Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
maira
Posts: 68
Joined: 02/03/2012 19:54

#401 Re: Ostavinska rasprava

Post by maira »

Ima penzija. Mogu li ja prodati imovinu? On ce vjerovatno tuziti. Nece sada, prvo ce otezati ostavinski postupak
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#402 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

maira wrote:Ima penzija. Mogu li ja prodati imovinu? On ce vjerovatno tuziti. Nece sada, prvo ce otezati ostavinski postupak
Onda ce samo taj (vjerovatno jedan ili dva) iznosa penzije biti predmet raspodjele u ostavinskom postupku.
Neovisno od trajanja postupka, izganjaj upis prava svojine i upis posjeda na sebe (ako si ti davalac izdrzavanja po ugovoru) i cim budes upisana, mozes dalje prometovati.
Sve ovo iz razloga, sto ta nepokretna imovina iz ug. o doz. izdrzavanju NIJE i NE MOZE biti predmet ostavinskog postupka.
maira
Posts: 68
Joined: 02/03/2012 19:54

#403 Re: Ostavinska rasprava

Post by maira »

Vec je upisano u zk i katastar.
Predmet ce biti vracun sudu. Da li to zbaci da ostavinski prelazi na sud ili ide neka tuzba ,sta li vec?Mogu li ja da se ne pojavim na ostavinskom posto je mjestu gdje je ostavinski i moje mjesto zivljenja daleko,takodje 3 djece i posao?
Ima li on pravo da trazi nuzni dio?
Moze li on mene tuziti i kako moze osporiti ugov.o doz. Izd.,jer ja ne planiram da njemu idem na sud i da se s njim dokazujem?
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#404 Re: Ostavinska rasprava

Post by Porodice Foht »

Maraschino wrote:
maira wrote:Ostavinski postupak zakazan, nasljednik ne dolazi vec okolo pokazuje nekakav papir (Bog te pitao kakav jer je manipulator )
Ja imam ugovor o dozivotnom izdrzavanju i imovina je vec upisana u zk i katastar
Da napomenem da je ostavinski za majku naslijedjeno od oca
Ostavinski postupak sam pokrenula jer sam htjela da stavimo tacku na sve (postoji penzija jer se ova drzava pobrinula da puni budzet i svadja ljude)
Mene zanima sta ce se desit jer on ni dostavnicu nece da potpise jer zna da ako je potpise rjesava se bez njega
Predmet je kod notara koji je radio ugovor o dozivotnom izdrzavanju
Citam 3 godine moze tuziti pa nekakvih 20 godina. Nista meni nije jasno sta se tu moze desit
Pripremi se da ovo nece ici lahko. Ako je on ''nasljednik''(po nekom osnovu/sin) taj isti ima pravo na nuzni dio bez obzira na sve okolnosti.
Je li taj “nuzni dio” 1/16 nasljedstva po pozitivnim zakonskim propisima BiH?
maira
Posts: 68
Joined: 02/03/2012 19:54

#405 Re: Ostavinska rasprava

Post by maira »

Kakav sad 1/16 nuzni dio?
maira
Posts: 68
Joined: 02/03/2012 19:54

#406 Re: Ostavinska rasprava

Post by maira »

kuli1961 wrote:Ugovor o dozivotnom izdrzavanju nije nasljednopravni ugovor. Teretan je, sto znaci da obe ugovorne strane imaju prava, ali i obaveze- ili obe imaju "davanja"- davalac izdrzavanja daje izdrzavanje (novac i drugo), primalac izdrzavanja "daje" (prenosi) vlasnistvo na imovini na davaoca izdrzvanja. Zbog toga, mislim da kod ovakvog ugovora nema price oko povrede nuznog nasljednog dijela.
Prenos prava svojine sa primaoca na davaoca moze biti u casu zakljucenja ugovora, a moze biti i odgodjen do casa smrti primaoca izdrzavanja. Ono sto je najbitnije, Z. o nasljedjivanju F BIH je izricito propisao da ovakav ugovor NE ULAZI u ostavinsku masu (tj. imovinu koja postoji u casu smrti ostavioca)- član 146 stav 6. Z o nasljedjivanju F BIH!!!!.

