Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#626 Re: Ostavinska rasprava

Post by Danguba »

lotPi wrote: 31/08/2021 10:27 Pozdrav i nadam se da ce mi neko moci dati upute ili savjet kako se u BiH (rs) sada tretira sijedeca situacija:

Otac moje supruge i njene sestre je nedavno preminuo a zivio je u jednoj od zapadnih zemalja.
Mi takodjer zivimo u jednoj od zapadnih zemalja.

Moia supruga i njena sestra su djeca iz prvog braka i zivjeli su zajedno da ocem u bracnoj zajednici njihove mame i oca 8 tj, 10 godina.
Poslije rastave braka njihov otac se ponovo zeni i stice jedno dijete sa novom zenom sa kojom zivi do kraja njegovog zivota.
On/ oni su imali imovinu (penziju i stan) u BiH kao i u drzavi u kojoj je zivio i preminuo. Taj stan je kasnije zamijenjen ili prodan za zemljiste i malu kucu u FBiH koja je kasnije dogradjena.

Pitanje je ko pokrece imovinsku raspravu i na koji nacin da moja supruga sazna sta sve sadrzi ostavinska masa kao i na koju imovinu ima pravo kao dijete?
Pitanje se postavlja iz razloga sto je moja supruga dobila zahtjev (preko notara iz BiH) da se odrekne svog dijela nasljedstva da bi "ubrzao" proces i da bi ona kasnije od osobe u cije ime bi se trebala odreci nasljedstva to kanije podijelila sa njima.
Polot, ostavinsku raspravu pokrece neko od zainteresovanih stranaka. Sto se tice ostavinske mase to morate svi za time tragati. Kada se pokrene ostavinska i dodijeli automatizmom nekom notaru on ce po sluzbenoj duznosti traziti od banaka(koje vi navedete) da se izjasne ima li sta na racunima pokojnika. Iz ZK vadis vlasnicki list ako ima nekretnina. Morate svi zasukati rukave da prikupite sto vise informacija o ostavinskoj masi. Ako nesto promasite pa se naknadno nadje, pokece se ponovo postupak i pravi zapisnik samo za taj dio tako da ne morate da brinete ako nesto u prvom momentu ne nadjete.
Sto se tice podjele, supruzi ide 1/2 a drugu 1/2 dijele sva djeca i supruga(ona ima pravu u drugoj polovini) ako nije drugacije odredjeno testamentom ili ugovorom o doz. izdrzavanju.
Ni slucajno ne nasjedajte na taj dopis ''potpisite da se lakse zavrsi pa ce se poslije dijeliti''. Jednom kada to potpises padas u milost onoga drugog da ti dobrom voljom nesto da. Moze jedino da to sve definisete ugovorom a nikako samo potpisom na taj papir od notara.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#627 Re: Ostavinska rasprava

Post by Danguba »

statixx wrote: 31/08/2021 12:24
_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 10:33
Nadzivjeli bracni partner nasljedjuje 1/2, a djeca dijele drugu 1/2, to je osnovna postavka,

Sretno.
Koliko znam nasljedjuju jednako.
1/2 se ne dira i ona pripada zivom partneru a druga 1/2 se dijeli na jednake dijelove zajedno supruga i djeca.
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#628 Re: Ostavinska rasprava

Post by statixx »

a) Prvi nasljedni red

Potomci i bračni partner ostavitelja

Član 10

(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni partner.

(2) Nasljednici prvog nasljednog reda nasljeđuju na jednake dijelove.

