Porez na promet nepokretnosti

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

kuli1961
Posts: 2424
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#26 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

vanjki wrote:
vanjki wrote:U proslu subotu bila komisija i nisu se zadrzali vise od 5min i prihvatili cijenu iz ugovora.
Odem u poresku da pitam u vezi oslobadjanja jer imam manje od 38 g gdje sam prilozio svu potrebnu dokumentaciju.
Posto supruga ima nekretninu na sebi koju nije stekla u braku,vec nasljeđivanjem prije naseg braka necu biti oslobodjen ovoga poreza sto je besmisleno. Notarski ugovor za novi stan je na moje ime i nemam na sebi niti jednu nekretninu tj. prvi put rjesavam svoje stambeno pitanje.
Iscitao sam dobro zakon i nigdje ne pise da supruga ne smije imati na svoje ime nekretninu. Sluzbenica u poreskoj kaze da su dobili instruckije od ministarstva da tako postupaju.
Ja nemam nikakve veze sa supuginim stanom tj. stekla je prije braka i stan je prodat i kupljen ovaj novi. Nadao sam se da cu bar biti oslobodjen svojih 30m2 i na dvoje djece po 15m2 a da supruginih 15m2 nece uzeti u obzir. Međutim šok i moram platiti puni porez.
Pravo na zalbu imam tek kada stigne rješenje i nakon što platim iznos poreza sto je također besmisleno.
U pitanju je kanton Sarajevo!
Ima li neko kao pravnik neki savjet i vrijedi li se upustati u ovu borbu
Pkusacu samo okvirno da ponesto ukazem- porezna materija je vrlo osjetljiva, nisam do kraja upućen u poresku legislativu F BiH - zivim u RS i ti propisi su mi blizi, a bitnih razlika,naravno- ima.
U pogledu osnova za oslobadjanje- vidi ranije postove- u nekom od njih imas link za zakon K SA- mislim da je po njemu, uslvo za oslobadjanje da poreski obveznik nema imovine- dakle, ti kao poreski obveznik, a ne i tovj clan por. domacinstva. Ako sam u pravu- to je prvi, valjan i vrlo vazan argument u tvoju korist!
U pogledu zalbe, placanja itd- mislim da je tu relevantan Zakon o poreznoj Upravi F BIH-

http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... -tekst.pdf

Relevantnim mi se cini clan 76. koji govori o suspenzivnom dejstvu zalbe. Ako ga pravilno tumacim, tvoja zalba odlaze izvrsenje, sto znaci da se poreska obaveza placa tek kada rješenje postane konacno(kad se odluci po zalbi) i pravosnazno (kada se meritorno odluci po tuzbi u upravnom sporu). Dakle, prvostepeno poresko rješenje nije izvršno- i porez ne placaj sve dok rješenje o porezu ne postane konacno i pravosnazno.
Medjutim, vidi u kantonalnom zakonu o porezu na promet da li ima odredba da je prvostepeno rješenje izvršno dostavljanjem stranci. Ako tako stoji (mislim da ne stoji, a sada zaista ne mogu otvarati taj zakon da provjerim), tada se porez ipak mora odmah platiti, tj. u datom roku.
Zalbu usvakom slucaju podnesi! Ako te obavezu na full iznos poreza, vjerujem da zalba uspijeva i njome mozes samo uspjeti.
Kao sto neko prethodno rece, kad dobijes rjesenje, uploaduj ga ovdje(ukloni tvoje licne podatke), pomoci cemo ti koliko mozemo.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#27 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

