KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

d_coverdale

#1 KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by d_coverdale » 28/05/2019 17:48

Trebao bih kupiti stan i imam pregrst pitanja i nadam se da ce mi neko uspjeti malo razjasniti.
Uglavnom situacija je ovakva, covjek od kojeg kupujem stan se bavi kupovinom devastiranih stanova, renoviranjem i preprodavanjem, i stanovi nisu na njemu nego on ima punomoc za prodaju stana (pretpostavljam da ne prepisuje na sebe da ne bi morao placati porez). Prvo pitanje, da li to zvuci kao nesto sto i nije neuobicajeno?
Dalje, vlasnik stana kojeg ja zelim da kupim se nalazi u Australiji, i on je poslao ovjerenu punomoc, iz Australiji, zajedno sa ovjerenom suglasnoscu supruge. Postoji li nesto dodatno sto bih trebao uraditi da budem siguran da je ta punomoc validna?

I na kraju pretpostavljam uobicajeno pitanje: kako da budem siguran da kad kupim stan da je to zaista moj stan (u smislu kako ja mogu prije kupovine dokazati da je to vlasnik stana, da nema drugih vlasnika, potrazivanja, bivsih supruga, itd itd). Dakle dosta nailazim na termine ZK, Gruntovnica, potvrda o placenom porezu, cak neki spominju da je potreban ugovor od trenutog vlasnika na koji nacin je dosao do stana, its, da mi treba, ali nikako da nadjem negdje definitivno kako se to sve moze dokazati?

I jos na kraju (sad zaista na kraju) koliko je notar odgovoran za provjeru validnosti svih tih papira (punomoci, vlasnistva...)? Da li snosi kakvu odgovornost da provjeri sve to ili je njegovo samo da stavi pecat na ugovor?

Znam da je malo posiroko pitanje i zaista cu cijeniti bilo kakav doprinos odgovoru :D

muminovic

#2 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by muminovic » 28/05/2019 21:05

Obratit se notaru koji ce ti raditi ugovor i kojeg ces uredno platiti za uslugu.

d_coverdale

#3 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by d_coverdale » 28/05/2019 22:17

muminovic wrote:Obratit se notaru koji ce ti raditi ugovor i kojeg ces uredno platiti za uslugu.
Naravno da cu uredno platiti notaru, ali zelim da ja pokupim sto vise informacija prije nego odem kod notara (jer koliko vidim i oni su skolni grijesenju)

kuli1961

#4 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 28/05/2019 22:25

Identicno kao i clan @muminovic, samo truncic detaljnije: otidji do notara koji ce ti sacinjavati ugovor, pokazi mu te punomoci prodavca koji je u svojstvu punomocnika prodavca, pitaj jesu li ok. Mozes notara i ovlastiti da izvrsi sve prethodne radnje (koje navodis) -pribavljanje isprava- zk. uloska ili izvoda iz registra polozenih ugovora (ili gdje je vec stan evidentiran kao vlasnistvo), u toj ispravi je evidentirano svako potrazivanje na stanu- ako postoji (npr. hipoteka), da pribavi poreska uvjerenja i sve drugo sto je potrebno. Naravno, te radnje ces zasebno platiti.
Ako ga angazujes za te radnje, u ugovoru ce stajati da je on sve pribavio, isprovjeravao itd, pa time on preuzima odgovornost da je ugovor o prodaji moguce stana zakljuciti.

hfaruk10

#5 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by hfaruk10 » 29/05/2019 07:42

Imate dosta dobar post ovdje:
http://moje-pravo.com/index.php/topic,212.0.html

Nadam se da će vam biti od pomoći. :thumbup:

daydream23

#6 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by daydream23 » 29/05/2019 08:07

d_coverdale wrote:Trebao bih kupiti stan i imam pregrst pitanja i nadam se da ce mi neko uspjeti malo razjasniti.
Uglavnom situacija je ovakva, covjek od kojeg kupujem stan se bavi kupovinom devastiranih stanova, renoviranjem i preprodavanjem, i stanovi nisu na njemu nego on ima punomoc za prodaju stana (pretpostavljam da ne prepisuje na sebe da ne bi morao placati porez). Prvo pitanje, da li to zvuci kao nesto sto i nije neuobicajeno?
Dalje, vlasnik stana kojeg ja zelim da kupim se nalazi u Australiji, i on je poslao ovjerenu punomoc, iz Australiji, zajedno sa ovjerenom suglasnoscu supruge. Postoji li nesto dodatno sto bih trebao uraditi da budem siguran da je ta punomoc validna?

