Par pitanja za one koji poznaju islam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#126 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by oldplague »

BHF_Manijak wrote:Fazon je u tome,sto se ovdje mnogi usudjuju da pricaju o isoamu a nisu procitali 3 knjige o islamu sad bi da jos fetve izdaju i bave se dubljim problemiam u islamU!mislim,nema niko pravo vjeru tumaciti na svoj ncin kao njemu odgovara i kako mu je cejf,ljudi su to godinama izucavali i jaaaako oprezno tome pristupili a da sad neko neupucen dodje i kaze ovo je haal ovo je haram..polahko malo momci i djevojke,posebno oni koji se deklarisu kao ateisti/kinje,mislim uredu je sto se interesujete za vjeru i sto vas interesuje neke stvari,ali mislim da nema te pravo vjeru interpretirati na svoj nacin i reci to je tako i nikako drugacije..vjra je rijesila covjekov zivot od pocetka do kraja,sve je jasno,samo je nase da se uklopimo il ne uklopimo u to! ;-)
Ne znam da li to primijetiš, ali ti si taj koji prejudicira. Naravno, sve što napišem o bilo kojoj religiji temeljim na svome poznavanju njihovog historijskog razvoja, onoga što im je prethodilo i svim ostalim faktorima koji su uticali na oblikovanje vjerskih dogmi. Zapravo, pišem samo o onome u šta sam apsolutno sigurna, sve ostalo - pitam.
Da smatram da je vjera "riješila" ljudski život od početka do kraja, ne bih bila ateist. Ali to nije tema, već tumačenje religijskih propisa.
FrancescoTotti
Posts: 197
Joined: 29/01/2009 16:47

#127 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by FrancescoTotti »

ljubav_aha wrote:
BHF_Manijak wrote:Ma i meni djeluju jako neuredno i nenjegovano ako cemo iskreno,ali to je njihov izbor,imaju pravo ljudi da nose sta hoce,amo ja recimo ne bih nikad,ako bi i pustio bradu onda bi to nesto normalno bilo i uredno njegovano,ali do pupka brada mi ne treba...al eto u Arabiji je fakat drugaciji obicaj,sto veca brada kako kazu to veci musliman,karikiram naravno,ali kod njih jesu obicaj malo duze brade,ali opet i to uredno djeluje kod ljuudi koje sam vidio za razliku od nasih selefije koje to samo tek tako puste...
brada,marama,sve su to ljudi izmislili,ne trba imati bradu ili maramu,pa da si blizi Bogu ;-)

kako mrzim kad se religija pokusava razumjeti koristenjem "tradicionalnih" primjera

BHF_Manijak,inace dobro si obrazlozio pitanja kebele-u :thumbup:
Ljudi izmislili . Aj ti lagano na nesto drugo , nije ovo za tebe . Nisu ljudi izmislili nego to stoji u Kuranu da se zena mora pokriti :razz:
FrancescoTotti
Posts: 197
Joined: 29/01/2009 16:47

#128 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by FrancescoTotti »

frla wrote:
ljubav_aha wrote: gdje konkretno pise u Kur'an :?: ako ne pise u Kur'an,znaci ne mora se ;-)
Piše i mora se ... jer je to zeni farz, stroga naredba ... ali forum nije mjesto za postiranje ajeta ... jer ovo cita svako i koje pod abdestom i ko nije ... a narocito nije prikladan tvoj avatar da bi pricali o Kur'an-u ....
U pravu si . Dodju ljudi na religiju , tj pitanja iz Islama a nisu otvorili Kurana smao znaju one bapske price . Bas s e sjetih neki dan poznate bapske price da zena poslije poroda ne smije izlaziti iz kuce 40 dana . Koja ludost :lol:
Karic ne nosi bradu i jos neke osobe koje su donijele shiizam u BiH i onda je to u redu :lol: Doduse nisam siguran za Karica ali znam da su Latici donijeli shiizam u Bosnu
Evo sad se nastavljam . Da , Enes Karic , Latici ,A Silajdizc i Hafizovic R su pobornici siizma i homeinizma u nas . Potraziti Siiske vesvese , imau pdf formatu na netu . Sto je interesantno i Homeini je nosio bradu :razz:
User avatar
kebele
Posts: 142
Joined: 13/05/2009 01:28

