Pitanje ateistima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#876 Re: Pitanje ateistima

Post by Ateista »

MoHiKaNaC wrote:I da dodam jos jedno...

Ja vjerujem da ce na ''drugoj strani'' bolji docek imati ''dobar ateista'' nego ''los vjernik''... :run:
To je ok razmisljanje, samo imam neki utisak da ni jedna vjerska knjiga ne kaze tako, mrsko mi sad traziti citate, ali mislim religija nema iste stavove kao ti.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#877 Re: Pitanje ateistima

Post by BHF_Manijak »

A sto se ti ateisto brines kakav ces docek imat gore,kad ionako ne vjerujes da ce bit ikakvih "doceka" :D ha ya,stav islama,odnosno Dragi Allah kaze,da nece oprostit kufr(nevjerstvo)kao i sirk(pripisivanje Bogu druga,vjerovanje u vise bogova)dakle stav je jasan...a obzirom da ti ne vjerujes u Kur`an,u Allaha,ti onda ne trebas da se bojis po svom vidjenju,zato uzivaj i cekaj pa vidi sta ce se desit...
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#878 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

Upravo tako. Ja se kao ateista ne bojim onog svijeta, nego ovog, pa tako ne nastojim ne činiti drugima loše, jer mislim da će me kad umrem pojesti gliste. Ali, mislim da je post ateiste govorio više o "marketingu" vjere, koja, na određen način nastoji da uplaši one koji ne vjeruju.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#879 Re: Pitanje ateistima

Post by BHF_Manijak »

Hajd ti mene sad uplasi babarogom?! :D dakle,u ono sto en vjerujem ne mogu me s tim ni uplasiti,vrlo jednostavno! :wink:
eh jedino ako sumnjam,odnosno ni tamo ni vamo sem,eh onda je to vec malo belaj,ne znam na cemu sam,ko i ne vjerujem a negdje u dubini mene vjerujem u to,pa sam malo u dilemi...to je vec drugi padez...a upravo mislim da se to desava sa nasim Ateistom,da 99% njega ne vjeruje,a li ima ono 1% u najzabitijem kraju tijela sto mu se pita ima li pak Nesto gore sto me snaci?! :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#880 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

BHF_Manijak wrote:Hajd ti mene sad uplasi babarogom?! :D dakle,u ono sto en vjerujem ne mogu me s tim ni uplasiti,vrlo jednostavno! :wink:
eh jedino ako sumnjam,odnosno ni tamo ni vamo sem,eh onda je to vec malo belaj,ne znam na cemu sam,ko i ne vjerujem a negdje u dubini mene vjerujem u to,pa sam malo u dilemi...to je vec drugi padez...a upravo mislim da se to desava sa nasim Ateistom,da 99% njega ne vjeruje,a li ima ono 1% u najzabitijem kraju tijela sto mu se pita ima li pak Nesto gore sto me snaci?! :D
Ljudska je priroda takva, da se pita ili zapitkuje. I valjda razmišlja. Upravo tu i prolazi ovaj marketing vjerskih zajednica da ćete snaći.... Ne mislim da postji itko ko je hiljadu posto siguran da nema Boga, isto kao što ne postoji itko ko je toliko siguran da ga ima. Druga je stvar hoće li to reći ili ne. Ateizam ne mora biti vječan u životu jednog čovjeka, a niti vjera. Može se promijeniti mišljenje iz bilo kojeg razloga ili determinanti okoline.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#881 Re: Pitanje ateistima

Post by BHF_Manijak »

Jah moja ti,sve je to ok,alihocu samo da kazem,da pored eto tog vejrskog "marketinga" kako ti rece,ti opet mozes ostati pri svom stavu,da ti se ne znam sta nudi,evo ljudi miljarde i milijarde trose na reklamu Kole,a ja ipak schweppes ipak pihne rdije nego Kolu!u tome je sustina,ovo je banalan primjer,samo hocu rci,da ako si ti sigurna/an u svom stavu,da te ne mozes poljuljati ni najutjecajniji marketing ili ti ga pripovjedac,hodza/efendija,pop,svestenik itd itd kao recimo sto mene ne moze preokrenuti taman kad bi se cijeli svijet proglasio ateistima,ja bih ostao pri svome ubjedjenju,jer sam milijardu % siguran u postoje Vise sile,iako je ne vidim,ne cujem,ali je itwekko dobro osjetim u svom zivotu,xx puta se uvjerio...
mada su se moji postovi vise odnosili na druga Ateistu ali nema veze,i ti si pripadnik istog reda,pa nije falilo ni sa tobom malo prodiskutovati :)
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#882 Re: Pitanje ateistima

