Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#301 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

beautyfool wrote:@Ateist
Vidis ti sta volis ili ne volis to je do tebe licno, sto se Islama tice Islam jako puno posvecuje paznju Zeni i njenoj zastiti, zastiti i ocuvanju njenih moralnih vrijednosti, Islam zahtjeva od ljudi da se prema zeni ponasa sa najvecim postovanjem

U predaji 'Abdullaha b. 'Amra b. el-'Asa, r.a, Poslanik, s.a.v.s, kaže: Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ženama!

Poslanik a.s. je na Oprosnom hadždžu kazao: "Vaše supruge kod vas imaju svoja prava, a i vi imate svoja prava kod njih…"

Na oprosnom hadžu Allahov Poslanik, s.a.v.s, je oporucio muslimanima u predaji 'Amra b. el-Ahvesa, r.a: I lijepo sa ženama postupajte!

U predaji Ebu Hurejre, r.a, Poslanik islama, s.a.v.s, potcrtava: Najpotpuniji vjernik je onaj koji ima lijepo ponašanje, a najbolji medu vama su oni koji se najljepše ponašaju prema svojim suprugama!

Savjet Poslanika a.s. islamskoj omladini bio je: Omladino! Ko može da podnese bracne obaveze neka se ženi, to je bolje za cuvanje od nedozvoljenog pogleda, i od nedozvoljenog seksualnog kontakta. Ko ne može nositi teret i obaveze braka neka posti, jer ce u tome imati zaštitu.


Ono sto je tebi logicno meni nije, danas su se moralne granice pomjerile i ja licno ne shvatam kako ljudi tako olahko shvataju odnose i djele svoje najintimnije djelove tjela sa bilo kim, ne shvatam kako covjek koji je inteligentno bice podlijeze svojim strastima tako lahko kao da je zivotinja a ne covjek. A ako vec hoces da imas odnose bez obaveze da gradis kucu i da ne zivis sa suprugom to te Islam nikako ne sprecava, ispuni sve uslove serijatskog braka i zivi odvojenim zivotom, ima dosta Islamske omladine koja se vjencava na taj nacin i zive odvojeno dok ne steknu uslove zajednickog zivota :) s tim da naravno serijatski brak opet daje veliku privilegiju zeni ;-)
Moram priznati da je ovo dobar odgovor, na jedno od pitanja. :thumbup:

Svejedno, ne vidim poentu toga, ali ako vi vidite, vase pravo. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#302 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Imam jos jedno pitanje vezano za sex: Gdje je granica kada pocinje sex, koja je granica koja se ne smije preci i koja je zabranjena prije braka?


Mozda na prvi pogled zvuci glupo, ali kad se malo razmisli, tesko je to definisati:

-Ako je zabranjeno imati "potpuni sex", jeli zabranjen prekinuti, bez ejakulacije?
-Ako jeste, da li je onda zabranjen oralni sex?
-Ako jeste, da li je zabranjen "rucni" sex?
-Ako jeste, da li je zabranjeno skidanje odjece?
-Ako jeste, da li to znaci da se prije braka djevojka ne smije presvuci pred momkom?
-Ako jeste, da li je zabranjeno hvatanje i po kojim dijelovima tijela?
-Ako jeste, da li je zabranjeno bar kroz odjecu?
-Ako jeste, da li zabranjen i zagrljaj?
-Ako jeste, da li je zabranjen i poljubac?
-Ako jeste, da li je zabranjen bil kakav kontakt?


Pretpostavljam da ovi zadnji vec zvuce glupo, naravo, ali granica je tako tanka, izmedju svih ovih faza se postepeno napreduje i postoji jako puno medjufaza.

Gdje je tacno granica i zasto bas tu?
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#303 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

Blud ili sex izvan braka, podrazumijeva snosaj po islamskom fikhu (pravu).
Ovo sve ostalo sto si naveo spada u priblizavanje bludu, koje je takodjer zabranjeno, ali ta zabrana nema ni priblizno istu tezinu kao zabrana bluda.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#304 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Ljudi su tokom historije pod utjecajem religije postali toliko frustrirani glede ljudskoga tijela....Kao da ih je mimo spavace sobe stid sto imaju primarna i sekundarna sexualna obiljezja........
Toliko napetosti oko necega sto svi imamo :roll: :roll: :roll:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#305 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Ateista wrote:Imam jos jedno pitanje vezano za sex: Gdje je granica kada pocinje sex, koja je granica koja se ne smije preci i koja je zabranjena prije braka?


