Prepis stana

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#26 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

dr_arsla wrote: 27/11/2019 15:45
Euridika wrote: 27/11/2019 15:04
njonjica wrote: 27/11/2019 14:48 Bila sam jutros kod advokata.
Rekao mi je da mama ima pravo traziti izuzece bracne stecevine cime bi automatski njoj pripalo 50 posto imovine jer je stecena u braku sa mojim rahmetli ocem tako da bi se dijelilo u stvari onih drugih 50% i to na tri dijela. Sestri i meni bi pripalo po 1/6 stana.
Prvo sto moram uciniti je ubrzati ostavinsku raspravu a to mogu uraditi i bez sestre. Neko je pomenuo da se moze staviti u SUD na oglasnu tablu i nakon odredjenog vremena se ostavinska obavi a onom ko se nije pojavio sud odredjuje njegovo zakonom steceno pravo sto bi u ovom slucaju bila 1/6 stana.
Nakon toga cemo sklopiti Ugovor o dozivotnom izdrzavanju. I to je to :)
Dragi forumasi mnogo vam hvala na vasem trudu i pomoci.
Ovo pravilo podjele imovine je vrijedilo i ranije. Tvojoj majci pripada 50% imovine (njen dio) + polovina od polovine dijela tvog tate, tj. 25%. Ukupno je to 75%. Sestra i ti dijelite preostalih pola od tatine polovine, odnosno svaka od vas dobija po 12,5%. To je tih 1/6.

Kao što sam ti i prije rekla, ako tvoja majka želi, može ti ustupiti sav svoj dio već na ostavinskoj raspravi, a ako se želi obezbijediti da ćeš je ti zaista izdržavati do smrti, tada možete sklopiti ugovor o doživotnom izdržavanju (mada si ti dosada dokazala da si brižna kćerka i da je nećeš napustiti).
Želim ti da što prije okončaš te probleme. Znam dobro iz vlastitog iskustva koliko je tegobno. Drži se. :kiss:
Samo mala ispravka.
50% ide majci, a druga polovina se dijeli na 3 jednaka dijela (majka i dvije sestre).
Ispravka prihvaćena. :D
Ja sam pisala po starom zakonu, zadnji put sam na ostavini bila 2011. godine. A poslije sam bila u drugim imovinskim sporovima, ali nisu ostavinske bile.
Po novom zakonu je ovako kako ti kažeš. :thumbup:
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#27 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

moonca wrote: 28/11/2019 01:21
1) Ako se ne zna ima li nasljednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na
nasljedstvo da se prijave sudu u roku jedne godine od objavljivanja oglasa u "Službenim
novinama Federacije BiH".
Ovo mi nije jasno -ako se ne zna- u ovom slucaju kod njonjice se zna, da je sestra prijavljena kao nasljednik- tako da se pozivi salju dok ne odgovori/ona ili advokat.. ali ostali clanovi se mogu izjasniti i da notar to prihvati... ali se ostavinska ne zavrsava dok sestra ne da izjavu ili sam notar(to zavisi i od njih) koji je razuman, zakljuci da sestru smatra kao da se prihvata svog dijela -i izdaje rjesenje.
Dao je Kuli pojašnjenje i za Njonjicin slučaj u nastavku posta:

Ako, pak sestra uredno primi poziv za rociste, za davanje nasljednicke izjave, a nista ne preduzima (i time si kupuje vrijeme), situacija je rijesena članom 236. stav 3. Z. o naslj. :
"(3) O pravima osoba koje nisu došle na ročište, a uredno su pozvane, sud će odlučivati prema podacima kojima raspolaže uzimajući u obzir njihove pismeme izjave koje stignu do donošenja odluke. "
Dakle, kada sud rijesi sva druga pitanja, tj ostale nasljednike- tebe i majku, tada ce i pasivnoj sestri uruciti njen zakosnki dio, tj. proglasiti je na nasljednika iza oca s 1/6- nece je cekati da se smiluje i dostavi nasljednicku izjavu.


Inače, Kuli uvijek daje detaljna objašnjenja za sve moguće slučajeve, pa je objasnio i šta se radi ako nema nasljednika.
njonjica wrote: 27/11/2019 15:57
Euridika wrote: 27/11/2019 15:42
Opet ti kažem, ako je imovina stečena u braku, sve što treba je otići u grunt i dopisati ime majke na ZK uložak. Ako je imovina stečena prije braka, tada ide drukčije.

