RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1776 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Hakiz wrote: 20/10/2021 12:39
Dozer wrote: 20/10/2021 11:44 Pa da, logicno. Moras imati ili TV ili radio :lol: :lol:
Ako se dobro sjećam, u bivšoj državi jeste bilo obavezno posjedovati u kućanstvu radio ili TV prijemnik. Jedno od tog dvoga ili oboje, ali je bilo nezakonito nemati ni jedno. Zbog mogućnosti primanja važnih informacija (rat/obavještenja o vanrednoj mobilizaciji, uzbune za opasnosti, recimo za elemantarne nepogode itd). Doktrina narodne armije, naoružanog naroda, svi smo armija itd.

Ako se taj zakon nije ukinuo, onda još važi, jer još važi princip da ono za šta BiH nije dnijela svoje zakone, regulisno je zakonima iz bivše države koji su važili na teritoriji BiH u trenutku osamostaljenja.
Sarkasticno...previse :mrgreen:
Ne radi se o SFRJ zakonu, Hakize, odavnooo.. vec o BiH i entitetskim zakonima..
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1777 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

u-pet-deka wrote: 20/10/2021 14:33 Presumpcija nije ništa drugo nego nagađanje. Tu zakon tvrdi da svako domaćinstvo (odnosno kuća, dom... pretpostavljam i vikendica) ima televizor ili radio ili obadvoje, a pojedincu daje pravo da ga razuvjeri da tako nije. To je to. Pomisao ili mišljenje vlasti, organa koje vrijedi kao istinito dok se ne dokaže njegova neodrživost. Pa nije nauka u pitanju ali eto oni brkaju. :oops:

Nebitno koliko dobro bila agrumentovana ta pretpostavka ona je samo presumpcija a ne 100% znanje. Sada možemo razgovarati dok se krave ne vrate, ali činjenica je da to nije ništa drugo nije nego totalitarni način da se pretpostavi kako "stvari stoje."
Sjajno je citati necija razmisljanja o institutima pravne nauke, a u pravo se razumije kao francuska konobarica.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1778 Re: RTV taksa

Post by u-pet-deka »

Samo zato što se koristi u zakonitom kontekstu, to ne mijenja značenje. Pretpostavljanje će uvijek biti pretpostavka, a ne pokazatelj 100% stanja. Jedno je imaginarno ili fantaziranje a drugo je ono što je na djelu. Da je BiH školski primjer plutokratije, gdje mala skupina bogatih (ratnih profitera) diktira nije nikakva novost. Potpuno je nevažno šta zakon kaže ako se taj zakon koristi samo za uspostavljanje drugog, na primjer, zakona za novcano kažnjavanje svojih građana. I sam si napisao u kontekstu: ko je jači, taj kači.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1779 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

Dokle god te ovaj ili bilo koji drugi zakon afektira, dakle, ako si adresat zakonskog regulisanja, duzan si da se po njemu ponasas, tj.postujes zakonsku obavezu. S druge strane, taj isti zakon, koji te tako zulja, je dao/propisao nacin kako da se oslobodis obaveze. Otvori zakon i procitaj, shvatices. Sta je Belgija uradila, nebitno je.
Ne zagovaram ovaj zakon, ali sam se ovim bavio sa aspekta struke i nasao sam da je "na liniji" rjesenja u brojnim evropskim zemljama. Dakle, to nije autohtona BIH"mudrost", vec otkrivanje tople vode, vec ugrijane. Poenta, bolje reci svrha ovog zakona je finansiranje javnih rtv servisa, sto u Evropi nije nikakva iznimka, vec regularna stvar.
Toliko od mene na ovu temu, hvala za paznju.
P.S. Nikome ne osporavam pravo da o necemu iznosi misljenje, samo trazim da se laik za pravo ne upusta u analizu instituta pravne struke, jer tako dovodi u zabludu ljude kojima je besplatna pravna pomoc,savjet, misljenje meophodna, makar ovdje.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1780 Re: RTV taksa

Post by u-pet-deka »