(3) Kad ostavitelj nema potomaka bračni partner ne nasljeđuje u prvom nasljednom redu.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#629 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Danguba nije bas pravilno prikazao, tj. ono sto navodi- 1/2 bracnom drugu, tj. bracnom supruzniku a druga polovina djeci- nije uvijek tacno. Ni clan statix nije pravilno citirao relevantni zakon, jer se radi o nasljedstvu u Republici Srpskoj, ne u Federaciji Bosne i Hercegovine:
Prema tome, relevantna norma Zakona o nasljedjivanju RS je:
"Član 9
Prvi nasljedni red
(1) Zaostavštinu umrlog nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov supružnik.
(2) Nasljednici prvog nasljednog reda nasljeđuju na jednake dijelove. "
To znaci da sadasnja supruga i sva djeca ostavitelja (troje) nasljedjuju na jednake dijelove, sto znaci svakom po 1/4 ukupnog nasljedstva, kako aktive, tako i pasive(dugovi ostavioca, ako postoje).
E sad, moguce je da dio ostavinske mase (ili sva), sto je imovina postojeća u casu smrti ostavitelja predstavlja bracnu tečevinu/tekovinu (imovinu stecenu u braku zajednickim radom bracnih supruznika) ostavitelja i njegove sadasnje supruge. Ako je to tako, tada se moze desiti da supruga trazi od suda (tuzbom protiv djece kao nasljednika)/ili notara da se u ostavinskom postupku odmah izdvoji dio koji njoj pripada u iskljucivo vlasnistvo po osnovu braka/bracne tečevine. Kao i u FBiH, u RS je to 1/2, s tim sto se u RS moze dokazivati da njoj pripada vise ili manje(oboriva pravna pretpostavka), dok je to u FBiH neoboriva pravna pretpostavka. Ako postoji takvo izdvajanje, npr 1/2, tada opet svi cetvoro- supruga i troje djece opet nasljedjuju na jednake dijelove, ali ono sto je preostalo imovine. Dakle, po 1/4 na preostaloj polovini, sto je.. po koliko? Po 1/8 po "glavi djeteta" i 1/8 za suprugu, sto znaci da bi ona bila suvlasnik sa 5/8 (4/8 po osnovu b.tekovine i 1/8 po osnovu nasljedja).
U pogledu dokaza za nekretnine.- ako je rijec o stanu/poslovnom postoru- treba ici u Rep. upravu za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIPP), Podrucna jedinca (opstine gdje se stan/p.prostor nalazi i traziti Izvod iz Knjige polozenih ugovora na imenu ostavitelja. Ako je rijec o kuci, zemljistu- tada opet u taj RUGIPP- traziti zemljisno knjizni izvadak na imenu ostavitelja. odnosno privremeni list nepokretnosti ili list nepokretnosti (zasto ovakva razlika, da ne objasnjavam, trenutno nije bitno). Moze se desiti da se zna da je ostavitelj imao npr. zemlju, ili kucu, ali da ga i u ovim gore opisanim registrima nema. To moze znaciti da nije proveden promet, ili da kuca nema upotrebnu dozvolu, uz veliku vjerovatnocu da postoji samo upis posjeda u katastru. Tada treba traziti prepis posjedovnog lista na imenu ostavitelja, posluzice.
Ako pak postoji testament, sva ova prica pada u vodu i situacija se bitno mijenja, sve zavisi kako je testator odredio, jer tu ima i nuzni naljedni dio i svasta jos nesto...
U pogledu racuna, ne znam, zbog zabrana iz Zakona o zastiti licnih podataka, ali mislim da je notar ovlasten traziti od banke i da mu banka mora dati te podatke.
NEMA UBRZAVANJA POSTUPKA ODRICANJEM! Mislim da je skrivena namjera da nasljednika bude manje....Odricanje je u svoje ime, bezuslovno i prstavlja izraz slobodno formirane volje da se NE naslijedi. Niko nema pravo da trazi da se nasljednik odrekne, da bi se postupak ubrzao.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#630 Re: Ostavinska rasprava