#129 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by kebele »

Reče nam Francesco Totti, plavooki momak iz Rima, inače veliki poznavalac islama i Arapa. :lol:
FrancescoTotti
Posts: 197
Joined: 29/01/2009 16:47

#130 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by FrancescoTotti »

kebele wrote:Reče nam Francesco Totti, plavooki momak iz Rima, inače veliki poznavalac islama i Arapa. :lol:
Kebele , ovakvim ponasanjem i pisanjem samo pokazujes koliko si slab . Hoces da me degradiras time sto imam nick nekog igraca . Pa kakve to veze ima moj jadnice . Ovo je virtualni svijet .ne zaboravi , svi smo anonimni ali ipak i taj svijet trpi takve ko ti , nazalost . Sto se tice Islama znam ko sta i kako , hvala Bogu
i nemam namjeru raspravljati sa takvima ko ti . A sad kad vec hoces da ispadnes Pajdo onda demantuj sve sto sam napisao :zzzz:
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#131 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Latina »

Edited - posto je tema postala veoma neozbiljna in da mean time ( fali mi smajli sa kacketom koji pada na oci ).
Last edited by Latina on 18/05/2009 01:45, edited 2 times in total.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25821
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#132 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak »

oldplague wrote:
BHF_Manijak wrote:Fazon je u tome,sto se ovdje mnogi usudjuju da pricaju o isoamu a nisu procitali 3 knjige o islamu sad bi da jos fetve izdaju i bave se dubljim problemiam u islamU!mislim,nema niko pravo vjeru tumaciti na svoj ncin kao njemu odgovara i kako mu je cejf,ljudi su to godinama izucavali i jaaaako oprezno tome pristupili a da sad neko neupucen dodje i kaze ovo je haal ovo je haram..polahko malo momci i djevojke,posebno oni koji se deklarisu kao ateisti/kinje,mislim uredu je sto se interesujete za vjeru i sto vas interesuje neke stvari,ali mislim da nema te pravo vjeru interpretirati na svoj nacin i reci to je tako i nikako drugacije..vjra je rijesila covjekov zivot od pocetka do kraja,sve je jasno,samo je nase da se uklopimo il ne uklopimo u to! ;-)
Ne znam da li to primijetiš, ali ti si taj koji prejudicira. Naravno, sve što napišem o bilo kojoj religiji temeljim na svome poznavanju njihovog historijskog razvoja, onoga što im je prethodilo i svim ostalim faktorima koji su uticali na oblikovanje vjerskih dogmi. Zapravo, pišem samo o onome u šta sam apsolutno sigurna, sve ostalo - pitam.
Da smatram da je vjera "riješila" ljudski život od početka do kraja, ne bih bila ateist. Ali to nije tema, već tumačenje religijskih propisa.
PA bravo...tu je kljuc,TUMACENJE!ko si ti da tumacis?!mislim ono...nemam ni ja pravo,jer ne poznajem dovoljno tematiku,odnsono kako vole reci nisam kompetentan!!da je to tek tako lahko,sjest,uzet Kur`an u ruke i lagano protumacit za po sata sta smiejs sta ne,ne bi postojale cijele nauke koje se bave tematikom vjere,vec svaki laik sam sebi odredjivao sta smije sta ne!
Last edited by BHF_Manijak on 18/05/2009 01:13, edited 1 time in total.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#133 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Latina »

:zjev:
Last edited by Latina on 18/05/2009 01:11, edited 1 time in total.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25821
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#134 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak »

Opet greska u koracima... :)
Last edited by BHF_Manijak on 18/05/2009 01:11, edited 1 time in total.
dinocaus
Posts: 76
Joined: 18/03/2009 18:56

#135 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by dinocaus »

ljubav_aha wrote:
Photoman wrote:
ljubav_aha wrote: molim te,postavi dio iz Kur'an :)
Ovo mi djeluje malo iz inata, ali evo:

"Say to the believing man that they should lower their gaze and guard their modesty; that will make for greater purity for them; and Allah is well acquainted with all that they do. And say to the believing women that they should lower their gaze and guard their modesty; and that they should not display their beauty and ornaments except what must ordinarily appear thereof; that they should draw their veils over their bosoms and not display their beauty except to their husbands..." (Qur'an 24:30-31)

Tema je vise razradjena u hadisima, a Poslanik s.a.w.s. je najbolji primjer vjernicima.

