Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#1 Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Satori »

Pozdrav svima, i izvinjavam se ukoliko postoji ista ili slična tema. Ja sam naišla samo na manje-više žalbe na vjerske zajednice i cijene sahrana, pa ako postoji ovakva tema, zamolila bih admine da je spoje.

Kojim zakonom ili propisom je regulisano ukopavanje umrle osobe na određenom mezarju/groblju? Jasno mi je za gradska i seoska groblja, za članove IZ, i ostalih vjerskih i pokopnih udruženja, da oni imaju određenu autonomiju u svom poslovanju, da se tako izrazim. Moje pitanje bi zapravo glasilo ovako: ukoliko imam npr.par duluma zemlje, imam li pravo ograditi pola duluma i pretvoriti ga u privatno mezarje (groblje) za članove moje porodice? Pod pretpostavkom da npr. ne bi došlo do zagađenja lokalnog vodotoka, zatim da ni komšijama to ne smeta (komšija bi dao svoj komad zemlje uz ovaj navedeni komad, takođe) - da li bi bilo potrebno tražiti neke dozvole od gradskog/opštinskog odsjeka za urbanizam za prenamjenu tog komada zemlje? Ili od MZ? Pišem pod pretpostavkom da bi i dženaze i ukopi onda bili obavljeni u privatnoj režiji (recimo, da dženazu ne obave imami IZ već članovi porodice, ili u slučaju sahrane ateističkog komšije) - da li bi morao neko vršiti nadzor da se zna da je sve obavljeno po propisu (dubina rake)?

Nije mi tema izgledala kao za religiju, mene više zanima ovaj pravni aspekt, ukoliko neko nekog ukopa na svojoj zemlji (naravno, uz dozvolu ljekara za ukop), da li je podložan sankcijama i kakvim, te kojim je pravnim aktom to sve regulisano. Hvala.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#2 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by GAU8 »

Satori wrote: 08/09/2020 10:51 Pozdrav svima, i izvinjavam se ukoliko postoji ista ili slična tema. Ja sam naišla samo na manje-više žalbe na vjerske zajednice i cijene sahrana, pa ako postoji ovakva tema, zamolila bih admine da je spoje.

Kojim zakonom ili propisom je regulisano ukopavanje umrle osobe na određenom mezarju/groblju? Jasno mi je za gradska i seoska groblja, za članove IZ, i ostalih vjerskih i pokopnih udruženja, da oni imaju određenu autonomiju u svom poslovanju, da se tako izrazim. Moje pitanje bi zapravo glasilo ovako: ukoliko imam npr.par duluma zemlje, imam li pravo ograditi pola duluma i pretvoriti ga u privatno mezarje (groblje) za članove moje porodice? Pod pretpostavkom da npr. ne bi došlo do zagađenja lokalnog vodotoka, zatim da ni komšijama to ne smeta (komšija bi dao svoj komad zemlje uz ovaj navedeni komad, takođe) - da li bi bilo potrebno tražiti neke dozvole od gradskog/opštinskog odsjeka za urbanizam za prenamjenu tog komada zemlje? Ili od MZ? Pišem pod pretpostavkom da bi i dženaze i ukopi onda bili obavljeni u privatnoj režiji (recimo, da dženazu ne obave imami IZ već članovi porodice, ili u slučaju sahrane ateističkog komšije) - da li bi morao neko vršiti nadzor da se zna da je sve obavljeno po propisu (dubina rake)?

Nije mi tema izgledala kao za religiju, mene više zanima ovaj pravni aspekt, ukoliko neko nekog ukopa na svojoj zemlji (naravno, uz dozvolu ljekara za ukop), da li je podložan sankcijama i kakvim, te kojim je pravnim aktom to sve regulisano. Hvala.
Pratim... ali sumLJam da ce se ovdje naci odgovori na data pitanja
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#3 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by BRT »

Satori wrote: 08/09/2020 10:51 Pozdrav svima, i izvinjavam se ukoliko postoji ista ili slična tema. Ja sam naišla samo na manje-više žalbe na vjerske zajednice i cijene sahrana, pa ako postoji ovakva tema, zamolila bih admine da je spoje.

