Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
NediM17
Posts: 21494
Joined: 05/11/2009 11:49

#551 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

http://www.pkbd.ba/test/pdf/Pravilnik%2 ... %20lat.pdf

Član 7, nagrada notaru ide prema vrijednosti imovine.
Prvi nasljedni red, a to ste ti i brat iza majke, ne plaća nikakav porez na nekretnine.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#552 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

leki hz wrote: 13/12/2020 21:17 Može li pomoć? Uskoro trebamo na ostavinsku brat i ja, majka je umrla prije tri mjeseca. Koliko notar naplaćuje usluge i da li ćemo morati platiti porez na nekretnine, brat od marta nema nikakva primanja, pa da znam hoću li moći to finansijski podnijeti? Ostao nam je stan i vikendica. Kolegica mi reče da ne zna koliko je do sad platila puta notara i još nije završena ostavinska, a prije dvije godine joj otac umro. Hvala unaprijed
Mala pomoc- ovo je Pravilnik koji definise visinu naknade i nagrade notaru:
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... u-FBiH.pdf
ako su stan i vikendica u rasponu od 100 do 200 K KM, nagrada je 260 KM (vidi tabelu). Sami pribavite izvode iz zem. knjige za stan i vikendicu, dogovorite se kako cete naslijediti, kada vas notar pozove, dodjite oboje na ostavinsku raspravu, dajte nasljednicku izjavu i to je to. Sto se tice poreza na naslijedje, on postoji u F BiH, regulisan je zakonom u svakom pojedinom kantonu. Nadji na netu zakon kantona u kome zivis i prostudiraj.
Ovo su samo osnovne naznake, ko je bolje upucen, neka dopuni ili ispravi.
User avatar
leki hz
Posts: 588
Joined: 09/09/2011 21:08

#553 Re: Ostavinska rasprava

Post by leki hz »

kuli1961 wrote: 13/12/2020 21:51
leki hz wrote: 13/12/2020 21:17 Može li pomoć? Uskoro trebamo na ostavinsku brat i ja, majka je umrla prije tri mjeseca. Koliko notar naplaćuje usluge i da li ćemo morati platiti porez na nekretnine, brat od marta nema nikakva primanja, pa da znam hoću li moći to finansijski podnijeti? Ostao nam je stan i vikendica. Kolegica mi reče da ne zna koliko je do sad platila puta notara i još nije završena ostavinska, a prije dvije godine joj otac umro. Hvala unaprijed
Mala pomoc- ovo je Pravilnik koji definise visinu naknade i nagrade notaru:
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... u-FBiH.pdf
ako su stan i vikendica u rasponu od 100 do 200 K KM, nagrada je 260 KM (vidi tabelu). Sami pribavite izvode iz zem. knjige za stan i vikendicu, dogovorite se kako cete naslijediti, kada vas notar pozove, dodjite oboje na ostavinsku raspravu, dajte nasljednicku izjavu i to je to. Sto se tice poreza na naslijedje, on postoji u F BiH, regulisan je zakonom u svakom pojedinom kantonu. Nadji na netu zakon kantona u kome zivis i prostudiraj.
Ovo su samo osnovne naznake, ko je bolje upucen, neka dopuni ili ispravi.
Hvala na odgovoru
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#554 Re: Ostavinska rasprava

Post by allem_77 »

