Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#26 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by problemnatravunu »

nightvision wrote:koliko u sarajevu sad kosta mjesecno grijanje za stan od cca 65m2?
Cirka 104 KM, svaki mjesec u godini, ako si na Toplanama!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#27 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by mali_milojica »

nightvision wrote:koliko u sarajevu sad kosta mjesecno grijanje za stan od cca 65m2?
cca 104 KM
Po kvadratu je 1.59 KM.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#28 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by nightvision »

mali_milojica wrote:
nightvision wrote:koliko u sarajevu sad kosta mjesecno grijanje za stan od cca 65m2?
cca 104 KM
Po kvadratu je 1.59 KM.
znaci isto kao i u tuzli na centralnom grijanju, 106-109 KM sa pdv, u zavisnosti da li mjesec ima 30 ili 31 dan.

edit: samo zimski mjeseci se placaju, znaci kada se stvarno grije.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#29 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

nightvision wrote:koliko u sarajevu sad kosta mjesecno grijanje za stan od cca 65m2?
100KM
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#30 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

nightvision wrote:
mali_milojica wrote:
nightvision wrote:koliko u sarajevu sad kosta mjesecno grijanje za stan od cca 65m2?
cca 104 KM
Po kvadratu je 1.59 KM.
znaci isto kao i u tuzli na centralnom grijanju, 106-109 KM sa pdv, u zavisnosti da li mjesec ima 30 ili 31 dan.

edit: samo zimski mjeseci se placaju, znaci kada se stvarno grije.
eh kako bi to dobro bilo da se placaju samo zimski mjeseci i da je njihova usluga bolja i efikasnija
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#31 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ranger »

da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#32 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

ko zna ne trebaš mu objašnjavati
ko ne zna... ne možeš mu objasniti

samo želim da se svima obistine njihove želje u vezi sa grijanjem

analizom psiholoških profila u zgradi gdje sad živim sam došao do zaključka ko ne želi toplane
oni koji nikad nisu tu ( poso, birtija trening...dođu prespavaju), oni koji hodaju u priglavcima bade mantilima i umotani u deke, oni kojima je bolesna štednja u krvi, oni koji lože namještaj koji sakupe oko kanti, onaj dijasporac koji dođe dva tri mjeseca ljeti, bivši pomoćnik ministra koji je kupio stan u dalmatinskoj...

svi su oni protiv centralnog kad je prije nekoliko godina kružila peticija
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#33 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

:lol: :lol: zaboravio sam ženu koja ima centralno na plin ali ga ne koristi :D još jedna od umotanih
dok je druga rasprodala bakarne cijevi i ugradila konvektore :lol: koje ne pali :lol:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#34 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by mali_milojica »

ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
Imam stan od 60 kvadrata u NG i stvarno se ne mogu pozaliti na grijanje. Ljudi,ja se ne pokrivam navecer jer mi je vruce. Stan mi je doduse u sredini,imam stanove sa strana,ispod mene i iznad mene,a cijeli stan je orijentisan juzno. Milina. A mislim da u cijelom stanu imam cca 30 rebara.
Ujutro ustanes toplo,dodjes kuci sa sijela,toplo hocu u nesvijest pasti.
Malo je postalo skupo sa ovim novim poskupljenjima,prije je bio idealan omjer cijene i usluge.
Ja sam manje-vise prezadovoljan.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#35 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ranger »

mali_milojica wrote:
ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
Imam stan od 60 kvadrata u NG i stvarno se ne mogu pozaliti na grijanje. Ljudi,ja se ne pokrivam navecer jer mi je vruce. Stan mi je doduse u sredini,imam stanove sa strana,ispod mene i iznad mene,a cijeli stan je orijentisan juzno. Milina.
Ujutro ustanes toplo,dodjes kuci sa sijela,toplo hocu u nesvijest pasti.
Malo je postalo skupo sa ovim novim poskupljenjima,prije je bio idealan omjer cijene i usluge.
Ja sam manje-vise prezadovoljan.
kod mene u NS isto tako, poludit od vrucine... doduse jesenas sam ubacio gusane radijatore umjesto onih nekih malih rahljavih i stolariju novu. al kod starog je stara stolarija i opet je super temperatura.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#36 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
svaki drugi nacin grijanja je komforniji od toplana! sama cinjenica da ti sebi mozes uplaiti grijanje gad hoces i ugasiti kad hoces je veci komfort nego da budes ovisan o njima i njihovom rezimu!
a ja gdje god da odem u goste se ugrijem (pogotovo kod ovih u kucama sto imaju pelet) a u svom stanu na toplanama se mrznem!
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#37 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

