Punomoc ?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#1 Punomoc ?

Post by i_ja_na_forumu »

Da li je moguce napraviti punomoc kod notara za osobu koja nije prisutna ?
Ja bih trebala dati punomoc za potpisivanje kupoprodajnog ugovora za stan koji je na meni i na bratu, s obzirom da je stan u drugom gradu i ja ne mogu otici tamo zbog posla, a predaleko je da odem preko vikenda jer nemam auto :/
Sad sam ja mislila da dam punomoc bratu ili ocuhu da potpisu to umjesto mene, jer sam fizicki sprijecena da odem da sama potpisem..

i koliko bi to kostalo ?

hvala unaprijed
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#2 Re: Punomoc ?

Post by dobar osjecaj »

Ne vidim u cemu je problem da napises izjavu o davanju punomoci u najblizoj opcini ako je jos moguce ili kod najblizeg notara tu gdje ti zivis. Punomoc mozes poslati postom, busom i sl. Niko u tvom odsustvu ne moze potpisivati punomoc u tvoje ime. Takve mogucnosti bi otvorile nesaglediv prostor za prevare svih razmjera. Zadnji put kad sam davala punomoc radila sam to u salter sali u opcini gdje sam se zatekla i platila sam ovjeru 5 ili 10 km prema tarifi te konkretne opcine. Kod notara je vjerujem skuplje.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#3 Re: Punomoc ?

Post by i_ja_na_forumu »

Isla sam skoro kod notara. Kaze da ne mogu dati punomoc bez prisustva te osobe :s
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4 Re: Punomoc ?

Post by dobar osjecaj »

i_ja_na_forumu wrote:Isla sam skoro kod notara. Kaze da ne mogu dati punomoc bez prisustva te osobe :s
Mozda te ja ne razumijem najbolje. U cemu je problem da ti kao suvlasnik stana napises i ovjeris punomoc u kojoj izjavljujes da ovlascujes oca ili brata ili obojicu da te zastupaju u toj konkretnoj situaciji kao suvlasnika stana.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Punomoc ?

Post by muminovic »

Tvoje pitanje nije najasnije.

Punomoc mozes ovjeriti bilo gdje na svijetu, ali moras licno ti prisustvovati potpisivanju punomoci pred notarom (ili drugim organom).

Buduci da se radi o prodaji stana, zamoli notara koji vrsi kupoprodajni ugovor, da ti izradi punomoc (buduci da punomoc mora biti deskriptivna i u njoj mora biti sve precizirano) i posalje postom, a ti tu punomoc potpisi bilo gdje u BiH pred notarom, i potom posalji onome tko ce se za tebe potpisati kod notara kao prodavac.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#6 Re: Punomoc ?

Post by i_ja_na_forumu »

Preko moba sam I na poslu,pa nisam imala puno vremena. ugl. Stan je na meni I na bratu. Brat,stan I ocuh su u drugom gradu.ja sam u sarajevu. Pa meni treba punomoc da jedan od njih dvojice potpise kupoprodajni ugovor umjesto mene.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#7 Re: Punomoc ?

Post by i_ja_na_forumu »

Btw zna li neko notara koji radi poslije 16h
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#8 Re: Punomoc ?

Post by damskot »

i_ja_na_forumu wrote:Da li je moguce napraviti punomoc kod notara za osobu koja nije prisutna ?
Ja bih trebala dati punomoc za potpisivanje kupoprodajnog ugovora za stan koji je na meni i na bratu, s obzirom da je stan u drugom gradu i ja ne mogu otici tamo zbog posla, a predaleko je da odem preko vikenda jer nemam auto :/
Sad sam ja mislila da dam punomoc bratu ili ocuhu da potpisu to umjesto mene, jer sam fizicki sprijecena da odem da sama potpisem..

i koliko bi to kostalo ?

hvala unaprijed
Imao sam bash prije dva mjseca slicnu scenu . Zena je bila stara da putuje a prodavala zemlju . Otisho sam kod notara pomocnik je sjeo samnom u auto cak i vozio da se nepeglam (dijasporac) i ponjeo knjigu Legitimisao je procitao tonu texta da je pri sebi da to stvarno zeli kad je sve potpisala (I svjedoci) ja platio Onda smo se kod notara vratili i notar je samo dodao svoj potpis . Troshak 50km na fuka(pomocniku) i ako nije tjeo i rucak usput .Naravno + troshak ugovora .

Mozda mozes isto da kupac dodje sa pomocnikom i knjigom do vas ..
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#9 Re: Punomoc ?

Post by muminovic »

i_ja_na_forumu wrote:Btw zna li neko notara koji radi poslije 16h
Na to pitanje je nemoguce odgovorit, je zavisi od GRADA u kojem ti je potreban.

Pogledaj notarsku komoru za mjesto koje te nazima i zovi telefonom i pitaj.
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#10 Re: Punomoc ?