Imovina je stecena u braku. Hvala Euridika.
:kiss: :kiss:
Molim, mila. :kiss: Drago mi je da i Kuli potvrdio da se to ovako radi. Mislim da će tvojoj majci biti dovoljno da odnese u ZK ured ZK uložak na stan koji se vodi na ocu, izvod iz matične knjige vjenčanih i izvod iz matične knjige umrlih za oca. Pretpostavljam da će u ZK uredu morati popuniti neki zahtjev za upis svog suvlasničkog dijela i možda platiti neku taksu, ali to će vam reći u ZK uredu precizno. Ako imaš vremena, možeš ti otići u ZK ured da se raspitaš za ovaj postupak - šta ti tačno treba od papira, a ako ne možeš to sama obaviti, onda to može advokat u tvoje ime. Svakako je jeftinije da to uradiš lično, štedi novac za bitnije stvari koje će ti trebati od advokata.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#28 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Nadam se da cu ja uspjeti zavrsiti dopis na ZK bez mame jer mama je u kolicima....

Ljudi stvarno ste super, dobila sam mnogo jako korisnih savjeta koji mi zaista znace.
Mnogo hvala svima <3
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#29 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Euridika wrote: 28/11/2019 08:51
moonca wrote: 28/11/2019 01:21
1) Ako se ne zna ima li nasljednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na
nasljedstvo da se prijave sudu u roku jedne godine od objavljivanja oglasa u "Službenim
novinama Federacije BiH".
Ovo mi nije jasno -ako se ne zna- u ovom slucaju kod njonjice se zna, da je sestra prijavljena kao nasljednik- tako da se pozivi salju dok ne odgovori/ona ili advokat.. ali ostali clanovi se mogu izjasniti i da notar to prihvati... ali se ostavinska ne zavrsava dok sestra ne da izjavu ili sam notar(to zavisi i od njih) koji je razuman, zakljuci da sestru smatra kao da se prihvata svog dijela -i izdaje rjesenje.
Dao je Kuli pojašnjenje i za Njonjicin slučaj u nastavku posta:

Ako, pak sestra uredno primi poziv za rociste, za davanje nasljednicke izjave, a nista ne preduzima (i time si kupuje vrijeme), situacija je rijesena članom 236. stav 3. Z. o naslj. :
"(3) O pravima osoba koje nisu došle na ročište, a uredno su pozvane, sud će odlučivati prema podacima kojima raspolaže uzimajući u obzir njihove pismeme izjave koje stignu do donošenja odluke. "
Dakle, kada sud rijesi sva druga pitanja, tj ostale nasljednike- tebe i majku, tada ce i pasivnoj sestri uruciti njen zakosnki dio, tj. proglasiti je na nasljednika iza oca s 1/6- nece je cekati da se smiluje i dostavi nasljednicku izjavu.



Da, vidim da ta opcija postoji - u mom slucaju - na ostavinskoj i na sudu za drugi slucaj -- nisu reagovali.. pogotovo zadnji slucaj u otkupu stana--- trajao je godinama...
Vec sam ranije napisala - sudije izgleda, intrepetiraju zakon na svoju 'ruku'.. :-)
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#30 Re: Prepis stana

Post by zLatk0 »

Koliko se sjećam kada sam tražio za posla, ne može jedna strana tražiti ispravku upisa u ZK bez valjanog osnova, a vjenčani za tu promjenu neće biti dovoljan - treba izjava upisanog vlasnika, što nije moguće obzirom na situaciju (ima u ZZK postupak ispravke).

Bračna stečevina se kroz ostavinu ne dodjeljuje po automatizmu, već bračni partner to mora tražiti a drugi nasljednici ne osporiti - ako ospore ide se na sud, a ostavinski se prekida. U slučaju da se ne ospori, vrši se dioba (pa se dobiju procenti što su već ranije napisani u komentarima) ukoliko još ima drugih nasljednika.

Ako se već šalje poziv sestri poštom, notar zna pravila pozivanja i koja će upozorenja staviti u isti. U suprotnom ide oglas za poziv nedostupnom nasljedniku koji se objavljuje u Službenim novinama i na Oglasnoj ploči suda i traje godinu dana, tek tada se može nastaviti postupak ukoliko se niko ne javi - tj. taj nasljednik će dobiti svoj dio, pa ista procedura sa pravosnažnost.