Gledajte, umjesto da sankcionira (zakonom) one koji varaju, ovaj zakon u BiH obavezuje sve građane da reagiraju na nametnute obligacije zakonom. To je problem. To je zapravo vid diktature. Država je lijena da provodi registraciju, da ima inspekcije u posjetu sumnjivim (onima koji varaju) domaćinstvima itd. nego daj sve u isti lonac pa neka se sami vade. Što ako nisam upoznat sa zakonom, pravila po kojima se primjenjuju redoslijed te ako sam tako platio dva ili više mjeseci tu taksu prije nego što sam se uspješno oslobodio obaveze, hoće li oni vratiti novac stečen, rekao bi nezakonito. Da pogodim - NE.

Ne kažem da sam advokat ili bilo šta u tom smjeru, niti prodajem besplatne pravne savjete. Samo sam vrlo skeptičan prema bilo kojim zakonima u BiH, jer svakome ko ima malo razuma i logike ti zakoni nemaju nikakvog smisla. Svi oni više zvuče kao zakoni neke afričke banana republike. Bez bilo kakve uvrede. No pozitivan stvar je, da BiH nije jedina u regionu po ovom pitanju.

BiH ima deficit akademskog kadra, koji bi u raznim aspektima trebao da kormila državom. To se vidi. Gdje god pokucate na vrata. Bilo to zdravstvo, pravo ili nebitno koja druga ustanova, administarcija itd. jednostavno vas gledaju kao da ste s marsa spali. Pitanja se moraju formulirati kao da ista postavljam djetetu u osnovnoj školi.
Last edited by u-pet-deka on 20/10/2021 23:25, edited 2 times in total.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#1781 Re: RTV taksa

Post by kuli1961 »

kuli1961 wrote: 20/10/2021 19:24 Toliko od mene na ovu temu, hvala za paznju
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1782 Re: RTV taksa

Post by Hakiz »

u-pet-deka wrote: 20/10/2021 23:04 Gledajte, umjesto da sankcionira (zakonom) one koji varaju, ovaj zakon u BiH obavezuje sve građane da reagiraju na nametnute obligacije zakonom. To je problem. To je zapravo vid diktature. Država je lijena da provodi registraciju, da ima inspekcije u posjetu sumnjivim (onima koji varaju) domaćinstvima itd. nego daj sve u isti lonac pa neka se sami vade. Što ako nisam upoznat sa zakonom, pravila po kojima se primjenjuju redoslijed te ako sam tako platio dva ili više mjeseci tu taksu prije nego što sam se uspješno oslobodio obaveze, hoće li oni vratiti novac stečen, rekao bi nezakonito. Da pogodim - NE.

Ne kažem da sam advokat ili bilo šta u tom smjeru, niti prodajem besplatne pravne savjete. Samo sam vrlo skeptičan prema bilo kojim zakonima u BiH, jer svakome ko ima malo razuma i logike ti zakoni nemaju nikakvog smisla. Svi oni više zvuče kao zakoni neke afričke banana republike. Bez bilo kakve uvrede. No pozitivan stvar je, da BiH nije jedina u regionu po ovom pitanju.

BiH ima deficit akademskog kadra, koji bi u raznim aspektima trebao da kormila državom. To se vidi. Gdje god pokucate na vrata. Bilo to zdravstvo, pravo ili nebitno koja druga ustanova, administarcija itd. jednostavno vas gledaju kao da ste s marsa spali. Pitanja se moraju formulirati kao da ista postavljam djetetu u osnovnoj školi.
Ova država ima glupe zakone, na primjer pick-up vozilo se smatra privrednim vozilom.

Te se stvari rješavaju na način da nezadovoljnici kažu vlastima , ako želite ostati na vlasti, mijenjajte zakone ili vam je ovaj mandat posljednji. Ili revolucijomć, pobunom, državnim udarom... Koji ako uspije dobro je, ako ne uspije robija ili vješala.

Ali, dok je zakon na snazi, koliko god je idiotski, poštovati ga.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1783 Re: RTV taksa

Post by u-pet-deka »

Zakon koji te tereti sa naknadnim pravom izbora. To nije zakon koji daje izbor.

