Prepis stana

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1 Prepis stana

Post by Tomahawk11 »

Greškom je obrisana prethodna tema, trebala biti prebačena na ovaj podforum.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

njonjica wrote:
Pliz napiši opet svoj post - opis situacije. Ja sam zamolila kolegu Tomahawk-a da temu prebaci na PDF Pravo, jer se par forumaša advokata/pravnika javlja na ovaj PDF, pa su ti mogli dati konkretniji savjet, ali to nažalost nije dobro prošlo, pa je čitava tema greškom obrisana.

Dragi forumaši pravnici pliz pomozite Njonjici kad se opet javi s opisom svog problema.
kuli1961 wrote:
muminovic wrote:
Haris.ba wrote:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#3 Re: Prepis stana

Post by kuli1961 »

no problem, ako i kad se javi... :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#4 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Hocu naravno, hvala na brizi.
Ja sutra ujutro idem kod advokata svakako da vidim sta mi je najbolje ciniti u datoj situaciji jer je sestra ocigledno vec bila i postupa po njegovim uputama.
Sestra zivi u USA od 2006 godine i udata je za muskarca sa kojim sam je ja upoznala. Kad se ona udala mi smo imale dogovor da ona salje roditeljima odredjeni iznos (koliko moze) mjesecno a da cu ja brinuti oko roditelja sve sto treba, biti im uvijek pri ruci.
Otac se prvi put ozbiljno razbolio 2008, odnosno tad mu je dijagnosticiran karcinom grla; operacija je bila teska, oporavak dug. Nakon sto smo nabavili aparat za govor tata je morao ponovo uciti govoriti :(
Slijedeca dijagnoza karcinom zeludca 2009 i opet opreacije. Naravno da sam cijelo vrijeme bila uz roditelje, vrlo cesto odsustvovala od kuce, ostajala bez posla zbog porodicnih obaveza itd. Nakon prve operacije sam predala za tatinu invlaidninu i pocela bitku sa administracijom....uspjela sam zavrsiti i predati za naknadu za tatinu 100 postotnu invalidnost, kasnije njegovu tudju njegu i pomoc a onda za mamu. Onog dana sestra kad je saznala da je tata primio prvu invalidninu prestala je slati tih 50 ili 100 dolara koje je s vremena na vrijeme slala. Za to vrijeme dosla je u BiH dva puta, prvi put da odvede oca da joj prepise stan (u to vrijeme jos nije mogao govoriti) i drugi put za vrijeme druge operacije zeludca. Tada mi je rekla da ona hoce stan da renovira i ZAKLJUCA sto je meni bio sok! U svojim mislima ona je sahranila svoje roditelje, uzela stan, renovirala ga i zakljucala da ni moja djeca ni ja ne mozemo uci u njega. Tad sam joj rekla da od toga nema nista, da ona svoj dio dogovora nije ispostovala i da necu ni ja svoj. Ona je odvela oca da joj prepise stan sto on nije ucinio i sve mi je to prepricao mnogo kasnije, kad smo nabavili taj aparat (sto je opet bila bitka sa administracijom) i rekao da je stan jos uvijek na njemu. Ucenje govora je islo sporo i tesko; trebao je postaviti aparat na odredjeno mjesto na grlu i onda je taj aparat proizvodio zvuk a tatine usne rijeci. Zajedno smo citali novine, on je bio strpljiv i vrijedan, ponavljao rijeci do iznemoglosti dok ih nije doveo do razumljivosti....ipak sam ga kasnije samo ja 100% razumjela jer sam ucila zajedno sa njim i pomagala mu. Na grlu je imao otvor od kanile na koju sam sila komadice gaze od koje bi kasnije pravila nesto kao laznu kragnu...itd...bilo je to vrlo, vrlo tesko i tuzno vrijeme ali borba je trajala i tata nije popustao.

