Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#51 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by condy »

Ove gnusne stvari koje se dešavaju iz dana u dan, i o kojima mediji izvještavaju javnost, predstavljaju ozbiljan društveni problem. Uloga pravosuđa je bitna ali nije dovoljna. U cijeloj tom lancu odgovornosti, pravosuđe i radi svoj dio posla. Međutim, šta je sa ostalim, prijesvega sa Centrom za socijalni rad ? Cjelo društvo, obrazovne institucije, socijalne službe, moraju tražiti uzroke tome i načine preventivnog djelovanja. Svaki dan možete vidjeti kako se djeca koriste radi prosijačenja, čak i bebe. Ta djeca su zapuštena, promrzla, nemaju minimalnu njegu i skrb u tom životnom dobu, i šta se po tome preduzima ? Ništa, i onda kad se desi ovakav stravičan zločin, neki bi da takve probleme rješavaju smrtnom kaznom. Jednostavno to nije rješenje problema. Represija mora biti izuzetno oštra, nemilosrdna u ovakvim slučajevima ali država mora početi da poduzima i druge mjere, koje ne smiju samo biti mrtvo slovo na papiru, već se moraju poduzeti konkretne mjere preventivnog karaktera. Treba postaviti pitanje Centrima za socijalni rad, šta oni rade, kakva saznanja oni imaju, da li prate i poduzimaju neke aktivnosti u slučaju porodičnog nasilja. Centar za socijalni rad ima najviše saznanja kad je u pitanju porodično nasilje, kao i policija, i oni su ti koji su najodgovorniji, pored obrazovnih institucija. Uvijek je bolje spriječiti nego " liječiti ".
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#52 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Kemal Malovčić »

šatirana_ljubičica wrote:
Kemal Malovčić wrote:Ali, moram :lol: :lol: :lol:

Kaže, hajmo pisati peticiju :lol: :lol: :lol:

Pa ne mogu da vjerujem, kakav nizak nivo samosvijesti bokte stvorio.

E, kratko i jasno: ograničen si :)
Jesam, ograničen sam. Naravno da sam ograničen.

Svi su ljudi ograničeni. Svi imaju svoje granice. Tijelo je tvoja granica u odnosu na svijet. Snagom misli možeš doći do određenih granica. I milion drugih granica.

Naravno da ti to ne znaš. Ne može se ni očekivati od tebe.

Jesam ograničen, ali sasvim sigurno moje granice dalje sežu od tvojih, i sigurno zauzimaju više empatije i razumijevanja i ljubavi prema svijetu. Ali nisam ograničen toliko da bih svoj stav - želju za ubistvom - pokušao nametnuti drugima.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#53 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Kemal Malovčić wrote:
šatirana_ljubičica wrote:
Kemal Malovčić wrote: Upravo ovo.

Plus tome dodajmo najbjednije emotivno ucjenjivanje djecom."Jadna tvoja djeca ako ti tako misliš" i slično. Šta, ako imam djecu, trebam biti u konstnantnom strahu za njih i trebam biti za smrtnu kaznu kako bih bio uvjeren da su ona sigurna. Mizerno je takvo roditeljstvo. Djeca jesu DAR a ovo što ona radi je svojevrsna posesivnost.

@šatirana ljubičica, da, ja kažem. Mizerno je tvoje roditeljstvo ako na takav način misliš o svojoj djeci.

Srećom živimo u društvu koje po svemu sudeći neće nikad biti tako glupo da uvede smrtnu kaznu po bilo kakvom osnovu.
A šta misliš da odeš živjeti sa afričkim plemenima?Oni imaju jako malo zakona, pa mislim da bi se idealno uklapao.
Samo se razotkrivaš koliko NE ZNAŠ i koliko bi štete ljudi poput tebe mogli nanijeti lokalnoj zajednici.

Afrička plemena itekako imaju svoje zakone i ti zakoni su čak i jači i stariji, a oni u držanju do njih vrlo dosljedni. Tih zakona je jako mnogo. Vjerujem da ih ti nikad ne bi razumjela.

Ali hajde, i ne treba se očekivati od tebe da znaš o afričkim plemenima išta više od floskule i predrasude. Ali kako ne znaš ništa o društvu u kojem živiš, to me čudi.