Zamisli da zakonom svi onog dana kada dobiju vozačku moraju platiti godišnju putarinu, a naknadno mogu se osloboditi iste ako nemaju auto u svoje ime. Kako ovo zvuči?

Imati npr. TV je jedna stvar a da li ćeš gledati javni servis npr. BHTV je skroz drugo pitanje. Prvo, da li imate uvjete, npr. priključak za kablovsku, antenu (analognu) ili internet. Drugo, šta ako se televizor koristi samo za gledanje DVD-a i igranje raznovrsnih igraćih konzola? Je li zakonom definirano da se TV prijemnik može koristiti samo na određeni način? Šta ako imate satelitsku antenu i gledate samo besplatne njemačke TV kanale?
Hakiz
Posts: 39899
Joined: 30/07/2015 20:01

#1784 Re: RTV taksa

Post by Hakiz »

u-pet-deka wrote: 21/10/2021 01:04 Zakon koji te tereti sa naknadnim pravom izbora. To nije zakon koji daje izbor.

Zamisli da zakonom svi onog dana kada dobiju vozačku moraju platiti godišnju putarinu, a naknadno mogu se osloboditi iste ako nemaju auto u svoje ime. Kako ovo zvuči?

Imati npr. TV je jedna stvar a da li ćeš gledati javni servis npr. BHTV je skroz drugo pitanje. Prvo, da li imate uvjete, npr. priključak za kablovsku, antenu (analognu) ili internet. Drugo, šta ako se televizor koristi samo za gledanje DVD-a i igranje raznovrsnih igraćih konzola? Je li zakonom definirano da se TV prijemnik može koristiti samo na određeni način? Šta ako imate satelitsku antenu i gledate samo besplatne njemačke TV kanale?
Svejedno. Država donosi zakone i provodi ih ili milom, dakle time što ćeš je poslušati da ih ispoštuješ, ili ako ne ispoštuješ provodi ih koristeći oružanu silu, to jeste policiju, zatim sudove i kao rezultat prisilne naplate ili zatvor. Logika i smisao zakona je nebitna. Sve dok nisu u koliziji sa Ustavom, donji si.
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1785 Re: RTV taksa

Post by u-pet-deka »

Hakiz wrote: 21/10/2021 01:24
u-pet-deka wrote: 21/10/2021 01:04 Zakon koji te tereti sa naknadnim pravom izbora. To nije zakon koji daje izbor.

Zamisli da zakonom svi onog dana kada dobiju vozačku moraju platiti godišnju putarinu, a naknadno mogu se osloboditi iste ako nemaju auto u svoje ime. Kako ovo zvuči?

Imati npr. TV je jedna stvar a da li ćeš gledati javni servis npr. BHTV je skroz drugo pitanje. Prvo, da li imate uvjete, npr. priključak za kablovsku, antenu (analognu) ili internet. Drugo, šta ako se televizor koristi samo za gledanje DVD-a i igranje raznovrsnih igraćih konzola? Je li zakonom definirano da se TV prijemnik može koristiti samo na određeni način? Šta ako imate satelitsku antenu i gledate samo besplatne njemačke TV kanale?
Svejedno. Država donosi zakone i provodi ih ili milom, dakle time što ćeš je poslušati da ih ispoštuješ, ili ako ne ispoštuješ provodi ih koristeći oružanu silu, to jeste policiju, zatim sudove i kao rezultat prisilne naplate ili zatvor. Logika i smisao zakona je nebitna. Sve dok nisu u koliziji sa Ustavom, donji si.

