RTV taksa

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#726 Re: RTV taksa

Post by bumerangss »

Dozer wrote:
Tomahawk11 wrote:Ali je plaćaš, je li tako?
Hoću reći, argument ''nemam ugovor s njima'' ti i nije baš neki.
Placam jer je koristim, jer mi treba, jer je neophodna za zivot u svakom smislu. A, istovremeno je stvar osnovnog ljudskog prava.

Sve razlike s javnim RTV servisom su slucajne...
:thumbup:
User avatar
odmor
Posts: 1157
Joined: 10/05/2006 12:42

#727 Re: RTV taksa

Post by odmor »

Kad struju ne platim mogu mi iskljuciti, isto tako internet i ostale komunalije. Kod tzv. RTV Takse, nemaju sta iskljuciti. Nemaju cime ucijenjivat. Zapravo, sad ova digitalizacija.. mogli su komotno kodirat signal, pa ko je zainteresovan nek uzme karticu uz pretplatu i kraj. Dobro, njima nije to u interesu. Razumljivo.

Meni ovo placanje tzv RTV Takse vise izgleda kao "kupljenje haraca" :lol:
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#728 Re: RTV taksa

Post by bumerangss »

Romeo 80 wrote:
Dozer wrote:Dakle, da rezimiramo...
1. EP ne vodi evidenciju uplata RTV takse, a samim tim niti akumulira dug i prikazuje na racunima. Rezultat - nemaju uopste evidenciju uplata po imenima stanovnika/gradjana.
2. Neplacena RTV taksa zastarijeva nakon godinu dana, sto znaci - otpisuje se. Cak i u slucaju tuzbe (iako je nepoznato koga i po kojem osnovu), s obzirom na brzinu rada nasih sudova to ce svakako zastariti.

Rezultat svega toga je - mrka kapa javnom RTV servisu.

Epilog - upravo platih racune, ali sam onaj za struju umanjio za 7,5 KM.
Cekamo sljedeci, pa da vidimo da li ce se pojaviti opet samo 7,5 ili 15 KM.
Izvini na glupom pitanju, ali kako si umanjio račun za iznos rtv takse? I ja sam danas platio račun za struju i platio sam i taksu. Bilo mi mrsko plaćati opštom uplatnicom i komplikovati :P
nikakva komplikacija. Samo se na njihovoj besplatnoj uplatnici i sa lijeve i desne strane upiše broj mjernog mjesta 40404-734920-7382 neki takav broj :D i iznos racuna umanjen za 7,50 KM i to je sve. Pola uplatnice ostaje njima a pola tebi :wink:
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#729 Re: RTV taksa

Post by cassius »

bumerangss wrote:
Romeo 80 wrote:
Dozer wrote:Dakle, da rezimiramo...
1. EP ne vodi evidenciju uplata RTV takse, a samim tim niti akumulira dug i prikazuje na racunima. Rezultat - nemaju uopste evidenciju uplata po imenima stanovnika/gradjana.
2. Neplacena RTV taksa zastarijeva nakon godinu dana, sto znaci - otpisuje se. Cak i u slucaju tuzbe (iako je nepoznato koga i po kojem osnovu), s obzirom na brzinu rada nasih sudova to ce svakako zastariti.

Rezultat svega toga je - mrka kapa javnom RTV servisu.

Epilog - upravo platih racune, ali sam onaj za struju umanjio za 7,5 KM.
Cekamo sljedeci, pa da vidimo da li ce se pojaviti opet samo 7,5 ili 15 KM.
Izvini na glupom pitanju, ali kako si umanjio račun za iznos rtv takse? I ja sam danas platio račun za struju i platio sam i taksu. Bilo mi mrsko plaćati opštom uplatnicom i komplikovati :P
nikakva komplikacija. Samo se na njihovoj besplatnoj uplatnici i sa lijeve i desne strane upiše broj mjernog mjesta 40404-734920-7382 neki takav broj :D i iznos racuna umanjen za 7,50 KM i to je sve. Pola uplatnice ostaje njima a pola tebi :wink:
Gdje uzmem tu uplatnicu ?
Moze li se kako sa obicnom uplatnicom platit ?
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#730 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

Pa i prica ti o obicnoj uplatnici :D
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#731 Re: RTV taksa

Post by channel10 »

Ne vjerujem da prica o onim uplatnicama sto se popunjavaju u bankama i posti nego o uplatnici koja se dobije u EP. Obicno budu na salteru ili onim stolicima za popunjavanje.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#732 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Obicna uplatnica. Uplaceno, bez duga na online provjeri stanja ;)
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#733 Re: RTV taksa

Post by black »

bas sam jutros placao, naravno umanjeno za 7,5km :mrgreen: odstampali su nove uplatnice na kojima ima rubrika za RTV taksu, masa raje zbunjoza, znaju da moze uplatnicom al ne znaju kako popuniti, a lik sa RTVa stoji, kao eto da pruzi pomoc a u stvari plasi raju te kako se to mora, zakon, bla bla....
User avatar
mayab
Posts: 27176
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#734 Re: RTV taksa

Post by mayab »

odmor wrote:Kad struju ne platim mogu mi iskljuciti, isto tako internet i ostale komunalije. Kod tzv. RTV Takse, nemaju sta iskljuciti. Nemaju cime ucijenjivat. Zapravo, sad ova digitalizacija.. mogli su komotno kodirat signal, pa ko je zainteresovan nek uzme karticu uz pretplatu i kraj. Dobro, njima nije to u interesu. Razumljivo.

