Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
mercur
Posts: 55
Joined: 22/04/2009 17:00

#1 Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by mercur »

ljudi stalno pitaju:
"koji je dokaz da Bog postoji"?

A mene zanima
koji je dokaz da Bog ne postoji

voljela bih osobna mišljenja a ne citate tuđih razmišljanja - i, ako može, ukratko
bar ja ne mogu da čitam duge postove

ako je i citat
dajte samo najbitbije
4-5 rečenica

puno napiosati
nije garancija
niti da je sadržajno
niti da je kvalitetno :)
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#2 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Neelix »

nemoj po 100ti put da pisemo isto

gdje si cuo da se dokazuje nepostojanje necega?

zapravo, zanemari

cim mozes postaviti ovako pitanje, nemas dovoljno u glavi da zasluzujes odgovor.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#3 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by BHF_Manijak »

Mah sad ce ti ateisti odmah izaci sa tezom da je paradox dokazivati nesto sto ne postoji,da ne postoji :-) :-? da se to ne moze pakticno dokazati itd itd
Kako dokazati postojanje sile,ako je ne vidimo a prisutna je tu i djelule,nebitno koja sad...ne mozes je nikako dokazati a tu je,kad kazem dokazati mislim na to da je fizicki dokazes,njeno postojanje,da postane opipljivo....
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#4 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Optimus Prime »

BHF_Manijak wrote:Mah sad ce ti ateisti odmah izaci sa tezom da je paradox dokazivati nesto sto ne postoji,da ne postoji :-) :-? da se to ne moze pakticno dokazati itd itd
Kako dokazati postojanje sile,ako je ne vidimo a prisutna je tu i djelule,nebitno koja sad...ne mozes je nikako dokazati a tu je,kad kazem dokazati mislim na to da je fizicki dokazes,njeno postojanje,da postane opipljivo....
Upravo tako, nepostojanje necega se ne dokazuje, samo postojanje.

aludirate na to da bog postoji, bez ikakvih dokaza sa vaše strane
Za ateistu koji uopste nevjeruje u bozanstva ne postoji potreba (ne-)dokazavati boga

samo vjernici imaju potrebu,dokazati ono što ne mogu dokazati
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#5 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by slavkoimamodilera »

BHF_Manijak wrote:Kako dokazati postojanje sile,ako je ne vidimo a prisutna je tu i djelule,nebitno koja sad...ne mozes je nikako dokazati a tu je,kad kazem dokazati mislim na to da je fizicki dokazes,njeno postojanje,da postane opipljivo....
Mozes itekako, idi spoji se metalnom zicom bez izolacije u uticnicu i vidjet ces da postoji sila koju ne vidis, prisutna je i djeluje! Vjeruj mi da ces je svakako fizicki dokazati i to vrlo, vrlo opipljivo!

Na neciju srecu, a na neciju zalost, to isto nije nikome poslo za rukom kada je Bog u pitanju...
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#6 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Abacija »

Ja imam indicije da Bog postoji, samo On(a) nije tamo gdje se obicno misli. :roll:
Last edited by Abacija on 04/05/2009 11:33, edited 1 time in total.
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#7 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by sistem »

prvi post teme "pitanje za ateiste":
muslim wrote:Pretpostavljam da ce svi koji procitaju naslov prvo pomisliti da se ovo pitanje trebalo postaviti u rubrici "religija". . No, posto je vecina (gotovo svi) filozofa ateisticki nastrojena, smatram da je ovo pitanje naslo bas ovdje svoje pravo mjesto.

Zapravo radi se o tome da cesto imamo priliku cuti, od ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, kako oni za razliku od "vjernika" mogu argumentovati svoj svjetonazor i zivotnu filozofiju. Dok se vjernici povode za mitovima, pretpostavkama i drevnim vjerovanjima, mi se oslanjamo na nauku, cinjenice...- tvrde oni.

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???


Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala.
i iza toga 36 stranica rasprave.

pa dokle vise :-)
vangogh87
Posts: 65
Joined: 07/03/2008 00:00

#8 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by vangogh87 »

kome se bog, i da postoji ne bi zgadio u ovoj bosni i hercegovini da se ne ljute braca hercegovci :)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#9 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by BHF_Manijak »

slavkoimamodilera wrote:
BHF_Manijak wrote:Kako dokazati postojanje sile,ako je ne vidimo a prisutna je tu i djelule,nebitno koja sad...ne mozes je nikako dokazati a tu je,kad kazem dokazati mislim na to da je fizicki dokazes,njeno postojanje,da postane opipljivo....
Mozes itekako, idi spoji se metalnom zicom bez izolacije u uticnicu i vidjet ces da postoji sila koju ne vidis, prisutna je i djeluje! Vjeruj mi da ces je svakako fizicki dokazati i to vrlo, vrlo opipljivo!

Na neciju srecu, a na neciju zalost, to isto nije nikome poslo za rukom kada je Bog u pitanju...
Jeste,PRISUSTVO se sile osjeti,ali i dalje ne vidim tu silu,dakle nije vidljiva ali je tu,isto tako mogu za Allaha Dragog reci,prisutan je u svakoj pori moga zivota,ne govorim napamet,uvjeravo sam se u to,ne jednom,1000 puta...sto mi je i vise nego dovoljno da ni trunke ne posumnjam u postojonje Uzvisenog!

@Optimus,kazes ne moze se dokazati postojanje necega sto ne postoji,bravo,ali to je ateisticka teza,jer mi vjerujemo da Bog postoji,dakle sa nase strane to nije dokazianje necega sto ne postoji,postoji itekako!!to su dvije razlicite stvari sto vi pricate...u vasim pocima ovo je dokazivanje nepostojeceg a za nas nije,fizickih dokaza nema,ne mogu ti ja sad reci,negdje u Africi,oko Burkine faso,izmedju tog i tog merdijana eh tu ti se Allah nalazi,pa otidji vidi,nije to savana ba,ali Njegovo prisustvo je tu,za mene osjetilno itekako,i ne treba mi fizicki dokaz,apsolutno ne,ma kolio to tebi i ostalim morbidno,konzervativno,zaostalo zvucalo,ali to je tako...ja sam takav,kao i ostali vjernici,u vasim ocima zasotali,ali briga me vjeruj,odavno ne marim za tudjim misljenjima,pa tako ni sta ce mi par ateista reci....jer Bogami vidim okolo sebe da mi vjernici i nismo bas toliko zaostali kao sto se hoce rpedstaviti,nase vjerovanje u postojanje "nicega"(neuzubillah)kako vi tvrdite ne sprecava nas da pratimo ostale u korak,bar u BiH ne,za ostale zemlje sa islamskom vecinom ne znam,ali ovdje ljudi rade,studiraju iako vjeruju! ;-)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#10 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by zonbirile »

BHF_Manijak wrote:
slavkoimamodilera wrote:
BHF_Manijak wrote:Kako dokazati postojanje sile,ako je ne vidimo a prisutna je tu i djelule,nebitno koja sad...ne mozes je nikako dokazati a tu je,kad kazem dokazati mislim na to da je fizicki dokazes,njeno postojanje,da postane opipljivo....
Mozes itekako, idi spoji se metalnom zicom bez izolacije u uticnicu i vidjet ces da postoji sila koju ne vidis, prisutna je i djeluje! Vjeruj mi da ces je svakako fizicki dokazati i to vrlo, vrlo opipljivo!

Na neciju srecu, a na neciju zalost, to isto nije nikome poslo za rukom kada je Bog u pitanju...
Jeste,PRISUSTVO se sile osjeti,ali i dalje ne vidim tu silu,dakle nije vidljiva ali je tu,isto tako mogu za Allaha Dragog reci,prisutan je u svakoj pori moga zivota,ne govorim napamet,uvjeravo sam se u to,ne jednom,1000 puta...sto mi je i vise nego dovoljno da ni trunke ne posumnjam u postojonje Uzvisenog!