Zbog toga, lice koje oznacavas kao "nasljednik koji ne dolazi na ostavinsku raspravu" -NIJE NASLJEDNIK. Posto je u tvom slucaju ugovor "evidentiran" u zk. ulosku i katastru (vjerovatno u formi zabilješbe ili predbiljezbe, sama cinjenica smrti primaoca izdrzavanja+IMKU(izvod iz maticne knjige umrlih)=upis svojine u tvoju korist, kao davaoca izdrzvanja. Naravno, tehniku ovog provodjenja vidi u gruntovnici/katastru.

Bez obzira sto si pokrenula ostavinski postupak, to ukoliko nema druge imovine- ostavina se nece raspravljati, jer nema ostavinske mase- predmeta ostavine. Izreka rjesenja ce glasiti- "nece se raspravljati zaostavstina iza preminule....."

Moues raspolagati imovinom, a tuzba ne prekida ostavinski postupak, koji je i bespredmetan, jer se nema sta raspravljati, makar u dijelu imovine obuhvacene ugovorom.
Hvala na predobrom objasnjenju.
Mozes li mi reci sta da radim sa predmetom kod notara je. Kako da ga vratim sudu jer ce predpostavljam notarske usluge puno kostati pa bih da vratim sudu? Onda se ni ja necu nikad pojaviti na sudu pa neka sud rjesava bez nas. Moze li tako?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#407 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

maira wrote:
kuli1961 wrote:Ugovor o dozivotnom izdrzavanju nije nasljednopravni ugovor. Teretan je, sto znaci da obe ugovorne strane imaju prava, ali i obaveze- ili obe imaju "davanja"- davalac izdrzavanja daje izdrzavanje (novac i drugo), primalac izdrzavanja "daje" (prenosi) vlasnistvo na imovini na davaoca izdrzvanja. Zbog toga, mislim da kod ovakvog ugovora nema price oko povrede nuznog nasljednog dijela.
Prenos prava svojine sa primaoca na davaoca moze biti u casu zakljucenja ugovora, a moze biti i odgodjen do casa smrti primaoca izdrzavanja. Ono sto je najbitnije, Z. o nasljedjivanju F BIH je izricito propisao da ovakav ugovor NE ULAZI u ostavinsku masu (tj. imovinu koja postoji u casu smrti ostavioca)- član 146 stav 6. Z o nasljedjivanju F BIH!!!!.

Zbog toga, lice koje oznacavas kao "nasljednik koji ne dolazi na ostavinsku raspravu" -NIJE NASLJEDNIK. Posto je u tvom slucaju ugovor "evidentiran" u zk. ulosku i katastru (vjerovatno u formi zabilješbe ili predbiljezbe, sama cinjenica smrti primaoca izdrzavanja+IMKU(izvod iz maticne knjige umrlih)=upis svojine u tvoju korist, kao davaoca izdrzvanja. Naravno, tehniku ovog provodjenja vidi u gruntovnici/katastru.

Bez obzira sto si pokrenula ostavinski postupak, to ukoliko nema druge imovine- ostavina se nece raspravljati, jer nema ostavinske mase- predmeta ostavine. Izreka rjesenja ce glasiti- "nece se raspravljati zaostavstina iza preminule....."