Post by Danguba »

kuli1961 wrote: 31/08/2021 22:30 Danguba nije bas pravilno prikazao, tj. ono sto navodi- 1/2 bracnom drugu, tj. bracnom supruzniku a druga polovina djeci- nije uvijek tacno. Ni clan statix nije pravilno citirao relevantni zakon, jer se radi o nasljedstvu u Republici Srpskoj, ne u Federaciji Bosne i Hercegovine:
Prema tome, relevantna norma Zakona o nasljedjivanju RS je:
"Član 9
Prvi nasljedni red
(1) Zaostavštinu umrlog nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov supružnik.
(2) Nasljednici prvog nasljednog reda nasljeđuju na jednake dijelove. "
To znaci da sadasnja supruga i sva djeca ostavitelja (troje) nasljedjuju na jednake dijelove, sto znaci svakom po 1/4 ukupnog nasljedstva, kako aktive, tako i pasive(dugovi ostavioca, ako postoje).
E sad, moguce je da dio ostavinske mase (ili sva), sto je imovina postojeća u casu smrti ostavitelja predstavlja bracnu tečevinu/tekovinu (imovinu stecenu u braku zajednickim radom bracnih supruznika) ostavitelja i njegove sadasnje supruge. Ako je to tako, tada se moze desiti da supruga trazi od suda (tuzbom protiv djece kao nasljednika)/ili notara da se u ostavinskom postupku odmah izdvoji dio koji njoj pripada u iskljucivo vlasnistvo po osnovu braka/bracne tečevine. Kao i u FBiH, u RS je to 1/2, s tim sto se u RS moze dokazivati da njoj pripada vise ili manje(oboriva pravna pretpostavka), dok je to u FBiH neoboriva pravna pretpostavka. Ako postoji takvo izdvajanje, npr 1/2, tada opet svi cetvoro- supruga i troje djece opet nasljedjuju na jednake dijelove, ali ono sto je preostalo imovine. Dakle, po 1/4 na preostaloj polovini, sto je.. po koliko? Po 1/8 po "glavi djeteta" i 1/8 za suprugu, sto znaci da bi ona bila suvlasnik sa 5/8 (4/8 po osnovu b.tekovine i 1/8 po osnovu nasljedja).
U pogledu dokaza za nekretnine.- ako je rijec o stanu/poslovnom postoru- treba ici u Rep. upravu za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIPP), Podrucna jedinca (opstine gdje se stan/p.prostor nalazi i traziti Izvod iz Knjige polozenih ugovora na imenu ostavitelja. Ako je rijec o kuci, zemljistu- tada opet u taj RUGIPP- traziti zemljisno knjizni izvadak na imenu ostavitelja. odnosno privremeni list nepokretnosti ili list nepokretnosti (zasto ovakva razlika, da ne objasnjavam, trenutno nije bitno). Moze se desiti da se zna da je ostavitelj imao npr. zemlju, ili kucu, ali da ga i u ovim gore opisanim registrima nema. To moze znaciti da nije proveden promet, ili da kuca nema upotrebnu dozvolu, uz veliku vjerovatnocu da postoji samo upis posjeda u katastru. Tada treba traziti prepis posjedovnog lista na imenu ostavitelja, posluzice.
Ako pak postoji testament, sva ova prica pada u vodu i situacija se bitno mijenja, sve zavisi kako je testator odredio, jer tu ima i nuzni naljedni dio i svasta jos nesto...
U pogledu racuna, ne znam, zbog zabrana iz Zakona o zastiti licnih podataka, ali mislim da je notar ovlasten traziti od banke i da mu banka mora dati te podatke.
NEMA UBRZAVANJA POSTUPKA ODRICANJEM! Mislim da je skrivena namjera da nasljednika bude manje....Odricanje je u svoje ime, bezuslovno i prstavlja izraz slobodno formirane volje da se NE naslijedi. Niko nema pravo da trazi da se nasljednik odrekne, da bi se postupak ubrzao.
Nije isto 1/1 i 1/2 . Ja sam uzeo da su nekretnine upisane 1/2.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#631 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

[quote=Danguba

Nije isto 1/1 i 1/2 . Ja sam uzeo da su nekretnine upisane 1/2.
[/quote]

To je moguca varijanta.
Ako se radi o takvom upisu, tj da je ostavitelj bio upisan sa 1/2, tada je samo taj dio predmet ostavine (suvlasnicki dio supruge ne ulazi u ostavinsku masu), pa slijedi ono sto sam napisao pri kraju posta -supruga 5/8, troje djece po 1/8. Bitno je- supruga i djeca nasljedjuju na jednake dijelove, kod zakonskog nasljedjivanja.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#632 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

Ovo oko 5/8 itd. nije uvijek tako. Mi u porodici imamo dva jednaka primjera pa u jednom je tako bilo (majka i troje djece 5/8 i po 1/8 na svako djete) dok u drugom na kraju sve bilo 1/1 na majci dok djeca dobila 0.