Kolizija sa Ustavom ima malo brdo. Klasika je vjerske slobode i jednakost pred zakonom.
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#1786 Re: RTV taksa

Post by Tempo »

Kud ces vece kolizije sa ustavom od otimanja para za televiziju koju ni mrtav ne bi gledo.
User avatar
mayab
Posts: 27017
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#1787 Re: RTV taksa

Post by mayab »

Opet uprazno lupetate, RTV taksa je porez na posjedovanje radio ili TV prijemnika i tačka . Gledo ne gledo.... :lol:

Mada sam i ja misljenja da bi daleko bolje, jednostavnije, efikasnije bilo to finansiranje tzv.javnih servisa iz budžeta (koji se svakako puni raznim drugim porezima),
ovako samo napravili sebi komplikacije , posla i dodatnih nepotrebnih troškova i zavrzlama!
u-pet-deka
Posts: 1348
Joined: 11/02/2021 22:46

#1788 Re: RTV taksa

Post by u-pet-deka »

U Danskoj je doguralo do ustavnog. I na kraju ustavni sud rekao svoje, da je porez na posjedovanje aparata kao TV, radio ili mobitel, PC itd., da isto je protiv ustavno. Od 1.1.2022 ide financiranje preko poreza. Neka tamo gledaju da li ima novaca.
Aloha98
Posts: 5
Joined: 14/01/2022 23:20

#1789 Re: RTV taksa

Post by Aloha98 »

Pozz, je li iko imao slucaj da mu dodje zakljucak sa suda gdje oni prijete nekom pljenidbom ako ne platim 84KM za ovu rtv taksu? Nisam nikad placao, uvijek samo struju platim, pa me zanima da li je to neka njihova fora da im platis taj iznos ili ce se pojaviti taj neko da izvrsi "zapljenu" ?
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1790 Re: RTV taksa

Post by TouringBiker »

Aloha98 wrote: 18/01/2022 17:01 Pozz, je li iko imao slucaj da mu dodje zakljucak sa suda gdje oni prijete nekom pljenidbom ako ne platim 84KM za ovu rtv taksu? Nisam nikad placao, uvijek samo struju platim, pa me zanima da li je to neka njihova fora da im platis taj iznos ili ce se pojaviti taj neko da izvrsi "zapljenu" ?
Klix vijest danas:

Mostarcima masovno dolaze obavijesti o zapljeni imovine zbog neplaćene RTV pretplate

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mostarc ... /220120154
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71129
Joined: 03/10/2011 20:11

#1791 Re: RTV taksa

Post by Chloe »

laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#1792 Re: RTV taksa

Post by laik1981 »

Sta mogu zaplijeniti za 84KM :mrgreen:
tap3ah75
Posts: 5941
Joined: 07/09/2009 14:14

#1793 Re: RTV taksa

Post by tap3ah75 »

I treba im oduzimati
Jer je obavezno da se plaća.
Kad vidim red za plaćanje struje, svi sa uplatnicsma - niko ne plaća taksu.


Kome se ne sviđa - imate sud pa se ganjajte i žalite.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1794 Re: RTV taksa

Post by Sanjarko »

mayab wrote: 21/10/2021 06:32 Opet uprazno lupetate, RTV taksa je porez na posjedovanje radio ili TV prijemnika i tačka . Gledo ne gledo.... :lol:

Mada sam i ja misljenja da bi daleko bolje, jednostavnije, efikasnije bilo to finansiranje tzv.javnih servisa iz budžeta (koji se svakako puni raznim drugim porezima),
ovako samo napravili sebi komplikacije , posla i dodatnih nepotrebnih troškova i zavrzlama!
Rijesio ja ovo davno. 2008/9, napisao u nekoj svesci, inspiraciju nasao u Britanskom zakonu za ovo, budzetsko finansiranje jok.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1795 Re: RTV taksa

Post by boshniak »

Aloha98 wrote: 18/01/2022 17:01 Pozz, je li iko imao slucaj da mu dodje zakljucak sa suda gdje oni prijete nekom pljenidbom ako ne platim 84KM za ovu rtv taksu? Nisam nikad placao, uvijek samo struju platim, pa me zanima da li je to neka njihova fora da im platis taj iznos ili ce se pojaviti taj neko da izvrsi "zapljenu" ?
Piše li za koji period, ako je dug za period stariji od godinu dana od dana kad je RTV podnio prijedlog za izvršenje može se istaći prigovor. Propuštanjem prigovora gubite pravo da se pozivate na njega kasnije. To je razlog zašto mnogima dolaze izvršitleji, svi propuštaju rokove, odlažu koverte kao nešto nebitno time gubeći svoja prava, a kad dođe dan za pljenidbu onda kuku lele.
laik1981
Posts: 12923
Joined: 05/12/2012 13:04

