Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#201 Re: Ostavinska rasprava

Post by La_Forge »

Ona je prodala nekretnine za zivota. Mislim da u gruntu nema nista.

Sporan je novac od prodaje tih nekretnina, to je valjda na njenom racunu.

Da li za testament provjeravm u pisarnici takodjer ili?
ZPP
Posts: 488
Joined: 16/02/2013 10:13

#202 Re: Ostavinska rasprava

Post by ZPP »

Mislim da jeste. Ako nije, uputit će te gdje ćeš provjeriti.
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#203 Re: Ostavinska rasprava

Post by zenicablues »

Kako znaš da je prodala nekretnine za vrijeme života?
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#204 Re: Ostavinska rasprava

Post by La_Forge »

Znam za prodaju nekretnina provjereno.
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#205 Re: Ostavinska rasprava

Post by zenicablues »

La_Forge wrote:Znam za prodaju nekretnina provjereno.
Provjeri detaljno da li je nekretnine prodala ili poklonila,jer se ugovor o poklonu može osporiti.
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#206 Re: Ostavinska rasprava

Post by La_Forge »

Pa provjerio sam. Osoba koja je novi vlasnik prodate nekretnine mi je to potvrdila i rekla koji je iznos platila.

Taj novac u suštini nama jedini predmet spora nas preostalih nasljednika. Kontam da su mogli odraditi testament, ugovor o poklonu ili doživotno izdržavanje. Kako znati ili provjeriti postojanje ovih dokumenata?

Na Opšinskom sudu u Centru su me uputili na sud u kojem je bilo mjesto prebivališta. Također mi je ovaj u pisarnici rekao da sud takav predmet valjda prebacuje na notara...
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#207 Re: Ostavinska rasprava

Post by zenicablues »

Prijavi se za ostavinsku raspravu,tamo ćeš sve saznati,nema ni potrebe da se prije toga raspitujes. Samo bi trebao od banke priložiti neku potvrdu da postoji novac na njenom računu.
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#208 Re: Ostavinska rasprava

Post by La_Forge »

Kako izgledaju te rasprave?
Mogu li ja sudiji ili notaru dati informacije i prepričati priču pa neka prikupljaju činjenice ili ja moram sam pokušati sve pripremiti?

Kako ću doći do potvrde i stanja njenih računa, nemam pojma ni koja je banka, ni da li je tu lovu držala negdje u banci pa prebacivala i sl...?
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#209 Re: Ostavinska rasprava

Post by Miki123 »

pa ukoliko je novac na računu mrtve osobe te potvrde će donijeti drugi nasljednici jer je to uslov da raspolažu tim novcem. njima će biti u interesu da donesu potvrde o računima inače ništa od para. sve pod uslovom da je novac ili njegov dio na računu umrle ostaviteljice.
La_Forge
Posts: 644
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Sarajevo

#210 Re: Ostavinska rasprava

Post by La_Forge »

Što znači da je ona novac kod prodaje nekretnine mogla staviti i na neki drugi račun? Npr. tetkin.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#211 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

La_Forge wrote:Kako izgledaju te rasprave?
Mogu li ja sudiji ili notaru dati informacije i prepričati priču pa neka prikupljaju činjenice ili ja moram sam pokušati sve pripremiti?

Kako ću doći do potvrde i stanja njenih računa, nemam pojma ni koja je banka, ni da li je tu lovu držala negdje u banci pa prebacivala i sl...?
ja ne znam ko je to smislio da ostv. postupci idu notaru, evo recimo ja sam povjerilac nasljednika i sada moram cekati kraj ost. rasprave kod notara, a notar to ne zeli da zavrsi dok nasljednici ne plate, a nasljedici ne zele da plate, to dalje znaci da prekid moje parnice moze trajati 100 godina!
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#212 Re: Ostavinska rasprava

Post by Proposition Joe »

Da ne otvaram novu temu, jer je I moje pitanje u duhu ove...ustvari par pitanja :D

Kao prvo, konkretno pokretanje tj. prvi potez pri pokretanju ostavinske rasprave iza osobe umrle prije 3 godine ( nije ranije pokrenuta niti vodjena) je odlazak direktno notaru ili se prvo ide u sud od kojeg se dobije neka vrsta rjesenja, naloga ili slicno pa se s tim ide notaru?

U konkretnom slucaju se radi o zemlji rahmetli nene, koja se nalazi u njezinom rodnom mjestu (trenutno u RS-u) i o kojoj nasljednici ne znaju nista osim da postoji. Izvadjen je posjedovni list iz katastra gdje stoji da je ona posjednik 1/1, a u gruntovnici nema dokumentacije jer je izgorjela u ratu. Moze li posjedovni list biti dovoljan za pokretanje ostavinskog postupka i nasljedjivanje ili ce ipak biti potrebne neke dodatne radnje, dokazivanje, vadjenje dokumenata ili slicno?

