Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#601 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

kleo70 wrote: 11/03/2021 12:29 :-)
hvala Vam na iskustvu, da li je slučaj "maj" auto na uvoznicu pa čeka oslobadjanje nakon 36 mjeseci...ili....
rado bih da cujem misljenje nekog ko zna. možda kuli1961 odgovori, stičem dojam da je ekspert za pravo.
Ukoliko po zakonu mogu biti oslobodjena carinskih dazbina, dobijanjem Rješenja o nasledjivanju 36 mjeseci od dana uvoza, neću ga ni voziti ni registrovati godinu dana jer para za carinu nemam a ni kupaca nema upravo zbog tog.
Stalo mi je da na bilo koji način zadržim auto bez plaćanja dadzbina.
Hvala na komplimentu, mada nisam nikakav ekspert, vec sam u struci dugo, pa nastojim pomoci ljudima u onoj oblasti koja mi je bliska, nista vise.
Nazalost, ne mogu vam pomoci u vasem konkretnom problemu- time se nikad nisam bavio.
Obzirom da zivim u RS, zakonodavstvo FBiH (pretpostavljam da ste iz FBIH) u ovoj oblasti mi je potpuno nepoznato.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#602 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

nikeze wrote: 25/06/2021 11:27 Ako je umrla osoba posjedovala više nekretnina npr. stan i dva placa, postoji li mogućnost da se jedan od dva nasljednika odrekne stana kako bi drugi nasljednik naslijedio stan 1/1. Placeve bi dijelili popola.
Znači prvi nasljednik bi se odrekao stana u korist drugog nasljenika.
O ovom pitanju, vidi moju prepisku sa clanom @visuljak od 09.02, u kojoj formi to uraditi (ustupanje)- dakle, moze
User avatar
okanomalo
Posts: 911
Joined: 09/01/2015 16:10

#603 Re: Ostavinska rasprava

Post by okanomalo »

NediM17 wrote: 13/12/2020 21:44 http://www.pkbd.ba/test/pdf/Pravilnik%2 ... %20lat.pdf

Član 7, nagrada notaru ide prema vrijednosti imovine.
Prvi nasljedni red, a to ste ti i brat iza majke, ne plaća nikakav porez na nekretnine.
da li nagrada za notara ide i visina stednje? poslije smrti supruga ja i kcerka smo nasljednici stana i nesto novca (orocena stednja) na knjizici.danas sam dobila dopis za rociste kod notara.od mene trazi da prikupim sve dokumente( potvrda od banke, zk izvadak za stan).malo me cudi da oni to sluzbeno ne traze.gdje vadim izvadak zk za stan i koliko dugo se ceka potvrda?
ja sam u centru a dali mi notara u hadzicima.smjesno.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#604 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

okanomalo wrote: 13/07/2021 12:31
NediM17 wrote: 13/12/2020 21:44 http://www.pkbd.ba/test/pdf/Pravilnik%2 ... %20lat.pdf

Član 7, nagrada notaru ide prema vrijednosti imovine.
Prvi nasljedni red, a to ste ti i brat iza majke, ne plaća nikakav porez na nekretnine.
da li nagrada za notara ide i visina stednje? poslije smrti supruga ja i kcerka smo nasljednici stana i nesto novca (orocena stednja) na knjizici.danas sam dobila dopis za rociste kod notara.od mene trazi da prikupim sve dokumente( potvrda od banke, zk izvadak za stan).malo me cudi da oni to sluzbeno ne traze.gdje vadim izvadak zk za stan i koliko dugo se ceka potvrda?
ja sam u centru a dali mi notara u hadzicima.smjesno.
U sudu, samo moraš kupiti taksu. Poneseš taksu i na šalter i odmah će ti dati ZK.