#1796 Re: RTV taksa

Post by laik1981 »

namiami wrote: 21/01/2022 10:51 TV. ves masinu, frizider, sto i stolice, tepih, kauč. Biraj.
Procjenjuju li realno? Zamisli da krenu sa realizacijom ovih pljenidbi za ove male iznose.. Ste ce sa sa hiljadama starih frizidera, ves masina tepiha i sl.. Vise bi ih kostao postupak pljenidbe i skladistenje te robe od same robe koju plijene..
Aloha98
Posts: 5
Joined: 14/01/2022 23:20

#1797 Re: RTV taksa

Post by Aloha98 »

boshniak wrote: 21/01/2022 10:59
Aloha98 wrote: 18/01/2022 17:01 Pozz, je li iko imao slucaj da mu dodje zakljucak sa suda gdje oni prijete nekom pljenidbom ako ne platim 84KM za ovu rtv taksu? Nisam nikad placao, uvijek samo struju platim, pa me zanima da li je to neka njihova fora da im platis taj iznos ili ce se pojaviti taj neko da izvrsi "zapljenu" ?
Piše li za koji period, ako je dug za period stariji od godinu dana od dana kad je RTV podnio prijedlog za izvršenje može se istaći prigovor. Propuštanjem prigovora gubite pravo da se pozivate na njega kasnije. To je razlog zašto mnogima dolaze izvršitleji, svi propuštaju rokove, odlažu koverte kao nešto nebitno time gubeći svoja prava, a kad dođe dan za pljenidbu onda kuku lele.
Nema nikakvog perioda niti ostalih datuma, samo da je ovaj zakljucak donesen 27.12.2021.
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#1798 Re: RTV taksa

Post by boshniak »

Aloha98 wrote: 21/01/2022 11:04
boshniak wrote: 21/01/2022 10:59

Piše li za koji period, ako je dug za period stariji od godinu dana od dana kad je RTV podnio prijedlog za izvršenje može se istaći prigovor. Propuštanjem prigovora gubite pravo da se pozivate na njega kasnije. To je razlog zašto mnogima dolaze izvršitleji, svi propuštaju rokove, odlažu koverte kao nešto nebitno time gubeći svoja prava, a kad dođe dan za pljenidbu onda kuku lele.
Nema nikakvog perioda niti ostalih datuma, samo da je ovaj zakljucak donesen 27.12.2021.
To je zaključak o utvrđivanju imovine dužnika nije rješenje o izvršenju, ali ja bi opet provjerio u sudu da li je u međuvremenu doneseno rješenje koje je nekim čudom sud donio a da nije vama uručio. U sudu tražiti uvid u predmet, jer taj zaključak sud može donijeti i prije i poslije donošenja rješenja o izvršenju. Ali obzirom da se iznos kreće u granicama onog do 90KM koliko iznosi godišnja obaveza, vjerovatno ćete morati platiti.
Aloha98
Posts: 5
Joined: 14/01/2022 23:20

#1799 Re: RTV taksa

Post by Aloha98 »

boshniak wrote: 21/01/2022 11:14
Aloha98 wrote: 21/01/2022 11:04

Nema nikakvog perioda niti ostalih datuma, samo da je ovaj zakljucak donesen 27.12.2021.
To je zaključak o utvrđivanju imovine dužnika nije rješenje o izvršenju, ali ja bi opet provjerio u sudu da li je u međuvremenu doneseno rješenje koje je nekim čudom sud donio a da nije vama uručio. U sudu tražiti uvid u predmet, jer taj zaključak sud može donijeti i prije i poslije donošenja rješenja o izvršenju. Ali obzirom da se iznos kreće u granicama onog do 90KM koliko iznosi godišnja obaveza, vjerovatno ćete morati platiti.
Hvala puno :thumbup:
NediM17
Posts: 21489
Joined: 05/11/2009 11:49

#1800 Re: RTV taksa

Post by NediM17 »

Zaigrala mečka.

Post Reply