Halifat/kalifat da ili ne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#201 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by miskin »

joj sa vama uvijek se neke nove teme otvaraju naravno da određuje ali ti ne vjerujes u Njega tako da to nema svrhi ni objasnjavati
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#202 Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Ali_G »

Eh sad jos ponovo otvoriti temu Bozijeg odredjenja i da se bas zakuha :)
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#203 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by silver testelone »

jebote tema je niđe veze... čuj halifat... pa ovdje nema šanse to uspostaviti i hvala bogu da je tako (bogu, uslovno rečeno :D)... Zašto nametati ostalim narodima konstitutivnim nešto što nema veze s njima, kao i ateistima... A naravno da ni Evropa i svijet ne bi dozvolili da se nečim vraćamo u srednji vijek i dobro je bar što to bar malo funkcioniše... Mislim ono, rasprava niđe veze, ko bi to mogao uvesti, kako? :D Izvršiti "genocid" nad nemuslimanima i ateistima možda? :D :run:
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#204 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by shecher »

silver testelone wrote:jebote tema je niđe veze... čuj halifat... pa ovdje nema šanse to uspostaviti i hvala bogu da je tako (bogu, uslovno rečeno :D)... Zašto nametati ostalim narodima konstitutivnim nešto što nema veze s njima, kao i ateistima... A naravno da ni Evropa i svijet ne bi dozvolili da se nečim vraćamo u srednji vijek i dobro je bar što to bar malo funkcioniše... Mislim ono, rasprava niđe veze, ko bi to mogao uvesti, kako? :D Izvršiti "genocid" nad nemuslimanima i ateistima možda? :D :run:
de nam, molim te, reci o čemu mi (svi) to ovdje govorimo...
šta je to "halifat", čisto da vidimo jesmo li na istim frekvencijama.
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#205 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by silver testelone »

ti izgleda nisi ni na jednoj frekvenciji, evo zadnjih par postova samo pitaš postavljaš pitanja da ti se nešto pojasni, a nisi odgovorio nijedno... Ja te lijepo pitam kako i ko bi to "nešto", nije bitno ni šta je, uveo...? Državni udar, slobodni izbori? Kako?

Odgovori konkretno ako imaš mišljenje neko, pošto vidim da furaš taj neki hilafet-fazon...

i molim ne odgovaraj mi linkovima ili nekim vehabijskim video klipovima, kao prije stranicu-dvije...
User avatar
shecher
Posts: 381
Joined: 26/01/2012 21:29
Location: na raskrsnici

#206 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by shecher »

silver testelone wrote:ti izgleda nisi ni na jednoj frekvenciji, evo zadnjih par postova samo pitaš postavljaš pitanja da ti se nešto pojasni, a nisi odgovorio nijedno... Ja te lijepo pitam kako i ko bi to "nešto", nije bitno ni šta je, uveo...? Državni udar, slobodni izbori? Kako?

Odgovori konkretno ako imaš mišljenje neko, pošto vidim da furaš taj neki hilafet-fazon...

i molim ne odgovaraj mi linkovima ili nekim vehabijskim video klipovima, kao prije stranicu-dvije...
ako si čitao moje postove na ovoj temi onda bi ti trebalo biti jasno da ja ne želim nikakvu promjenu sistema u smislu "furanja hilafet-fazona"... nemoj mi inputirati fraze, izraze tipa "državni udar".

drugo, taj "vehabija" (pretpostavljam da ga tako nazivaš zbog nošnje i brade koju karakteriše preko 90% Arapa, među njima i kršćana, jevreja...) se zove Tarik Suvejdan, postavio sam link sa wikipedije da se vidi ko govori...
Trebao bi pristupati ljudima sa manje stereotipa ;-)

Radi se o ovom čovjeku (koji je za tebe vehabija zbog nošnje, brade i vjerovatno jer govori i arapskim, a uz to citira i hadise):

