"Selefizam" ili "Sufizam"

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#51 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by strongwoman »

Chisum wrote:
bajro17 wrote:odgovor na ovo sta muzika ima ceze sa ovom temom, ima dosta veze jer sufije odobravaju muziku cak je u vjerske svrhe praktikuju
Odobravaju muziku?????


Ooooooooooooooo.... kako ih nije stid.....


:lol: :lol:


P.S. Covjek ne zna bi li plakao, smijao se, ili se ranio tupim predmetom....
Rani se tupim predmetom... ili jos bolje rani svoju zenu tupim predmetom - jer moras zenu odgajati "udaranjem".... kako procitah neki dan jedan tekst... gluho bilo :-)
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#52 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by Chisum »

drvensuz wrote:
Chisum wrote:
bajro17 wrote:odgovor na ovo sta muzika ima ceze sa ovom temom, ima dosta veze jer sufije odobravaju muziku cak je u vjerske svrhe praktikuju
Odobravaju muziku?????


Ooooooooooooooo.... kako ih nije stid.....


:lol: :lol:


P.S. Covjek ne zna bi li plakao, smijao se, ili se ranio tupim predmetom....
Rani se tupim predmetom... ili jos bolje rani svoju zenu tupim predmetom - jer moras zenu odgajati "udaranjem".... kako procitah neki dan jedan tekst... gluho bilo :-)
Image

Taj rad, a?
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#53 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by strongwoman »

Ma dobro sad, ne bih bas ulazila u vjerodostojnost ove slike, mogli su se obuci u ovu nosnju ko god je htio i slikati...

ali sam naziv teksta koji procitah neki dan :x Boze sacuvaj!!!

ali da ne odmicemo od teme... nije bitno koji si... bitno je da si insan i da si dobar i da ostavljas dobro iza sebe i oko sebe....
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#54 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by Chisum »

drvensuz wrote:Ma dobro sad, ne bih bas ulazila u vjerodostojnost ove slike, mogli su se obuci u ovu nosnju ko god je htio i slikati...

ali sam naziv teksta koji procitah neki dan :x Boze sacuvaj!!!

ali da ne odmicemo od teme... nije bitno koji si... bitno je da si insan i da si dobar i da ostavljas dobro iza sebe i oko sebe....
Jeste, dobro si.... ovo je stara svedsko-norveska tradicija prerusavanja u Talibane - i mlavljenja zena po ulicama...

A ovo je u slican festival, ali u Monte Karlu...

Image
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#55 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

Talibani su legende!

Ruka mu se pozlatila s kojom je metak ispalio.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#56 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

Prema onima koji se ogriješe o Šerijat nema milosti. Ako je, a nemamo razloga da ne vjerujemo da žena na slici nije počinila djelo za koje je po Šerijatu propisana smrtna kazna, u čemu je problem!?

Zanimljiva stvar je da među sličnim "dokazima" nema recimo slika o egzekuciji talibanskih pripadnika koji su se ogriješil o Šerijat. A to nije bio rijedak slučaj. Čak i sa najzagriženijim antitalibansistima ( mislim na afgane koji su živjeli pod tal. vlašću ) s kojima sam razgovarao jasno su priznali, da za vrijeme Talibana zakon je vrijedo za sve. Nije bilo bitno, jesil ti ovog ili onog plemena, guverner, načelnik, ako si zgriješio nema trte - mrte.

Jesam li rekao da su talibani legende. jesam.
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#57 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by Chisum »

ikrime wrote:Talibani su legende!

Ruka mu se pozlatila s kojom je metak ispalio.
Imas pravo. Prave legende. Dva-tri zuba, petoro-sestoro socijalnih slucajeva (djece) u kuci, turban, palija i - rokaj.


Nego, kako ide sveti rat protiv karikaturista i crtaca crtanih filmova i njihovih crtanih likova?

Kazu da su teletabisi na nasoj strani, mada ja ne vjerujem.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#58 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

Chisum wrote:
ikrime wrote:Talibani su legende!

