Ko je u pravu?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#26 Re: Ko je u pravu?

Post by nivla »

Bobi wrote: 21/09/2020 16:45 Pa sve je to od zgrade do zgrade, evo ja imam tri vertikale morao bih 3 sata ili da zatvorim dvi vertikale i jedan vodomjer a d asa jedne vertikale razvedem po stanu a i ta jedna vertikala nema propusnost da zamijeni sve tri vertikale :D. Promjer vertikale je projektovan na primjer za kupatilo i sve stanove na vertikali, sad na tu jednu nakacit kuhinju i wc..pa nemore :D.Ugradit tri vodomjera u tri prostorije u stanu pa da ovi ulaze u stan da mjere pa da sabiraju...ma krmeči posao :D.
ne ulaze u kucu ocitavaju daljinski
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#27 Re: Ko je u pravu?

Post by Bobi »

nivla wrote: 21/09/2020 17:23
Bobi wrote: 21/09/2020 16:45 Pa sve je to od zgrade do zgrade, evo ja imam tri vertikale morao bih 3 sata ili da zatvorim dvi vertikale i jedan vodomjer a d asa jedne vertikale razvedem po stanu a i ta jedna vertikala nema propusnost da zamijeni sve tri vertikale :D. Promjer vertikale je projektovan na primjer za kupatilo i sve stanove na vertikali, sad na tu jednu nakacit kuhinju i wc..pa nemore :D.Ugradit tri vodomjera u tri prostorije u stanu pa da ovi ulaze u stan da mjere pa da sabiraju...ma krmeči posao :D.
ne ulaze u kucu ocitavaju daljinski
Zar ima to, a jesam ostario :D.
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#28 Re: Ko je u pravu?

Post by funeral blues »

nivla wrote: 21/09/2020 17:20 sto se tice uvodjenja pojedinacnog vodomjera u stan procedura je poprilicno pojednostavljena i ne treba nista mutiti
iz licnog iskustva govorim
- treba zk izvadak
- misljenje upravitelja da je ugradnja pojedinacnog vodomjera u stanu na odgovornost vlasnika stana
- na svakoj vertikali koja se koristi u stanu vertikali vodomjer sa radio vezom koji kosta oko 350km
-ukoliko je moguce sa jedne vertikale sve razvesti razvede se s jedne vertikale a druga zatvori
-prije nego se ode na prijavu vodomjera on se treba ugraditi tako da prije i poslije vodomjera ima ventil
- 40.25km da se uplati vodovodu da dodju na registraciju
- kad ekipa iz vodovoda dodje na registraciju zavrnu ventil prije vodomjera i na pojedinacnim mjestima(cesmama,vodokotlicu i gdje sve voda moze teci) provjere da li voda tece, ako ne tece nigdje, time je provjera zavrsena i instalacija vodomjera se plombira
-takodjer provjere i kad je ventil odvrnut da li se sat okrece kad voda tece
- potpis pojedinacnog ugovora za koristenje nakon registracije
-citava procedura traje 7 dana i krace

sto se tice neispravnosti vodomjera znam da svakih 3-5 godina vodovod vrsi planiranu zamjenu i bazdarenje montiranih/demontiranih
Nisam siguran sta znaci zatvaranje vertikale iz cetvrte stavke. Mislim, sta je garancija da je nece aktivirati opet, jer meni se cini da je ovdje to u pitanju. Kakogod, čini se da je pravo rješenje ugradnja vlastitog vodomjera. Medjutim, negdje procitah da sa ViK trazi da ugraduju svi ili niko. Imaju li pravo na takvu ucjenu pojedinca-potrošača?:)
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#29 Re: Ko je u pravu?

Post by nivla »

nisu vise takvi uvjeti, moze pojedinacni
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#30 Re: Ko je u pravu?

Post by funeral blues »

nivla wrote: 21/09/2020 19:08 nisu vise takvi uvjeti, moze pojedinacni
Vidi fakat, Odluka iz 12.2019. godine. Hvala svima :)
User avatar
nivla
Posts: 4283
Joined: 12/01/2008 23:44

#31 Re: Ko je u pravu?

Post by nivla »

funeral blues wrote: 21/09/2020 20:41
nivla wrote: 21/09/2020 19:08 nisu vise takvi uvjeti, moze pojedinacni
Vidi fakat, Odluka iz 12.2019. godine. Hvala svima :)
imas i noviju dopunu iz juna koja je olaksala ovo sa upraviteljima
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#32 Re: Ko je u pravu?