Godine 2017te nakon gomile maltletiranja kod doktora, neuradjenih magnetnih rezonanci i beskrajnih pregleda tati je dijagnosticiran opet karcinom, ovaj put na jetri, Odbio je operaciju....slijedili su mjeseci borbe da ga ubijedim, tumor je jako narastao, kad se operisao vec je bilo kasno....u pitanju su vec bile metastaze. One su ga ubile u spetembru 2018te.
Kad je bila u sarajevu, sestra i njen muz su me zvali da izadjemo i popijemo kafu ali da ja dodjem bez muza i djece jer eto kao da se ispricamo. Ne sumnjajuci, ja sam otisla na taj sastanak na kojem su mi oni rekli otvoreno da oni uopste nemaju namjeru da se brinu o mami kad tata umre. I tako je krenulo....
Kad sam dobila poziv od notara za ostavinsku raspravu odnijela sam svu dokumentaciju i njegov mail sa uputama za sestru proslijedila njoj mailom. Ona je rekla da ga nije ni procitala i da ga je odmah obrisala. Kad je otac umro rekla mi je da je ostala bez posla da bi se kasnije ispostavilo da je to laz. Kaze da je predala za produzenje zelene karte i to nikako da se rijesi, da ne smije da izadje iz zemlje jer je Tramp nece pustiti nazad i jos hiljadu nekih razloga kojih se vise ni ne mogu sjetiti a sve u cilju da razvuce ostavinsku raspravu. Mozda grijesim dusu, ali meni se cini da ona ceka da nasa mama umre :( Javljala se otprilike mjesecno jednom da vidi kako je mama, pa je i to prestalo, posvadjale smo se kad sam je molila da mi pomogne jer zbog mame ja imam problerm sa muzem koji nisam znala kako da rijesim. Na sve moje molbe i ona i njen muz su ostali potpuno hladni i nezainteresovani. Da ne pominjem da je za ovih godinu dana poslala mami 100 dolara....jednom je rekla "pa stavi je u dom" kao da je rijec o komadu namjestaja koji ostavis kad ti vise ne treba.
Ja zelim, zaista ne zbog tog malog stana koji je ostao iza oca i koji za mene ima sentimentalnu vrijednost, da je poptuno razbastinim od svega sto moze naslijediti; mozda je ruzno i odvratno sto ovo pisem ali mislim da je to bas onako svojski zasluzila. Zelim to, onako svim srcem.
Oprostite na ovako dugom pisanju jer mi je sve ovo preemotivno i krajnje tuzno. Hvala vam na citanju i svaki dobronamjeran savjet mi je zaista zlata vrijedan <3
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#5 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Ako sestra ima advokata- ona njemu moze dati izjavi-- ali mora biti pisana ? ne mora se fizicki pojaviti na rociste.
Ako zivi u usa- mora kod notara koji razumije nas jezik napisati izjavu i ako taj notar ima licencu -onda joj moze i apostille pecat - koji je neophodan- da bi sud /notar prihvatio njen iskaz.
Ako zivi u malog gradu, i ne moze naci podobnog notara, mora se obratiti Ambasadi BiH /Washington-u-- mislim da je malo komplikovano tada to sve sprovesti.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#6 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

njonjica wrote: 26/11/2019 23:33 Hocu naravno, hvala na brizi.
...
Izrezala sam tvoj post u kvotu zbog dužine, nadam se da se ne ljutiš. Ja nisam pravnik, ali koliko se sjećam iz ostavinskih postupaka kojima sam ja prisustvovala, čak i ukoliko nema nekog od nasljednika prisutnog pri ostavinskoj ili nema pisane izjave, sud donosi rješenje za te nasljednike kao da se prihvataju svog dijela nasljedstva. Čini mi se, a neka kolege pravnici potvrde, da je prihvatanje nasljednog dijela pretpostavljena akcija, a da se za odricanje od nasljedstva, odnosno za (prihvatanje) i ustupanje svog dijela nasljedstva drugom licu mora dati eksplicitna izjava (usmena na sudu ili pismena ovjerena).

Ispričaj svom advokatu sve ove pokušaje sestrinih opstrukcija ostavinske rasprave i da on završi ostavinsku pred sudom bez njene izjave/prisustva na način da se ona prihvata svog dijela (što sigurno hoće prema ovome kako si ti navela). Tek kad završite ostavinsku raspravu možete ići dalje u podjelu imovine. Tvoja mama (ako želi) se na ostavinskoj raspravi može izjasniti da prihvata svoj dio nasljedstva i da ga ustupa tebi. Na taj način biste izbjegli novu ostavinsku raspravu iza mame (formalno bi se održala, ali samo da se konstatuje da žena nema ostavine iza sebe). A ne biste se izlagali dodatnim troškovima za druge pravne radnje (ugovore o poklonu, ugovore o doživotnom izdržavanju i sl.).