Oba primjera su bila 1/1 na osobi koja je umrla. Iz nekog razloga u primjeru broj 1. je majka dobila prvo 1/2 a potom 1/4 druge polovice. Dok u primjeru broj 2. majka je dobila sve tj. postala je 1/1 vlasnik i ako ima dvoje djece nad 18 godina starosti.
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#633 Re: Ostavinska rasprava

Post by lotPi »

kuli1961 wrote: 31/08/2021 22:30 Danguba nije bas pravilno prikazao, tj. ono sto navodi- 1/2 bracnom drugu, tj. bracnom supruzniku a druga polovina djeci- nije uvijek tacno. Ni clan statix nije pravilno citirao relevantni zakon, jer se radi o nasljedstvu u Republici Srpskoj, ne u Federaciji Bosne i Hercegovine:
Prema tome, relevantna norma Zakona o nasljedjivanju RS je:
"Član 9
Prvi nasljedni red
(1) Zaostavštinu umrlog nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov supružnik.
(2) Nasljednici prvog nasljednog reda nasljeđuju na jednake dijelove. "

..................

NEMA UBRZAVANJA POSTUPKA ODRICANJEM! Mislim da je skrivena namjera da nasljednika bude manje....Odricanje je u svoje ime, bezuslovno i prstavlja izraz slobodno formirane volje da se NE naslijedi. Niko nema pravo da trazi da se nasljednik odrekne, da bi se postupak ubrzao.
Hvala
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#634 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

u-pet-deka wrote: 01/09/2021 01:14 Ovo oko 5/8 itd. nije uvijek tako. Mi u porodici imamo dva jednaka primjera pa u jednom je tako bilo (majka i troje djece 5/8 i po 1/8 na svako djete) dok u drugom na kraju sve bilo 1/1 na majci dok djeca dobila 0.

Oba primjera su bila 1/1 na osobi koja je umrla. Iz nekog razloga u primjeru broj 1. je majka dobila prvo 1/2 a potom 1/4 druge polovice. Dok u primjeru broj 2. majka je dobila sve tj. postala je 1/1 vlasnik i ako ima dvoje djece nad 18 godina starosti.
Ne znam detalje ovih primjera, no u prvom je lako moguce da su u ostavinskom postupku djeca pristala da se majci na ime tekovine (dakle, zasebni pravni osnov) odmah izdvoji 1/2, a preostalo su naslijedili na ravne dijelove.
U drugom lako je moguce da su se djeca odrekla nasljedstva ili se primili pa ustupili svoje dijelove majci, jer su ocijenili da ce oni, tj. djeca svakako jednog dana naslijediti majku, pa da se stvar ne komplikuje.
Kazem, ne znam, samo pretpostavljam.
Starost djece je u nasljedjivanju potpuno nebitna.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#635 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

lotPi wrote: 01/09/2021 08:08
kuli1961 wrote: 31/08/2021 22:30 Danguba nije bas pravilno prikazao, tj. ono sto navodi- 1/2 bracnom drugu, tj. bracnom supruzniku a druga polovina djeci- nije uvijek tacno. Ni clan statix nije pravilno citirao relevantni zakon, jer se radi o nasljedstvu u Republici Srpskoj, ne u Federaciji Bosne i Hercegovine:
Prema tome, relevantna norma Zakona o nasljedjivanju RS je:
"Član 9
Prvi nasljedni red
(1) Zaostavštinu umrlog nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov supružnik.
(2) Nasljednici prvog nasljednog reda nasljeđuju na jednake dijelove. "

..................

