pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#451 Re: pravni savjet

Post by Revolucionar ★ »

Ima li poslodavac pravo u ovim danasnjim okolnostima krize pozvati radnike da potpisu neplaćeno, uz napomenu da se radi o radnicima iz djelatnosti ciji je rad zabranjen zbog krize. U Zakonu o radu kaze da se neplaceno odsustvo rjesava po zahtjevu radnika, dok su u ovom slucaju radnici obavijesteni i "pozvani" da potpisu navedeno?!
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#452 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Revolucionar ★ wrote: 24/03/2020 16:26 Ima li poslodavac pravo u ovim danasnjim okolnostima krize pozvati radnike da potpisu neplaćeno, uz napomenu da se radi o radnicima iz djelatnosti ciji je rad zabranjen zbog krize. U Zakonu o radu kaze da se neplaceno odsustvo rjesava po zahtjevu radnika, dok su u ovom slucaju radnici obavijesteni i "pozvani" da potpisu navedeno?!
Koliko ja razumijem Zakon o raud. ne moze. Pojam "neplaceno odsustvo" ima znacenje da ga radnik trazi. i da o tome odlucuje poslodavac.
Cini mi se da ovdje poslodavac zeli smanjiti troskove- plata, porezi, doprinosi za radnike, topli obrok itd..tako sto od radnika trazi da oni podnesu taj zahtjev, sto izgleda, ne odgovara stvarnom stanju, i na taj nacin svoju namjeru rezanja izdataka "upodobi" sa zakonom. Kao- radnici trazili neplaceno, ja odobrio.. hm?
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#453 Re: pravni savjet

Post by sadmire »

Revolucionar ★ wrote: 24/03/2020 16:26 Ima li poslodavac pravo u ovim danasnjim okolnostima krize pozvati radnike da potpisu neplaćeno, uz napomenu da se radi o radnicima iz djelatnosti ciji je rad zabranjen zbog krize. U Zakonu o radu kaze da se neplaceno odsustvo rjesava po zahtjevu radnika, dok su u ovom slucaju radnici obavijesteni i "pozvani" da potpisu navedeno?!
I ovi dilberi u jednoj javnoj ustanovi htjeli da mijenjaju Pravilnik o radu pa da direktor moze slati radnike na neplaceno kako mu se cefne...naravno na Upravnom odboru taj prijedlog nije prosao jer je neplaceno mogucnost za radnika, a ne obaveza koju mu moze nametnuti poslodavac...inace za vrijeme neplacenog prava i obaveze iz radnog odnosa miruju, fakticki si nezaposlen, bez ikakve naknade...to bi bilo gore od nekadasnjeg cekanja, barem je isao staz i isplacivana neka naknada...
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#454 Re: pravni savjet

Post by Zeleni12 »

I ovdje mi nikako nije jasno to neplaceno?! Pa zar poslodavac i radnik u ovoj situaciji na mogu da se dogovore da radnik dobije otkaz, ode na biro po naknadu za nezaposlene od oko 350 KM mjesecno, umjesto neplacenog, od kojeg radnik nema nikakve koristi, pa da se vrati kad opet posao krene. Sto ce radniku sad neplaceno ako moze sa biroa dobijati neku naknadu za nezaposlene? I
User avatar
Haris.ba
Posts: 24408
Joined: 08/09/2005 20:08

#455 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Zeleni12 wrote: 24/03/2020 20:48 I ovdje mi nikako nije jasno to neplaceno?! Pa zar poslodavac i radnik u ovoj situaciji na mogu da se dogovore da radnik dobije otkaz, ode na biro po naknadu za nezaposlene od oko 350 KM mjesecno, umjesto neplacenog, od kojeg radnik nema nikakve koristi, pa da se vrati kad opet posao krene. Sto ce radniku sad neplaceno ako moze sa biroa dobijati neku naknadu za nezaposlene? I
Pa nada se poslodavac najboljem. Nisu sve djelatnosti da možeš da nađeš radnika jednostavno. Misli da će jednostavnije aktivirati radnika da ga drži neplaćeno nego da mu da otkaz.

