano da moraju ici na predavanja o bezbjednosti saobraćaja,tako nešto
User avatar
vjeshalica
Posts: 17012
Joined: 31/03/2019 14:56

#46 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by vjeshalica »

Rofix wrote: 26/10/2020 17:33 Neko me pitao sto se peglam, jer mi je u tom nalogu napisano i oduzimanje vozacke na mjesec dana i 3 boda. Ne bjezim uopce da platim punu cijenu i jos dodatne troskove, meni je vozacka neophodna za prezivljavanje. Isao bi na tu neku nagodbu za oduzimanje i bodove.
čekajuci da dodjes na red mogao si platiti 50% kazne, i odnijeti da ti se mjera izvrsi i dosad bi zavrsio
ovako ces platiti punu kaznu, dobiti mozda i vise i nikakvu pamet nisi tu skupio jer ti niko ne moze garantovati ishod sudskog spora, niti je tuđe pravilo da bi bilo isto kao tvoje
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#47 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by alphonse kauders »

Pitanje za ekipu - ukoliko po prekršajnom nalogu platim 50% kazne u roku od 8 dana, a ipak zahtijevam sudsko odlučivanje, da li se ono plaćanje 50% kazne smatra "priznanjem prekršaja"??

Smatram da sam u pravu i želim na sud, ali haj se ti uzdaj u pravdu u ovoj državi, a kazna za prekršaj je više stotina KM i umanjenje za pola bi mi mnogo značilo ukoliko slučajno izgubim spor.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#48 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by JThomas »

smatra. ne možeš iskoristiti i to i sudsko odlučivanje.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#49 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote: 11/12/2020 13:05 smatra. ne možeš iskoristiti i to i sudsko odlučivanje.

tačno
User avatar
ruud
Posts: 4129
Joined: 30/07/2008 15:29

#50 Re: Prekrsajni nalog-sudsko odlucivanje

Post by ruud »

JThomas wrote: 11/12/2020 13:05 smatra. ne možeš iskoristiti i to i sudsko odlučivanje.
kuli1961 wrote: 27/10/2020 09:07 Moja supruga je imamal takvu situaciju- novcana kazna+ oduzimanje dozvole+kazneni bodovi. Prekrsaj nije bio sporan. Podnijela je zahtjev za sudsko odlucivanje, platila pola kazne. U prekrsajnom postupku je trazila samo da joj sud uslovi oduzimanje. Koliko se sjecam bodovi nisu osporavani.Usvojeno, izrecena zabrana stavljena pod uslov, doplacena druga polovina kazne+troskovi prekrsajnog postupka.
haj' se dogovorite, baš me interesuje :D

helem, @Rofix
haman ista lokacija, preticanje preko pune, pretekao ih zajedno s kamionom...
zaustavili me, kažu 100 KM, 2 boda, mjesec dana.
Izvinio se, priznao grešku, izrazio kajanje i nadu da se neće ponoviti...
"piši momku 20"
to ti je najbolji "sud" ako je ikako moguće
Post Reply