Molim boga da nisi rasist. Ali daj bože...
Znala sam ja da ću ovom temom zaratiti sa pola foruma i da ću doživjeti razne uvrede na konto primitivzma, neznanja i sl.
Ali nije me briga, jer vaše uvrede mi ne znače ništa a to što prećutno podržavam monstrume oko nas, izjeda me iznutra.Ali dobro to je tema, koju ti već ne možeš shvatiti.Jer od svekolikog znanja, postao si neznalica o elementarnim ljudskim osobinama.
Pol_Pot
Posts: 508
Joined: 23/01/2014 11:10

#54 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Pol_Pot »

šatirana_ljubičica wrote:
Pol_Pot wrote:
Queen_of_hearts wrote:Kako ti se da trositi vrijeme :?
Ne postoji nikakav nacin za ponovno uvodjenje smrtne kazne u nas zakon (demokratski ),EKLjP i integracije to ne dopustaju. To je bar svakom laiku jasno.
Mnogo drsko proglasavas ljude potencijalnim ubojicama jer ne cjene tvoju emocionalnu i subjektivnu potrebu da nekog objesis . Sta to govori o tebi onda ?
Ma pročitaju naslov u novinama pa se upale, mijenjali bi svijet. Čuj smrtna kazna u BiH, od 10 obješenih 8 bi ih stradalo jer nisu dobri sa dželatom. Puno naprednija društva su izbacila smrtnu kaznu baš zato da ne bi pojedinci u naletima bjesa vješali ljude po svom subjektivnom doživljaju. Kod smrtne kazne nema ponavljanja postupka. U zatvor odeš nevin, imaš šanse da izađeš. Na vješala odeš nevin, više te nema.

To se slažem, problem je jer smo u Bosni.Ali kod ubistva djeteta poprilično je sve jasno.Malo ko može biti zatvoren nevin.Ne može reći da je bilo u samoodbrani.
Ne može, ali uvijek postoje okolnosti slučaja. Treba sve sagledati iz svih uglova. Doći ćeš u situaciju da je osoba kojoj nikad nije dijagnosticirana šizofrenija, jer je zakazala zdravstvena zaštita, u šizofrenom napadu umjesto djeteta vidilo aždaju. Kako ćemo onda razlokovati one koje treba vješati od onih koje ne treba?
Ubistvo djeteta svakog pogađa. Ja nemam djece, ali sam juče kad sam pročitao članak bio spreman udavit lika golim rukama. Onda pročitam da mu je 20 godina, pa jebote i on je djete. Onda skontam nezaposlen, nervozan, hiljadu nekih drugih problema. Naravno da ga treba žestoko kazniti, ali vjeruj mi da mu nema gore kazne od dugog zatvora, dugih zatvorskih dana i noći, kada će mu pred očima biti samo slika tog djeteta.
User avatar
Queen_of_hearts
Posts: 714
Joined: 17/02/2013 23:05

#55 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Queen_of_hearts »

:shock: :lol:
Nadrealna si ,majke mi :mrgreen:
''Off with his head '' :run:

Btw sta ce ova tema na pravu? Da se pravnici smiju ? :mrgreen:
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#56 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