leki hz wrote: 13/12/2020 22:14
kuli1961 wrote: 13/12/2020 21:51
leki hz wrote: 13/12/2020 21:17 Može li pomoć? Uskoro trebamo na ostavinsku brat i ja, majka je umrla prije tri mjeseca. Koliko notar naplaćuje usluge i da li ćemo morati platiti porez na nekretnine, brat od marta nema nikakva primanja, pa da znam hoću li moći to finansijski podnijeti? Ostao nam je stan i vikendica. Kolegica mi reče da ne zna koliko je do sad platila puta notara i još nije završena ostavinska, a prije dvije godine joj otac umro. Hvala unaprijed
Mala pomoc- ovo je Pravilnik koji definise visinu naknade i nagrade notaru:
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... u-FBiH.pdf
ako su stan i vikendica u rasponu od 100 do 200 K KM, nagrada je 260 KM (vidi tabelu). Sami pribavite izvode iz zem. knjige za stan i vikendicu, dogovorite se kako cete naslijediti, kada vas notar pozove, dodjite oboje na ostavinsku raspravu, dajte nasljednicku izjavu i to je to. Sto se tice poreza na naslijedje, on postoji u F BiH, regulisan je zakonom u svakom pojedinom kantonu. Nadji na netu zakon kantona u kome zivis i prostudiraj.
Ovo su samo osnovne naznake, ko je bolje upucen, neka dopuni ili ispravi.
Hvala na odgovoru
Kod mene je otac umro prije 10 godina. Koliko se sjećam nismo ništa plaćali na tom ostavinskom postupku. Mislim da čak nije ni bio notar?

Tek prije mjesec dana odem u katastar s tim papirom što smo dobili (može bilo ko od naslijednika) i žena iz katastra mi reče da prvo moram u poreznu.
U poreznoj ti trebaju original i dvije ovjerene kopije.
Ja mislio to će biti odmah gotovo u poreznoj, ali sam čekao 20 dana.
Uglavnom na ta tri primjerka napisano da je oslobođeno poreza.
Sa tim papirima ponovo otišao u katastar, tu mi je dala broj računa gdje sam uplatio 60 KM na budžet općine. Jednu priznanicu odnio u katastar.
I sada čekam da mi to pošalju poštom. Mislim da je u pitanju posjedovni list?
User avatar
leki hz
Posts: 588
Joined: 09/09/2011 21:08

#555 Re: Ostavinska rasprava

Post by leki hz »

allem_77 wrote: 13/12/2020 22:35
leki hz wrote: 13/12/2020 22:14
kuli1961 wrote: 13/12/2020 21:51

Mala pomoc- ovo je Pravilnik koji definise visinu naknade i nagrade notaru:
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... u-FBiH.pdf
ako su stan i vikendica u rasponu od 100 do 200 K KM, nagrada je 260 KM (vidi tabelu). Sami pribavite izvode iz zem. knjige za stan i vikendicu, dogovorite se kako cete naslijediti, kada vas notar pozove, dodjite oboje na ostavinsku raspravu, dajte nasljednicku izjavu i to je to. Sto se tice poreza na naslijedje, on postoji u F BiH, regulisan je zakonom u svakom pojedinom kantonu. Nadji na netu zakon kantona u kome zivis i prostudiraj.
Ovo su samo osnovne naznake, ko je bolje upucen, neka dopuni ili ispravi.
Hvala na odgovoru
Kod mene je otac umro prije 10 godina. Koliko se sjećam nismo ništa plaćali na tom ostavinskom postupku. Mislim da čak nije ni bio notar?

Tek prije mjesec dana odem u katastar s tim papirom što smo dobili (može bilo ko od naslijednika) i žena iz katastra mi reče da prvo moram u poreznu.
U poreznoj ti trebaju original i dvije ovjerene kopije.
Ja mislio to će biti odmah gotovo u poreznoj, ali sam čekao 20 dana.
Uglavnom na ta tri primjerka napisano da je oslobođeno poreza.
Sa tim papirima ponovo otišao u katastar, tu mi je dala broj računa gdje sam uplatio 60 KM na budžet općine. Jednu priznanicu odnio u katastar.
I sada čekam da mi to pošalju poštom. Mislim da je u pitanju posjedovni list?
Nismo ni mi plaćali kad mi je otac umro, ali tada je na sudu bila ostavinska i prešlo sve na mamu rahmetli. I mi smo morali posjedovni list izvaditi za vikendicu i platili 60 maraka. Niko nam nije ništa tražio iz poreske, ma ja sam totalni laik. Pa rekoh da upitam one koji više znaju. Doduše ne znam ni da li je mama išla u katastar, uglavnom sve je na njoj.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#556 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hemel »