NEMA UBRZAVANJA POSTUPKA ODRICANJEM! Mislim da je skrivena namjera da nasljednika bude manje....Odricanje je u svoje ime, bezuslovno i prstavlja izraz slobodno formirane volje da se NE naslijedi. Niko nema pravo da trazi da se nasljednik odrekne, da bi se postupak ubrzao.
Hvala
:thumbup:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#636 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

kuli1961 wrote: 01/09/2021 21:46
u-pet-deka wrote: 01/09/2021 01:14 Ovo oko 5/8 itd. nije uvijek tako. Mi u porodici imamo dva jednaka primjera pa u jednom je tako bilo (majka i troje djece 5/8 i po 1/8 na svako djete) dok u drugom na kraju sve bilo 1/1 na majci dok djeca dobila 0.

Oba primjera su bila 1/1 na osobi koja je umrla. Iz nekog razloga u primjeru broj 1. je majka dobila prvo 1/2 a potom 1/4 druge polovice. Dok u primjeru broj 2. majka je dobila sve tj. postala je 1/1 vlasnik i ako ima dvoje djece nad 18 godina starosti.
Ne znam detalje ovih primjera, no u prvom je lako moguce da su u ostavinskom postupku djeca pristala da se majci na ime tekovine (dakle, zasebni pravni osnov) odmah izdvoji 1/2, a preostalo su naslijedili na ravne dijelove.
U drugom lako je moguce da su se djeca odrekla nasljedstva ili se primili pa ustupili svoje dijelove majci, jer su ocijenili da ce oni, tj. djeca svakako jednog dana naslijediti majku, pa da se stvar ne komplikuje.
Kazem, ne znam, samo pretpostavljam.
Starost djece je u nasljedjivanju potpuno nebitna.

Nije tako ni blizu bilo. Obe rasprave su bile pred istim sudom. Nisu iste sudije bile. U oba primjera su majke pokrenule raspravu. Prva je bila tako da su svi dobili po 1/4 pa je mati njihova žalila se i onda je bilo 1/2 + 1/4 od druge 1/2. U drugom je bilo tako da je sudija presudio 1/1 na mater a djecu izbacio iz igre i ako su navedeni bili, a ista nisu imala novaca ili nisu htjeli se žaliti na odluku.

Da li sud namjerno igra na to da bude žalbi kako bi zaradili koju marku dodatno stvarno je za debatu. Jedina razlika u ova dva primjera je broj djece. U prvom je troje dok u drugom dvoje. Sve ostalo je isto. Bilo 1/1 na vlasnicima koji su umrli. Iza njih ostale žene i punoljetna djeca.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#637 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Mozemo samo nagadjati sta je stvarna pozadina takvih odluka, jer nemamo uvida u spise tih predmeta, ne znamo kakve su tacno nasljednicke izjave svih potencijalnih nasljednika.
U prvom slucaju, majcina zalba gotovo izvjesno upucuje na to da je ona u zalbi prigovorila- trazila izdvajanje 1/2 iz ostavinske mase na ime bracne tekovine, sto je sasvim zaseban pravni osnov sticanja svojine u odnosu na naslijedje kao drugi pravni osnov.
U drugom primjeru, ne vidim nikakav motiv da sudija sam, "nicim izazvan" iz nasljedstva izostavi djecu kao nasljednike, pogotovo ako su u smrtovnici (isprava kojom se pokrece ostavinski postupak) djeca bila evidentirana kao nasljednici..
Novac? Kako? Mito?
Sta god da je, rjesenja o nasljedjivanju su u tim predmetima vjerovatno pravosnazna i besmisleno je dalje analizirati.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#638 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