Ovo za prijedlog da majka ustupi kćerci svoj dio na ostavinskoj se smatra poklon i mogli bi drugi nasljednici kasnije osporavati (kada bude ostavina iza majke) zbog povrede nužnog nasljednog dijela, tako da je bolja solucija ug. o doživotnom (pribaviti i nalaz vještaka neuropsihijatrije ukoliko je primalac izdržavanja starija osoba, radi davanja na snazi ugovora i težeg pobijanja istog).
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#31 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Ako se već šalje poziv sestri poštom, notar zna pravila pozivanja i koja će upozorenja staviti u isti. U suprotnom ide oglas za poziv nedostupnom nasljedniku koji se objavljuje u Službenim novinama i na Oglasnoj ploči suda i traje godinu dana, tek tada se može nastaviti postupak ukoliko se niko ne javi - tj. taj nasljednik će dobiti svoj dio, pa ista procedura sa pravosnažnost.
Sestra je u Americi-poziv ne ide 'obicnom' postom. vec u konzulat /ambasadu BiH. onda ide specijalna dostava na vrata, koju primalac mora potpisati da je primio- ako ne potpise/ ili nije u tom momentu kuci-vraca se poziv/ koverta, u konuzlat/ambasadu pa natrag do notara , ide ponovni poziv- itd- sve to traje po 3 mjeseca otprilike :-)

..hm . ako se zna da je sestra ''-vani''- mislim da ce biti tesko poziv okaciti na 'Oglasnoj ploci suda..'
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#32 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

zLatk0 wrote: 28/11/2019 17:36 Koliko se sjećam kada sam tražio za posla, ne može jedna strana tražiti ispravku upisa u ZK bez valjanog osnova, a vjenčani za tu promjenu neće biti dovoljan - treba izjava upisanog vlasnika, što nije moguće obzirom na situaciju (ima u ZZK postupak ispravke).

Bračna stečevina se kroz ostavinu ne dodjeljuje po automatizmu, već bračni partner to mora tražiti a drugi nasljednici ne osporiti - ako ospore ide se na sud, a ostavinski se prekida. U slučaju da se ne ospori, vrši se dioba (pa se dobiju procenti što su već ranije napisani u komentarima) ukoliko još ima drugih nasljednika.

Ako se već šalje poziv sestri poštom, notar zna pravila pozivanja i koja će upozorenja staviti u isti. U suprotnom ide oglas za poziv nedostupnom nasljedniku koji se objavljuje u Službenim novinama i na Oglasnoj ploči suda i traje godinu dana, tek tada se može nastaviti postupak ukoliko se niko ne javi - tj. taj nasljednik će dobiti svoj dio, pa ista procedura sa pravosnažnost.

Ovo za prijedlog da majka ustupi kćerci svoj dio na ostavinskoj se smatra poklon i mogli bi drugi nasljednici kasnije osporavati (kada bude ostavina iza majke) zbog povrede nužnog nasljednog dijela, tako da je bolja solucija ug. o doživotnom (pribaviti i nalaz vještaka neuropsihijatrije ukoliko je primalac izdržavanja starija osoba, radi davanja na snazi ugovora i težeg pobijanja istog).
Zar nije valjan osnov ostavinska rasprava?
U svakom slucaju ja cu postupiti po preporuci advokata; sutra idem u ZK po prave informacije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33 Re: Prepis stana

Post by moonca »

njonjica wrote: 28/11/2019 18:09
Zar nije valjan osnov ostavinska rasprava?
U svakom slucaju ja cu postupiti po preporuci advokata; sutra idem u ZK po prave informacije.
Njonjice- tebi mama ustupa svoj dio, jer si izrazila zelju/obavezu da ces se o njoj brinuti ili je to njena zelja bez obzira na njeno zdravstveno stanje ?
Ako je privatno- ne moras odgovoriti..
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#34 Re: Prepis stana

Post by zLatk0 »

njonjica wrote: 28/11/2019 18:09 Zar nije valjan osnov ostavinska rasprava?
U svakom slucaju ja cu postupiti po preporuci advokata; sutra idem u ZK po prave informacije.
Rješenje o nasljeđivanju je osnov, ali govorim prije ostavinske rasprave (ako sam dobro upratio tek treba da se provede ostavinski postupak?)