Dr. Tareq Mohammed Al-Suwaidan (Arabic: طارق محمد السويدان‎; born November 15, 1953) is a Kuwaiti entrepreneur, author, speaker and director of the arabsat TV channel Alresalah. He is well-known in the Middle East and in Muslim communities throughout the world for his management/strategic planning training, motivational speaking and television shows and appearances. According to Forbes magazine (Arabic edition: Forbes Arabia), Al-Suwaidan ranks second in annual net income among Islamic speakers in the Muslim world with an estimated net profit of $1 million in 2007.[1] Al-Suwaidan was trained in the classical Islamic sciences in his youth and lived and studied in the United States, having received a B.S. in petroleum and natural gas engineering from Penn State University and an M.Sc. and Ph.D. in petroleum engineering from the University of Tulsa.
Al-Suwaidan is a TV personality, with TV shows ranking among the highest in ratings on Middle East satellite TV channels such as MBC, Abu Dhabi TV, Orbit, Dream, Iqra and Al-Resalah TV.[3][4][5] An estimated 10 million viewers tune in daily to his show on MBC annually in Ramadan[6]
Al-Suwaidan is the General Manager of Al-Resalah Satellite TV, the brainchild of Saudi businessman Prince Al-Waleed bin Talal.[7] Al-Suwaidan is a management, leadership and strategic planning consultant in the Middle East and is CEO of the Gulf Innovation Groups.[8] He is frequently consulted by prominent regional governmental and private sector organizations.[9] He is also the chairman of the AWARE (Advocates for Western-Arab Relations & Exchange) center in Kuwait.[10]
Al-Suwaidan is a leader of the Muslim Brotherhood in Kuwait and describes himself as a "moderate Islamist".[11][12] Al-Suwaidan holds pro-democratic, free speech and freedom of religion viewpoints and is one of the signatories of A Common Word Between Us and You, an open letter by Islamic scholars to Christian leaders, calling for peace and understanding.[13][14] He has supported women's rights within Islamic sharia law and advocated for reforming traditional understanding of Islam.[15][16] Al-Suwaidan has condemned the 9/11 terrorists saying "these people are very dangerous to themselves, to the Arab world, to the Islamic world itself, and to Islam itself."[17]
Al-Suwaidan has called for the liberation of Palestine and said Muslims would be willing to sacrifice their sons for the cause of the Al-Aqsa mosque.[18] In May 2007, Al-Suwaidan was listed by U.S. federal prosecutors, along with a group of U.S. Muslim Brotherhood members, as an unindicted co-conspirator in the terrorism financing case against the Holy Land Foundation for Relief and Development which was convicted along with its leaders of financing Hamas.[19][20][21] Al-Suwaidan has not been charged in any associated prosecutions.
In 2006 he demanded that the European Union, as well as the rest of the world, enact “a law that forbids the insult to all religious figures and religious sacred opinions.”[22][23]
Al-Suwaidan was one of the founders of the American Creativity Academy in Kuwait, a private institution that offers an American college-preparatory education within the context of Islamic values.[24][25][26]
He is also one of the founders of AGS (Advanced Generations School) in Saudi Arabia, a "Canadian school with an Islamic identity." Students study English under the Canadian Curriculum, and take Islamic and Arabic classes as well.
Al-Suwaidan is the author of thirty best-selling books, his most popular being: Iidad Alkada (Preparing Leaders), and spoken word audio tape albums. His album, Qasas al Anbiyaa (Lives of the Prophets) is the highest-selling Islamic album in the world with well over 2 million copies sold. Additionally, over 1.2 million listeners have downloaded his lectures on the popular Islamic broadcast website "Islamway".[27]


I dalje ostaje moja molba da nam kažeš na kakav, koji hlafet iz zapravo misliš u tom odlučnom negiranju...

suma summarum mog pisanja o ovoj temi jeste:
- dati definiciju hilafeta, precizirati period na osnovu kojeg je pokretač teme želio predočiti sliku hilafeta kao moguće paradigme za uređenje nekog društva, zajednice, unije... ukazati na pozitivne i negative strane tog sistema
- ako postoji neki drugi, bolji sistem od trenutnog (bez obzira na ovu temu i kontekst hilafeta) - zašto ljudi ne bi trebali težiti ka tome da se realizira taj sistem...
- i vjernici i oni koji to nisu trebaju imati ista prava u davanju prijedloga, preuzimanju obaveza i funkcija u tom nekom novom sistemu...
- naučite jednom da je "hilafet" a ne "halifat"
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#207 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by silver testelone »

ja opet jedno ti drugo... eto pretpostavimo da je taj hilafet idealan, savršen sistem... ja te pitam kako misliš da se to uvede? :D
User avatar
Obskurni
Posts: 795
Joined: 17/10/2011 09:19

