Kerbela

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

tesanj

#176 Re: Kerbela

Post by tesanj »

Evo lijep primjer kako se pise historija, tako su je pisali i oni koji su cijelo vrijeme boli na vlasti da bi iznosili samo svoju istinu. Halid Tulic u svojoj knjizi veliki sejtan kaze:. "...Muavija je bio u dilemi sta da ucini s nasljednikom poslije svoje smrti, posto je bilo vise djece ashaba dolicnih za mjesto halife, pa bi to moglo izazvati fitnu.Zato je odlucio jos za svog zivota uzeti prisegu za svog sina Jezida, koji je bio omiljen medu svima po svom herojstvu i ratovima s bizatinjcima i zbog svoje skromnosti. Medutim, drugi Alijev sin Husein nasao se pogodenim, i kad je bio pozvan od strane irackih siija da im dode i bude halifa, odlucio se na put, skupa s porodicom. Sije su ga, medutim izdale,pa je bio posjecen od strane Jezidovog namjesnika.Deseti muharem, dan Husejnove pogibje na Kerbeli, dan je kad se Ruvafida bicuju i sijeku po glavi zbog svog izdajstva Husejna..." 8-)
amoninan

#177 Re: Kerbela

Post by amoninan »

tesanj wrote:Evo lijep primjer kako se pise historija, tako su je pisali i oni koji su cijelo vrijeme boli na vlasti da bi iznosili samo svoju istinu. Halid Tulic u svojoj knjizi veliki sejtan kaze:. "...Muavija je bio u dilemi sta da ucini s nasljednikom poslije svoje smrti, posto je bilo vise djece ashaba dolicnih za mjesto halife, pa bi to moglo izazvati fitnu.Zato je odlucio jos za svog zivota uzeti prisegu za svog sina Jezida, koji je bio omiljen medu svima po svom herojstvu i ratovima s bizatinjcima i zbog svoje skromnosti. Medutim, drugi Alijev sin Husein nasao se pogodenim, i kad je bio pozvan od strane irackih siija da im dode i bude halifa, odlucio se na put, skupa s porodicom. Sije su ga, medutim izdale,pa je bio posjecen od strane Jezidovog namjesnika.Deseti muharem, dan Husejnove pogibje na Kerbeli, dan je kad se Ruvafida bicuju i sijeku po glavi zbog svog izdajstva Husejna..." 8-)
Na stranu Halidov poprilično amaterski pristup temi. Knjiga je bezveze, btw. Tu su u šijje utrpane i one sekte koje čak i oni smatraju zabludjelim. No, da su ga upravo šijje izdale, to je fakt. Šijjski izvori to potvrđuju.

Manite se rasprave o ashabima, wa'Allahi opasan je to put.
tesanj

#178 Re: Kerbela

Post by tesanj »

Ako su ga siije izdale tko ga je ubio
arte.fakt

#179 Re: Kerbela

Post by arte.fakt »

tesanj wrote:Ako su ga siije izdale tko ga je ubio
Procitaj sta kaze o tome Abū Hāmid Muhammad ibn Muhammad al-Ghazālī ...
no_pasaran

#180 Re: Kerbela

Post by no_pasaran »

amoninan wrote:
tesanj wrote:Evo lijep primjer kako se pise historija, tako su je pisali i oni koji su cijelo vrijeme boli na vlasti da bi iznosili samo svoju istinu. Halid Tulic u svojoj knjizi veliki sejtan kaze:. "...Muavija je bio u dilemi sta da ucini s nasljednikom poslije svoje smrti, posto je bilo vise djece ashaba dolicnih za mjesto halife, pa bi to moglo izazvati fitnu.Zato je odlucio jos za svog zivota uzeti prisegu za svog sina Jezida, koji je bio omiljen medu svima po svom herojstvu i ratovima s bizatinjcima i zbog svoje skromnosti. Medutim, drugi Alijev sin Husein nasao se pogodenim, i kad je bio pozvan od strane irackih siija da im dode i bude halifa, odlucio se na put, skupa s porodicom. Sije su ga, medutim izdale,pa je bio posjecen od strane Jezidovog namjesnika.Deseti muharem, dan Husejnove pogibje na Kerbeli, dan je kad se Ruvafida bicuju i sijeku po glavi zbog svog izdajstva Husejna..." 8-)
Na stranu Halidov poprilično amaterski pristup temi. Knjiga je bezveze, btw. Tu su u šijje utrpane i one sekte koje čak i oni smatraju zabludjelim. No, da su ga upravo šijje izdale, to je fakt. Šijjski izvori to potvrđuju.

