Umra

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

sjenka

#51 Re: Umra

Post by sjenka » 24/05/2011 17:14

evo par crtica iz mog dnevnika

15.11
Vrijeme brzo prolazi. Došli smo u 14:00 ispred Fahdove dzamije. Malo kiši. Allahova milost. Ja sam dobro, pa zaplačem. Ne znam da li od sreće ili od brige. Sad sjedim i cekam ulazak u avion. Neke nane sjede pored mene sa familijom. Nasmijane su. Jedu pitu. :)

17.11.
Sjedim ispred vrata koja bi trebala voditi do Revde. Pošli jako rano da bi zauzeli mjesto. Sve je već puno. Revda se otvara tek u 7. Sad je 4. Učimo Quran.

20.11.
U utorak sam bila u Revdi elhamdullilah. Dugo smo čekali. Grupa usporava. Kada sam ušla val uzbuđenja. Emocije, drhtavica. Stojim na korak od Dzeneta. Klanjah dva rekiata, proučih dovu u kojoj molim da mi Poslanik bude šefadžija na sudnjem danu. Azra i ja ćuteći izlazimo. Šutimo, oči nam pune suza, gledamo se i ćuteći razumijemo. Idemo opet sutra.

El_comadante
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times

#52 Re: Umra

Post by El_comadante » 30/05/2011 08:45

ove godine avionom putovanje na Hadž je predvičeno 23., 24., i 25. 10. i ostajanje u Medini do 31.10. 1.11. je Umra a 2.11., 3.11. i 4.11. individulani ibadeti i onda od 5.11. do 9.11. Hadžski obredi i onda 10.11., 11.11. i 12.11. povratak u Sarajevo. (ovo je ko putuje avionom) pa eto ako ko želi da zna...

minjonja

#53 Re: Umra

Post by minjonja » 21/07/2011 17:19

ja bih samo malo da "upujem" ovu temu. dojmilo me je ovo sto je @sjenka napisala i bilo bi super kad bi se i ostali javili koji su kroz ovo prosli. razumijem da su zapisi licne stvari i da neki ne zele da vascijeli svijet vidi to sto su oni sebi zapisivali, ali bih stvarno voljela kad bi neko bar poneku sliku sa umre ili hadzdza postavio da vidim to sve iz nekog drugog ugla, a ne onog na kojeg sam navikla.

bucik

#54 Re: Umra

Post by bucik » 15/11/2011 10:20

Postavljaču teme sam poslao i PP ali mi nije jošuvijek odgovorio. Pa ako neko može da mi kaže kako dobiti vizu za umru za privatni aranžman. Išao bih autom sa još dvojicom prijatelja, sa nekim trodnevnim zadržavanjima u Turskoj i Siriji (obilazak prijatelja) pa mi ne odgovara da idemo organizovano sa IZ. Hvala.

ema_

#55 Re: Umra

Post by ema_ » 15/11/2011 12:28

bucik wrote:Postavljaču teme sam poslao i PP ali mi nije jošuvijek odgovorio. Pa ako neko može da mi kaže kako dobiti vizu za umru za privatni aranžman. Išao bih autom sa još dvojicom prijatelja, sa nekim trodnevnim zadržavanjima u Turskoj i Siriji (obilazak prijatelja) pa mi ne odgovara da idemo organizovano sa IZ. Hvala.

Koliko mi je poznato, nije moguće iz BiH putovati u vlastitom aranžmanu.

bucik

#56 Re: Umra

Post by bucik » 15/11/2011 14:07

ema_ wrote:
bucik wrote:Postavljaču teme sam poslao i PP ali mi nije jošuvijek odgovorio. Pa ako neko može da mi kaže kako dobiti vizu za umru za privatni aranžman. Išao bih autom sa još dvojicom prijatelja, sa nekim trodnevnim zadržavanjima u Turskoj i Siriji (obilazak prijatelja) pa mi ne odgovara da idemo organizovano sa IZ. Hvala.