#208 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Obskurni »

miskin wrote:joj sa vama uvijek se neke nove teme otvaraju naravno da određuje ali ti ne vjerujes u Njega tako da to nema svrhi ni objasnjavati
Zar ne prepoznaješ paradokse i rupe u toj konstataciji ? :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#209 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by AleksoMKD »

shecher wrote: suma summarum mog pisanja o ovoj temi jeste:
- dati definiciju hilafeta, precizirati period na osnovu kojeg je pokretač teme želio predočiti sliku hilafeta kao moguće paradigme za uređenje nekog društva, zajednice, unije... ukazati na pozitivne i negative strane tog sistema
- ako postoji neki drugi, bolji sistem od trenutnog (bez obzira na ovu temu i kontekst hilafeta) - zašto ljudi ne bi trebali težiti ka tome da se realizira taj sistem...
- i vjernici i oni koji to nisu trebaju imati ista prava u davanju prijedloga, preuzimanju obaveza i funkcija u tom nekom novom sistemu...
Joj izvini, tek sam te sad shvatio.

Slazem se sa shecherom. Mi ne znamo u stvari sta je hilafet, to jest na sta bi licio ako se uspostavi.

Dali bi mi nemuslimani mogli ici na plazu u kupacima?
Slusat tehno i rok?
Hodati zagrljeni po ulici u kratkim hlacama/suknjicama?
Gledati zapadne filmove, oblaciti se tako i slicno?
Ili je to "haram" pa bi i nama bilo zabranjeno.

Opriostite ako malo izgleda neozbiljno, ali posto stvarno ne znam molim da mi se objasni.
Ja volim da pijem, idem na koncerte, zurke, suncam se na plazi, grlim moju devojku, volim kad ona nosi sexi vruce hlacice i slicno pa me interesuje dali bi nemuslimani mogli sve to da rade u hilafetu. Predpostavljam da bi to bila Islamska drzava.
Ili bi bilo zabranjeno kako muslimanska omladina ne bi "zastranila" ko sto je u Saudiskoj Arabiji zabranjeno?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#210 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by harač »

AleksoMKD wrote:
shecher wrote: suma summarum mog pisanja o ovoj temi jeste:
- dati definiciju hilafeta, precizirati period na osnovu kojeg je pokretač teme želio predočiti sliku hilafeta kao moguće paradigme za uređenje nekog društva, zajednice, unije... ukazati na pozitivne i negative strane tog sistema
- ako postoji neki drugi, bolji sistem od trenutnog (bez obzira na ovu temu i kontekst hilafeta) - zašto ljudi ne bi trebali težiti ka tome da se realizira taj sistem...
- i vjernici i oni koji to nisu trebaju imati ista prava u davanju prijedloga, preuzimanju obaveza i funkcija u tom nekom novom sistemu...
Joj izvini, tek sam te sad shvatio.

Slazem se sa shecherom. Mi ne znamo u stvari sta je hilafet, to jest na sta bi licio ako se uspostavi.

Dali bi mi nemuslimani mogli ici na plazu u kupacima?
Slusat tehno i rok?
Hodati zagrljeni po ulici u kratkim hlacama/suknjicama?
Gledati zapadne filmove, oblaciti se tako i slicno?
Ili je to "haram" pa bi i nama bilo zabranjeno.