Vrlo vrlo opasan put.

Kakve više gluposti pričate, okanite se.

Znaš li koliko su piti Muavija i Jezid. Kakvi su to ljudi bili. Znaš li koji je od njih umro tako što je pao pjan sa konja dok se igrao sa svojim kućnim ljubimcem majmunom?

Prekinite sa tom pričom da se ne zna da li bi Muhammed a.s., da je bio živ, stao na straru unuka Ebu Sufijana i Hinde ili na stranu svog unuka. I to ne zato što su njegovi nego zato što je još za života najavljivao ko će i šta on i njegov brat biti!

Pričate tako očigledne gluposti.
amoninan

#181 Re: Kerbela

Post by amoninan »

no_pasaran wrote:
amoninan wrote:

Vrlo vrlo opasan put.

Znaš li koliko su piti Muavija i Jezid. Kakvi su to ljudi bili. Znaš li koji je od njih umro tako što je pao pjan sa konja dok se igrao sa svojim kućnim ljubimcem majmunom?

Prekinite sa tom pričom da se ne zna da li bi Muhammed a.s., da je bio živ, stao na straru unuka Ebu Sufijana i Hinde ili na stranu svog unuka. I to ne zato što su njegovi nego zato što je još za života najavljivao ko će i šta on i njegov brat biti!

bla, bla, bla...
no_pasaran

#182 Re: Kerbela

Post by no_pasaran »

amoninan wrote:
no_pasaran wrote:
amoninan wrote:

Vrlo vrlo opasan put.

bla, bla, bla...
Moram priznati da ti je ovo najbolji post do sada :thumbup:
amoninan

#183 Re: Kerbela

Post by amoninan »

no_pasaran wrote:

pošto mi trenutno u srcu prevladava želja da te rastavim an proste faktore, a ne želja za istinom, odnosno nijjet mi nije čist. nastavi uživati u svojoj pobjedi.
tesanj

#184 Re: Kerbela

Post by tesanj »

amoninan wrote:
no_pasaran wrote:

pošto mi trenutno u srcu prevladava želja da te rastavim an proste faktore, a ne želja za istinom, odnosno nijjet mi nije čist. nastavi uživati u svojoj pobjedi.
O vjernici, duznosti prema Allahu izvrsavajte,i pravo svjedocite! Neka vas mrznja koju prema nekim ljudima nosite nikako ne navede da nepravedni budete! Pravedni budite, to je naj blize cestitosti. (5/8)
no_pasaran

#185 Re: Kerbela

Post by no_pasaran »

amoninan wrote:
no_pasaran wrote:

To je jako ružno i trebaš to ispitati malo.

Ja ovo ne smatram nikakvom pobjedom niti tebe smatram ikakvim protivnikom. To što nisi bio u stanju jasno čitati postove koje sam pisao i što si mi u usta stavljao misli koje nisam izgovarao ne čine te protivnikom nego neistomišljenikom ili u najmanju ruku osobom sa kojom sam imao šum u komunikaciji.

Svi mi imamo pravo na svoje mišljenje, ali ti si za mene prije svega musliman i nipošto se zbog toga ne bih ponjeo prema tebi kao krvnici Kerbele prema Huseinu i njegovoj družini tj. nipošto te ne bih kao muslimana rastavio na proste faktore.

Izbaci tu mržnju, bijes, šta je već. To je tvoj teret i nepotrebno ga nosiš. Ko zna, možda klanjamo jedan za drugim ;-)

Šaljem ti riječi pomirenja i jedan veliki selam kao što dolikuje da ih šalju muslimani sljedbenici Muhammeda a.s. i poštovaoci njegove časne porodice i njegovih uzoritih ashaba jedni drugima.

Uz molbu Allahu dž.š. da nam oprosti naše grijehe, da izmiri međusobno muslimane i vjernike, uputi nas na pravi put i ujedini naša srca u borbi za dobra djela.