Post by bumerangss »

Bobi wrote: 21/09/2020 16:14
zposao wrote: 21/09/2020 16:10
funeral blues wrote: 21/09/2020 16:04 Hvala na odgovorima. Stanovi imaju po 2 vertikale, barem moj, tako da je vrlo vjerovatno vodomjer samo ona ovoj koja je i zidu stubista. To mi je padalo napamet, ali kako do rjesenja, me racunajuci ovu opciju 'dogovora' jer niko nece dobrovoljno priznati muljazu? :)
Ako je citava zgrada upoznata sa problemom, sazovete sastanak stanara da raspravite. Ako nema dogovora i ako ga nije stid, onda na sud. A sud ce utvrditi ko koristi ciju vodu.


P.s. ne znam postoji li ijedna inspekcija u moru institucija koja bi se bavila tom problematikom. Mozda pokusati sa time?
Ma mora da postoji, ali je pitanje da li ce oni izaci na teren...sutra,prekosutra za dvi godine :D, vidis da je sve to uvezano :D. To jedino advokat(pravni zastupnik) brzo uradi. Zato pitam jel imaju para :D .
I iznad kantonalne inspekcije postoji inspekcija tj upravni inspektorat pri ministarstvu pravdre KS
Ja 6 puta prijavio jednu državnu firmu inspekciji i nikad nikakvog odgovora i onda inspekciju prijavio upravnom inspektoratu i za 5 dana dobijem odgovor od inspekcije o poduzetim aktivnostima :D sad firma fercera kao da je u Japanu a ne u BiH :lol:
Bobi
Forum administrator
Posts: 32167
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#33 Re: Ko je u pravu?

Post by Bobi »

bumerangss wrote: 27/09/2020 20:29
Bobi wrote: 21/09/2020 16:14
zposao wrote: 21/09/2020 16:10

Ako je citava zgrada upoznata sa problemom, sazovete sastanak stanara da raspravite. Ako nema dogovora i ako ga nije stid, onda na sud. A sud ce utvrditi ko koristi ciju vodu.


P.s. ne znam postoji li ijedna inspekcija u moru institucija koja bi se bavila tom problematikom. Mozda pokusati sa time?
Ma mora da postoji, ali je pitanje da li ce oni izaci na teren...sutra,prekosutra za dvi godine :D, vidis da je sve to uvezano :D. To jedino advokat(pravni zastupnik) brzo uradi. Zato pitam jel imaju para :D .
I iznad kantonalne inspekcije postoji inspekcija tj upravni inspektorat pri ministarstvu pravdre KS
Ja 6 puta prijavio jednu državnu firmu inspekciji i nikad nikakvog odgovora i onda inspekciju prijavio upravnom inspektoratu i za 5 dana dobijem odgovor od inspekcije o poduzetim aktivnostima :D sad firma fercera kao da je u Japanu a ne u BiH :lol:
:thumbup: svaka cast, ja bih nakon prvog pokusaja odustao...vidis treba biti uporan :thumbup:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#34 Re: Ko je u pravu?

Post by allem_77 »

funeral blues wrote: 21/09/2020 14:23 Pozdrav svima,

zamolio bih za misljenje u vezi sa sljedecim: Jedan stan u zgradi ima svoj vodomjer, dok ostali stanovi placaju srazmjerno broju stanara, standardno. Problem je sto na računu za privatni vodomjer dolazi 1 m3, sto nije realno, obzirom da tu stlano zivi cetveroclana porodica. ViK navodno izasao na teren i nije ustanovio nepravilnosti, iako sumnjam da su ista uraili obzirom da je vodomjer zakljucan u sandučetu. Jasno je da to ne moze biti realna potrošnja, ali isto tako, na papiru je sve čisto. Šta uraditi? Nije OK plaćati tuđu vodu, ali kako to dokazivati? Na koje zakone se pozvati?
I ja potrošim 1 - 2 m3

Image
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#35 Re: Ko je u pravu?

Post by Satori »

allem_77 wrote: 27/09/2020 21:03 I ja potrošim 1 - 2 m3

Image
Ne mogu vjerovati :D
Ovo je samo gradski vodovod, pretpostavljam Kruscica, a priznaj da imas negdje prikljucak na neki seoski vodovod, vlastiti bazen, bunar, skupljas kisnicu...
Pa ja sama popijem 1 m3 mjesecno :D , da ne govorim o ostalim ukucanima, toaletu, masinama za ves i sudje. Cak i kad uzmem u obzir da je dosta komsija (i njihovih podstanara) u zgradi neprijavljeno i da vjerovatno sila vodokotlica i cijevi curi, opet nam je potrosnja prevelika. Mislim da standardno dolazi oko 3m3 po clanu domacinstva.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#36 Re: Ko je u pravu?