Mozda na prvi pogled zvuci glupo, ali kad se malo razmisli, tesko je to definisati:

-Ako je zabranjeno imati "potpuni sex", jeli zabranjen prekinuti, bez ejakulacije?
-Ako jeste, da li je onda zabranjen oralni sex?
-Ako jeste, da li je zabranjen "rucni" sex?
-Ako jeste, da li je zabranjeno skidanje odjece?
-Ako jeste, da li to znaci da se prije braka djevojka ne smije presvuci pred momkom?
-Ako jeste, da li je zabranjeno hvatanje i po kojim dijelovima tijela?
-Ako jeste, da li je zabranjeno bar kroz odjecu?
-Ako jeste, da li zabranjen i zagrljaj?
-Ako jeste, da li je zabranjen i poljubac?
-Ako jeste, da li je zabranjen bil kakav kontakt?

Pretpostavljam da ovi zadnji vec zvuce glupo, naravo, ali granica je tako tanka, izmedju svih ovih faza se postepeno napreduje i postoji jako puno medjufaza.

Ateisto,ovo gore nacedeno jesul pitanja za sex u braku ili prije njega??sve gore navedene radnje su ionako zaranjene prija braka,dakle sam cin sexa kao i sve sto navodi sexu je zabranjeno,pa i kontakt bilo kakav,poljubac....
a sto se tice braka u sexu,dozvoljeno je ti sve sa tvojom zenom sem analnog sexa,jer je receno "prilazite svojim zenama s koje hocte strane,jer kaze ajet: "Prilazi svojoj ženi i s prijeda i sa zada, ali nikako u mjesto izvan rodnice i nemoj joj prilaziti u vrijeme menstruacije" (en-Nisa)
a evo i ovdje ateisto imas interesntanl link pa procitaj ako ti ne bude mrsko! ;) http://medlem.spray.se/bismilla/str/tex ... rasti.html

Gdje je tacno granica i zasto bas tu?
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#306 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Ateista wrote:Imam jos jedno pitanje vezano za sex: Gdje je granica kada pocinje sex, koja je granica koja se ne smije preci i koja je zabranjena prije braka?


Mozda na prvi pogled zvuci glupo, ali kad se malo razmisli, tesko je to definisati:

-Ako je zabranjeno imati "potpuni sex", jeli zabranjen prekinuti, bez ejakulacije?
-Ako jeste, da li je onda zabranjen oralni sex?
-Ako jeste, da li je zabranjen "rucni" sex?
-Ako jeste, da li je zabranjeno skidanje odjece?
-Ako jeste, da li to znaci da se prije braka djevojka ne smije presvuci pred momkom?
-Ako jeste, da li je zabranjeno hvatanje i po kojim dijelovima tijela?
-Ako jeste, da li je zabranjeno bar kroz odjecu?
-Ako jeste, da li zabranjen i zagrljaj?
-Ako jeste, da li je zabranjen i poljubac?
-Ako jeste, da li je zabranjen bil kakav kontakt?

Pretpostavljam da ovi zadnji vec zvuce glupo, naravo, ali granica je tako tanka, izmedju svih ovih faza se postepeno napreduje i postoji jako puno medjufaza.


Gdje je tacno granica i zasto bas tu?
Ateisto,ovo gore nacedeno jesul pitanja za sex u braku ili prije njega??sve gore navedene radnje su ionako zaranjene prija braka,dakle sam cin sexa kao i sve sto navodi sexu je zabranjeno,pa i kontakt bilo kakav,poljubac....
a sto se tice braka u sexu,dozvoljeno je ti sve sa tvojom zenom sem analnog sexa,jer je receno "prilazite svojim zenama s koje hocte strane,jer kaze ajet: "Prilazi svojoj ženi i s prijeda i sa zada, ali nikako u mjesto izvan rodnice i nemoj joj prilaziti u vrijeme menstruacije" (en-Nisa)
a evo i ovdje ateisto imas interesntanl link pa procitaj ako ti ne bude mrsko! ;) http://medlem.spray.se/bismilla/str/tex ... rasti.html
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#307 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by pustopoljina »