Eselamu alejkum! :thumbup:
amoninan

#186 Re: Kerbela

Post by amoninan »

Svi mi imamo pravo na svoje mišljenje, ali ti si za mene prije svega musliman i nipošto se zbog toga ne bih ponjeo prema tebi kao krvnici Kerbele prema Huseinu i njegovoj družini tj. nipošto te ne bih kao muslimana rastavio na proste faktore.
Burazeru, ovo je bila metafora. Naravno da nisam mislio an fizički obračun :-) . No hajde...kad si već ovako završio lijepo post, za razliku do pređašnjih, završit ćemo na ovome, elhamdulillah.

Amin!

we alejkumusselam
arzuhal

#187 Re: Kerbela

Post by arzuhal »

Tako i treba :-D

Allah vas sastavio na džennetskoj sećiji, inša-Allah :)
tesanj

#188 Re: Kerbela

Post by tesanj »

Dokle god muslimani svijeta budu vjerovali da ima vise bozanskih knjiga koje trebamo slijediti, dotle ce izbijati nesporazumi medu njima. DRUGO- dokle god muslimani slijede idolarstvo kao sto su nekadasnji mezhebi, sejhovi, imami, abdul-vehabi itd.,a ne prihvate se sami idztihada u vremenu i prostoru nema im napretka. 8)
no_pasaran

#189 Re: Kerbela

Post by no_pasaran »

arzuhal wrote:Tako i treba :-D

Allah vas sastavio na džennetskoj sećiji, inša-Allah :)
Sve nas skupa ako Bog da.

I Allah ti poklonio ljepši avatar :D
idealnaM

#190 Re: Kerbela

Post by idealnaM »

tesanj wrote:Dokle god muslimani svijeta budu vjerovali da ima vise bozanskih knjiga koje trebamo slijediti, dotle ce izbijati nesporazumi medu njima. DRUGO- dokle god muslimani slijede idolarstvo kao sto su nekadasnji mezhebi, sejhovi, imami, abdul-vehabi itd.,a ne prihvate se sami idztihada u vremenu i prostoru nema im napretka. 8)
:thumbup:
psydelija

#191 Re: Kerbela

Post by psydelija »

hoce li mi neko od ucenijih reci sta znaci kod siija ovo masovno prolevanje krvi za vreme ashure? sta kaze sunitska ulema po tom pitanju? da li postoji hadis? da li sve siije prakticiraju ovaj ritual, koji je stav njihove uleme?

http://www.youtube.com/watch?v=49J6eh7k ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=mrkcmFvT ... ature=fvwp

hvala.
theTruePath

#192 Re: Kerbela

Post by theTruePath »

psydelija wrote:hoce li mi neko od ucenijih reci sta znaci kod siija ovo masovno prolevanje krvi za vreme ashure? sta kaze sunitska ulema po tom pitanju? da li postoji hadis? da li sve siije prakticiraju ovaj ritual, koji je stav njihove uleme?

http://www.youtube.com/watch?v=49J6eh7k ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=mrkcmFvT ... ature=fvwp

hvala.
To rade u znak sjecanja na ubistvo hazreti Husejna,,poslanikovog unuka,on je prevaren i mucki ubijen na dan ashure od strane nekih muslimana nepravednika(ima dosta o tome po internetu).Ashura je toliko ozbiljno shvacena medju sijama da je to veci praznik i od bajrama,a Kerbela je vece svetiste i od same Kjabe...toliko se oni vezu za taj dogadjaj

ovaj nosi transparent s slikom koja predstavlja hazreti Huseina r.a:

Image

Image
psydelija

#193 Re: Kerbela

Post by psydelija »

theTruePath wrote:
To rade u znak sjecanja na ubistvo hazreti Husejna,,poslanikovog unuka,on je prevaren i mucki ubijen na dan ashure od strane nekih muslimana nepravednika(ima dosta o tome po internetu).Ashura je toliko ozbiljno shvacena medju sijama da je to veci praznik i od bajrama,a Kerbela je vece svetiste i od same Kjabe...toliko se oni vezu za taj dogadjaj
da, ubile su ga emmevije. :( a i nacuo sam da karbelu uzdizu na mesto koje joj ne pripada u islamu.
nego, zasto prolivaju krv? da li ashuru obelezavaju sve siije na taj nacin? sta kaze nasa, a sta njihova ulema po tom pitanju? ima li koji hadis...?
bosna123