condy wrote:Ove gnusne stvari koje se dešavaju iz dana u dan, i o kojima mediji izvještavaju javnost, predstavljaju ozbiljan društveni problem. Uloga pravosuđa je bitna ali nije dovoljna. U cijeloj tom lancu odgovornosti, pravosuđe i radi svoj dio posla. Međutim, šta je sa ostalim, prijesvega sa Centrom za socijalni rad ? Cjelo društvo, obrazovne institucije, socijalne službe, moraju tražiti uzroke tome i načine preventivnog djelovanja. Svaki dan možete vidjeti kako se djeca koriste radi prosijačenja, čak i bebe. Ta djeca su zapuštena, promrzla, nemaju minimalnu njegu i skrb u tom životnom dobu, i šta se po tome preduzima ? Ništa, i onda kad se desi ovakav stravičan zločin, neki bi da takve probleme rješavaju smrtnom kaznom. Jednostavno to nije rješenje problema. Represija mora biti izuzetno oštra, nemilosrdna u ovakvim slučajevima ali država mora početi da poduzima i druge mjere, koje ne smiju samo biti mrtvo slovo na papiru, već se moraju poduzeti konkretne mjere preventivnog karaktera. Treba postaviti pitanje Centrima za socijalni rad, šta oni rade, kakva saznanja oni imaju, da li prate i poduzimaju neke aktivnosti u slučaju porodičnog nasilja. Centar za socijalni rad ima najviše saznanja kad je u pitanju porodično nasilje, kao i policija, i oni su ti koji su najodgovorniji, pored obrazovnih institucija. Uvijek je bolje spriječiti nego " liječiti ".
:thumbup:
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#57 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Ne može, ali uvijek postoje okolnosti slučaja. Treba sve sagledati iz svih uglova. Doći ćeš u situaciju da je osoba kojoj nikad nije dijagnosticirana šizofrenija, jer je zakazala zdravstvena zaštita, u šizofrenom napadu umjesto djeteta vidilo aždaju. Kako ćemo onda razlokovati one koje treba vješati od onih koje ne treba?
Ubistvo djeteta svakog pogađa. Ja nemam djece, ali sam juče kad sam pročitao članak bio spreman udavit lika golim rukama. Onda pročitam da mu je 20 godina, pa jebote i on je djete. Onda skontam nezaposlen, nervozan, hiljadu nekih drugih problema. Naravno da ga treba žestoko kazniti, ali vjeruj mi da mu nema gore kazne od dugog zatvora, dugih zatvorskih dana i noći, kada će mu pred očima biti samo slika tog djeteta.[/quote]


Lahko ćemo ih razlikovati, upravo tako kako si naveo/la.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#58 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Queen_of_hearts wrote::shock: :lol:
Nadrealna si ,majke mi :mrgreen:
''Off with his head '' :run:

Btw sta ce ova tema na pravu? Da se pravnici smiju ? :mrgreen:

ne nego da se ti pokažeš u pravom svjetlu Zle kraljice :) a ne kraljice srca (molim te lijepo :lol: ) :run:
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#59 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Kemal Malovčić »

šatirana_ljubičica wrote:
Kemal Malovčić wrote: Samo se razotkrivaš koliko NE ZNAŠ i koliko bi štete ljudi poput tebe mogli nanijeti lokalnoj zajednici.

Afrička plemena itekako imaju svoje zakone i ti zakoni su čak i jači i stariji, a oni u držanju do njih vrlo dosljedni. Tih zakona je jako mnogo. Vjerujem da ih ti nikad ne bi razumjela.

Ali hajde, i ne treba se očekivati od tebe da znaš o afričkim plemenima išta više od floskule i predrasude. Ali kako ne znaš ništa o društvu u kojem živiš, to me čudi.

Molim boga da nisi rasist. Ali daj bože...
Znala sam ja da ću ovom temom zaratiti sa pola foruma i da ću doživjeti razne uvrede na konto primitivzma, neznanja i sl.
Ali nije me briga, jer vaše uvrede mi ne znače ništa a to što prećutno podržavam monstrume oko nas, izjeda me iznutra.Ali dobro to je tema, koju ti već ne možeš shvatiti.Jer od svekolikog znanja, postao si neznalica o elementarnim ljudskim osobinama.
Elementarna ljudska osobina je ubistvo. Hint: pričo o Kainu i Avelju,

Ali i elementarna ljudska osobina je da se suzdržava od ubistva. Da ne ubija.

Ti bi ubijala. Ljude. Naravno, ne bi ih ti ubijala, nego bi taj pogan čin za tebe vršio dželat. To tvoje je bolesna ambicija. Hajde ti ubij, ti budi dželat? I šta kad bi ti ubila dijete, jesi li razmišljala iz te perspektive? Naravno, ti si se već amnestirala pričom o slučajnom i namjernom ubistvu.

I jesi primitivac i neznalica.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#60 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Drinski »

NIje direktno tema, ali jeste povezano.

Beba što je ubijena u Sarajevu je imala 4 mjeseca, otac je bacio od fotelju, bio bijesan sto je ne moze da smiri dok plače, a majka je radila.

E sada, beba je bila stara 4 mjeseca a majka je radila (iako ima pravo na bolovanje) - do kada ce se trpjeti ovo izrabljivanje radne snage, do kada ce se kresati prava radnika?! Oni koji bi da sada kazu tako je kod privatnika, kriva je budzet. administracija, treba kresati prava i sl., mogu komotnu da odjebu sa teme, jer se takvi zalažu za još lošije uslove rada, a takve prepoznam po prvoj rečenici.
Dajte da to sankcionisemo.