Moues raspolagati imovinom, a tuzba ne prekida ostavinski postupak, koji je i bespredmetan, jer se nema sta raspravljati, makar u dijelu imovine obuhvacene ugovorom.
Hvala na predobrom objasnjenju.
Mozes li mi reci sta da radim sa predmetom kod notara je. Kako da ga vratim sudu jer ce predpostavljam notarske usluge puno kostati pa bih da vratim sudu? Onda se ni ja necu nikad pojaviti na sudu pa neka sud rjesava bez nas. Moze li tako?
Zaista ne znam kako tačno u praksi izgleda zahtijevanje od notara da on ne odlucuje u ostavinskm predmetu. Po "slovu i duhu" zakona o nasljedjivanju F BiH, to bi mogla biti prosta izjava nasljednika na zapisnik kod notara (odes samoinicijativno ili dogovoris tacan termin, nalsjednici mogu davati izjave odvojeno, nije potrebno istovremeno pristustvo oba nasljednika- ili podnesak notaru, s pozivom na broj predmeta- da trazis da spis vrati ostavinskom sudu, od koga trazis da sud nastavi i sprovede ostavinu. Troškovi- ne bi smjelo da budu ista veci nego pred sudom! To je tvoj zaradjeni novac, zato otvoreno pitaj notara- koliko ce kostati da on zavrsi postupak i od cega se tacno sastoji trazena suma. mora ti dati tacan pregled i strukturu sume.
Sama cinjenica da si notaru predocila ugovor o dozivotnom izdrz. sa izvrsenom /zabiljezbom/predbiljezbom u zk ul i katastru, tog notara je odavno morala opredijeliti da donese ostavinsko rješenje da se u dijelu nekretnina ostavina nece raspravaljati, jer nema ostavinske mase- nekretina. Pored toga, ako je drugi nasljednik (ovaj sto "mase" nekim ispravama po ulici a ne pred notarom" uredno pozvan pred notara, a ne odaziva se pozivu, je dovoljno da mu notar rjesenjem uruci zakonski nasljedni dio onoga sto moze biti ostavinska masa- npr. ta neisplacena penzija. A to, po svoj prilici tebi nije vrijedno da se zamajavas u tom postupku. Dakle, ako je ovaj drugi nasljednik uredno pozvan a ne pojavljuje se, moze se osnovano sumnjati u znanje notara, sto bi mogao biti dobar razlog da se spis vrati ostavinskom sudu ili da taj ostavinski postupak pred sudom jednostavno ignorises. Mozda ima jos neka finesa, specificnost u spisu, koju nisi ovdje navela, a koja moze stvar drugacije odrediti, ovo ti pisem na osnovu tvog opisa i stanja, pa se utoliko ogranicavam.
maira
Posts: 68
Joined: 02/03/2012 19:54

#408 Re: Ostavinska rasprava

Post by maira »

On mase i ne uzima poziv. Tako da bez toga nista
Pisat cu ti privatno
P.S. nadam se da si dobio poruku
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#409 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

maira wrote:On mase i ne uzima poziv. Tako da bez toga nista
Pisat cu ti privatno
P.S. nadam se da si dobio poruku
ne, nema ništa u PP, tj. nisam dobio poruku
maira
Posts: 68
Joined: 02/03/2012 19:54

#410 Re: Ostavinska rasprava

Post by maira »

Posaljite vi meni poruku. Izgleda da i nisam znala poslat
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#411 Re: Ostavinska rasprava

Post by Porodice Foht »

maira wrote:Kakav sad 1/16 nuzni dio?
Mozda nije najbolja rijec, mislio sam na dio koji je zakonski neotudjiv i pripada nasljedniku cak i ako je testamentom izbacen. Tako sam cuo ali evo nikako da dobijem potvrdu. Po serijatu jeste tako, receno mi je ali sada pricamo o zakonu jedne sekularne zemlje.
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#412 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Porodice Foht wrote:
maira wrote:Kakav sad 1/16 nuzni dio?
Mozda nije najbolja rijec, mislio sam na dio koji je zakonski neotudjiv i pripada nasljedniku cak i ako je testamentom izbacen. Tako sam cuo ali evo nikako da dobijem potvrdu. Po serijatu jeste tako, receno mi je ali sada pricamo o zakonu jedne sekularne zemlje.
Nuznog dijela nema kod ugovora o dozivotnom izdrzavanju, Kako je i sta uredjeno u serijatskom ili u pravu neke druge religije je nebitno.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#413 Re: Ostavinska rasprava

Post by Maraschino »

kuli1961 wrote:
Porodice Foht wrote:
maira wrote:Kakav sad 1/16 nuzni dio?
Mozda nije najbolja rijec, mislio sam na dio koji je zakonski neotudjiv i pripada nasljedniku cak i ako je testamentom izbacen. Tako sam cuo ali evo nikako da dobijem potvrdu. Po serijatu jeste tako, receno mi je ali sada pricamo o zakonu jedne sekularne zemlje.
Nuznog dijela nema kod ugovora o dozivotnom izdrzavanju, Kako je i sta uredjeno u serijatskom ili u pravu neke druge religije je nebitno.
Ima li nuznog dijela ako se pokajem?