Je li moguce da nasljednici nasljedjuju imovinu tj. nekretninu u idealnim dijelovima tj. da se ne cijepa parcela odmah, nego da ostane kao u suvlasnistvu dok se kasnije sporazumno ne odradi podjela?

I na kraju, jel neophodno da svi nasljednici budu prisutni na raspravi tj. mogu li pojedini od njih notarski ovjerenom izjavom dati pristanak na podjelu imovine "svima jednako u idelanim dijelovima" kao sto sam iznad naveo.

Vjerovatno bih odgovore uspio naci i sam iscitavajuci zakon o nasljedjivanju al mi mrsko :D ... A opet, vjerovatno bi mi trebalo neko dodatno tumacenje od onih koji imaju prakticna znanja iz ove oblasti.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#213 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

tamo gdje je upisana činjenica smrti maticar ce sastaviti smrtovnicu i poslati sudu, koji ce to poslati notaru. raspitajte se koji notar je to dobio pa idite njemu.

moze, dovoljno je iz katastra.

moguca je i suvalsnitvo pa da se kasnije uradi dioba, ali ti je sada praktičnije i jeftinije uraditi diobu u ost. postupku.

moze i izjava kod notara.
Proposition Joe
Posts: 285
Joined: 10/03/2012 09:26

#214 Re: Ostavinska rasprava

Post by Proposition Joe »

ostaviteljica je umrla prije 3 godine, kada ovaj zakon o ostavinskom postupku pred notarom nije vazio... postupak po sluzbenoj duznosti od strane suda nije pokrenut, barem nikad niko nije od nasljednika pozvan na istu... ali dobro, to nije ni bitno, pokrenut se moze I sada tj. naknadno a indirektno zakljucujem da prvo idem u sud koji ce mi dodijeliti notara za vodjenje postupka.

Hvala na odgovoru.
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#215 Re: Ostavinska rasprava

Post by Opal_89 »

Da ni ja ne otvaram novu temu :)
Jedna parcela sa još uvijek vodi na svom vlasniku (preminulom vlasniku), čiji nasljednici imaju nepoznato boravište - vjerovatno inostranstvo, znači da nije ni bila ostavinska rasprava. E sad, tu niko nije dolazio od prije rata, niti se iko raspitivao za to. Hoće li ta parcela ikada preći na opštinu ili šta ako neko želi da je kupi? Od koga će je kupiti?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#216 Re: Ostavinska rasprava

Post by zgiba »

Opal_89 wrote:Da ni ja ne otvaram novu temu :)
Jedna parcela sa još uvijek vodi na svom vlasniku (preminulom vlasniku), čiji nasljednici imaju nepoznato boravište - vjerovatno inostranstvo, znači da nije ni bila ostavinska rasprava. E sad, tu niko nije dolazio od prije rata, niti se iko raspitivao za to. Hoće li ta parcela ikada preći na opštinu ili šta ako neko želi da je kupi? Od koga će je kupiti?
Ako je u pitanju vlasnistvo (ne pravo koristenja) onda ono prelazi na opstinu samo u slucaju kada nema nasljednika. Onaj koji zeli da kupi predmetnu nekretninu mora kontaktirati vlasnike (odnosno nasljednike)
Opal_89
Posts: 320
Joined: 06/02/2016 12:41

#217 Re: Ostavinska rasprava

Post by Opal_89 »

zgiba wrote: Ako je u pitanju vlasnistvo (ne pravo koristenja) onda ono prelazi na opstinu samo u slucaju kada nema nasljednika. Onaj koji zeli da kupi predmetnu nekretninu mora kontaktirati vlasnike (odnosno nasljednike)
A je li moguće da nikad nije ni bila ostavinska, nakon toliko godina još uvijek je na mrtvom čovjeku. Pokreće li se to po službenoj dužnosti nakon izvjesnog vremena?
User avatar
dildi
Posts: 148
Joined: 01/07/2015 22:52

#218 Re: Ostavinska rasprava

Post by dildi »

Opal_89 wrote:
zgiba wrote: Ako je u pitanju vlasnistvo (ne pravo koristenja) onda ono prelazi na opstinu samo u slucaju kada nema nasljednika. Onaj koji zeli da kupi predmetnu nekretninu mora kontaktirati vlasnike (odnosno nasljednike)
A je li moguće da nikad nije ni bila ostavinska, nakon toliko godina još uvijek je na mrtvom čovjeku. Pokreće li se to po službenoj dužnosti nakon izvjesnog vremena?
moguce je
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#219 Re: Ostavinska rasprava