@Optimus,kazes ne moze se dokazati postojanje necega sto ne postoji,bravo,ali to je ateisticka teza,jer mi vjerujemo da Bog postoji,dakle sa nase strane to nije dokazianje necega sto ne postoji,postoji itekako!!to su dvije razlicite stvari sto vi pricate...u vasim pocima ovo je dokazivanje nepostojeceg a za nas nije,fizickih dokaza nema,ne mogu ti ja sad reci,negdje u Africi,oko Burkine faso,izmedju tog i tog merdijana eh tu ti se Allah nalazi,pa otidji vidi,nije to savana ba,ali Njegovo prisustvo je tu,za mene osjetilno itekako,i ne treba mi fizicki dokaz,apsolutno ne,ma kolio to tebi i ostalim morbidno,konzervativno,zaostalo zvucalo,ali to je tako...ja sam takav,kao i ostali vjernici,u vasim ocima zasotali,ali briga me vjeruj,odavno ne marim za tudjim misljenjima,pa tako ni sta ce mi par ateista reci....jer Bogami vidim okolo sebe da mi vjernici i nismo bas toliko zaostali kao sto se hoce rpedstaviti,nase vjerovanje u postojanje "nicega"(neuzubillah)kako vi tvrdite ne sprecava nas da pratimo ostale u korak,bar u BiH ne,za ostale zemlje sa islamskom vecinom ne znam,ali ovdje ljudi rade,studiraju iako vjeruju! ;-)
---------------------------------------------------------------------------------------------
ti si očito vjernik,ko ti je kriv.Pusti nas budale,furaj svoj film,i olabavi ostale.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#11 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by BHF_Manijak »

Ocito vas Zonbirile nisam ni nazvao budalamo,necemo tako stavljati usta jedni drugima sto nsimo rekli!! :wink: ako iko ikog ovdje naziva zaostalim onda sam ja to dozivio od strane pojedinaca na forumu,ne direktno ali na neki nacin,cim se kaze vjernici csu ovakvi il onakvi,to ej automatska uvreda za mene ;)
normalno diskutujemo i ne pada mi napamet da nekog budalom nazovem,velika vecina ovdje ili studira,il je fakultete pozavrsavala,dakle ne postoje budale,vec samo razlicita misljenja! ;-)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#12 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by zonbirile »

@bhf-manijak

sve u redu,ali udaviste sa vjerom više.Vjera je unutrašnja stvar pojedinca,a ne proseravanje po forumima,religija već može,jer je i sama komercijalizovana ubleha vjere pojedinca.Čovječe vi se bavite nama,a ne mi vama.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#13 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by NIN »

mercur wrote:voljela bih osobna mišljenja a ne citate tuđih razmišljanja - i, ako može, ukratko
bar ja ne mogu da čitam duge postove
...
Misljenja sam da je upravo ovo tvoje gorenapisano razlog zasto jos uvijek nemas odgovor na neka od svojih pitanja. :D
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#14 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by zonbirile »

@mercur

voljela bih osobna mišljenja a ne citate tuđih razmišljanja - i, ako može, ukratko
bar ja ne mogu da čitam duge postove
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
imam ja
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#15 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by sistem »

zonbirile wrote:@mercur

voljela bih osobna mišljenja a ne citate tuđih razmišljanja - i, ako može, ukratko
bar ja ne mogu da čitam duge postove
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
imam ja
ne moze krace i jasnije :D
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#16 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by BHF_Manijak »

zonbirile wrote:@bhf-manijak

sve u redu,ali udaviste sa vjerom više.Vjera je unutrašnja stvar pojedinca,a ne proseravanje po forumima,religija već može,jer je i sama komercijalizovana ubleha vjere pojedinca.Čovječe vi se bavite nama,a ne mi vama.
Pogledaj naslov podforuma,ako si ateista ne znam sta ces onda ovdje,i ja ne znam ko je ovdje zalutao,ateisti koji ispitivaju vjernike ili vjernici?!skontaj se malo ba....vi ste ovdje ti koji postavljate/neki provociraju vjernike,bavite se ismijavanjem propisa,ismijavanjem Boga,nazivate poslanike pedofiima itd itd,ko se onda kime bavi?!ako ne vjerujete u sve to gore nabrojano,sto ga onda ismijavate,to isto ja ne vjerujem da ja pocnem ismijavati ensto u sta ne vjerujem i sta po meni ne postoji,paradoxa li majko moja...
religija moze/vjera jok?!hmmm,islam je i jedno i drugo,usko povezano,tako dan zao mi je,ali bez vjere se ne moze o islamu diskutovati...ako ti toliko vec smeta "politika" vjernika,onda brate zaobidjes ovaj podforum,imas ih bar jos 20 drugih,interesantnijih po tebe,ne znam sta hoces ovdje nekome dokazati ili uvjeriti ga u nesto,smeta ti sta vjernici rade a jos uvijek si tu,hmmm zanimljivo,posebno mi je zanimljva tvoja izjava da se mi vama bavimo,ne bavim se ziv bio,sasvim si mi nebitan,i ti i svi ateisti,ne pada mi napamet da nekom kazem,de vjeruj majketi....sloboda volje,pa bujrum!
User avatar
MoHiKaNaC
Posts: 615
Joined: 17/04/2002 00:00
Location: tu i tamo...