Post by nowhere man »

KatarinaKosaca wrote:Vjeruj mi da mi je gotovo nepristojno da komentiram kako netko odgaja svoje dijete. Eskimi ga odgajaju drugačije nego Somalijci, a Europljani drugačije. MOže netko reći... kakvo je to djetinstvo bez Bajramskog veselja ili bez šaernog jajeta. Takvo je bilo moje, na primjer.
Djeca kad odrastu mogu izraziti bunt i biti ateisti (spominjala sam slučaj jednog meni poznatog koji je iz otpora prema vjerskoj školi u koju je išao postao komunista), ili nastaviti putem svog djetinstva. Individualno opredjelenje.
Ok, istina je da Eskimi i Somalijci drugacije odgajaju svoju djecu, ali samo kad zive u svojim zemljama. Oni djecu pripremaju da se prilagode okruzenju u kojem zive, da uzmu najbolje iz svijeta u kakvom se nalaze. Po mom, vrlo skromnom, misljenju, vehabizam se postepeno razvio kao reakcija na mongolska osvajanja koja su unistila islamsko carstvo, koje je u srednjem vijeku bila dominantna svjetska civilizacija. Ljudi su se tada zatvorili, da sacuvaju sto se sacuvati moze, i pocela je represija demokratije (tipicno ratno stanje). Poslije su neki to zloupotrijebili, i tako i dalje postoji ideologija koja je apsolutno neprilagodjena danasnjem svijetu i civilizaciji. I ta ideologija je zatvorena ideologija, na isti nacin kao sto je zatvorena ideologija desnicara i fasista u npr. Alabami.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#883 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

Svaki ili gotovo svaki roditelj odgaja svoje dijete onako kako misli da je najbolje. Ne možemo uzimati vlastite kriterijume najboljeg i osuđivati nekoga zašto nije takav i zašto ne odgaja tako svoje dijete. Sve dok se ne sukobi sa zakonom ili ne ugrožava drugog na bilo koji način, nemamo niti moralno niti legalno pravo da to tužimo. Zato i postoji punoljetstvo i potpuna sloboda da svaka individua odredi svoj pravac. Ali i tada i ovo je teza koju stalno zastupam, neka ostane u okviru intime.
Sad i odgovor za drugo pitanje, odnosno drugu refleksiju, a to je da ne reagiraju svi ljudi različito na iste stvari. Ja, na primjer, da sam odrasla u vjerskoj porodici i da sam imala učiteljicu koja nije govorila da samo glupaci i primitivci vjeruju, vjerovatno bih bila vjernik. Isto tako, postoje ljudi koji su po prirodi buntovni i po prirodi čine suprotno od onoga što im se nalaže. stoga, ukoliko netko ne bih promijenio svoj stav,... taman da se cijeli svijet okrene, to nije slučaj sa svim ljudima i upravo prema njima je okrenut vjerski marketing o kojem sam govorila. Kao ekonomista mislim da je "sva igra oko hodžina jorgana" odnosno da svaka vjerska zajednica nastoji da obogati stado radi financijske moći koja po automatizmu donosi i svaku drugu vrstu moći.
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#884 Re: Pitanje ateistima

Post by nowhere man »

KatarinaKosaca wrote:Svaki ili gotovo svaki roditelj odgaja svoje dijete onako kako misli da je najbolje. Ne možemo uzimati vlastite kriterijume najboljeg i osuđivati nekoga zašto nije takav i zašto ne odgaja tako svoje dijete. Sve dok se ne sukobi sa zakonom ili ne ugrožava drugog na bilo koji način, nemamo niti moralno niti legalno pravo da to tužimo. Zato i postoji punoljetstvo i potpuna sloboda da svaka individua odredi svoj pravac. Ali i tada i ovo je teza koju stalno zastupam, neka ostane u okviru intime.
Da li to znaci da ti smatras da ne postoje univerzalne ljudske vrijednosti? Npr. ljubav prema ljudskom bicu?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#885 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

nowhere man wrote:Da li to znaci da ti smatras da ne postoje univerzalne ljudske vrijednosti? Npr. ljubav prema ljudskom bicu?
Svakako da postoje. Jedna od njih je, smatram, i ne nametanje svog kao univerzalnog. Jedna od njih, nikako nije, neslušanje muzike.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#886 Re: Pitanje ateistima

Post by BHF_Manijak »