I ja sam bio ubjeđen da ne može, ali evo postavljač teme kaže da je on dobio vizu preko neke organizacije i da je sam išao.

ema_

#57 Re: Umra

Post by ema_ » 15/11/2011 14:14

puharska wrote:Ja sam licno putovao sam , posto sam dobio vizu preko jedne arapske organizacije ali to
nebih nikom preporucio jer od engleskog jezika tamo nemate nikakve pomoci jer
skoro niko ga negovori u S.Arabiji i zaista sam dosta vremena izgubio na prakticnim stvarima,
prevozu iz Jedde u Meku , iz Meke u Medinu i oko pronalazenja hotela...
A ukoliko idete organizovano jako bitna je stvar da provjerite da li je hotel blizu Harema da
bi ste svaki vakat mogli klanjati u Haremu jer je poznato da se svaki namaz klanjan u
Haremu vrijedi kao 100 000 drugih namaza a vece razdaljine u Meki je nemoguce prelaziti zbog velikih vrucina..

Pa ovo je druga stvar, nije njegov lični aranžman preko ambasade :) .

alternativna

#58 Re: Umra

Post by alternativna » 19/11/2011 22:15

bucik wrote:
ema_ wrote:

I ja sam bio ubjeđen da ne može, ali evo postavljač teme kaže da je on dobio vizu preko neke organizacije i da je sam išao.
Zakoni su se puno promjenili i dalje se mjenjaju - najkasnije na granici ces imati problem da ces morati biti uz organizatora, jer ne mozes uci u zemlju bez organizacije i osobe na racun koje si dobio vizu. Isto tako se pasosi predaju organizatorima cim se udje u zemlju, i organizator ih proslijedi dalje saudijskoj agenciji na cuvanje. zasto? da nebi ostao duze u zemlji od dozvoljenog.

a ako se taj neko provukao ove godine, pitaj njega detaljno kako je i koga ima u saudiji i za koje gradove su vize? umra viza je samo za mekku i medinu i tranzit viza za dziddu. u sve ostale gradove ne smijes ulaziti i na checkpointu ce te vratiti.

bucik

#59 Re: Umra

Post by bucik » 21/11/2011 11:22

a ako se taj neko provukao ove godine, pitaj njega detaljno kako je i koga ima u saudiji i za koje gradove su vize? umra viza je samo za mekku i medinu i tranzit viza za dziddu. u sve ostale gradove ne smijes ulaziti i na checkpointu ce te vratiti.[/quote]

Uredu brate, hvala na informacijama, ma kad bolje razmislim najvažnije je da ja odem tamo pa
makar to bilo i sa nekom organizacijom.

alternativna

#60 Re: Umra

Post by alternativna » 21/11/2011 22:40

sestra sam, ali nije problem :)

puharska

#61 Re: Umra

Post by puharska » 28/11/2011 13:33

Poslao sam ti odgovor na PP ....halali nisam odmah vidio poruku ...

almirr_51

#62 Re: Umra

Post by almirr_51 » 19/04/2012 00:18

Zadowljstwo mi bi čitati swe waše utiske :)

hadzun

#63 Re: Umra

Post by hadzun » 19/04/2012 13:23

bio na hajju ima i 10 godina. planiram opet aBd...
Medina je nesto posebno, treba se malo posvetit boravku tamo. Meka s druge strane je kao kosnica u dane hadza...isli smo autobusom, tesko je ali ipak vrijedi. sljedeci put bih avionom... :) treba ici mlad na hajj, sto jes jes.
umra je kao da si na odmor otisao, nisam bio, ali kako vidim za dvoje umra cijena je kao za jedno za hajj, pa bolje se malo strpit ;-)

edyx

#64 Re: Umra

Post by edyx » 19/05/2012 21:47

Citam vase postove sa uzivancijom i osmijehom na licu i drago mi je za one koji su uspjeli doci i obavili svetu duznost hazd i umru.Ja sam vec godinu dana u Saudijskoj Arabiji tacnije u Meki radim ovdje,da odmah odgovorim mozda malo kasnim sa odgovorom ali nema veze,vrlo je tesko dobiti vizu za privatni anganzman da se dodje ovdje jedino preko neke od organizacija,sto se tice hotela sto su blize Haremu cijene su skuplje,ja sam licno u Aziziji jedan od dijelova Meke,odavde uvijek imam taxi sto regularno sto divlji prema Haremu po cijeni max 20 Saudijskih rijala (sto dodje oko 4 eura,malo jace) ,ako se znas dobro cjenkat mozes proci i jeftinije tako da i nije moranje traziti hotel u samom centru jer ima dosta hotela sa dobro povoljnijim cijenama na odnosu od hotela u centru.