Meni ovo placanje tzv RTV Takse vise izgleda kao "kupljenje haraca" :lol:
Zbog ovakvog razmisljanja, i jesmo u svakoj analizi ispod afričkih drzava :run: :bih:
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#735 Re: RTV taksa

Post by maxell_sarajevo »

Isao prosle sedmice u Čelić i bas pitam njih za RTV taksu, ljudi haman i ne znaju da to postoji, nikad niko im nije dosao da naplati taksu.Mali broj ih ima BH telecom i oni placaju.
Sliku BHT-a i FTV-a jedva i uhvate dok je HRT I RTS cista ko mlijeko sto bi rekli.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#736 Re: RTV taksa

Post by zenickaraja »

M i jesmo u Africi. Taksu placaju samo korisnici usluge EP BiH dok korisnici usluge ostalih EP ne placaju, u pervodu EP RS ne ispostavlja racun za taksu jer nema potpisan sporazum sa BHT kao i EP HZHB. To znaci da su ovi racuni diskriminatorni i rezultatu su rada bosnjackog politickog korpusa kako bi izbjegli probleme sa BHT u vrijeme izborne kampanje. Medutim posto ce prezetezno Bosnjaci placati ovo tj njima se racun ispostavlja, mi kada platimo 7,5 KM ta sredstva se dijele na sva tri javna emitera. Tako ce novac iz fildzab drzave otici u RS i finansiranje RT RS i zbog toga necu da placam, kao sto necu ni da placam nesposobnost Zvizdica da gradane jednako tretira. Posto model naplate takse nije mogao proci parlamet, rukovodstvo BHT I EP BiH po nalogu stranackih sefova su potpisali sporazum i mi smo dobili racune. Dosta je vise da sve ide po nasim ledima.
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#737 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

mayab wrote:
odmor wrote:Kad struju ne platim mogu mi iskljuciti, isto tako internet i ostale komunalije. Kod tzv. RTV Takse, nemaju sta iskljuciti. Nemaju cime ucijenjivat. Zapravo, sad ova digitalizacija.. mogli su komotno kodirat signal, pa ko je zainteresovan nek uzme karticu uz pretplatu i kraj. Dobro, njima nije to u interesu. Razumljivo.

Meni ovo placanje tzv RTV Takse vise izgleda kao "kupljenje haraca" :lol:
Zbog ovakvog razmisljanja, i jesmo u svakoj analizi ispod afričkih drzava :run: :bih:
Ne, nego smo tu radi mase polupismenih, a cesto i nepismenih idiota koji upravljaju ovom zemljom i koji na svaki nacin pokusavaju oguliti one kojima upravljaju sto je vise moguce. A, pri tome, u realnosti, nisu sposobni upravljati ni vodokotlicem u vlastitom wc-u.
E, zato smo na nivou ili ispod africkih drzava, a ne radi neplacanja nekakve RTV takse.
User avatar
Haris033
Posts: 3865
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#738 Re: RTV taksa

Post by Haris033 »

Dobijam putem e-maila elektronski racun. U acrobat reader-u pro editujem iznos umanjen za 7,50 KM, isprintam i regularno uplatim na salter BHP ili na blagajnu EP. :-D
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#739 Re: RTV taksa

Post by cassius »

black wrote:bas sam jutros placao, naravno umanjeno za 7,5km :mrgreen: odstampali su nove uplatnice na kojima ima rubrika za RTV taksu, masa raje zbunjoza, znaju da moze uplatnicom al ne znaju kako popuniti, a lik sa RTVa stoji, kao eto da pruzi pomoc a u stvari plasi raju te kako se to mora, zakon, bla bla....
jesi obicnom uplatnicom ? kako se popuni ? :D
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#740 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

uplatila prije odlaska iz bosne nesto sice da se skida za struju i racun mi dolazi na mail.....prosli mjesec iznos bio 6,56 KM na gornjem dijelu racna i dole onaj odrezak / dio uplatnice iznos 0 (skinuli s toga sto sam ostavila / pretplata)
ovaj mjesec isto samo na tom donjem dijelu racuna nije 0 vec 7,50 KM znaci nisu skinuli taxu vec samo uzeli svoj dio za struju

ima li neko slican slucaj.....ovo je kao i sa telekomom....nece niko placati :D :skoljka:
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#741 Re: RTV taksa

Post by bumerangss »

black wrote:bas sam jutros placao, naravno umanjeno za 7,5km :mrgreen: odstampali su nove uplatnice na kojima ima rubrika za RTV taksu, masa raje zbunjoza, znaju da moze uplatnicom al ne znaju kako popuniti, a lik sa RTVa stoji, kao eto da pruzi pomoc a u stvari plasi raju te kako se to mora, zakon, bla bla....
I ja sam platio umanjeno za 7,50 KM i nisam jedini ali mnogima mrsko da popunjavaju pa plate ili se dvoume pa tako cuju da se fol mora placati pa plate. Uplatnica nije obicna kao u banci nego je jos jednostavnija njihova od elektroprivrede, besplatna je i upiše se samo taj broj mjerila 40404-6478383... tako nekako i iznos struje bez RTV takse i na lijevu i na desnu stranu uplatnice jer pola ostaje njima a pola tebi.