I na kraju pretpostavljam uobicajeno pitanje: kako da budem siguran da kad kupim stan da je to zaista moj stan (u smislu kako ja mogu prije kupovine dokazati da je to vlasnik stana, da nema drugih vlasnika, potrazivanja, bivsih supruga, itd itd). Dakle dosta nailazim na termine ZK, Gruntovnica, potvrda o placenom porezu, cak neki spominju da je potreban ugovor od trenutog vlasnika na koji nacin je dosao do stana, its, da mi treba, ali nikako da nadjem negdje definitivno kako se to sve moze dokazati?

I jos na kraju (sad zaista na kraju) koliko je notar odgovoran za provjeru validnosti svih tih papira (punomoci, vlasnistva...)? Da li snosi kakvu odgovornost da provjeri sve to ili je njegovo samo da stavi pecat na ugovor?

Znam da je malo posiroko pitanje i zaista cu cijeniti bilo kakav doprinos odgovoru :D
Dokaz o vlasništvu je isključivo zk izvadak kojeg vadiš u gruntu, ne trebaju ti nikavi dokazi o porezu jer se ne može uknjižiti u vlasnički list bez plaćenog poreza, a također ti ne trebaju nikakvi prethodni ugovori trenutnog vlasnika. Podatke o eventualnom teretu na nakretnini imaš također na zk izvatku. Ako je vlasnik oženjen treba i njegova žena dati suglasnost za prodaju, odnosno i ona se potpisuje na kupoprodajni ugovor. Ako je taj vlasnik iz australije onda s njim sklapaš ugovor odnosno s onim koga je on ovlastio da ga zastupa. Ta osoba za koju kažeš da prodaje stan ali ga nije na sebe knjižila nije vlasnik, nego čini mi se ima interni dogovor s vlasnikom, ali može biti njegov predstavnik ako ima punomoć. Jedino posavjetuj se s notarom kako možda provjeriti tu punomoć iz australije. Zk izvadak, neslužbeni, možeš i sam provjeriti na stranici egrunt ako imaš potrebe podatke, kč broj

d_coverdale

#7 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by d_coverdale » 29/05/2019 11:34

Hvala svima na odgovorima.
Ova informacija da mogu ovlasititi notara do uradi sav ovaj posao oko dokumentacije je zaista korisna (a i ostale nisu nista manje korisne :) ).

muminovic

#8 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by muminovic » 29/05/2019 11:40

d_coverdale wrote:Hvala svima na odgovorima.
Ova informacija da mogu ovlasititi notara do uradi sav ovaj posao oko dokumentacije je zaista korisna (a i ostale nisu nista manje korisne :) ).
Korisna zato sam i naveo da se obratis notaru, naravno taj dio ce ti naplatiti doatno 200-500 KM.

kuli1961

#9 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 29/05/2019 13:15

muminovic wrote:
d_coverdale wrote:Hvala svima na odgovorima.
Korisna zato sam i naveo da se obratis notaru, naravno taj dio ce ti naplatiti doatno 200-500 KM.
Pretpostalvjam da se radi o stanu kojem je cijena za potencijalnog kupca povoljna, razumnija, ali stan ima taj "catch" sa punomocjima vlasnika koji su daleko. Zbog toga, ukoliko je kupac bas zagrijan za taj konkretni stan, a nema potrebna opsta ili pravna znanja, razumnim mi se cini platiti dodatne radnje i osigurati se od mogucih buducih teskih glavobolja.
Poznato mi je nekoliko slucajeva gdje su ljudi kupovali, cak i avansno placali stanove, vidjevsi ih samo u idejnom projektu, zgrada izgradjena kao potpuni divljak- bez rijesenih imovinskopravnih odnosa, bez urb. saglasnosti, bez (sada) lokacijskih uslova, bez gradjevinske dozvole, uselili u tako izgradjene stanove i nista ne mogu dlaje- vanknjizni su etazni vlasnici stanova u zgradi koju je uzasno tesko legalizirati...
Uvijek sma smatrao i smatram da je bolje potrositi neki novac za potpunu i pravu informaciju od koje zavisi vazna odluka o rjesavanju stambenog pitanja. Ako i kada dodje do suda, mnogima nema pomoci ,sve i da im je sv. Petar advokat...

muminovic

#10 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by muminovic » 29/05/2019 13:28

kuli - upravo tako.

