pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#476 Re: pravni savjet

Post by JThomas »

vidi, što se tiče otkaza i svega drugog ti si po zakonu već na neodređeno, napisao ti on to u ugovoru ili ne. banka može srati za kreditni rejting i sposobnost, ali i oni imaju pravnike koji ovo znaju.
passiv
Posts: 252
Joined: 29/04/2012 15:57

#477 Re: pravni savjet

Post by passiv »

Pozdrav,
Ako neko može prokomentarisati ili pomoći oko sastavljanja žalbe ako za to ima osnova. Član porodice dobio otkaz jer nije prihvatio izmjenu ugovora.
Stiglo rješenje iz JUSZKS da se odbija isplata novčane naknade.

"Odredbom člana 18. Pravilnika o materijalno-socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, utvrđeno je da se pod svjesnim doprinosom prestanku radnog odnosa smatra ako je osnov prestanka radnog odnosa neprihvatanje ugovora o radu sa ponudom izmjenjenog ugovora o radu."

Ja sam našao ovaj pravilnik ovdje:
https://szks.ba/wp-content/uploads/stat ... ator10.pdf
I u članu 18. nije navedeno ovo iznad kao svjestan doprinos prestanku radnog odnosa.
Hvala
Drina65
Posts: 7
Joined: 26/04/2020 06:03
Location: GB
Contact:

#478 Re: pravni savjet

Post by Drina65 »

Poznaniku posudjujem oko 30 000 KM, naravno želim se ograditi tj. Napraviti sve crno na bijelo.
Sta je potrebno pravno napisati u taj ugovor i da li je validan ako smo samo on i ja na kraju potpisali.
Ili mora kod notara ili već gdje.
Zahvaljujem
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#479 Re: pravni savjet

Post by moonca »

Ako je poznaniku--kod notara-obavezno,mada nije ni taj papir garancija -povratka..
(ahh, malo ko ima pozitivna iskustva, kad je tako sto u pitanju.. :zoka:
pisem iz iskustva :)
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#480 Re: pravni savjet

Post by kica »

Drina65 wrote: 14/07/2020 01:48 Poznaniku posudjujem oko 30 000 KM, naravno želim se ograditi tj. Napraviti sve crno na bijelo.
Sta je potrebno pravno napisati u taj ugovor i da li je validan ako smo samo on i ja na kraju potpisali.
Ili mora kod notara ili već gdje.
Zahvaljujem

Napravis u formi notarske izvrsne isprave, da ako ti ne vrati kao da imas sudsku presudu, i mozes da trzis izvrsenje. (ako ima na cemu).
nlt
Posts: 2557
Joined: 18/05/2014 18:02

#481 Re: pravni savjet

Post by nlt »

Radi se o mojim prijateljima
Oni su tamo nekad 2007. Ili 2008 tuzili RS za naknadu stete nastale tokom rata. Naknada za ubijene clanove porodice i materijalnu stetu, bili su im cak i priznali neki malo dio iznosa, oni se zalili....Na kraju izgube i moraju platiti nekih
10 000 KM sudskih troškova...
To se razvlacilo i prije 3 godine su htjeli da im zaplijene vozila i neko zemljiste, oni se dogovorili da ce to placati u ratama i platili su mozda nekih 3000 KM. Onda su odlucili da nece vise jer eto ko culi da je po nekoj presudi donesena odluka da se prestanu placati takve stvari. E onda od suda je nekad pocetkom godine doslo da se brisu one zabiljeske sa nekretnina i vozila jer pravobranilastvo RSa nije ni nista trazilo od suda u Sarajevu . Oni kontaju eto konacno su rijesili stvar. Jucer im doslo rjesenje o izvrsenju da oni opet traze taj ostatak duga, tih nekih 6-7 hiljada....
A da prije mozda 4 godine poslali su ovo u Strazbur.....
Znači sad žrtve moraju plaćati za sve ono sto se desilo u ratu, sta mislite kako ce sve ovo da se zavrsi, da ovo nije slucajno zastarilo potrazivanje ili nesto?
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#482 Re: pravni savjet