Emocionalno manipulisanje.... djeca...mama...i te igrice... ;-) ne treba nikome nista dati 1/1...tu muz/zeni nije prijatelj...brat bratu... :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#639 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 03/09/2021 18:58 Emocionalno manipulisanje.... djeca...mama...i te igrice... ;-) ne treba nikome nista dati 1/1...tu muz/zeni nije prijatelj...brat bratu... :-)
Nije mi ovo jasno. sto su dva slucaja . drugacije - tretirana..vlasnistvo bilo 1/1.... :-)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#640 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 03/09/2021 19:00
Guadalajara wrote: 03/09/2021 18:58 Emocionalno manipulisanje.... djeca...mama...i te igrice... ;-) ne treba nikome nista dati 1/1...tu muz/zeni nije prijatelj...brat bratu... :-)
Nije mi ovo jasno. sto su dva slucaja . drugacije - tretirana..vlasnistvo bilo 1/1.... :-)
Pa dok je muz, otac ziv onda je 1/1. Kad umre...greska je na majku 1/1 prebaciti. Majka neka uzme 1/2 ostali svoje dijelove i to je to...eto :-)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#641 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 03/09/2021 19:04
moonca wrote: 03/09/2021 19:00

Nije mi ovo jasno. sto su dva slucaja . drugacije - tretirana..vlasnistvo bilo 1/1.... :-)
Pa dok je muz, otac ziv onda je 1/1. Kad umre...greska je na majku 1/1 prebaciti. Majka neka uzme 1/2 ostali svoje dijelove i to je to...eto :-)
Kod mene je . svi jednako .. jer majka nije bila upisana, kao suvlasnik. nigdje. tako je bilo objasnjenje..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#642 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 03/09/2021 20:36
Guadalajara wrote: 03/09/2021 19:04

Pa dok je muz, otac ziv onda je 1/1. Kad umre...greska je na majku 1/1 prebaciti. Majka neka uzme 1/2 ostali svoje dijelove i to je to...eto :-)
Kod mene je . svi jednako .. jer majka nije bila upisana, kao suvlasnik. nigdje. tako je bilo objasnjenje..
I to je ok.. :-D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#643 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 03/09/2021 20:39
moonca wrote: 03/09/2021 20:36

Kod mene je . svi jednako .. jer majka nije bila upisana, kao suvlasnik. nigdje. tako je bilo objasnjenje..
I to je ok.. :-D
ok je.. ali, malo ko zna, zakone.... vec kad se nesto desi, kasno je za 'zastitu' nekoga.... :-)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#644 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 03/09/2021 20:41
Guadalajara wrote: 03/09/2021 20:39

I to je ok.. :-D
ok je.. ali, malo ko zna, zakone.... vec kad se nesto desi, kasno je za 'zastitu' nekoga.... :-)
Ma nije kasno ako ima ozbiljnih nepravilnosti i grešaka.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#645 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

kuli1961 wrote: 03/09/2021 10:00 Mozemo samo nagadjati sta je stvarna pozadina takvih odluka, jer nemamo uvida u spise tih predmeta, ne znamo kakve su tacno nasljednicke izjave svih potencijalnih nasljednika.
U prvom slucaju, majcina zalba gotovo izvjesno upucuje na to da je ona u zalbi prigovorila- trazila izdvajanje 1/2 iz ostavinske mase na ime bracne tekovine, sto je sasvim zaseban pravni osnov sticanja svojine u odnosu na naslijedje kao drugi pravni osnov.
U drugom primjeru, ne vidim nikakav motiv da sudija sam, "nicim izazvan" iz nasljedstva izostavi djecu kao nasljednike, pogotovo ako su u smrtovnici (isprava kojom se pokrece ostavinski postupak) djeca bila evidentirana kao nasljednici..
Novac? Kako? Mito?
Sta god da je, rjesenja o nasljedjivanju su u tim predmetima vjerovatno pravosnazna i besmisleno je dalje analizirati.
U oba primjera su hanume doletile na stanje koje je bilo kao i na dan rasprave. Nije se steklo tokom brakova. U prvom primjeru je u praksi jedna parcela ali je bila zajedno od dvije u katastru. Jednu je umrli dobio od roditelja a drugu od brata. Hanumu je zateklo stanje a ne da su isto stekli u braku. I zato mislim da je prvi sudija 1/4 svakom tj. njoj i djeci bila jako balansirana odluka.