Toliko od mene za sad,ako imate kakvo pitanje slobodno pitajte ja cu pokusat da u sto kracem vremenu odgovorim pozdrav.

alemica

#65 Re: Umra

Post by alemica » 27/05/2012 23:41

Alejkumu Selam :) Ako Bog da jednog dana i umru i na Hadzdz ...

vazi
Has thanked: 23 times
Been thanked: 1 time

#66 Re: Umra

Post by vazi » 30/05/2012 22:18

edyx wrote:Citam vase postove sa uzivancijom i osmijehom na licu i drago mi je za one koji su uspjeli doci i obavili svetu duznost hazd i umru.Ja sam vec godinu dana u Saudijskoj Arabiji tacnije u Meki radim ovdje,da odmah odgovorim mozda malo kasnim sa odgovorom ali nema veze,vrlo je tesko dobiti vizu za privatni anganzman da se dodje ovdje jedino preko neke od organizacija,sto se tice hotela sto su blize Haremu cijene su skuplje,ja sam licno u Aziziji jedan od dijelova Meke,odavde uvijek imam taxi sto regularno sto divlji prema Haremu po cijeni max 20 Saudijskih rijala (sto dodje oko 4 eura,malo jace) ,ako se znas dobro cjenkat mozes proci i jeftinije tako da i nije moranje traziti hotel u samom centru jer ima dosta hotela sa dobro povoljnijim cijenama na odnosu od hotela u centru.

Toliko od mene za sad,ako imate kakvo pitanje slobodno pitajte ja cu pokusat da u sto kracem vremenu odgovorim pozdrav.
@edyx, blago tebi , primaju li jos u tu tvoju firmu :D

Ja se od zemzema ne bih odvajala da tamo zivim , cini mi se :)

Nas je hotel bio u aziziji ali je u danim ahadza tolika guzva da je cesto i taxijem putovanje do Kabe dugo trajalo.
Jednom smo autobusom krenuli da kod Kabe klanjamo ikindiju a aksam je nastao a mi smo jos bili u busu :-) guzva...Zato mislim da se u Mekki, ko vec moze , isplati traziti hotel blizu Hrama.

I ja Boga molim da mi omoguci bar jos jednu umru akBd, i meni i svakome ko to zeli, amin

El_comadante
Has thanked: 6 times
Been thanked: 9 times

#67 Re: Umra

Post by El_comadante » 06/06/2012 11:21

vazi wrote:
edyx wrote:Citam vase postove sa uzivancijom i osmijehom na licu i drago mi je za one koji su uspjeli doci i obavili svetu duznost hazd i umru.Ja sam vec godinu dana u Saudijskoj Arabiji tacnije u Meki radim ovdje,da odmah odgovorim mozda malo kasnim sa odgovorom ali nema veze,vrlo je tesko dobiti vizu za privatni anganzman da se dodje ovdje jedino preko neke od organizacija,sto se tice hotela sto su blize Haremu cijene su skuplje,ja sam licno u Aziziji jedan od dijelova Meke,odavde uvijek imam taxi sto regularno sto divlji prema Haremu po cijeni max 20 Saudijskih rijala (sto dodje oko 4 eura,malo jace) ,ako se znas dobro cjenkat mozes proci i jeftinije tako da i nije moranje traziti hotel u samom centru jer ima dosta hotela sa dobro povoljnijim cijenama na odnosu od hotela u centru.

@edyx, blago tebi , primaju li jos u tu tvoju firmu :D

Ja se od zemzema ne bih odvajala da tamo zivim , cini mi se :)

Nas je hotel bio u aziziji ali je u danim ahadza tolika guzva da je cesto i taxijem putovanje do Kabe dugo trajalo.
Jednom smo autobusom krenuli da kod Kabe klanjamo ikindiju a aksam je nastao a mi smo jos bili u busu :-) guzva...Zato mislim da se u Mekki, ko vec moze , isplati traziti hotel blizu Hrama.

