Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#1 Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

Majka se udala za jednog tipa koji je nagovori da kupe kucu na kredit, stim sto on sve uzme na svoje ime 1/1. Ona to sazna i na sudu dobije 1/2, ali jos uvijek nisu podijelili imovinu da se zna sta je tacno cije. I dalje zive u istoj kuci, ali odvojeno.

Ona je mislila da se razvede, ali to traje dugo, tako da trazi najbolji i najbrzi nacin kako on ne bi dobio nista ako ona umre. Posto se nisu razveli, sta je najbolje uraditi da on ne bi mogao dobiti nista od njene polovine; poklon, testament, ugovor o dozivotnom izdrzavanju ili kupoprodajni ugovor?

Ako je poklon ili testament, da li on moze da ide na sud i dobije nuzni dio?

Ako uradimo ugovor o dozivotnom izdrzavanju i posto je majka zasad relativno sposobna za samostalan zivot, da li bi on mogao reci da je brinuo o njoj posto niko od nas ne zivi sa njima i tako dobije nuzni dio ili sve?

Ako kupimo, da li ona mora njemu ponuditi prvo, ili mi mozemo kupiti bez njegovog znanja?

Normalan dogovor sa njim nije moguc.
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#2 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Trebam te »

Nista od toga ako majka ostane u braku do njene ili njegove smrti. Ako se desi, da on umre prije, njegova djeca automatski imaju pravo na 1/6 imovine. Svako dijete po 1/6.

Jedino da se razvede stim da dokaze da on nije ucestvovao u finansiranju kuce.

Posavjetuj se sa veoma dobrim advokatom, mada tesko ce to ici.

pz
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#3 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Trebam te »

U slucaju da ona umre, on automatski dobija svoju 1/2 i jos 1/6 njenu, jer je nad zivio nju.
Majka ne moze nikakve papire zavrsiti bez njega (ni jedan notar vam nece i ne smije srediti papire bez njegovog potpisa) a nece vam niko kupiti kucu jer papiri moraju biti cist i niti mozete uknjiziti nekretninu na bilo cije ime bez njegove saglasnosti.

Sretno
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#4 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

Hvala na odgovorima.

Jedan advokat nam je rekao poklon i sve u redu. Drugi je rekao nista poklon ili testament. Samo izdrzavanje ili kupovina.

Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

Eh, sad ti budi pametan...
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#5 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by ibi »

Bajrolen wrote:Hvala na odgovorima.

Jedan advokat nam je rekao poklon i sve u redu. Drugi je rekao nista poklon ili testament. Samo izdrzavanje ili kupovina.

Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

Eh, sad ti budi pametan...

Sigurno ces nac na forumu bolje informacije, sada ce ti se javiti psihopata tipa zviz/hrle pa ce ti reci

"kod nas u danskoj, svi na socijali ili primaju penziju, jedu u narodnoj kuhinji a kupuju audi q5 na kredit..."
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#6 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

ibi wrote:
Bajrolen wrote:Hvala na odgovorima.

Jedan advokat nam je rekao poklon i sve u redu. Drugi je rekao nista poklon ili testament. Samo izdrzavanje ili kupovina.

Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

Eh, sad ti budi pametan...

Sigurno ces nac na forumu bolje informacije, sada ce ti se javiti psihopata tipa zviz/hrle pa ce ti reci

"kod nas u danskoj, svi na socijali ili primaju penziju, jedu u narodnoj kuhinji a kupuju audi q5 na kredit..."
Nekad je bila mecka, a sad Audi. Sto ti je zivot.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#7 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Miki123 »

a moze li se etazirati ta kuca? to znaci da se naprave stanovi od spratova i svaki dobije svoj zk. izvadak pa njemu njegovo, majci njeno. ova opcija podrazumijeva njegov potpis kod notara na ugovor o diobi i uspostavi eraznog vlasnistva.

ako ova opcija nije moguca ii je cojk nece, ugovor o dozivotnom izdrzavanju na 1/2 i miran. :thumbup:
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#8 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Miki123 »

Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

takvi su sahranili notarijat u BiH. hladno bi pravio kupoprodajni ugovor iako do isplate prodajne cijene nikad nece doci. :zzzz:

i kaze arapi prave fiktivne ugovore
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by moonca »

Trebam te wrote:U slucaju da ona umre, on automatski dobija svoju 1/2 i jos 1/6 njenu, jer je nad zivio nju.
Majka ne moze nikakve papire zavrsiti bez njega (ni jedan notar vam nece i ne smije srediti papire bez njegovog potpisa) a nece vam niko kupiti kucu jer papiri moraju biti cist i niti mozete uknjiziti nekretninu na bilo cije ime bez njegove saglasnosti.