Kao sto je vec receno, necu da radim neto samo zato sto se to tako radi - to je osnova za zaglupljvanje.
ako te to muci-onda se osvrni oko sebe. brak je samo jedna sitnica u odnosu na sve ono sto radis,samo zato sto se to tako radi. ako cemo objektivno-danasnje drustvo podjarmljuje covjeka u svrhu vlastitog razvoja.(kao sto ti rece za religiju).
mozes pricati o braku,kao inkubatoru za ovcice-vjernike.
mozemo pricati i o kapitalizmu,koji je postigao da skoro unisti brak,da smanji natalitet u zemljama koje su u vrhu po razvijenosti...ali ne zato,da bi ti ljudi bili slobodni...sigurno ne...nego da bi bili konzumenti i pcele radilice u sistemu. trebas raditi 12 sati na poslu, zeniti se ne mozes-jer nemas uslova, niti vremena da nadjes partnera (pa placas clanarinu agenciji,koja ce to sa najnovijim software-om uciniti za tebe)...djecu bi ti odgajao vrtic,a ti bi dijete vidjao na maturi i dodjeli diplome...u ime koje slobode? ona cura kaze da njoj veza nije primarna...nije primarno-rodili smo se sami,ne nadje partnera svaka osoba na svijetu.
ali sta je primarno? posao? karijera?(koliko to zena/muskaraca na svijetu moze reci da ima karijeru?)...kako ti moze biti primarno nesto sto se sa 65 godina zavrsava i ti postajes skart i teret? da se razumijemo-radim i zadovoljna sam-ali da se moj zivot svodi na sefa,i svakodnevicu posla? ne...sigurno ne.
slobodu kakvu je ti poznajes i cijenis je donijela industrijska revolucija, kapitalizam...a reci da si slobodan u takvom svijetu je nista nego zabluda.
apsolutno je konzumentski od partnera praviti potrosnu robu,a pravis ga potrosnom robom-time sto iskljucujes i samu pomisao da negdje javno kazes-da ces paziti,postovati,dijeliti dobro i zlo...u konzumentskom,povrsnom drustvu se dijeli samo dobro,a i to dok ne dosadi. svi smo super moderni i totalno free...koliko se nevjerojatno cinilo-ispred tebe je par godina kad ces biti umoran od takve "slobode",mozda nadjes partnerku bas po tvojoj mjeri,koja je takodjer free.ali tad se desava nesto vrlo cudno: zena nece u brak,jer nece da bude rob-pa konta nevjencano zivjeti ce povecati broj romanticnih vecera ,na racun skupljanja prljavih carapa. dok muskarac bi zenu (bas onako-tradicionalno,robovski),ali da ga ne gnjavi formalnostima,ako ga vec toliko voli...
ili mozda stvarno se i pronadje partner-cimer...fuck-buddy...no strings attached...(ljubav za isprepadane konzumente,post-modernog covjeka)...
mah...razlog zasto covjek jedno smatra slobodom,a drugo ne...to je vec filozofija...odlika ovog doba je da svi misle da imaju pravo na svoju individualnu verziju stvarnosti,i da cjelokupno drustvo takav stav podupire...usudila bih se reci-pravi matrix. pa cemo u duhu takvog stava reci: mozda religija cini neslobodnim, ali SLOBODA covjeka ne postoji u ovom drustvu,cak ni za ateiste. osim-ako ti je dovoljno imati sex,a ne biti u braku-da bi se smatrao slobodnim?
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#308 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