Za banku i potvrde ponesi dokumente. Taj poziv na ročište. Mislim da i to mogu za dan-dva završiti.
amar_no1
Posts: 41
Joined: 22/02/2011 22:57

#605 Re: Ostavinska rasprava

Post by amar_no1 »

Na koji naci se odredi cijena ostavinske rasprave da li je fiksna ili to ima neki drugi naci
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#606 Re: Ostavinska rasprava

Post by simbabimba »

amar_no1 wrote: 13/07/2021 16:05 Na koji naci se odredi cijena ostavinske rasprave da li je fiksna ili to ima neki drugi naci
Notari sami procijene na osnovu vrijednosti nasljedstva. Barem je u nasem slucaju tako bilo. Sto bi se reklo, okerape kako im je ceif, niko ih ne kontorlise rade sta hoce i kako hoce.
User avatar
simbabimba
Posts: 719
Joined: 18/03/2008 09:35

#607 Re: Ostavinska rasprava

Post by simbabimba »

okanomalo wrote: 13/07/2021 12:31
NediM17 wrote: 13/12/2020 21:44 http://www.pkbd.ba/test/pdf/Pravilnik%2 ... %20lat.pdf

Član 7, nagrada notaru ide prema vrijednosti imovine.
Prvi nasljedni red, a to ste ti i brat iza majke, ne plaća nikakav porez na nekretnine.
da li nagrada za notara ide i visina stednje? poslije smrti supruga ja i kcerka smo nasljednici stana i nesto novca (orocena stednja) na knjizici.danas sam dobila dopis za rociste kod notara.od mene trazi da prikupim sve dokumente( potvrda od banke, zk izvadak za stan).malo me cudi da oni to sluzbeno ne traze.gdje vadim izvadak zk za stan i koliko dugo se ceka potvrda?
ja sam u centru a dali mi notara u hadzicima.smjesno.
Vise toga oko notara je smijesno odnosno tragicno. Npr to sto traze da ljudi sami prikupljaju dokumente i prijavljuju bankovne racune nema blage veze sa zivotom, zar nije moguce da neko ima tajni stedni racun ili bilo kakvu imovinu za koju mu srodnici (djeca npr) ne znaju. To bi obavezno notari sluzbenim putem trebali provjeravati kao i postojanje eventualnog testamenta, ali niko od njih to ne radi, ublehasi pravi uzimaju pare nizasta uzas.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#608 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

simbabimba wrote: 13/07/2021 16:45 To bi obavezno notari sluzbenim putem trebali provjeravati kao i postojanje eventualnog testamenta, ali niko od njih to ne radi, ublehasi pravi uzimaju pare nizasta uzas.
Koji je to ' sluzbeni put'... mislish da se na google, klikne ime, i da izadju svi podaci... :zoka:

Taj posao rade advokati, tj pomocnici adv. ali, opet im trazeni mora dostaviti listu... banaka... listu, sta je na imenu umrlog itd..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#609 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

@moonca stash mi ostaviti :pisnula:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#610 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 13/07/2021 20:03 @moonca stash mi ostaviti :pisnula:
Lijepe zelje..😘🤗
.. ti bash sigurn, da cu ja prva..😇
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#611 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 13/07/2021 20:14
Guadalajara wrote: 13/07/2021 20:03 @moonca stash mi ostaviti :pisnula:
Lijepe zelje..😘🤗
.. ti bash sigurn, da cu ja prva..😇
Hvala ti puno🤗🤭😘

Pa neka bude po redu 😹😆
NediM17
Posts: 21507
Joined: 05/11/2009 11:49

#612 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

okanomalo wrote: 13/07/2021 12:31
NediM17 wrote: 13/12/2020 21:44 http://www.pkbd.ba/test/pdf/Pravilnik%2 ... %20lat.pdf

Član 7, nagrada notaru ide prema vrijednosti imovine.
Prvi nasljedni red, a to ste ti i brat iza majke, ne plaća nikakav porez na nekretnine.
da li nagrada za notara ide i visina stednje? poslije smrti supruga ja i kcerka smo nasljednici stana i nesto novca (orocena stednja) na knjizici.danas sam dobila dopis za rociste kod notara.od mene trazi da prikupim sve dokumente( potvrda od banke, zk izvadak za stan).malo me cudi da oni to sluzbeno ne traze.gdje vadim izvadak zk za stan i koliko dugo se ceka potvrda?
ja sam u centru a dali mi notara u hadzicima.smjesno.
Sve ulazi, sa novcem je najlakše, a nekretnine ide pogađanje k'o na pijaci.

https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/p ... u-FBiH.pdf
User avatar
Crni cvijet
Posts: 137
Joined: 16/11/2009 19:51

#613 Re: Ostavinska rasprava

Post by Crni cvijet »

Da provjerim, ako neko zna, da li je potrebno direktno ostaviti testament ili nesto slicno ako osoba ima jedno dijete kao nasljednika, bez supruznika, druge djeca itd? Ili to ide po automatizmu i nasljednim redovima? Ze do kanton je u pitanju. Takodjer, da li se po automatizmu/sluzbenoj duznosti to vrsi ili neko treba zatraziti ostavinsku? Hvala puno! :)
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#614 Re: Ostavinska rasprava

Post by kica »

Pa ako je samo jedno dijete i ako nema drugih nasljednika ne treba testament.