i vi koji tvrdite da su toplane najbolje pronadjite podatak koliko ljudi je prestalo placati njihovu uslugu posljednjih godina i sve ce vam biti jasno
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#38 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

i jos jednu stvar moram napomenuti koja nema logike u toj prici da su toplane najbolji nacin grijanja...
sva ova nova naselja tibra stup, miljacka i slicna niko nije prikljucen na toplane! ako je to najefikasniji sistem zasto ta nova naselja nisu prikljucena na njih?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#39 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ranger »

samosingle wrote:
ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
svaki drugi nacin grijanja je komforniji od toplana! sama cinjenica da ti sebi mozes uplaiti grijanje gad hoces i ugasiti kad hoces je veci komfort nego da budes ovisan o njima i njihovom rezimu!
a ja gdje god da odem u goste se ugrijem (pogotovo kod ovih u kucama sto imaju pelet) a u svom stanu na toplanama se mrznem!
e nek si mi reko...
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#40 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

samosingle wrote:i jos jednu stvar moram napomenuti koja nema logike u toj prici da su toplane najbolji nacin grijanja...
sva ova nova naselja tibra stup, miljacka i slicna niko nije prikljucen na toplane! ako je to najefikasniji sistem zasto ta nova naselja nisu prikljucena na njih?
jes al su im ugovori slični kao u toplanama... što znači da privatnik ne kopira državnu firmu
nego je otprilike državna firma napravila pravedan i pravičan ugovor o zajedničkom grijanju i cijenama ako te griju ljudi oko tebe

onog trenutka kad u zgradi se raja krene isključivati pojavit će se vlaga na zidovima te će ti rasti individualni račun za zagrijavanje

to su činjenice...prirodne..
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#41 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by jaxxx »

ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
Brate ne znam da li imaš ili si imao malo dijete pa da ti odgovorim...
Ja imam bebu od 7 mjeseci, koja mi kašlje i ne prestaje nos curiti otkako su počeli ovi minusi jer je ovo "grijanje" toliko dobro da kada ga ugase od 10-pola 11 navečer do 5-pola 6 ujutru, u pola noći kada beba jede napolju -15 a u stanu jedno 3-4 stepena.
Ja bi platio i duplo grijanje kada su napolju nenormalni minusi, samo da ne gase grijanje skroz i da se mala djeca ne prehlađuju.

Meni možda i ne smeta toliko, mogu se pokriti preko nosa al' haj ti maloj bebi objasni da se ušuška i da se ne otkriva jer je zima napolju?

Bajdvej...što nisu stavili i da odbiju barem 20% od računa zbog pasivnog hlađenja preko zime kada isključe radijatore navečer a oni budu hladni kao led i samim time dodatno sobu ohlade?
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#42 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ranger »

jaxxx wrote:
ranger wrote:da bi usluga mogla bit bolja - bi. ali mislim da komfornijeg i boljeg grijanja nema trenutno u Sa.
generalno smo pasivan narod, ali kad bi se pravio pritisak siguran sam da bi i usluga bila bolja.
ja sam i sada zadovoljan, i roditelji u svom stanju takodje. uglavnom se smrznem gdje god odem u goste gdje nije ovakvo grijanje. skupo jest, ali kad se vratis s puta a u stanu 23 stepena, zaboravis cijenu.
Brate ne znam da li imaš ili si imao malo dijete pa da ti odgovorim...
Ja imam bebu od 7 mjeseci, koja mi kašlje i ne prestaje nos curiti otkako su počeli ovi minusi jer je ovo "grijanje" toliko dobro da kada ga ugase od 10-pola 11 navečer do 5-pola 6 ujutru, u pola noći kada beba jede napolju -15 a u stanu jedno 3-4 stepena.
Ja bi platio i duplo grijanje kada su napolju nenormalni minusi, samo da ne gase grijanje skroz i da se mala djeca ne prehlađuju.

Meni možda i ne smeta toliko, mogu se pokriti preko nosa al' haj ti maloj bebi objasni da se ušuška i da se ne otkriva jer je zima napolju?