Nasi ljudi i dalje kupuju na "slijepo" nekretnine, jer im je "sve skupo", a tako prodju "jeftinije."

Pa po 10-20 godina ne mogu da usele u stan, a neki i ne docekaju ikada useljenje...

kuli1961

#11 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 29/05/2019 13:38

muminovic wrote:kuli - upravo tako.

Nasi ljudi i dalje kupuju na "slijepo" nekretnine, jer im je "sve skupo", a tako prodju "jeftinije."

Pa po 10-20 godina ne mogu da usele u stan, a neki i ne docekaju ikada useljenje...
znam i za slucaj: zgrada pravne"istorije"- kao sto sam opisao, izgradjena, useljena, na divlje prikljucena na vodovod, kanalizaciju, struju i grijanje, nema teh. prijem, pa nema upotrebne dozvole, gradj-urb. inspektor naredio iseljenje, sad je stani-pani....a stanove pokupovao "proletarijat" na dozivotnu hipotekarnu kredu
Investitora- izvodjaca, kao pravnog lica- vise nema, otisao u stecajnu smrt....

daydream23

#12 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by daydream23 » 29/05/2019 13:46

Naravno da treba sve provjeriti i biti oprezan, kao sto sam i ranije napisao, ali ne treba bezveze placati notaru par stotina maraka da vadi za njega papire. Kod kojega god notara da dodje sklopiti kupoprodajni ugovor taj ce ga uputit koji mu dodatno papiri trebaju, zato jer i on snosi odredjenu odgovornost, pa onda lijepo sam sve izvadis, pogotovo jer ne treba puno papira. A ako kupuje stan preko kredita tu jos ima dodatni mehanizam zastite jer i banka pazi da sve bude cisto. U svakom slucaju trebao bi takodjer razgovarati i sa stvarnim vlasnikom iz zk izvatka, u ovom slucaju osobe iz australije, bez obzira na bilo kakvu punomoc. Ja osobno nisam pravnik ali sam nedavno prosao proces kupovine stana tako da znam da to nije nista prekomplicirano da moras nekome dodatno placati da vadi papire za tebe, a kad sam sve izvadis vise si i u toku svega, ali jos jednom opreza nikada dosta ali ne treba ni puhati na hladno zbog svakog dokumenta

kuli1961

#13 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 29/05/2019 14:37

daydream23 wrote:Naravno da treba sve provjeriti i biti oprezan, kao sto sam i ranije napisao, ali ne treba bezveze placati notaru par stotina maraka da vadi za njega papire. Kod kojega god notara da dodje sklopiti kupoprodajni ugovor taj ce ga uputit koji mu dodatno papiri trebaju, zato jer i on snosi odredjenu odgovornost, pa onda lijepo sam sve izvadis, pogotovo jer ne treba puno papira. A ako kupuje stan preko kredita tu jos ima dodatni mehanizam zastite jer i banka pazi da sve bude cisto. U svakom slucaju trebao bi takodjer razgovarati i sa stvarnim vlasnikom iz zk izvatka, u ovom slucaju osobe iz australije, bez obzira na bilo kakvu punomoc. Ja osobno nisam pravnik ali sam nedavno prosao proces kupovine stana tako da znam da to nije nista prekomplicirano da moras nekome dodatno placati da vadi papire za tebe, a kad sam sve izvadis vise si i u toku svega, ali jos jednom opreza nikada dosta ali ne treba ni puhati na hladno zbog svakog dokumenta
Ne mogu se mijesati u detalje procedure kupovine stana u F BiH, jer zivim u RS, pa mi zakonodavstvo F BiH u pogledu uslova valjane kupovine- narocito u pogledu poreskih uvjerenja o izmirenju prethodnih poreskih obaveza, i slicno- nije 100% poznato. Medjutim, sadrzaj isprava iz kojih se vidi vlasnistvo i eventualni tereti na stanu, su u oba entiteta isti /zk.izvadak, ili izvod iz registra). Razumna je pretpostavka da su i prodavac (vlasnik) stana i njegov punomocnik (ovdje je to ovaj "popravljac stana") pravni laici, pnm, je pisana u Australiji, tamo negdje je ovjerena i potpis vlastodavca (cak ni ja kao pravnik, sada na pamet ne znam da li je takvoj punomoci potreban apostil), da li je pnm, valjana u smislu potrebnog sadrzaja(npr, clausula intabulandi); da li je izjava ili pnm supruge vlasnika valjana ili nije (zbog npr. neoborive zakonske pretpostavke iz Por. zakona F BiH da je imovina stecena u braku susvojinasupruznika sa 1/2); itd itd...
I sad na sva ta pitanja, koja se mogu rijesiti u prethodnoj konsultaciji sa notarom (ne angazmanu), moze se desiti situacija da je kupac dao neki avans, a da notar kaze- fali ta i ta isprava, ili ta i ta isprava nije valjana, treba tako i tako. A to se npr. pokaze tesko, ili vrlo sporo ili jednostavno neotklonjivo, pa kupac kaze pnm-u prodavca- mozes li ovo rijesiti, ovaj npr., kaze ne mogu ili treba mi pola godine, pa kupac odustane,,, sta je sa avansom..... Zato, principijelno smatram da je bolje prije svega traziti adekvatan pravni savjet ili angazovati strucno lice da se dobiju odgovori na sva pitanja i otklone sve nejasnoce, pa makar trebalo i platiti.