Sretno
Zasto on mora dati saglasnost- nisam sigurna??
Tacno ,ali majka sada dok je ziva moze na djecu prepisati tu polovinu stana i to upisati u zk - i najvjerovatnije ce djeca platiti porez na to, i notara da to sve odradi. Mislim da je ova opcija najpamernija.
Slicno je i kod mene bilo.
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#10 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

[/quote="Miki123"]a moze li se etazirati ta kuca? to znaci da se naprave stanovi od spratova i svaki dobije svoj zk. izvadak pa njemu njegovo, majci njeno. ova opcija podrazumijeva :run: njegov potpis kod notara na ugovor o diobi i uspostavi eraznog vlasnistva.

ako ova opcija nije moguca ii je cojk nece, ugovor o dozivotnom izdrzavanju na 1/2 i miran. :thumbup:[/quote]

Sa postenim ljudima se lako dogovoriti, ali...

Kuca je na sprat, samo njega ne zanima etaziranje. Oni su kupili kucu 2007, koja je bila upisana na njemu 1/1 i on se nadao da ce ona da umre i tako nas izigrati. On je igrao dobro svoje karte, ali se prosle godine pohvalio nekome za to. Majka saznala i na sud da dobije 1/2. Od tada on ne govori ni sa kim. Posto mi nismo u mogucnosti da budemo sa njom, cim nema nas, on radi sta hoce. Mi smo najvise za kupoprodaju, jer onda mi mozemo dalje da to sredjujemo.

Kada smo razgovarali sa notarom za dozivotno izdrzavanje, to je bila opcija, ali posto su oni sami u kuci, on bi se mogao izvuci na to da joj je pomagao. I onda bi to bila nasa rijec, protiv njegove. A da damo majku u dom i uradimo ugovor, skuplja pita nego tepsija.
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#11 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

Miki123 wrote:
Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

takvi su sahranili notarijat u BiH. hladno bi pravio kupoprodajni ugovor iako do isplate prodajne cijene nikad nece doci. :zzzz:

i kaze arapi prave fiktivne ugovore
I to bez znanja njenog muza :lol:
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#12 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

moonca wrote:
Trebam te wrote:U slucaju da ona umre, on automatski dobija svoju 1/2 i jos 1/6 njenu, jer je nad zivio nju.
Majka ne moze nikakve papire zavrsiti bez njega (ni jedan notar vam nece i ne smije srediti papire bez njegovog potpisa) a nece vam niko kupiti kucu jer papiri moraju biti cist i niti mozete uknjiziti nekretninu na bilo cije ime bez njegove saglasnosti.

Sretno
Zasto on mora dati saglasnost- nisam sigurna??
Tacno ,ali majka sada dok je ziva moze na djecu prepisati tu polovinu stana i to upisati u zk - i najvjerovatnije ce djeca platiti porez na to, i notara da to sve odradi. Mislim da je ova opcija najpamernija.
Slicno je i kod mene bilo.
Citali smo kupoprodajni ugovor i ukratko pod jednom stavkom stoji: stranka je upozorena da je to bracna stecevina i da je takva imovina vlasnistvo bracnih partnera podjednako, te ako se radi o bracnoj stecevini bila potrebna i saglasnost supruga.

Ako je to tacno, onda i da uradimo kupoprodajni ugovor moze lako biti nevazeci, a on nikada nece dati saglasnost. Glavno da notar uzme 500 DM :run: a nama kako bude.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#13 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by moonca »

Ali, ona je na sudu dobila pola.Zar to nije novi slucaj,i da li na tom rjesenju pisu ti uslovi koje navodis?

Pitanje -- moze li ona tu sudskim procesom dobivenu polovicu upisati u zk kao svije vlasnistvo?
Last edited by moonca on 28/07/2017 13:03, edited 1 time in total.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#14 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Korisnikk »

Da majka proda svoj suvlasnički udio, član 27 Zakona o stvarnim pravima kaže "kad suvlasnik nekretnine prodaje svoj udio, ostali suvlasnici imaju pravo preče kupovine, osim ako ovim zakonom nije drugačije uređeno".
Da pokloni, on može tužbom tražiti nužni nasljedni dio.
Sporazum o etažiranju ne dolazi u obzir budući da gospodin ne daje svoju saglasnost a potrebna je saglasnost svih suvlasnika.
Ugovor o doživotnom izdržavanju djeluje kao jedina opcija uz učešće svjedoka koji bi posvjedočili o narušenim odnosima između majke i gospodina i da on na bilo koji način ne učestvuje u izdržavanju majke niti joj na drugi način pomaže te da ju je upravo to nepomaganje navelo na zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju s drugom osobom.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#15 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Korisnikk »

ibi wrote:
Bajrolen wrote:Hvala na odgovorima.