Ma naslušao sam se raznih budalaština. U federalnim ministarstvima rade u smjenama. Jedan da radi, jedan odmara. Ovaj dan kaka se odmara odbija se od godišnjeg. Kad te državna uprava tako tretira, horori kod privatnika su samo veći.
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#456 Re: pravni savjet

Post by Zeleni12 »

Haris.ba wrote: 25/03/2020 06:59
Zeleni12 wrote: 24/03/2020 20:48 I ovdje mi nikako nije jasno to neplaceno?! Pa zar poslodavac i radnik u ovoj situaciji na mogu da se dogovore da radnik dobije otkaz, ode na biro po naknadu za nezaposlene od oko 350 KM mjesecno, umjesto neplacenog, od kojeg radnik nema nikakve koristi, pa da se vrati kad opet posao krene. Sto ce radniku sad neplaceno ako moze sa biroa dobijati neku naknadu za nezaposlene? I
Pa nada se poslodavac najboljem. Nisu sve djelatnosti da možeš da nađeš radnika jednostavno. Misli da će jednostavnije aktivirati radnika da ga drži neplaćeno nego da mu da otkaz.

Ma naslušao sam se raznih budalaština. U federalnim ministarstvima rade u smjenama. Jedan da radi, jedan odmara. Ovaj dan kaka se odmara odbija se od godišnjeg. Kad te državna uprava tako tretira, horori kod privatnika su samo veći.
I recimo da ovo potraje 2-3 mjeseca, radnik na neplacenom odmoru nema primanja, nema radnog staza. Ovako, ako ispunjava uslove, ode na biro i ima makar tih oko 350 KM mjesecno, pa kad kriza prodje, onda da se vrati na posao, da se dogovori sa poslodavcem.
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#457 Re: pravni savjet

Post by Revolucionar ★ »

Ma ovo sam pitao zbog situacije u kojoj su se nasle radnice kladionica. One su prakticno danas natjerane da potpisu zahtjev za neplaceno odsustvo. Vecina se boji otkaza. Da li im moze dati otkaz u ovim okolnostima i zbog cega? - za slucaj da ne potpisu
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#458 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Revolucionar ★ wrote: 25/03/2020 10:20 Ma ovo sam pitao zbog situacije u kojoj su se nasle radnice kladionica. One su prakticno danas natjerane da potpisu zahtjev za neplaceno odsustvo. Vecina se boji otkaza. Da li im moze dati otkaz u ovim okolnostima i zbog cega? - za slucaj da ne potpisu
Posmatrano u svjetlu zakonskog teksta- ne moze im dati otkaz iz razloga sto su te radnice odbile da potpisu taj glupi zahtjev, koji nije izraz njihove volje, ni njihove stvarne potrebe.
Medjutim u realnom zivotu to ide tako da radnica odbije potpisati, poslodavac joj iz nekog bezveznog razloga da otkaz, bez prava propisanih Z. o radu, odjavi je kod PU i Fonda PIO MIO I Fonda zdravstvenog, i toj radnici ne preostaje nista drugo nego da ga tuzi. A dok doceka da sud ponisti otkaz, nalozi vracanje na rad i isplatu svega dugujuceg- lipši magare do zelene trave...
RPM
Posts: 1047
Joined: 11/01/2004 00:00

#459 Re: pravni savjet

Post by RPM »

Pozdrav svima :-) i pitanje.