Kojim zakonom ili propisom je regulisano ukopavanje umrle osobe na određenom mezarju/groblju? Jasno mi je za gradska i seoska groblja, za članove IZ, i ostalih vjerskih i pokopnih udruženja, da oni imaju određenu autonomiju u svom poslovanju, da se tako izrazim. Moje pitanje bi zapravo glasilo ovako: ukoliko imam npr.par duluma zemlje, imam li pravo ograditi pola duluma i pretvoriti ga u privatno mezarje (groblje) za članove moje porodice? Pod pretpostavkom da npr. ne bi došlo do zagađenja lokalnog vodotoka, zatim da ni komšijama to ne smeta (komšija bi dao svoj komad zemlje uz ovaj navedeni komad, takođe) - da li bi bilo potrebno tražiti neke dozvole od gradskog/opštinskog odsjeka za urbanizam za prenamjenu tog komada zemlje? Ili od MZ? Pišem pod pretpostavkom da bi i dženaze i ukopi onda bili obavljeni u privatnoj režiji (recimo, da dženazu ne obave imami IZ već članovi porodice, ili u slučaju sahrane ateističkog komšije) - da li bi morao neko vršiti nadzor da se zna da je sve obavljeno po propisu (dubina rake)?

Nije mi tema izgledala kao za religiju, mene više zanima ovaj pravni aspekt, ukoliko neko nekog ukopa na svojoj zemlji (naravno, uz dozvolu ljekara za ukop), da li je podložan sankcijama i kakvim, te kojim je pravnim aktom to sve regulisano. Hvala.

Ukratko - ne može. Zakonski okvir ovisi o mjestu gdje se zemljište nalazi. U RS djelatnost je regulirana Zakonom o grobljima i pogrebnoj djelatnosti. U FBiH je na kantonalnom nivou, tako da u KS postoji krovni zakon - Zakon o komunalnim djelatnostima KS, a ovo pitanje je dalje uređeno uredbom Vlade KS. U RS-u gbrolja su isključivo u vlasništvu jedinice lokalne samouprave (javna) ili mogu se dati na upravljanje preduzećima, vjerskim zajednicama ili udruženjima građana (posebna). U KS grobljima upravlja kanton i nova groblja se osnivaju/izgrađuju odlukom Skupštine.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12375
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#4 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by dr_Evil »

De bolan, postavis cetiri koca i napravis kucu, a ne da ne mozes harem, jos na svojoj zemlji. Samo ti nevjesta, nece ti niko nista,
User avatar
Entropio
Posts: 7807
Joined: 21/11/2010 21:49

#5 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Entropio »

Kaze Sejo Brajlovic da ce se on sahraniti na njegovom rancu u Ustikolini i napraviti veliki spomenik, turbe, cesmu i sve to. Kako on moze?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Maraschino »

U Srbiji u nekim selima se jos uvijek ukopavaju negdje u cosku njive.
Ne govorim o masovnim ukopavanjima niti pravilima ali ih ima. Kako, ne znam.

To sto bi postavljac teme uradio(pola dunuma zemlje) moze dati u vakuf i namjenski za groblje. Tada se ne placa grobno mjesto a ostalo ide normalno.
Nema privatnih grobalja.

Mi imamo seoska groblja koje je neko uvakufio i oni ne placaju grobna mjesta. Ako neko drugi preuzme ta groblja(odrzavanje i uredjenje) onda ide placanje kao i svugdje.
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#7 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by BRT »

Maraschino wrote: 08/09/2020 15:01 U Srbiji u nekim selima se jos uvijek ukopavaju negdje u cosku njive.
Ne govorim o masovnim ukopavanjima niti pravilima ali ih ima. Kako, ne znam.

To sto bi postavljac teme uradio(pola dunuma zemlje) moze dati u vakuf i namjenski za groblje. Tada se ne placa grobno mjesto a ostalo ide normalno.
Nema privatnih grobalja.

Mi imamo seoska groblja koje je neko uvakufio i oni ne placaju grobna mjesta. Ako neko drugi preuzme ta groblja(odrzavanje i uredjenje) onda ide placanje kao i svugdje.
Ali ni groblje se ne može napraviti bez dozvole nadležnog organa.
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#8 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by BRT »

Entropio wrote: 08/09/2020 14:58 Kaze Sejo Brajlovic da ce se on sahraniti na njegovom rancu u Ustikolini i napraviti veliki spomenik, turbe, cesmu i sve to. Kako on moze?
Kad umre i sahrani se, prijaviti inspekciji :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Maraschino »

BRT wrote: 08/09/2020 15:05
Maraschino wrote: 08/09/2020 15:01 U Srbiji u nekim selima se jos uvijek ukopavaju negdje u cosku njive.
Ne govorim o masovnim ukopavanjima niti pravilima ali ih ima. Kako, ne znam.

