Godišnji odmori radnika

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Dudu7
Posts: 19
Joined: 06/08/2011 11:40

#1 Godišnji odmori radnika

Post by Dudu7 »

Molim pravnike da daju svoje mišljenje oko izdavanja rješenja o godišnjem odmoru.
Naime, kao što vam je poznato izašao je novi ZOR (26/16), koji propisuje najmanje 20 dana, a najviše 30. Međutim, obzirom da se radi o osnovnom obrazovanju u KS, a na snazi je Kolektivni ugovor (stari) koji nije još uvijek promijenjen, koji daje mogućnost od 18 do čak 36 radnih dana za nastavnike, obzirom na specifičnost tih poslova,a pri tome se dovodi u pitanje legitimnost sindikata (Odluka Vlade FBiH o brisanju iz Registra koji je učestvovao u tom Kolektivnom ugovoru), pitanje je koji propis primijeniti za radnike. Nedavno je donijeta odluka i o prestanku važenja produženih kolektivnih ugovora.Za radnike je uvijek potrebno primijeniti povoljnije pravo, ali obzirom na ovako usloženu stvar, šta je povoljnije.jeste donja granica 20, ali obzirom da nema novog kolektivnog ugovora , kako dodati druge stavke, za složenost poslova, za godine staža..Pravilnici o radu doneseni na osnovu starog kolektivnog ugovora su još uvijek na snazi..
User avatar
Haris.ba
Posts: 24884
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Godišnji odmori radnika

Post by Haris.ba »

Koja odluka o prestanku važenja kolektivnih ugovora?
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#4 Re: Godišnji odmori radnika

Post by lavorpunvode »

Polazi se od 20 dana minimalno po novom ZOR, plus dani koji im sljeduju kako je to uredjeno pravilnikon škole. ako je pravilnikom propisan visi minimum nego u ZOR, ides po pravilniku, u korist radnika.
Dudu7
Posts: 19
Joined: 06/08/2011 11:40

#5 Re: Godišnji odmori radnika

Post by Dudu7 »

lavorpunvode wrote:Polazi se od 20 dana minimalno po novom ZOR, plus dani koji im sljeduju kako je to uredjeno pravilnikon škole. ako je pravilnikom propisan visi minimum nego u ZOR, ides po pravilniku, u korist radnika.
meni ovo mišljenje najviše ima logike, jer ide u korist radnika.. ali po pravilniku imamo max 36 :D
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#6 Re: Godišnji odmori radnika

Post by lavorpunvode »

pa znam.. malo zaposlenika po bilo kojem osnovu i moze dobiti vise. slobodno prati pravilnik u pogledu maksimuma i to je to.
User avatar
lavorpunvode
Posts: 3109
Joined: 19/07/2012 19:16

#7 Re: Godišnji odmori radnika

Post by lavorpunvode »

Dudu7 wrote:
lavorpunvode wrote:Polazi se od 20 dana minimalno po novom ZOR, plus dani koji im sljeduju kako je to uredjeno pravilnikon škole. ako je pravilnikom propisan visi minimum nego u ZOR, ides po pravilniku, u korist radnika.
meni ovo mišljenje najviše ima logike, jer ide u korist radnika.. ali po pravilniku imamo max 36 :D
pogrijesila sam u tipkanju, htjela sam napisati "..ako je pravilnikom propisan visi MAKSIMUM.."
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#8 Re: Godišnji odmori radnika

Post by zenicablues »

Član 19. stav 2 zakona o radu:
Kolektivnim ugovorom,
pravilnikom o radu ili ugovorom o radu
mogu se utvrditi povoljnija prava od
prava utvrđenih ovim zakonom.
stav 3Ako je neko pravo iz radnog odnosa
različito uređeno ovim zakonom,
kolektivnim ugovorom, pravilnikom o
radu ili ugovorom o radu, primjenjuje se
za radnika najpovoljnije pravo.
Post Reply