Jedan advokat nam je rekao poklon i sve u redu. Drugi je rekao nista poklon ili testament. Samo izdrzavanje ili kupovina.

Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

Eh, sad ti budi pametan...

Sigurno ces nac na forumu bolje informacije, sada ce ti se javiti psihopata tipa zviz/hrle pa ce ti reci

"kod nas u danskoj, svi na socijali ili primaju penziju, jedu u narodnoj kuhinji a kupuju audi q5 na kredit..."
Poželio sam Zviza. :)
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#16 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by ibi »

Korisnikk wrote:
ibi wrote:
Bajrolen wrote:Hvala na odgovorima.

Jedan advokat nam je rekao poklon i sve u redu. Drugi je rekao nista poklon ili testament. Samo izdrzavanje ili kupovina.

Jedan notar rekao izdrzavanje, a drugi kupoprodaja. Taj sto je rekao kupoprodaja je rekao da odmah moze da napravi ugovor i sve sredi za sat.

Eh, sad ti budi pametan...

Sigurno ces nac na forumu bolje informacije, sada ce ti se javiti psihopata tipa zviz/hrle pa ce ti reci

"kod nas u danskoj, svi na socijali ili primaju penziju, jedu u narodnoj kuhinji a kupuju audi q5 na kredit..."
Poželio sam Zviza. :)
tu je, 24h online pod 2 nicka: hrle i beobasket.
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#17 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

moonca wrote:Ali, ona je na sudu dobila pola.Zar to nije novi slucaj,i da li na tom rjesenju pisu ti uslovi koje navodis?

Pitanje -- moze li ona tu sudskim procesom dobivenu polovicu upisati u zk kao svije vlasnistvo?
Ona jeste dobila na sudu 1/2. Problem je sto se nije izvrsila podjela imovine. Tako da u realnosti oboje mogu da koriste sve podjednako posto nigdje ne stoji moja kasika tvoja viljuska.

Sto se tice upisivanja, ona ima rjesenje u katastarskom operatu da je to sad 1/2 citavo imanje. Znaci zadnje sto je ostalo jeste podjela imovine. Samo mi bismo to preuzeli da se majka ne muci.
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#18 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

Korisnikk wrote:Da majka proda svoj suvlasnički udio, član 27 Zakona o stvarnim pravima kaže "kad suvlasnik nekretnine prodaje svoj udio, ostali suvlasnici imaju pravo preče kupovine, osim ako ovim zakonom nije drugačije uređeno".
Da pokloni, on može tužbom tražiti nužni nasljedni dio.
Sporazum o etažiranju ne dolazi u obzir budući da gospodin ne daje svoju saglasnost a potrebna je saglasnost svih suvlasnika.
Ugovor o doživotnom izdržavanju djeluje kao jedina opcija uz učešće svjedoka koji bi posvjedočili o narušenim odnosima između majke i gospodina i da on na bilo koji način ne učestvuje u izdržavanju majke niti joj na drugi način pomaže te da ju je upravo to nepomaganje navelo na zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju s drugom osobom.
Ugovor o izdrzavanje jeste dobar. Problem je sto I pored svjedoka koji danas mogu potvrditi lose odnose, on bi mogao sutra reci da su se pomirili I sta onda?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#19 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by moonca »

Bajrolen wrote:
moonca wrote:Ali, ona je na sudu dobila pola.Zar to nije novi slucaj,i da li na tom rjesenju pisu ti uslovi koje navodis?

Pitanje -- moze li ona tu sudskim procesom dobivenu polovicu upisati u zk kao svije vlasnistvo?
Ona jeste dobila na sudu 1/2. Problem je sto se nije izvrsila podjela imovine. Tako da u realnosti oboje mogu da koriste sve podjednako posto nigdje ne stoji moja kasika tvoja viljuska.