...
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#557 Re: Ostavinska rasprava

Post by simbabimba »

suvlasnik sam nekretnine (naslijedje nakon smrti roditelja) sa bratom koji me bjesomucno pritisce da to prodamo iako smo prije podjele imovine se dogovorili i iako sam tad izricito naglasio da ja necu nista od naslijedjenog da prodajem (on je naslijedio i drugu nekretninu 1/1 koju je odmah prodao). Sta da radim, maltretira me bukvalno imate li kakav savjet iz licnog iskustva?

btw, ne dolazi u obzir da ga isplatim za ovu polovicu i tako otkacim, jer je svakako ispao supak dosad nevidjen. :run:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#558 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

..ne mozes mu nista, ako ima polovicu...isplati ga
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#559 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Da li je ta naslijedjena nekretnina stvarno djeljiva na dva, makar priblizno jednaka dijela- npr. radi se o kući sa dve etaze, a svaka etaza predstavlja zasebnu gradjevinsku cjelinu?
Ako nije tako, i ako jedan od suvlasnika zeli prodati svoj suvlasnicki dio, tada drugi suvlasnik ima pravo prece kupnje. Ako nema saglasnosti za prodaju(isplatu suvlasnickog dijela, svaki suvlasnik imoze traziti razvrgnuce zajednice nekretina, tj. diobu. Ako je nedjeljivo/fakticka i fizicka dioba nije moguca, tada stupa na scenu civilna dioba, tj. javna prodaja.

Vidi odredbu člana 38. Zakona o stvarnim pravima, a posebno ove stavove:
(2) Ako je dioba stvari nemoguća ili je moguća samo uz znatno smanjenje vrijednosti stvari, sud će odlučiti da se dioba izvrši prodajom stvari na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeliti srazmjerno suvlasničkim dijelovima (civilna dioba).

(3) Ako ne uspije ni dioba prodajom stvari, sud može stvar dosuditi u vlasništvo jednom ili više suvlasnika, uzimajući u obzir veličinu njihovih suvlasničkih dijelova, njihove potrebe i druge okolnosti, uz obavezu isplate naknade tržišne vrijednosti ostalim suvlasnicima, srazmjerno njihovim dijelovima.

Dakle, do prodaje cijele nekretnine trecem licu ili isplate suvlasnickog dijela, ce vjerovatno doci "jednog dana", samo je pitanje koliko dugo cete jedan drugome zagorcavati zivote suprotstavljenim stavovima.
User avatar
Edinz
Posts: 373
Joined: 03/11/2008 15:03

#560 Re: Ostavinska rasprava

Post by Edinz »

Da li postoji neki zakonski rok ili sl unutar kojeg bi se notar trebao javiti vezano za zakazivanje ostavinske rasprave ?
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#561 Re: Ostavinska rasprava

Post by baja »

leki hz wrote: 13/12/2020 23:14
allem_77 wrote: 13/12/2020 22:35
Kod mene je otac umro prije 10 godina. Koliko se sjećam nismo ništa plaćali na tom ostavinskom postupku. Mislim da čak nije ni bio notar?

Tek prije mjesec dana odem u katastar s tim papirom što smo dobili (može bilo ko od naslijednika) i žena iz katastra mi reče da prvo moram u poreznu.
U poreznoj ti trebaju original i dvije ovjerene kopije.
Ja mislio to će biti odmah gotovo u poreznoj, ali sam čekao 20 dana.
Uglavnom na ta tri primjerka napisano da je oslobođeno poreza.
Sa tim papirima ponovo otišao u katastar, tu mi je dala broj računa gdje sam uplatio 60 KM na budžet općine. Jednu priznanicu odnio u katastar.
I sada čekam da mi to pošalju poštom. Mislim da je u pitanju posjedovni list?
Nismo ni mi plaćali kad mi je otac umro, ali tada je na sudu bila ostavinska i prešlo sve na mamu rahmetli. I mi smo morali posjedovni list izvaditi za vikendicu i platili 60 maraka. Niko nam nije ništa tražio iz poreske, ma ja sam totalni laik. Pa rekoh da upitam one koji više znaju. Doduše ne znam ni da li je mama išla u katastar, uglavnom sve je na njoj.
2017 uredno mi notar uz fiskalni naplati 200KM...ostavinska rasprava stan i kuca iza oca rahmetli. Mi sokirani ne znamo gdje se nalazimo, on ne prima karticu jedva se sabrali 200KM nas troje... :D
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#562 Re: Ostavinska rasprava