U drugom primjeru jedino za 1/1 govori to, da jedno djete ima dvije-tri psiho-diagnoze a drugo je sklono opijanju, ako ovi detalji mogu igrati ulogu. Hajd, ovaj sa mentalnim izazovima, o njemu mati brine (u praksi - ne po odredbi nekoj) pa nekako mogu zamisliti da je pod krilom majke se gledalo ali ovaj drugi ima svoj život, porodicu, te znam da nije odrekao se svog udjela.
Last edited by u-pet-deka on 04/09/2021 01:18, edited 2 times in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65587
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#646 Re: Ostavinska rasprava

Post by _BataZiv_0809 »

@kuli1961 ustedi si trud :wink:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#647 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

Jel' vaga simbol prava? Je. Onda vi meni kao laiku objasnite gdje vidite ravnotežu u gore navedena dva primjera?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#648 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

U drugom primjeru jedino za 1/1 govori to, da jedno djete ima dvije-tri psiho-diagnoze a drugo je sklono opijanju, ako ovi detalji mogu igrati ulogu. Hajd, ovaj sa mentalnim izazovima, o njemu mati brine (u praksi - ne po odredbi nekoj) pa nekako mogu zamisliti da je pod krilom majke se gledalo ali ovaj drugi ima svoj život, porodicu, te znam da nije odrekao se svog udjela.
Ovaj slucaj je sudija, dobro odradio. da li je striktno po zakonu... ne znam.... ali, je zastitio djecu .. bar dok je mati ziva.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#649 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

_BataZiv_0809 wrote: 04/09/2021 01:13 @kuli1961 ustedi si trud :wink:
Vala, dobro zboriš!

jos samo ovaj put: :D
@u-pet-deka
"Jel' vaga simbol prava? Je. Onda vi meni kao laiku objasnite gdje vidite ravnotežu u gore navedena dva primjera?"

Ovdje se to ne moze objasniti ima li ravnoteze, a ako te bas zanima ima li ravnoteze, neophodan je uvid u cijeli spis. Koji je smisao, ako su rjesenja o nasljedjivanju pravosnazna?
Istina, ima put da se suštinski, pobijaju, ali je tanak i vijugav...
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#650 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

kuli1961 wrote: 04/09/2021 20:58
_BataZiv_0809 wrote: 04/09/2021 01:13 @kuli1961 ustedi si trud :wink:
Vala, dobro zboriš!

jos samo ovaj put: :D
@u-pet-deka
"Jel' vaga simbol prava? Je. Onda vi meni kao laiku objasnite gdje vidite ravnotežu u gore navedena dva primjera?"

Ovdje se to ne moze objasniti ima li ravnoteze, a ako te bas zanima ima li ravnoteze, neophodan je uvid u cijeli spis. Koji je smisao, ako su rjesenja o nasljedjivanju pravosnazna?
Istina, ima put da se suštinski, pobijaju, ali je tanak i vijugav...
Da pravosnažna. Bilo na općinskom sudu pa onda na kantonalnom.

Valjda je bračna stečevina nešto što neko stekne kada je u braku a ne kada nije u braku. Sam izraz bračna stečevina indukuje da je riječ o periodu unutar braka. Ako braka nije bilo kada je umrli imao zemlju pod svojim imenom odnosno vlasništvom onda ta zemlja nemože biti bracna stečevina. Ovdje gdje boravim samo ono što u braku dvoje zajednički trudom i radom steknu (i opet ne sve) je bračna stečevina.

U BiH nasljedstvo se razlikuje od primjera do primjera kao dan i noć, i ako brojni primjeri su istih gabarita - tako da nazovemo.

Imam ovdje prijatelja koji je u BiH bio na tri takve rasprave. Prvo od babe, pa babinog brata jer djece nije imao, pa od djeda. Kad nije poludio zbog mita i korupcije kod sudija.
Post Reply