kuli1961 wrote:
vanjki wrote:
vanjki wrote:U proslu subotu bila komisija i nisu se zadrzali vise od 5min i prihvatili cijenu iz ugovora.
Odem u poresku da pitam u vezi oslobadjanja jer imam manje od 38 g gdje sam prilozio svu potrebnu dokumentaciju.
Posto supruga ima nekretninu na sebi koju nije stekla u braku,vec nasljeđivanjem prije naseg braka necu biti oslobodjen ovoga poreza sto je besmisleno. Notarski ugovor za novi stan je na moje ime i nemam na sebi niti jednu nekretninu tj. prvi put rjesavam svoje stambeno pitanje.
Iscitao sam dobro zakon i nigdje ne pise da supruga ne smije imati na svoje ime nekretninu. Sluzbenica u poreskoj kaze da su dobili instruckije od ministarstva da tako postupaju.
Ja nemam nikakve veze sa supuginim stanom tj. stekla je prije braka i stan je prodat i kupljen ovaj novi. Nadao sam se da cu bar biti oslobodjen svojih 30m2 i na dvoje djece po 15m2 a da supruginih 15m2 nece uzeti u obzir. Međutim šok i moram platiti puni porez.
Pravo na zalbu imam tek kada stigne rješenje i nakon što platim iznos poreza sto je također besmisleno.
U pitanju je kanton Sarajevo!
Ima li neko kao pravnik neki savjet i vrijedi li se upustati u ovu borbu
Pkusacu samo okvirno da ponesto ukazem- porezna materija je vrlo osjetljiva, nisam do kraja upućen u poresku legislativu F BiH - zivim u RS i ti propisi su mi blizi, a bitnih razlika,naravno- ima.
U pogledu osnova za oslobadjanje- vidi ranije postove- u nekom od njih imas link za zakon K SA- mislim da je po njemu, uslvo za oslobadjanje da poreski obveznik nema imovine- dakle, ti kao poreski obveznik, a ne i tovj clan por. domacinstva. Ako sam u pravu- to je prvi, valjan i vrlo vazan argument u tvoju korist!
U pogledu zalbe, placanja itd- mislim da je tu relevantan Zakon o poreznoj Upravi F BIH-

http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... -tekst.pdf

Relevantnim mi se cini clan 76. koji govori o suspenzivnom dejstvu zalbe. Ako ga pravilno tumacim, tvoja zalba odlaze izvrsenje, sto znaci da se poreska obaveza placa tek kada rješenje postane konacno(kad se odluci po zalbi) i pravosnazno (kada se meritorno odluci po tuzbi u upravnom sporu). Dakle, prvostepeno poresko rješenje nije izvršno- i porez ne placaj sve dok rješenje o porezu ne postane konacno i pravosnazno.
Medjutim, vidi u kantonalnom zakonu o porezu na promet da li ima odredba da je prvostepeno rješenje izvršno dostavljanjem stranci. Ako tako stoji (mislim da ne stoji, a sada zaista ne mogu otvarati taj zakon da provjerim), tada se porez ipak mora odmah platiti, tj. u datom roku.
Zalbu usvakom slucaju podnesi! Ako te obavezu na full iznos poreza, vjerujem da zalba uspijeva i njome mozes samo uspjeti.
Kao sto neko prethodno rece, kad dobijes rjesenje, uploaduj ga ovdje(ukloni tvoje licne podatke), pomoci cemo ti koliko mozemo.
Prije svega hvala ti na odgovoru. Bio sam prosle sedmice ponovo u poreskoj i oni su uvjereni da ne mogu biti oslobodjen. Kada ih pitam na kojem osnovu izdaju rjesenje tj. gdje u zakonu pise da supruga ne smije imati nekretninu ne zele da se izjasne. Meni je samo bitno da mi neko napise da li ima neki podzakonski akat ovog zakona u Kantonu Sarajevu koji dokazuje ovu njihovu tvrdnju,posto u zakonu sigurno nema! Ukoliko to nigdje ne pise onda nemaju osnova da mi naplate porez. Rjesnje cekam i zaliti cu se sigurno posto se radi o vecem iznosu a para predvidjeni nemam,tj moram kredit dignuti. Također su mi potvrdili da rjesenje ne odlaze izvrsenje i da moram platiti i onda se zaliti. :evil:
kuli1961
Posts: 2424
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#28 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

Vidi, podzakonski akt- pravilnik NE MOZE imati sadrzaj drugaciji od zakona. To je tzv. hijerarhija pravnih akata. Ako u buducem rjesenju bude pisalo da zalba ne odlaze izvrsenje, tada se mora navesti po kom clanu kojeg zakona. Kada dobijes rjesenje, zaista bi ti islo u korist da odmah skeniras rjesenje (brisi identitet, adrese i iznose-nisu bitni) i ovdje uploaduj. Ili javi mi se na PP sa svojom e-mail adresom, pa cu ti rado makar pokusati pomoci. Imam dosta i licnog i profesionalnog iskustva sa neznanjem, neradom i bahatoscu Poreske/Porezne uprave i sa nekih 99% uspijevam da ih "dobijem" na razlicitim instancama. Ono sto se mora platiti, mora se, a svaki dinar koji ti ostane u dzepu, vrijedi, jer oni danas uzmu, a vrate za XY godina!
kuli1961
Posts: 2424
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#29 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