pustopoljina wrote:
Kao sto je vec receno, necu da radim neto samo zato sto se to tako radi - to je osnova za zaglupljvanje.
ako te to muci-onda se osvrni oko sebe. brak je samo jedna sitnica u odnosu na sve ono sto radis,samo zato sto se to tako radi. ako cemo objektivno-danasnje drustvo podjarmljuje covjeka u svrhu vlastitog razvoja.(kao sto ti rece za religiju).
mozes pricati o braku,kao inkubatoru za ovcice-vjernike.
mozemo pricati i o kapitalizmu,koji je postigao da skoro unisti brak,da smanji natalitet u zemljama koje su u vrhu po razvijenosti...ali ne zato,da bi ti ljudi bili slobodni...sigurno ne...nego da bi bili konzumenti i pcele radilice u sistemu. trebas raditi 12 sati na poslu, zeniti se ne mozes-jer nemas uslova, niti vremena da nadjes partnera (pa placas clanarinu agenciji,koja ce to sa najnovijim software-om uciniti za tebe)...djecu bi ti odgajao vrtic,a ti bi dijete vidjao na maturi i dodjeli diplome...u ime koje slobode? ona cura kaze da njoj veza nije primarna...nije primarno-rodili smo se sami,ne nadje partnera svaka osoba na svijetu.
ali sta je primarno? posao? karijera?(koliko to zena/muskaraca na svijetu moze reci da ima karijeru?)...kako ti moze biti primarno nesto sto se sa 65 godina zavrsava i ti postajes skart i teret? da se razumijemo-radim i zadovoljna sam-ali da se moj zivot svodi na sefa,i svakodnevicu posla? ne...sigurno ne.
slobodu kakvu je ti poznajes i cijenis je donijela industrijska revolucija, kapitalizam...a reci da si slobodan u takvom svijetu je nista nego zabluda.
apsolutno je konzumentski od partnera praviti potrosnu robu,a pravis ga potrosnom robom-time sto iskljucujes i samu pomisao da negdje javno kazes-da ces paziti,postovati,dijeliti dobro i zlo...u konzumentskom,povrsnom drustvu se dijeli samo dobro,a i to dok ne dosadi. svi smo super moderni i totalno free...koliko se nevjerojatno cinilo-ispred tebe je par godina kad ces biti umoran od takve "slobode",mozda nadjes partnerku bas po tvojoj mjeri,koja je takodjer free.ali tad se desava nesto vrlo cudno: zena nece u brak,jer nece da bude rob-pa konta nevjencano zivjeti ce povecati broj romanticnih vecera ,na racun skupljanja prljavih carapa. dok muskarac bi zenu (bas onako-tradicionalno,robovski),ali da ga ne gnjavi formalnostima,ako ga vec toliko voli...
ili mozda stvarno se i pronadje partner-cimer...fuck-buddy...no strings attached...(ljubav za isprepadane konzumente,post-modernog covjeka)...
mah...razlog zasto covjek jedno smatra slobodom,a drugo ne...to je vec filozofija...odlika ovog doba je da svi misle da imaju pravo na svoju individualnu verziju stvarnosti,i da cjelokupno drustvo takav stav podupire...usudila bih se reci-pravi matrix. pa cemo u duhu takvog stava reci: mozda religija cini neslobodnim, ali SLOBODA covjeka ne postoji u ovom drustvu,cak ni za ateiste. osim-ako ti je dovoljno imati sex,a ne biti u braku-da bi se smatrao slobodnim?
Dopada mi se ova analiza. I cijela filozofija egzistencijalizma o tome govori, o tom "problemu" covjekove slobode.
Znaci covjek bez Boga nije odgovoran i kuda dalje, kako zivjeti, sta uciniti sa slobodom, sta je smisao, kako ga pronaci...-oko ovih pitanja se egzistencijalizam vrti.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#309 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

bez_ideje wrote:Ljudi su tokom historije pod utjecajem religije postali toliko frustrirani glede ljudskoga tijela....Kao da ih je mimo spavace sobe stid sto imaju primarna i sekundarna sexualna obiljezja........
Toliko napetosti oko necega sto svi imamo :roll: :roll: :roll:
U potpunosti se slazem, bjezimo od svoje prirode. Religija toliko potencira to da mi nismo zivotinje, a u stvari jesmo, malo smo otisli dalje ali smo u prirodi bica sa svojim nagonima i ne vidim razlog zasto ih potiskivati, mislim vidim razlog zasto to religija zeli ali ne i zasto pojedinci prihvataju.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#310 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

BHF_Manijak wrote:
Ateista wrote:Imam jos jedno pitanje vezano za sex: Gdje je granica kada pocinje sex, koja je granica koja se ne smije preci i koja je zabranjena prije braka?


Mozda na prvi pogled zvuci glupo, ali kad se malo razmisli, tesko je to definisati:

-Ako je zabranjeno imati "potpuni sex", jeli zabranjen prekinuti, bez ejakulacije?
-Ako jeste, da li je onda zabranjen oralni sex?
-Ako jeste, da li je zabranjen "rucni" sex?
-Ako jeste, da li je zabranjeno skidanje odjece?
-Ako jeste, da li to znaci da se prije braka djevojka ne smije presvuci pred momkom?
-Ako jeste, da li je zabranjeno hvatanje i po kojim dijelovima tijela?
-Ako jeste, da li je zabranjeno bar kroz odjecu?
-Ako jeste, da li zabranjen i zagrljaj?
-Ako jeste, da li je zabranjen i poljubac?
-Ako jeste, da li je zabranjen bil kakav kontakt?