Vjernik sam,slusam muziku,po nekim alimima(ucenjacima)je zabranjena po nekim nije,sve je relativno...ali da odredjena muzika moze uticati na psihu,ponasanje,smirit dusu ili podici adrenalin to je mislim istina,da svaka vrsta muzike razlicito djeluje na samo psihu covjeka,tako da sigurno isto nece lupam uticati sevdalinka i metal muzika...
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#887 Re: Pitanje ateistima

Post by kijameta »

Ateista sam,mada sam slab u 'vjeri' zato jer mi se ponekad javi sumnja da bi neka vrsta boga ili vrhunskoga bica mogla postojati.Medzutim u pitanju religija sam potpuno nepopustljiv,sve ljudske organizovane religije su samo hrpa gluposti i djetinjarija,vrhunac ljudske gluposti,koji pametniji medzu njima iskoristavaju.
Samo postojanje a i nepostojanje boga je apsolutno nemoguce dokazati. Medzutim zato se gluposti raznih proroka,isusa,muhameda,buda i inih lako mogu dokazati i njihove lazi i gluposti su toliko providne i smijesne da je nevjerovatno kako neko u to moze vjerovati.
Ako sam nekoga uvrijedio ovim stavom izvinjavam se,medzutim i mene uvrijedi i zasmeta mi svaki zvuk zvona ili ezan ,pa mi se niko ne izvinjava.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#888 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

kijameta wrote:Ako sam nekoga uvrijedio ovim stavom izvinjavam se,medzutim i mene uvrijedi i zasmeta mi svaki zvuk zvona ili ezan ,pa mi se niko ne izvinjava.


Izvini, ali zašto ti smeta ezan ili zvona. Mene zvona Katedrale bude svako jutro, pa mi ne smetaju. Ni ezan mi ne smeta. Šta ti ružno rade?
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#889 Re: Pitanje ateistima

Post by nowhere man »

KatarinaKosaca wrote:
nowhere man wrote:Da li to znaci da ti smatras da ne postoje univerzalne ljudske vrijednosti? Npr. ljubav prema ljudskom bicu?
Svakako da postoje. Jedna od njih je, smatram, i ne nametanje svog kao univerzalnog. Jedna od njih, nikako nije, neslušanje muzike.
Znaci univerzalna ljudska vrijednost je ne nametanje drugima svog kao univerzalnog.

Ok, da li onda, po tome, vehabija ima pravo svome djetetu nametati svoje kao univerzalno? Zar on time ne krsi ovu vrijednost koju si navela? Pogotovo ako se uzme to da je u toj situaciji dijete u aposolutno nepravednom polozaju?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#890 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

nowhere man wrote:Ok, da li onda, po tome, vehabija ima pravo svome djetetu nametati svoje kao univerzalno? Zar on time ne krsi ovu vrijednost koju si navela? Pogotovo ako se uzme to da je u toj situaciji dijete u aposolutno nepravednom polozaju?
Nema pravo da tuče dijete, maltretira, exploatiše, ali ima pravo da ga odgaja u duhu u koji on vjeruje. Ne samo vehabija, nego svaki čovjek. I mene i tebe su roditelji odgajali po njihovim uvjerenjima, i možda su nekom iz Amerike izgledali kao crveni monstrumi. Izvini, što spominjem tvoje roditelje, ne mislim konkretno na njih, nego na jednu društvenu zajednicu. Ako tako gledaš, sva djeca su u nepovoljnom položaju, jer su na određen način prepušteni okolnostima i idejama svojih roditelja. Poznat je slučaj dječaka Elijana , kubanca kojeg su SAD familija htjeli zadržati tamo da se ne bi vratio u Kastrovu Kubu, jer mu je otac bio komunista. Budući da su psiholozi ustvrdili da dijete nije na bilo koji način maltretirano, vraćen je ocu.
Tako, do punoljetstva smo svi prepušteni roditeljima.
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#891 Re: Pitanje ateistima

Post by nowhere man »

