Hajmo malo o religijama..

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#751 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by travar »

I kažu ateizam nije religija :zzzz:
Ako nije sad, biće nekad :D
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#752 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Loulou »

Kad je savjest deblja od đona
Inoslav Bešker
RIMOVANJE

José Cardoso Sobrinho, nadbiskup Recifea u brazilskoj državi Pernambucu, kristalno bistro je objasnio zašto je ekskomunicirao sve koji su sudjelovali u abortusu 9-godišnje žrtve silovanja: “Božji zakon je iznad ljudskoga. Zakonska norma koju su proglasili ljudski zakonodavci gubi svaku vrijednost kada se suprotstavlja Božjem zakonu”.

Livio Moraes, primarius u kliničkoj bolnici Sveučilišta Pernambuca, “zahvaljujući” na ekskomunikaciji, podsjetio je da u Brazilu državni zakon dopušta abortus u slučaju silovanja, te kada trudnoća prijeti životu matere.

U konkretnom slučaju, brazilske vlasti su zatvorile očuha 9-godišnjakinje koji ju je silovao najmanje tri godine, te je spolno iskorištavao i njezinu invalidnu 14-godišnju sestru. Curica je u blizanačkoj trudnoći, za koju njezino tijelo nije dovoljno razvijeno, pa joj prijeti smrt - utvrdili su nadležni liječnici u spomenutoj sveučilišnoj klinici, najuglednijoj medicinskoj ustanovi u Pernambucu (državi dvostruko brojnijoj od Hrvatske, te s većim nacionalnim brutoproizvodom po stanovniku, toliko da ne bismo mislili da je posrijedi neka divljina). Poslije liječničkog savjeta da se inducira pobačaj, roditelji silovane curice su se podijelili: otac je bio protiv abortusa, mati se izjasnila za abortus - i tako je učinjeno. Dijete je sad pod medikamentima koji bi morali izazvati abortus.

Katolička crkva je, kako vidimo, primijenila na majku silovane djevojčice, na liječnike i sve koji su sudjelovali u tom abortusu, kaznu izopćenja. Treba znati da po crkvenim zakonima tu nema mjesta suđenju, jer se kazna primjenjuje “latae sententiae”, tj. samim time što je djelo učinjeno. Činjenica je, međutim, da se ta kazna gotovo nikad ne objavljuje. U ovom slučaju - strašnome po svojim krajnostima - nadbiskup Cardoso Sobrinho našao je shodnim to razglasiti, znajući da će imati svjetski odjek.

Dan kasnije, na novinarske upite u Vatikanu, papinska Rimska kurija rekla je da je nadbiskup u pravu.

Među komentarima čitalaca u Italiji nije bilo malo onih koji su se zgražali nad time što je ekskomunikacija pogodila žrtvinu okolinu, ali ne i krivca, silovatelja, krivoga i za pedofiliju i (legalno, ali ne i biološki) za incest.

“Pobačaj je veće zlo od pedofilije”, prenosi jučerašnja Slobodna Dalmacija riječi Adalberta Rebića, teologa i leksikografa, profesora Sveučilišta u Zagrebu i nekadašnjega Tuđmanova ministra. “Crkva ima svoje zakone i članovi Crkve moraju ih se pridržavati. U ovom slučaju riječ je o kazni, a ne o grijehu koji je pitanje savjesti”, citira splitski dnevnik Rebića.

Jasno je zašto Crkva tako smatra: razlikuje ubojstvo (grijeh protiv šeste zapovijedi Božje: “Ne ubij!”) od bluda. Tehnički, očuh je razvedenoj majci zapravo ljubavnik i nije preljubnik (pa, ako se tako gleda, samo majka griješi protiv Sedme zapovijedi: “Ne učini preljuba!”); na njega se može eventualno primijeniti Deseta zapovijed (“Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svojega; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti ičega što pripada bližnjemu tvome!”) koja se tiče imutka, nekretnina i pokretnina, uključujući radnu snagu, gdje je žena u istom rangu s volom i magarcem, a dijete se ni ne spominje.

To što je u konkretnom slučaju očuh počinio teško i gnusno nasilje, fizičko i psihičko, što je ugrozio život žrtve, nesposobne za ikakvu obranu (imala je 6 godina kad ju je počeo silovati!), što joj je ugrozio život - nije uzeto u obzir, jer to Dekalog nije predvidio. Što su patnje tog djeteta daleko teže i trajnije negoli mogu biti eventualne patnje abortiranih plodova nasilja - ni to Dekalog ne predviđa. “Ne ubij!” je sada apsolut, uz nos svim onim stoljećima u kojima je i Crkvena Država ubijala čak i zbog verbalnog delikta (ne samo hereze) i u kojima je crkvena čeljad odobravala ubojstva u ime svjetovnih država. Bilo bi cinično - da nije strašno.

Doduše, za izopćene ima nade. Oni ostaju izvan zajednice s Bogom i s Crkvom “sve dok se ne pokaju i odu k ispovjedniku koji im može skinuti kaznu i udijeliti oprost”, objasnio je eksministar Rebić.

Medicinska je pak obaveza spašavati život - a u krzmanju između matere i ploda liječnik mora spašavati majku. Mora odvagati kod koga preskočiti “Ne ubij!”. Papa Ivan Pavao II proglasio je blaženima dvije žene koje su se odrekle liječenja i osudile sebe na smrt da ne bi ugrozile čeda koja su nosile.