daydream23

#14 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by daydream23 » 29/05/2019 16:36

kuli1961 wrote:
daydream23 wrote:Naravno da treba sve provjeriti i biti oprezan, kao sto sam i ranije napisao, ali ne treba bezveze placati notaru par stotina maraka da vadi za njega papire. Kod kojega god notara da dodje sklopiti kupoprodajni ugovor taj ce ga uputit koji mu dodatno papiri trebaju, zato jer i on snosi odredjenu odgovornost, pa onda lijepo sam sve izvadis, pogotovo jer ne treba puno papira. A ako kupuje stan preko kredita tu jos ima dodatni mehanizam zastite jer i banka pazi da sve bude cisto. U svakom slucaju trebao bi takodjer razgovarati i sa stvarnim vlasnikom iz zk izvatka, u ovom slucaju osobe iz australije, bez obzira na bilo kakvu punomoc. Ja osobno nisam pravnik ali sam nedavno prosao proces kupovine stana tako da znam da to nije nista prekomplicirano da moras nekome dodatno placati da vadi papire za tebe, a kad sam sve izvadis vise si i u toku svega, ali jos jednom opreza nikada dosta ali ne treba ni puhati na hladno zbog svakog dokumenta
Ne mogu se mijesati u detalje procedure kupovine stana u F BiH, jer zivim u RS, pa mi zakonodavstvo F BiH u pogledu uslova valjane kupovine- narocito u pogledu poreskih uvjerenja o izmirenju prethodnih poreskih obaveza, i slicno- nije 100% poznato. Medjutim, sadrzaj isprava iz kojih se vidi vlasnistvo i eventualni tereti na stanu, su u oba entiteta isti /zk.izvadak, ili izvod iz registra). Razumna je pretpostavka da su i prodavac (vlasnik) stana i njegov punomocnik (ovdje je to ovaj "popravljac stana") pravni laici, pnm, je pisana u Australiji, tamo negdje je ovjerena i potpis vlastodavca (cak ni ja kao pravnik, sada na pamet ne znam da li je takvoj punomoci potreban apostil), da li je pnm, valjana u smislu potrebnog sadrzaja(npr, clausula intabulandi); da li je izjava ili pnm supruge vlasnika valjana ili nije (zbog npr. neoborive zakonske pretpostavke iz Por. zakona F BiH da je imovina stecena u braku susvojinasupruznika sa 1/2); itd itd...
I sad na sva ta pitanja, koja se mogu rijesiti u prethodnoj konsultaciji sa notarom (ne angazmanu), moze se desiti situacija da je kupac dao neki avans, a da notar kaze- fali ta i ta isprava, ili ta i ta isprava nije valjana, treba tako i tako. A to se npr. pokaze tesko, ili vrlo sporo ili jednostavno neotklonjivo, pa kupac kaze pnm-u prodavca- mozes li ovo rijesiti, ovaj npr., kaze ne mogu ili treba mi pola godine, pa kupac odustane,,, sta je sa avansom..... Zato, principijelno smatram da je bolje prije svega traziti adekvatan pravni savjet ili angazovati strucno lice da se dobiju odgovori na sva pitanja i otklone sve nejasnoce, pa makar trebalo i platiti.
Konkretno u mom slučaju trebalo mi je noviji zk izvadak,te osobne prodavatelja i zene, kod notara smo napravili ugovor kojega smo potpisali prodavatelj, njegova zena i ja. Ja nisam mogao uknjiziti na sebe dok nisam platio porez i kao dokaz da sam platio porez trebao mi je samo ugovor na kojem su u poreznoj prethodno udarili pecat i napisali da je placen porez i iznos poreza. To je u osnovnim crtama, jos je trebalo i hipotekarni ugovor radi kredita, isti potpisnici, te jedan predan u grunt a drugi u banku.
A ja sam u svojim odgovorima samo htio reci da nije tako komplicirana kupovina a takodjer sam naglasio da u svakom slucaju treba sve provjeriti sa pravnikom/notarom, pogotovo zbog tih stranih punomoci, nego ne treba placati dodatno da notar za njega vadi zk izvadak, rjesava dalje porez i sl,

