Rezanje komšijskih Grana/ voćki

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#26 Re: Rezanje komšijskih Grana/ voćki

Post by kuli1961 »

liaar wrote: 07/10/2020 12:58 Mi sa komšijom podijelili trešnju, raste uz samu ogradu, odavno pola krošnje tamo pola ovamo, pola trešnji njemu pola nama i nikad se čovjek nije naljutio, čak je on insistirao da se ne siječe nego da je oberemo kada rodi.
Gore sam kratko opisao lose iskustvo sa komsijom na juznoj medji. A sa komsijom na sjevernoj- sve savrseno-u medji je nekoliko stabala, zajedno im oblikujemo krosnju, sredjujemo, nikad spora. Zajedno smo finansirali i ogradu na medji, saglasili se o izgledu, materijalu, visini- brzo, glatko i baš komšijski.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8271
Joined: 25/05/2013 23:49

#27 Re: Rezanje komšijskih Grana/ voćki

Post by apsidejzi »

kuli1961 wrote: 07/10/2020 21:32
liaar wrote: 07/10/2020 12:58 Mi sa komšijom podijelili trešnju, raste uz samu ogradu, odavno pola krošnje tamo pola ovamo, pola trešnji njemu pola nama i nikad se čovjek nije naljutio, čak je on insistirao da se ne siječe nego da je oberemo kada rodi.
Gore sam kratko opisao lose iskustvo sa komsijom na juznoj medji. A sa komsijom na sjevernoj- sve savrseno-u medji je nekoliko stabala, zajedno im oblikujemo krosnju, sredjujemo, nikad spora. Zajedno smo finansirali i ogradu na medji, saglasili se o izgledu, materijalu, visini- brzo, glatko i baš komšijski.
Ma sve ovisi s kim imas posla. Najlakse je grane posjec. Uzmi zagu il dobre makaze i u roku od 20 minuta to je gotovo. Naravno, pravno ti nista ne moze, al ako je kakav nalet, ne gine ti dobra svadja a mozda i tuca.
User avatar
AstorH
Posts: 1895
Joined: 08/03/2014 23:21
Location: Dalmacija

#28 Re: Rezanje komšijskih Grana/ voćki

Post by AstorH »

Sociolog wrote: 03/10/2020 16:13 Pozzdrav

Imam li ja po zakonu izrezati TUDJE, komsijske grane, koje zaklanjaju moj put, blokiraju nam svjetlost i barem 80% luka grane prelaze u nase dvoriste?

Probali smo fino, covjek ne zeli da osisa Visnju i Sljivu, nama grane smetaju koje prelaze na nasu stranu, u bastu
Ja na Hvaru i Viru vozio cisternu, bogdragi se ne bi usunjao u one ulicice.
I tako jedno 30 dana. I polomim 3x retrovizor. 2x lijevi, 1x desni.
Dodjem kod jednog mehanicara nesta mi pricamo i dosli na tu temu. Bilo jedno 4-5 ljudi tu. Veli jedan da to treba komunalno da rjesava, te grane, jel. Treci ovo ono, peti meni ponudi mačetu jednu, od po metra. Kaze stavi ovo u kamion, i di god ne moz proc samo sjeci i bacaj u dvoriste.
20€ mu ja dadem kako je i trazio. I 6mj. gdje god nisam mogao proc ja ošinem s prozora (sjeba mi retrovizore jbga) i sto osjecem ja u vrt.
Posli mi neki prijetit tamo vamo, da ce zvat policiju itd. ja 3 godine vozio i sjekao sto god mi je smetalo nikad mi policija nije dosla.
Jedino sto sam morao ono sto osjecem bacit u vrt od onoga kome pripada palma, maslina i slicno.
Nikad problema nisam imao. E sad ne znam.Mozda je kod tebe drugacija situacija. Ja sam sam cim mi iole mala grana zapne za retrovizor, izvadim macetu i okinem po njoj. Jebotekru' jedan retrovizor od Mercedesa 150€. Ma idi u pickumaterinu. I eto. Nije mi niko nista. Ima ih koji su se bunili, ja samo granu bacim u vrt i dalje. A 80% prometa dnevno sam isao u rikverc jer nemas se di okrenit.
Post Reply