Prilikom izrade zakona, vrsta i mjera sankcije se određuje prema značaju zaštićenog dobra i rasprostranjenosti pojave koju treba suzbiti, dajte da to suzbijemo oštrim mjerama.
Last edited by Drinski on 02/12/2014 11:22, edited 1 time in total.
Pol_Pot
Posts: 508
Joined: 23/01/2014 11:10

#61 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Pol_Pot »

šatirana_ljubičica wrote:Ne može, ali uvijek postoje okolnosti slučaja. Treba sve sagledati iz svih uglova. Doći ćeš u situaciju da je osoba kojoj nikad nije dijagnosticirana šizofrenija, jer je zakazala zdravstvena zaštita, u šizofrenom napadu umjesto djeteta vidilo aždaju. Kako ćemo onda razlokovati one koje treba vješati od onih koje ne treba?
Ubistvo djeteta svakog pogađa. Ja nemam djece, ali sam juče kad sam pročitao članak bio spreman udavit lika golim rukama. Onda pročitam da mu je 20 godina, pa jebote i on je djete. Onda skontam nezaposlen, nervozan, hiljadu nekih drugih problema. Naravno da ga treba žestoko kazniti, ali vjeruj mi da mu nema gore kazne od dugog zatvora, dugih zatvorskih dana i noći, kada će mu pred očima biti samo slika tog djeteta.

Lahko ćemo ih razlikovati, upravo tako kako si naveo/la.[/quote]

E ne može. Zakoni se pišu za generalne situacije a ne prema nečijem subjektivnom mišljenju. Ako sutra oprostiš ovom sa šizofrenijom, preksutra ćeš morati i onome koji je imao prejaku migrenu, jer će i on reći da je vidio aždaju. Vjeruj mi, pravnik sam i dosta sam čitao o smrtnoj kazni, argumente za i protiv. KAd su je ukinule Njemačka, Švedska, Francuska... nije to džaba.
Pogledaj samo koje države su je provodile u 2013. godini: The following 22 countries are believed by Amnesty International to have carried out executions in 2013: Afghanistan (2), Bangladesh (2), Botswana (1), China (+), India (1), Indonesia (5), Iran (369+), Iraq (169+), Japan (8), Kuwait (5), Malaysia (2+), Nigeria (4), North Korea (+), Palestinian Authority (3+, by the Hamas de facto administration in Gaza), Saudi Arabia (79+), Somalia (34+; 15+ by the Federal Government, and 19+ in Puntland), South Sudan (4+), Sudan (21+), Taiwan (6), USA (39), Viet Nam (7+), Yemen (13+).[2]

Osim Japana(pa hajmo reći i USA), ostalo su uglavnom izuzetno nedemokratska društva.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#62 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by uglavnomja »

šatirana_ljubičica wrote:
Znala sam ja da ću ovom temom zaratiti sa pola foruma i da ću doživjeti razne uvrede na konto primitivzma, neznanja i sl.
Ali nije me briga, jer vaše uvrede mi ne znače ništa a to što prećutno podržavam monstrume oko nas, izjeda me iznutra.Ali dobro to je tema, koju ti već ne možeš shvatiti.Jer od svekolikog znanja, postao si neznalica o elementarnim ljudskim osobinama.

neces zaratiti ni sa kim, jednostavno nisi dorasla ovakvoj temi, sto rece kolega svako ima svoje granice, a tvoje su previse krute da vidis nijanse. a i kultura komuniciranja ti je na takvom nivou da se tesko moze razviti dijalog.

inace sta su to elementarne ljudske osobine? :-)





sto se teme tice, one iz hadzica iste sekunde na mucenje dok ne krepaju! mislim, ono nisu ljudi i za njih ne bitrebala vaziti ljp.

ovog sto je ubio bebu, ne znam, sta god da mu sud odredi, on je sam sebe kaznio za citav zivot.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#63 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Kemal Malovčić wrote:
šatirana_ljubičica wrote:
Kemal Malovčić wrote: Samo se razotkrivaš koliko NE ZNAŠ i koliko bi štete ljudi poput tebe mogli nanijeti lokalnoj zajednici.