I Crkva, dakle, bira, u ime Boga. Ako je savjest zaista glas Boga - kako tvrde pojedine vjere - onda ili Svevišnji ima šum u komunikaciji Sam sa Sobom, ili se ljudi igraju Boga, što ne bi smjeli, makar imali mitru na glavi. Da, pojedinac može odbaciti zakon u ime savjesti - i za to snositi zakonsku odgovornost. Ali tjerati druge da ga odbacuju, tuđim sudbinama gloginje mlatiti - za to treba imati savjest deblju od đona.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#753 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

arzuhal wrote:I jah...Ateizam je, kao ljudski proizvod, nastao zbog manipulacije širokim masama. Neki ljudi su skontali da će, ako ljudima plasiraju ideju da nema Boga, da poslanici koji su donosili Objave od Boga nisu, ustvari, poslanici nego genijalni reformatori svog doba, te kako nema života poslije smrti već samo ovaj ovdje, ljude će okrenuti da se posvete samo svojim strastima. Seks i hrana su, recimo, neke od POTREBA svakog čovjeka, ali ako zadovoljenje neke sasvim prirodne potrebe, od Boga date, pređe granice normalnog ili se čovjek posveti samo tom udovoljenju, onda to više nije potreba nego STRAST. Tako su neki vješti manipulatori odlučili da prošire ideju o nepostojanju Boga i Dana sudnjeg, e da bi oslobodili strasti kod ljudi te kako bi u njima ubili svaki smisao za prepoznavanjem vrijednosti.
Kada su nametnuli ateizam, onda su poručili širokim masama: pošto nema Boga niti nagrade i kazne, živite slobodno! Nema granica! Uživajte u životu a mi ćemo se potruditi da napravimo i proizvedemo što više čuda i sve više i više stvari koje ćete vi smjerno kupovati, na koje ćete trošiti novac koji zarađujete opet radeći za nas. Pošto nema nametnute granice od Boga, uživajte u našim prozvodima bez kojih ne možete, bez kojih bi se osjećali prazno! Gledajte naše filmove i muziku koje stvaramo za vas, upijajte sve raznolike ideje koje vam plasiramo kako nikad ne biste znali šta je istina! Radite i trošite! Budite slobodni od svake manipulacije! Mi ćemo vam sve servirati kako biste znali šta učiniti! :D
E svasta, da sam ovo negdje drugo procitao ili od nekog drugog shvatio bih to kao i ironiju ili parodiju na religiju. :lol: :lol:

Nevjerovatno je kako se neke stvari mogu iskrenuti, jer se skoro sve ovo odnosi na religiju.

Osnovna greska je sto ateizam ne nastaje, ateizam je samo odgovor na religiju, da nema religije ne bi bilo ni ateizma, jer je ateizam izostanak vjerovanja u boga.

Ovaj drugi dio je vjerovatno bio na racun mog zadovoljavanja sexualnih nagona :D , ali arzuhal to jako povrsno vidi i nije svjestan da ja u stvari podrzavam ideju komnunizma koja je apsolutna suprotnost onom drugom dijelu koji u stvari pokazuje kapitalisticko potrosacko drustvo i koje nema nikakve veze sa onim sto sam ja napisao. Kada sam rekao da treba uzivati u ovom zivotu, povrsnim posmatranjem toga se da zakljuciti da se misli na novac i sve ostalo sto kapitalizam nudi, ali upravo suprotno, to se odnosi na sex, ali na normalan i otvoren stav prema sexu a ne onaj kapitalisticko-potrosacki, na bilo sta sto ljude cini sretnim i zadovoljnim - ispoljavanje kreativnosti na razne nacine i bavljenje umjetnoscu, bavljenje sportovima, bilo sta, a ako treba, u to se mogu ukljucitii neki elementi iz ovog naseg kapitalistickog drustva.

I dalje ne mogu da vjerujem da neko ovo ozbiljno misli, ovo je po meni do sad najbolji opis religije i kapitalizma, dvije usko povezane institucije. :lol: :lol:
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#754 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gost123 »

arzuhal wrote:I jah...Ateizam je, kao ljudski proizvod, nastao zbog manipulacije širokim masama. Neki ljudi su skontali da će, ako ljudima plasiraju ideju da nema Boga, da poslanici koji su donosili Objave od Boga nisu, ustvari, poslanici nego genijalni reformatori svog doba, te kako nema života poslije smrti već samo ovaj ovdje, ljude će okrenuti da se posvete samo svojim strastima. Seks i hrana su, recimo, neke od POTREBA svakog čovjeka, ali ako zadovoljenje neke sasvim prirodne potrebe, od Boga date, pređe granice normalnog ili se čovjek posveti samo tom udovoljenju, onda to više nije potreba nego STRAST. Tako su neki vješti manipulatori odlučili da prošire ideju o nepostojanju Boga i Dana sudnjeg, e da bi oslobodili strasti kod ljudi te kako bi u njima ubili svaki smisao za prepoznavanjem vrijednosti................
plitka analiza drug. ako si slucajno bio sarkastican, moja greska:)
ali ako nisi... joj ne znam odakle da pocnem.
po tebi ispade da je svrha ateizma hedonizam, kao suprotnost kontroli strasti koju naucavaju religije...
pa si povezao tu ateizam i kapitalizam :)
nije to tako... svasta nesto povezujes sa ateizmom, u biti sve lose:)
vidis, druga strana medalje novih ateista koji za sve lose upravo optuzuju religiju.
plitko je to gledanje, nije to tako crno-bijelo.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#755 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

Gost123 wrote:
arzuhal wrote:I jah...Ateizam je, ...............
plitka analiza drug. ako si slucajno bio sarkastican, moja greska:)
ali ako nisi... joj ne znam odakle da pocnem.
po tebi ispade da je svrha ateizma hedonizam, kao suprotnost kontroli strasti koju naucavaju religije...
pa si povezao tu ateizam i kapitalizam :)
nije to tako... svasta nesto povezujes sa ateizmom, u biti sve lose:)
vidis, druga strana medalje novih ateista koji za sve lose upravo optuzuju religiju.
plitko je to gledanje, nije to tako crno-bijelo.
Na zalost, imam utisak da nije bio sarkastican vec da to ozbiljno misli, a steta, bio bi to dobar fol. :thumbup:

A ako si mislio na mene, ja ne optuzujem religiju za sve sto je lose, samo je kapitalizam puno blizi religiji nego ateizmu. :)

Pozdrav.
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#756 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by JimboJonez »

Ateista wrote: A ako si mislio na mene, ja ne optuzujem religiju za sve sto je lose, samo je kapitalizam puno blizi religiji nego ateizmu. :)

Pozdrav.
Upravo tako, mnogi zaboravljaju da je supstrat kapitalizma upravo reformacija, tj "protestantska radna etika".
Dakle benedektinsko "Ora et labora" primjenja u smislu: radi i moli i neće ti Bog ništa.
Banalizirano, ali otprilike tako.
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#757 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gost123 »