Ukoliko si ti u ugovoru oznacen kako kupac, tada si "čist" u smislu clana 15 tačka d Zakona o prezu na promet.. tj. nema osnova da ti razrezu porez od 5 % na utvrdjenu vrijednost.
U pogledu roka placanja, tj izvrsnost rješenja i prije konacnosti, član 29. istog zakona upucujena Z o Por. upravi F BiH- dakle, treba pravilno protumaciti član 76 tog zakona. Istina, u clanu 27 stav 1. Z o porezu na..je propisana obaveza placanja poreza u roku od 30 dana. Ali ako po članu 29 treba primijeniti član 76 ZPU F BiH, tada zalba (najvjerovatnije) odlaze izvrsenje, pa rok placanja iz člana 27/1- ne pije vode. Tj. može piti, ali tek kada upravni sud kaze da tvoje zalbe u tuzbe u upravnom sporu nisu osnovane....
A i tada, slijedi ti zatezna kamata- mislim da je 0,3 % dnevno x broj dana kasnjenja.
No o tom- po tom.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#30 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

kuli1961 wrote:Ukoliko si ti u ugovoru oznacen kako kupac, tada si "čist" u smislu clana 15 tačka d Zakona o prezu na promet.. tj. nema osnova da ti razrezu porez od 5 % na utvrdjenu vrijednost.
U pogledu roka placanja, tj izvrsnost rješenja i prije konacnosti, član 29. istog zakona upucujena Z o Por. upravi F BiH- dakle, treba pravilno protumaciti član 76 tog zakona. Istina, u clanu 27 stav 1. Z o porezu na..je propisana obaveza placanja poreza u roku od 30 dana. Ali ako po članu 29 treba primijeniti član 76 ZPU F BiH, tada zalba (najvjerovatnije) odlaze izvrsenje, pa rok placanja iz člana 27/1- ne pije vode. Tj. može piti, ali tek kada upravni sud kaze da tvoje zalbe u tuzbe u upravnom sporu nisu osnovane....
A i tada, slijedi ti zatezna kamata- mislim da je 0,3 % dnevno x broj dana kasnjenja.
No o tom- po tom.


Notarski ugovor je na meni i supruga je samo potpisana kao bracni drug,posto zakonski je duzna. Sacekati cu rjesenje i naravno u rjesenju mora pisati na koji clan zakona se pozivaju. Sto se tice zalbe vjerujem da si u pravu ali strah me ako odmah ne platim da cu izgubiti pravo na zalbu.
Jos jednom ti hvala na opsirnom odgovoru i javim se.
kuli1961
Posts: 2424
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#31 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

vanjki wrote:
kuli1961 wrote:Ukoliko si ti u ugovoru oznacen kako kupac, tada si "čist" u smislu clana 15 tačka d Zakona o prezu na promet.. tj. nema osnova da ti razrezu porez od 5 % na utvrdjenu vrijednost.
U pogledu roka placanja, tj izvrsnost rješenja i prije konacnosti, član 29. istog zakona upucujena Z o Por. upravi F BiH- dakle, treba pravilno protumaciti član 76 tog zakona. Istina, u clanu 27 stav 1. Z o porezu na..je propisana obaveza placanja poreza u roku od 30 dana. Ali ako po članu 29 treba primijeniti član 76 ZPU F BiH, tada zalba (najvjerovatnije) odlaze izvrsenje, pa rok placanja iz člana 27/1- ne pije vode. Tj. može piti, ali tek kada upravni sud kaze da tvoje zalbe u tuzbe u upravnom sporu nisu osnovane....
A i tada, slijedi ti zatezna kamata- mislim da je 0,3 % dnevno x broj dana kasnjenja.
No o tom- po tom.