To sto bi postavljac teme uradio(pola dunuma zemlje) moze dati u vakuf i namjenski za groblje. Tada se ne placa grobno mjesto a ostalo ide normalno.
Nema privatnih grobalja.

Mi imamo seoska groblja koje je neko uvakufio i oni ne placaju grobna mjesta. Ako neko drugi preuzme ta groblja(odrzavanje i uredjenje) onda ide placanje kao i svugdje.
Ali ni groblje se ne može napraviti bez dozvole nadležnog organa.
Tacno tako.
Neki zaseok moze podnijeti zahtjev za formiranje groblja pa se to sve razmotri i odobri ali privatno ne moze.
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#10 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by BRT »

Maraschino wrote: 08/09/2020 15:09
BRT wrote: 08/09/2020 15:05
Maraschino wrote: 08/09/2020 15:01 U Srbiji u nekim selima se jos uvijek ukopavaju negdje u cosku njive.
Ne govorim o masovnim ukopavanjima niti pravilima ali ih ima. Kako, ne znam.

To sto bi postavljac teme uradio(pola dunuma zemlje) moze dati u vakuf i namjenski za groblje. Tada se ne placa grobno mjesto a ostalo ide normalno.
Nema privatnih grobalja.

Mi imamo seoska groblja koje je neko uvakufio i oni ne placaju grobna mjesta. Ako neko drugi preuzme ta groblja(odrzavanje i uredjenje) onda ide placanje kao i svugdje.
Ali ni groblje se ne može napraviti bez dozvole nadležnog organa.
Tacno tako.
Neki zaseok moze podnijeti zahtjev za formiranje groblja pa se to sve razmotri i odobri ali privatno ne moze.
Slažemo se. Ne sporim da bi se u nekom planinskom selu moglo dogoditi da neko sahrani nekog na nepredviđenom mjestu, ali u iole urbanijoj sredini (i u BiH i u Srbiji) nema vjerske organizacije koja bi prihvatila da se dženaza/sahrana održi na vlastitoj livadi ispod stare trešnje.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3241
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#11 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by darius_maximus »

BRT wrote: 08/09/2020 15:12
Maraschino wrote: 08/09/2020 15:09
BRT wrote: 08/09/2020 15:05

Ali ni groblje se ne može napraviti bez dozvole nadležnog organa.
Tacno tako.
Neki zaseok moze podnijeti zahtjev za formiranje groblja pa se to sve razmotri i odobri ali privatno ne moze.
Slažemo se. Ne sporim da bi se u nekom planinskom selu moglo dogoditi da neko sahrani nekog na nepredviđenom mjestu, ali u iole urbanijoj sredini (i u BiH i u Srbiji) nema vjerske organizacije koja bi prihvatila da se dženaza/sahrana održi na vlastitoj livadi ispod stare trešnje.
Sta je s ovima kojima ne trebaju vjerske organizacije?
Je li problem sahranjivanja i groba zdravstvene ili vjerske prirode?
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#12 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Satori »

Znači, ipak se kantonalnim zakonima (o komunalnoj djelatnosti) uređuje to. HVala.
Maraschino wrote: 08/09/2020 15:01 To sto bi postavljac teme uradio(pola dunuma zemlje) moze dati u vakuf i namjenski za groblje. Tada se ne placa grobno mjesto a ostalo ide normalno.
Nema privatnih grobalja.