Post by simbabimba »

kuli1961 wrote: 24/12/2020 13:33 Da li je ta naslijedjena nekretnina stvarno djeljiva na dva, makar priblizno jednaka dijela- npr. radi se o kući sa dve etaze, a svaka etaza predstavlja zasebnu gradjevinsku cjelinu?
Ako nije tako, i ako jedan od suvlasnika zeli prodati svoj suvlasnicki dio, tada drugi suvlasnik ima pravo prece kupnje. Ako nema saglasnosti za prodaju(isplatu suvlasnickog dijela, svaki suvlasnik imoze traziti razvrgnuce zajednice nekretina, tj. diobu. Ako je nedjeljivo/fakticka i fizicka dioba nije moguca, tada stupa na scenu civilna dioba, tj. javna prodaja.

Vidi odredbu člana 38. Zakona o stvarnim pravima, a posebno ove stavove:
(2) Ako je dioba stvari nemoguća ili je moguća samo uz znatno smanjenje vrijednosti stvari, sud će odlučiti da se dioba izvrši prodajom stvari na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeliti srazmjerno suvlasničkim dijelovima (civilna dioba).

(3) Ako ne uspije ni dioba prodajom stvari, sud može stvar dosuditi u vlasništvo jednom ili više suvlasnika, uzimajući u obzir veličinu njihovih suvlasničkih dijelova, njihove potrebe i druge okolnosti, uz obavezu isplate naknade tržišne vrijednosti ostalim suvlasnicima, srazmjerno njihovim dijelovima.

Dakle, do prodaje cijele nekretnine trecem licu ili isplate suvlasnickog dijela, ce vjerovatno doci "jednog dana", samo je pitanje koliko dugo cete jedan drugome zagorcavati zivote suprotstavljenim stavovima.
Ovo cini mi se veze s praksom nema, pa pogledaj koliko je starih kuca po starom gradu u fazi rapsadanja jer se vise nasljednika ne moze dogovoriti oko prodaje...nidze veze
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#563 Re: Ostavinska rasprava

Post by Gray »

Pa to je druga stvar, vjerovatno niko neće ili ne zna da pokrene postupak za razvrgnuce suvlasnicke zajednice.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#564 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Da, baš tako- ne mogu se sporazumjeti kako da rijese pitanje suvlasništva, a niko neće da pokrene postupak razvrgnuća zajednice nekretnina, pa objekti stoje, propadaju
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#565 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

..Moze se sudski - razvrgnuti..ali, ako ima dovoljno prostora... i sta se dobiva s tim... ako nema zasebne jedinice, koja se moze prodati ili zivjeti neovisno.. koji vrag to i raditi..


.ako jedna strana ima manje od 10 % vlasnistva-- i ako nece da proda drugoj strani --onda se sudski moze ...izbaciti iz stana/kuce..
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#566 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Zamisli ovo: suvlasnik sam roditeljske kuće sa bratom popola. Ja necu da se proda, necu ni njega da isplatim..kuca propada, mora se ulagati, popravljati...jedan od nas dvojice nece da uloži pola, drugi ga može tužiti za tu polovinu potrebnih ulaganja. Gdje su stigli-nigdje- ni neophodno ulaganje nisu rijesili, a kamoli su/vlasništvo. Zato je zaista najpametnije - isplata suvlasničkog dijela ili prodaja cijeloga, trecem licu. Naravno, ukoliko je objekat nedjeljiva gradjevinska cjelina.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#567 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

@simbabimba , na tebi je da rijesis problem.