Pretpostavljam da ovi zadnji vec zvuce glupo, naravo, ali granica je tako tanka, izmedju svih ovih faza se postepeno napreduje i postoji jako puno medjufaza.


Gdje je tacno granica i zasto bas tu?
Ateisto,ovo gore nacedeno jesul pitanja za sex u braku ili prije njega??sve gore navedene radnje su ionako zaranjene prija braka,dakle sam cin sexa kao i sve sto navodi sexu je zabranjeno,pa i kontakt bilo kakav,poljubac....
a sto se tice braka u sexu,dozvoljeno je ti sve sa tvojom zenom sem analnog sexa,jer je receno "prilazite svojim zenama s koje hocte strane,jer kaze ajet: "Prilazi svojoj ženi i s prijeda i sa zada, ali nikako u mjesto izvan rodnice i nemoj joj prilaziti u vrijeme menstruacije" (en-Nisa)
a evo i ovdje ateisto imas interesntanl link pa procitaj ako ti ne bude mrsko! ;) http://medlem.spray.se/bismilla/str/tex ... rasti.html
Mislim na prije braka. Jeli to znaci da se ne smijete ni uhvatiti za ruke? Smijes li uopste na bilo koji nacin dotaci zensku osobu koja ti nije rod?
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#311 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Mislim da ne :lol:
To cak i ja znam :mrgreen:
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#312 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Ateista wrote:
bez_ideje wrote:Ljudi su tokom historije pod utjecajem religije postali toliko frustrirani glede ljudskoga tijela....Kao da ih je mimo spavace sobe stid sto imaju primarna i sekundarna sexualna obiljezja........
Toliko napetosti oko necega sto svi imamo :roll: :roll: :roll:
U potpunosti se slazem, bjezimo od svoje prirode. Religija toliko potencira to da mi nismo zivotinje, a u stvari jesmo, malo smo otisli dalje ali smo u prirodi bica sa svojim nagonima i ne vidim razlog zasto ih potiskivati, mislim vidim razlog zasto to religija zeli ali ne i zasto pojedinci prihvataju.
Nismo mi zivotinje,mi smo ljudi....bica superiornija i najinteligentnija na ovom stupnju razvoja,imamo nagone koje mnogi nazivaju zivotinjskim....alli ne mogu biti zivotinjski kad pripadaju ljudima-znaci to su ljudski nagoni koji se u mnogocemu razlikuju od zivotinjskih.
Medju glavnim je razlika sto se zivotinje pare iskljucivo radi potomstva.......mi sigurno ne!
Cini mi se da je neko spomenuo da se sekte kao Jehovini svjedoci(za ovo nisam 100 % sigurna),da pripadnici u braku,stupaju u sexualne odnose samo kada zele djecu-zar to nije promoviranje zivotinjskog nagona pod okriljem neke vjere :-?
Uostalom,kada se vec hvalimo da smo toliko odmakli na stupnju razvoja......zar ne bi trebali da budemo u stanju da kanalisemo te svoje nagone na najbolji nacin za svakoga.......zar treba neko i nesto da nam govori ,prvo da smo zivotinje,da su nam nagoni zivotinjski ......a onda uputstvo kako guseci i uklapajuci nagone u zadane okvire do "obecanog raja"!
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#313 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

