Hadis - obavezan ili ne?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Strpljiva

#52 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Strpljiva » 17/09/2011 16:29

E-B je vjerovatno muškarac, pa mi je donekle razumljivo. Žene su krizna populacija, ukoliko ih ima s takvim shvatanjima. Ukoliko neko (u ovom slučaju žena) treba pomoć, valjda je logično da se sestri pomogne bez ikakve protuusuluge. Al' haman da i kod pojedinih "muslimana" važi: Nema džabe ni kod stare babe.

Pogledat ću ovaj dokumentarac, mada mi je jasno o čemu se radi. U svakom slučaju hvala ti.

Teea

#53 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Teea » 17/09/2011 16:31

idealnaM wrote:
Teea wrote:meni je stvarno nekad zao ove danasnje muslimane koji prakticiraju islam.Prije su imali zena, robinja koliko hoce, muta kad hoce..danas su vam sve oharamili.Bas mi je nekad zao sto niste rodjeni u vremenu cistog islama.Ali kad malo bolje razmislis dans one koje nazivate dzahilima vise zive islam nego vi mumini.Bar onaj izvorni islam, ne ovaj islam 21. vijeka sto je sve oharamljeno.Kad pogledas samo osmanlije pa svaki je pasa imao harem :)
:)

Tvoj i E-B-ov "čisti" islam... :roll:
e kad ove pokrivene muminke dodju da raspiruju sunisko-sijsku mrznju i to sa izvorima BBC tek mi se onda bas povraca.

idealnaM

#54 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by idealnaM » 17/09/2011 16:37

e kad ove pokrivene muminke dodju da raspiruju sunisko-sijsku mrznju i to sa izvorima BBC tek mi se onda bas povraca.
Metni noge u lavor, pristavi si kakvog caja i opleti ;-)
Last edited by idealnaM on 17/09/2011 16:50, edited 1 time in total.

Strpljiva

#55 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Strpljiva » 17/09/2011 16:47

idealnaM wrote:Metni noge u lavor, pristavi si kakvog caja i opleti ;-)
Ako je ovo upućeno meni, još si i vidovita :-D

eddinn

#57 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by eddinn » 17/09/2011 17:18

Aferim "Motokultivator" :thumbup:

WipeOut
Location: I'm Somewhere in Between What is real & just a dream

#58 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by WipeOut » 17/09/2011 18:44

Imam ja par pitanja za ove koji odobravaju muta brak;

1. Eto vjencaju se oni,i iz nekih razloga dodje do svadje izmedju njih, jelte prekinu i svako ode svojoj kuci i sta sad ona kad hoce opet da se uda,hoce li reci da je bila udavana ili kao sto ce, a ja znam primjer, precutat?

2. Jel to cisti brak zbog seksa ili ima tu ljubavi,da zajedno hodaju,jedu,da imaju djecu?

3. Zasto vecina takav brak sakriva i od roditelja,kosmija,prijatelja zar to nije jedna od najljepsih stvari koju treba javno obznaniti?
idealnaM wrote:
Splinter wrote:rupa u zakonu, jos da se moze Bog prevariti bilo bi super... :run:
Nema tu nikakve rupe u zakonu, već u ljudskim glavama...tačnije šupljine, praznine.

idealnaM

#59 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by idealnaM » 17/09/2011 21:27

Najcesci je slucaj kada muskarac nema ekonomske mogucnosti da duze vrijeme moze izdrzavati suprugu (supruga inace u islamu nije duzna da radeci se brine za objezbjedjivanje porodicnu ekonomije)

''Udajite neudate i ženite neoženjene, i čestite robove i robinje svoje; ako su siromašni, Allah će im iz obilja Svoga dati. Allah je neizmjerno dobar i sve zna.'' (Sura An-Nur, 32)

"O skupino mladića, ko od vas ima mogućnost, neka se oženi, a ko ne može neka posti, jer je post štit!" (Buharija i Muslim)

statix

#60 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by statix » 17/09/2011 21:54

i čestite robove i robinje svoje;
http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_slave_trade :oops: :D

arte.fakt

#61 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by arte.fakt » 17/09/2011 22:11

statix wrote:
i čestite robove i robinje svoje;
http://en.wikipedia.org/wiki/Arab_slave_trade :oops: :D
baska ...

eddinn

#62 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by eddinn » 17/09/2011 22:21

Pitanje
Esselam alejkum.
Molim Vas da mi navedete hadis, eventualno hadise sa prenosiocima o muta' braku.
Poznat mi je stav sva četiri mezheba da je muta' brak Muhammed a.s. dozvolio pa zabranio, ali čitam na nekim forumima da prenosioci tih hadisa nisu pouzdani, a čitam i to da je po šijjama sunnet sklapati muta' brak, te da Alejhisselam jeste dozvolio ali da je Omer r.a. zabranio. Nemam u blizini nikakve literature gdje bih mogla iščitati ovu tematku.