Post by i_ja_na_forumu »

Otisla sam kod drugog notara, taj mi uradio bez problema.. dala svoje i podatke osobe kojoj dajem punomoc, platila 62KM i gotovo..
stvarno mi nije jasno sto mi je onaj jutros rekao da ne moze :S

ali hajde..
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#11 Re: Punomoc ?

Post by dobar osjecaj »

i_ja_na_forumu wrote:Otisla sam kod drugog notara, taj mi uradio bez problema.. dala svoje i podatke osobe kojoj dajem punomoc, platila 62KM i gotovo..
stvarno mi nije jasno sto mi je onaj jutros rekao da ne moze :S

ali hajde..
Drago mi je da si zavrsila to.
Kako meni taj iznos djeluje skupo za jednu obicnu izjavu o davanju punomoci.
EDIT:
Citam sad o notarskim tarifama u FBiH i pise:
Punomoc i druge jednostrane izjave volje
Tarifni broj 4.
(1) Za notarsku obradu punomoci za prodaju ili zalaganje
nekretnina notar je obavezan obracunati nagradu u
visini od 50 KM po jednom davaocu takve punomoci.
http://www.notaribih.ba/sites/default/f ... _57_13.pdf
User avatar
i_ja_na_forumu
Posts: 923
Joined: 11/03/2010 23:08

#12 Re: Punomoc ?

Post by i_ja_na_forumu »

Na zadnjoj stranici primjerka koji ide meni pise ovako :
Notarska nagrada zaracunata u iznosu od 0,00KM +PDV 17% (0,00 KM), a naknada troškova u iznosu od 0,00 + PDV 17% (0,00 KM)
Na drugom primjerku, koji ide opunomoceniku su pisale cijene, ali nisam ni pogledala kako su dosli do te 62 KM
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#13 Re: Punomoc ?

Post by Miki123 »

pa PDV dodajte i na tu nagradu od 50 Km dodajte još pola marke materijalnih troškova notara za svaku stranicu punomoći, obično je to 3,4 KM i dobiješ taj iznos..

Imao sam bash prije dva mjseca slicnu scenu . Zena je bila stara da putuje a prodavala zemlju . Otisho sam kod notara pomocnik je sjeo samnom u auto cak i vozio da se nepeglam (dijasporac) i ponjeo knjigu Legitimisao je procitao tonu texta da je pri sebi da to stvarno zeli kad je sve potpisala (I svjedoci) ja platio Onda smo se kod notara vratili i notar je samo dodao svoj potpis . Troshak 50km na fuka(pomocniku) i ako nije tjeo i rucak usput .Naravno + troshak ugovora .

Mozda mozes isto da kupac dodje sa pomocnikom i knjigom do vas ..
učini uslugu notaru i NIKAD nemoj otkriti njegovo ime.. ovdje ima toliko prekršaja za tog notara da bi ga mogli zatvoriti..

a da ne govorim da je puonomoć ništava jer notar nije ni vidio davatelja punomoći.. :izet:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#14 Re: Punomoc ?

Post by dobar osjecaj »

Miki123 wrote:pa PDV dodajte i na tu nagradu od 50 Km dodajte još pola marke materijalnih troškova notara za svaku stranicu punomoći, obično je to 3,4 KM i dobiješ taj iznos..
Nisam vidjela u tarifi dio koji govori o PDV-u i nisam uopste sigurna da li su u PDV sistemu ti silni notari, sudski tumaci i slicno. Nekako mi ovaj gore opis 0+0 za PDV djeluje kao u skladu s idejom da mnogi ili svi notari ni ne placaju PDV. Inace, zasto bi se na bilo kojem dokumentu navodilo 0 + 0. Koja zaboga nula. A vjerujem da se fiktivno moze doci do savrsene racunice od 62 KM.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#15 Re: Punomoc ?

Post by Miki123 »

dobar osjecaj wrote:
Miki123 wrote:pa PDV dodajte i na tu nagradu od 50 Km dodajte još pola marke materijalnih troškova notara za svaku stranicu punomoći, obično je to 3,4 KM i dobiješ taj iznos..
Nisam vidjela u tarifi dio koji govori o PDV-u i nisam uopste sigurna da li su u PDV sistemu ti silni notari, sudski tumaci i slicno. Nekako mi ovaj gore opis 0+0 za PDV djeluje kao u skladu s idejom da mnogi ili svi notari ni ne placaju PDV. Inace, zasto bi se na bilo kojem dokumentu navodilo 0 + 0. Koja zaboga nula. A vjerujem da se fiktivno moze doci do savrsene racunice od 62 KM.
Mislim da su svi notari u PDV sistemu. Vrlo jednostavno to možeš provjeriti na web stranici UIO, ali valjda lakše zavjere smišljati o prevari od 3,4 KM :-D pa jesil' dobila fiskalni račun? ako nisi što nisi tražila? šta na njemu piše?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#16 Re: Punomoc ?