pustopoljina wrote:
Kao sto je vec receno, necu da radim neto samo zato sto se to tako radi - to je osnova za zaglupljvanje.
ako te to muci-onda se osvrni oko sebe. brak je samo jedna sitnica u odnosu na sve ono sto radis,samo zato sto se to tako radi. ako cemo objektivno-danasnje drustvo podjarmljuje covjeka u svrhu vlastitog razvoja.(kao sto ti rece za religiju).
mozes pricati o braku,kao inkubatoru za ovcice-vjernike.
mozemo pricati i o kapitalizmu,koji je postigao da skoro unisti brak,da smanji natalitet u zemljama koje su u vrhu po razvijenosti...ali ne zato,da bi ti ljudi bili slobodni...sigurno ne...nego da bi bili konzumenti i pcele radilice u sistemu. trebas raditi 12 sati na poslu, zeniti se ne mozes-jer nemas uslova, niti vremena da nadjes partnera (pa placas clanarinu agenciji,koja ce to sa najnovijim software-om uciniti za tebe)...djecu bi ti odgajao vrtic,a ti bi dijete vidjao na maturi i dodjeli diplome...u ime koje slobode? ona cura kaze da njoj veza nije primarna...nije primarno-rodili smo se sami,ne nadje partnera svaka osoba na svijetu.
ali sta je primarno? posao? karijera?(koliko to zena/muskaraca na svijetu moze reci da ima karijeru?)...kako ti moze biti primarno nesto sto se sa 65 godina zavrsava i ti postajes skart i teret? da se razumijemo-radim i zadovoljna sam-ali da se moj zivot svodi na sefa,i svakodnevicu posla? ne...sigurno ne.
slobodu kakvu je ti poznajes i cijenis je donijela industrijska revolucija, kapitalizam...a reci da si slobodan u takvom svijetu je nista nego zabluda.
apsolutno je konzumentski od partnera praviti potrosnu robu,a pravis ga potrosnom robom-time sto iskljucujes i samu pomisao da negdje javno kazes-da ces paziti,postovati,dijeliti dobro i zlo...u konzumentskom,povrsnom drustvu se dijeli samo dobro,a i to dok ne dosadi. svi smo super moderni i totalno free...koliko se nevjerojatno cinilo-ispred tebe je par godina kad ces biti umoran od takve "slobode",mozda nadjes partnerku bas po tvojoj mjeri,koja je takodjer free.ali tad se desava nesto vrlo cudno: zena nece u brak,jer nece da bude rob-pa konta nevjencano zivjeti ce povecati broj romanticnih vecera ,na racun skupljanja prljavih carapa. dok muskarac bi zenu (bas onako-tradicionalno,robovski),ali da ga ne gnjavi formalnostima,ako ga vec toliko voli...
ili mozda stvarno se i pronadje partner-cimer...fuck-buddy...no strings attached...(ljubav za isprepadane konzumente,post-modernog covjeka)...
mah...razlog zasto covjek jedno smatra slobodom,a drugo ne...to je vec filozofija...odlika ovog doba je da svi misle da imaju pravo na svoju individualnu verziju stvarnosti,i da cjelokupno drustvo takav stav podupire...usudila bih se reci-pravi matrix. pa cemo u duhu takvog stava reci: mozda religija cini neslobodnim, ali SLOBODA covjeka ne postoji u ovom drustvu,cak ni za ateiste. osim-ako ti je dovoljno imati sex,a ne biti u braku-da bi se smatrao slobodnim?
Svakako da je samo jedna sitnica, sa tim se slazem. Ja prvi sam apsolutno protiv kapitalizma i puno stvari u danasnjem drustvu koje puno toga namece i definitivno smatram da covjek nije slobodan, niko od nas, sa tim se slazem.

Ima jedna stvar u kojima se razilazimo, a to je da je religija upravo jedan od osnovnih elemenata ovog drustva, kao jedan od nacina da se oduzme sloboda covjeku i da se njime manipulise kako bi se stvorio profit. Preporucio bih ti da pogledas dokumentarac ZEITGEIST kao i njegov nastavak ZEITGEIST ADDENDUM, vidjeces koliko je religija dio ovog kapitalistickog drustva i kako koristi ljude.

Isto tako, ja ne vidim religiju kao spas od kapitalizma, vec komunizam ili neko slicno drustveno uredjenje (mislim na izvornu ideju komunizma ne ono sto su u Kini zvali komunizam) koje bi oslobodilo ljude. Na zalost, ljudi jos nisu spremni na tako nesto, previse su primitivni da bi takvo drustvo moglo funkcionisati.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#314 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Ateisto,niti jedan sistem u poptunosti ne oslobadja ljude...samo anarhija!
Samo ime sistem ti sugerise da ima svoja pravila igre,a znam da svaka igra ima pobjednike i gubitnike!
Cinjenica je da nema sistema ne bi bilo napretka....sad valja "samo" pronaci sistem koji bi davao najveci privid slobode!
A ti uvijek mozes u sistemu izigravati slobodnog strijelca :mrgreen:
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#315 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Mutazilah »

dokumentarac ZEITGEIST kao i njegov nastavak ZEITGEIST ADDENDUM
To se desi kada svoje obrazovanje temeljimo na lose uradjenim youtube-filmovima.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25782
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#316 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Ateista wrote:
BHF_Manijak wrote:
Ateista wrote:Imam jos jedno pitanje vezano za sex: Gdje je granica kada pocinje sex, koja je granica koja se ne smije preci i koja je zabranjena prije braka?