Uputa za ubuduce; potrudi se sama naci oni sto ti nije jasno da bi sebi olaksala zivot, tj kani se kontraverzi argumenta radi.
pise : pokrivanje grudi,ne-prakticiranje prodornih pogleda,predlaze,razumljivo,skromno oblacenje,ali nigdje ne pise nosenje marame :!:
Ebu Davud prenosi od ‘Aiše r. da je Esma’ bint Ebu Bekr došla Poslaniku saws. u providnoj odjeći. Poslanik a.s. se tada okrenuo od nje i rekao: “O Esma’, kada žena dostigne doba menstruacije, ne smije joj se ništa vidjeti osim ovoga i ovoga”, pokazujući pri tome na lice i dlanove.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#136 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Latina »

:zjev:
Last edited by Latina on 18/05/2009 01:03, edited 1 time in total.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25821
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#137 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak »

Pretjerano.... :) edited....
Last edited by BHF_Manijak on 18/05/2009 01:10, edited 1 time in total.
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#138 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Valbon_1 »

Latina wrote:
BHF_Manijak wrote:Naravno...svak zna svoje,samo ti ja kazem da ne trazis unaprijed opravdanje za svoje postupke,naveo sam ti primjer,a mi smo niko i nista da bi nekome kadijali...al eto fino je reci,pa ako hoce nek ko uzme i prihvati savjet,ako ne nek zivi kako misli da je najispravnije!! ;-)
Ne bih rekla da sam trazila opravdanje. Nisam muslimanka po profesiji, prema tome moj uticaj na druge muslimanke je minimalan. O religiji s vremena na vrijeme diskutujem na forumu, a inace ne. Jednostavno je to moja stvar, po mom misljenju pitanje moje slobodne volje. Mogu biti okruzena najvecim nevjernicima i opet cu vjerovati, oko mene mogu biti samo vjernici, i opet cu biti svoja. Ne vjerujem zbog bilo koga ili cega, to mi nije imidz, nego duboka svijest o Onome ko me stvorio i kome cu se vratiti. Ali nisam savrsena, to zna On Najmilostiviji, pa moze sto se mene tice i cijeli svijet. Kazes da smo niko i nista, ali ipak si sebi uzeo za pravo da mi kadijas, iako o meni znas samo onoliko koliko sam ti ja dopustila da saznas. Sta ako sam cistijeg srca nego ti, o Bezgrijesni ? Mislim ako je to nekim cudom moguce ? I jos nesto - i ti zivis kako mislis da je najispravnije, sto uopste ne znaci da ne grijesis.

Toliko. Ne bih se dalje s tobom uvlacila u diskusiju, odgovorila sam @arzuhalu, a ti si nasao za shodno da ubacis svoje misljenje. Sto se mene tice, samo nastavi zivjeti u visinama bezgrijesnosti, ja cu nastaviti zivjeti medju ljudima, nesavrsenim kao i ja. Hvala.
Nisam znao da postoje muslimani po profesiji, te da su zbog toga samo oni kompetetni da daju odgovore po vjerskim pitanjima. Mislio sam (cini mi se da sam to negdje procitao ili mozda sanjao) da je svaki musliman duzan biti i musliman po "profesiji" tako sto ce svojim ljepim primjerom (a i savjetima koji smo duzni da ih dajemo iako se to ne svidjelo nekima) uticati i na druge, ali valjda bio sam u zabludi... ;-)
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#139 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Latina »

:zjev:
Last edited by Latina on 18/05/2009 01:10, edited 1 time in total.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#140 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

dinocaus wrote:Ebu Davud prenosi od ‘Aiše r. da je Esma’ bint Ebu Bekr došla Poslaniku saws. u providnoj odjeći. Poslanik a.s. se tada okrenuo od nje i rekao: “O Esma’, kada žena dostigne doba menstruacije, ne smije joj se ništa vidjeti osim ovoga i ovoga”, pokazujući pri tome na lice i dlanove.
to je bila Poslanikova odluka
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#141 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

drzava nema pravo da odredjuje zeni kako ce i sto nositi,kao ni pojedinici koji ce optuziti njeno ne-nosenje marame :!:
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#142 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Valbon_1 »