Ateista wrote: A ako si mislio na mene, ja ne optuzujem religiju za sve sto je lose, samo je kapitalizam puno blizi religiji nego ateizmu. :)
Pozdrav.
nisam mislio na tebe, nego opcenito na ljude koji pristupaju religiji kao r.dawkins, s. harris i slicni sa spikom: za sva sranja na svijetu su krive religije. kao kad vjernici krenu: za sva sranja na svijetu krivi su ateisti, jos ako su evolucionisti ... :)
plitko i u jednom i u drugom slucaju.
kapitalizam ko kapitalizam, ne znam kako se uopce moze reci da je blize ili dalje religiji, ateizmu itd.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#758 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by arzuhal »

Ateista wrote:
Gost123 wrote:
arzuhal wrote:I jah...Ateizam je, kao ljudski proizvod, nastao zbog manipulacije širokim masama. Neki ljudi su skontali da će, ako ljudima plasiraju ideju da nema Boga, da poslanici koji su donosili Objave od Boga nisu, ustvari, poslanici nego genijalni reformatori svog doba, te kako nema života poslije smrti već samo ovaj ovdje, ljude će okrenuti da se posvete samo svojim strastima. Seks i hrana su, recimo, neke od POTREBA svakog čovjeka, ali ako zadovoljenje neke sasvim prirodne potrebe, od Boga date, pređe granice normalnog ili se čovjek posveti samo tom udovoljenju, onda to više nije potreba nego STRAST. Tako su neki vješti manipulatori odlučili da prošire ideju o nepostojanju Boga i Dana sudnjeg, e da bi oslobodili strasti kod ljudi te kako bi u njima ubili svaki smisao za prepoznavanjem vrijednosti.
Kada su nametnuli ateizam, onda su poručili širokim masama: pošto nema Boga niti nagrade i kazne, živite slobodno! Nema granica! Uživajte u životu a mi ćemo se potruditi da napravimo i proizvedemo što više čuda i sve više i više stvari koje ćete vi smjerno kupovati, na koje ćete trošiti novac koji zarađujete opet radeći za nas. Pošto nema nametnute granice od Boga, uživajte u našim prozvodima bez kojih ne možete, bez kojih bi se osjećali prazno! Gledajte naše filmove i muziku koje stvaramo za vas, upijajte sve raznolike ideje koje vam plasiramo kako nikad ne biste znali šta je istina! Radite i trošite! Budite slobodni od svake manipulacije! Mi ćemo vam sve servirati kako biste znali šta učiniti! :D
plitka analiza drug. ako si slucajno bio sarkastican, moja greska:)
ali ako nisi... joj ne znam odakle da pocnem.
po tebi ispade da je svrha ateizma hedonizam, kao suprotnost kontroli strasti koju naucavaju religije...
pa si povezao tu ateizam i kapitalizam :)
nije to tako... svasta nesto povezujes sa ateizmom, u biti sve lose:)
vidis, druga strana medalje novih ateista koji za sve lose upravo optuzuju religiju.
plitko je to gledanje, nije to tako crno-bijelo.
Na zalost, imam utisak da nije bio sarkastican vec da to ozbiljno misli, a steta, bio bi to dobar fol. :thumbup:

A ako si mislio na mene, ja ne optuzujem religiju za sve sto je lose, samo je kapitalizam puno blizi religiji nego ateizmu. :)

Pozdrav.
@gost123

Naravno da sam bio sarkastičan. Naime, dođe vakat da se čovjek mora pomiriti sa nekim stvarima. Ima ljudi koji zaista, bez obzira bili vjernici ili ne, nastoje da budu dostojni ozbiljne misli i lijepog dijaloga. Ali su rijetki, na žalost. Nerijetko se tu možemo susresti za blasfemijom, vrijeđanjem i ponižavanjem nečijih vjerskih istina (kao što neki rade, al' rijeđi slučaj, nasreću), ali najčešće je to (izvinjavam se na rječniku, ali, kako bi to lijepo objasnio uvaženi Wittgenstein, postoje jezičke igre i određeni ljudi pripadaju određenim područjima i valja govoriti njihovim vokabularom, da bi jasnije shvatili) podjebavanje, zajebavanje i šprdnja upakovano u celofan tobožnje želje za razumijevanjem drugog i drukčijeg od sebe. Nesumnjivo je da se identitet gradi i otkriva u odnosu na Nekog ili Nešto Drugo. Tako je i u razgovorima vjernika i ateista. Međutim, mene je osobno uvijek i primarno zanimalo ono zajedničko svima nama, kao ljudima. O tome sam već pisao. I, naravno, to se pokaže uzaludnim. Jer RAZLIKE su primamljivije. Tu se otvara hiljadu podija na kojima Ego pleše svoj ples.
Neka pitanja se neprestano vrte, kada je u pitanju vjera općenito, a islam napose. I imao sam priliku pročitati prelijepe odgovore nekih vjernika i jasna i koncizna objašenjenja. Također, ima ljudi koji se deklarišu ateistima a koji, po meni, vode dijalog na prefinjeniji način nego neki ljudi sa kojim dijelim isto vjerovanje. Pa, ipak, ima ljudi kojima to nikad nije dovoljno i neprestano vrte jedan te isti film. Nisam nikakav idealista, daleko od tog. Ali od ljudi očekujem neko poštivanje. Možda je to previše, nema veze. Kada vidim da je neki posao čisti mazohizam koji prelazi u mahnitost, onda ne vidim drugog načina do da prihvatim onaj način, onu jezičku igru koja je optimalna da razgovaramo, a koja ne vodi ničemu posebno. S tim u skladu napisah onaj post. I neće biti jedini, tek počinjem :)

Pozdrav!