Mozda na prvi pogled zvuci glupo, ali kad se malo razmisli, tesko je to definisati:

-Ako je zabranjeno imati "potpuni sex", jeli zabranjen prekinuti, bez ejakulacije?
-Ako jeste, da li je onda zabranjen oralni sex?
-Ako jeste, da li je zabranjen "rucni" sex?
-Ako jeste, da li je zabranjeno skidanje odjece?
-Ako jeste, da li to znaci da se prije braka djevojka ne smije presvuci pred momkom?
-Ako jeste, da li je zabranjeno hvatanje i po kojim dijelovima tijela?
-Ako jeste, da li je zabranjeno bar kroz odjecu?
-Ako jeste, da li zabranjen i zagrljaj?
-Ako jeste, da li je zabranjen i poljubac?
-Ako jeste, da li je zabranjen bil kakav kontakt?

Pretpostavljam da ovi zadnji vec zvuce glupo, naravo, ali granica je tako tanka, izmedju svih ovih faza se postepeno napreduje i postoji jako puno medjufaza.


Gdje je tacno granica i zasto bas tu?
Ateisto,ovo gore nacedeno jesul pitanja za sex u braku ili prije njega??sve gore navedene radnje su ionako zaranjene prija braka,dakle sam cin sexa kao i sve sto navodi sexu je zabranjeno,pa i kontakt bilo kakav,poljubac....
a sto se tice braka u sexu,dozvoljeno je ti sve sa tvojom zenom sem analnog sexa,jer je receno "prilazite svojim zenama s koje hocte strane,jer kaze ajet: "Prilazi svojoj ženi i s prijeda i sa zada, ali nikako u mjesto izvan rodnice i nemoj joj prilaziti u vrijeme menstruacije" (en-Nisa)
a evo i ovdje ateisto imas interesntanl link pa procitaj ako ti ne bude mrsko! ;) http://medlem.spray.se/bismilla/str/tex ... rasti.html
Mislim na prije braka. Jeli to znaci da se ne smijete ni uhvatiti za ruke? Smijes li uopste na bilo koji nacin dotaci zensku osobu koja ti nije rod?
Da ateisto,tako je,svaka zena koja ti nije dozvoljena prije braka,zabranjen je svaki kontakt sa njom,pa uzmi ili odbij to,ali odbit ces,jer ne mozes to da pojmis,pitas se sta je lose u dodiru,nista,evo da ti odmah kazem,nista nije lose,ali prvo krene od dodira,pa zagrljaja,poljupca i malo pomalo u lrevetu se zavrsi,zar ne?eh posto mnogi nemaju granice da se zaustave i da pokore svoje strasti onda je zabrana stigla,sve sto VODI bludu je zabranjeno i tacka,nema ni dodira nit ista,jer kazem ti tesko ko da se moze kontrolisati i zaustaviti ;)
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#317 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by mala_ba »

Ateista wrote:
bez_ideje wrote:Ljudi su tokom historije pod utjecajem religije postali toliko frustrirani glede ljudskoga tijela....Kao da ih je mimo spavace sobe stid sto imaju primarna i sekundarna sexualna obiljezja........
Toliko napetosti oko necega sto svi imamo :roll: :roll: :roll:
U potpunosti se slazem, bjezimo od svoje prirode. Religija toliko potencira to da mi nismo zivotinje, a u stvari jesmo, malo smo otisli dalje ali smo u prirodi bica sa svojim nagonima i ne vidim razlog zasto ih potiskivati, mislim vidim razlog zasto to religija zeli ali ne i zasto pojedinci prihvataju.