I ja Boga molim da mi omoguci bar jos jednu umru akBd, i meni i svakome ko to zeli, amin
to je tačno. sve naše hadžije se smještaju u Aziziju zašto su tu odabrali neznam, ali koliko treba do Kabe jedno 1h možda 2h meni a recimo da je to oko 2,5 km. na tabli piše da je tunel 2,1 i dodaj malo do tunela i od tunela do Kabe, znaći 2,5 km a treba ti sahatak možda i da pa ti zamsili. a šta je meni interesantno ,mnogi kažu, pa i ja sam, da mi je jednom otći, sad kad sam to uradio i vidio volio bih sada otići još 10 puta najmanje, i što je interesantno sad imam više želje da odemo drugi put nego prvi neznam zašto je to tako.

papy

#68 Re: Umra

Post by papy » 22/08/2012 14:06

Da li neko zna ima li neka organizacija koja organizuje Umru mimo IZ jer sam čuo neke komentare da ima i jeftiniji aranžmana za Umru ,jer sad se samo može ići avionom zbog ovih dešavanja u Saudiji

Čuo sam da je i jeftiniji iz Srbije ići ,al pitanje da li mi iz BiH možemo ići na Umru preko nekih organizacija iz drugih država?

Ako neko zna i hoće da ide ubrzo ove ili iduće godine nek javi ,ako neko ima dobrih informacija :)

miskin

#69 Re: Umra

Post by miskin » 22/08/2012 17:59

papy

#70 Re: Umra

Post by papy » 23/08/2012 14:34

Hvala !

semirizsvemira

#71 Re: Umra

Post by semirizsvemira » 27/08/2012 23:19

Ja ako Bog da planiram ici na hadzdz ove godine pa se radujem ko malo dijete . Nije me nicega strah nego samo da obavim hadzdz po propisu ako Bog da

Magnolia12

#72 Re: Umra

Post by Magnolia12 » 04/10/2012 02:08

Esselamu aleykum. Interesuje me koji je naredni rok za odlazak na umru i koji je status djevojke koja nema mahrema? :)

Magnolia12

#73 Re: Umra

Post by Magnolia12 » 04/10/2012 02:14

El_comadante wrote:ove godine avionom putovanje na Hadž je predvičeno 23., 24., i 25. 10. i ostajanje u Medini do 31.10. 1.11. je Umra a 2.11., 3.11. i 4.11. individulani ibadeti i onda od 5.11. do 9.11. Hadžski obredi i onda 10.11., 11.11. i 12.11. povratak u Sarajevo. (ovo je ko putuje avionom) pa eto ako ko želi da zna...
halali molim te, ali ne skontah ovaj post. Zanima me najblizi rok za umru :) i odakle crpite te informacije :). Unaprijed hvala.

Baghira

#74 Re: Umra

Post by Baghira » 04/10/2012 08:20

I opet se spremaju hadzije polahko na 5. svetu duznost....neka im je hadz mebrur, da im Allah uslisa dove, namaze, zikr i da im grijehe oprosti, da hairli odu i isto tako nam se vrate, amin :) Mahsuz selam poslaniku i ne zaboravite nas u dovama. Blago vama. :)

semirizsvemira

#75 Re: Umra

Post by semirizsvemira » 04/10/2012 08:33

Amin , amin , amin . Ne idem iz Bosne vec iz jedne druge drzave . Prva cetri dana cemo biti u nekom hotelu blizu fabrike za punjenje Zem zem vode pa me interesuje jel to daleko od Kabe . Poslije Hadzdza i boravka na Mini se vracamo , ako Bog da , u Mekku u neki hotel 400 m od Kabe a nakon toga idemo u Medinu u hotel 400 m od Poslanikove dzamije . Ma to toliko i nije bitno , bitno je da me posluzi zdravlje ako Bog da i da sve lijepo uradim i umru i hadzdz po sunnetu i to je to .

Post Reply