Post by allem_77 »

Satori wrote: 27/09/2020 21:46

Ne mogu vjerovati :D
Ovo je samo gradski vodovod, pretpostavljam Kruscica, a priznaj da imas negdje prikljucak na neki seoski vodovod, vlastiti bazen, bunar, skupljas kisnicu...
Pa ja sama popijem 1 m3 mjesecno :D , da ne govorim o ostalim ukucanima, toaletu, masinama za ves i sudje. Cak i kad uzmem u obzir da je dosta komsija (i njihovih podstanara) u zgradi neprijavljeno i da vjerovatno sila vodokotlica i cijevi curi, opet nam je potrosnja prevelika. Mislim da standardno dolazi oko 3m3 po clanu domacinstva.
Meni je ovo puno. Zna nekada doći i 3 m3
A imam i ovo gore što si nabrojala, ali na drugom satu. Samo tu nemam ove fiksne 3 km. Koliko potrošiš, toliko platiš.

Mislim puno mi 4 km za 1 m3. Bezveze im ovaj fiksni trošak.
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#37 Re: Ko je u pravu?

Post by funeral blues »

Satori wrote: 27/09/2020 21:46
allem_77 wrote: 27/09/2020 21:03 I ja potrošim 1 - 2 m3

Image
Ne mogu vjerovati :D
Ovo je samo gradski vodovod, pretpostavljam Kruscica, a priznaj da imas negdje prikljucak na neki seoski vodovod, vlastiti bazen, bunar, skupljas kisnicu...
Pa ja sama popijem 1 m3 mjesecno :D , da ne govorim o ostalim ukucanima, toaletu, masinama za ves i sudje. Cak i kad uzmem u obzir da je dosta komsija (i njihovih podstanara) u zgradi neprijavljeno i da vjerovatno sila vodokotlica i cijevi curi, opet nam je potrosnja prevelika. Mislim da standardno dolazi oko 3m3 po clanu domacinstva.
Ne vidim broj clanova domacinstva? 1m3 na 4 punoljetna člana nije bas realno, slozices se? :)
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#38 Re: Ko je u pravu?

Post by allem_77 »

funeral blues wrote: 27/09/2020 22:53
Satori wrote: 27/09/2020 21:46
allem_77 wrote: 27/09/2020 21:03 I ja potrošim 1 - 2 m3

Image
Ne mogu vjerovati :D
Ovo je samo gradski vodovod, pretpostavljam Kruscica, a priznaj da imas negdje prikljucak na neki seoski vodovod, vlastiti bazen, bunar, skupljas kisnicu...
Pa ja sama popijem 1 m3 mjesecno :D , da ne govorim o ostalim ukucanima, toaletu, masinama za ves i sudje. Cak i kad uzmem u obzir da je dosta komsija (i njihovih podstanara) u zgradi neprijavljeno i da vjerovatno sila vodokotlica i cijevi curi, opet nam je potrosnja prevelika. Mislim da standardno dolazi oko 3m3 po clanu domacinstva.
Ne vidim broj clanova domacinstva? 1m3 na 4 punoljetna člana nije bas realno, slozices se? :)
Slažem se.

Ja sam se malo zezao. :D Ovo je moja potrošnja za povremeni boravak u stanu. Znači desetak dana.

Realno je nekih 10+ m3 za 4 člana.


A ne znam kako ste vi doznali da on troši samo 1 m3?
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#39 Re: Ko je u pravu?

Post by Satori »

Ako ima vlastiti vodomjer, nebitan je broj clanova domacinstva, samo potrosnja. Broj clanova je bitan kao kljuc raspodjele troskova nama u zgradama, sa zajednickim vodomjerom.
funeral blues
Posts: 1765
Joined: 08/02/2011 11:15

#40 Re: Ko je u pravu?

Post by funeral blues »

Satori wrote: 28/09/2020 06:16 Ako ima vlastiti vodomjer, nebitan je broj clanova domacinstva, samo potrosnja. Broj clanova je bitan kao kljuc raspodjele troskova nama u zgradama, sa zajednickim vodomjerom.
Bitan je broj clanova da bi se mogla imati indicija da se nesto cudno desava. Sva voda prelazi preko glavnog vodomjera zgrade, a onda bi se u teoriji to stanje trebalo umanjiti za količinu očitanu na zasebnom vodomjeru i taj dio fakturisati ostatku zgrade.

@allem Prikazano je na računima, sa desne strane.
Post Reply