Odgovor

Hadise u kojima se spominje nedvosmislena zabrana mut'a (privremenog) braka zabilježili su Buharija i Muslim, kao i Ahmed te Ebu Davud. Nema dileme u vezi autentičnosti tih hadisa kod ehli-sunneta, odnosno četiri poznata ehli-sunnetska mezheba (hanefijski, malikijski, šafijski i hanbelijski) te su stoga svi spomenuti mezhebi zauzeli stav o zabranjenosti mut'a braka. Šije ne priznaju autentičnosti tih, kao i mnogih drugih hadisa koji se navode u Buharijevom i Muslimovom Sahihu, kao i drugim zbirkama hadisa koje koriste suniti, odnosno ogromna većina muslimana, i zato smatraju mut'a brak dozvoljenim, osim grupacije zejdija koji smatraju takav brak zabranjenim. Ne znam šta Vam znači navođenje hadisa sa senedom, ne mislite valjda da možete osporavati hadise koji su zabilježeni u Buharijevom i Muslimovom Sahihu, osim ako i sami naginjete šiijskom učenju?! Rasprave o navedenom pitanju su davno okončane, argumenti iznešeni, i ne mislimo da će bilo koja strana promijeniti svoje mišljenje. Šijama, i svima onima koji misle kao oni, kažemo: Vama vaše, a nama naše mišljenje. Šerijat ne dozvoljava mut'a brak. Svaka dalja priča o njemu je izlišna.

Prof. dr. Enes Ljevaković fetva-i-emin.

nocni_pjesnik

#63 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by nocni_pjesnik » 17/09/2011 22:25

Koolin1 wrote:Slazem se s tobom...u zadnje vrijeme muslimani previse uzdizu Muhameda A.S. i nekad cak pored i sa samim Bogom...sto je i sam Muhamed A.S. zabranio...

Pogledaj te samo mezar Muhameda A.S. sada i za vrijeme kad je tek umro...po mom misljenju to ne samo da nije uredu vec je i zabranjeno...

Muhamedove rijeci treba pratiti i pokusati slijediti koliko je vise moguce...nevidim zasto bi bio problem ako ja slijedim ono sto pise u Kur'anu a nemam bradu i nenosim se onako kako su to radili muslimani za vrijeme Muhamedovog zivota...sad mozda nisam upravu, mozda postoji nesto od Boga sto nam propisuje da moramo sve slijediti sto je Muhamed radio...neznam...zato bi i mene zanimao odgovor od nekog koje malo vise upucen u ovo
svaki muslimam pocinje od Svjedocim da nema drugog Boga sem Allaha dz.s. i svjedocim da je Muhammed a.s. Boziji rob i poslanik tako da ne lupetajte....

Teea

#64 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Teea » 17/09/2011 22:40

svaka cast ljevakovicu nego sta cemo sa ovim predajama takodjer iz buharijeve zbirke sahih hadisa??

Prenijeto je od Musedded-a sto nam je ispricao Jahja od Imrana Ebu Bekra preko Abu Reda koji je ispricao o Imrana ibn Huseina (rd): "Objavljen je ajet za muta´ u Allahovoj Knjizi, pa smo mi radili muta' za vrijeme poslanika (s), a nije objavljen neki ajet koji to zabranjuje niti je to poslanik (s) zabranio sve do svoje smrti, kad je poslije toga dosao covjek koji ga je zabranio na osnovu njegovog misljenja, a taj covjek kazu da je Omer".(Sahih el-Buhari; 5.158)

a ovakvih hadisa ima podosta i kod Buharija i kod Muslima i vode se pod sahih.I njih da odbacimo ??? Jer se ne uklapaju u nase vjerovanje pa cemo samo uzet ono sto nama pase.

i kod jedne prijateljice inace vehabijke sam u tefsiru Ibn Kesira (stampana verzija tj knjiga) procitala da se vec citirani dio ajeta 4:24 odnosi na muta brak .. asad gledam ovu online verziju sasvim izmjenjen kontekst.Interesantno.

Nasa sposobnost da sami sebe varamo kako se ne bi poljuljao temelj nasih ubedjenja, fascinantan je fenomen.

meni je ovaj danasnji islam nista drugo do tragi-komedija.ne zna se ko vise laze.

arte.fakt

#65 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by arte.fakt » 17/09/2011 22:45

Teea wrote:svaka cast ljevakovicu nego sta cemo sa ovim predajama takodjer iz buharijeve zbirke sahih hadisa??