Mi imamo seoska groblja koje je neko uvakufio i oni ne placaju grobna mjesta. Ako neko drugi preuzme ta groblja(odrzavanje i uredjenje) onda ide placanje kao i svugdje.
Da, ali ovdje ne bi došlo do uvakufljenja, a da se ukop obavlja pod patronatom IZ, već porodice planiraju buduće troškove ukopa izbjeći i organizirati dženazu u svojoj režiji.
Nažalost, poznate su mi situacije i da su pripadnici porodica koje su uvakufile zemlju i dale da bude mezarje, plaćali grobno mjesto u tom istom mezarju. Jedan slučaj je u SBK, jedan u ZDK.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#13 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Satori »

BRT wrote: 08/09/2020 15:12 Slažemo se. Ne sporim da bi se u nekom planinskom selu moglo dogoditi da neko sahrani nekog na nepredviđenom mjestu, ali u iole urbanijoj sredini (i u BiH i u Srbiji) nema vjerske organizacije koja bi prihvatila da se dženaza/sahrana održi na vlastitoj livadi ispod stare trešnje.
Ali ovdje je riječ o tome da porodica i ne želi uplitanje vjerske organizacije, samo zakonsko pravo da na svojoj zemlji ukopa člana svoje porodice, ako to nikom ne smeta-.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#14 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Maraschino »

Satori wrote: 08/09/2020 15:27
BRT wrote: 08/09/2020 15:12 Slažemo se. Ne sporim da bi se u nekom planinskom selu moglo dogoditi da neko sahrani nekog na nepredviđenom mjestu, ali u iole urbanijoj sredini (i u BiH i u Srbiji) nema vjerske organizacije koja bi prihvatila da se dženaza/sahrana održi na vlastitoj livadi ispod stare trešnje.
Ali ovdje je riječ o tome da porodica i ne želi uplitanje vjerske organizacije, samo zakonsko pravo da na svojoj zemlji ukopa člana svoje porodice, ako to nikom ne smeta-.
Izvini ali odakle vam takva ideja?
Ako bi to svi radili onda bi nam grobovi bili na svakom koraku.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#15 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Satori »

Maraschino wrote: 08/09/2020 15:36
Satori wrote: 08/09/2020 15:27
BRT wrote: 08/09/2020 15:12 Slažemo se. Ne sporim da bi se u nekom planinskom selu moglo dogoditi da neko sahrani nekog na nepredviđenom mjestu, ali u iole urbanijoj sredini (i u BiH i u Srbiji) nema vjerske organizacije koja bi prihvatila da se dženaza/sahrana održi na vlastitoj livadi ispod stare trešnje.
Ali ovdje je riječ o tome da porodica i ne želi uplitanje vjerske organizacije, samo zakonsko pravo da na svojoj zemlji ukopa člana svoje porodice, ako to nikom ne smeta-.
Izvini ali odakle vam takva ideja?
Ako bi to svi radili onda bi nam grobovi bili na svakom koraku.
Zbog korone, preselilo na Ahiret par članova porodice, što starijih ljudi, što ljudi srednjih godina.
Ogromni su troškovi ukopa, i pored članstva u IZ (između 2 i 3.000 KM svaki), a posebno bezobrazne i nebulozne stavke troškova ukopa (sapun, topla voda, 500 KM naknade jer su oboljeli od korone). Čisto stvar revolta porodice prema IZ jer se u mjesec-dva dosta toga izdešavalo.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2608
Joined: 18/03/2015 01:36

#16 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Mea_parvitas »

Podrzavam ideju. Vidite kako registrovati udruzenje gradjana, pa zakonski izganjati... cijene jesu bezobrazne
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#17 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by moonca »

wrote: 08/09/2020 15:36 grobovi bili na svakom koraku.
U Sarajevu i jesu... nazalost..
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#18 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Zeleni12 »

Satori wrote: 08/09/2020 15:44
Maraschino wrote: 08/09/2020 15:36
Satori wrote: 08/09/2020 15:27

Ali ovdje je riječ o tome da porodica i ne želi uplitanje vjerske organizacije, samo zakonsko pravo da na svojoj zemlji ukopa člana svoje porodice, ako to nikom ne smeta-.
Izvini ali odakle vam takva ideja?
Ako bi to svi radili onda bi nam grobovi bili na svakom koraku.
Zbog korone, preselilo na Ahiret par članova porodice, što starijih ljudi, što ljudi srednjih godina.
Ogromni su troškovi ukopa, i pored članstva u IZ (između 2 i 3.000 KM svaki), a posebno bezobrazne i nebulozne stavke troškova ukopa (sapun, topla voda, 500 KM naknade jer su oboljeli od korone). Čisto stvar revolta porodice prema IZ jer se u mjesec-dva dosta toga izdešavalo.
Sta je ovo?
Redovno placana clanarina i umjesto da dzenaza bude besplatna, IZ zbog korone izmislja neke dodatne troskove koji iznose 2000 KM, 500 KM jer je osoba koja je umrla preselila zbpg korone?
Tako sam shvatio.
Ako je tako onda je ovo prica za Fatmira Alispahica koji u zadnje vrijeme bas pronalazi lopovluke u IZ ili za druge medije, uz predocenje dokaza.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#19 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by MorningStar »