Jedan roditelj umro a ja taj dio sto me pripada dao drugom roditelju uz obecanje da ce on to jednom sve regulisati kada sve bude na njemu. Sve je na njemu ali je zaboravio ''sta je obecao''.(jedan primjer). Mogu li jos uvijek traziti nuzni dio?
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#414 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Ima li nuznog dijela ako se pokajem?
Jedan roditelj umro a ja taj dio sto me pripada dao drugom roditelju uz obecanje da ce on to jednom sve regulisati kada sve bude na njemu. Sve je na njemu ali je zaboravio ''sta je obecao''.(jedan primjer). Mogu li jos uvijek traziti nuzni dio?
[/quote]
Tesko- ostavina je raspravljena, rjesenje o nasljedjivanju je vjerovatno donijeto i postalo pravosnazno, a dali ste nasljednicku izjavu kojom se prihvatate svog dijela i ustupate ga drugom nasljedniku. Kakva god Vasa nasljednicka izjava bila, neopoziva je, osim sto se moze pobijati pred sudom zbog mana volje- sila, prijetnja, prinuda, a malo je vjerovatno da vas je neko prinudio da date nasljednicku izjavu koja ne odgovara vasoj stvarnoj volji. Povrh svega, nuzni nasljedni dio stupa na scenu kada se radi o testamentarnom nasljedjivanju, a ne o zakonskom.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#415 Re: Ostavinska rasprava

Post by Maraschino »

:thumbup:
John Cleese
Posts: 37281
Joined: 25/05/2010 18:30

#416 Re: Ostavinska rasprava

Post by John Cleese »

Porodice Foht wrote:
maira wrote:Kakav sad 1/16 nuzni dio?
Mozda nije najbolja rijec, mislio sam na dio koji je zakonski neotudjiv i pripada nasljedniku cak i ako je testamentom izbacen. Tako sam cuo ali evo nikako da dobijem potvrdu. Po serijatu jeste tako, receno mi je ali sada pricamo o zakonu jedne sekularne zemlje.
Nuzni dio za nasljednike iz prvog nasljednog reda je polovina dijela imovine koji bi im pripao po zakonskom redu nasljedjivanja.
Ostavitelj moze iskljuciti nasljednika iz nasljedstva, ukoliko za takvo sto postoji valjan razlog (vidi clan 45. Zakona o nasljedjivanju) i ispunjeni su odredjeni uvjeti (vidi clan 46.) - teret dokazivanja da je iskljucenje iz nasljedstva opravdano lezi na onome ko se na iskljucenje poziva.

Imovina koja je predmet valjanog ugovora o dozivotnom izdrzavanju ne ulazi u ostavinsku masu primatelja izdrzavanja (vidi clan 146.)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... oni/43.htm
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2829
Joined: 14/01/2019 04:56

#417 Re: Ostavinska rasprava

Post by Porodice Foht »

John Cleese wrote:
Porodice Foht wrote:
maira wrote:Kakav sad 1/16 nuzni dio?
Mozda nije najbolja rijec, mislio sam na dio koji je zakonski neotudjiv i pripada nasljedniku cak i ako je testamentom izbacen. Tako sam cuo ali evo nikako da dobijem potvrdu. Po serijatu jeste tako, receno mi je ali sada pricamo o zakonu jedne sekularne zemlje.
Nuzni dio za nasljednike iz prvog nasljednog reda je polovina dijela imovine koji bi im pripao po zakonskom redu nasljedjivanja.
Ostavitelj moze iskljuciti nasljednika iz nasljedstva, ukoliko za takvo sto postoji valjan razlog (vidi clan 45. Zakona o nasljedjivanju) i ispunjeni su odredjeni uvjeti (vidi clan 46.) - teret dokazivanja da je iskljucenje iz nasljedstva opravdano lezi na onome ko se na iskljucenje poziva.

Imovina koja je predmet valjanog ugovora o dozivotnom izdrzavanju ne ulazi u ostavinsku masu primatelja izdrzavanja (vidi clan 146.)

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... oni/43.htm
:thumbup: Nisam znao.
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#418 Re: Ostavinska rasprava

Post by LeeLooSA »

ako je nekretnina 1/2 i jedan bracni drug umre - da li prezivjeli bracni drug nasljedjuje polovinu od polovine umrlog, a ostali nasljednici drugu polovinu?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#419 Re: Ostavinska rasprava

Post by Maraschino »

LeeLooSA wrote:ako je nekretnina 1/2 i jedan bracni drug umre - da li prezivjeli bracni drug nasljedjuje polovinu od polovine umrlog, a ostali nasljednici drugu polovinu?
da
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#420 Re: Ostavinska rasprava

Post by LeeLooSA »

Maraschino wrote:
LeeLooSA wrote:ako je nekretnina 1/2 i jedan bracni drug umre - da li prezivjeli bracni drug nasljedjuje polovinu od polovine umrlog, a ostali nasljednici drugu polovinu?
da
Hvala!