Ja RTV taksu nisam nikad placao, ni dok je prije bila uz struju ni kad je prešla uz racun za telefon a ni kad sam prešao na Moja TV jer uz Moja TV nije dolazila. Jednom mi došao inkasant na vrata i ja ga sikterisao na kulturan nacin :D

Nikad ništa mi nije došlo sa suda i mislim da nece :skoljka:

Uštedio sam do sad preko 1000 KM :run:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#742 Re: RTV taksa

Post by vjesticanametli »

:lol: :D isto smo ustedili hahhahah
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#743 Re: RTV taksa

Post by duboka_misao »

Dosao mi je racun za struju za vikendicu na kojoj nemam TV, kome da se obratim da se ukine ta stavka? jel oni moraju izlazti na teren da vide da ja nemam tu TV ?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#744 Re: RTV taksa

Post by cassius »

Evo ovako posto niko konkretan savjet nema ovdje ocigledno:
-odes u elektrodistribuciju tamo gdje placas racun,
-uzmes priznanicu onu
-na obje strane gdje pise Sifra , upises srednji broj sa broja racuna koji izgleda ovako, xxx-srednj broj-xxx
-upises ime i prezime na obje strane
-upises racun umanjen za 7 i po , na obje strane i predas
User avatar
black
Posts: 17168
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#745 Re: RTV taksa

Post by black »

cassius wrote:Evo ovako posto niko konkretan savjet nema ovdje ocigledno:
-odes u elektrodistribuciju tamo gdje placas racun,
-uzmes priznanicu onu
-na obje strane gdje pise Sifra , upises srednji broj sa broja racuna koji izgleda ovako, xxx-srednj broj-xxx
-upises ime i prezime na obje strane
-upises racun umanjen za 7 i po , na obje strane i predas
Image

ma samo upises sifru kupca, imas u cosku racuna, iznos uplate, ukupno i to je to, ne treba ti ime i prezime zato i sluzi sifra kupca :wink:
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#746 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

A sto komplikujete bezze...

Jel' imate racun u banci? Uzmete On-line bankarstvo (moze i mobilno, svejedno), i sve fino placate sjedeci kuci uz kaficu. I unosite cifru koju hocete. Ne moze jednostavnije.
Ustedite vrijeme za hodanje od saltera do saltera (ko to vec radi tako), a i provizije su manje ovako nego da sve placate na salteru u posti ili banci.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#747 Re: RTV taksa

Post by un1ted »

Komplikuje se bezveze. Obicna najobicnija uplatnica u banci moze posluziti. Ako placate u EP ova uplatanica i to je to.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#748 Re: RTV taksa

Post by wewa »

duboka_misao wrote:Dosao mi je racun za struju za vikendicu na kojoj nemam TV, kome da se obratim da se ukine ta stavka? jel oni moraju izlazti na teren da vide da ja nemam tu TV ?
zvala ja nekidan za roditelje, ista situacija.

treba kopirati posljednji racun za el. energiju, u opcini ovjeriti izjavu o neposjedovanju prijemnika na datoj adresi i poslati postom na adresu RTV BiH, odjel za RTV taksu.
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#749 Re: RTV taksa

Post by starii »

bio maloprije u poslovnici alipasina, onaj rtv inkasant plasi penzionere da moraju placati ili ce platiti kaznu a oni sluđeni ko muhe:), uredno stoje uplatnice za placanje samo struje
Image

ovakve su uplatnice bile i prije desetak godina kad se placalo isto preko struje, dobro se sjecam jer sam i tada samo struju ispunjavao...
dosta je nelogicnosti vezano da ovakvo placanje od toga da elektroprivreda prosljeđuje podatke kupaca drugoj firmi, pa da samo odredeni gradani placaju, pa do dokazavinja o posjedovanju tv...mislim da ovo sve moze pasti na sudu...
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#750 Re: RTV taksa

Post by Dozer »

wewa wrote:
duboka_misao wrote:Dosao mi je racun za struju za vikendicu na kojoj nemam TV, kome da se obratim da se ukine ta stavka? jel oni moraju izlazti na teren da vide da ja nemam tu TV ?
zvala ja nekidan za roditelje, ista situacija.

treba kopirati posljednji racun za el. energiju, u opcini ovjeriti izjavu o neposjedovanju prijemnika na datoj adresi i poslati postom na adresu RTV BiH, odjel za RTV taksu.
E svasta....

Zar nije jednostavnije samo ne platiti tih 7,5 KM? A, ako se neko nekada i pojavi, samo mu se pokaze da tu ne postoji TV.
Post Reply