Sa druge strane trebalo bi ici po sluzenoj duznosti, ako se znaju adrese djeteta da mu se uruci poziv za ostavinsku, obicno to bude problem... stim u vezi moze se nasljednik malo i ukljuciti.
User avatar
Crni cvijet
Posts: 137
Joined: 16/11/2009 19:51

#615 Re: Ostavinska rasprava

Post by Crni cvijet »

kica wrote: 20/08/2021 21:23 Pa ako je samo jedno dijete i ako nema drugih nasljednika ne treba testament.

Sa druge strane trebalo bi ici po sluzenoj duznosti, ako se znaju adrese djeteta da mu se uruci poziv za ostavinsku, obicno to bude problem... stim u vezi moze se nasljednik malo i ukljuciti.
Hvala puno!
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#616 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

Ja koliko laički razumijem materiju, testament može uvijek neko osporiti povodom nužnog dijela.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#617 Re: Ostavinska rasprava

Post by kica »

u-pet-deka wrote: 25/08/2021 15:05 Ja koliko laički razumijem materiju, testament može uvijek neko osporiti povodom nužnog dijela.
Dobro je sto kao laik ucestvujes u strucnim temama :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#618 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

:-)
koliko je strucna.. svi su u praksi.. proshli trazenu proceduru..

..... a, strucnjaci..................... i najmanje pishu ovdje.. :zoka: nema dzaba savjeta.. :novine:
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#619 Re: Ostavinska rasprava

Post by u-pet-deka »

kica wrote: 25/08/2021 16:58
u-pet-deka wrote: 25/08/2021 15:05 Ja koliko laički razumijem materiju, testament može uvijek neko osporiti povodom nužnog dijela.
Dobro je sto kao laik ucestvujes u strucnim temama :lol:

Ma ja, ja sam stručni laik samo radi formalnosti :serbo:
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#620 Re: Ostavinska rasprava

Post by lotPi »

Pozdrav i nadam se da ce mi neko moci dati upute ili savjet kako se u BiH (rs) sada tretira sijedeca situacija:

Otac moje supruge i njene sestre je nedavno preminuo a zivio je u jednoj od zapadnih zemalja.
Mi takodjer zivimo u jednoj od zapadnih zemalja.

Moia supruga i njena sestra su djeca iz prvog braka i zivjeli su zajedno da ocem u bracnoj zajednici njihove mame i oca 8 tj, 10 godina.
Poslije rastave braka njihov otac se ponovo zeni i stice jedno dijete sa novom zenom sa kojom zivi do kraja njegovog zivota.
On/ oni su imali imovinu (penziju i stan) u BiH kao i u drzavi u kojoj je zivio i preminuo. Taj stan je kasnije zamijenjen ili prodan za zemljiste i malu kucu u FBiH koja je kasnije dogradjena.

Pitanje je ko pokrece imovinsku raspravu i na koji nacin da moja supruga sazna sta sve sadrzi ostavinska masa kao i na koju imovinu ima pravo kao dijete?
Pitanje se postavlja iz razloga sto je moja supruga dobila zahtjev (preko notara iz BiH) da se odrekne svog dijela nasljedstva da bi "ubrzao" proces i da bi ona kasnije od osobe u cije ime bi se trebala odreci nasljedstva to kanije podijelila sa njima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#621 Re: Ostavinska rasprava

Post by _BataZiv_0809 »

Nije ti to bas pitanje za foruma dok dobijas takav upit od notara. Ocigledno je da imate neki drugi dogovor oko raspodjele imovine dok se nude te varijante. Ili imaju ostali nasljednici a vama niko nista ne govori.

Nadzivjeli bracni partner nasljedjuje 1/2, a djeca dijele drugu 1/2, to je osnovna postavka, a onda ima puno varijacija na temu koje ce ti objasniti notar ili advokat kojeg trebas angazovat i kojem ces i prezentovati dokumentaciju. Ovo je sve prica ugrubo i uprazno rekao bih.