Opriostite ako malo izgleda neozbiljno, ali posto stvarno ne znam molim da mi se objasni.
Ja volim da pijem, idem na koncerte, zurke, suncam se na plazi, grlim moju devojku, volim kad ona nosi sexi vruce hlacice i slicno pa me interesuje dali bi nemuslimani mogli sve to da rade u hilafetu. Predpostavljam da bi to bila Islamska drzava.
Ili bi bilo zabranjeno kako muslimanska omladina ne bi "zastranila" ko sto je u Saudiskoj Arabiji zabranjeno?
halifat po definiciji treba da bude upravljan šerijatskim pravom, stoga su pitanja neozbiljna :D
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7506
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#211 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by AleksoMKD »

harač wrote: halifat po definiciji treba da bude upravljan šerijatskim pravom, stoga su pitanja neozbiljna :D
Ma znam kolega, ali i Otomansko carstvo je bilo sherijatsko pa su nemuslimani pili rujno vino em ljutu rakiju.
OK, moja prababa se nije setala u minicu nit mi je cukundeda iso na tehno zurke ali ipak me interesuje?

Ako ne gresim za nemuslimane je bio poseban neserijatski sud (iako su mogli da traze i serijatsko sudzenje), alkohol i svinjetina su bili dozvoljeni, pa dali bi moglo da bude iznimke oko ovih "haram" zadovoljstava?

Kako na to gledaju forumasi koji su za hilafet.

Normalno, kao sto je pisao kolega shecher sta pre svega podrazumevaju od hilafetom?
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#212 Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Ali_G »

Pretpostavljam da se te stvari ne bi mogle raditi. Ne iz neke dislriminacije vec iz razloga sto to steti cijelom drustvu.
Misljenja sam da je hilafet jos uvijek utopija. Za jedan takav sistem treba visoko razvijena svijest pojedinca, a realno smo daleko od toga.
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#213 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Teea »

AleksoMKD wrote:
harač wrote: halifat po definiciji treba da bude upravljan šerijatskim pravom, stoga su pitanja neozbiljna :D
Ma znam kolega, ali i Otomansko carstvo je bilo sherijatsko pa su nemuslimani pili rujno vino em ljutu rakiju.
a znas ti onu sevdalinku" Alaj bese fakman hadzi baba Rahman puno bure rakije sakrio na tavan.." ili onu "vino piju nane age sarajelije" ;)
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#214 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Smail Aga »

Teea wrote:
AleksoMKD wrote:
harač wrote: halifat po definiciji treba da bude upravljan šerijatskim pravom, stoga su pitanja neozbiljna :D
Ma znam kolega, ali i Otomansko carstvo je bilo sherijatsko pa su nemuslimani pili rujno vino em ljutu rakiju.
a znas ti onu sevdalinku" Alaj bese fakman hadzi baba Rahman puno bure rakije sakrio na tavan.." ili onu "vino piju nane age sarajelije" ;)
Sto bi neko rekao,cini mi se Johny Stulic: Turci su se sluzili islamom,kao Rusi komunizmom,samo za uspostavu i sirenje drzavne vlasti. :D :D :D
Ja se slazem da Halifa bude iz Turske :D
User avatar
miskin
Posts: 1654
Joined: 26/09/2011 23:35

#215 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by miskin »

evo jedan događaj kad su muslimani imali hilafet koji biljezi istorija malo je podugo al :D ovo je izvor: http://www.akos.ba/vladar-koji-je-podig ... uslimanke/

Vladar koji je podigao vojsku zbog časti jedne muslimanke

Bizantijsko carstvo je graničilo sa Islamskom državom. Dugo vremena su se vodili ratovi i mnoge bitke između te dvije države.

Bitke i ratovi su vođeni za vrijeme vladavine dinastije Beni Umejje islamskom državom, ali i za vrijeme vladavine dinastije Abasija.

Tokom tog vremena smjenile su se mnoge halife. Na vlast je došao halifa El-Mu’tesim.
Jedne prilike dok je El-Mu’tesim bio u svome dvorcu u Samari, koja je tada predstavljala prijestonicu islamske države, a oko njega dvorska svita koja je međusobno razgovarala o raznim stvarima, došao je neki čovjek, Arap, iz Male Azije (današnje Turske).

Zatražio je da ga halifa primi što je on i učinio. Kad je ušao svi su ušutili da čuju kakve im on vijesti donosi. Oči prisutnih se nisu skidale sa njega.

Međutim, njegov pogled ni na koga nije padao, niti se i na koga obazirao. Krenuo je prema El-Mu’tesimu i pozdravio se sa njim.

