Kur'an online

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#451 Re: Kur'an online

Post by Truba »

inače svakli dan čitam 2-5 stranica
ali nemam nekih komentara

posebno je dosadan dio o nasljeđivanju
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#452 Re: Kur'an online

Post by ExNihilo »

Počeo Ramazan. Sad čitaj džuz dnevno. :D
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#453 Re: Kur'an online

Post by kerima1 »

ExNihilo wrote:Počeo Ramazan. Sad čitaj džuz dnevno. :D
:lol:
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#454 Re: Kur'an online

Post by Truba »

svojevremeno je bio jumbo plakat
po gradu

Alah neće promijeniti stanje jednog naroda dok taj narod ne primijeni odnos prema Alahu.

Čitam Plijen 54
niđe veze s ovim gore

besimov prijevod je i za laika truba

ili je poslije besima neko mijenjao smisao :D

il sam ja truba

na ova 2-3 primjera što ja znam nečiji prevod ne valja
User avatar
Bostan
Posts: 14
Joined: 07/06/2018 12:13

#455 Re: Kur'an online

Post by Bostan »

nookey
Posts: 1016
Joined: 13/10/2010 21:42

#456 Re: Kur'an online

Post by nookey »

Selam alejkum!

Molim vas ima li gdje transkript sure Al-Waqiah ili Vakija?
Znam arapska slova ali nisam siguran da učim pravilno pa bih volio preći par puta da budem siguran.

Znači treba mi na arapskom jeziku ali pisano latinicom, kao što na svakom koraku ima za Ya-sin ali za ovu suru ne mogu da pronađem.

Hvala unaprijed,
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#457 Re: Kur'an online

Post by ExNihilo »

nookey wrote:Selam alejkum!

Molim vas ima li gdje transkript sure Al-Waqiah ili Vakija?
Znam arapska slova ali nisam siguran da učim pravilno pa bih volio preći par puta da budem siguran.

Znači treba mi na arapskom jeziku ali pisano latinicom, kao što na svakom koraku ima za Ya-sin ali za ovu suru ne mogu da pronađem.

Hvala unaprijed,
https://www.quran411.com/
nookey
Posts: 1016
Joined: 13/10/2010 21:42

#458 Re: Kur'an online

Post by nookey »

ExNihilo wrote:
nookey wrote:Selam alejkum!

Molim vas ima li gdje transkript sure Al-Waqiah ili Vakija?
Znam arapska slova ali nisam siguran da učim pravilno pa bih volio preći par puta da budem siguran.

Znači treba mi na arapskom jeziku ali pisano latinicom, kao što na svakom koraku ima za Ya-sin ali za ovu suru ne mogu da pronađem.

Hvala unaprijed,
https://www.quran411.com/
hvala ti puno, a da slučajno nema gdje na bosanski, malo me ovaj engleski zbunjuje.
hvala ti u svakom slučaju, Allah te nagradio.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#459 Re: Kur'an online

Post by Bloo »

nookey wrote:
hvala ti puno, a da slučajno nema gdje na bosanski, malo me ovaj engleski zbunjuje.
hvala ti u svakom slučaju, Allah te nagradio.
Transliteracija same sure.
Prevod uz neke dodatne informacije.
Youtube - imaš prevod uz sam video.
Nadam se da ti je ovo od pomoći.


https://www.quran411.com/surah-waqiah.asp
http://www.ikre.at/download/tefsir/056.pdf
http://www.youtube.com/watch?v=7Z3vW_CIYYU
http://www.youtube.com/watch?v=sbD6Dn5y-Ao
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#460 Re: Kur'an online

Post by zijancer »

postojala je nekada dobra transkripcija na stranici naksibendijske tekije, koja je zatim ugašena
ca su uradili sa materijalom nije poznato, a ako neko zna gdje bi se nesto slicno moglo naci, neka dobaci :-D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#461 Re: Kur'an online

Post by zijancer »

Image
:-D učinilo mi se da fali znak na ovom ''j'', kad ono dugo iiiiiii :P
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#462 Re: Kur'an online

Post by Truba »

točno sam na polovici Mejrem ako sam dobro zapamtio
od 615 strana na 307. sam :D

sukus priče: čini dobra djela :thumbup: :sax: :bih:
User avatar
I naravno Dzej
Posts: 453
Joined: 04/11/2009 00:08

#463 Re: Kur'an online

Post by I naravno Dzej »

nookey wrote:Selam alejkum!