Ruka mu se pozlatila s kojom je metak ispalio.
Imas pravo. Prave legende. Dva zuba, petoro-sestoro socijalnih slucajeva (djece) u kuci, turban, palija i - rokaj.


Nego, kako ide sveti rat protiv karikaturista i crtaca crtanih filmova i njihovih crtanih likova?

Kazu da su teletabisi na nasoj strani, mada ja ne vjerujem.
Ti idalje ne kontaš...
Ništa novo.

vozdrica
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#59 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by Chisum »

ikrime wrote:
Chisum wrote:
ikrime wrote:Talibani su legende!

Ruka mu se pozlatila s kojom je metak ispalio.
Imas pravo. Prave legende. Dva zuba, petoro-sestoro socijalnih slucajeva (djece) u kuci, turban, palija i - rokaj.


Nego, kako ide sveti rat protiv karikaturista i crtaca crtanih filmova i njihovih crtanih likova?

Kazu da su teletabisi na nasoj strani, mada ja ne vjerujem.
Ti idalje ne kontaš...
Ništa novo.

vozdrica
Znaci nisi ni ti nacisto? I meni su vazda izgledali sumnjivo.

Image
User avatar
SenQ
Posts: 163
Joined: 16/03/2010 14:10

#60 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by SenQ »

@Ikrime: U pravu si :thumbup:

Zna se koja je serijatska kazna za odredjeni prijestup i ako je ta kazna smrtna kazna onda je i treba izvrsiti, ali

Ako sada u nasoj zemlji, primjera radi ovo govorim, moja zena pocini preljubu ili sta li vec i zasluzuje prema serijatu smrtnu kaznu.

I ja onda prema serijatu tj. Kur'anu i sunetu upucam svoju zenu, nedo Allah Samilosni, i ja miran sa svojom dusom, jel ?
Tako se cini na prvi pogled zar ne ?

Ali pogledajmo nastavak dogadjaja, prvo sto bi me strpali u zatvor, ako ne i u Jagomir, djeca bi ostala bez oba roditelja i bili bi napusteni. Pa ti sad meni objasni i reci da bi Allah bio zadovoljan takvom osobom i takvim postupkom.
Mislim da bi bili daleko daleko od Allahovoga zadovoljstva. To bi se samo moglo desavati u jednoj zemlji gdje je serijat zakon u potpunosti, stoga selefije bi trebale u politiku pa na vlast, pa onda serijatski zakon pa tek onda raditi po njemu.

selefije, vehabije volim kao i drugu bracu al mislim da svojom prevelikom zeljom da sljede Kur'an i sunet biraju los metod istoga
User avatar
haqqlberry
Posts: 159
Joined: 22/04/2010 18:58

#61 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by haqqlberry »

Ne možeš ti izvršiti šerijatsku kaznu nad svojom ženom, haram ti je to. Mora se izvesti pred šerijatski sud i kadiju, a ti moraš imati četvoricu svjedoka da posvjedoće eventualni blud. Bez četvorice svjedoka nema presude. Tako da je skoro pa nemoguće da se neko osudi na smrt zbog preljube.
User avatar
SenQ
Posts: 163
Joined: 16/03/2010 14:10

#62 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by SenQ »

haqqlberry wrote:Ne možeš ti izvršiti šerijatsku kaznu nad svojom ženom, haram ti je to. Mora se izvesti pred šerijatski sud i kadiju, a ti moraš imati četvoricu svjedoka da posvjedoće eventualni blud. Bez četvorice svjedoka nema presude. Tako da je skoro pa nemoguće da se neko osudi na smrt zbog preljube.
Upravo o tome govorim.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#63 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by zijancer »

s druge strane, trebalo bi uvesti olaksicu za zene ciji muz ima jos 3 supruge osim nje
ko mu je kriv :skoljka:
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#64 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

Ako sada u nasoj zemlji, primjera radi ovo govorim, moja zena pocini preljubu ili sta li vec i zasluzuje prema serijatu smrtnu kaznu.