Sretno.
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#622 Re: Ostavinska rasprava

Post by lotPi »

_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 10:33 Nije ti to bas pitanje za foruma dok dobijas takav upit od notara. Ocigledno je da imate neki drugi dogovor oko raspodjele imovine dok se nude te varijante. Ili imaju ostali nasljednici a vama niko nista ne govori.

Nadzivjeli bracni partner nasljedjuje 1/2, a djeca dijele drugu 1/2, to je osnovna postavka, a onda ima puno varijacija na temu koje ce ti objasniti notar ili advokat kojeg trebas angazovat i kojem ces i prezentovati dokumentaciju. Ovo je sve prica ugrubo i uprazno rekao bih.

Sretno.
Hvala :)

Najgore je da ne postoji mojoj supruzi poznati dogovor :)

Dobili smo poruku sa dokumentom od jedne strane u postupku, koji je sastavio notar, da potpisemo i u kojem moja supruga prihvata te se odrice nasljedstva i potvrduje da joj je poznata ostavinska masa. Ona pojma nema sta je sve u ostavinskoj masi.


Posto je vec notar u igri je li moguce da je ostavinska rasprava vec otvorena bez znanja moje supruge i njene sestre?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#623 Re: Ostavinska rasprava

Post by _BataZiv_0809 »

lotPi wrote: 31/08/2021 12:00
_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 10:33 Nije ti to bas pitanje za foruma dok dobijas takav upit od notara. Ocigledno je da imate neki drugi dogovor oko raspodjele imovine dok se nude te varijante. Ili imaju ostali nasljednici a vama niko nista ne govori.

Nadzivjeli bracni partner nasljedjuje 1/2, a djeca dijele drugu 1/2, to je osnovna postavka, a onda ima puno varijacija na temu koje ce ti objasniti notar ili advokat kojeg trebas angazovat i kojem ces i prezentovati dokumentaciju. Ovo je sve prica ugrubo i uprazno rekao bih.

Sretno.
Hvala :)

Najgore je da ne postoji mojoj supruzi poznati dogovor :)

Dobili smo poruku sa dokumentom od jedne strane u postupku, koji je sastavio notar, da potpisemo i u kojem moja supruga prihvata te se odrice nasljedstva i potvrduje da joj je poznata ostavinska masa. Ona pojma nema sta je sve u ostavinskoj masi.


Posto je vec notar u igri je li moguce da je ostavinska rasprava vec otvorena bez znanja moje supruge i njene sestre?
Ako je pokrenuta ostavinska rasprava trebali biste dobiti poziv na kucnu adresu. Ne potpisujte nista. Najbolje je da date punomoc advokatu da ganja za vas. Na forumu ces dobiti polutacne informacije dokonih ljudi koji kao ni ti ne zive ovdje ali zato "znaju" zakone napamet....
User avatar
lotPi
Posts: 496
Joined: 19/09/2005 13:59

#624 Re: Ostavinska rasprava

Post by lotPi »

_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 12:10
lotPi wrote: 31/08/2021 12:00

Hvala :)

Najgore je da ne postoji mojoj supruzi poznati dogovor :)

Dobili smo poruku sa dokumentom od jedne strane u postupku, koji je sastavio notar, da potpisemo i u kojem moja supruga prihvata te se odrice nasljedstva i potvrduje da joj je poznata ostavinska masa. Ona pojma nema sta je sve u ostavinskoj masi.


Posto je vec notar u igri je li moguce da je ostavinska rasprava vec otvorena bez znanja moje supruge i njene sestre?
Ako je pokrenuta ostavinska rasprava trebali biste dobiti poziv na kucnu adresu. Ne potpisujte nista. Najbolje je da date punomoc advokatu da ganja za vas. Na forumu ces dobiti polutacne informacije dokonih ljudi koji kao ni ti ne zive ovdje ali zato "znaju" zakone napamet....
Thanks :)
statixx
Posts: 8768
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#625 Re: Ostavinska rasprava

Post by statixx »

_BataZiv_0809 wrote: 31/08/2021 10:33
Nadzivjeli bracni partner nasljedjuje 1/2, a djeca dijele drugu 1/2, to je osnovna postavka,

Sretno.
Koliko znam nasljedjuju jednako.
Post Reply