Ne mozes odbijati prodaju a i ne zelis isplatu.
Ako nisi zadovoljan ostavstinom imas sud pa tamo probaj dokazati nesto ali cisto sumnjam da ces sta izboriti.
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#568 Re: Ostavinska rasprava

Post by Semsa Suljakovic »

Je li moguce odreci se od nasljedstva i kako. Recimo, svi su zivi i zdravi i bice 4 nasljednika. Jedan od nasljednika ne zeli da ima nista sa nasljedstvom kada dodje do toga. Ne zeli da ima nista ni sa ostavinskim raspravama niti ga zanima kome ce ici nasljedstvo. Jednostavno nece da se petlja. Ni nuzni dio ili kako to vec ide, ne interesuje ga. Da li se moze otici kod notara, sud ili negdje drugo dati izjava, potpisati i to je to?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#569 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

Semsa Suljakovic wrote: 03/02/2021 20:12 Je li moguce odreci se od nasljedstva i kako. Recimo, svi su zivi i zdravi i bice 4 nasljednika. Jedan od nasljednika ne zeli da ima nista sa nasljedstvom kada dodje do toga. Ne zeli da ima nista ni sa ostavinskim raspravama niti ga zanima kome ce ici nasljedstvo. Jednostavno nece da se petlja. Ni nuzni dio ili kako to vec ide, ne interesuje ga. Da li se moze otici kod notara, sud ili negdje drugo dati izjava, potpisati i to je to?
Moze i to bi bilo najbolje.
Ako se ne pojavi na ostavinskoj automatski se prihvata svog dijela sto vam ne ide u prilog.
Svako se moze odreci svog nasljednog dijela kod notara ako da izjavu. Mora se naglasiti da se odrice u svoje i u ime svih drugih nasljednika iz njegovog reda.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#570 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

visuljak wrote: 03/02/2021 21:12 Mora se naglasiti da se odrice u svoje i u ime svih drugih nasljednika iz njegovog reda.
Samo malo pojasnjenje za citiranu recenicu:
Član 163
(1) Nasljednik se može odreći od naslijeđa izjavom u formi notarski obrađene isprave ili izjavom datom na zapisnik kod suda do donošenja prvostepene odluke.
(2) Odricanje važi i za potomke onoga koji se odrekao od naslijeđa ako nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.
(3) Ako su potomci maloljetni, za ovo odricanje nije potrebno odobrenje starateljskog organa.
(4) Nasljednik koji se odrekao od naslijeđa samo u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nasljednik.
(5) Ako se odreknu od naslijeđa svi nasljednici koji u trenutku smrti ostavitelja pripadaju najbližem nasljednom redu, na nasljedstvo se pozivaju nasljednici sljedećeg nasljednog reda. Za slučaj da se nasljedstva odreknu ostali nasljednici prvog nasljednog reda bračni drug ostaje u prvom nasljednom redu.

Dakle, izjava ovjerena kod notara da se odrice svog nasljednog dijela (tada se odricanje proteze i na njegove potomke) ili uz napomenu u izjavi da se odrice samo u svoje ime.
Potom, imovinu nasljedjuju preostali nasljednici, kao da ovaj odricatelj i ne postoji, sto znaci da ce nasljedni dio biti veci za svakog od preostalih nasljednika.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#571 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 04/02/2021 19:53
visuljak wrote: 03/02/2021 21:12 Mora se naglasiti da se odrice u svoje i u ime svih drugih nasljednika iz njegovog reda.
Samo malo pojasnjenje za citiranu recenicu:
Član 163
(1) Nasljednik se može odreći od naslijeđa izjavom u formi notarski obrađene isprave ili izjavom datom na zapisnik kod suda do donošenja prvostepene odluke.
(2) Odricanje važi i za potomke onoga koji se odrekao od naslijeđa ako nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.
(3) Ako su potomci maloljetni, za ovo odricanje nije potrebno odobrenje starateljskog organa.
(4) Nasljednik koji se odrekao od naslijeđa samo u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nasljednik.
(5) Ako se odreknu od naslijeđa svi nasljednici koji u trenutku smrti ostavitelja pripadaju najbližem nasljednom redu, na nasljedstvo se pozivaju nasljednici sljedećeg nasljednog reda. Za slučaj da se nasljedstva odreknu ostali nasljednici prvog nasljednog reda bračni drug ostaje u prvom nasljednom redu.