Post by sadmire »

nlt wrote: 17/07/2020 17:25 Radi se o mojim prijateljima
Oni su tamo nekad 2007. Ili 2008 tuzili RS za naknadu stete nastale tokom rata. Naknada za ubijene clanove porodice i materijalnu stetu, bili su im cak i priznali neki malo dio iznosa, oni se zalili....Na kraju izgube i moraju platiti nekih
10 000 KM sudskih troškova...
To se razvlacilo i prije 3 godine su htjeli da im zaplijene vozila i neko zemljiste, oni se dogovorili da ce to placati u ratama i platili su mozda nekih 3000 KM. Onda su odlucili da nece vise jer eto ko culi da je po nekoj presudi donesena odluka da se prestanu placati takve stvari. E onda od suda je nekad pocetkom godine doslo da se brisu one zabiljeske sa nekretnina i vozila jer pravobranilastvo RSa nije ni nista trazilo od suda u Sarajevu . Oni kontaju eto konacno su rijesili stvar. Jucer im doslo rjesenje o izvrsenju da oni opet traze taj ostatak duga, tih nekih 6-7 hiljada....
A da prije mozda 4 godine poslali su ovo u Strazbur.....
Znači sad žrtve moraju plaćati za sve ono sto se desilo u ratu, sta mislite kako ce sve ovo da se zavrsi, da ovo nije slucajno zastarilo potrazivanje ili nesto?
Ako postoji pravosnazna i izvrsna presuda, a ocigledno da postoji, rok za njeno izvrsenje je deset godina... Neka provjere kada je presuda postala pravosnazna i izvrsna pa eventualno mogu uloziti taj prigovor i sprijeciti provodjenje izvrsenja...
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#483 Re: pravni savjet

Post by kica »

nlt wrote: 17/07/2020 17:25 Radi se o mojim prijateljima
Oni su tamo nekad 2007. Ili 2008 tuzili RS za naknadu stete nastale tokom rata. Naknada za ubijene clanove porodice i materijalnu stetu, bili su im cak i priznali neki malo dio iznosa, oni se zalili....Na kraju izgube i moraju platiti nekih
10 000 KM sudskih troškova...
To se razvlacilo i prije 3 godine su htjeli da im zaplijene vozila i neko zemljiste, oni se dogovorili da ce to placati u ratama i platili su mozda nekih 3000 KM. Onda su odlucili da nece vise jer eto ko culi da je po nekoj presudi donesena odluka da se prestanu placati takve stvari. E onda od suda je nekad pocetkom godine doslo da se brisu one zabiljeske sa nekretnina i vozila jer pravobranilastvo RSa nije ni nista trazilo od suda u Sarajevu . Oni kontaju eto konacno su rijesili stvar. Jucer im doslo rjesenje o izvrsenju da oni opet traze taj ostatak duga, tih nekih 6-7 hiljada....
A da prije mozda 4 godine poslali su ovo u Strazbur.....
Znači sad žrtve moraju plaćati za sve ono sto se desilo u ratu, sta mislite kako ce sve ovo da se zavrsi, da ovo nije slucajno zastarilo potrazivanje ili nesto?
Najlakse da se jave tom advokatu koji im je izgubio sudski spor, a znao je da je rok zastare 3 godine, da ih besplatno zastupa
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#484 Re: pravni savjet

Post by high_volume »

Ne treba mi pravni savjet, nego nemam gdje drugo da pitam: Da li se ovdje stvarno radi o "utaji", u smislu krivične odgovornosti?

Image

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /200806041
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#485 Re: pravni savjet

Post by Nekako s proljeća »

Utaja ili nezakonito prisvajanje, svejedno je. Prisvojeno nije njegovo vlasništvo a propustio je da ga u razumnom roku na lici mjesta ili policiji prijavi kao pronađeno. Najvjerovatnije je snimljen kamerom na benzinskoj pumpi, za sada je osumnjičeni i nevin dok se ne dokaže suprotno.
User avatar
teuta06
Posts: 1597
Joined: 28/03/2018 11:14