U ZK će Vam svakako reći kako oni postupaju i na osnovu čega, samo izbjegnite period 11-12 jer su tad pauze, pa zna biti gužvi.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#35 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

moonca wrote: 28/11/2019 19:19
njonjica wrote: 28/11/2019 18:09
Zar nije valjan osnov ostavinska rasprava?
U svakom slucaju ja cu postupiti po preporuci advokata; sutra idem u ZK po prave informacije.
Njonjice- tebi mama ustupa svoj dio, jer si izrazila zelju/obavezu da ces se o njoj brinuti ili je to njena zelja bez obzira na njeno zdravstveno stanje ?
Ako je privatno- ne moras odgovoriti..
Mama zeli meni dati svu svoju imovinu jer vidi da sestra nikako ne zove, ne pita za nju niti za nas. Kad smo sjedili u kaficu ona i njen muz su meni otvoreno rekli da nece da znaju za mamu i to mama zna. Mama je kod mene duze od godinu dana i za to vrijeme sestra je poslala 100 dolara. Mislim, meni stvarno ne treba, nikad mi nije ni davala ali mama je povrijedjena. Mama zna da cu ja voditi racuna o njoj i sigurno je necu zanemariti ni kad bi ona sve prepisala na komsiju jer je volim, rodila me je. I svu zemlju koju ima je rekla prepisati na mene a to je 3 hektara u RSu. Ja nista nisam trazila.
Mislim, naravno da mi to nije mrsko ali ja ne cinim to zbog toga.
Jako sam slaba na nemocne, posebno na stare i bolesne. Jos kad je roditelj u pitanju...mislim ne moram govoriti uopste o tome jer smo svi takvi. Ili bi bar trebali biti.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#36 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

zLatk0 wrote: 28/11/2019 19:53
njonjica wrote: 28/11/2019 18:09 Zar nije valjan osnov ostavinska rasprava?
U svakom slucaju ja cu postupiti po preporuci advokata; sutra idem u ZK po prave informacije.
Rješenje o nasljeđivanju je osnov, ali govorim prije ostavinske rasprave (ako sam dobro upratio tek treba da se provede ostavinski postupak?)

U ZK će Vam svakako reći kako oni postupaju i na osnovu čega, samo izbjegnite period 11-12 jer su tad pauze, pa zna biti gužvi.
Da, ostavinski tek treba da bude.
Sutra cu ja imati info iz prve ruke pa javim, mozda nekom bude od koristi.
Hvala za info o guzvi :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Prepis stana

Post by moonca »

njonjica wrote: 28/11/2019 20:05
moonca wrote: 28/11/2019 19:19
njonjica wrote: 28/11/2019 18:09
Zar nije valjan osnov ostavinska rasprava?
U svakom slucaju ja cu postupiti po preporuci advokata; sutra idem u ZK po prave informacije.
Njonjice- tebi mama ustupa svoj dio, jer si izrazila zelju/obavezu da ces se o njoj brinuti ili je to njena zelja bez obzira na njeno zdravstveno stanje ?
Ako je privatno- ne moras odgovoriti..
Mama zeli meni dati svu svoju imovinu jer vidi da sestra nikako ne zove, ne pita za nju niti za nas. Kad smo sjedili u kaficu ona i njen muz su meni otvoreno rekli da nece da znaju za mamu i to mama zna. Mama je kod mene duze od godinu dana i za to vrijeme sestra je poslala 100 dolara. Mislim, meni stvarno ne treba, nikad mi nije ni davala ali mama je povrijedjena. Mama zna da cu ja voditi racuna o njoj i sigurno je necu zanemariti ni kad bi ona sve prepisala na komsiju jer je volim, rodila me je. I svu zemlju koju ima je rekla prepisati na mene a to je 3 hektara u RSu. Ja nista nisam trazila.
Mislim, naravno da mi to nije mrsko ali ja ne cinim to zbog toga.
Jako sam slaba na nemocne, posebno na stare i bolesne. Jos kad je roditelj u pitanju...mislim ne moram govoriti uopste o tome jer smo svi takvi. Ili bi bar trebali biti.
Vjerum da si- nije to upitno.
No, interesovalo me - jer mama to radi iz ljutnje prema sestri- koja joj je takodje dijete- nekada se roditelji -ohlade. bude im zao/ krivo na odluke- pocnu je ljutiti na onoga s kim su -itd... vrlo je osjetljivo - kao i sto je cudno da se setra tako ponasha...no, takodjer, ne znamo zasto sestra ne salje i da li je u mogucnosti.
izvini ako zazirem pitanjima u privatne stvari--ali si vec dovoljno sama iznijela ,, tako da sam se osjecala slobodnom da upitam.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#38 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

