Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#1 Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by hfaruk10 »

Pozdrav,

Danas sam bio na sudu kao zastupnik pravnog lica. Postupak je prekršajni i vodi se iz oblasti zaštite okoliša. Postupak se vodi protiv pravne osobe i protiv odgovorne osobe u pravnoj osobi odvojeno. Na pretresu koji se održao u prekršajnom postupku protiv odgovorne osobe u pravnoj osobi uložio sam prigovor kada je sudija rekla da se postupak ne može održati bez prisustva samog odgovornog lica (direktora), iako imam valjanu punomoć od strane tog istog direktora.

Da li ima zakonsko uporište za ovo sudija ? Kakva su vaša iskustva, barem ovih pravnika, advokata koji su na češće sudu?
Da li je u pitanju to što se okrivljenom u krivičnom postupku (koj se mutatis mutandis primjenjuje i na prekršajni postupak) mora omogućiti formalna i materijalna odbrana? Ili se radi o nečemu drugom? Ponavljam, ja do sada nisam se susretao sa ovim!

Ako može iko da prenese svoje iskustvo kojej e relevnatnu za ovu situaciju, bio bih zahvalan!

Pozdrav!
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#2 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by muminovic »

Prekrsajni postupak, se vodi po pravilinima krivicnog, ne mozes bez osumljicenog koji mora biti licno prisutan (a u pravnom licu je to svakako direktor)
hfaruk10
Posts: 45
Joined: 20/11/2015 15:08

#3 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by hfaruk10 »

Da, kao što sam napisao svjestan sam mutatis mutandis primjene ZKP-a, ima i cijelo poglavlje/glava šta već u ZKP-u o mjerama za obezbjeđenje prisustva, ali zar nije apsurdno da se odgađa ročište na koje je došao advokat (kao punovažni punomoćnik osumnjičenog/optuženog) a nije došao sam osumnjičeni/optuženi?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#4 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by muminovic »

Nije, jer se rociste ne moze voditi bez prisustva osumljicenog; sud ga je mogao cak i kazniti sto nije dosao.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by Haris.ba »

hfaruk10 wrote:ali zar nije apsurdno da se odgađa ročište na koje je došao advokat (kao punovažni punomoćnik osumnjičenog/optuženog) a nije došao sam osumnjičeni/optuženi?
Onda bi moglo suđenje u odsustvu. A toga više nema kod nas.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by JThomas »

nije apsurdno jer ide po ZKP a ne po ZPP. nema suđenja u odsustvu po ZKP. jedini mini izuzetak je ono udaljavanje sa pretresa zbog narušavanja reda, a i to djeluje samo za to ročište.

za firmu će, ako je isto okrivljena, morati doći punomoćnik koji nije okrivljen kao odgovorno lice, i tad direktor ne dolazi.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#7 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by milojicabrzi »

@Muminovic,

Hajde molim Te prestani pisati "osumljičeni i osumljičenog".

Doživljavam te kao pravnika koji nešto zna, a ježim se kad ljudi sa fakultetom, griješe u temeljnim stvarima pravopisa.

Dakle, osumnjičeni i osumnjičenog u sve tri varijante bosanski / hrvatski/ srpski, kao važećih jezika u upravnom i kaznenom postupku u BiH.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by kuli1961 »

milojicabrzi wrote:@Muminovic,

Hajde molim Te prestani pisati "osumljičeni i osumljičenog".

Doživljavam te kao pravnika koji nešto zna, a ježim se kad ljudi sa fakultetom, griješe u temeljnim stvarima pravopisa.

Dakle, osumnjičeni i osumnjičenog u sve tri varijante bosanski / hrvatski/ srpski, kao važećih jezika u upravnom i kaznenom postupku u BiH.
uz podrsku ovoj sugestiji (o potrebi elementarnog poznavanja pravopisa), dodao bih, da bismo bili potpuno dosljedni:

mili i dragi Ustavi oba nam entiteta (vjerovatno i Statut Brčko D BiH) uredjuju pitanje jezika kao : jezik bošnjačkog naroda, jezik hrvatskog naroda i jezik srpskog naroda, a ne B/H/S jezici..
kako god ih zvali/nazivali, ti jezici se ravnopravno koriste ne samo u upravnom i kaznenom (krivičnom i prekršajnom) postupku, već i u parničnom, vanparničnom i izvršnom postupku
:)
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#9 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by amko761 »

Ja mislim da je kasno za učenje elementarnog pravopisa, to se uči u osnovnoj školi, ali ok, kako god vi kažete.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#10 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by muminovic »

milojicabrzi wrote:@Muminovic,

Hajde molim Te prestani pisati "osumljičeni i osumljičenog".

Doživljavam te kao pravnika koji nešto zna, a ježim se kad ljudi sa fakultetom, griješe u temeljnim stvarima pravopisa.

Dakle, osumnjičeni i osumnjičenog u sve tri varijante bosanski / hrvatski/ srpski, kao važećih jezika u upravnom i kaznenom postupku u BiH.
U pravu si, greska.
kuli1961
Posts: 2423
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#11 Re: Prekršajni postupak protiv odgovorne osobe

Post by kuli1961 »

muminovic wrote:
milojicabrzi wrote:@Muminovic,

Hajde molim Te prestani pisati "osumljičeni i osumljičenog".

Doživljavam te kao pravnika koji nešto zna, a ježim se kad ljudi sa fakultetom, griješe u temeljnim stvarima pravopisa.

Dakle, osumnjičeni i osumnjičenog u sve tri varijante bosanski / hrvatski/ srpski, kao važećih jezika u upravnom i kaznenom postupku u BiH.
U pravu si, greska.
fair! +1
Post Reply