Kupovina kurbana

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Kupovina kurbana

Post by PipiDugaDevetka » 14/11/2009 23:47

Ovnovi 180-500 KM zavisno od težine, na stočnoj pijaci Visoko.
Inače, stočna pijaca u Visokom radi ponedjeljkom.
Nema narod para,...

pure_love

#2 Re: Kupovina kurbana

Post by pure_love » 14/11/2009 23:57

i? ne kontam temu

Haris.ba

#3 Re: Kupovina kurbana

Post by Haris.ba » 15/11/2009 00:02

PipiDugaDevetka wrote:Ovnovi 180-500 KM zavisno od težine, na stočnoj pijaci Visoko.
Nema narod para,...
Ko nema para i ne treba da kolje kurban.

Sto se mene tice, tema se moze brisati.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Kupovina kurbana

Post by PipiDugaDevetka » 15/11/2009 01:04

http://www.poljoprivreda.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=4490&Itemid=1 wrote: Kupovina goveda i ovaca za kurban

Stočna pijaca proteklog ponedjeljka u Visokom bila je posjećenija nego obično. Razlog je što su mnogi došli da kupe ili prodaju stoku za kurbane koje će klati za predstojeći Bajram.

Posjetioci pijace kažu da su cijene dosta niske jer nema narod novca. Tako se mlade junice prodaju od tri do 4,5 KM po kilogramu žive vage, a starije krave od 2,5 do tri KM. Ovnovi i ovce se prodaju po dogovoru, zavisno od težine, i kreću se od 180 do 500 KM.
Neka zna forumaški narod kako se kreću cijene.
Neće on meni oprati kurbana deterdžentom/šamponom da se ja ''zaletim'',...Pa skuplje platim.

pure_love

#5 Re: Kupovina kurbana

Post by pure_love » 15/11/2009 09:24

ja nikada ne kupujem kurbane u BIH,dajem u dzamiju i onda oni salju novac za Palestinu i Somaliju i tamo se kolje kurban .Nasi ljudi najvise tako rade ovdje jer je najlakse.Upoznala me nana s tim, ona jadnica gledala Gazu preko tv-a i sada salje tamo :D

pure_love

#6 Re: Kupovina kurbana

Post by pure_love » 15/11/2009 09:38

PipiDugaDevetka wrote:
http://www.poljoprivreda.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=4490&Itemid=1 wrote: Kupovina goveda i ovaca za kurban

Stočna pijaca proteklog ponedjeljka u Visokom bila je posjećenija nego obično. Razlog je što su mnogi došli da kupe ili prodaju stoku za kurbane koje će klati za predstojeći Bajram.

Posjetioci pijace kažu da su cijene dosta niske jer nema narod novca. Tako se mlade junice prodaju od tri do 4,5 KM po kilogramu žive vage, a starije krave od 2,5 do tri KM. Ovnovi i ovce se prodaju po dogovoru, zavisno od težine, i kreću se od 180 do 500 KM.
Neka zna forumaški narod kako se kreću cijene.
Neće on meni oprati kurbana deterdžentom/šamponom da se ja ''zaletim'',...Pa skuplje platim.

pa vjerujem da oni koji kupuju kurbane znaju cijene i poznaju kako to sve ide,ne moras im ti to crtati

semmy

#7 Re: Kupovina kurbana

Post by semmy » 15/11/2009 10:23

pure_love wrote:ja nikada ne kupujem kurbane u BIH,dajem u dzamiju i onda oni salju novac za Palestinu i Somaliju i tamo se kolje kurban .Nasi ljudi najvise tako rade ovdje jer je najlakse.Upoznala me nana s tim, ona jadnica gledala Gazu preko tv-a i sada salje tamo :D
i ti mislis da te pare tamo i zavrse....mislim da svi znamo kako pare koje su i nama u bih tokom rata slate gdje su zavrsavale...tako da se s tim ne zavaravate, bolje kupi sam-a i daj onome za koga znas da stvarno nema ( fino u ruke )

KYLIE

#8 Re: Kupovina kurbana

Post by KYLIE » 15/11/2009 10:57

PipiDugaDevetka wrote:Ovnovi 180-500 KM zavisno od težine, na stočnoj pijaci Visoko.
Nema narod para,...
pipi duga, hvala za temu, vec duze cekam da neko pocne pricati o cijenama, bas me zanima, ne kontam ove sto kazu da je to opste poznato, valjda misle da smo svi vrli ocari i stocari, sta li

happyftw

#9 Re: Kupovina kurbana

Post by happyftw » 15/11/2009 11:03

Ja vjerujem u Boga, ali kurban nebi a i necu nikad klati, previse volim zivotinje...