moonca wrote: 28/11/2019 20:12 [quote=njonjica post_id=16063869 O
Vjerum da si- nije to upitno.
No, interesovalo me - jer mama to radi iz ljutnje prema sestri- koja joj je takodje dijete- nekada se roditelji -ohlade. bude im zao/ krivo na odluke- pocnu je ljutiti na onoga s kim su -itd... vrlo je osjetljivo - kao i sto je cudno da se setra tako ponasha...no, takodjer, ne znamo zasto sestra ne salje i da li je u mogucnosti.
izvini ako zazirem pitanjima u privatne stvari--ali si vec dovoljno sama iznijela ,, tako da sam se osjecala slobodnom da upitam.
Znas, svih 11 godina aktivno se borim za roditelje; tatina bolest nas je sve bacila na koljena ali ja sam prva ustala i odlucila boriti se. Sestra je u to vrijeme jos i bila ok, redovno je zvala roditelje i brinula o njima. Ponekad je slala novac, neke lijekove koji nisu bili preskupi, flastere za bolove itd. Problemi su poceli kad je odvela tatu da joj prepise stan; znaci rekonvalescent od operacije koja je trajala satima, otvorenog grla sa kanilom, mrsav, izmucen od zracenja, izgubljen. I ona ga odvede u grad kao malo da prosetaju i odvede ga da joj prepise stan. Nije mu uopste rekla da izlaze zbog toga. Ja sam za to saznala mjesecima kasnije; tata i mama su mi rekli...mozes misliti mog soka.
Druga situacija je kad je prestala slati novac jer je tata poceo primati invalidninu. Ali opet je zvala, imali smo normalnu komunikaciju. Ja sam je sedmicno obavjestavala o svemu, slikala joj svaki nalaz, bila je u toku za sve.
Tata je umro na mojim rukama; poslala sam joj slike prije i poslije jer sam mislila da je to vazno, da bar na taj nacin ucestvuje u svemu.

Znaci, uopste mi nije jasno zasto radi to sto radi, zasto mi na moje upomoc odgovara sa zbogom i blokadom na fb? Ne kontam. Nikako.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#39 Re: Prepis stana

Post by kuli1961 »

moonca wrote: 28/11/2019 17:52
Ako se već šalje poziv sestri poštom, notar zna pravila pozivanja i koja će upozorenja staviti u isti. U suprotnom ide oglas za poziv nedostupnom nasljedniku koji se objavljuje u Službenim novinama i na Oglasnoj ploči suda i traje godinu dana, tek tada se može nastaviti postupak ukoliko se niko ne javi - tj. taj nasljednik će dobiti svoj dio, pa ista procedura sa pravosnažnost.
Sestra je u Americi-poziv ne ide 'obicnom' postom. vec u konzulat /ambasadu BiH. onda ide specijalna dostava na vrata, koju primalac mora potpisati da je primio- ako ne potpise/ ili nije u tom momentu kuci-vraca se poziv/ koverta, u konuzlat/ambasadu pa natrag do notara , ide ponovni poziv- itd- sve to traje po 3 mjeseca otprilike :-)

..hm . ako se zna da je sestra ''-vani''- mislim da ce biti tesko poziv okaciti na 'Oglasnoj ploci suda..'
da, ova dostava ide tako- pravila medjunarodne pravne pomoci, nase Min. vanjskih poslova, pa nasa "doticna" amb/konz/ pa dalje... ali, dok sam radio kao sudija reodvnog suda, bruka spisa mi je bukvalno lezala i skupljala prasinu, uz moje brojne dopise, podneske, podsjecanja, zahtijevanja (pa i umjerene "prijetnje" sto MVP, sto ambsadi/konz. odjelu u doticnoj drzavi, sve ne bi li se urucenje pomaklo sa mrtve tacke,, dakle, vrtio sam spise koliko sam mogao,a u pravilu- desavalo se da ne buden ista, svi ćute, "ni glasa ni čusa", nema habera....teškom mukom se dostava otkočila...
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#40 Re: Prepis stana