Afrička plemena itekako imaju svoje zakone i ti zakoni su čak i jači i stariji, a oni u držanju do njih vrlo dosljedni. Tih zakona je jako mnogo. Vjerujem da ih ti nikad ne bi razumjela.

Ali hajde, i ne treba se očekivati od tebe da znaš o afričkim plemenima išta više od floskule i predrasude. Ali kako ne znaš ništa o društvu u kojem živiš, to me čudi.

Molim boga da nisi rasist. Ali daj bože...
Znala sam ja da ću ovom temom zaratiti sa pola foruma i da ću doživjeti razne uvrede na konto primitivzma, neznanja i sl.
Ali nije me briga, jer vaše uvrede mi ne znače ništa a to što prećutno podržavam monstrume oko nas, izjeda me iznutra.Ali dobro to je tema, koju ti već ne možeš shvatiti.Jer od svekolikog znanja, postao si neznalica o elementarnim ljudskim osobinama.
Elementarna ljudska osobina je ubistvo. Hint: pričo o Kainu i Avelju,

Ali i elementarna ljudska osobina je da se suzdržava od ubistva. Da ne ubija.

Ti bi ubijala. Ljude. Naravno, ne bi ih ti ubijala, nego bi taj pogan čin za tebe vršio dželat. To tvoje je bolesna ambicija. Hajde ti ubij, ti budi dželat? I šta kad bi ti ubila dijete, jesi li razmišljala iz te perspektive? Naravno, ti si se već amnestirala pričom o slučajnom i namjernom ubistvu.

I jesi primitivac i neznalica.

Ja bih ubijala ljude koji ubiju dijete.Kraj priče.A ti što preko mojih leđa pokušavaš ispasti pametan i civilizovan, a ustvari si samo jadni egocentrik, ne interesuješ me.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#64 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

uglavnomja wrote:
šatirana_ljubičica wrote:
Znala sam ja da ću ovom temom zaratiti sa pola foruma i da ću doživjeti razne uvrede na konto primitivzma, neznanja i sl.
Ali nije me briga, jer vaše uvrede mi ne znače ništa a to što prećutno podržavam monstrume oko nas, izjeda me iznutra.Ali dobro to je tema, koju ti već ne možeš shvatiti.Jer od svekolikog znanja, postao si neznalica o elementarnim ljudskim osobinama.

neces zaratiti ni sa kim, jednostavno nisi dorasla ovakvoj temi, sto rece kolega svako ima svoje granice, a tvoje su previse krute da vidis nijanse. a i kultura komuniciranja ti je na takvom nivou da se tesko moze razviti dijalog.

inace sta su to elementarne ljudske osobine? :-)





sto se teme tice, one iz hadzica iste sekunde na mucenje dok ne krepaju! mislim, ono nisu ljudi i za njih ne bitrebala vaziti ljp.

ovog sto je ubio bebu, ne znam, sta god da mu sud odredi, on je sam sebe kaznio za citav zivot.

Sudeći po tome kako svi šute o ovome, niko nije dorastao.Upravo namjerno ovako ''razgovaram'' jer vidim da u suštini nemam oko koga da se trudim.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#65 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Pol_Pot wrote:
šatirana_ljubičica wrote:Ne može, ali uvijek postoje okolnosti slučaja. Treba sve sagledati iz svih uglova. Doći ćeš u situaciju da je osoba kojoj nikad nije dijagnosticirana šizofrenija, jer je zakazala zdravstvena zaštita, u šizofrenom napadu umjesto djeteta vidilo aždaju. Kako ćemo onda razlokovati one koje treba vješati od onih koje ne treba?
Ubistvo djeteta svakog pogađa. Ja nemam djece, ali sam juče kad sam pročitao članak bio spreman udavit lika golim rukama. Onda pročitam da mu je 20 godina, pa jebote i on je djete. Onda skontam nezaposlen, nervozan, hiljadu nekih drugih problema. Naravno da ga treba žestoko kazniti, ali vjeruj mi da mu nema gore kazne od dugog zatvora, dugih zatvorskih dana i noći, kada će mu pred očima biti samo slika tog djeteta.