pure_love

#10 Re: Kupovina kurbana

Post by pure_love » 15/11/2009 11:24

semmy wrote:
pure_love wrote:ja nikada ne kupujem kurbane u BIH,dajem u dzamiju i onda oni salju novac za Palestinu i Somaliju i tamo se kolje kurban .Nasi ljudi najvise tako rade ovdje jer je najlakse.Upoznala me nana s tim, ona jadnica gledala Gazu preko tv-a i sada salje tamo :D
i ti mislis da te pare tamo i zavrse....mislim da svi znamo kako pare koje su i nama u bih tokom rata slate gdje su zavrsavale...tako da se s tim ne zavaravate, bolje kupi sam-a i daj onome za koga znas da stvarno nema ( fino u ruke )

to radi jedna islamska organizacija,valjda su oni posteniji..ako nisu onda je to njihov grijeh ne moj,ja sam svoje odradio

NIN

#11 Re: Kupovina kurbana

Post by NIN » 15/11/2009 14:00

pure_love wrote:
semmy wrote:

to radi jedna islamska organizacija,valjda su oni posteniji..ako nisu onda je to njihov grijeh ne moj,ja sam svoje odradio
Najveci grijeh, drug moj, koji mozes uraditi za svog zivota je biti IGNORANT!
Prokontaj malo ako imas s cim... :roll:

Licemjeri i sebicnjaci ostaju to sto i jesu, ma kome god bogu da se molil!

semmy

#12 Re: Kupovina kurbana

Post by semmy » 15/11/2009 21:12

@NIN :thumbup:

pure_love

#13 Re: Kupovina kurbana

Post by pure_love » 15/11/2009 21:24

za tvoju informaciju ja u ovu organizaciju vjerujem,da ne vjerujem nebi im uplacivao,,ali ako se i pored toga dogadja ono sto ja ne mogu kontrolisati onda to nije na meni.Dijela se cijene prema nijjetu!

hombre.ba

#14 Re: Kupovina kurbana

Post by hombre.ba » 27/11/2009 09:02

pure_love wrote:

za tvoju informaciju ja u ovu organizaciju vjerujem,da ne vjerujem nebi im uplacivao,,ali ako se i pored toga dogadja ono sto ja ne mogu kontrolisati onda to nije na meni.Dijela se cijene prema nijjetu!
Slucajno nabasa na temu...i ja sam imao isti nijet, velim i lakse je i sevap....medjutim kad sam se bolje informisao,odustao sam
Ako se kurban kolje u Australiji (sve su prilike da jeste) i pslje salje u Palestinu ili Afganistan...cesto konzerviran..tamo stignu uplate za,lupam 5000 kurbana, pomnozite sa 100 eur...lijep stimulans za lokalnu ekonomiju
posto znamo gdje dio para zavrsi (porez) i ako samo 5 eur od ovog zavrsi u NATO da bi se islo u Afganistan, ja se ne osjecam dobro

imamo brate i u BH gdje sevapa zaraditi

nane nisu uvijek u pravu

PipiDugaDevetka

#15 Re: Kupovina kurbana

Post by PipiDugaDevetka » 12/11/2010 10:42

http://www.poljoprivreda.ba/index.php/info-servis-korisno-63/109-biznis/5756-nema-vaganja-i-cjenkanja-kurbana-kupovina-nakon-dogovora wrote:Nema vaganja i cjenkanja kurbana, kupovina nakon dogovora

Image

Ponuda kurbana na stočnoj pijaci u Lukovom Polju, uprkos kiši koja je povremeno padala u Zenici, bila je poprilično dobra, ali je bio evidentan izostanak kupaca.

Kako nam je kazao Vahid Kablar, jedan od nakupaca koji pokušava kupiti stoku, sve je postalo skuplje kako se bliži Bajram.