A ako je nekretnina 1/1, nadzivljeli bracni drug nasljedjuje samo polovinu, a drugu polovinu ostali nasljednici? Ako sam dobro razumjela, u slucaju vlasnistva 1/2 bracni drug ipak nasljedjue vise nego sto bi naslijedio u slucaju 1/1?
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#421 Re: Ostavinska rasprava

Post by gidra »

LeeLooSA wrote:
Maraschino wrote:
LeeLooSA wrote:ako je nekretnina 1/2 i jedan bracni drug umre - da li prezivjeli bracni drug nasljedjuje polovinu od polovine umrlog, a ostali nasljednici drugu polovinu?
da
Hvala!

A ako je nekretnina 1/1, nadzivljeli bracni drug nasljedjuje samo polovinu, a drugu polovinu ostali nasljednici? Ako sam dobro razumjela, u slucaju vlasnistva 1/2 bracni drug ipak nasljedjue vise nego sto bi naslijedio u slucaju 1/1?
Ako je nekretnina 1/1 na bracnom drugu, ili novcani iznosi, auto itd, i ako se je to steklo u braku, bez obzira što je 1/1 na umrlom bračnom drugu to je bračna stečevina i pripada oboma po 1/2. Znači nasljednici će dijeliti pola od 1/2 (znači tvoje će biti 3/4 a ostali nasljednici će dijeliti 1/4, a ovo je u slučaju ako umrli bračni drug nema djecu). Ali dokazivanje bračne stečevine se dokazuje u parničnom postupku...jedino nekretnine koje je umrli bračni drug naslijedio za svog života ne ulaze u bračnu stečevinu. Sve ostalo se može dokazivati, pogotovo ako ste dugo godina u braku.
LeeLooSA
Posts: 231
Joined: 22/05/2007 14:01
Location: SA

#422 Re: Ostavinska rasprava

Post by LeeLooSA »

To je ono sto me zanimalo. Hvala na odgovoru!
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#423 Re: Ostavinska rasprava

Post by lorente »

pozdrav ljudi, dobio sam poziv na rociste za raspravljanje zaostavstine...pise mi u vezi dostavljanja isprava za nekretnine ostavitelja, da trebam dostaviti posjedovne listove iz katastra opcine? dvije kuce su u pitanju, koje su kao bile u vlasnistvu nane,bake, iza koje se vodi ostavinski postupak..medjutim na stranici katastar.ba sam vidio da pise ime od rahmetli dede, koji je umro davnoo..u katastru su kuce na njemu jos? sta sad ja trebam traziti u opcini? ima li neko iskustva sa ovim rocistima?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#424 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

lorente wrote:pozdrav ljudi, dobio sam poziv na rociste za raspravljanje zaostavstine...pise mi u vezi dostavljanja isprava za nekretnine ostavitelja, da trebam dostaviti posjedovne listove iz katastra opcine? dvije kuce su u pitanju, koje su kao bile u vlasnistvu nane,bake, iza koje se vodi ostavinski postupak..medjutim na stranici katastar.ba sam vidio da pise ime od rahmetli dede, koji je umro davnoo..u katastru su kuce na njemu jos? sta sad ja trebam traziti u opcini? ima li neko iskustva sa ovim rocistima?
jel' bila ostavinska -kada je dedo umro...
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#425 Re: Ostavinska rasprava

Post by lorente »

moonca wrote:
lorente wrote:pozdrav ljudi, dobio sam poziv na rociste za raspravljanje zaostavstine...pise mi u vezi dostavljanja isprava za nekretnine ostavitelja, da trebam dostaviti posjedovne listove iz katastra opcine? dvije kuce su u pitanju, koje su kao bile u vlasnistvu nane,bake, iza koje se vodi ostavinski postupak..medjutim na stranici katastar.ba sam vidio da pise ime od rahmetli dede, koji je umro davnoo..u katastru su kuce na njemu jos? sta sad ja trebam traziti u opcini? ima li neko iskustva sa ovim rocistima?
jel' bila ostavinska -kada je dedo umro...
Nema pojma to je bilo u ratu... Valjda je sve preslo na nanu, ali nije u knjigama upisano.. sada iza nje ima njena kcerka i dvoje djece od sina
Post Reply