KatarinaKosaca wrote:
nowhere man wrote:Ok, da li onda, po tome, vehabija ima pravo svome djetetu nametati svoje kao univerzalno? Zar on time ne krsi ovu vrijednost koju si navela? Pogotovo ako se uzme to da je u toj situaciji dijete u aposolutno nepravednom polozaju?
Nema pravo da tuče dijete, maltretira, exploatiše, ali ima pravo da ga odgaja u duhu u koji on vjeruje. Ne samo vehabija, nego svaki čovjek. I mene i tebe su roditelji odgajali po njihovim uvjerenjima, i možda su nekom iz Amerike izgledali kao crveni monstrumi. Izvini, što spominjem tvoje roditelje, ne mislim konkretno na njih, nego na jednu društvenu zajednicu. Ako tako gledaš, sva djeca su u nepovoljnom položaju, jer su na određen način prepušteni okolnostima i idejama svojih roditelja. Poznat je slučaj dječaka Elijana , kubanca kojeg su SAD familija htjeli zadržati tamo da se ne bi vratio u Kastrovu Kubu, jer mu je otac bio komunista. Budući da su psiholozi ustvrdili da dijete nije na bilo koji način maltretirano, vraćen je ocu.
Tako, do punoljetstva smo svi prepušteni roditeljima.
Ali kako definisemo ono boldirano? Postoji li mentalno zlostavljanje i kako izgleda? Da li je eksploatacija ako se zenska djeca ne salju u skolu i tjeraju na ranu udaju?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#892 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

nowhere man wrote:Ali kako definisemo ono boldirano? Postoji li mentalno zlostavljanje i kako izgleda? Da li je eksploatacija ako se zenska djeca ne salju u skolu i tjeraju na ranu udaju?
Da ne bi svatko tumačio šta je exploatisanje, obično se ostaje pri legislativi. Mislim (znam da je u bivšoj državi bio) postoji zakon o obaveznom osnovnom obrazovanju. Znači, legislativno djejstvo primjeniti.
Inače, ponavljam pod mentalnim zlostavljanjem se može primjeniti puno toga, pa gotovo da nema djeteta koje svojim roditeljima to ne može spočitati. Evo, ja se prijavljujem prva, što su me tjerali da jedem džigericu, a povraćalo mi se od nje :D .
Dakle, da ne idemo u širinu. Što je zakonom obavezno, mora se ispoštovati. Ostalo i do 18 godina je na roditelju, bio on vehabija, komunista, Jehovin svjedok ili marsovac sa stalnim boravkom na zemlji.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#893 Re: Pitanje ateistima

Post by avicena »

kijameta wrote: Medzutim zato se gluposti raznih proroka,isusa,muhameda,buda i inih lako mogu dokazati i njihove lazi i gluposti su toliko providne i smijesne da je nevjerovatno kako neko u to moze vjerovati.
Ako sam nekoga uvrijedio ovim stavom izvinjavam se,medzutim i mene uvrijedi i zasmeta mi svaki zvuk zvona ili ezan ,pa mi se niko ne izvinjava.
Prvo si sve ljude teiste nazvao glupacima, pa ovo drugo me i ne cudi.

Pa eto, ima nas dosta koji u to vjerujemo. Ja vjerujem u poslanstvo Muhammeda a.s. i nisam u onome sto mu objavljeno nasao neku nelogicnost ili glupost. Kome je cilj da to trazi, vjerovatno moze praviti interpetacije u tom smjeru.
User avatar
nowhere man
Posts: 152
Joined: 27/06/2006 09:13

#894 Re: Pitanje ateistima

Post by nowhere man »

KatarinaKosaca wrote:
nowhere man wrote:Ali kako definisemo ono boldirano? Postoji li mentalno zlostavljanje i kako izgleda? Da li je eksploatacija ako se zenska djeca ne salju u skolu i tjeraju na ranu udaju?
Da ne bi svatko tumačio šta je exploatisanje, obično se ostaje pri legislativi. Mislim (znam da je u bivšoj državi bio) postoji zakon o obaveznom osnovnom obrazovanju. Znači, legislativno djejstvo primjeniti.
Inače, ponavljam pod mentalnim zlostavljanjem se može primjeniti puno toga, pa gotovo da nema djeteta koje svojim roditeljima to ne može spočitati. Evo, ja se prijavljujem prva, što su me tjerali da jedem džigericu, a povraćalo mi se od nje :D .
Dakle, da ne idemo u širinu. Što je zakonom obavezno, mora se ispoštovati. Ostalo i do 18 godina je na roditelju, bio on vehabija, komunista, Jehovin svjedok ili marsovac sa stalnim boravkom na zemlji.
Ok, prihvacam to za zakone. Ali i zakone donosimo nekim konsenzusom (mada je kod nas to trenutno vise diktatura oligarhije). Trebamo li zakonom zabraniti govor mrznje? Trebamo li zakonom zabraniti govor mrznje u porodici? (koliko god to bilo tesko implementirati?)

ps
Ni ja ne volim dzigericu :D
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#895 Re: Pitanje ateistima

Post by KatarinaKosaca »