BRT wrote: 08/09/2020 15:09
Entropio wrote: 08/09/2020 14:58 Kaze Sejo Brajlovic da ce se on sahraniti na njegovom rancu u Ustikolini i napraviti veliki spomenik, turbe, cesmu i sve to. Kako on moze?
Kad umre i sahrani se, prijaviti inspekciji :)

:lol:

Nikad necu razumiti to da ne mozes privatno groblje-mezarje... ko hoce da se tu sahrani zasto da ne (ako se komsije sloze da se napravi tu) A i dan danas po selima se dosta ukopava ne po privatnim grobljima nego u cosku porodicne parcele itd...
User avatar
BRT
Posts: 164
Joined: 20/04/2009 12:20

#20 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by BRT »

MorningStar wrote: 08/09/2020 20:31
BRT wrote: 08/09/2020 15:09
Entropio wrote: 08/09/2020 14:58 Kaze Sejo Brajlovic da ce se on sahraniti na njegovom rancu u Ustikolini i napraviti veliki spomenik, turbe, cesmu i sve to. Kako on moze?
Kad umre i sahrani se, prijaviti inspekciji :)

:lol:

Nikad necu razumiti to da ne mozes privatno groblje-mezarje... ko hoce da se tu sahrani zasto da ne (ako se komsije sloze da se napravi tu) A i dan danas po selima se dosta ukopava ne po privatnim grobljima nego u cosku porodicne parcele itd...
Mnogo je razloga za to, a najbitniji je sanitarni. Prije izrade/ izmjene regulacionog plana, neophodno je izraditi studiju u kojoj se utvrđuje podesnost predložene lokacije, stanje podzemnih voda, eventualno klizište, regulacioni plan, itd. Neprihvatljivo je da zbog privatnog groblja sa nekoliko grobova kontaminira voda, da klizište posmrtne ostatke servira psima, da se onemogući izgradnja puta, isl. Još moram da se ogradim i napomenem da nemam direktne/indirektne koristi od neke od vjerskih zajednica, već samo pružam besplatnu pravnu pomoć :)
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#21 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by MorningStar »

BRT wrote: 08/09/2020 23:31
MorningStar wrote: 08/09/2020 20:31
BRT wrote: 08/09/2020 15:09
Kad umre i sahrani se, prijaviti inspekciji :)

:lol:

Nikad necu razumiti to da ne mozes privatno groblje-mezarje... ko hoce da se tu sahrani zasto da ne (ako se komsije sloze da se napravi tu) A i dan danas po selima se dosta ukopava ne po privatnim grobljima nego u cosku porodicne parcele itd...
Mnogo je razloga za to, a najbitniji je sanitarni. Prije izrade/ izmjene regulacionog plana, neophodno je izraditi studiju u kojoj se utvrđuje podesnost predložene lokacije, stanje podzemnih voda, eventualno klizište, regulacioni plan, itd. Neprihvatljivo je da zbog privatnog groblja sa nekoliko grobova kontaminira voda, da klizište posmrtne ostatke servira psima, da se onemogući izgradnja puta, isl. Još moram da se ogradim i napomenem da nemam direktne/indirektne koristi od neke od vjerskih zajednica, već samo pružam besplatnu pravnu pomoć :)
Tj. Bespotrebno komplikovanje.Nisu ljudi retardirani da ne znaju gdje je kliziste (a imamo grobalja itd ihihih koja su uredno na klizistu sve sa regulacionim planom) za vodu necu da spominjem jer :lol: imas groblja po vodozastitnoj zoni :D ... nisu ljudi bas toliko glupi da ne znaju da sahrane umrlog :oops:


“The bureaucracy is expanding to meet the needs of the expanding bureaucracy.”

― Oscar Wilde
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#22 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Billy The Pljuc »

Prije svega pokretaču teme moje iskreno saučešće zbog gubitka nekoliko članova familije u ovako kratkom periodu.

Tema je više nego interesantna, i sam pomislih na nemogućnost kopanja umrlih na vlastitoj zemlji više puta u proteklih nekoliko godina.