Notarski ugovor je na meni i supruga je samo potpisana kao bracni drug,posto zakonski je duzna. Sacekati cu rjesenje i naravno u rjesenju mora pisati na koji clan zakona se pozivaju. Sto se tice zalbe vjerujem da si u pravu ali strah me ako odmah ne platim da cu izgubiti pravo na zalbu.
Jos jednom ti hvala na opsirnom odgovoru i javim se.
Ne brini, neplacanjem poreza u datom roku (po Zakonu o porezu na promet...je 30 dana od urucenja rjesenja) NE MOZES IZGUBITI pravo na zalbu! Izvrsnost rjesenja znaci da se po njemu mora postupiti u datom roku i nista vise. Dakle, pojednostavljeno receno, taj rok ima znacenje- "plati pa se zali". Samo mirno, ne zuri, cekaj da ti dostave rjesenje- pare su tvoje, ne trči da im daš nešto za šta je malo vjerovatno da im pripada.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#32 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Čudna sorta »

kuli1961 wrote:Ukoliko si ti u ugovoru oznacen kako kupac, tada si "čist" u smislu clana 15 tačka d Zakona o prezu na promet.. tj. nema osnova da ti razrezu porez od 5 % na utvrdjenu vrijednost.
U pogledu roka placanja, tj izvrsnost rješenja i prije konacnosti, član 29. istog zakona upucujena Z o Por. upravi F BiH- dakle, treba pravilno protumaciti član 76 tog zakona. Istina, u clanu 27 stav 1. Z o porezu na..je propisana obaveza placanja poreza u roku od 30 dana. Ali ako po članu 29 treba primijeniti član 76 ZPU F BiH, tada zalba (najvjerovatnije) odlaze izvrsenje, pa rok placanja iz člana 27/1- ne pije vode. Tj. može piti, ali tek kada upravni sud kaze da tvoje zalbe u tuzbe u upravnom sporu nisu osnovane....
A i tada, slijedi ti zatezna kamata- mislim da je 0,3 % dnevno x broj dana kasnjenja.
No o tom- po tom.
U ovom slučaju žalba ne odlaže izvršenje rješenja. Član 76. ZPU F BiH, koji si i ti naveo, upravo propisuje u kojim slučajevima žalba odlaže izvršenje rješenja - u slučaju dodatno razrezane porezne obaveze u postupku kontrole (misli se na obavezu koju utvrdi Inspekcija) i kada PU podnese prijavu u ime poreznog obveznika, što niti jedno nije u ovom slučaju. Tako da kod rješenja vezano za promet nepokretnosti žalba ne odlaže izvršenje rješenja.

Ukoliko ne platiš u roku, mogu ti izdati nalog za plaćanje sa obračunatim kamatama (0,04% po danu)... a žalba se proslijeđuje FMF-u.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#33 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

https://imgur.com/zUXYaP7

ovo je taj dio sto se tice zalbe..Znaci moze li mi sada neko reci da li prvo moram platiti pa tek onda uloziti zalbu?
Ovo nije moje rjesenje vec sam preuzeo od kolege.
Last edited by vanjki on 23/07/2019 08:19, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24785
Joined: 08/09/2005 20:08

#34 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Haris.ba »

Napisano ti je već. Moraš platiti u roku, a žali se neovisno od plaćanja ako se želiš žaliti. Plaćanje i mogućnost žalbe nisu povezani.

Koliko se sjećam, dobiješ i uredno potvrdu da je plaćen porez da se možeš u sudu upisati kao vlasnik. A ta žalba ima svoj zaseban život.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#35 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

Haris.ba wrote:Napisano ti je već. Moraš platiti u roku, a žali se neovisno od plaćanja ako se želiš žaliti. Plaćanje i mogućnost žalbe nisu povezani.

Koliko se sjećam, dobiješ i uredno potvrdu da je plaćen porez da se možeš u sudu upisati kao vlasnik. A ta žalba ima svoj zaseban život.

Platiti se mora u roku 15 dana a zalba se mora izjaviti u roku 8 dana. Eh sada ja podnesem zalbu u roku od 8 dana i ne platim u roku od 15 dana porez. Da li time gubim pravo na zalbu?
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#36 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

vanjki wrote:
Haris.ba wrote:Napisano ti je već. Moraš platiti u roku, a žali se neovisno od plaćanja ako se želiš žaliti. Plaćanje i mogućnost žalbe nisu povezani.

Koliko se sjećam, dobiješ i uredno potvrdu da je plaćen porez da se možeš u sudu upisati kao vlasnik. A ta žalba ima svoj zaseban život.