Molim vas ima li gdje transkript sure Al-Waqiah ili Vakija?
Znam arapska slova ali nisam siguran da učim pravilno pa bih volio preći par puta da budem siguran.

Znači treba mi na arapskom jeziku ali pisano latinicom, kao što na svakom koraku ima za Ya-sin ali za ovu suru ne mogu da pronađem.

Hvala unaprijed,
Ako znaš arapski onda ucis pravilnije nego po ovim transkipcijama.Kao sto znas u arapskom su npr. slovo Z tri razlicita slova, sa razlicitim izgovorom.Takvo nesto u ovim transkripcijama ne postoji, kao da je sve jedno.Drugo samoglasnik E prevode kao A.Evo bas u ovoj suri za koju pitas: Wa bussatil jibaalu bassaa , cita se:Ve busetil džibalu bessa. Pa slusanjem nekog ucaca mozes vidjeti ucis li pravilno, nego ovako.Preko programa npr. http://www.houseofquran.com/qsys/quranteacher1.html
nookey
Posts: 1016
Joined: 13/10/2010 21:42

#464 Re: Kur'an online

Post by nookey »

I naravno Dzej wrote:
nookey wrote:Selam alejkum!

Molim vas ima li gdje transkript sure Al-Waqiah ili Vakija?
Znam arapska slova ali nisam siguran da učim pravilno pa bih volio preći par puta da budem siguran.

Znači treba mi na arapskom jeziku ali pisano latinicom, kao što na svakom koraku ima za Ya-sin ali za ovu suru ne mogu da pronađem.

Hvala unaprijed,
Ako znaš arapski onda ucis pravilnije nego po ovim transkipcijama.Kao sto znas u arapskom su npr. slovo Z tri razlicita slova, sa razlicitim izgovorom.Takvo nesto u ovim transkripcijama ne postoji, kao da je sve jedno.Drugo samoglasnik E prevode kao A.Evo bas u ovoj suri za koju pitas: Wa bussatil jibaalu bassaa , cita se:Ve busetil džibalu bessa. Pa slusanjem nekog ucaca mozes vidjeti ucis li pravilno, nego ovako.Preko programa npr. http://www.houseofquran.com/qsys/quranteacher1.html
Znam sve, ali ja sam prije nego sto sam naucio arapsko pismo imao jedan transkript Ya-sin sure gdje je sve tako bilo definisano recimo z je bilo d sa tackom ispod pa drugo sa crticom ispod i onda znas da su to dva razlicita slova itd. Kada sam naucio slova onda mi je bilo lako skontati koje je koje i haman ga naucio napamet. Ali ne mogu tu transkripciju da nadjem za ostale sure. Ima na Čaršiji knjizara i ima Kur'an sa prevodom i sa transkripcijom. Nije ni skup oko 50 maraka ali cini mi se da nije to to...
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#465 Re: Kur'an online

Post by Plavo-bijeli »

Šta znači kad mi ateisti sanjamo neku suru ? Ozbiljan sam :)
User avatar
korektno
Posts: 243
Joined: 31/08/2018 20:48

#466 Re: Kur'an online

Post by korektno »

Plavo-bijeli wrote:Šta znači kad mi ateisti sanjamo neku suru ? Ozbiljan sam :)
Može biti samo neki išaret da se treba insan dozvat i krenuti ka Allaha, Jednom Jedinom Bogu, Stvoritelju svega stvorenog.