Da li poslodavac može naložiti radniku rad od 15 dana bez prekida (12h rad, 12h odmor) i bez napuštanja radnog mjesta uzimajući u obzir proglašeno vanredno stanje i važeće zakone. Može li poslodavac odrediti samoizolaciju na poslu ili to može samo sanitarni inspektor? .... Hvala na mišljenjima ... Lp
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#460 Re: pravni savjet

Post by zposao »

Pozdrav raja. Imam jednu problematiku vezanu za zemljišno pravo. Tačnije, blizak član porodice mi ima parcelu koju dodiruje uzak kanal za navodnjavanje. Tom kanalu za navodnjavanje pripada možda 1,5m zemlje sa strane prema njegovoj parceli. Nezna sad kako stvari stoje što se tiče prava. Kome pripada to zemljište? FBiH, državi, kantonu, opstini? Ko ima pravo prolaza? Selo mu koristi taj uzak pojas zemlje između njegove parcele i kanala za navodnjavanje da se parkiraju autima i odu do rijeke pa se svakakve bagre skupi. Svi vec smatraju da je to put iako nije ucrtan nikakav put u katastru nego samo nekakv vodni pojas.

Kakvi su zakoni što se tiče tih pojaseva uz riječne tokove i kanale za navodnjavanje? Smije li se tuda trandati autima i parkirati? Ko ima pravo na to? Smije li on ograditi da ne prolaze autima nego samo pješke ko hoce do vode?

Ako bi mogli citirati neke važeće propise ili zakone pa da mu pokažem. Hvala na pomoci :thumbup:
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#461 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

Imam(o) problem u firmi. Naime, kad zaposljavamo nove radnike, pa treba ovjera dokumenata, diploma i sl., ili bilokakva ovjera dokumente koji glasi na ime radnika a za potebe posla, troskove ovjere snosi poslodavac. Ovjeravamo inače u općini, ali problem je taj sto nam teta koja radi na ovjeravama (pogrdno nazvano šalteruša) ne zeli napisati uplatnicu na firmu, nego iskljucivo ime osobe cije ovjeravamo dokumente, a to nam predstavlja problem u pravdanju tih računa.

Da li postoji neki način da se premosti taj problem, mozda neku odluku da donese poslodavac pa da prilozi svaki put uz ovjeru ili?
neko94
Posts: 7
Joined: 05/07/2013 00:28

#462 Re: pravni savjet

Post by neko94 »

Zdravo,
Par pitanja, ako neko moze pomoci. Radi se o ugovoru na odredjeno. Sklapani su ugovori na 3, 6 mjeseci i godinu dana , gdje ovaj zadnji istice krajem ovog mjeseca. Potpisan anex ugovora o minimlanoj placi na period 3 mjeseca a razlog je pandemija, pad posla i prvashodni cilj da se na taj nacin zadrze radnici na poslu.
U slucaju da ne zeli poslodavac produziti ugovor, mozemo li se i mi kojima istice ugovor pozvati na anex ugovora koji je potpisan da sacuva radna mjesta ili se to na nas ne odnosi ?
Mora li poslodavac obavjestiti da nece produziti ugovor sa nama ili to nije obavezan?
Donesena odluka poslodavca da se novi godisnji ne moze koristiti do septembra (ranije se mogao koristiiti od 1 juna ) , u slucaju ne produzenja ugovora koji istice 30 juna , mozemo li se eventualno zaliti na nemogucnost koristenja godisnjeg odmora?
Ima li poslodavac neka ogranicenja u smislu smanjenja roka ugovora na odredjeno(npr.ako je zadnji ugvor bio na godinu moze li slijedeci ponuditi na mjesec dana),ako se poslovne obaveze ispunjavaju uredno i profesionalno ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24408
Joined: 08/09/2005 20:08

#463 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

teuta06 wrote: 04/06/2020 20:33 Imam(o) problem u firmi. Naime, kad zaposljavamo nove radnike, pa treba ovjera dokumenata, diploma i sl., ili bilokakva ovjera dokumente koji glasi na ime radnika a za potebe posla, troskove ovjere snosi poslodavac. Ovjeravamo inače u općini, ali problem je taj sto nam teta koja radi na ovjeravama (pogrdno nazvano šalteruša) ne zeli napisati uplatnicu na firmu, nego iskljucivo ime osobe cije ovjeravamo dokumente, a to nam predstavlja problem u pravdanju tih računa.