Prenijeto je od Musedded-a sto nam je ispricao Jahja od Imrana Ebu Bekra preko Abu Reda koji je ispricao o Imrana ibn Huseina (rd): "Objavljen je ajet za muta´ u Allahovoj Knjizi, pa smo mi radili muta' za vrijeme poslanika (s), a nije objavljen neki ajet koji to zabranjuje niti je to poslanik (s) zabranio sve do svoje smrti, kad je poslije toga dosao covjek koji ga je zabranio na osnovu njegovog misljenja, a taj covjek kazu da je Omer".(Sahih el-Buhari; 5.158)

a ovakvih hadisa ima podosta i kod Buharija i kod Muslima i vode se pod sahih.I njih da odbacimo ??? Jer se ne uklapaju u nase vjerovanje pa cemo samo uzet ono sto nama pase.

i kod jedne prijateljice inace vehabijke sam u tefsiru Ibn Kesira (stampana verzija tj knjiga) procitala da se vec citirani dio ajeta 4:24 odnosi na muta brak .. asad gledam ovu online verziju sasvim izmjenjen kontekst.Interesantno.

Nasa sposobnost da sami sebe varamo kako se ne bi poljuljao temelj nasih ubedjenja, fascinantan je fenomen.

meni je ovaj danasnji islam nista drugo do tragi-komedija.ne zna se ko vise laze.
pa osobe koje bi da ozakone takvu vrstu prostitucije kroz islam i to jos da je prikazu legalnom i legitimnom su tragi-komedija ...

Teea

#66 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Teea » 17/09/2011 22:52

pa dobro ali ajet je tu hadisi si tu,znaci ti ne priznajes islam kao takav kakav je.Vec hocete da zabranite ono sto je dozvoljeno da bi se to nekako uklopilo u to vase vjerovanje, i taj beskonacni moral koji zelite da pripisete islamu.
Meni je taj lazni moral kod vecine vjernika i odbio od islama i to izbacivanje od stranje ovih poput ljevakovica ono sto im se ne svidja i ne uklapa u davu.Nijekanja Kurana i hadisa. :)

crnjak zesci.Ja sam ostavila islam ne interesuje me vise to praznejnnje mozga i laganje da bi opravdali svoja tumacenja.

I onako je religija ono najgore sto je moglo covjecanstvo da zadesi.Ko jos vjeruje u bajke.

Ultravox

#67 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Ultravox » 17/09/2011 23:01

Teea wrote:pa dobro ali ajet je tu hadisi si tu,znaci ti ne priznajes islam kao takav kakav je.Vec hocete da zabranite ono sto je dozvoljeno da bi se to nekako uklopilo u to vase vjerovanje, i taj beskonacni moral koji zelite da pripisete islamu.
Meni je taj lazni moral kod vecine vjernika i odbio od islama i to izbacivanje od stranje ovih poput ljevakovica ono sto im se ne svidja i ne uklapa u davu.Nijekanja Kurana i hadisa. :)

crnjak zesci.Ja sam ostavila islam ne interesuje me vise to praznejnnje mozga i laganje da bi opravdali svoja tumacenja.

I onako je religija ono najgore sto je moglo covjecanstvo da zadesi.Ko jos vjeruje u bajke.
Tema na forumu koliko hoćeš a ti zapela baš ovdje :-)

eddinn

#68 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by eddinn » 17/09/2011 23:02

Šerijat ne dozvoljava mut'a brak. Svaka dalja priča o njemu je izlišna.

arte.fakt

#69 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by arte.fakt » 17/09/2011 23:04

Teea wrote:pa dobro ali ajet je tu hadisi si tu,znaci ti ne priznajes islam kao takav kakav je.Vec hocete da zabranite ono sto je dozvoljeno da bi se to nekako uklopilo u to vase vjerovanje, i taj beskonacni moral koji zelite da pripisete islamu.

svojim odlaskom vlast moga Gospodara neces umanjiti niti ces je svojim dolaskom uvecati ... Selam alejkum ...

Anne Boleyn

#70 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Anne Boleyn » 17/09/2011 23:09

Teea wrote:
Pa ako te islam više ne interesuje, ne znam zašto onda raspravljaš na ovoj temi? :-)

Ciprol

#71 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Ciprol » 17/09/2011 23:12

Teea wrote:svaka cast ljevakovicu nego sta cemo sa ovim predajama takodjer iz buharijeve zbirke sahih hadisa??

vezano za taj "hadis koji se nalazi u Buharijevoj zbirci", da ti kažem šta ćemo sa njim. nećemo ništa. internet nije baš tačan za sve informacije, pa tako nije ni za taj hadis. taj hadis se ne nalazi u Buharijinoj zbirci. gotova priča.