@Ateista
Evo, da ti se još jednom obratim, da budem što jasniji...
Prvo, nemoj mi ti biti odvjetnik i govoriti nekome drugom šta sam to ja mislio a šta nisam. Nemoj, jer ćeš izokrenuti istinu na svoj uobičajeni način. Nemoj, ne treba da me pojašnjavaš.
Drugo, ti si toliko očekivao od mene odgovor na pitanje: kako to ja mogu razgovarati sa tobom iako smo, po pitanju vjere, na totalno suprotstavljenim stranama, a kada se poteglo neko pitanje koje je, kako ti veliš, političke naravi (a ja tvrdim da nije) kao što je priroda rata u BiH, za što ja tvrdim da je bila agresija Krnje Jugoslavije, potpomognuta domaćim izdajnicima, na Nezavisnu i Suverenu RBiH, a ti veliš da je to bio vjerski rat, sukob tri naroda različitih religija, onda ja ne želim ni riječ da razmijenim sa tobom? Već sam na temi o M.Petroviću rekao o tome, ali da ti bude jasnije KAKO TO MORE BIT?, navodim ti riječi Posljednje poslanika Božijeg, neka je mir na njega:

Allah toleriše nevjerovanje, ali ne trpi zulum/nasilje

U skladu sa tim, ja mogu živjeti i razgovarati sa svakim ateistom (imam ih i u rodbini, a i oni imaju mene), ukoliko mogu učiniti nešto dobro iz toga, ukoliko dijelimo neke vrijednosti (recimo istinu o ratu u BiH), ali onome koji laže i iskrivljava svo zlo agresije brižljivo planirane u Beogradu, od SANU, Vojske, političkog vrha, KOS-a i ostalih vražijih matera, onaj koji gebelsovski podmeće - sa takvim ja nemam BAŠ NIŠTA.
Iskreno, veoma me začudilo kada te je @madner onomad nazvao salonskim fašistom, učinilo mi se to veoma grubim i bahatim. Ipak, madner te je upoznao mnogo bolje od mene, navakat.
Ovim završavam svoje obraćanje tebi, pa budi ljubazan, osim što ćeš se osvrnuti na ovaj moj komentar, nemoj više ni da mi se obraćaš ni da me tumačiš nekome drugom.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#759 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

arzuhal wrote:
@Ateista
Evo, da ti se još jednom obratim, da budem što jasniji...
Prvo, nemoj mi ti biti odvjetnik i govoriti nekome drugom šta sam to ja mislio a šta nisam. Nemoj, jer ćeš izokrenuti istinu na svoj uobičajeni način. Nemoj, ne treba da me pojašnjavaš.
Drugo, ti si toliko očekivao od mene odgovor na pitanje: kako to ja mogu razgovarati sa tobom iako smo, po pitanju vjere, na totalno suprotstavljenim stranama, a kada se poteglo neko pitanje koje je, kako ti veliš, političke naravi (a ja tvrdim da nije) kao što je priroda rata u BiH, za što ja tvrdim da je bila agresija Krnje Jugoslavije, potpomognuta domaćim izdajnicima, na Nezavisnu i Suverenu RBiH, a ti veliš da je to bio vjerski rat, sukob tri naroda različitih religija, onda ja ne želim ni riječ da razmijenim sa tobom? Već sam na temi o M.Petroviću rekao o tome, ali da ti bude jasnije KAKO TO MORE BIT?, navodim ti riječi Posljednje poslanika Božijeg, neka je mir na njega:

Allah toleriše nevjerovanje, ali ne trpi zulum/nasilje

U skladu sa tim, ja mogu živjeti i razgovarati sa svakim ateistom (imam ih i u rodbini, a i oni imaju mene), ukoliko mogu učiniti nešto dobro iz toga, ukoliko dijelimo neke vrijednosti (recimo istinu o ratu u BiH), ali onome koji laže i iskrivljava svo zlo agresije brižljivo planirane u Beogradu, od SANU, Vojske, političkog vrha, KOS-a i ostalih vražijih matera, onaj koji gebelsovski podmeće - sa takvim ja nemam BAŠ NIŠTA.
Iskreno, veoma me začudilo kada te je @madner onomad nazvao salonskim fašistom, učinilo mi se to veoma grubim i bahatim. Ipak, madner te je upoznao mnogo bolje od mene, navakat.
Ovim završavam svoje obraćanje tebi, pa budi ljubazan, osim što ćeš se osvrnuti na ovaj moj komentar, nemoj više ni da mi se obraćaš ni da me tumačiš nekome drugom.
Dao sam pravo sebi da te tumacim iz prostog razloga, jer je moje misljenje da se kompletan tekst odnosi upravo na religiju, ali da bi neko bio ironican, to bi znacilo da je svjestan da je u stvari situacija obrnuta i da se to odnosi na religiju a ne ateizam, a od vjernika mi je tesko ocekivati tako nesto, pa je logicna pretpostavka da stvarno to mislis. Zato mi i dalje nije jasno sta si htio reci tim postom, ako si vec bio ironican, ali nije ni bitno, navikao sam vec na tvoju nedorecenost i izbjegavanje odgovora.

Sto se tice pitanja, vec si mi potpuno isto odgovorio, na sta sam ja dao komentar i iduce pitanje, sto si ti zaobisao, a sada samo dajes ponovo isti odgovor na prvo pitanje, a drugo naravno zaobilazis, kao i inace. Posto nemas namjeru da mi vise odgovaras, onda ti necu ponovo postavljati iduce pitanje nego cu samo prokomentarisati, svakako i ne vidim razlog zasto bih i ja razgovarao ljudima kao sto ste ti, Madner i Karanana, koji svakog neistomisljenika nazivaju fasistom.

Komentar je iduci:
Prvo, ako malo dublje pogledas neke moje postove vezane za rat u Bosni, za Thompsona i slicne teme, vidjeces da sam apsolutni antifasista i komunitsta, da osudjujem sve zlocine i izazivanje mrznje i nacionalizma, te da ne pripadam ni jednom od ova tri copora. To se odnosi i na srpske zlocine koje nikad nisam negirao, za sta me Madner optuzuje, sto mozes i provjeriti u mojim postovima.