El-Mu’tesim ga upita kakve vijesti donosi. On je šutio i pokušavao da se savlada. Htio je nešto da kaže, ali riječi nisu izlazile iz njega. Svi su postali napeti, jer su vidjeli da on nosi u sebi nešto važno, ali nikako da to kaže. Tada El-Mu’tesim izgubi strpljenje i povika na njega da kaže šta je htio. Čovjek progovori:

“O vladaru pravovjernih, bio sam u Amuriji i vidio jednu Arapkinju, muslimanku, koja je izazivala strahopoštvanje. Ona se cjenkala sa jednim Bizantijcem oko robe. On ju je htio prevariti, ali je ona prozrela njegovu namjeru, te se on prema njoj grubo ponio. Ona mu je uzvratila istom mjerom, pa ju je on udario po licu tako da joj je skoro zube izbio i oči iskopao. Ona je tada žalovito povikala: “O Mu’tesime!”

Tada joj je Bizantijac podrugljivo rekao: “A šta to može El-Mu’tesim? Gdje on sada? Čekaj, glupačo, da on dođe na šarcu i pomogne ti!”

Tada El-Mu’tesim upita: “A šta si ti uradio?”

Čovjek odgovori:”Isukao sam sablju da mu glavu odsječem, pa su me napali Bizantijci i svojim brojem nadvladali moju hrabrost. Skoro sam puko od bijesa. Zatim sam utješio tu Arapkinju, muslimanku, i zakleo se da ću Vladaru pravovjernih prenijeti njezino dozivanje, pa su Bizantijci počeli zbijati šale na naš račun smatrajući da će ih njihove čvrste utvrde zaštititi od tvoje snage.”

Tada se promjeni boja na El-Mu’tesimovom licu. Iskre su sijevale iz njegovih očiju. Prisutni su htjeli nešto da kažu, ali su ušutili. Pustili su El-Mu’tesima da on nešto kaže.

On upravi svoj pogled u pravcu Amurijje i u gnjevu povika: “Odazivam ti se slobodna ženo! Odazivam ti se! El-Mu’tesim je čuo tvoje dozivanje i odaziva se tvome pozivu! Znat će Bizantijci da je tvoje traženje pomoći izašlo iz tvoga srca i dospjelo do njegovoga!”
On se zatim počeo savjetovati sa okupljenima o pohodu na Amurijju. I oni su bili zagrijani za to poput njega. Naredio je da se opremi vojska koja će brojati 12 000 konjanika na 12 000 šarenih konja!

Krenuo je El-Mu’tesim sa svojom vojskom prema Amurijji. Gazio je zemlju sa svojom vojskom dok nije došao do cilja. Tada je počeo opsjedati grad kojeg su opasavale čvrste kule i visoke zidine. On ih je počeo gađati katapultima i strijelama, ali se grad nije predavao.
Na vratima i na otvorima se niko nije ukazivao. Kao da je to bio utvrđeni grad koji je čuvao mrtvace, a ne žive ljude.

Međutim, El-Mu’tesim nije gubio nadu. Nije se namjerevao vratiti u svoj dvorac prije nego ostvari cilj zbog kojeg je došao i ispuni obećanje koje je dao.

Krenuo je sa izvidnicom do židova i izvršio žestok napad, ali bez uspjeha.

Muslimanska vojska je ostala i dalje držati pod opasdom grad koji se nije htio predati. Nakon što se njihova opasada otegla astrolozi su smatrali da se grad neće moći osvojiti sve do perioda u kojem grožđe i maslina sazrijeva.

Halifa je počeo razmišljati o tome što su mu astrolozi rekli, pa se prisetio riječi Uzvišenog: “U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna.”

Tada reče: “Nema gledanja (sudbine) po zvijezdama (astrologije), ni astrologa (onih koji gataju sudbinu prema položaju zvijezda), ni čekanja nakon ovog dana!”

Potom jako i odlučno povika i naredi svojim vojskovođama: “Stavite zapaljiva đulad u katapulte i neprestano gađajte kule!” Oni su tako i uradili.