Post by kuli1961 »

njonjica wrote: 28/11/2019 20:56
moonca wrote: 28/11/2019 20:12 [quote=njonjica post_id=16063869 O
Vjerum da si- nije to upitno.
No, interesovalo me - jer mama to radi iz ljutnje prema sestri- koja joj je takodje dijete- nekada se roditelji -ohlade. bude im zao/ krivo na odluke- pocnu je ljutiti na onoga s kim su -itd... vrlo je osjetljivo - kao i sto je cudno da se setra tako ponasha...no, takodjer, ne znamo zasto sestra ne salje i da li je u mogucnosti.
izvini ako zazirem pitanjima u privatne stvari--ali si vec dovoljno sama iznijela ,, tako da sam se osjecala slobodnom da upitam.
Znas, svih 11 godina aktivno se borim za roditelje; tatina bolest nas je sve bacila na koljena ali ja sam prva ustala i odlucila boriti se. Sestra je u to vrijeme jos i bila ok, redovno je zvala roditelje i brinula o njima. Ponekad je slala novac, neke lijekove koji nisu bili preskupi, flastere za bolove itd. Problemi su poceli kad je odvela tatu da joj prepise stan; znaci rekonvalescent od operacije koja je trajala satima, otvorenog grla sa kanilom, mrsav, izmucen od zracenja, izgubljen. I ona ga odvede u grad kao malo da prosetaju i odvede ga da joj prepise stan. Nije mu uopste rekla da izlaze zbog toga. Ja sam za to saznala mjesecima kasnije; tata i mama su mi rekli...mozes misliti mog soka.
Druga situacija je kad je prestala slati novac jer je tata poceo primati invalidninu. Ali opet je zvala, imali smo normalnu komunikaciju. Ja sam je sedmicno obavjestavala o svemu, slikala joj svaki nalaz, bila je u toku za sve.
Tata je umro na mojim rukama; poslala sam joj slike prije i poslije jer sam mislila da je to vazno, da bar na taj nacin ucestvuje u svemu.

Znaci, uopste mi nije jasno zasto radi to sto radi, zasto mi na moje upomoc odgovara sa zbogom i blokadom na fb? Ne kontam. Nikako.
Njonjice,
nije uputno da komentarišem tvoju porodicnu tragediju i odnose u najblizoj porodici, bilo bi i bezobrazno to raditi. Zato, prihvati taj odnos sestre prema tebi i majci i stanu, kao takav, kao jedan fakat u životu i idi dalje, pravnim putem, jer drugim i ne mozes. Trajace, vjerovatno, koštaće- izvjesno, ali druge nema. Važno je da se o majci brineš najviše i najbolje što možeš. Svako dobro ti želim!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#41 Re: Prepis stana

Post by moonca »

njonjica wrote: 28/11/2019 20:56
Znas, svih 11 godina aktivno se borim za roditelje; tatina bolest nas je sve bacila na koljena ali ja sam prva ustala i odlucila boriti se. Sestra je u to vrijeme jos i bila ok, redovno je zvala roditelje i brinula o njima. Ponekad je slala novac, neke lijekove koji nisu bili preskupi, flastere za bolove itd. Problemi su poceli kad je odvela tatu da joj prepise stan; znaci rekonvalescent od operacije koja je trajala satima, otvorenog grla sa kanilom, mrsav, izmucen od zracenja, izgubljen. I ona ga odvede u grad kao malo da prosetaju i odvede ga da joj prepise stan. Nije mu uopste rekla da izlaze zbog toga. Ja sam za to saznala mjesecima kasnije; tata i mama su mi rekli...mozes misliti mog soka.
Druga situacija je kad je prestala slati novac jer je tata poceo primati invalidninu. Ali opet je zvala, imali smo normalnu komunikaciju. Ja sam je sedmicno obavjestavala o svemu, slikala joj svaki nalaz, bila je u toku za sve.
Tata je umro na mojim rukama; poslala sam joj slike prije i poslije jer sam mislila da je to vazno, da bar na taj nacin ucestvuje u svemu.

Znaci, uopste mi nije jasno zasto radi to sto radi, zasto mi na moje upomoc odgovara sa zbogom i blokadom na fb? Ne kontam. Nikako.
... zbilja mi zao kroz koje traume prolazish..
Sestra je vjerovatno takva bila cijeli zivot- necije mane /vrline otkrijemo tek kada dodje stres, gubitak nekoga...ili materijani interes.
Nesto se desilo- razmjenili ste neke informacije, sto je njoj zasmetalo - i to se vishe nece vratiti u normalu.