I ja onda prema serijatu tj. Kur'anu i sunetu upucam svoju zenu, nedo Allah Samilosni, i ja miran sa svojom dusom, jel ?
Tako se cini na prvi pogled zar ne ?

Ali pogledajmo nastavak dogadjaja, prvo sto bi me strpali u zatvor, ako ne i u Jagomir, djeca bi ostala bez oba roditelja i bili bi napusteni. Pa ti sad meni objasni i reci da bi Allah bio zadovoljan takvom osobom i takvim postupkom.
Mislim da bi bili daleko daleko od Allahovoga zadovoljstva. To bi se samo moglo desavati u jednoj zemlji gdje je serijat zakon u potpunosti, stoga selefije bi trebale u politiku pa na vlast, pa onda serijatski zakon pa tek onda raditi po njemu.

selefije, vehabije volim kao i drugu bracu al mislim da svojom prevelikom zeljom da sljede Kur'an i sunet biraju los metod istoga
To je anarhija.
Otkud ti zaključak da ja podržavam da svak' na svoju ruku provodi Šerijat. Zna se red.
Islamski Emirat Afganistan je bila država čiji zvanični zakon je bio Šerijat. Postojalo je sudstvo, odnosno institucije koje su se bavile njegovom provedbom, znači cjeli sistem. Koji je usput još bio u povojima, talibani su vladali nepune 4 godine, uz to u ratnom stanju - rat protiv Sjeverne alijanse potpomognute SAD-om, Izraelom, Uzbekisatnom, Iranom nije još bio završen.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#65 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by zijancer »

ikrime wrote:Talibani su legende!

Ruka mu se pozlatila s kojom je metak ispalio.
odavde, vjerovatno
User avatar
haqqlberry
Posts: 159
Joined: 22/04/2010 18:58

#66 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by haqqlberry »

SenQ wrote:
haqqlberry wrote:Ne možeš ti izvršiti šerijatsku kaznu nad svojom ženom, haram ti je to. Mora se izvesti pred šerijatski sud i kadiju, a ti moraš imati četvoricu svjedoka da posvjedoće eventualni blud. Bez četvorice svjedoka nema presude. Tako da je skoro pa nemoguće da se neko osudi na smrt zbog preljube.
Upravo o tome govorim.

Ili postoji varijanta da osoba prizna blud što je bio slučaj u skoro svim presudama na smrt zbog preljube za vakta Poslanika s.a.v.s.

Čak je Buharija zabilježio da su židovi dovodili žene bludnice da im Poslanik s.a.v.s. presudi. On bi prvo tražio njihovo priznanje o počinjenju bluda a zatim bi presudio. I to bi im presudio na osnovu Tevrata a ne na osnovu Kur`ana. Generalno govoreći zakon o kamenovanju preljubnika (Ar-rajm) je proizišao iz Tevrata, u Kur`anu se samo spominje bičevanje preljubnika.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#67 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

haqqlberry wrote:Ne možeš ti izvršiti šerijatsku kaznu nad svojom ženom, haram ti je to. Mora se izvesti pred šerijatski sud i kadiju, a ti moraš imati četvoricu svjedoka da posvjedoće eventualni blud. Bez četvorice svjedoka nema presude. Tako da je skoro pa nemoguće da se neko osudi na smrt zbog preljube.

Upravo!

Ovdje vlada neko mišljenje, da su se eto tako ljudi se osuđivali i ubijali onako iz fazona.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#68 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by arzuhal »

Ako bismo uspjeli, na trenutak, potpuno izbaciti talibane iz slike Afganistana: kakvu sliku Afganistana imamo?
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#69 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

haqqlberry wrote:
SenQ wrote:
haqqlberry wrote:Ne možeš ti izvršiti šerijatsku kaznu nad svojom ženom, haram ti je to. Mora se izvesti pred šerijatski sud i kadiju, a ti moraš imati četvoricu svjedoka da posvjedoće eventualni blud. Bez četvorice svjedoka nema presude. Tako da je skoro pa nemoguće da se neko osudi na smrt zbog preljube.
Upravo o tome govorim.