"Kako ne vjerujete u Allaha, vi koji ste bili mrtvi pa vas je On oživio, zatim će vas usmrtiti, zatim ponovo oživiti, potom ćete Njemu biti vraćeni?"
(Časni Kur'an, 2:28)
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#467 Re: Kur'an online

Post by Plavo-bijeli »

korektno wrote:
Plavo-bijeli wrote:Šta znači kad mi ateisti sanjamo neku suru ? Ozbiljan sam :)
Može biti samo neki išaret da se treba insan dozvat i krenuti ka Allaha, Jednom Jedinom Bogu, Stvoritelju svega stvorenog.

"Kako ne vjerujete u Allaha, vi koji ste bili mrtvi pa vas je On oživio, zatim će vas usmrtiti, zatim ponovo oživiti, potom ćete Njemu biti vraćeni?"
(Časni Kur'an, 2:28)
Vjerovatno mi ostalo od toga kako sam bio još u vjeri. Tada sam sanjao i Isu i dzennet,dzehennem,berzah, meleke i namaze u različitim snovima, ali nikad konkretno suru.
Helem sanjao neke različite djevojke i kako smo se šalili i jedna govori ovoj što je sa mnom iza leđa nešto na engleskom, a nije znala da ova zna i meni to smiješno bilo, pa reko ona ko da je na arapskom rekla pa očekuje da ti ne znaš, a reko šta znači i krenem da citiram suru En-Nas. Ibn-Sirin kaže:


Ko sanja da uči suru En-Nas Allah dž.š. će ga sačuvati od belaja i zaštititi ga od šejtana, njegove vojske i njegovih vesvesa.
:)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#468 Re: Kur'an online

Post by arzuhal »

Plavo-bijeli wrote:Šta znači kad mi ateisti sanjamo neku suru ? Ozbiljan sam :)
U svakom slučaju je dokaz, a pokazat će se čega i za koga.
espn
Posts: 1478
Joined: 27/06/2018 19:01

#469 Re: Kur'an online

Post by espn »

Šta znači sanjati vatru / džehenem i nešto neko biće u tom snu strašno bijesno na mene, ne znam... Bio sam u nekom polusnu kad sam to sanjao i mogao sam vidjeti u tom trenutku sobu kada je zapuhao vjetar baš kad sam u polu-snu osjetio vatru. :-) A tom snu je prethodilo da sam čitao knjigu o duhovima i to s interneta, nemam je fizički tako da ne može biti ukleta stvar ili nešto slično.
User avatar
Lily1234
Posts: 7442
Joined: 16/08/2019 16:21
Location: Tu i tamo...

#470 Re: Kur'an online

Post by Lily1234 »

espn wrote:Šta znači sanjati vatru / džehenem i nešto neko biće u tom snu strašno bijesno na mene, ne znam... Bio sam u nekom polusnu kad sam to sanjao i mogao sam vidjeti u tom trenutku sobu kada je zapuhao vjetar baš kad sam u polu-snu osjetio vatru. :-) A tom snu je prethodilo da sam čitao knjigu o duhovima i to s interneta, nemam je fizički tako da ne može biti ukleta stvar ili nešto slično.
myislamicdream.com
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#471 Re: Kur'an online

Post by The 51st State »

....
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#472 Re: Kur'an online

Post by kiligonzales »

Plavo-bijeli wrote: 01/03/2019 10:47 Šta znači kad mi ateisti sanjamo neku suru ? Ozbiljan sam :)
a koju si sanjao?
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#474 Re: Kur'an online

Post by Plavo-bijeli »

kiligonzales wrote: 09/04/2021 22:49
Plavo-bijeli wrote: 01/03/2019 10:47 Šta znači kad mi ateisti sanjamo neku suru ? Ozbiljan sam :)
a koju si sanjao?
ehh davno to bilo zaboravio... ako sjetim napisem...
al nisam vise ateista, doduse ne vjerujem ni u Allaha :D
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2533
Joined: 28/02/2010 19:25

#475 Re: Kur'an online

Post by Plavo-bijeli »

sad sam nasao u historiji chata jer sam vec jednom drugu muslimanu pisao... sanjao suru En Nas. Nema informacija sta kako haha

al sam nasao zanimljivu stvar :
ImageImage
2018 i ovdje sam bio nevjernik
Post Reply