Sa sestrom ti predstoji pravna bitka oko dijela nasljedstva koji bi njoj pripao, ali to možeš riješiti na druge načine. Jedan - da joj ponudiš da otkupiš njen dio, a ako to ne prihvati, onda ideš na sud sa zahtjevom za fizičku diobu imovine. Pošto je stan najčešće nedjeljiva cjelina (a po tvom postu sam shvatila da je mali stan u pitanju), sud ne može izvršiti fizičku podjelu imovine na 2 ili više dijelova tako da se dobiju dijelovi koji su potpuno funkcionalni kao odvojene stambene jedinice, pa se onda pristupa materijalnoj podjeli. Ponudi se jednoj od strana, najčešće sa većinskim udjelom, da otkupi manjinski dio imovine od suvlasnika, a ako se to ne može sprovesti (nema novca ili nema dogovora suvlasnika oko takvog načina raspodjele imovine), tada sud daje imovinu na javnu dražbu i imovina se prodaje kupcu koju ponudi najveću svotu. Suvlasnicima se od te svote isplati pripadajući dio u zavisnosti od njihovih udjela u ukupnoj vrijednosti imovine.

Nadam se da ti je ovo od makar male pomoći, a svakako očekujem da se jave i kolege pravnici sa pravim savjetima. Sretno! :kiss:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Sa sestrom ti predstoji pravna bitka oko dijela nasljedstva koji bi njoj pripao, ali to možeš riješiti na druge načine. Jedan - da joj ponudiš da otkupiš njen dio, a ako to ne prihvati, onda ideš na sud sa zahtjevom za fizičku diobu imovine
Da... ali ce proces trajati godinama i troskovi advokata preko 5 000 KM
..Bilo bi dobro,da joj majka na ostavinskoj pokloni svoj dio- tako postaje vecinski vlasnik- i nastavi zivjeti bez ikakve dalje akcije...

..
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#8 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Bila sam jutros kod advokata.
Rekao mi je da mama ima pravo traziti izuzece bracne stecevine cime bi automatski njoj pripalo 50 posto imovine jer je stecena u braku sa mojim rahmetli ocem tako da bi se dijelilo u stvari onih drugih 50% i to na tri dijela. Sestri i meni bi pripalo po 1/6 stana.
Prvo sto moram uciniti je ubrzati ostavinsku raspravu a to mogu uraditi i bez sestre. Neko je pomenuo da se moze staviti u SUD na oglasnu tablu i nakon odredjenog vremena se ostavinska obavi a onom ko se nije pojavio sud odredjuje njegovo zakonom steceno pravo sto bi u ovom slucaju bila 1/6 stana.
Nakon toga cemo sklopiti Ugovor o dozivotnom izdrzavanju. I to je to :)
Dragi forumasi mnogo vam hvala na vasem trudu i pomoci.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#9 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

moonca wrote: 27/11/2019 13:45
Sa sestrom ti predstoji pravna bitka oko dijela nasljedstva koji bi njoj pripao, ali to možeš riješiti na druge načine. Jedan - da joj ponudiš da otkupiš njen dio, a ako to ne prihvati, onda ideš na sud sa zahtjevom za fizičku diobu imovine
Da... ali ce proces trajati godinama i troskovi advokata preko 5 000 KM
..Bilo bi dobro,da joj majka na ostavinskoj pokloni svoj dio- tako postaje vecinski vlasnik- i nastavi zivjeti bez ikakve dalje akcije...

..
Ne više Moonca. Sad se svi novi predmeti u imovinsko-pravnim poslovima koji nemaju posebnih zavrzlama (tereta i sl.) rješavaju u roku od godinu dana. Neće više sud da se nateže. Ako nema dogovora na jednom-dva ročišta, odmah ide dražba i prodaja nekretnine.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#10 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

njonjica wrote: 27/11/2019 14:48 Bila sam jutros kod advokata.
Rekao mi je da mama ima pravo traziti izuzece bracne stecevine cime bi automatski njoj pripalo 50 posto imovine jer je stecena u braku sa mojim rahmetli ocem tako da bi se dijelilo u stvari onih drugih 50% i to na tri dijela. Sestri i meni bi pripalo po 1/6 stana.
Prvo sto moram uciniti je ubrzati ostavinsku raspravu a to mogu uraditi i bez sestre. Neko je pomenuo da se moze staviti u SUD na oglasnu tablu i nakon odredjenog vremena se ostavinska obavi a onom ko se nije pojavio sud odredjuje njegovo zakonom steceno pravo sto bi u ovom slucaju bila 1/6 stana.
Nakon toga cemo sklopiti Ugovor o dozivotnom izdrzavanju. I to je to :)
Dragi forumasi mnogo vam hvala na vasem trudu i pomoci.
Ovo pravilo podjele imovine je vrijedilo i ranije. Tvojoj majci pripada 50% imovine (njen dio) + polovina od polovine dijela tvog tate, tj. 25%. Ukupno je to 75%. Sestra i ti dijelite preostalih pola od tatine polovine, odnosno svaka od vas dobija po 12,5%. To je tih 1/6.