Dalje, kada si pomenuo lazi, prvo treba definisati "laz" - to je svjesno sirenje neistine kada govornik zna da to nije istina. Ako pogledamo ove nase nesuglasice iz ugla nekog neutralnog, i ako zamislimo da si ti u pravu a ne ja, to opet nije laz nego neinformisanost, sto dodje isto kao vezano za boga, ako bog stvarno postoji, to ne znaci da ja lazem da on nepostoji vec da jednostavno nisam u pravu. Ako sam ja u pravu, i ako bog ne postoji, te ako sam u pravu i po pitanju rata, ja tebi ne bih rekao da lazes, nego da nisi dovoljno informisan i da zato nisi u pravu, i u jednom i u drugom slucaju.
Skroz je druga prica sto ja znam jako puno stvari koje mi potvrdjuju da sam u pravu, da je to sve planirano puno prije i od strane nekog drugog, da su sve tri strane imale svoj motiv za rat, sto ne opravdava zlocine ni jedne strane pa tako ni srpske, ali daje drugaciju sliku o samom ratu, da ne skrecem dalje, svakako te to i ne zanima, ali bitno je da to nije nikakvo iskrivljavanje istine niti sam pod bilo cijom propagandom jer ne pripadam ni jednoj strani i potpuno neutralno gledam na sve to.
Taj citat poslanika nema nikakve veze sa ovom pricom jer u ovome svemu nema nikakvog nasilja, samo iznosenje misljenja, sta god da ti mislis da je istina, ja ni na koji nacin nisam ucestvovao u ratu niti bih ikad ucestvovao u bilo kojem, ali ti ocigledno zbog svojih trauma nisi dovoljno otvoren da cujes drugo misljenje i odmah me svrstavas u fasiste.

Stoji i ono sto sam vec jednom rekao, razlike u religijskom (ne)opredjeljenju i misljenje o samom ratu proizilazi zbog razlicitih informacija koje imamo, tako da tu nema neke bitne razlike.

I sto se mene tice, nasa konverzacija je zavrsena. Ostavljam mogucnost komentarisanja nekih tvojih buducih postova, ako bude potrebe, ali to svakako nece biti upuceno tebi nego ostatku citalaca, nemam ni ja sta da razgovaram sa onima koji me vrijedjaju zato sto imam drugacije misljenje.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#760 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

Gost123 wrote:
Ateista wrote: A ako si mislio na mene, ja ne optuzujem religiju za sve sto je lose, samo je kapitalizam puno blizi religiji nego ateizmu. :)
Pozdrav.
nisam mislio na tebe, nego opcenito na ljude koji pristupaju religiji kao r.dawkins, s. harris i slicni sa spikom: za sva sranja na svijetu su krive religije. kao kad vjernici krenu: za sva sranja na svijetu krivi su ateisti, jos ako su evolucionisti ... :)
plitko i u jednom i u drugom slucaju.
kapitalizam ko kapitalizam, ne znam kako se uopce moze reci da je blize ili dalje religiji, ateizmu itd.
Smatram da na neki nacin jeste, kad pogledas ameriku - simbol kapitalizma i simbol katolicke drzave u kojoj se u sudnici zaklinju nad biblijom, gdje pretsjednik mora biti vjernik i isto tako polaze zaklevu nad biblijom, drzava koja pretstavlja simbol ovog vremena je zasnovana na ta dva principa - religija i kapitalizam. Mislim da bi prevazilazenje jedne od te dvije stvari znacilo promjena kompletne drustvene svijesti i neku vrstu evolucije covjeka, a to bi podrazumijevalo prevazilazenje i ovog drugog. Jos kad se uzme u obzir da religija kao institucija zaradjuje pare na svojim vjernicima, sve to dovodi do zakljucka da su ta dva fenomena usko vezana.

Zaboravih napisati nesto vezano za ateizam, za ateizam se nista ne moze vezati na taj nacin iz prostog razloga sto ateizam nije ideologija, vec samo izostanak vjerovanja u boga. Neko je jednom napisao na jednoj temi, ne sjecam se ko, da se ateizam ne moze nazvati drugom vrstom religije jer je za ateiste zajednicko samo to sto ne vjeruju u boga, nemaju ni nekog vrovnog vodju, ni osobu koju svi postoju i kojoj se dive, nemaju neki ateisticki skup pravila i normi, nemaju nista od toga sto je vezano za jednu religiju, dok je sljedbenicima jedne religije zajednicko to sto postuju i vjeruju u istog boga, postuju (ili bi trebali) iste norme i propise i slicno. Ateisti, zavisno od licnog uvjerenja, kulture, sredine iz koje poticu, svaki ima svoj individualni stav prema bilo cemu, a zajednicko je samo sto ne vjeruju u boga, zbog cega je apsurdno ateizam definisati kao vrstu ideologije.

Cak i komunizam koji se cesto veze za ateiste nije sastavni dio ateizma, vec obrnuto - komunizam je ideologija koja podrzava ateizam, te on moze biti samo sastavni dio neke ideologije, ali sam za sebe nije ideologija, jos manje religija.
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#761 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gorštak »

Pomnoži bogme @arzuhal @ateistu s nulom.
@ateista, bilo je bolje šutke primiti uljudno, utemeljeno, i nadasve znalački upućen šamar, nego se neuvjerljivo braniti.
Uffff... jarane, poslije ovakvog udarca, ja bih se nježno klonirao i zaboravio da sam ikad koristio stari nick.
rizo
Posts: 41
Joined: 03/11/2006 15:54

#762 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by rizo »

Ateista wrote:
Gost123 wrote:
Ateista wrote: A ako si mislio na mene, ja ne optuzujem religiju za sve sto je lose, samo je kapitalizam puno blizi religiji nego ateizmu. :)
Pozdrav.
nisam mislio na tebe, nego opcenito na ljude koji pristupaju religiji kao r.dawkins, s. harris i slicni sa spikom: za sva sranja na svijetu su krive religije. kao kad vjernici krenu: za sva sranja na svijetu krivi su ateisti, jos ako su evolucionisti ... :)
plitko i u jednom i u drugom slucaju.
kapitalizam ko kapitalizam, ne znam kako se uopce moze reci da je blize ili dalje religiji, ateizmu itd.
Smatram da na neki nacin jeste, kad pogledas ameriku - simbol kapitalizma i simbol katolicke drzave u kojoj se u sudnici zaklinju nad biblijom, gdje pretsjednik mora biti vjernik i isto tako polaze zaklevu nad biblijom, drzava koja pretstavlja simbol ovog vremena je zasnovana na ta dva principa - religija i kapitalizam. Mislim da bi prevazilazenje jedne od te dvije stvari znacilo promjena kompletne drustvene svijesti i neku vrstu evolucije covjeka, a to bi podrazumijevalo prevazilazenje i ovog drugog. Jos kad se uzme u obzir da religija kao institucija zaradjuje pare na svojim vjernicima, sve to dovodi do zakljucka da su ta dva fenomena usko vezana.