Latina wrote:
Valbon_1 wrote:
Nisam znao da postoje muslimani po profesiji, te da su zbog toga samo oni kompetetni da daju odgovore po vjerskim pitanjima. Mislio sam (cini mi se da sam to negdje procitao ili mozda sanjao) da je svaki musliman duzan biti i musliman po "profesiji" tako sto ce svojim ljepim primjerom (a i savjetima koji smo duzni da ih dajemo iako se to ne svidjelo nekima) uticati i na druge, ali valjda bio sam u zabludi... ;-)
Brini se za svoj din i iman, moj ostavi na miru. Za mene si ti neko ciju bih uputu, savjet ili opasku poslusala znas kad ? Nikad, a mozda ni tad. Ali to je samo moje misljenje, nedaj se zbuniti. ;-)
-------
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#143 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by RIZVA »

ljubav_aha wrote:drzava nema pravo da odredjuje zeni kako ce i sto nositi,kao ni pojedinici koji ce optuziti njeno ne-nosenje marame :!:
ko je rekao da drzava odredzuje da li ce zena nositi hidzab ili ne,svakom je dato za pravo da se nosa kako hoce i sta hoce,a sad je to druga prica sto se nekima kosa dize na glavi kad vide da neko praktikuje vjeru kolko toliko
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25821
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#144 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak »

ljubav_aha wrote:
dinocaus wrote:Ebu Davud prenosi od ‘Aiše r. da je Esma’ bint Ebu Bekr došla Poslaniku saws. u providnoj odjeći. Poslanik a.s. se tada okrenuo od nje i rekao: “O Esma’, kada žena dostigne doba menstruacije, ne smije joj se ništa vidjeti osim ovoga i ovoga”, pokazujući pri tome na lice i dlanove.
to je bila Poslanikova odluka
Poslanik je pravio greske po pitanju nekih nebitnih stvari,kao recimo kad je nekim poljoprivreednicama dao savjet za hurmina stabla,kasnije se ispostavi da je bolje bilo onako kako su poljoprivrednici stabla bolje obradjivali...medjutim,glede vjere,tu Poslanik nije mogao pogrijesiti i sve vezano za vjernike mu je dolazilo od Allaha i ako bi bio u dilemu Allah bi putem meleka Dzibrila davo upute svome poslaniku....sve sto je rekao,bilo je sa ciljem i krije se u tome velika korist i mudrost za buduce generacije,nije nesto govorio onako samo eto da se prica,sve sto je rekao i pokazao primjerom da se radi,neodvojivi je dio islama i sigurno da neces imati stete vec samo velike koristi budes/mo li praktikovali sve sto je Alejhisselam radio!!dakle ne mozes bas odvajati vjeru,ovo je strogo naredjeno a ovo je Poslanik radio i rekao da se radi...naravno da postoji klasifikacija sunnet-farz,ali nije sunnet miljama udaljen od farza,sve je to u uskoj vezi i u svemu je velika korist za ljude...
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#145 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Latina »

Valbon_1 wrote:
-------
:thumbup:
RIZVA wrote:
ko je rekao da drzava odredzuje da li ce zena nositi hidzab ili ne,svakom je dato za pravo da se nosa kako hoce i sta hoce,a sad je to druga prica sto se nekima kosa dize na glavi kad vide da neko praktikuje vjeru kolko toliko
Imate vi svi skupa i svaki pojedinacno razmisljati o mnogo bitnijim stvarima nego sto je pitanje hidzaba, zar ne ?