BHF_Manijak

#72 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by BHF_Manijak » 17/09/2011 23:17

Ne kontam zagovarace Mut'a braka, posebnu Teea, prvo jer je kako kaze sama napustila islam, dakle nema veze ni sa mut'm niti sa bilo cim a druga stvar, ako ligicki gledamo, zasto bi islam bio strogo protiv bluda a ujedno i mut'a brak dozvoljavao, koji blu prekriva samo tankim plastom i naziva ga drugim imenom?! :shock: :-? :roll: Meni se "prohtije", a i hanumici nekoj, dogovorimo se o duzini trajanja braka, mjesec npr, zadovoljimo potrebe i hajmo svak na svoju stranu, hastal ti hastal mi, ono normala...I to je kao legalno nalazenje rupe u zakonu, ono nisam pocinio direktno blud jer sam bio kao u braku, a ovamo je jasam cilj bio, obostrana zelja za tandaranjem i jedini cilj "braka" je to bilo, nidje veze ba, mozemo reci "legalna prostitucija"! :roll:

Teea

#73 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Teea » 17/09/2011 23:31

ok nek bude da je muta brak koji su ashabi upraznjavali prostitucija
sto i ovaj sahih hadis potvrdjuje
Dzabir ibn Abdulah el-Ensari kaze: Mi smo radili muta´ na saku hurmi ili brasna za vrijeme Poslanika (s) i Ebu Bekra sve dok to nije zabranio Omer zbog Omera ibn Harisa. (Sahih Muslim; dio.4: str.131).

al eto znaci muta -brak prostitucija..

a kako cemo onda nazvati dozvolu kuransku opcenja sa robinjama? Silovanje? Bar se u danasnjem vremnu tako naziva.

Malik 362:1221 - Ibn Fahd je rekao: "Imam neke ropkinje koje su bolje od mojih žena, ali nisam htio da ostanu trudne. Mogu li uraditi azl (coitus interrruptus) sa njima?" Hajjaj je rekao:"One su tvoje obradive površine. Ako hoćeš da ih zalijevaš, onda to uradi, ako ne želiš, onda ih čuvaj suhe."

Krenuli smo sa Allahovim Poslanikom (Blagoslov i Mir Allahov bio nad njim) u napad na Bun Al-Mustaliq te smo primili zarobljenike od zarobljenih Arapa i poželjeli smo žene i celibat nam je postao težak te smo voljeli prekinuti snošaj. Tako kada smo namjeravali s njima imati prekinuti snošaj, rekli smo: “Kako možemo prekidati snošaj a da nismo pitali Allahovog poslanika (Blagoslov i Mir Alahov bio nad njim) koji je među nama? Pitali smo (njega) o tome i on je rekao: “Bolje je da ne prekidate snošaj, jer ako je do dana Uskrsnuća bilo kojoj duši određeno da postoji, postojat će.”
Sahih Muslim, Number 3384

ajet

23:5,6

i koji stidna mjesta svoja čuvaju -

osim od žena svojih ili ONIH KOJE SU U POSJEDNISTVU NJIHOVU, oni, doista, prijekor ne zaslužuju .

ili cemo i ovaj ajet i hadise na ovu temu odbacit a na jos mjesta se u Kuranu spominje dozvola pokazivanja stidnih mjesta robinjama.Ma ja najbolje odbacit jer se onda ne uklapa u nase price neogranicenog morala islama.

ok muta brak je prostitucija a opcenje sa robinjama -silovanje a sve to sa dokazima da su ashabi radili,i bilo im blagoslovljeno i dozvoljeno.

ma sto kazu ako hoces spokoj vjeruj ako hoces istinu istrazuj. E toliko od mene
nocka

Ciprol

#74 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by Ciprol » 17/09/2011 23:38

.

HM 2011

#75 Re: Hadis - obavezan ili ne?

Post by HM 2011 » 18/09/2011 00:47

Ovdje koliko sam vidio ima neke zabune, kad musliman spava sa svojom ženom ona nema pokrivena stidna mjesta,

to pravilo važi u javnosti ???? Koliko sam shvatio važi i za robinje - što me je iz ovog historijskog konteksta STID IZREĆI (misleći na ropski položaj čovjeka prema čovjeku)....

Al je stvarno svijet bio pogan u prošlosti,

Bog blagoslovio Samuela Colta....

Post Reply