Bajdvej...što nisu stavili i da odbiju barem 20% od računa zbog pasivnog hlađenja preko zime kada isključe radijatore navečer a oni budu hladni kao led i samim time dodatno sobu ohlade?
ne znam jaro, promijeni prozore, ako imas oscilaciju 16 stepeni izmedju noci i dana (u sto cisto sumnjam).
ovo boldirano je :-) prikljuci frizider na toplane po noci :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#43 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

i ja se sjetim kad se prije u 3 sata u noći vratim iz grada
ogrnem se u deku
sjedim na krevetu i surfam klixom

kome je hladno noću ima dodatno grijanje =grijalica

plaćam zdravstveno pa idem privatnom zubaru
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#44 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ado_sar »

poradite malo na stolariji a ne da vam se stanovi ishlade deset minuta nakon sto se ugasi grijanje navece.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#45 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

moje sjećanje na toplane je to da je jedino krizno bilo od 1.10. do 15.10.
tad sam se znao budtiti a curi iz nosa voda... ako se loše pokrijem tijekom noći
i to samo nekad za 25 godina... možda 3 puta
al znalo je biti hladno u aprilu... = upališ grijalicu
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#46 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by rolenc »

Svakavih gluposti i savjeta ces ovdje procitati. Cuj imas problem, promijeni prozore. Pa valjda covjek zna povuci paralelu izmedju grijanja prije i sada. Ranije ovde nije iznosio primjedbe jer je ocito bilo dobro. Najbolje onda da uradi unutrasnju izolaciju i imace zeljeni komfor. Poenta je da je u zadnje dvije tri godine drasticno umanjeno grijanje. Ranije je ukljucenje grijanja bilo u pet ujutro, a iskljucenje tacno u 22. Sada je pocetak u pola sedam najranije, a iskljucenje je vec u 2130. Znaci dnevno ustede 7% energenta. Intenzivno grijanje je do nekih 9 ujutro, onda je samo odrzavanje do 18 00 uvecer. Nikada se vlaga nije javljala u stanovima kao ove godine. To sto je nekom ugodno jer je ugradio gusane radijatore koji su sigurno za 20-30% predimenzionisani u odnosu na prvobitne konvekotorske radijatore ne znaci da je ostalima dobro. Vani temperatura 13 stepeni i iskljuce grijanje. Realno bolje je za narod da su niske temperature jer da je vani konstantno 14 stepeni, mi bi se smrzavali jer vec na 12 oni iskljucuju.
Sto se tice placanja 40% po iskljucenju iz sistema, to je cista glupost. Ne moze biti isto za stan na prvom (priliv toplote minimalan) i cetvrtom spratu, osim toga toplotni bilansi se daju vrlo lako izracunati prema spoljnoj projektnoj temperaturi.
User avatar
jaxxx
Posts: 616
Joined: 24/03/2012 09:49
Location: San Siro

#47 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by jaxxx »

rolenc wrote:Svakavih gluposti i savjeta ces ovdje procitati. Cuj imas problem, promijeni prozore.
Vala baš...

Pa normalno da sam riješio što sam mogao oko stolarije, stavio i spužvice i gumice, uvjerio se da ne puše nigdje i to je valjda to što se može učiniti.
Ja da imam par hiljada KM viška zamijenio bih i stolariju i stavio izolaciju na sve zidove u stanu i ne bi garant ni prilazio bilo kojoj temi tipa "Toplane/Grijanje u Sarajevu".
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#48 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by ado_sar »

jaxxx wrote:
rolenc wrote:Svakavih gluposti i savjeta ces ovdje procitati. Cuj imas problem, promijeni prozore.
Vala baš...

Pa normalno da sam riješio što sam mogao oko stolarije, stavio i spužvice i gumice, uvjerio se da ne puše nigdje i to je valjda to što se može učiniti.
Ja da imam par hiljada KM viška zamijenio bih i stolariju i stavio izolaciju na sve zidove u stanu i ne bi garant ni prilazio bilo kojoj temi tipa "Toplane/Grijanje u Sarajevu".
Ma ja, nek curi toplota na sve strane sa stolarijom starom 40 godina, a nama je lakse supljirati po forumu i stavljati gumice.
samosingle
Posts: 33
Joined: 06/04/2014 00:25

#49 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by samosingle »

Black swan wrote:i ja se sjetim kad se prije u 3 sata u noći vratim iz grada
ogrnem se u deku
sjedim na krevetu i surfam klixom

kome je hladno noću ima dodatno grijanje =grijalica

plaćam zdravstveno pa idem privatnom zubaru
Pa koja je smisao Toplana ako cu ukljucivati grijalicu?
Onda cu ta sredstva koja izdvajam za Toplane radije izdvajati za Elektroprivredu pa da rijesim problem, jer to i zelim ustvari.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#50 Re: Hocu da raskinem ugovor sa toplanama u Sarajevu

Post by Truba »

pazi sto zelis da ti se ne ostvari
zelim ti uspjeha u borbi
ali mislim da grijesis
Post Reply