Bas me iznenadio ovaj tvoj komentar, s obzirom da tvoje postove ( izuzev pojedinih :D ) rado citam.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#146 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

RIZVA wrote:
ljubav_aha wrote:drzava nema pravo da odredjuje zeni kako ce i sto nositi,kao ni pojedinici koji ce optuziti njeno ne-nosenje marame :!:
ko je rekao da drzava odredzuje da li ce zena nositi hidzab ili ne,svakom je dato za pravo da se nosa kako hoce i sta hoce,a sad je to druga prica sto se nekima kosa dize na glavi kad vide da neko praktikuje vjeru kolko toliko

npr. iran,afganistan , a saudijska arabija takodjer ima religious police / Mutaween / :!:
User avatar
RIZVA
Posts: 20762
Joined: 18/03/2007 15:18
Location: Sarajevo

#147 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by RIZVA »

Latina wrote:
Valbon_1 wrote:
-------
:thumbup:
RIZVA wrote:
ko je rekao da drzava odredzuje da li ce zena nositi hidzab ili ne,svakom je dato za pravo da se nosa kako hoce i sta hoce,a sad je to druga prica sto se nekima kosa dize na glavi kad vide da neko praktikuje vjeru kolko toliko
Imate vi svi skupa i svaki pojedinacno razmisljati o mnogo bitnijim stvarima nego sto je pitanje hidzaba, zar ne ?

Bas me iznenadio ovaj tvoj komentar, s obzirom da tvoje postove ( izuzev pojedinih :D ) rado citam.
Mozda se nismo dobro razumjeli,naravno da ima mnogo bitnijih stvari od nosanja hidzaba i slicno,al nejse,krecem uvjek od sebe
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#148 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Valbon_1 »

Latina wrote:
Valbon_1 wrote:
-------
:thumbup:
;-)
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#149 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Latina »

RIZVA wrote:
Mozda se nismo dobro razumjeli,naravno da ima mnogo bitnijih stvari od nosanja hidzaba i slicno,al nejse,krecem uvjek od sebe
:)

Sta si htio reci ? Mogu li Vladara Zemlje i Nebesa, Sudnjeg dana i poznavaocem onoga sto pokazujemo i sto krijemo od svijeta, uzdrmati nasa ili bilo cija blebetanja ?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#150 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ljubav_aha »

BHF_Manijak wrote:
ljubav_aha wrote:
dinocaus wrote:Ebu Davud prenosi od ‘Aiše r. da je Esma’ bint Ebu Bekr došla Poslaniku saws. u providnoj odjeći. Poslanik a.s. se tada okrenuo od nje i rekao: “O Esma’, kada žena dostigne doba menstruacije, ne smije joj se ništa vidjeti osim ovoga i ovoga”, pokazujući pri tome na lice i dlanove.
to je bila Poslanikova odluka
Poslanik je pravio greske po pitanju nekih nebitnih stvari,kao recimo kad je nekim poljoprivreednicama dao savjet za hurmina stabla,kasnije se ispostavi da je bolje bilo onako kako su poljoprivrednici stabla bolje obradjivali...medjutim,glede vjere,tu Poslanik nije mogao pogrijesiti i sve vezano za vjernike mu je dolazilo od Allaha i ako bi bio u dilemu Allah bi putem meleka Dzibrila davo upute svome poslaniku....sve sto je rekao,bilo je sa ciljem i krije se u tome velika korist i mudrost za buduce generacije,nije nesto govorio onako samo eto da se prica,sve sto je rekao i pokazao primjerom da se radi,neodvojivi je dio islama i sigurno da neces imati stete vec samo velike koristi budes/mo li praktikovali sve sto je Alejhisselam radio!!dakle ne mozes bas odvajati vjeru,ovo je strogo naredjeno a ovo je Poslanik radio i rekao da se radi...naravno da postoji klasifikacija sunnet-farz,ali nije sunnet miljama udaljen od farza,sve je to u uskoj vezi i u svemu je velika korist za ljude...
ali moras shvatiti da je Poslanik uveo pojedina pravila,a sto se tice hidzaba,jer sam o tome pisala,Poslanik nije imao direktnu poruku od Boga za hidzab,znaci Poslanik je dodao detalj,npr. dlnaovi nisu zabranjeni biti otkriveni,a drugo,Poslanikova reakcije je naravno opravdana vremenom u kojem su tadasnja plemena zivjela,a nacin oblacenje jeste bio vrlo neprihvatljiv,cak i za nomralne danasnje standarde,ali se tom prilikom donjela odluka o oblacenju koja je presla u krajnost,danasnje oblacenje i dalje moze biti modificirano ,ali skromno
Locked