Malo vremena
- Puno je jeftinije bilo, naprimjer, prije mjesec. Sada za ovcu treba izdvojiti oko 300, a za ovna oko 500 KM, pa i više. Cijena krava kreće se od 1.200 do 3.000 KM. Zavisi kako se uspijete dogovoriti, ali, kako se radi o kurbanima, nema vaganja ni puno cjenkanja. Zato bi kupovina trebala biti gotovo od prvog ili drugog pokušaja - kaže Kablar.

On dodaje da je preostalo malo vremena za kupnju kurbana.

- Danas je pijaca u Travniku, sutra u Bugojnu, u subotu u Busovači i u ponedjeljak u Visokom, ali do tada će već svi i kupiti kurbane - ističe Kablar, dok se u razgovor uključuje i Halid Dizdarević, koji radi na nadnicu za prodavce stoke, i kaže da se u Busovači nema šta kupiti, jer nema stočnog fonda. On je iz ovog grada pa poznaje situaciju.

Markica na uhu
Halidov je posao dovesti i odvesti neprodatu stoku sa pijace, pa ga pitamo zna li za posljednja uputstva i upozorenja nadležnog ministarstva i veterinarskih inspekcija o prodaji kurbanskog mesa.

- Znamo, znamo, ali sve je ovdje uredu. Sigurno! Ništa, inače, na pijacu i ne može ući bez potrebne papirologije - ističe Dizdarević, dok nam Sidik Šehić iz zeničkog sela Dobriljevo, poznatog po čistom zraku, lijepoj prirodi i dobroj hrani, ponosno pokazuje svog ovna, za kojeg okupljeni tvrde da ima više od 100 kilograma.

- Naravno, nisam ga vagao, pa i ne znam koliko je težak, ali cijenim ga 550 KM - kaže Šehić, dok nam pokazuje ispravno obilježenu markicu na uhu i popratne papire za svog ljubimca s kojim će se, gotovo sigurno, ovih dana rastati.

Izvor: http://www.dnevniavaz.ba

roki

#16 Re: Kupovina kurbana

Post by roki » 12/11/2010 11:03

Sjedi 1

arte.fakt

#17 Re: Kupovina kurbana

Post by arte.fakt » 12/11/2010 13:41

semmy wrote:
sto kaze pijetao " ja sam svoje od kukirao a sad hocel svanuti nije do mene "

Djelo se racuna po nijetu ... ne ravnajte svijet po sebi ...

GOLFER

#18 Re: Kupovina kurbana

Post by GOLFER » 12/11/2010 14:28

Dajte ljudi, mi cemo pored nase sirotinje i gladnih ljudi slati pare pa da NEKO tamo NEGDJE u ime NAS zakolje Kurban, koji je inace duznost NAMA da ga koljemo i meso dijelimo... I ljudi to opravdavaju pa rijecima: ''LAKASE JE'' pa jel tesko vidjeti gresku u ovome?
istina je da se dijela gledaju po nijetu ali nije isto kad nanijetis dobro i nesto se potrudis pa pogrijesis, i kada nanijetis dobro i ono sto bi ti trebao uraditi onako uplatis da neko drugi radi za tebe i jos kazes '' LAKSE JE''...

arte.fakt

#19 Re: Kupovina kurbana

Post by arte.fakt » 12/11/2010 14:54

GOLFER wrote:Dajte ljudi, mi cemo pored nase sirotinje i gladnih ljudi slati pare pa da NEKO tamo NEGDJE u ime NAS zakolje Kurban, koji je inace duznost NAMA da ga koljemo i meso dijelimo... I ljudi to opravdavaju pa rijecima: ''LAKASE JE'' pa jel tesko vidjeti gresku u ovome?
istina je da se dijela gledaju po nijetu ali nije isto kad nanijetis dobro i nesto se potrudis pa pogrijesis, i kada nanijetis dobro i ono sto bi ti trebao uraditi onako uplatis da neko drugi radi za tebe i jos kazes '' LAKSE JE''...
mene je 93.ce spasila od gladi konzerva kurbanskog mesa od tomo nekoga negdje ... bez obzira gdje ce se dati bitno je da se da ... za mene je dobra alternativa da se da cio kurban u javnu kuhinju

theTruePath

#20 Re: Kupovina kurbana

Post by theTruePath » 12/11/2010 19:13

arte.fakt wrote:
GOLFER wrote:Dajte ljudi, mi cemo pored nase sirotinje i gladnih ljudi slati pare pa da NEKO tamo NEGDJE u ime NAS zakolje Kurban, koji je inace duznost NAMA da ga koljemo i meso dijelimo... I ljudi to opravdavaju pa rijecima: ''LAKASE JE'' pa jel tesko vidjeti gresku u ovome?
mene je 93.ce spasila od gladi konzerva kurbanskog mesa od tomo nekoga negdje ... bez obzira gdje ce se dati bitno je da se da ... za mene je dobra alternativa da se da cio kurban u javnu kuhinju