#486 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

da li postoji neki mehanizam da se zalim na nedostupnost određenih tv kanala, iako sam platila tu uslugu? konkretno mislim na ove zatamnjenje sadržaje

da li tu mozemo primjeniti Zakon o zastiti potrošača
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#487 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

teuta06 wrote: 10/08/2020 14:46 da li postoji neki mehanizam da se zalim na nedostupnost određenih tv kanala, iako sam platila tu uslugu? konkretno mislim na ove zatamnjenje sadržaje

da li tu mozemo primjeniti Zakon o zastiti potrošača
I meni je ovo pitanje interesantno. Zivim u BL, uzeo sam MTEL IPTV TRIO paket, i unazad par dana sam primijetio da unutar odredjenog paketa kanala nekih programa vise nema, a neki su odavno vec zatamnjeni. Pretpostavljam da zatamnjenje znaci da operater nema pravo distribucije u BiH, jer, najvjerovantije nije platio tantijemu autorskih prava.
E sad, da li je moguce ostvariti placenu uslugu?
Mislim da bi prvo trebalo dobro analizirati ugovor izmedju korisnika i operatera, vidjeti kako je regulisano, u smislu da li se ugovorm operater obavezao da za vrijeme trajanja ugovora stvarno vrsi distribuciju programa iz odredjenog paketa, zatim kako je uredjen sadrzaj tog paketa- fiksno- "ti i ti kanali", ili fluidno- "prikazujem cas ovo, cas ono".
Ako je fiksno, tj ako iz ugovora proizlazi jasna obaveza distribucije tacno odredjenih kanala, tada postoji pravni osnov primjene ZOO i ZoZP. A kako dalje- prituzba/reklamacija operateru? Mislim da je uzaludno, osim sto se moze ostvariti neka licna, emotivna satisfakcija-da ih se u pisanoj formi naruži "k*o gospođa pseto" sto ne izvršavaju svoje ugovorne obaveze- i to samo ako je ugovor tvrd i jasan. A ako je "fluidno".. nista od toga.
Bosna, eh... A i do nas je, ne definisemo jasno sta zelimo, ne citamo odredbe ugovora, vec samo- daj...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#488 Re: pravni savjet

Post by iceman ze »

Punomoc sa apostile pecatom u Holandiji, gdje uraditi? Trebaju da mi posalju u BiH. U nasem konzulatu ili? Hvala
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#489 Re: pravni savjet

Post by JThomas »

dosta ti je lakše ako je moguće u konzulatu, jer se onda ne mora ni prevoditi ovjera ni nadovjeravati. jer je organ naše države, jel.

ako ne može u konzulatu, ako je ovjera holandskog organa (suda ili notara), onda se mora ona tamo apostilirati, pa kad dobiješ ovdje prevoditi njihovu ovjeru i apostil.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#490 Re: pravni savjet

Post by iceman ze »

Hvala to je to u konzulat sam ih i poslao, nije strani dokument nego obicna punomoc, i mene je malo zbunilo, moguce da nije banka upoznata sta je apostile :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#491 Re: pravni savjet

Post by JThomas »

vidi, imaš zemlje koje su velike i gdje konzulat nije svakome blizu. ili gdje ga nema nikako. u tom slučaju, ovjeravaš kako ima, u većini država kod notara - i ako nema posebni sporazum (a za holandiju nema), onda tu ovjeru apostile nadovjerevaš. ali ako je konzulat blizu puno je lakše jer je organ naše države i ne trebaju ti ni apostile ni prevod.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#492 Re: pravni savjet

Post by iceman ze »

Ok, shvatio sam sad, hvala u svakom slucaju
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#493 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

Pitanje za pravnike:

Koji su pravni mehanizmi odnosno opcije za utuzenje duga (izmedju dva fizicka lica) - radi se o tuzbi za povrat protupravno i bez odobrenja prisvojenog novca (kradji), a o cemu postoje pisani elektronski dolazi odnosno prepiska na komunikacijskim platformama?