Zaboravih napisati nesto vezano za ateizam, za ateizam se nista ne moze vezati na taj nacin iz prostog razloga sto ateizam nije ideologija, vec samo izostanak vjerovanja u boga. Neko je jednom napisao na jednoj temi, ne sjecam se ko, da se ateizam ne moze nazvati drugom vrstom religije jer je za ateiste zajednicko samo to sto ne vjeruju u boga, nemaju ni nekog vrovnog vodju, ni osobu koju svi postoju i kojoj se dive, nemaju neki ateisticki skup pravila i normi, nemaju nista od toga sto je vezano za jednu religiju, dok je sljedbenicima jedne religije zajednicko to sto postuju i vjeruju u istog boga, postuju (ili bi trebali) iste norme i propise i slicno. Ateisti, zavisno od licnog uvjerenja, kulture, sredine iz koje poticu, svaki ima svoj individualni stav prema bilo cemu, a zajednicko je samo sto ne vjeruju u boga, zbog cega je apsurdno ateizam definisati kao vrstu ideologije.

Cak i komunizam koji se cesto veze za ateiste nije sastavni dio ateizma, vec obrnuto - komunizam je ideologija koja podrzava ateizam, te on moze biti samo sastavni dio neke ideologije, ali sam za sebe nije ideologija, jos manje religija.
Nevjerovatna je kolicina gluposti koje si napisao ovdje... Nema argumenata, samo poluistine i tvoje predpostavke. Ocigledno je da ovo radis namjerno...
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#763 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

Gorštak wrote:Pomnoži bogme @arzuhal @ateistu s nulom.
@ateista, bilo je bolje šutke primiti uljudno, utemeljeno, i nadasve znalački upućen šamar, nego se neuvjerljivo braniti.
Uffff... jarane, poslije ovakvog udarca, ja bih se nježno klonirao i zaboravio da sam ikad koristio stari nick.
Ako imas sta pametno da kazes, cekam argumente, moze i na PP da ne zachatavamo dalje.

Najbolje mi je ovo kad ljudi bez svog misljenja prisvajaju tudja misljenja sa komentarom kako su odlicna, a bez ikakvog objasnjenja sta je tu dobro, kao i bez objasnjenja sta nije u redu u stavovima sa kojima se ne slazu. Ovako, to je samo suplja prica. Cekam argumente. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#764 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

rizo wrote: Nevjerovatna je kolicina gluposti koje si napisao ovdje... Nema argumenata, samo poluistine i tvoje predpostavke. Ocigledno je da ovo radis namjerno...
Ovo gore se i na tebe odnosi, cekam neki argument. Ako vec kazes da je nesto glupost, onda treba dati argumente zasto je to glupost, ovako nista nisi rekao, osim da najvjerovatnije ni ne kontas sta sam htio reci. :-D
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#765 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

Pobjegose njih dvojica. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#766 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by MuaDib »

U jednoj svetoj indijskoj knizi, kada Bog govori o Sebi, kaže:

"Oni koji Me ne poznaju odbacuju me, oni koji Me malo poznaju pokoravaju mi se, a oni koji Me poznaju svjesni su Mene u svemu."

Mislim da je religija manjkavi oblik duhovnosti, koji se zasniva na dogmi, sputavanju slobodnog mišljenja, vladanju mnoštvom i sijanjem straha od Boga. I upravo je religija opisana u ovom citatu gore. :)
rizo
Posts: 41
Joined: 03/11/2006 15:54

#767 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by rizo »

Ateista wrote:
rizo wrote: Nevjerovatna je kolicina gluposti koje si napisao ovdje... Nema argumenata, samo poluistine i tvoje predpostavke. Ocigledno je da ovo radis namjerno...
Ovo gore se i na tebe odnosi, cekam neki argument. Ako vec kazes da je nesto glupost, onda treba dati argumente zasto je to glupost, ovako nista nisi rekao, osim da najvjerovatnije ni ne kontas sta sam htio reci. :-D
Iskreno... ali najiskrenije smatram da je bilo kakva rasprava sa tobom gubljenje vremena....Nemoj mi zamjeriti nije nista licno :-D
User avatar
JimboJonez
Posts: 250
Joined: 19/08/2007 09:04
Location: Sarajevo

#768 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by JimboJonez »

Ateista wrote: Smatram da na neki nacin jeste, kad pogledas ameriku - simbol kapitalizma i simbol katolicke drzave u kojoj se u sudnici zaklinju nad biblijom, gdje pretsjednik mora biti vjernik i isto tako polaze zaklevu nad biblijom, drzava koja pretstavlja simbol ovog vremena je zasnovana na ta dva principa - religija i kapitalizam. Mislim da bi prevazilazenje jedne od te dvije stvari znacilo promjena kompletne drustvene svijesti i neku vrstu evolucije covjeka, a to bi podrazumijevalo prevazilazenje i ovog drugog. Jos kad se uzme u obzir da religija kao institucija zaradjuje pare na svojim vjernicima, sve to dovodi do zakljucka da su ta dva fenomena usko vezana.
SAD nije katolička država, samo jednom je predsjednik USA bio katolik i njega su skenjali (šifra: JFK).
Last edited by dr.gog on 23/06/2009 20:30, edited 1 time in total.
Reason: citat skraćen
User avatar
Gorštak
Posts: 784
Joined: 03/01/2008 13:27
Location: Između dva točka

#769 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gorštak »

@ateista bolan nisi ti toliko važan da te ubjeđujem i objašnjavam ti. Da je (k'o što nije), ti bi bio sretan što ti je @arzuhal posvetio toliko pažnje. Makar te znalački demolirao onako kako jest.
Svojim novim postovima pokazao si da te je @arhzuhal stvarno precijenio, da ti je more do koljena i da nisi dorastao diskusiji i snazi njegovih britkih i lucidnih argumenata koje je iznio na tako prefinjen način.
Jer da si shvatio, posuo bi se pepelom po glavi. I makar šutio, ako ništa drugo.
Po ugledu na @arzuhala, ovo je (drugi) i posljednji put da ti se obraćam u postu. Sretno!
Gost123
Posts: 457
Joined: 05/06/2006 12:03

#770 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gost123 »