:thumbup:

"tamo negdje" ljudi bukvalno umiru od gladi,jako je sebicno reci dok meni nije perfektno drugi neka crknu od gladi ja im necu pomoci :-) dajemo nekad u Palestinu,nekad u Bosnu,itd :bih: raspitujte se za Islamic relief,,puno su pomogli i Bosni kad je trebalo,i danas djeluju u nasoj drzavi

GOLFER

#21 Re: Kupovina kurbana

Post by GOLFER » 12/11/2010 20:30

arte.fakt wrote:
ja se slazem sa tobom i sve to znam, ali danas je velika praksa ljudi da uplacuju u raznorazne organizacije za pomoc, pa mnoge od njih i sumnjive... i to opravdavaju da je to ''LAKSE'' a bogami neki kazu i ''JEFTINIJE JE''...
kao sto NIN rece biti IGNORANTAN po ovom pitanju u najmanju ruku nije uredu, pa nemozes ici sa stavom ja imam dobar nijet, pa sad sta ce biti nije do mene...
Po meni puno je prikladnije bas dati cio kurban u javnu kuhinju i tako pomoci gladnima, nego uplacivati u neke fondove preko okeana, ali svakom svacije... nemamo mi puno razlicita misljenja, ja vise komentarisem ono sto neki ljudi koje znam pricaju kada uplacuju u neke fondove, sto mi nije uredu...

kurty

#22 Re: Kupovina kurbana

Post by kurty » 15/11/2010 23:57

p.s. jel ima jos neko ko kolje kurban sa ovog foruma. Mislim da ga on zakolje...Ako ima, trebalo bi mi par nekih savjeta, vezanih vecinom za psihu... Ja znam da je lijepo kad osoba moze (smije) da zakolje, i da je to u ime Boga, i sve sve to...Ali svake godine (Bome i ove), po dvije tri noci prije kurban bajrama, imam neke "flesove", nesto izmedju straha i emocije... Svake godine isto... Ono sto mi je posebno drago, jeste snaga, koju covjek dobije poslije "Bismillahi Allahu Ekber" ...Jednostavno znam da kad krenem, da nema stajanja vise, ali opet :(
Last edited by kurty on 16/11/2010 01:22, edited 1 time in total.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#23 Re: Kupovina kurbana

Post by plain vanilla » 16/11/2010 00:45

Stvarno je bezveze napadati covjeka sto uplati kurban islamskoj organizaciji, i inace uoci bajrama brinuti tudje brige. On je nanijetio da pomogne, da obavi svoju duznost, i hvala mu.
I ovi sto kolju u Bosni, ne salju ni oni sirotinji koliko bi trebalo, nego malo ja tebi, malo ti meni..samo znam za jednog hadziju koji bi kad podijeli svoj kurban, dijelio sve ono sto dobije..

kurty

#24 Re: Kupovina kurbana

Post by kurty » 16/11/2010 01:09

plain vanilla wrote:Stvarno je bezveze napadati covjeka sto uplati kurban islamskoj organizaciji, i inace uoci bajrama brinuti tudje brige. On je nanijetio da pomogne, da obavi svoju duznost, i hvala mu.
I ovi sto kolju u Bosni, ne salju ni oni sirotinji koliko bi trebalo, nego malo ja tebi, malo ti meni..samo znam za jednog hadziju koji bi kad podijeli svoj kurban, dijelio sve ono sto dobije..

Ovo je malo skakljivo sad pitanje...
Mozda u (bubam) 50 kurbana sto neko podjeli ima 35 porodica koje su siromasne... Sto je 2/3, a ne 1/3...

Moenx

#25 Re: Kupovina kurbana

Post by Moenx » 12/08/2019 12:41

Pozdrav zelio bih navesti sljedeci slucaj
Ukoliko se kurban preko Merhameta uplati 350 Km a u trecibi dobijete 7 8 kila da li je poarijedi enormni lopovluk

Post Reply