Obmotavali su kamenje pamukom kojeg bi natopili naftom, zatim zapalili i ispalili iz katapulta na kule. Vatrena đulad su se lijepila za ono na šta bi padala i izazivala požar. Manji i veći komadi kamenja su letjeli na sve strane. Bizantijci su se počeli povlačiti sa zidina. Potom su muslimani napali i prodrli u grad. Napredovali su sve dok se grad nije predao.

Nakon što se sve smirlilo El-Mu’tesim pozva onog čovjeka koji mu je prenio da je neka žena od njega zatražila pomoć i dozivala ga i reče mu: “Potraži mi tu ženu i dovedi mi je!”
On je tako i učinio. Žena je ušla kod El-Mu’tesima vedra lica i zadovoljna što ju je on osvetio. Nazvala mu je selam i uputila dovu za njega. On je upita: “Da li ti se El-Mu’tesim odazvao?”
“Da, da Allah sačuva El-Mu’tesima kao snagu islama, ponos Muslimanima i pomagača potlačenima. Neka Allah sačuva vlast muslimanima i pomogne ih.” – odgovori ona.

Gdje je nestao ponos muslimana?!?
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#216 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Gojeni H »

Gdje je nestao ponos muslimana?!?


U fatalizmu, nafti, nargili, i begluku.
mirage77
Posts: 230
Joined: 09/01/2012 15:59

#217 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by mirage77 »

Hoces odmah da me upoznas?[/quote]
Mozemo se dogovoriti. [/quote]

Kad god hoces. Ja sve sto napisem na forumu, kazem i u lice, pa ko me je god na ovom forumu pitao za upoznavanje ma cemu to vodilo i sta znacilo, dobio je sve sto mu treba da me nadje u rekordnom roku.
mirage77 wrote:Interesuje me odakle toliki negativni naboji prema Islamu? Vidim da si intelekualac, a imas neke stavove kao ovaj Breivik ili onaj Holandjanin. Pa me interesuje: Odakle su te tvoje traume? Moze covjek biti i ateist, ali respektuje i ostala misljenja. Ja kod ljudi iz Njemacke recimo vidim respekt prema Islamu, pa me interesuje kako jedan Bosnjo koji je vjerovatno prezivio Sarajevo 92-95 toliko crno misli o Islamu. Ne govorim o ljudima, jer se tu naravno ima dosta toga za kritikovati. Govorimo o Islamu kojegg ti mrzis iz dna duse.
Sta vama ljudima jos treba da napisem da pocnete uz to islam da dopisujete i krscanstvo, i judaizam, i budzam i sve ostalo cemu je u temeljima jedan te isti korijen svega - od strahova satkana iluzija natprirodnog, nadnaravnog svijeta kao utjehe?

Ja sam bezbroj puta podvukao da u svojim pisanjima NE pravim nikakvu razliku, ali zaista nikakvu razliku izmedju religija jer su sve gradjene pod jednim kalupom, stvaranim i oblikovanim mnogo prije njih, pa je ono sto se ljudima na ovom forumu cini kao "islamofobija", jednostavno procentualna zastupljenost pojedine tematike, a otvorivsi ovaj dio foruma, o religiji, ja vidim 90% tema o islamu, 7% o krscanstvu, te ostalih 3% o nekakvim budistickim i slavenskim bajkama.
Da je ovo 90% krscanskih tema, i na njima bih pisao isto.

O retorici i nivou iste mozemo naglabati, ali sto se sustine tice, tu zaista ne pravim razlike.

To sto sam ja "prezivio Sarajevo 92-95", meni je barem, kao tada vec zrelom mladicu, rasprsilo i ono malo iluzija koje sam mogao gajiti prema nekoj "nebeskoj pravdi"... da se sam nisam pobrinuo za sebe i ono sto sam volio - ja puskom, a neko drugi mozda na neki drugaciji nacin - znam da nema tih bogova koji bi me spasili, koji bi spasili moju porodicu, moj grad... Barem je to posljednji rat pokazao. Ni prije rata nisam bio religiozan, daleko od toga, ali tokom i nakon rata su i one sitne, covjekovim slabostima i strahovima hranjene iluzije i ceznje za utjehom, kakvom-takvom, i ona mladalacka naivnost - potpuno nestale.