#17 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by MoHiKaNaC »

Ljudi ili ja nesto propustam ili vama smrde noge...'

Cemu sva prica oko dokazivanja postojanja ili nepostojanja Boga. Mislim, sama rijec ''vjera'' je na neki nacin izvedenica od glagola vjerovati. A vjerovanje znaci licno ubjedjenje u nesto za sta ne postoji 100% cvrst dokaz. Bar ja tako razumijem citavu stvar. Da je Bog neki stari cica koji sjedi na Mont Everestu i nadgleda nas obicne smrtnike onda ne bi imali vjeru vec diktaturu...

Ovako nam se Bog obraca kroz svoje knjige kao, svoje poslanike i svoja stvorenja. Nudi odredjene ''dokaze'' kojima objasnjava smisao zivota i savjetuje nas da vjerujemo. Ljudi, kao vlasnici apsolutne slobodne volje, biraju da li da vjeruju u sve to ili ne. Dakle imamo jednu vrstu testa koja je stavljena pred ljude pa bujrum, ko voli nek izvoli... Dalje, smatram da je za Boga sustina puno bitnija od forme. Iako vjera nudi odredjeni modus zivljenja smisao bozje pravde je u ocjeni ljudske prirode a ne vjerske forme koju neko prakticira. Iako sam musliman smatram da je i dobar krscanin Bogu drag kao i dobar musliman. Poenta je svakako u prefisku ''dobar''... I nek se vise o zivotu na drugoj strani brinu ''kvazi muslimani'' a ''dobre ateiste'' nek ostave na miru.

A onda neko dodje i kaze: Da Bog postoji i da je pravedan, kako se vjeruje da jeste, nikad ne bi dozvolio nepravdu u svijetu?! Da ali zar to ne bi znacilo jednoumlje, ljudima se ne bi nudila sloboda izbora, sve bi bilo savrseno uredjeno i na taj nacin bi citava prica oko vjere i vjerovanja ostala bez smisla...
Last edited by MoHiKaNaC on 29/04/2009 19:55, edited 1 time in total.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#18 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by zonbirile »

BHF_Manijak wrote:
zonbirile wrote:@bhf-manijak

sve u redu,ali udaviste sa vjerom više.Vjera je unutrašnja stvar pojedinca,a ne proseravanje po forumima,religija već može,jer je i sama komercijalizovana ubleha vjere pojedinca.Čovječe vi se bavite nama,a ne mi vama.
Pogledaj naslov podforuma,ako si ateista ne znam sta ces onda ovdje,i ja ne znam ko je ovdje zalutao,ateisti koji ispitivaju vjernike ili vjernici?!skontaj se malo ba....vi ste ovdje ti koji postavljate/neki provociraju vjernike,bavite se ismijavanjem propisa,ismijavanjem Boga,nazivate poslanike pedofiima itd itd,ko se onda kime bavi?!ako ne vjerujete u sve to gore nabrojano,sto ga onda ismijavate,to isto ja ne vjerujem da ja pocnem ismijavati ensto u sta ne vjerujem i sta po meni ne postoji,paradoxa li majko moja...
religija moze/vjera jok?!hmmm,islam je i jedno i drugo,usko povezano,tako dan zao mi je,ali bez vjere se ne moze o islamu diskutovati...ako ti toliko vec smeta "politika" vjernika,onda brate zaobidjes ovaj podforum,imas ih bar jos 20 drugih,interesantnijih po tebe,ne znam sta hoces ovdje nekome dokazati ili uvjeriti ga u nesto,smeta ti sta vjernici rade a jos uvijek si tu,hmmm zanimljivo,posebno mi je zanimljva tvoja izjava da se mi vama bavimo,ne bavim se ziv bio,sasvim si mi nebitan,i ti i svi ateisti,ne pada mi napamet da nekom kazem,de vjeruj majketi....sloboda volje,pa bujrum!
-------------------------------------------------------
sjedi jedan,javi se kada naučiš šta je vjera,a šta religija.Nisam znao da je u islamu to drukčije.Hajde objasni nam,a prvo pitanje češ odgovarati drugi put.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#19 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by HAVANA »