#194 Re: Kerbela

Post by bosna123 »

Koliko sam razumjela sije se samokaznjavaju na taj nacin, jer nisu pritekli u pomoc hz. Huseinu. Da bi se iskupili za izdaju ostalo je to samokaznjavanje. Ne znam za sunijsku ulemu, ali ovakvo ponasanje nema nikakvog uporista u islamu. Prvo, ocaj nije za vjernika. Drugo, nemamo pravo to raditi sa nasim tijelom, jer smo ga samo posudili i duznost nam je paziti na njega. Trece, jezivo izgleda. Cetvrto, lici na neke krscanske procesije koje takodjer sadrzavaju i samokaznjavanje.
Nele9

#195 Re: Kerbela

Post by Nele9 »

Ne proslavljaju sve šije Ašuru na ovaj način. Ustvari dosta ako ne većina njihovih imama nastoji da obeshrabri ovakvo ponašanje. Uglavnom se toleriše i ohrabruje lagano udaranje po prsima i glavi.
Zavisno od regiona običaji se, a istepen onog što bismo mogli nazvati fanatizmom razlikuje. U Bahreinu ćete rijetko ako ikad naći ljude koji prolijevaju krv. U južnom Libanu, dijelovima Irana, šitskim dijelovima Karačija u Pakistanu je to malo češće.
Razlog ovoga, po objašnjenju šija, je u znak sjećanja na prolivenu krv Huseina r.a. njegove porodice i sljedbenika, šehida sa Kerbale.
BHF_Manijak

#196 Re: Kerbela

Post by BHF_Manijak »

Nema tog razloga koji ce ovo opravdati, KRAJ PRICE! :wink:

Islam strogo zabranjuje bilo kakvo, svjesno, nanosenje bola/stete samom sebi!
psydelija

#197 Re: Kerbela

Post by psydelija »

hvala @nele & @bosna

a, je li istina da je emmevijska dinastija na celu sa muavijom ubila huseina i da li su oni bili suniti?

i da, video sam na tv-u (a i @nele spomenu) da se pojedine siitske grupacije za vreme secanja na ashuru lagano udaraju na prsa i po glavi... sta to simbolizira?
Nele9

#198 Re: Kerbela

Post by Nele9 »

BHF_Manijak wrote:Nema tog razloga koji ce ovo opravdati, KRAJ PRICE! :wink:

Islam strogo zabranjuje bilo kakvo, svjesno, nanosenje bola/stete samom sebi!
Slažem se.
Nele9

#199 Re: Kerbela

Post by Nele9 »

psydelija wrote:hvala @nele & @bosna

a, je li istina da je emmevijska dinastija na celu sa muavijom ubila huseina i da li su oni bili suniti?

i da, video sam na tv-u (a i @nele spomenu) da se pojedine siitske grupacije za vreme secanja na ashuru lagano udaraju na prsa i po glavi... sta to simbolizira?
Pisalo se o tome ranije. Muavija je umro prije smrti Huseina r.a. U to doba još uvijek nema šija i sunita. Svi su muslimani.

Arapsko-perzijski običaji izražavanja očaja. Žene se udaraju po obrazima, muškarci po prsima (i glavi). Žalost za smrću Huseina r.a. Prilikom udaranja u prsa ili glavu, šije često uzvikuju Ja, Husein...Ja, Ali, itd (O, Huseine...O, Ali,...).
asurbanipal

#200 Re: Kerbela

Post by asurbanipal »

Izvođenje tj. recitiranje latmiya* od Bassim Al-Karbalaei-a, poznatog recitatora iz Iraka. On je opjevao preko 1000 pjesama tj. recitacija u vezi Muhammeda i Ehli bejta, kako u žalosti, tako i u slavu njih.

*Latmiyat (ponekad i kao latmiya, latmya, latmaya ili latmia) je zapomaganje, žalopojka ili tužna recitacija (eulogija). Ona izražava tužne emocije kroz poeziju i udaranje po prsima. Pljeskanje je znak radosti a lupanje po prsima je znak tuge. Muslimani se kroz latmiye sjećaju šta se dogodilo sa Imamom Huseinom (unukom Poslanika Muhammeda), njegove žrtve koju je dao za vjeru i svog Gospodara prije 1400 godina.

Post Reply