Postoni zakon o nasilju u porodici, postoji sos telefon, ne znam da li ima i za maloljetnike telefon, trebao bi da ima. U EU, znam da ima i da savjesni roditelji to daju djeci na raspolaganje. E, sad.... Helem je teško dokazati, helem djeca kao djeca. Ja bih u svom djetinstvu stalno zivkala da se žalim na džigericu :D . Iako, valjda postoje psiholozi koji su u stanju ustvrditi da li dijete laže ili ne. U svakom slučaju, ako ne krše zakon, puno tuku ni maltretiraju u roditeljskim smo rukama do 18.godine....
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#896 Re: Pitanje ateistima

Post by BHF_Manijak »

Sta stze navalili na dzigerciu sram vas bilo,tuzit cu vas za diskriminaciju jadne dzigerice 8) :lol: proslijedite vamo ako vam se ne svidja...
kako je krenulo sad cemo poceti, da li dzigericu treba jesti ili je treba izbjegavati,jel to zdravo il nije,jel stvorena il je ubaceni element ljudske ruke... :lol: :lol:
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#897 Re: Pitanje ateistima

Post by patrius »

MoHiKaNaC wrote:Ma mani se kapitalizma i proleterijata!

Htjedoh reci da mi se u citavoj prici svidja ideja da Bog nece nikome oprostiti u moje ime i to je to...
Eto,vidis,to je ono sto sam htio da cujem.Propovijedanje i obecavanje blazenstva i bogatstva sirotinji na nebesima,i postizanje istog na zemlji burzujima.To je sva mudrost vaseg propovijedanja.Vrlo vazno da li ce meni iko ista oprostit ako ja zbog toga necu najebat od strane neprikosnovenog autoriteta 8-)
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#898 Re: Pitanje ateistima

Post by frla »

MoHiKaNaC wrote: Za razliku od Krscanstva koji u svakom trenutku (ako nisam upravu neka me neko ispravi) nudi mogucnost ciscenja od grijeha kroz ''ispovijed'' i u kome je svestenik ''autorizovan'' da u ime Boga oprasta onima koji vjeruju da su zgrijesili, Islam to malo drugacije regulise.
Tako je ... svatko ce pojedinacno odgovarati za sebe ...
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#899 Re: Pitanje ateistima

Post by nosara »

Sto bi rekli, svaka firma ima svoju politiku poslovanja... :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#900 Re: Pitanje ateistima

Post by dr.gog »

Pitanje Ńowhere-a o djeci:

iz ličnog iskustva,shvatio sam ponešto-

Svoje nazore i razne formulacije,sam još prije 2 godine ostavio po strani u odgoju.
Pred djetetom veoma vodim računa kakve ću stvari izreći ,ponajprije jer živimo u mješovitoj sredini,strogom centru grada gdje je sve pod trostrukom lupom,te zbog vlastite savjesti i poštovanja prema djetetu kao osobi.
Ukazujem na nužnost dobroga,i otklanjam od lošega dok sam odgovoran za nju.
Ne slažem se sa dogmatskim teološkim pristupom u odgoju,te svom djetetu uvijek kažem da neprekidno razmišlja i traži odgovore na više strana,a ja sam tu-uz knjige i školu-da 24 h dnevno pomažem,ne da perem mozak.
Ako me pita kako smo nastali,ja(tu trpim kritike ali smatram da imam pravo prvenstva u odgoju),ja kažem da vjerujem da nas je stvorio Bog na nama još nerazumljiv način,i nakon toga joj ispričam na šta su naučnici evolucionisti nadošli tokom vremena.Naravno,prilagodim kako znam i umijem za dječiju dob.Zašto tako?
Zato jer lično mislim da moja vjera nije bezuslovna i obavezujuća za druge,pa ni vlastito dijete.Ja i zdrav razum prihvatam kao Božiji dar,pa ga naravno ne podcjenjujem.
Ono što ne mogu pojmiti dokazima,prihvatam vjerom dobrovoljno i uz rizik,trudeći se da djelima dokažem duhovnu dimenziju vjerovanja,čime se trudim dati djetetu primjer.Na koncu će morati samo da odluči,i to ne na prečac,pa kako god.
Osim toga,ne govorim nikad loše o drugim vjerama i uvjerenjima(niti to mislim).Treba da zna i šta je ezan,i selam,i kome i zašto su upućeni i šta im je smisao.Ako neko ne prihvata,ja kažem da je to njegovo neotuđivo pravo jer je čovjek slobodan,s tim da niko nikog ne smije da vrijeđa ,bio vjernik ili ne.
A djeca su bistra i radoznala i brzo provjeravaju činjenice,laganja ne smije biti..
Locked