Istrazivala sam na Internetu, savjetuju i druge mehanizme, pa trenutno razmatram opcije, ali bih voljela znati koji bi bili pravni mehanizmi za utuzenje?

unaprijed hvala.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#494 Re: pravni savjet

Post by hladan.preminger »

institut neosnovanog obogaćenja
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#495 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

hladan.preminger wrote: 31/08/2020 13:08 institut neosnovanog obogaćenja
to je osnov, hm? i za fizicka lica?
mislim, nisam pravnik zato pitam, ali ono sto sam citala tuzba ili krivicna prijava posto se radi o drskoj kradji?
Pertini
Posts: 149
Joined: 29/03/2011 13:44

#496 Re: pravni savjet

Post by Pertini »

Potreban pravni savjet ili sugestija:
Okliznem se na tek prebrisanom mokrom podu JU Dom zdravlja KS i padnem. Tom prilikom povredim rame i povreda će zahtjevati i operativni zahvat. Tužba, da ili ne?
Hvala unaprijed!
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#497 Re: pravni savjet

Post by sadmire »

Pertini wrote: 31/08/2020 16:54 Potreban pravni savjet ili sugestija:
Okliznem se na tek prebrisanom mokrom podu JU Dom zdravlja KS i padnem. Tom prilikom povredim rame i povreda će zahtjevati i operativni zahvat. Tužba, da ili ne?
Hvala unaprijed!
Obrati im se prvo sa zahtjevom za naknadu stete, mozda imaju neko osiguranje za takve slucajeve pa ti ponude nesto. Ako ne budes zadovoljan i ako imas dokaz da je pod bio mokar, a nije bilo upozorenja i sl, onda ih tuzi, samo sto ces na presudu dugo cekati, pa nadji advokata koji ce te zastupat na proviziju, da mu ne placas troskove odmah. A ima i onih zavoda za besplatnu pravnu pomoc, mozda i oni preuzmu taj slucaj.
Pertini
Posts: 149
Joined: 29/03/2011 13:44

#498 Re: pravni savjet

Post by Pertini »

sadmire wrote: 31/08/2020 18:06
Pertini wrote: 31/08/2020 16:54 Potreban pravni savjet ili sugestija:
Okliznem se na tek prebrisanom mokrom podu JU Dom zdravlja KS i padnem. Tom prilikom povredim rame i povreda će zahtjevati i operativni zahvat. Tužba, da ili ne?
Hvala unaprijed!
Obrati im se prvo sa zahtjevom za naknadu stete, mozda imaju neko osiguranje za takve slucajeve pa ti ponude nesto. Ako ne budes zadovoljan i ako imas dokaz da je pod bio mokar, a nije bilo upozorenja i sl, onda ih tuzi, samo sto ces na presudu dugo cekati, pa nadji advokata koji ce te zastupat na proviziju, da mu ne placas troskove odmah. A ima i onih zavoda za besplatnu pravnu pomoc, mozda i oni preuzmu taj slucaj.
Hvala na brzom odgovoru i savjetu!
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#499 Re: pravni savjet

Post by hladan.preminger »

hadzinicasa wrote: 31/08/2020 13:32
hladan.preminger wrote: 31/08/2020 13:08 institut neosnovanog obogaćenja
to je osnov, hm? i za fizicka lica?
mislim, nisam pravnik zato pitam, ali ono sto sam citala tuzba ili krivicna prijava posto se radi o drskoj kradji?
moze ici i krivicna prijava tužilastvu, i tuzba za povrat neosnovano stečenog
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#500 Re: pravni savjet

Post by bumerangss »

Molim ko zna da mi dadne savjet, mišljenje... da li se radi o diskriminaciji minisatrstva saobracaja koje je nadležno i donijelo odluku da pretplatna iskaznica kupljena kod jednog javnog gradskog prevoznika važi u oba prevoznika ( GRAS i Centrotrans) a to važi samo za đačke i penzionerske kupone a za radničke ne važi?! :-)

Svi znamo kako je GRAR neredovan ali zbog tramvaja i trole prinuđen sam kupiti njihov kupom 53 KM ali nekad pri odlasku na posao nema GRAS-ovog busa i da ne bih zakasnio na posao a ni placao taxi koji je skuplji, ja uđem u Centrotransov bus (ne komercijala, to znam da svi placaju) i pri ulasku moram kupiti kartu 1,60 KM iako imam GRAS-ov kupon a penzioneri i đaci ne moraju jer njihovi kuponi važe u oba prevoznika!

Da li se tu po vašem mišljenju radi o kršenju nekog člana Zakona o zaštiti potrošača i o klasičnoj diskriminaciji?

Da li da pošaljem mail ombdusmanu za zaštitu prava potrošača da cujem njihov stav? :D
Post Reply