kuli1961

#15 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 29/05/2019 18:12

daydream23 wrote:
kuli1961 wrote:
Konkretno u mom slučaju trebalo mi je noviji zk izvadak,te osobne prodavatelja i zene, kod notara smo napravili ugovor kojega smo potpisali prodavatelj, njegova zena i ja. Ja nisam mogao uknjiziti na sebe dok nisam platio porez i kao dokaz da sam platio porez trebao mi je samo ugovor na kojem su u poreznoj prethodno udarili pecat i napisali da je placen porez i iznos poreza. To je u osnovnim crtama, jos je trebalo i hipotekarni ugovor radi kredita, isti potpisnici, te jedan predan u grunt a drugi u banku.
A ja sam u svojim odgovorima samo htio reci da nije tako komplicirana kupovina a takodjer sam naglasio da u svakom slucaju treba sve provjeriti sa pravnikom/notarom, pogotovo zbog tih stranih punomoci, nego ne treba placati dodatno da notar za njega vadi zk izvadak, rjesava dalje porez i sl,
Pisali smo o lsiccnim stvarima, s tim sto je kod tebe, kako opisujes, sablonski primjer. No, nije rijetkost da se naizgled standardna kupoprodaja iskomplikuje. Sto se tice pribavljanja potrebnih isprava, provjera i slicno, nekad je kupcu jeftinije da plati da trece lice- notar to sve uradi, jer npr. ne moze napustati radno mjesto, gubi puno vremena ili je rijec o nekim drugim bitnim a subjektivnim okolnostima. Npr, kada je meni zatrebao zk. izvadak za moju nekretninu, platio sam covjeku honorarcic da on izvadi, jer je meni bio prevelik gubitak vremena (za tu sitnicu od posla, cekalo se po vise sati, Rep. uprava za geodetske i imovinsko pravne poslove, Banja Luka,- RS, i zk odjeljenje i kastar vodi ovaj organ). Njemu se isplatilo, meni isto, taksa dodatno na honorar i eto...Posto imas iskustvo sta i kako ide, u tvom slucaju, clan @d_coverdale te moze pitati za adrese organa i gdje se sta vadi, trazi, ako ste iz istog kantona. Svakako da kod notara treba prethodno provjeriti valjanost onih punomocja,sa pocekta ove teme

stachu

#16 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by stachu » 04/06/2019 15:38

Da i ovdje priupitam.
Trebao bi mi pravni savjet.
U procesu sam kupovine stana, ali (po meni) javlja se problem u smislu da nema spratnosti u ZK.
U pitanju je starogradnja, i investitor nikada nije naveo spratnosti stanova.
Ostalo je sve u redu 1/1, bez opterecenja i sl.
Da li pravno svara problem sto nije navedena spratnost stana?
Hvala

Haris.ba

#17 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by Haris.ba » 04/06/2019 17:06

stachu wrote:Da i ovdje priupitam.
U procesu sam kupovine stana, ali (po meni) javlja se problem u smislu da nema spratnosti u ZK.
Hvala
Ja još nisam naišao na slučaj da ne piše sprat. A svašta sam vidio. I kakav sad investitor? Ako je to upisano u KPU u ZK (stanarsko pravo kada se prebacivalo u knjige u sudu), to se 99% upisivalo bez ikakvog investitora. Bilo je neki slučajeva nadogradnje, ali i to se navodilo koji je sprat.