Da li postoji neki način da se premosti taj problem, mozda neku odluku da donese poslodavac pa da prilozi svaki put uz ovjeru ili?
A sto troskove ovjere snosi poslodavac? Prvi put to cujem.

I kako to funkcionise da ovjeravas tudje dokumente? To neka studentska zadruga?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#464 Re: pravni savjet

Post by high_volume »

Haris.ba wrote: 06/06/2020 22:36
teuta06 wrote: 04/06/2020 20:33 Imam(o) problem u firmi. Naime, kad zaposljavamo nove radnike, pa treba ovjera dokumenata, diploma i sl., ili bilokakva ovjera dokumente koji glasi na ime radnika a za potebe posla, troskove ovjere snosi poslodavac. Ovjeravamo inače u općini, ali problem je taj sto nam teta koja radi na ovjeravama (pogrdno nazvano šalteruša) ne zeli napisati uplatnicu na firmu, nego iskljucivo ime osobe cije ovjeravamo dokumente, a to nam predstavlja problem u pravdanju tih računa.

Da li postoji neki način da se premosti taj problem, mozda neku odluku da donese poslodavac pa da prilozi svaki put uz ovjeru ili?
A sto troskove ovjere snosi poslodavac? Prvi put to cujem.

I kako to funkcionise da ovjeravas tudje dokumente? To neka studentska zadruga?
Ja bih ovdje sačinio ugovor, u kojem će biti dogovoreno ko snosi troškove ovjere, a i drugih davanja, itd.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#465 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

high_volume wrote: 07/06/2020 13:29
Haris.ba wrote: 06/06/2020 22:36
teuta06 wrote: 04/06/2020 20:33 Imam(o) problem u firmi. Naime, kad zaposljavamo nove radnike, pa treba ovjera dokumenata, diploma i sl., ili bilokakva ovjera dokumente koji glasi na ime radnika a za potebe posla, troskove ovjere snosi poslodavac. Ovjeravamo inače u općini, ali problem je taj sto nam teta koja radi na ovjeravama (pogrdno nazvano šalteruša) ne zeli napisati uplatnicu na firmu, nego iskljucivo ime osobe cije ovjeravamo dokumente, a to nam predstavlja problem u pravdanju tih računa.

Da li postoji neki način da se premosti taj problem, mozda neku odluku da donese poslodavac pa da prilozi svaki put uz ovjeru ili?
A sto troskove ovjere snosi poslodavac? Prvi put to cujem.

I kako to funkcionise da ovjeravas tudje dokumente? To neka studentska zadruga?
Ja bih ovdje sačinio ugovor, u kojem će biti dogovoreno ko snosi troškove ovjere, a i drugih davanja, itd.
U pitanju je privatna firma...šefovi snose troškove ovjere dokumenata (diplome, stručnih ispita, osobne (npr ak treba za polog novca ja msm), ugl dokumenata koji su potrebni za obavljanje posla)

a teta koja radi već poznaje i sefove, kao i firmu, pa nije joj problem ovjerit, ali ne zeli napisati na firmu, nego iskljucivo na ime osobe čiji se dokument ovjerava
User avatar
Haris.ba
Posts: 24408
Joined: 08/09/2005 20:08

#466 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Ne znam u kojem je kantonu, ali mislim da su svukuda administrativne takse oslobođen kada ovjeravaš dokumenta za ostvarivanje prava iz radnog odnosa. Uglavnom pogledaj zakon o administrativnim taksama. Ima tu i ko je takseni obveznik.

A gledaj sada ove odredbe. :D

https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... sa-BiH.pdf

Član 16.
Ovjeravanje potpisa i prepisa isprava potrebnih za regulisanje odnosa po osnovu rada može vršiti
ovlašćeno lice u organu odnosno organizaciji u kojoj radnik radi ili je radio.