:shock: Opeeeettttttttttttt :-) :zzzz:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#20 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by BHF_Manijak »

zonbirile wrote:
BHF_Manijak wrote:
zonbirile wrote:@bhf-manijak

sve u redu,ali udaviste sa vjerom više.Vjera je unutrašnja stvar pojedinca,a ne proseravanje po forumima,religija već može,jer je i sama komercijalizovana ubleha vjere pojedinca.Čovječe vi se bavite nama,a ne mi vama.
Pogledaj naslov podforuma,ako si ateista ne znam sta ces onda ovdje,i ja ne znam ko je ovdje zalutao,ateisti koji ispitivaju vjernike ili vjernici?!skontaj se malo ba....vi ste ovdje ti koji postavljate/neki provociraju vjernike,bavite se ismijavanjem propisa,ismijavanjem Boga,nazivate poslanike pedofiima itd itd,ko se onda kime bavi?!ako ne vjerujete u sve to gore nabrojano,sto ga onda ismijavate,to isto ja ne vjerujem da ja pocnem ismijavati ensto u sta ne vjerujem i sta po meni ne postoji,paradoxa li majko moja...
religija moze/vjera jok?!hmmm,islam je i jedno i drugo,usko povezano,tako dan zao mi je,ali bez vjere se ne moze o islamu diskutovati...ako ti toliko vec smeta "politika" vjernika,onda brate zaobidjes ovaj podforum,imas ih bar jos 20 drugih,interesantnijih po tebe,ne znam sta hoces ovdje nekome dokazati ili uvjeriti ga u nesto,smeta ti sta vjernici rade a jos uvijek si tu,hmmm zanimljivo,posebno mi je zanimljva tvoja izjava da se mi vama bavimo,ne bavim se ziv bio,sasvim si mi nebitan,i ti i svi ateisti,ne pada mi napamet da nekom kazem,de vjeruj majketi....sloboda volje,pa bujrum!
-------------------------------------------------------
sjedi jedan,javi se kada naučiš šta je vjera,a šta religija.Nisam znao da je u islamu to drukčije.Hajde objasni nam,a prvo pitanje češ odgovarati drugi put.
ISlam je mnogo vise od relgije,islam je muslimanima zivot u kompletu kako ga trebaju vodit od pocetka do kraja,sve je objasnjeno i jasno,svi segmenti zivota su objasnjeni i receno je kako terba kako ne,pa bujrum,iko voli nek izvoli....da je pusta religija,davno bih se odrekao i Cerica i kvazi hodza i hodzica,ali islam nije reis Ceric nit bilo kakvi kvazi ucenjaci,islam je zivot,vise od religije....
ko si ti uostalom da govoris sta ce ko odgovarati?!ohladi sa rijecnikom,to kad kuci dodjes tako se izrazavaj i mangupisi! ;) prebaci dvije brzine manje,previse si mi se oslobodio!!
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#21 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Abacija »

MoHiKaNaC wrote:Ljudi ili ja nesto propustam ili vama smrde noge...'

Cemu sva prica oko dokazivanja postojanja ili nepostojanja Boga.
Nije do tebe. Radi se o krizi identiteta jer se pojedinci (da ne kazem vecina :roll: ), pored nacije, identifikuju i kroz religiju. Oni (vjernici sa tom krizom) se u stvari samo pitaju da li uopste postoje i da li njihovi zivoti imaju smisla za nastavak.
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#22 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Babsy »

Ko ima da postoji?
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#23 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Abacija »

Babsy wrote:Ko ima da postoji?
Ja imam... :mrgreen:
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#24 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by HAVANA »

Ko ima da posudi 1000 maraka? :-)
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#25 Re: Ko ima dokaz da Bog ne postoji

Post by Babsy »

Ko ima kartu za koncert Depeche Mode-a u Zagrebu 21.05. a da mu/joj ne treba?
:D
Locked