Kao što sam ti i prije rekla, ako tvoja majka želi, može ti ustupiti sav svoj dio već na ostavinskoj raspravi, a ako se želi obezbijediti da ćeš je ti zaista izdržavati do smrti, tada možete sklopiti ugovor o doživotnom izdržavanju (mada si ti dosada dokazala da si brižna kćerka i da je nećeš napustiti).
Želim ti da što prije okončaš te probleme. Znam dobro iz vlastitog iskustva koliko je tegobno. Drži se. :kiss:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#11 Re: Prepis stana

Post by Guadalajara »

Sretno ! :)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#12 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Euridika wrote: 27/11/2019 15:04
njonjica wrote: 27/11/2019 14:48 Bila sam jutros kod advokata.
Rekao mi je da mama ima pravo traziti izuzece bracne stecevine cime bi automatski njoj pripalo 50 posto imovine jer je stecena u braku sa mojim rahmetli ocem tako da bi se dijelilo u stvari onih drugih 50% i to na tri dijela. Sestri i meni bi pripalo po 1/6 stana.
Prvo sto moram uciniti je ubrzati ostavinsku raspravu a to mogu uraditi i bez sestre. Neko je pomenuo da se moze staviti u SUD na oglasnu tablu i nakon odredjenog vremena se ostavinska obavi a onom ko se nije pojavio sud odredjuje njegovo zakonom steceno pravo sto bi u ovom slucaju bila 1/6 stana.
Nakon toga cemo sklopiti Ugovor o dozivotnom izdrzavanju. I to je to :)
Dragi forumasi mnogo vam hvala na vasem trudu i pomoci.
Ovo pravilo podjele imovine je vrijedilo i ranije. Tvojoj majci pripada 50% imovine (njen dio) + polovina od polovine dijela tvog tate, tj. 25%. Ukupno je to 75%. Sestra i ti dijelite preostalih pola od tatine polovine, odnosno svaka od vas dobija po 12,5%. To je tih 1/6.

Kao što sam ti i prije rekla, ako tvoja majka želi, može ti ustupiti sav svoj dio već na ostavinskoj raspravi, a ako se želi obezbijediti da ćeš je ti zaista izdržavati do smrti, tada možete sklopiti ugovor o doživotnom izdržavanju (mada si ti dosada dokazala da si brižna kćerka i da je nećeš napustiti).
Želim ti da što prije okončaš te probleme. Znam dobro iz vlastitog iskustva koliko je tegobno. Drži se. :kiss:
Mi zelimo taj Ugovor o dozivotnom izdrzavanju jer je na sudu neoboriv. Sestra me ne moze tuziti, traziti, nista. To bi bio kraj.
Naravno da bih se brinula za majku....samo nju jos imam :'(
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Euridika wrote: 27/11/2019 14:56
moonca wrote: 27/11/2019 13:45
Sa sestrom ti predstoji pravna bitka oko dijela nasljedstva koji bi njoj pripao, ali to možeš riješiti na druge načine. Jedan - da joj ponudiš da otkupiš njen dio, a ako to ne prihvati, onda ideš na sud sa zahtjevom za fizičku diobu imovine
Da... ali ce proces trajati godinama i troskovi advokata preko 5 000 KM
..Bilo bi dobro,da joj majka na ostavinskoj pokloni svoj dio- tako postaje vecinski vlasnik- i nastavi zivjeti bez ikakve dalje akcije...