Ateista wrote: Smatram da na neki nacin jeste, kad pogledas ameriku - simbol kapitalizma i simbol katolicke drzave u kojoj se u sudnici zaklinju nad biblijom, gdje pretsjednik mora biti vjernik i isto tako polaze zaklevu nad biblijom, drzava koja pretstavlja simbol ovog vremena je zasnovana na ta dva principa - religija i kapitalizam. Mislim da bi prevazilazenje jedne od te dvije stvari znacilo promjena kompletne drustvene svijesti i neku vrstu evolucije covjeka, a to bi podrazumijevalo prevazilazenje i ovog drugog. Jos kad se uzme u obzir da religija kao institucija zaradjuje pare na svojim vjernicima, sve to dovodi do zakljucka da su ta dva fenomena usko vezana.
Zaboravih napisati nesto vezano za ateizam, za ateizam se nista ne moze vezati na taj nacin iz prostog razloga sto ateizam nije ideologija, vec samo izostanak vjerovanja u boga. Neko je jednom napisao na jednoj temi, ne sjecam se ko, da se ateizam ne moze nazvati drugom vrstom religije jer je za ateiste zajednicko samo to sto ne vjeruju u boga, nemaju ni nekog vrovnog vodju, ni osobu koju svi postoju i kojoj se dive, nemaju neki ateisticki skup pravila i normi, nemaju nista od toga sto je vezano za jednu religiju, dok je sljedbenicima jedne religije zajednicko to sto postuju i vjeruju u istog boga, postuju (ili bi trebali) iste norme i propise i slicno. Ateisti, zavisno od licnog uvjerenja, kulture, sredine iz koje poticu, svaki ima svoj individualni stav prema bilo cemu, a zajednicko je samo sto ne vjeruju u boga, zbog cega je apsurdno ateizam definisati kao vrstu ideologije.
Cak i komunizam koji se cesto veze za ateiste nije sastavni dio ateizma, vec obrnuto - komunizam je ideologija koja podrzava ateizam, te on moze biti samo sastavni dio neke ideologije, ali sam za sebe nije ideologija, jos manje religija.
bez obzira koji je ekonomski sustav bio u pitanju, vlast i religije uvijek bile su bliske a nekad su predstavljale jedno te isto. tako da ne vidim vezu izmedju kapitalizma kao ekonomskog sustava i religije. kapitalizam sam po sebi ne privlaci vise religiju nego feudalno drustvo.
i tesko da je amerika simbol katolicke drzave:) tamo su mocniji protestanti.

u teoriji ateizam se ne moze nazvati drugom religijom, ali danas znanstveni "ateisti" pokazuju drugu sliku:) vjeruju u znanost, religiozno gledaju na evoluciju, imaju svoje poslanike koji idu po svijetu i "otvaraju" oci zabludjelima:) dokazuju ima kako su u pravu ovi a ne oni itd
i to je vrlo religiozno:)
a da ne idemo malo dulje u nase nesvjesno pa da analiziramo tko svojim djelima i reakcijama pokazuje da vjeruje i ne vjeruje.
ne moraju obozavati boga da bi bili vjernici, mogu imati neki drugi objekt obozavanja analogno bogu u religijama.
komunisti su bili vrlo religiozni, nisu bili pravi ateisti. u praksi je to bila jedna svjetovna religija.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#771 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Ateista »

rizo wrote: Iskreno... ali najiskrenije smatram da je bilo kakva rasprava sa tobom gubljenje vremena....Nemoj mi zamjeriti nije nista licno :-D
Naravno, kad neko nema argumenata i zna da je bolje i da ne ulazi u raspravu.

Nemoj ni ti nista zamjeriti.
rizo
Posts: 41
Joined: 03/11/2006 15:54

#772 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by rizo »

Ateista wrote: Naravno, kad neko nema argumenata i zna da je bolje i da ne ulazi u raspravu.
Nemoj ni ti nista zamjeriti.
Pa moram se nekako izvuci.... :D :D :D
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#773 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gaia »

andrija2007 wrote:Hvala ali zelio bih da cujem tumacenje i od Gaie.
u produzetku imas moje tumacenje. kako ti obecah biti sazeta, esenciju onoga sto imam reci, tebe radi, sam podvukla. ;-)
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#774 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by Gaia »

jedan od kamena temeljaca religioznih ucenja hinduizma, budizma, teozofije i wicca-e je reinkarnacija i karma. iako se ove koncepte cesto slabo razumijeva, ili ih se iskoristava, ne mozem ih smatrati kao iracionalne pojmove i vecina covjecanstva je vjerovala i vjeruje u njihovo postojanje jos od najstarijih drevnih vremena.

mnogi pogresno razumijevaju reinkarnaciju vjerujuci da predstavlja seljenje dusa. pogresno je vjerovati da se ljudska dusa vraca u nekom nizem obliku postojanja; kao zivotinja ili reptil, npr. - ili BQ’s muha! :D to ne bi dobro sluzilo bozanski plan duhovne evolucije.

pojedini argumentiraju da na planeti trenutno ima vise dusa no ikad u cjelovitoj ljudskoj istoriji. a, zapravo, nasa istorija postoji daleko duze i sa, za nas, nezamislivo vecim brojem individua.

o reinkarnaciji i karmi su napisane mnoge knjige. tako da se na ovu temu nema sta puno dodati. ali; postoje odredjeni nacini prilaza razumijevanju ovih koncepata koji mogu ubrzati nas duhovni razvoj. kao sto postoje i drugi prilazi koji mogu biti prepreka nasem duhovnom razvoju.

u Indiji, vjera u reinkarnaciju i karmu se upotrebljavala i upotrebljava da bi se odrzavao “status quo” i nize klase odrzavale na istom mjestu. nizim klasama je receno da ako rade na svojoj karmi, u buducem zivotu mogu se roditi u visoj, bogatoj kasti. ovdje imamo odlican primjer koji nam ukazuje kako se prosvijetljeno ucenje moze izopaciti da bi udovoljilo potrebama onih koji ne zele da se opterecavaju osjecanjima grize savjesti i milosrdja.

na slican nacin, mnogi pripadnici “nove ere” koriste koncept karme da bi hranili nepozeljne osjecaje, osobine i emocije. na primjer; neki vjeruju da zrtve zasluzuju svoja iskustva i osjecaju da losa karma nastaje zbog iskoristavanje drugih u proslim zivotima, ili da je losa karma uzrok siromstva. a jednostavna istina je da ne znamo koja karmicka situacija prouzrokuje patnju drugog niti znamo da li je to uopce karma.