Lahko ćemo ih razlikovati, upravo tako kako si naveo/la.
E ne može. Zakoni se pišu za generalne situacije a ne prema nečijem subjektivnom mišljenju. Ako sutra oprostiš ovom sa šizofrenijom, preksutra ćeš morati i onome koji je imao prejaku migrenu, jer će i on reći da je vidio aždaju. Vjeruj mi, pravnik sam i dosta sam čitao o smrtnoj kazni, argumente za i protiv. KAd su je ukinule Njemačka, Švedska, Francuska... nije to džaba.
Pogledaj samo koje države su je provodile u 2013. godini: The following 22 countries are believed by Amnesty International to have carried out executions in 2013: Afghanistan (2), Bangladesh (2), Botswana (1), China (+), India (1), Indonesia (5), Iran (369+), Iraq (169+), Japan (8), Kuwait (5), Malaysia (2+), Nigeria (4), North Korea (+), Palestinian Authority (3+, by the Hamas de facto administration in Gaza), Saudi Arabia (79+), Somalia (34+; 15+ by the Federal Government, and 19+ in Puntland), South Sudan (4+), Sudan (21+), Taiwan (6), USA (39), Viet Nam (7+), Yemen (13+).[2]

Osim Japana(pa hajmo reći i USA), ostalo su uglavnom izuzetno nedemokratska društva.[/quote]

Hvala na vrlo pismenom obraćanju.Cijenim to.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#66 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Drinski wrote:NIje direktno tema, ali jeste povezano.

Beba što je ubijena u Sarajevu je imala 4 mjeseca, otac je bacio od fotelju, bio bijesan sto je ne moze da smiri dok plače, a majka je radila.

E sada, beba je bila stara 4 mjeseca a majka je radila (iako ima pravo na bolovanje) - do kada ce se trpjeti ovo izrabljivanje radne snage, do kada ce se kresati prava radnika?! Oni koji bi da sada kazu tako je kod privatnika, kriva je budzet. administracija, treba kresati prava i sl., mogu komotnu da odjebu sa teme, jer se takvi zalažu za još lošije uslove rada, a takve prepoznam po prvoj rečenici.
Dajte da to sankcionisemo.

Prilikom izrade zakona, vrsta i mjera sankcije se određuje prema značaju zaštićenog dobra i rasprostranjenosti pojave koju treba suzbiti, dajte da to suzbijemo oštrim mjerama.

Da, uvijek je neko drugi kriv.Ali u pravu je neko što je rekao, zakon bi svakako bio besmislen u ovakvoj državi.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#67 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Drinski »

šatirana_ljubičica wrote: Da, uvijek je neko drugi kriv..
Prvo, nemam pojma o čemu pišeš.

Drugo, nisam htio namjerno da se miješam na ovoj temi. Naime, bez obzira sta bismo htjeli, to se ne može uvesti, jer je BIH ratifikovala zabranu smrtne kazne. I tu se zavrsava sva priča, a da se to promjeni - trebalo bi lobirati isto kao za treci entitet. I sam naziv je pogresan, jer ovo sto se uradilo nije čedmorstvo - pošto nije kod ubice postojao poremećaj izazvan porodom.

Trece, treba inače pooštriti kaznenu politiku i izvršenje kaznenih sankcija kod nas.
Pol_Pot
Posts: 508
Joined: 23/01/2014 11:10

#68 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Pol_Pot »

šatirana_ljubičica wrote:
Drinski wrote:NIje direktno tema, ali jeste povezano.

Beba što je ubijena u Sarajevu je imala 4 mjeseca, otac je bacio od fotelju, bio bijesan sto je ne moze da smiri dok plače, a majka je radila.

E sada, beba je bila stara 4 mjeseca a majka je radila (iako ima pravo na bolovanje) - do kada ce se trpjeti ovo izrabljivanje radne snage, do kada ce se kresati prava radnika?! Oni koji bi da sada kazu tako je kod privatnika, kriva je budzet. administracija, treba kresati prava i sl., mogu komotnu da odjebu sa teme, jer se takvi zalažu za još lošije uslove rada, a takve prepoznam po prvoj rečenici.
Dajte da to sankcionisemo.

Prilikom izrade zakona, vrsta i mjera sankcije se određuje prema značaju zaštićenog dobra i rasprostranjenosti pojave koju treba suzbiti, dajte da to suzbijemo oštrim mjerama.