..
Ne više Moonca. Sad se svi novi predmeti u imovinsko-pravnim poslovima koji nemaju posebnih zavrzlama (tereta i sl.) rješavaju u roku od godinu dana. Neće više sud da se nateže. Ako nema dogovora na jednom-dva ročišta, odmah ide dražba i prodaja nekretnine.
Euridika- ove godine sam zavrsila prilicno- jednostavnu 'situaciju' otkupa stana - i proces je trajao oko5 godina- sud mora svaki akciju koju preduzima obavijestiti tuzenu stranu kao i imenovati joj branioca, ako ista nama- moguce da se ubrza 'ako ide obavjestenje na 'oglasnu plocu' sto je moj advokat zaobisao --

..to dijeljenje da majka dobije 50 % u mom slucaju nije bila opcija- ako je - onda vjerovatno moras ici na sud i pokrenuti proces dokazivanja - sto opet ,zahtjeva vrijeme -- mislim da je bolja opcija da majka da svoju trecinu ..
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#14 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Advokat kaze da je to sad postala praksa...djeca koja su vani odreknu se roditelja i sve je na onom ko je ovdje sa njima.
Ali kad dodje do podjele imovine tad im samo puske nedostaju, koji su to borci.
Zalosno, jadno....ja ne znam kako uopste mogu spavati.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#15 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

moonca wrote: 27/11/2019 15:26
Euridika wrote: 27/11/2019 14:56
moonca wrote: 27/11/2019 13:45

Da... ali ce proces trajati godinama i troskovi advokata preko 5 000 KM
..Bilo bi dobro,da joj majka na ostavinskoj pokloni svoj dio- tako postaje vecinski vlasnik- i nastavi zivjeti bez ikakve dalje akcije...

..
Ne više Moonca. Sad se svi novi predmeti u imovinsko-pravnim poslovima koji nemaju posebnih zavrzlama (tereta i sl.) rješavaju u roku od godinu dana. Neće više sud da se nateže. Ako nema dogovora na jednom-dva ročišta, odmah ide dražba i prodaja nekretnine.
Euridika- ove godine sam zavrsila prilicno- jednostavnu 'situaciju' otkupa stana - i proces je trajao oko5 godina- sud mora svaki akciju koju preduzima obavijestiti tuzenu stranu kao i imenovati joj branioca, ako ista nama- moguce da se ubrza 'ako ide obavjestenje na 'oglasnu plocu' sto je moj advokat zaobisao --

..to dijeljenje da majka dobije 50 % u mom slucaju nije bila opcija- ako je - onda vjerovatno moras ici na sud i pokrenuti proces dokazivanja - sto opet ,zahtjeva vrijeme -- mislim da je bolja opcija da majka da svoju trecinu ..
Da, svi predmeti koji su započeli prije 2014. godine su se vukli tako sporo. Ja još imam neriješenih sporova iz 2012. godine. :(
Ali ovi novi, koji se sad pokreću idu brzo.

Ne razumijem ovo da majka nije dobila svojih 50%. Po porodičnom zakonu bračni supružnici dijele imovinu stečenu u braku po pola. Jedino ako je imovina stečena prije braka, a vodila se na ocu.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#16 Re: Prepis stana

Post by moonca »

njonjica wrote: 27/11/2019 15:28 Advokat kaze da je to sad postala praksa...djeca koja su vani odreknu se roditelja i sve je na onom ko je ovdje sa njima.
Ali kad dodje do podjele imovine tad im samo puske nedostaju, koji su to borci.
Zalosno, jadno....ja ne znam kako uopste mogu spavati.
Nije kod svakoga slucaj - mislim to nije njegovo da prica- od takvih i zivi... ali- samo ti znas koji je razlog da se sestra tako ponasa ..
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#17 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

njonjica wrote: 27/11/2019 15:26
Euridika wrote: 27/11/2019 15:04
njonjica wrote: 27/11/2019 14:48 Bila sam jutros kod advokata.
Rekao mi je da mama ima pravo traziti izuzece bracne stecevine cime bi automatski njoj pripalo 50 posto imovine jer je stecena u braku sa mojim rahmetli ocem tako da bi se dijelilo u stvari onih drugih 50% i to na tri dijela. Sestri i meni bi pripalo po 1/6 stana.
Prvo sto moram uciniti je ubrzati ostavinsku raspravu a to mogu uraditi i bez sestre. Neko je pomenuo da se moze staviti u SUD na oglasnu tablu i nakon odredjenog vremena se ostavinska obavi a onom ko se nije pojavio sud odredjuje njegovo zakonom steceno pravo sto bi u ovom slucaju bila 1/6 stana.
Nakon toga cemo sklopiti Ugovor o dozivotnom izdrzavanju. I to je to :)
Dragi forumasi mnogo vam hvala na vasem trudu i pomoci.
Ovo pravilo podjele imovine je vrijedilo i ranije. Tvojoj majci pripada 50% imovine (njen dio) + polovina od polovine dijela tvog tate, tj. 25%. Ukupno je to 75%. Sestra i ti dijelite preostalih pola od tatine polovine, odnosno svaka od vas dobija po 12,5%. To je tih 1/6.