Ili postoji varijanta da osoba prizna blud što je bio slučaj u skoro svim presudama na smrt zbog preljube za vakta Poslanika s.a.v.s.

Čak je Buharija zabilježio da su židovi dovodili žene bludnice da im Poslanik s.a.v.s. presudi. On bi prvo tražio njihovo priznanje o počinjenju bluda a zatim bi presudio. I to bi im presudio na osnovu Tevrata a ne na osnovu Kur`ana. Generalno govoreći zakon o kamenovanju preljubnika (Ar-rajm) je proizišao iz Tevrata, u Kur`anu se samo spominje bičevanje preljubnika.
A kako se sve ono uklapa o priči sa slike. Neko pouzdano zna da je ova žena ubijena zbog preljube, da nije možda zbog ubistva itd...? Ne kontam otkud sad preljuba u tom filmu.
User avatar
haqqlberry
Posts: 159
Joined: 22/04/2010 18:58

#70 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by haqqlberry »

@Ikrime

SenQ je naveo taj primjer pa sam se nadovezo, dakle ne mora imati veze sa ženom na slici.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#71 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

arzuhal wrote:Ako bismo uspjeli, na trenutak, potpuno izbaciti talibane iz slike Afganistana: kakvu sliku Afganistana imamo?

http://www.revolucijaonline.com/index.p ... &Itemid=59
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#72 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by Chisum »

Joj haveruuuu... kako bi ti pobjegao, glavom bez obzira, nakon samo par dana provedenih u ovom blatnjavom "raju". :lol: :lol:


Al' dobro hajde... dobra furka... inatiti se, kontrirati... I to je punk!


Image
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#73 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

Al' dobro hajde... dobra furka... inatiti se, kontrirati... I to je punk!
Pomješao si me s nekim.
Joj haveruuuu... kako bi ti pobjegao, glavom bez obzira, nakon samo par dana provedenih u ovom blatnjavom "raju"
Ju dont nou mi, maj frend.
Zaboravio si PP, onaj :wink:
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#74 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by Chisum »

ikrime wrote:
Al' dobro hajde... dobra furka... inatiti se, kontrirati... I to je punk!
Pomješao si me s nekim.
Joj haveruuuu... kako bi ti pobjegao, glavom bez obzira, nakon samo par dana provedenih u ovom blatnjavom "raju"
Ju dont nou mi, maj frend.
Zaboravio si PP, onaj :wink:
Nisam ja nista zaboravio, haveru, sve si ti to fino objasnio... ali bih opet poljun'o sve para sto imam da bi se ti, okruzen ovom zivopisnom "bracom", vrlo brzo uhvatio noge. Brzo bi se razocarao, a i ti postalo jasno koliko ti tu, ustvari, ne pripadas.

Elem, jednom kad se odlucis da isfuras furku do kraja, kada se odlucis na probu, moja ponuda za opkladu jos stoji, a kvota je ogromna. Mogao bi da uzmes para i para ukoliko zijanim.
User avatar
ikrime
Posts: 570
Joined: 09/12/2009 01:46
Contact:

#75 Re: "Selefizam" ili "Sufizam"

Post by ikrime »

Nisam ja nista zaboravio, haveru, sve si ti to fino objasnio... ali bih opet poljun'o sve para sto imam da bi se ti, okruzen ovom zivopisnom "bracom", vrlo brzo uhvatio noge.

Elem, jednom kad se odlucis na probu, moja ponuda za opkladu jos stoji, a kvota je ogromna. Mogao bi da uzmes para i para ukoliko zijanim.
Opet ne kontaš. halali, nemoj shvatiti kao uvredu, ali jednostavno ne kontaš.

--
usput, pretpostavljam da nisi ništa ubo na kladionici zadugo :D
Post Reply