Da, uvijek je neko drugi kriv.Ali u pravu je neko što je rekao, zakon bi svakako bio besmislen u ovakvoj državi.
Besmislena je smrtna kazna svugdje, vjeruj mi. Imaš na stranici Amnesty Intenationala dosta o smrtnoj kazni, između ostalog o tome koliko je nevinih stradalo i koliko ih je bilo na "death row", decenijama čekajući izvršenje smrtne kazne, iako su bili nevini. Zamisli kakva je to trauma, decenijama nevin čekaš smrtnu kaznu.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#69 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Drinski wrote:
šatirana_ljubičica wrote: Da, uvijek je neko drugi kriv..
Prvo, nemam pojma o čemu pišeš.

Drugo, nisam htio namjerno da se miješam na ovoj temi. Naime, bez obzira sta bismo htjeli, to se ne može uvesti, jer je BIH ratifikovala zabranu smrtne kazne. I tu se zavrsava sva priča, a da se to promjeni - trebalo bi lobirati isto kao za treci entitet. I sam naziv je pogresan, jer ovo sto se uradilo nije čedmorstvo - pošto nije kod ubice postojao poremećaj izazvan porodom.

Trece, treba inače pooštriti kaznenu politiku i izvršenje kaznenih sankcija kod nas.

Da, u pravu si, to bi bilo lobiranje kao za treći entitet.Priznajem da jeste od mene ova inicijativa bila naprečac iznesena, i da može djelovati neozbiljno.
A stavila sam ja i drugi termin-ubistvo djeteta, nisam striktno mislila na čedomorstvo.
Treće, slažem se.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#70 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by šatirana_ljubičica »

Pol_Pot wrote:
šatirana_ljubičica wrote:
Drinski wrote:NIje direktno tema, ali jeste povezano.

Beba što je ubijena u Sarajevu je imala 4 mjeseca, otac je bacio od fotelju, bio bijesan sto je ne moze da smiri dok plače, a majka je radila.

E sada, beba je bila stara 4 mjeseca a majka je radila (iako ima pravo na bolovanje) - do kada ce se trpjeti ovo izrabljivanje radne snage, do kada ce se kresati prava radnika?! Oni koji bi da sada kazu tako je kod privatnika, kriva je budzet. administracija, treba kresati prava i sl., mogu komotnu da odjebu sa teme, jer se takvi zalažu za još lošije uslove rada, a takve prepoznam po prvoj rečenici.
Dajte da to sankcionisemo.

Prilikom izrade zakona, vrsta i mjera sankcije se određuje prema značaju zaštićenog dobra i rasprostranjenosti pojave koju treba suzbiti, dajte da to suzbijemo oštrim mjerama.

Da, uvijek je neko drugi kriv.Ali u pravu je neko što je rekao, zakon bi svakako bio besmislen u ovakvoj državi.
Besmislena je smrtna kazna svugdje, vjeruj mi. Imaš na stranici Amnesty Intenationala dosta o smrtnoj kazni, između ostalog o tome koliko je nevinih stradalo i koliko ih je bilo na "death row", decenijama čekajući izvršenje smrtne kazne, iako su bili nevini. Zamisli kakva je to trauma, decenijama nevin čekaš smrtnu kaznu.
Znam, slaže, se ali zar može neko ko ubije nevino dijete biti nevin?Do kojih okolnosti mora doći pa da on ustvari bude nevin?Osim ovo što je spomenuto da dijete istrči pred automobil itd.
Ja sam se fokusirala na ove ubice, a ne na sve, upravo zato što mi djeluje da je lakše ocijeniti krivicu, ispravi me naravno ako misliš da griješim.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#71 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by Drinski »

šatirana_ljubičica wrote:
Da, u pravu si, to bi bilo lobiranje kao za treći entitet.Priznajem da jeste od mene ova inicijativa bila naprečac iznesena, i da može djelovati neozbiljno.
Ma sve je to u redu, ali treba ići za onim sto se moze ostvariti.
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#72 Re: Srmtna kazna za čedomorstvo/ubistvo djeteta

Post by ladyblue18 »

Hem sto tema nema veze vise sa pravom, hem sto ne poznajes ono o cemu si otvorila temu pa kad ti je pravnik to objasnio ti mu rece da je ogranicen, ali haj sve to...ne znam sta ti je sa ovim uvredama nit vidim smisao istih

Banned user for reason “krsenje pravila foruma”
» šatirana_ljubičica

30 dana

Locked