Kao što sam ti i prije rekla, ako tvoja majka želi, može ti ustupiti sav svoj dio već na ostavinskoj raspravi, a ako se želi obezbijediti da ćeš je ti zaista izdržavati do smrti, tada možete sklopiti ugovor o doživotnom izdržavanju (mada si ti dosada dokazala da si brižna kćerka i da je nećeš napustiti).
Želim ti da što prije okončaš te probleme. Znam dobro iz vlastitog iskustva koliko je tegobno. Drži se. :kiss:
Mi zelimo taj Ugovor o dozivotnom izdrzavanju jer je na sudu neoboriv. Sestra me ne moze tuziti, traziti, nista. To bi bio kraj.
Naravno da bih se brinula za majku....samo nju jos imam :'(
Shvatam, ali ako tvoja majka nema bojazan da ćeš je prevariti (a nema), onda slobodno možeš uraditi kao što sam ti predložila, jer ćete time brže riješiti stvari bez dodatnih troškova. I ovo je isto neoborivo. Tvoja majka ima pravo da ustupi svoj dio nasljedstva kome hoće, tvoja sestra ne može ništa protiv toga.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#18 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Euridika wrote: 27/11/2019 15:31
Da, svi predmeti koji su započeli prije 2014. godine su se vukli tako sporo. Ja još imam neriješenih sporova iz 2012. godine. :(
Ali ovi novi, koji se sad pokreću idu brzo.

Ne razumijem ovo da majka nije dobila svojih 50%. Po porodičnom zakonu bračni supružnici dijele imovinu stečenu u braku po pola. Jedino ako je imovina stečena prije braka, a vodila se na ocu.
Po zakonu ako nije bilo njeno ime na imovini- nakon smrti muza -dijesi se na iste dijelive sa djecom- sta predlaze advokat je, novi proces i njegov dio posla koji kosta... tako mi izgleda, mozda grijesim...
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#19 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Euridika wrote: 27/11/2019 15:35 ]
Shvatam, ali ako tvoja majka nema bojazan da ćeš je prevariti (a nema), onda slobodno možeš uraditi kao što sam ti predložila, jer ćete time brže riješiti stvari bez dodatnih troškova. I ovo je isto neoborivo. Tvoja majka ima pravo da ustupi svoj dio nasljedstva kome hoće, tvoja sestra ne može ništa protiv toga.
Advokat je tako predlozio i ja cu ga poslusati; isla sam po preporuci kod njega i sigurna sam da postoji razlog zbog kojeg je to rekao. Troskovi manje-vise, ako ce nekih 500 maraka znaciti miran san - radije mirno spavam.
A stan necu prodati nikad. Imam dvoje djece :)
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#20 Re: Prepis stana

Post by Euridika »

moonca wrote: 27/11/2019 15:40
Euridika wrote: 27/11/2019 15:31
Da, svi predmeti koji su započeli prije 2014. godine su se vukli tako sporo. Ja još imam neriješenih sporova iz 2012. godine. :(
Ali ovi novi, koji se sad pokreću idu brzo.

Ne razumijem ovo da majka nije dobila svojih 50%. Po porodičnom zakonu bračni supružnici dijele imovinu stečenu u braku po pola. Jedino ako je imovina stečena prije braka, a vodila se na ocu.
Po zakonu ako nije bilo njeno ime na imovini- nakon smrti muza -dijesi se na iste dijelive sa djecom- sta predlaze advokat je, novi proces i njegov dio posla koji kosta... tako mi izgleda, mozda grijesim...
Opet ti kažem, ako je imovina stečena u braku, sve što treba je otići u grunt i dopisati ime majke na ZK uložak. Ako je imovina stečena prije braka, tada ide drukčije.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#21 Re: Prepis stana

Post by moonca »

Euridika wrote: 27/11/2019 15:42
moonca wrote: 27/11/2019 15:40
Euridika wrote: 27/11/2019 15:31
Da, svi predmeti koji su započeli prije 2014. godine su se vukli tako sporo. Ja još imam neriješenih sporova iz 2012. godine. :(
Ali ovi novi, koji se sad pokreću idu brzo.