Pokusaj bez puno troskova zavrsiti ostavinsku- neka ona dobije svoj dio -- i dalje nemas sta raditi. Moguce da ces trebati i porez platiti na dio koji ti mama pokloni ako ga zelis uvesti u ZK - predhodno ce komisija iz opstine doci da pregleda i procijeni stan -tvoj procenat ucesca i na taj iznos odrediti koliko ces paltiti. Ako me sjecanje sluzi -takva je procedura.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#42 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

moonca wrote: 28/11/2019 23:19
njonjica wrote: 28/11/2019 20:56
Znas, svih 11 godina aktivno se borim za roditelje; tatina bolest nas je sve bacila na koljena ali ja sam prva ustala i odlucila boriti se. Sestra je u to vrijeme jos i bila ok, redovno je zvala roditelje i brinula o njima. Ponekad je slala novac, neke lijekove koji nisu bili preskupi, flastere za bolove itd. Problemi su poceli kad je odvela tatu da joj prepise stan; znaci rekonvalescent od operacije koja je trajala satima, otvorenog grla sa kanilom, mrsav, izmucen od zracenja, izgubljen. I ona ga odvede u grad kao malo da prosetaju i odvede ga da joj prepise stan. Nije mu uopste rekla da izlaze zbog toga. Ja sam za to saznala mjesecima kasnije; tata i mama su mi rekli...mozes misliti mog soka.
Druga situacija je kad je prestala slati novac jer je tata poceo primati invalidninu. Ali opet je zvala, imali smo normalnu komunikaciju. Ja sam je sedmicno obavjestavala o svemu, slikala joj svaki nalaz, bila je u toku za sve.
Tata je umro na mojim rukama; poslala sam joj slike prije i poslije jer sam mislila da je to vazno, da bar na taj nacin ucestvuje u svemu.

Znaci, uopste mi nije jasno zasto radi to sto radi, zasto mi na moje upomoc odgovara sa zbogom i blokadom na fb? Ne kontam. Nikako.
... zbilja mi zao kroz koje traume prolazish..
Sestra je vjerovatno takva bila cijeli zivot- necije mane /vrline otkrijemo tek kada dodje stres, gubitak nekoga...ili materijani interes.
Nesto se desilo- razmjenili ste neke informacije, sto je njoj zasmetalo - i to se vishe nece vratiti u normalu.

Pokusaj bez puno troskova zavrsiti ostavinsku- neka ona dobije svoj dio -- i dalje nemas sta raditi. Moguce da ces trebati i porez platiti na dio koji ti mama pokloni ako ga zelis uvesti u ZK - predhodno ce komisija iz opstine doci da pregleda i procijeni stan -tvoj procenat ucesca i na taj iznos odrediti koliko ces paltiti. Ako me sjecanje sluzi -takva je procedura.
Ja cu sa mamom sklopiti ugovor o dozivotnom izdrzavanju, takva je uputa advokata. Stan necu prodati nikad jer sam emotivno jako vezana i srce mi se cijepa kad pomislim da vise nikad u njega ne bih mogla uci. Nek ostane mojoj djeci.

Grozno je sto sve ove pojedinosti iznosim ovako javno ali sam uzasno emotivna u vezi ovog i ne mogu si pomoci :(
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#43 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

kuli1961 wrote: 28/11/2019 22:02
njonjica wrote: 28/11/2019 20:56
moonca wrote: 28/11/2019 20:12 [quote=njonjica post_id=16063869 O
Vjerum da si- nije to upitno.
No, interesovalo me - jer mama to radi iz ljutnje prema sestri- koja joj je takodje dijete- nekada se roditelji -ohlade. bude im zao/ krivo na odluke- pocnu je ljutiti na onoga s kim su -itd... vrlo je osjetljivo - kao i sto je cudno da se setra tako ponasha...no, takodjer, ne znamo zasto sestra ne salje i da li je u mogucnosti.
izvini ako zazirem pitanjima u privatne stvari--ali si vec dovoljno sama iznijela ,, tako da sam se osjecala slobodnom da upitam.
Znas, svih 11 godina aktivno se borim za roditelje; tatina bolest nas je sve bacila na koljena ali ja sam prva ustala i odlucila boriti se. Sestra je u to vrijeme jos i bila ok, redovno je zvala roditelje i brinula o njima. Ponekad je slala novac, neke lijekove koji nisu bili preskupi, flastere za bolove itd. Problemi su poceli kad je odvela tatu da joj prepise stan; znaci rekonvalescent od operacije koja je trajala satima, otvorenog grla sa kanilom, mrsav, izmucen od zracenja, izgubljen. I ona ga odvede u grad kao malo da prosetaju i odvede ga da joj prepise stan. Nije mu uopste rekla da izlaze zbog toga. Ja sam za to saznala mjesecima kasnije; tata i mama su mi rekli...mozes misliti mog soka.
Druga situacija je kad je prestala slati novac jer je tata poceo primati invalidninu. Ali opet je zvala, imali smo normalnu komunikaciju. Ja sam je sedmicno obavjestavala o svemu, slikala joj svaki nalaz, bila je u toku za sve.
Tata je umro na mojim rukama; poslala sam joj slike prije i poslije jer sam mislila da je to vazno, da bar na taj nacin ucestvuje u svemu.