Platiti se mora u roku 15 dana a zalba se mora izjaviti u roku 8 dana. Eh sada ja podnesem zalbu u roku od 8 dana i ne platim u roku od 15 dana porez. Da li time gubim pravo na zalbu?
Ili kada dobijem pravosnzano rjesenje poslije zalbe mogu platiti iznos poreza sa kamatama?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24785
Joined: 08/09/2005 20:08

#37 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Haris.ba »

vanjki wrote:Ili kada dobijem pravosnzano rjesenje poslije zalbe mogu platiti iznos poreza sa kamatama?
Zašto to uraditi? Nemaš likvidnosti? Nema smisla to uraditi. Nije ti ovo prekršaj gdje plaćanjem prihvataš krivicu
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#38 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

ja cu u svakom slucaju uloziti zalbu u roku od 8 dana. U poreskoj su mi rekli da moram platiti i onda uloziti zalbu.Mene je samo strah ako ulozim zalbu a ne platim u roku 15 dana i sacekam dok dobijem rjesenje o zalbi ,da li ce zalba biti pravno valjana?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24785
Joined: 08/09/2005 20:08

#39 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Haris.ba »

Napisano ti je. Plati i žali se.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#40 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Čudna sorta »

vanjki wrote:ja cu u svakom slucaju uloziti zalbu u roku od 8 dana. U poreskoj su mi rekli da moram platiti i onda uloziti zalbu.Mene je samo strah ako ulozim zalbu a ne platim u roku 15 dana i sacekam dok dobijem rjesenje o zalbi ,da li ce zalba biti pravno valjana?
Kada žalba ne odlaže izvršenje rješenja, što je u tvoj slučaju, ne čekaš da drugostepeni organ riješi po žalbi da bi ti platio, jer je rješenje izvršno.

Žališ se u roku od 8 dana od dana prijema rješenja.

Žalba ne odlaže izvršenje rješenja, što znači da moraš platiti u navedenom roku (neovisno od žalbe), ukoliko želiš izbjeći nalog za plaćanje i kamate.

Znači ne moraš platit pa uložiti žalbu, žalbu ulažeš u roku od 8 dana, a plaćaš u roku od 30 dana od dana prijema rješenja o utvrđivanju poreza. Svaki rok je zaseban.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#41 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by vanjki »

Moras dici kredit da bi platio i onda se zaliti. Kako je to ne fer i umjesto da se saceka pravosnazno rjesenje. Ipak hvala na odgovoru
kuli1961
Posts: 2424
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#42 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

@vanjki: kako ti je vec ranije objasnjeno-placanje poreza i podnosenje zalbe su dvije odvojene stvari. Rok za zalbu i rok placanja nisu povezani i ne zavise jedan od drugog.
Dakle, moraces platiti a zaliti se mozes (ako zelis), jedno ne zavisi od drugog.
Prema članu 27.stav 1. Zakona o porezu na promet nekretnina i porezu na naslijedje i poklon Kantona Sarajevo (Sl.novine K SA broj 23/05-15/18), rok placanja ove vrste poreske obaveze je 30 dana od dana urucenja rjesenja.
To znaci da pocev od narednog dana od dana kada primis rjesenje o porezu, imas rok od 8 dana da podneses zalbu, i istovremeno ti tece rok od 30 dana da platis poresku obavezu.

I dalje smatram da je oporezivanje uredjeno ovim zakonom relikt ranijeg vremena, da je apsolutno nerazumno i obzirom da je kod npr. prometa sticalac (kupac) obveznik, da takvo zakonsko rjesenje predstavlja posebno i nepotrebno optecenje za sticaoca. A uslovljavanje upisa svojine u zem.knjizi placenim porezom je jos veca glupost. Izgleda da vlastodrscima nije dovoljno sto se oporezuje imovina, pa treba jos dodatno oporezovati i sam čin sticanja (promet, naslijedje, poklon). No, zakon je takav i mora se postovati.
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#43 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by horhe_valdano99 »