Ili, iz vase perspektive, posto sve pripisujete bogovima:
Ako me je Bog nakon rata napravio ovako odlucnim nevjernikom, jer, jelte, sve se desava, ako nista, a onda sa njegovim znanjem, ne potrudivsi se ni najmanje da pokusa da me promijeni - HVALA mu, gdje cuo i gdje ne cuo!


P.S. Sto se Breivika tice, upravo u njemu i njegovom krscanskom terorizmu (ja sam ga odmah tako nazvao, i pored mnogih koji su mu tepali nazivajuci ga tek ludjakom) vidim ono cemu religije uglavnom i vode - konfliktu i vjecnim upiranjem prstom u sve sto izlazi iz okvira jedne, strogim zakonom dogme utvrdjene dozvoljene putanje.[/quote]


Pa ti cim nepravis razliku izmedju svega ovoga sto si nabrojao diskvalifikujes sam sebe.Ja bi napravio manju gresku kada bi rekao da su: Staljin, Pol Pot, Lagumdzija, Dzingis Kan i ti isto. Da ja nepravim razliku izmedju vas. Eto kakve ti generalizacije pravis. Koji je onda to sistem idealan po tebi? Sistem bez vjere. Ateizam. Treba li napominjati da je boljsevizam ili komunizam pod Staljinom bio ateisticki, pa i nacionalsocijalizam pod Hitlerom, ili recimo carstvo Dzingis Kana. Ili recimo Crveni Kmeri Pol Pota. Koliko su ovi sistemi progutali ljudskih zivota? Ja ti kazem mnogostruko vise nego je ubijeno u ime bilo koje od pobrojanih religija. Jesu li ovo humani sistemi? Je li za tebe materijalisticka dijalektika i darvinisticki socijalizama idealan put za covjecanstvo? A oni su porodili ove sve gore pobrojane.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#218 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by m_l »

mirage77 wrote: Pa ti cim nepravis razliku izmedju svega ovoga sto si nabrojao diskvalifikujes sam sebe.Ja bi napravio manju gresku kada bi rekao da su: Staljin, Pol Pot, Lagumdzija, Dzingis Kan i ti isto. Da ja nepravim razliku izmedju vas. Eto kakve ti generalizacije pravis. Koji je onda to sistem idealan po tebi? Sistem bez vjere. Ateizam. Treba li napominjati da je boljsevizam ili komunizam pod Staljinom bio ateisticki, pa i nacionalsocijalizam pod Hitlerom, ili recimo carstvo Dzingis Kana. Ili recimo Crveni Kmeri Pol Pota. Koliko su ovi sistemi progutali ljudskih zivota? Ja ti kazem mnogostruko vise nego je ubijeno u ime bilo koje od pobrojanih religija. Jesu li ovo humani sistemi? Je li za tebe materijalisticka dijalektika i darvinisticki socijalizama idealan put za covjecanstvo? A oni su porodili ove sve gore pobrojane.
Upravo tako.
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#219 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by silver testelone »

^ Kakve veze ima sistem s ubijanjem... Staljin i Hitler ako su ubijali, nisu ubijali ljude zbog njihove vjere, nego zbog sasvim drugih razloga...

nego hajmo ba zaključit temu, eto dobar je hilafet halifat il kako već, podržavam ,eto hajmo sad uvedite :D

jel spremna lista za izbore :D

Ja glasam za halifu iz Gornje Maoče, tu su najjači, ne može im niko ništa, alah ih čuva oujea yo yo alahu ekber selam :D

Image

a ako se može birat žensko za halifu, a vjerovatno može, svi imaju jednaka prava bolan, islam je to, nije to mala zajebancija :D... onda nek bude bilo koja, ionako za koga god da se glasa, neću znat ko je na vlasti, jer sve isto izgledaju, nindža ratnici, betmen itd... :D

šta, ne može žensko? jbg... ništa onda, eto halifa taj gore... il eventualno Mevlid kad se vrati :lol:
Last edited by silver testelone on 01/07/2012 12:39, edited 1 time in total.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#220 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by breuer »