Sto se tice upisivanja, ona ima rjesenje u katastarskom operatu da je to sad 1/2 citavo imanje. Znaci zadnje sto je ostalo jeste podjela imovine. Samo mi bismo to preuzeli da se majka ne muci.
Ako ima u katastarskom onda ima i mogucnost da upise u zk - a kada upise u zk na svoje ime onda moze tebi /vama darivati/ kako sam ja radila sa svojom bracom -platili potez i notara.

biti ce potrebno da vjestak izadje-opstinska komislija -koja se placa -da vidi da li je kuca djeljiva kao dvije moguce scjeline.
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#20 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Korisnikk »

Bajrolen wrote:
Korisnikk wrote:Da majka proda svoj suvlasnički udio, član 27 Zakona o stvarnim pravima kaže "kad suvlasnik nekretnine prodaje svoj udio, ostali suvlasnici imaju pravo preče kupovine, osim ako ovim zakonom nije drugačije uređeno".
Da pokloni, on može tužbom tražiti nužni nasljedni dio.
Sporazum o etažiranju ne dolazi u obzir budući da gospodin ne daje svoju saglasnost a potrebna je saglasnost svih suvlasnika.
Ugovor o doživotnom izdržavanju djeluje kao jedina opcija uz učešće svjedoka koji bi posvjedočili o narušenim odnosima između majke i gospodina i da on na bilo koji način ne učestvuje u izdržavanju majke niti joj na drugi način pomaže te da ju je upravo to nepomaganje navelo na zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju s drugom osobom.
Ugovor o izdrzavanje jeste dobar. Problem je sto I pored svjedoka koji danas mogu potvrditi lose odnose, on bi mogao sutra reci da su se pomirili I sta onda?
Pretpostavimo da gospodin tvrdi da se pomirio sa tvojom majkom. Ti kažeš:
"Ok, dokaži. Osim toga, što majka nije tražila raskid ugovora o doživotnom izdržavanju ako ste se pomirili? Što to ona nije nigdje konstatovala?"
E sad mi reci čime on da dokaže da se pomirio sa njom ako u stvarnosti nije?

Problem može nastati jedino ako se tvoja majka za života sa njim zaista pomiri jer u tom slučaju bi po mom mišljenju mogla tražiti raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti budući da ju je gospodin izdržavao i pomagao.

Bitno je samo da majka zaista tebe neće izraditi i pomiriti se sa njim te da ti ostaviš bilo kakav trag da si ispunjavao obavezu izdržavanja kako ne bi mogao gospodin dokazivati fiktivnost ugovora.
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#21 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

moonca wrote:
Bajrolen wrote:
moonca wrote:Ali, ona je na sudu dobila pola.Zar to nije novi slucaj,i da li na tom rjesenju pisu ti uslovi koje navodis?

Pitanje -- moze li ona tu sudskim procesom dobivenu polovicu upisati u zk kao svije vlasnistvo?
Ona jeste dobila na sudu 1/2. Problem je sto se nije izvrsila podjela imovine. Tako da u realnosti oboje mogu da koriste sve podjednako posto nigdje ne stoji moja kasika tvoja viljuska.

Sto se tice upisivanja, ona ima rjesenje u katastarskom operatu da je to sad 1/2 citavo imanje. Znaci zadnje sto je ostalo jeste podjela imovine. Samo mi bismo to preuzeli da se majka ne muci.
Ako ima u katastarskom onda ima i mogucnost da upise u zk - a kada upise u zk na svoje ime onda moze tebi /vama darivati/ kako sam ja radila sa svojom bracom -platili potez i notara.

biti ce potrebno da vjestak izadje-opstinska komislija -koja se placa -da vidi da li je kuca djeljiva kao dvije moguce scjeline.
Upis u zk nije problem, kao ni darovni ugovor, ali ni jedan notar nije bio za poklon, jer bi on imao pravo na nuzni dio. Jeste da je to najjeftinije, ali ne znam koliko sigurno.

Kuca jeste djeljiva, jer je na sprat, tako da tu nebi bio problem. Jedino bi on mogao da se protivi.
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#22 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