Nego, mene sada zanima šta vam računovođa kaže. Kako tretirati plaćanje za drugoga taksenih obaveza? Mora li se platiti porez na prihod?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#467 Re: pravni savjet

Post by Heller »

Iako sam već preuzeo neke radnje možda neko ima još neke ideje. Naime napunio dam tri godine i 3 mjeseca staža kod poslodavca ali on odbija da mi izda ugovor na neodređeno. Pravnica nije vodila računa o prekidu ugovora ali oni to ignorišu i još mi prijete.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#468 Re: pravni savjet

Post by boshniak »

teuta06 wrote: 04/06/2020 20:33 Da li postoji neki način da se premosti taj problem, mozda neku odluku da donese poslodavac pa da prilozi svaki put uz ovjeru ili?
Možda ovjera kod notara?
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#469 Re: pravni savjet

Post by sadmire »

Heller wrote: 20/06/2020 16:48 Iako sam već preuzeo neke radnje možda neko ima još neke ideje. Naime napunio dam tri godine i 3 mjeseca staža kod poslodavca ali on odbija da mi izda ugovor na neodređeno. Pravnica nije vodila računa o prekidu ugovora ali oni to ignorišu i još mi prijete.
Izd'o ti ne izd'o, ti imas ugovor na neodredjeno vrijeme. Zna se desiti da inspekcije naloze poslodavcu da sa radnikom zakljuci ugovor na neodredjeno vrijeme, ali je sustina ista.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#470 Re: pravni savjet

Post by Heller »

sadmire wrote: 20/06/2020 20:27
Heller wrote: 20/06/2020 16:48 Iako sam već preuzeo neke radnje možda neko ima još neke ideje. Naime napunio dam tri godine i 3 mjeseca staža kod poslodavca ali on odbija da mi izda ugovor na neodređeno. Pravnica nije vodila računa o prekidu ugovora ali oni to ignorišu i još mi prijete.
Izd'o ti ne izd'o, ti imas ugovor na neodredjeno vrijeme. Zna se desiti da inspekcije naloze poslodavcu da sa radnikom zakljuci ugovor na neodredjeno vrijeme, ali je sustina ista.
Pa nije mi isto jer mi on ne priznaje pravo na to i neće recimo potpisati papire za kredit i opet mi nude ugovor na 2-3-6 mjeseci
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#471 Re: pravni savjet

Post by sadmire »

Heller wrote: 20/06/2020 20:56
sadmire wrote: 20/06/2020 20:27
Heller wrote: 20/06/2020 16:48 Iako sam već preuzeo neke radnje možda neko ima još neke ideje. Naime napunio dam tri godine i 3 mjeseca staža kod poslodavca ali on odbija da mi izda ugovor na neodređeno. Pravnica nije vodila računa o prekidu ugovora ali oni to ignorišu i još mi prijete.
Izd'o ti ne izd'o, ti imas ugovor na neodredjeno vrijeme. Zna se desiti da inspekcije naloze poslodavcu da sa radnikom zakljuci ugovor na neodredjeno vrijeme, ali je sustina ista.
Pa nije mi isto jer mi on ne priznaje pravo na to i neće recimo potpisati papire za kredit i opet mi nude ugovor na 2-3-6 mjeseci
Dobro, to sam ja vise teoretski, u praksi je to povezano sa problemima, kao sto se vidi i iz tvog primjera.cudna situacija, tri godine mu valjas i sad je nesto problem sto hoces da imas neku sigurnost, da dignes kredit i sl.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#472 Re: pravni savjet

Post by Heller »

sadmire wrote: 20/06/2020 21:03
Heller wrote: 20/06/2020 20:56
sadmire wrote: 20/06/2020 20:27