I šta piše, kako je identifikovan stan?

stachu

#18 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by stachu » 04/06/2019 18:39

Pa pise, ono ta i ta ulica, toliko soba, kvadratura, vlasnika 1/1, ali jednostavno nema spratnosti i broja stana
Ne kontam ni ja...

kuli1961

#19 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 04/06/2019 20:56

stachu wrote:Pa pise, ono ta i ta ulica, toliko soba, kvadratura, vlasnika 1/1, ali jednostavno nema spratnosti i broja stana
Ne kontam ni ja...
akose radi o stambenoj zgradi sa vise stanova, a radi se jer spominjes spratnost zgrade, tada je nemoguce individualno odrediti o kom stanu se radi,realno je da u zgradi postoje dva ili stanova iste strukture, iste povrsine, cak i na istoj etazi.
To definitivno nije dobar upis.

stachu

#20 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by stachu » 04/06/2019 21:07

kuli1961 wrote:
stachu wrote:Pa pise, ono ta i ta ulica, toliko soba, kvadratura, vlasnika 1/1, ali jednostavno nema spratnosti i broja stana
Ne kontam ni ja...
akose radi o stambenoj zgradi sa vise stanova, a radi se jer spominjes spratnost zgrade, tada je nemoguce individualno odrediti o kom stanu se radi,realno je da u zgradi postoje dva ili stanova iste strukture, iste povrsine, cak i na istoj etazi.
To definitivno nije dobar upis.
Cetverospratnica, dva stana po spratu, stanovi identicni na svakom spratu.
Hvala na odgovoru, znam sta dalje...
Neka se snalaze za spratnost i prave anex (ili kako vec), il da odustajem.
Hvala jos jednom...

Miki123

#21 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by Miki123 » 05/06/2019 01:07

Kada je zgrada etažirana? riječ je o propustu katastra i gruntovnice prilikom etažiranja.
a još nisam naišao na slučaj da ne piše sprat. A svašta sam vidio.
i ja sam se svega nagledo, čak i da piše pogrešan sprat (npr. stan 12 na trećem spratu, a ustvari je na drugom), ali da ga nema nikako nisam.

hfaruk10

#22 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by hfaruk10 » 05/06/2019 07:58

Haris.ba wrote:
Hvala
Dogovori sa prodavcem da umanji cijenu stana za troškove advokata koji će ti srediti zemljišne i katastarske knjige, pa zaključi predugovor ili ugovor sa odgodnim rokom gdje će uslov za sklapanje glavnog kupoprodajnog ugovora biti angažovanje tog advokata i sređivanje knjiga. to ti je najbolje ako si zagrijan za stan.

kuli1961

#23 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by kuli1961 » 05/06/2019 09:09

hfaruk10 wrote:
Haris.ba wrote:
Hvala
Dogovori sa prodavcem da umanji cijenu stana za troškove advokata koji će ti srediti zemljišne i katastarske knjige, pa zaključi predugovor ili ugovor sa odgodnim rokom gdje će uslov za sklapanje glavnog kupoprodajnog ugovora biti angažovanje tog advokata i sređivanje knjiga. to ti je najbolje ako si zagrijan za stan.
Pravno je dopusteno a finansijski isplativije da se zakljuci predugovor o kupovini tog stana, jer mu za predugovor ne treba notarska obrada (barem tako mislim). U tom predugovoru treba striktno ugovoriti osnovnu obavezu- zakljucenje glavnog ugovora (sto je uvijek i svrha zakljucenja predugovora), ali da ta obaveza zakljucenja glavnog ugovora nastupa tek nakon sto se stanje upisa u KPU i/ili zk. ulosku i katastarskom operatu "iscisti" tako da je stan potpuno individualno odredjen. Troskovi tog predugovora, rjesavanje upisa i trosak glavnog ugovora- kako se dogovorite, ali je dobro i to unijeti u predugovor.

muminovic

#24 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by muminovic » 05/06/2019 09:10

Za predugovor takodje treba notarska obrada (sve do 9 mjeseca 2019) (predugovor prati glavni ugovor u svim aspektima, a u pitanju je nekretnina).

Medutim moze se odmah raditi i ugovor (radi manjih troskova) a da se naravno isti ne izdaje dok se sve ne rijesi sto je ugovoreno.

hfaruk10

#25 Re: KUPOVINA STANA - PUNOMOC, DOKAZ VLASNISTVA, ITD

Post by hfaruk10 » 05/06/2019 09:13

Član 45, ZOO

"Propisi o formi glavnog ugovora važe i za predugovor, ako je propisana forma uslov
punovažnosti ugovora. "

Potrebno je notarski obrađen jer se radi o nekretnini.

Post Reply