Korisnikk wrote:
Bajrolen wrote:
Korisnikk wrote:Da majka proda svoj suvlasnički udio, član 27 Zakona o stvarnim pravima kaže "kad suvlasnik nekretnine prodaje svoj udio, ostali suvlasnici imaju pravo preče kupovine, osim ako ovim zakonom nije drugačije uređeno".
Da pokloni, on može tužbom tražiti nužni nasljedni dio.
Sporazum o etažiranju ne dolazi u obzir budući da gospodin ne daje svoju saglasnost a potrebna je saglasnost svih suvlasnika.
Ugovor o doživotnom izdržavanju djeluje kao jedina opcija uz učešće svjedoka koji bi posvjedočili o narušenim odnosima između majke i gospodina i da on na bilo koji način ne učestvuje u izdržavanju majke niti joj na drugi način pomaže te da ju je upravo to nepomaganje navelo na zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju s drugom osobom.
Ugovor o izdrzavanje jeste dobar. Problem je sto I pored svjedoka koji danas mogu potvrditi lose odnose, on bi mogao sutra reci da su se pomirili I sta onda?
Pretpostavimo da gospodin tvrdi da se pomirio sa tvojom majkom. Ti kažeš:
"Ok, dokaži. Osim toga, što majka nije tražila raskid ugovora o doživotnom izdržavanju ako ste se pomirili? Što to ona nije nigdje konstatovala?"
E sad mi reci čime on da dokaže da se pomirio sa njom ako u stvarnosti nije?

Problem može nastati jedino ako se tvoja majka za života sa njim zaista pomiri jer u tom slučaju bi po mom mišljenju mogla tražiti raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti budući da ju je gospodin izdržavao i pomagao.

Bitno je samo da majka zaista tebe neće izraditi i pomiriti se sa njim te da ti ostaviš bilo kakav trag da si ispunjavao obavezu izdržavanja kako ne bi mogao gospodin dokazivati fiktivnost ugovora.
Mi se ne brinemo da ce nas ona izraditi. Njena penzija je oko 800 DM, a mi smo svi situirani. Mi zelimo njemu onemoguciti da dobije ista vise zato sto je prevario majku. Da nije toga, mi bismo mu svakako ostavili kuci.

Sa ugovorom o izdrzavanju je problem sto majka zasad netreba nasu pomoc, jer moze da samostalno zivi. Jedino da joj saljemo novac a ona slaze na banku :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#23 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by moonca »

Upis u zk nije problem, kao ni darovni ugovor, ali ni jedan notar nije bio za poklon, jer bi on imao pravo na nuzni dio. Jeste da je to najjeftinije, ali ne znam koliko sigurno.

Kuca jeste djeljiva, jer je na sprat, tako da tu nebi bio problem. Jedino bi on mogao da se protivi.


Ne gubite vrijeme- kuca je djeljiva , ona ima presudu suda--dalje ide vjestak koji ce doci i snimiti i dati ocjenu o podjeli. Upisati sto prije u ZK , i nedodirljiva je.
Osim toga , kao sto pises da je prevarena u braku -jer je muz krijuci na sebe uzeo kucu -da bi sudska presuda bila na njenoj strani i dozvolil joj 50% -zar to nije jak razlog za razvod braka.?

I u mojoj familiji je otac poklanjao braci i ja ne mogu dobiti niti nuzni dio--- dakle, sto prije da vi budete upisani u ZK--
Bajrolen
Posts: 11
Joined: 26/07/2017 13:22

#24 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Bajrolen »

moonca wrote:
Upis u zk nije problem, kao ni darovni ugovor, ali ni jedan notar nije bio za poklon, jer bi on imao pravo na nuzni dio. Jeste da je to najjeftinije, ali ne znam koliko sigurno.

Kuca jeste djeljiva, jer je na sprat, tako da tu nebi bio problem. Jedino bi on mogao da se protivi.


Ne 8-) gubite vrijeme- kuca je djeljiva , ona ima presudu suda--dalje ide vjestak koji ce doci i snimiti i dati ocjenu o podjeli. Upisati sto prije u ZK , i nedodirljiva je.
Osim toga , kao sto pises da je prevarena u braku -jer je muz krijuci na sebe uzeo kucu -da bi sudska presuda bila na njenoj strani i dozvolil joj 50% -zar to nije jak razlog za razvod braka.?

I u mojoj familiji je otac poklanjao braci i ja ne mogu dobiti niti nuzni dio--- dakle, sto prije da vi budete upisani u ZK--
Hvala na odgovoru. To cemo i uraditi. Razvod nije problem, samo sto traje duze. Zato smo i trazili najkraci put.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#25 Re: Poklon, ugovor za izdrzavanje, testament ili kupoprodaja

Post by Maraschino »

moonca wrote:
Ako ima u katastarskom onda ima i mogucnost da upise u zk - a kada upise u zk na svoje ime onda moze tebi /vama darivati/ kako sam ja radila sa svojom bracom -platili potez i notara.

biti ce potrebno da vjestak izadje-opstinska komislija -koja se placa -da vidi da li je kuca djeljiva kao dvije moguce scjeline.
kakav porez na poklon od roditelja?
Post Reply