Dakle, izjava ovjerena kod notara da se odrice svog nasljednog dijela (tada se odricanje proteze i na njegove potomke) ili uz napomenu u izjavi da se odrice samo u svoje ime.
Potom, imovinu nasljedjuju preostali nasljednici, kao da ovaj odricatelj i ne postoji, sto znaci da ce nasljedni dio biti veci za svakog od preostalih nasljednika.
Slazem se.

Negdje sam procitao da ako se jednom odreknes u necije ime da nemas pravo vise na taj dio na koji si se odrekao.

Pimjer, umrla je majka, iza nje su ostale dvije kcerke koje se odricu svojih dijelova u korist oca. Umire i otac, pojavljuje se kcerka iz prvog braka i trazi svoj treci dio. Dobija ali nas upozorava notar(privatno) da ako hocemo mozemo traziti izuzimanje majcinog dijela. Kaze da bi to trajalo dugo i sva ta dokazivanja ali je izvodivo. Na kraju smo sve podijelili na troje.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#572 Re: Ostavinska rasprava

Post by high_volume »

leki hz wrote: 13/12/2020 23:14
Nismo ni mi plaćali kad mi je otac umro, ali tada je na sudu bila ostavinska i prešlo sve na mamu rahmetli. I mi smo morali posjedovni list izvaditi za vikendicu i platili 60 maraka. Niko nam nije ništa tražio iz poreske, ma ja sam totalni laik. Pa rekoh da upitam one koji više znaju. Doduše ne znam ni da li je mama išla u katastar, uglavnom sve je na njoj.
Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#573 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

high_volume wrote: 06/02/2021 09:25
leki hz wrote: 13/12/2020 23:14
Nismo ni mi plaćali kad mi je otac umro, ali tada je na sudu bila ostavinska i prešlo sve na mamu rahmetli. I mi smo morali posjedovni list izvaditi za vikendicu i platili 60 maraka. Niko nam nije ništa tražio iz poreske, ma ja sam totalni laik. Pa rekoh da upitam one koji više znaju. Doduše ne znam ni da li je mama išla u katastar, uglavnom sve je na njoj.
Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#574 Re: Ostavinska rasprava

Post by high_volume »

Guadalajara wrote: 06/02/2021 09:38
high_volume wrote: 06/02/2021 09:25
leki hz wrote: 13/12/2020 23:14
Nismo ni mi plaćali kad mi je otac umro, ali tada je na sudu bila ostavinska i prešlo sve na mamu rahmetli. I mi smo morali posjedovni list izvaditi za vikendicu i platili 60 maraka. Niko nam nije ništa tražio iz poreske, ma ja sam totalni laik. Pa rekoh da upitam one koji više znaju. Doduše ne znam ni da li je mama išla u katastar, uglavnom sve je na njoj.
Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
Gdje ću naći definiciju "posjeda", u kojem pravnom aktu BiH, ili "posjedovni list"?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#575 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

high_volume wrote: 06/02/2021 18:00
Guadalajara wrote: 06/02/2021 09:38
high_volume wrote: 06/02/2021 09:25

Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
Gdje ću naći definiciju "posjeda", u kojem pravnom aktu BiH, ili "posjedovni list"?
Mislim da su pravno imovinski...Nisam siguran.. al pogledaj te zakone....
Post Reply