Pozz ljudi,
Imam jedno pitanje.
Po osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju sam dobio stan i slijedit će mi plaćanje ovog famoznog poreza.
Zanima me pošto imam manje od 38 god i nemam u vlasništvu nekretninu tj. rješavam stambeno pitanje prvi put, hoću li biti oslobođen 30 m2 a ostatak ću pretpostavljam morati platiti ili kako već?
Podlijezem ovom porezu od 10% pošto je ugovor trajao 2 i kusur god.
Molim malo detaljnije oko ovog novog zakona i moje situacije nekome ko pliva dobro u ovome :mrgreen: ?
Hvalaa
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#44 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Čudna sorta »

Nećeš biti oslobođen za 30m2 jer se to odnosi samo na kupovinu, tako da... pripremi 10% poreza. :D
kuli1961
Posts: 2424
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#45 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by kuli1961 »

Čudna sorta wrote:Nećeš biti oslobođen za 30m2 jer se to odnosi samo na kupovinu, tako da... pripremi 10% poreza. :D
ZA visnu poreske stope, treba vidjeti i ovaj clan 11:
"Porezna stopa)
(1) Porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 5%.
(2) Izuzetno od stava (1) ovog člana porez na promet nekretnina po osnovu ugovora o
doživotnom izdržavanju kada se vlasništvo stiče do smrti primatelja izdržavanja plaća se po
stopi od 10%.
(3) Izuzetno od st. (1) i (2) ovog člana porez na promet nekretnina po osnovu ugovora o
doživotnom izdržavanju kada se vlasništvo stiče poslije smrti primatelja izdržavanja, plaća
se prema broju godina izdržavanja, i to:
a) kraće od tri godine izdržavanja po stopi od 10%
b) od tri do četiri godine izdržavanja po stopi od 8%
c) od četiri do pet godina izdržavanja po stopi od 6%
d) od pet do šest godina izdržavanja po stopi od 4%
e) od šest do sedam godina izdržavanja po stopi od 2 %
f) sedam i više godina izdržavanja po stopi od 0% "

Dakle, bitno je kako je ugovoren prenos svojine- za zivota primaoca izdrzavanja ili u casu njegove smrti....
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#46 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by horhe_valdano99 »

Vlasništvo sticem nakon smrti primaoca izdržavanja.
Neki dan sam dobio email od pravnika koji se bavi time u kojem stoji da ću biti oslobođen plaćanja po novom zakonu ako rješavam stambeno pitanje prvi put i da se to odnosi na 30 m2.
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#47 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by horhe_valdano99 »

Ovo sam zaboravio pitati, ako je ugovor potpisan u doba važenja starog zakona i postao validan tada da li ja moram platiti porez po starom ili novom zakonu?
User avatar
zgiba
Posts: 568
Joined: 05/09/2003 00:00

#48 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by zgiba »

horhe_valdano99 wrote:Ovo sam zaboravio pitati, ako je ugovor potpisan u doba važenja starog zakona i postao validan tada da li ja moram platiti porez po starom ili novom zakonu?
Sto se tice prvog pitanja (osolobadjanje o placanja poreza) vec su ti odgovorili (nisi oslobodjen, jer stan ne kupujes).

Sto se tice drugog pitanja vazenja zakona prema cl. 32 porezne obaveze koje su nastale do stupanja na snagu ovog zakona izvršit će se prema propisima koji su važili u momentu nastanka porezne obaveze.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#49 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by Čudna sorta »

horhe_valdano99 wrote:Vlasništvo sticem nakon smrti primaoca izdržavanja.
Neki dan sam dobio email od pravnika koji se bavi time u kojem stoji da ću biti oslobođen plaćanja po novom zakonu ako rješavam stambeno pitanje prvi put i da se to odnosi na 30 m2.
Reci mu, dobronamjerno, da prestane da se bavi onim što očigledno ne zna. Ja bih razumjela da je Zakon nedorečen ili nejasan u tom dijelu, ali lijepo piše "kupuje stan ili kuću"... ali hajd', svako se danas naziva pravnikom.

:-)
horhe_valdano99
Posts: 97
Joined: 04/05/2018 22:17

#50 Re: Porez na promet nepokretnosti

Post by horhe_valdano99 »

E hvala ljudi, upravo je tako i bilo, upravo iz poreske, 10 % ću platiti poreza, pa dok se dođe na dnevni red ovo nakon godišnjih odmora i svega.
Hvala na odgovorima svima mnogo :thumbup: .
Post Reply