Post by dobar osjecaj »

Miki123 wrote:
dobar osjecaj wrote:
Miki123 wrote:pa PDV dodajte i na tu nagradu od 50 Km dodajte još pola marke materijalnih troškova notara za svaku stranicu punomoći, obično je to 3,4 KM i dobiješ taj iznos..
Nisam vidjela u tarifi dio koji govori o PDV-u i nisam uopste sigurna da li su u PDV sistemu ti silni notari, sudski tumaci i slicno. Nekako mi ovaj gore opis 0+0 za PDV djeluje kao u skladu s idejom da mnogi ili svi notari ni ne placaju PDV. Inace, zasto bi se na bilo kojem dokumentu navodilo 0 + 0. Koja zaboga nula. A vjerujem da se fiktivno moze doci do savrsene racunice od 62 KM.
Mislim da su svi notari u PDV sistemu. Vrlo jednostavno to možeš provjeriti na web stranici UIO, ali valjda lakše zavjere smišljati o prevari od 3,4 KM :-D pa jesil' dobila fiskalni račun? ako nisi što nisi tražila? šta na njemu piše?
U pravu si. Ja nisam jos imala posla s notarima i ne govorim nista u stilu teorija zavjere, nego tumacim ovaj gore post s iznosima 0+0 pdv = 0 KM. Nisam jos nikada izdala racun za neku svoju uslugu na kojem sam iskazivala iznose u nulama :D
A ne bi mi mrsko da detaljnije iscitam Sluzbene novine i nadjoh da je tacno ovo sto govoris za obavezu iskazivanja nastalih troskova i PDV-a:
Vrijednost predmeta i nagrada za notarski posao iskazana u konvertibilnim markama (u daljem tekstu: KM), nalazi se u posebnom dijelu Tarife i þini njezin sastavni dio. (2) Pored nagrade za obavljeni posao, notar je dužan da obracuna strankama i nastale troškove shodno odredbama ove Tarife te propisani porez na dodatnu vrijednost.
Lijepo zarade ti notari. Nemam nista protiv, izborili su sebi zakon, status i mogucnosti pa neka i zaradjuju. Meni zasad ni iz dzepa ni u dzep a kad mi budu trebali obraticu paznju kakve zapravo racune s nulama izdaju :D
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#17 Re: Punomoc ?

Post by mahalas505 »

dobar osjecaj wrote: Lijepo zarade ti notari. Nemam nista protiv, izborili su sebi zakon, status i mogucnosti pa neka i zaradjuju. Meni zasad ni iz dzepa ni u dzep a kad mi budu trebali obraticu paznju kakve zapravo racune s nulama izdaju :D
Pa vec ti je izletilo iz dzepa :D .
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#18 Re: Punomoc ?

Post by dobar osjecaj »

mahalas505 wrote:
dobar osjecaj wrote: Lijepo zarade ti notari. Nemam nista protiv, izborili su sebi zakon, status i mogucnosti pa neka i zaradjuju. Meni zasad ni iz dzepa ni u dzep a kad mi budu trebali obraticu paznju kakve zapravo racune s nulama izdaju :D
Pa vec ti je izletilo iz dzepa :D .
Jer sam citala Sluzbeni glasnik? :D
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#19 Re: Punomoc ?

Post by damskot »

Miki123 wrote:
učini uslugu notaru i NIKAD nemoj otkriti njegovo ime.. ovdje ima toliko prekršaja za tog notara da bi ga mogli zatvoriti..

a da ne govorim da je puonomoć ništava jer notar nije ni vidio davatelja punomoći.. :izet:
hihi slazem se sa tobom , samo sto ja gledam svjet malo pozitivnije i vjerujem u karmu koja me cuvala kroz cijeli zivot .
Nisam u planu naseg Mehu reklamirat :) Godinama mi sve odradjuje :) evo sad mi radi papire za naku radnju bez da sam dole

Sto se tice :izet: moze i to :) Mada kad pogledam oko sebe ove bjelosvjetske prevarante ti dole mi dodju ko bebe .
U svakom slucaju hvala na Info ;)

PS. Vidi Sejdic Finci pravo i zakon ... A vidi narod Zn0.. Ko je ovdje budala :)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#20 Re: Punomoc ?

Post by Drinski »

Ako govorite o falsifikatima i sl., notar time moze zavaliti samo sebe, a onda moze povući i jos ponekoga, tako da ćemo to kazati ovako: :lol: :lol: :lol:
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#21 Re: Punomoc ?

Post by damskot »

Drinski wrote:Ako govorite o falsifikatima i sl., notar time moze zavaliti samo sebe, a onda moze povući i jos ponekoga, tako da ćemo to kazati ovako: :lol: :lol: :lol:
(Y)

Bravo imas racun za uslugu , koju posteno platis . kako je usluga izvrsena je na njemu . Ili si duzan objasniti notaru kako da izvrsi svoj posao . Nebi me nito cudilo :)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#22 Re: Punomoc ?

Post by Drinski »

Kada krenu kola nizbrdo, svi se izmiču ali nikada ne znas u koga će da urade.
Post Reply