Izd'o ti ne izd'o, ti imas ugovor na neodredjeno vrijeme. Zna se desiti da inspekcije naloze poslodavcu da sa radnikom zakljuci ugovor na neodredjeno vrijeme, ali je sustina ista.
Pa nije mi isto jer mi on ne priznaje pravo na to i neće recimo potpisati papire za kredit i opet mi nude ugovor na 2-3-6 mjeseci
Dobro, to sam ja vise teoretski, u praksi je to povezano sa problemima, kao sto se vidi i iz tvog primjera.cudna situacija, tri godine mu valjas i sad je nesto problem sto hoces da imas neku sigurnost, da dignes kredit i sl.
Ma eto, ja sam imao 15 dana prekida. Malo iza toga mijenja se pravnica i nije upratila da sam ja i prije tog prekida radio i tu ja sastavim 3+. Inače politika firme je da se prekida na 60 dana da bi bilo što manje radnika na neodređeno. Jer time imaju veću moć i mogu ucjenjivati radnike.

Metar nekih radnji sam potegao, advokata itd... Pa onako pitam možda mi neko da još neku ideju.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#473 Re: FACE TV - Televizija Senada Hadžifejzovića

Post by pinkman »

zposao wrote: 14/04/2020 00:40 Pozdrav raja. Imam jednu problematiku vezanu za zemljišno pravo. Tačnije, blizak član porodice mi ima parcelu koju dodiruje uzak kanal za navodnjavanje. Tom kanalu za navodnjavanje pripada možda 1,5m zemlje sa strane prema njegovoj parceli. Nezna sad kako stvari stoje što se tiče prava. Kome pripada to zemljište? FBiH, državi, kantonu, opstini? Ko ima pravo prolaza? Selo mu koristi taj uzak pojas zemlje između njegove parcele i kanala za navodnjavanje da se parkiraju autima i odu do rijeke pa se svakakve bagre skupi. Svi vec smatraju da je to put iako nije ucrtan nikakav put u katastru nego samo nekakv vodni pojas.

Kakvi su zakoni što se tiče tih pojaseva uz riječne tokove i kanale za navodnjavanje? Smije li se tuda trandati autima i parkirati? Ko ima pravo na to? Smije li on ograditi da ne prolaze autima nego samo pješke ko hoce do vode?

Ako bi mogli citirati neke važeće propise ili zakone pa da mu pokažem. Hvala na pomoci :thumbup:
Otvori katastar.ba i mozes tamo naci ko je vlasnik zemlje.

A ogradi svoju zemlju i to je to. Ili nemoj ogradjivati, ali stavi nekog bijesnog psa :D
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#474 Re: pravni savjet

Post by sadmire »

[/quote]

Ma eto, ja sam imao 15 dana prekida. Malo iza toga mijenja se pravnica i nije upratila da sam ja i prije tog prekida radio i tu ja sastavim 3+. Inače politika firme je da se prekida na 60 dana da bi bilo što manje radnika na neodređeno. Jer time imaju veću moć i mogu ucjenjivati radnike.

Metar nekih radnji sam potegao, advokata itd... Pa onako pitam možda mi neko da još neku ideju.
[/quote]

Da je to imalo normalan poslodavac, prihvatio bi svoj propust i nastavio sa jednim covjekom vise na neodredjeno, a ne zaostravao odnose i bez potrebe komplikovao situaciju...pravno je sve jasno, ostaje ti samo dasa poslodavcem napravis neki kompromis da se to sto prije rijesi...
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#475 Re: pravni savjet

Post by Heller »

sadmire wrote: 20/06/2020 21:24
Da je to imalo normalan poslodavac, prihvatio bi svoj propust i nastavio sa jednim covjekom vise na neodredjeno, a ne zaostravao odnose i bez potrebe komplikovao situaciju...pravno je sve jasno, ostaje ti samo dasa poslodavcem napravis neki kompromis da se to sto prije rijesi...
Ekšli, ima nas 7 :mrgreen: ma čovjek je seljačina prosta i glavom će kroz zid al neće dozvoliti da bilo čija bude zadnja sem njegova
Post Reply