kada se reinkarnaciju i karmu razumije u pravom smislu, osoba bi trebala steci osjecaj da je kosmos nepristran, pravedan i da osjecaje poput ljubomore, zavisti i osvete treba odstraniti, a strah minimizirati. mi smo vjeciti; mijenjamo oblik, ali nasa svjest i svjesnost se ne mijenja niti umire vec dobiva na iskustvu i znanju. covjek se ne inkarnira ponovo cim umre, vec provodi dugi period u “unutrasnjim podrucjima” koja su dimenzije visih frekvencija interpenetriranih u ovaj kosmos.

jedini nacin putem kojeg mozemo uzvisiti nasu svjest, povecati nivo svijetlosne energije koju odasiljamo i povisiti atomsku frekvenciju nasih atoma je putem razvijanja nasih osjecaja za milosrdje i univerzalnu ljubav. svaki misaoni proces koji nas bodri osudjivati, ili se ponasati okrutno, smanjuje nas nivo frekvencija.

zapadnjak se zgrazava na pomisao da je neki istocni “sveti covjek” imao aferu, dok to sa stanovista istocnjaka nije ni iznenadjujuce ni sokantno. ako individua djeluje kroz svoju najvisu istinu i duboke osjecaje - svaki put do prosvijetljenja zahtjeva odredjen stupanj autenticnosti - onda je to u redu. istocnjacki mentalitet bi se zgrozio na cinjenicu da isti “svetac” nemilosrdno iskoristava osobu sa kojom ima aferu.

svi sistemi, istocni i zapadni, kazu da osoba koja pogresno djeluje, kako god definisali pogresno, zbog toga ce u nekom buducem vremenu patiti. ali to nije esencija znacenja karme. karma je koncept koji iskazuje da sva djela nose neizbjezne posljedice te prije nego sto spontano djelujemo, trebali bi uzeti u obzir moguce posljedice specificne akcije.

sa ezotericke tacke gledista, misao i namjera predhode i kristaliziraju se u svakoj akciji i daju sliku osobne aure svake individue i vidljiva je u cetvrtoj dimenziji. ako je aura ispunjena skodnim emocijama koje prenagljivaju agresivna djela naspram drugih, onda individua uspostavlja osobno magnetno energetsko polje koje ce sebi privuci energije i materiju potpuno iste vrste.

duhovnost ne iziskuje patnju. patnja odvraca covjeka sa njegovog duhovnog puta. jednostavan odgovor za svu zbrku oko karme je u tome da karma postoji da bi individui pomogla spoznati kakve osjecaje je prouzrokovala u drugima i kako i koliko su oni zbog toga propatili.

ako osoba moze vise razviti osjecaj za empatiju, milosrdje, skromnost, brizljivost i td., ne bi bilo potrebe da se individualna osjetljivost razvija kroz karmu, jer samo neosjecajna, neobazriva i sebicna individua bi imala koristi od prozivljavanja mnogih karmicnih zivota. a ako se ta individua tek pocinje otvarati prema visoj realnosti, nista ovaj put ne bi dobila izabirajuci odplacivati karmicke dugove.

tako kako stvari stoje, mnogi su naucili da smo ovdje da bi oodplatili mnoge zivote u kojima smo nakupili karmicke dugove i da smo zbog njih lancano vezani za Zemlju.ali to nije istina! mi smo izabrali doci ovdje i dosli smo sa nakanom. nismo vezani za Zemlju i slobodni smo ju napustiti. Ovdje smo iz ljubavi prema ovoj planeti.

karma se cesto ne odnosi toliko na tematiku kazne vec radije na promjene od jednog do drugog iskustva da bi ih uravnotezili. ako je neko u proslom zivotu bio bogat i mocan, u sljedecem zivotu moze imati potrebu da iskusi podjarmljenost. dusi koja je iskusila biti mocna je potrebna baza podataka oprecnih informacija.

ako je zena u jednom od svojih proslih zivota bila casna sestra, u sljedecem zivotu moze biti nagnana iskusiti prostituciju. njena dusa ima iskustva i pamti zivote u kojima se seksualnost izbjegavala i stoga osjeca potrebu da se u sljedecem zivotu centrira na seksualnost, vise nego se to smatra normalnim. to je upravo razlog zasto je Buda bio veliki pobornik moderacije u svim aktivnostima. svaka ekstremna pozicija zahtjeva uravnotezenje kao sto svaki ekstremni nacin zivljenja trazi novi oprecni nacin zivljenja i cesto ukljucuje neki vid patnje. tako ako ispitate vas sadasnji zivot, kakav god da je, znajte da moze biti oprecan u odnosu na neki drugi zivot koji ste prozivjeli. nase vise Ja uvijek trazi sakupiti podatke i informacije sa obe strane medalje.

mi, ljudi, smo kao nevjerojatni glumci koji su odigrali svaku dostiznu ulogu: od najtuznijih ljubavnih prica do epskih drama o bogatstvu, moci i drustvenom statusu. da ne spomiljemo sve one zivote u kojima smo bili svestenice i svestenici nekih egzoticnih religija. nase vise Ja je doista poput glumca koji zeli igrati siroku lepezu razlicitih uloga a da se pri tome ne nadje ulovljenim u jednoj ulozi.

promjena je konstantna. tako ako je osoba u jednom od proslih zivota odlucila biti psihopatoloski ubica, da bi razumio kako je biti takav, u sljedecem zivotu ce utjeloviti oprecnu ulogu (ma koja oprecna uloga to bila) da bi se uravnotezio.mozda postane detektiv cija su specijalnost ubistva. znaci da ne mora izabrati biti zrtva ubice da bi uravnotezio taj zivot.

mi smo ti koji stvaramo nasu realnost i doslo je vrijeme da prestanemo vjerovati da su siromastvo ili, seksualna apstinencija ili patnja potrebni na duhovnom putu. ako vjerujete da jesu potrebni na duhovnom putu, onda cete ih sebi zasigurno i privuci.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#775 Re: Hajmo malo o religijama..

Post by arzuhal »

@Gaia

Kako je inače kod vas, u Wicca pokretu :)
Post Reply