Post by zgiba »

Opal_89 wrote:
zgiba wrote: Ako je u pitanju vlasnistvo (ne pravo koristenja) onda ono prelazi na opstinu samo u slucaju kada nema nasljednika. Onaj koji zeli da kupi predmetnu nekretninu mora kontaktirati vlasnike (odnosno nasljednike)
A je li moguće da nikad nije ni bila ostavinska, nakon toliko godina još uvijek je na mrtvom čovjeku. Pokreće li se to po službenoj dužnosti nakon izvjesnog vremena?
Moguce je da nije ni pokrenut ostavinski postupak, jer se prije postupak pokretao po zahtjevu stranaka, a sada po sluzbenoj duznosti. Cak je moguce i da je ostavina zavrsena, ali Rjesenje o nasljedjivanju nije dostavljeno na provodjenje u zemljisne knjige.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#220 Re: Ostavinska rasprava

Post by Filter »

da ne pokrecem novu temu

u pitanju je teretni list C. nekretnina je kupljena, sastoji se od dva dijela, kuce i okucnice.
ali nije kompletna prevedena u gruntu. AII jeste, ali nije AI okucnica
kupoprodajni ugovor je i za AI i za AII... sta sad?
ugovor u sake i u grunt ili treba neka molba, zahtjev? sve je cisto u ugovoru, koliko se moze to sada zakomplikovati?
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#221 Re: Ostavinska rasprava

Post by zenicablues »

Filter wrote:da ne pokrecem novu temu

u pitanju je teretni list C. nekretnina je kupljena, sastoji se od dva dijela, kuce i okucnice.
ali nije kompletna prevedena u gruntu. AII jeste, ali nije AI okucnica
kupoprodajni ugovor je i za AI i za AII... sta sad?
ugovor u sake i u grunt ili treba neka molba, zahtjev? sve je cisto u ugovoru, koliko se moze to sada zakomplikovati?
Hajde tačno napiši šta je upisano u A listu ZK izvoda,ovako je nejasno
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#222 Re: Ostavinska rasprava

Post by Filter »

zenicablues wrote:
Filter wrote:da ne pokrecem novu temu

u pitanju je teretni list C. nekretnina je kupljena, sastoji se od dva dijela, kuce i okucnice.
ali nije kompletna prevedena u gruntu. AII jeste, ali nije AI okucnica
kupoprodajni ugovor je i za AI i za AII... sta sad?
ugovor u sake i u grunt ili treba neka molba, zahtjev? sve je cisto u ugovoru, koliko se moze to sada zakomplikovati?
Hajde tačno napiši šta je upisano u A listu ZK izvoda,ovako je nejasno
A- popisni list
I kuciste sa dvoristem
II kuca sagradjena na kc xy
zenicablues
Posts: 258
Joined: 20/11/2009 17:27

#223 Re: Ostavinska rasprava

Post by zenicablues »

Koliko se vidi iz ovoga okućnica je provedena u gruntovnici pod I. Kuciste sa dvorištem
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#224 Re: Ostavinska rasprava

Post by Miki123 »

Filter wrote:
zenicablues wrote:
Filter wrote:da ne pokrecem novu temu

u pitanju je teretni list C. nekretnina je kupljena, sastoji se od dva dijela, kuce i okucnice.
ali nije kompletna prevedena u gruntu. AII jeste, ali nije AI okucnica
kupoprodajni ugovor je i za AI i za AII... sta sad?
ugovor u sake i u grunt ili treba neka molba, zahtjev? sve je cisto u ugovoru, koliko se moze to sada zakomplikovati?
Hajde tačno napiši šta je upisano u A listu ZK izvoda,ovako je nejasno
A- popisni list
I kuciste sa dvoristem
II kuca sagradjena na kc xy
kako gruntovčani govore ovo je stara zemljišna knjiga, sa dva zk. tijela. I i II. da bi se vidjelo šta je u pitanju treba skenirati ugovor (barem stranicu sa predmetom kupoprodaje) i zk. izvadak.
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#225 Re: Ostavinska rasprava

Post by Filter »

Miki123 wrote:
kako gruntovčani govore ovo je stara zemljišna knjiga, sa dva zk. tijela. I i II. da bi se vidjelo šta je u pitanju treba skenirati ugovor (barem stranicu sa predmetom kupoprodaje) i zk. izvadak.
od 83. stoji neuknjizeno. petljancija teretna, elem, nakon dobre hodancije i milion brojeva, prvo opstina da ocisti, pa onda grunt

hvala ljudstvo :)
Post Reply