Ne toliko zbog komercijalizacije ukopa preminulih (mada dijelim mišljenje da je sve postalo isuviše komercijalizovano i bezobrazno skupo) koliko zbog mogućnosti posjedovanja groblja/mezarja samo za članove porodice i generalno familije. Malo mi je degutantan način organizacije npr. Vlakova, ako redovno ne ideš u obilazak onda ti se desi da ti fakat zatreba i mapa, o novim ukopima da i ne pišem u ova kijametska doba kad imamo desetke ukopa dnevno. Druga vrsta problema jeste da ako nisi u finansijskoj mogućnosti da obezbjediš nekoliko ukopnih mjesta recimo na jednom dijelu parcele onda se dešava da familije bukvalno budu "razbacane" po čitavom groblju.

Iskreno ne vidim problem bez obzira na nabrojano od kolege BRT a koje ima smisla. Toliko je privatnih posjeda koji u velikoj većini ne ugrožavaju nikoga i eto dobar primjer je navedeni Brajlović. Pošto sam bio u jednoj prilici na istoj lokaciji smatram da ista ima mogućnost ukopa uz poštivanje tih nekih sanitarnih i drugih propisa. Helem nije da branim Seju Brajlovića, vjerujem da kad umre da će ga i sahraniti tamo i sasvim je logično pitanje - Kad može on onda zašto ne mogu i drugi???

Kod kolegice je baš delikatan problem i teško je bilo šta uraditi na svoju ruku, da se radi o ukopu samo jedne osobe možda bih i savjetovao ukop daleko od očiju i u krugu članova porodice i bliskih prijatelja. S obzirom da je više osoba onda jedino da se potraži pravni savjet i istraži postojanje mogućnosti za ukopom na vlastitoj zemlji.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#23 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Maraschino »

Ima problem promjene vlasnika parcele. Mozda neces ti a mozda ni tvoja djeca ali ce neko probati da proda tu parcelu-sa ili bez grobnih mejsta.
U svakom cosku(zasto cosku kada tamo sahranjujemo cuke i mace) bilo bi grobova. Ako ja svoje hoce i komsija svoje i tako mi se jedno jutro probudimo izmedju grobova zivimo.

Dajte ljudi, probleme rjesajite na drugi nacin a ovaj je sigurno pogresan.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#24 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Maraschino »

Te sahrane i dzenaze uvijek su iziskivale dodatne troskove a nekada i iznenadne. Pametni se na vrijeme pocinju polako pripremati za sve nadolazece troskove da ih ne iznenadi.

Vjerovali ili ne, moj rahmetli otac je godinama drzao pare u dvije kutije ispod kreveta gdje je lezao a da mi nismo ni znali. U jednoj su bile koverte sa parama za njegovu dzenazu a u drugoj koverte za mamu. Na svakoj koverti pise za sta su pare unutra pa na primjer stoji ''8 sala po 10 km'', gasulenje toliko, tabut toliko...sve, sve.
Kada nam je to rekao mis mo ga pitali cemu to a on kaze ''hocu da mi dodjete na dzenazu a ne da trazite izgovor da ne dodjete jer ce vas cekati troskovi iako Bogu hvala da smo svi dobro i vise od toga situirani ali on kaze, nikada se ne zna u kakvoj je ko situaciji.
Znaci, pametan covjek tako radi. Nije se razbacivao nego razmisljao kako ce sam sebi da isfinansira sahranu.
User avatar
Billy The Pljuc
Posts: 3380
Joined: 06/02/2015 07:59
Location: Odakle sam bio, više nisam...

#25 Re: Sahranjivanje umrlog na vlastitoj zemlji

Post by Billy The Pljuc »

Dobar si, kad malo bolje razmisliš stoji to što si napisao a dublje razmišljanje nas opet tjera da idemo u prošlost koja nam kazuje da to nekada i nije predstavljao problem i da su se mrtvi ukopavali bukvalno na svakom čošku tako da danas imamo situaciju da živimo između grobova ili čak na istima a da u najvećoj mjeri i nismo svjesni toga.

Helem, gradske i gusto naseljene zone bi trebale imati regulisana mjesta za ukop umrlih dok negdje na selu i u zabitima ja barem ne vidim problem ukopa na vlastitoj parceli.
Post Reply