Znaci, uopste mi nije jasno zasto radi to sto radi, zasto mi na moje upomoc odgovara sa zbogom i blokadom na fb? Ne kontam. Nikako.
Njonjice,
nije uputno da komentarišem tvoju porodicnu tragediju i odnose u najblizoj porodici, bilo bi i bezobrazno to raditi. Zato, prihvati taj odnos sestre prema tebi i majci i stanu, kao takav, kao jedan fakat u životu i idi dalje, pravnim putem, jer drugim i ne mozes. Trajace, vjerovatno, koštaće- izvjesno, ali druge nema. Važno je da se o majci brineš najviše i najbolje što možeš. Svako dobro ti želim!
Prihvatila sam i pomirila se sa svime; sad cinim sto mogu da iz svega odvojim samo ono sto je dobro i idem dalje.
Hvala ti mnogo :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#44 Re: Prepis stana

Post by Maraschino »

moonca wrote: 28/11/2019 23:19
Pokusaj bez puno troskova zavrsiti ostavinsku- neka ona dobije svoj dio -- i dalje nemas sta raditi. Moguce da ces trebati i porez platiti na dio koji ti mama pokloni ako ga zelis uvesti u ZK - predhodno ce komisija iz opstine doci da pregleda i procijeni stan -tvoj procenat ucesca i na taj iznos odrediti koliko ces paltiti. Ako me sjecanje sluzi -takva je procedura.
:roll: :roll:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#45 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Maraschino wrote: 29/11/2019 00:38
moonca wrote: 28/11/2019 23:19
Pokusaj bez puno troskova zavrsiti ostavinsku- neka ona dobije svoj dio -- i dalje nemas sta raditi. Moguce da ces trebati i porez platiti na dio koji ti mama pokloni ako ga zelis uvesti u ZK - predhodno ce komisija iz opstine doci da pregleda i procijeni stan -tvoj procenat ucesca i na taj iznos odrediti koliko ces paltiti. Ako me sjecanje sluzi -takva je procedura.
:roll: :roll:
:-) moram se sjetiti kad- ja sam sa bracom razmjenjivala nasljednicku imovinu - i placali smo porez... :-)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#46 Re: Prepis stana

Post by Guadalajara »

Ona taksa je oko 30-40 maraka
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#47 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 29/11/2019 00:43 Ona taksa je oko 30-40 maraka
:-) :lol:
..koji god 'papir' da trazis - placas... :zzzz:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#48 Re: Prepis stana

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 29/11/2019 00:56
Guadalajara wrote: 29/11/2019 00:43 Ona taksa je oko 30-40 maraka
:-) :lol:
..koji god 'papir' da trazis - placas... :zzzz:
Sjećam se da je upis u ZK bio toliko. Pa umrli listovi... :-)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#49 Re: Prepis stana

Post by Maraschino »

moonca wrote: 29/11/2019 00:41
Maraschino wrote: 29/11/2019 00:38
moonca wrote: 28/11/2019 23:19
Pokusaj bez puno troskova zavrsiti ostavinsku- neka ona dobije svoj dio -- i dalje nemas sta raditi. Moguce da ces trebati i porez platiti na dio koji ti mama pokloni ako ga zelis uvesti u ZK - predhodno ce komisija iz opstine doci da pregleda i procijeni stan -tvoj procenat ucesca i na taj iznos odrediti koliko ces paltiti. Ako me sjecanje sluzi -takva je procedura.
:roll: :roll:
:-) moram se sjetiti kad- ja sam sa bracom razmjenjivala nasljednicku imovinu - i placali smo porez... :-)
i kakve to veze ima sa ovim? :roll:
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#50 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Guadalajara wrote: 29/11/2019 00:43 Ona taksa je oko 30-40 maraka
Koja taksa?
Post Reply