Ne razumijem ovo da majka nije dobila svojih 50%. Po porodičnom zakonu bračni supružnici dijele imovinu stečenu u braku po pola. Jedino ako je imovina stečena prije braka, a vodila se na ocu.
Po zakonu ako nije bilo njeno ime na imovini- nakon smrti muza -dijesi se na iste dijelive sa djecom- sta predlaze advokat je, novi proces i njegov dio posla koji kosta... tako mi izgleda, mozda grijesim...
Opet ti kažem, ako je imovina stečena u braku, sve što treba je otići u grunt i dopisati ime majke na ZK uložak. Ako je imovina stečena prije braka, tada ide drukčije.
aj - sve su stekli u braku-- ne znam da li se moze tako jednostavno dopisati nakon smrti muza.. :-)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#22 Re: Prepis stana

Post by njonjica »

Euridika wrote: 27/11/2019 15:42
Opet ti kažem, ako je imovina stečena u braku, sve što treba je otići u grunt i dopisati ime majke na ZK uložak. Ako je imovina stečena prije braka, tada ide drukčije.

Imovina je stecena u braku. Hvala Euridika.
:kiss: :kiss:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#23 Re: Prepis stana

Post by kuli1961 »

Nisam bas siguran da cu moci puno pomoci, jer zivim u BL; dakle baratam propisima RS a propisima F BiH, jako rijetko. ALi neki principi i pravila procesnog prava (pozivanje, dostavljanje poziva, uredna/neuredna dostava) su isti. O tome nesto kasnije.
Prvo, za pitanje čiji je i koliki je neki udio u vlasnistvu stana, po osnovu bracne zajednice (tvoja majka i pokojni otac) i po osnovu nasljedstva, stvari stoje upravo onako kako je pisala @euridika i/ili @moonca, a to su:
-po osnovu bracne zajednice (bracna stečevina)- imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice, kao i prihodi iz te imovine- čl. 251/1 Porodicnog zakona FBiH.
-Član 252. stav 1. -Bračni partneri su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini ako nisu drukčije ugovorili.
OBRATI PAŽNJU na stav 3. ovog člana:
(3) Ukoliko je u zemljišne knjige kao vlasnik stečevine upisan jedan bračni partner, drugi bračni partner može zahtijevati ispravku upisa, u skladu sa Zakonom o zemljišnim knjigama Federacije Bosne i Hercegovine.
Pojam "suvlasnici u jednakim dijelovima" ima znacenje NEOBORIVE zakosnke pretpostavke, a fakticka posljedica je da sestra ne moze sa uspjehom tuziti ni tebe ni majku, ni zbog cega. Dakle, iako je otac bio upisan kao jedini vlasnik stana, u smislu stava 3. člana 252, majka, neovisno od ostavinsskog postupka, moze traziti ispravku upisa tako da i ona bude upisana sa 1/2 dijela na stanu. Koja je tehnika, konkretno ne znam, pa ili otidji do zk ureda i pitaj koje isprave treba priloziti, ili za tu radnju angazuj advokata, vidi sta ti je jeftinije, naravno.
Posljedica upisa je da ce ostavinsku masu (nasljedstvo) ciniti samo 1/2 stana(a ne cijeli stan), koja se na jednake dijelove dijeli na tvoju majku i sestru, jer se sve tri nalazite u prvom nasljednom redu. Dakle, majka ce imati 4/6, a ti i sestra po 1/6.
Ovo svakako treba uraditi PRIJE okoncanja ostavinskog postupka.

Procesna pitanja:
- moguca je situacoja da se poziv suda za ostavinsku raspravu i davanje nasljednicke izjavi tovjo sestri ne moze valjano uruciti- jednostavno ne dodje posiljka ili ona uspjesno izbjegava urucenje; a moguce je i da primi poziv, ali ne dolazi pred sud (kako si opisala) ili ne slaje propisno ovjerenu nasljednicku izjavu. Dakle, pitanje je valjanosti pozivanja i gubljenja vremena.
Situacija neuredne dostave poziva, donekle je rijesena odredbom člana 235. Zo nasljedjivanju F BIH:
Član 235.

(1) Ako se ne zna ima li nasljednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na
nasljedstvo da se prijave sudu u roku jedne godine od objavljivanja oglasa u "Službenim
novinama Federacije BiH".
(2) Oglas će se pričvrstiti na oglasnu ploču suda i objaviti u "Službenim novinama Federacije
BiH" i na drugi prikladan način.
(3) Po odredbama st. 1. i 2. ovog člana sud će postupiti i ako je nasljedniku postavljen
privremeni zastupnik zbog toga što je boravište nasljednika nepoznato, a nasljednik nema
punomoćnika, ili zbog toga što se nasljednik ili njegov zakonski zastupnik, koji nemaju
punomoćnika, nalaze u inozemstvu ili su nedostupni, a dostava se nije mogla
obaviti.
(4) Nakon što istekne rok iz stava 1. ovog člana sud će provesti ostavinsku raspravu na
osnovu izjave postavljenog staratelja i podataka kojima sud raspolaže.