Iskren da vam budem :-) borio bih se protiv uspostave halifata isto kao i protiv cetnika i bilo kojeg drugog sljama...jer to nisam ja! I ne bih da zivim pod tim sistemom vrijednosti.... :)
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#221 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by silver testelone »

breuer wrote:Iskren da vam budem :-) borio bih se protiv uspostave halifata isto kao i protiv cetnika i bilo kojeg drugog sljama...jer to nisam ja! I ne bih da zivim pod tim sistemom vrijednosti.... :)
šta ti je ba, to je baš extra :lol: :lol:
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#222 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by breuer »

silver testelone wrote:
breuer wrote:Iskren da vam budem :-) borio bih se protiv uspostave halifata isto kao i protiv cetnika i bilo kojeg drugog sljama...jer to nisam ja! I ne bih da zivim pod tim sistemom vrijednosti.... :)
šta ti je ba, to je baš extra :lol: :lol:
Ma nek je haman savrseno, ja cu sam sebi odredjivati kako cu zivjeti, makar i potpuno pogresno! :sax:
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#223 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by m_l »

silver testelone wrote: a ako se može birat žensko za halifu, a vjerovatno može, svi imaju jednaka prava bolan, islam je to, nije to mala zajebancija :D... onda nek bude bilo koja, ionako za koga god da se glasa, neću znat ko je na vlasti, jer sve isto izgledaju, nindža ratnici, betmen itd... :D
Je l' ti srce brze kuca kad ovako ispljujes nekoliko ponizavanja i bjedastoca?
silver testelone
Posts: 365
Joined: 25/01/2012 13:38

#224 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by silver testelone »

ne kontam ovo o ponižavanju? :lol: mislim da se iz tog mog dijela jasno vidi ko koga ponižava i gdje :D koji dio nije jasan il netačan? demantuj :D

a srce ko srce, kuca brže uvijek od navale adrenalina kad vidim kakvim se glupostima ljudi bave... i iste podržavaju... al neće meni ništa bit :D
Smail Aga
Posts: 855
Joined: 20/06/2012 09:06

#225 Re: Halifat/kalifat da ili ne?

Post by Smail Aga »

m_l wrote:
mirage77 wrote: Pa ti cim nepravis razliku izmedju svega ovoga sto si nabrojao diskvalifikujes sam sebe.Ja bi napravio manju gresku kada bi rekao da su: Staljin, Pol Pot, Lagumdzija, Dzingis Kan i ti isto. Da ja nepravim razliku izmedju vas. Eto kakve ti generalizacije pravis. Koji je onda to sistem idealan po tebi? Sistem bez vjere. Ateizam. Treba li napominjati da je boljsevizam ili komunizam pod Staljinom bio ateisticki, pa i nacionalsocijalizam pod Hitlerom, ili recimo carstvo Dzingis Kana. Ili recimo Crveni Kmeri Pol Pota. Koliko su ovi sistemi progutali ljudskih zivota? Ja ti kazem mnogostruko vise nego je ubijeno u ime bilo koje od pobrojanih religija. Jesu li ovo humani sistemi? Je li za tebe materijalisticka dijalektika i darvinisticki socijalizama idealan put za covjecanstvo? A oni su porodili ove sve gore pobrojane.
Upravo tako.
Nije tako. Tekst je prepun lazi i neistina. Hitlerova Njemacka nije bila ateisticka drzava. Dzingis Kan jos manje. Cifre o zrtvama Staljina je zapadnjacka propaganda zestoko napuhala. 20 miliona Rusa u WWII i 40 miliona Rusa os 30-e do 50-e. Znaci 60 miliona Rusa za manje od 20 godina. Hhahahahahaha :D :D :D :D :D
60 miliona rusa vecinom muskaraca u 20 godina,pa da je tako ne bi Rusa uopste vise bilo :D :D :D :D
Putinova komisija izlazi sa 4 miliona Rusa ,sto je neka daleko normalnija cifra.
Eee Pol Pot to je vec Tito,nema vise takvih ljudi,velika steta,velika. :D :D :D
Post Reply