Ako, pak sestra uredno primi poziv za rociste, za davanje nasljednicke izjave, a nista ne preduzima (i time si kupuje vrijeme), situacija je rijesena članom 236. stav 3. Z. o naslj. :
"(3) O pravima osoba koje nisu došle na ročište, a uredno su pozvane, sud će odlučivati prema podacima kojima raspolaže uzimajući u obzir njihove pismeme izjave koje stignu do donošenja odluke. "
Dakle, kada sud rijesi sva druga pitanja, tj ostale nasljednike- tebe i majku, tada ce i pasivnoj sestri uruciti njen zakosnki dio, tj. proglasiti je na nasljednika iza oca s 1/6- nece je cekati da se smiluje i dostavi nasljednicku izjavu.
Zbog odnosa u porodici, tj stava tovje sestre, svakako je dobro da sa majkom zakljucis ugovor o dozivotnom izdrzavanju. E sad, kako cete odrediti cas sticanja svojine i na majcinom dijelu- za njenog zivota ili u casu smrti, neka ti vodilja bude relevantni kantonalni zakon o porezu na promet nekretnina, porezu na naslijedje i poklone, tu ima razile u oporezivanju, a koje su konkretne opcije- vidi u zakonu. Googlaj relevantni zakon, a ako zivis na podrucju Kantona Sa, vidi ovaj link: (vidi clan 11!!!!)
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... rajevo.pdf

Kakvo je sada stanje u FBiH u smislu ko sacinjava ugovor- adovkat, ili notar- zaista ne mogu da iskopam, a sve zbog zakonske hrkljus situaicje u pogledu nadleznosti notara. Za tu cinjenicu pitaj advokata.
Nadam se da ti je ovo jos malo pomoglo, a ako sam sta propustio ili eventualno pogresno napisao, ne zamjeri, zakonodavstvom F BiH se ne bavim na dnevnoj osnovi. Zato bi bilo dobro da clanovi @haris.ba,@muminovic i drugi poprave, isprave, dopune-ako je potrebno.
Pozdrav i sretno!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#24 Re: Prepis stana

Post by Maraschino »

njonjica wrote: 27/11/2019 14:48 Bila sam jutros kod advokata.
Rekao mi je da mama ima pravo traziti izuzece bracne stecevine cime bi automatski njoj pripalo 50 posto imovine jer je stecena u braku sa mojim rahmetli ocem tako da bi se dijelilo u stvari onih drugih 50% i to na tri dijela. Sestri i meni bi pripalo po 1/6 stana.
Prvo sto moram uciniti je ubrzati ostavinsku raspravu a to mogu uraditi i bez sestre. Neko je pomenuo da se moze staviti u SUD na oglasnu tablu i nakon odredjenog vremena se ostavinska obavi a onom ko se nije pojavio sud odredjuje njegovo zakonom steceno pravo sto bi u ovom slucaju bila 1/6 stana.
Nakon toga cemo sklopiti Ugovor o dozivotnom izdrzavanju. I to je to :)
Dragi forumasi mnogo vam hvala na vasem trudu i pomoci.
Ja to tebi prije neki dan rekoh.
Drago mi je da ti je to potvrdio i advokat.
Samo guraj i ne predaji se. :thumbup:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#25 Re: Prepis stana

Post by moonca »

1) Ako se ne zna ima li nasljednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na
nasljedstvo da se prijave sudu u roku jedne godine od objavljivanja oglasa u "Službenim
novinama Federacije BiH".
Ovo mi nije jasno -ako se ne zna- u ovom slucaju kod njonjice se zna, da je sestra prijavljena kao nasljednik- tako da se pozivi salju dok ne odgovori/ona ili advokat.. ali ostali clanovi se mogu izjasniti i da notar to prihvati... ali se ostavinska ne zavrsava dok sestra ne da izjavu ili sam notar(to zavisi i od njih) koji je razuman, zakljuci da sestru smatra kao da se prihvata svog dijela -i izdaje rjesenje.
Post Reply