Ej, čuj njega! Kako zašto?!
Možda zato sto ne želim u krevet sa svakim ko mi pridje!
Možda zato što hoću da u meni vidi više od obične lutke za napuhavanje!
Možda zato što hoću da znam da će sex biti dobar, a bez emocija nema dobrog sexa! Za ženu nema!
Možda zato što hoću da ponovim taj osjećaj i sutra, i prekosutra, i svaki dan narednih godinu, tri, pet, pedest!
Možda zato što hoću da znam da taj momak misli na mene i želi mene a ne samo moje tijelo!
Možda zato što ...
MA nije bitno zašto!
Zašto ti misliš da ne sexati se znaci potiskivati svoje nagone? Meni bi potiskivanje nagona bilo kad bih se sexala tek tako, s bilo kim ko se javi!
Nisam ni ja nevina, i imala sam nekoliko muškaraca ali ni blizu onoliko koliko sam ih mogla imati. Ali nisu mi trebali. Jednostavno nisam ih zeljela! Zar je to potiskivanje nagona?

Sorry Ateisto, skrenula sam s teme, ali stvarno valjas gluposti! Mislim ova tvoja gornja izjava nema veze s religijom i šta religija očekuje od čovijeka. Pa to su osnove poštivanja druge osobe! A kad smo kod religije, zar je tako teško razumjeti da neko nema potrebu za sexom izvan braka? Ima ljudi koji to ne shvaćaju i ne osjećaju kao opterećenje, već kao nešto što će im omogućiti sreću.
Iznervirah se bez veze, što li se samo navukoh na ovu temu?

Ej, stvarno izvini ali ne mogu da odšutim :(
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#318 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by dr.gog »

Mutazilah wrote:
dokumentarac ZEITGEIST kao i njegov nastavak ZEITGEIST ADDENDUM
To se desi kada svoje obrazovanje temeljimo na lose uradjenim youtube-filmovima.
Možeš li mi malo rastabiriti Zeitgeist,svoje gledište?? :) Logika filma, činjenice i način kako je koncipiran-dakle šta misliš o njemu?

Hvala.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#319 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

mala_ba wrote:
Ateista wrote:
bez_ideje wrote:Ljudi su tokom historije pod utjecajem religije postali toliko frustrirani glede ljudskoga tijela....Kao da ih je mimo spavace sobe stid sto imaju primarna i sekundarna sexualna obiljezja........
Toliko napetosti oko necega sto svi imamo :roll: :roll: :roll:
U potpunosti se slazem, bjezimo od svoje prirode. Religija toliko potencira to da mi nismo zivotinje, a u stvari jesmo, malo smo otisli dalje ali smo u prirodi bica sa svojim nagonima i ne vidim razlog zasto ih potiskivati, mislim vidim razlog zasto to religija zeli ali ne i zasto pojedinci prihvataju.

Ej, čuj njega! Kako zašto?!
Možda zato sto ne želim u krevet sa svakim ko mi pridje!
Možda zato što hoću da u meni vidi više od obične lutke za napuhavanje!
Možda zato što hoću da znam da će sex biti dobar, a bez emocija nema dobrog sexa! Za ženu nema!
Možda zato što hoću da ponovim taj osjećaj i sutra, i prekosutra, i svaki dan narednih godinu, tri, pet, pedest!
Možda zato što hoću da znam da taj momak misli na mene i želi mene a ne samo moje tijelo!
Možda zato što ...
MA nije bitno zašto!
Zašto ti misliš da ne sexati se znaci potiskivati svoje nagone? Meni bi potiskivanje nagona bilo kad bih se sexala tek tako, s bilo kim ko se javi!
Nisam ni ja nevina, i imala sam nekoliko muškaraca ali ni blizu onoliko koliko sam ih mogla imati. Ali nisu mi trebali. Jednostavno nisam ih zeljela! Zar je to potiskivanje nagona?

Sorry Ateisto, skrenula sam s teme, ali stvarno valjas gluposti! Mislim ova tvoja gornja izjava nema veze s religijom i šta religija očekuje od čovijeka. Pa to su osnove poštivanja druge osobe! A kad smo kod religije, zar je tako teško razumjeti da neko nema potrebu za sexom izvan braka? Ima ljudi koji to ne shvaćaju i ne osjećaju kao opterećenje, već kao nešto što će im omogućiti sreću.
Iznervirah se bez veze, što li se samo navukoh na ovu temu?

Ej, stvarno izvini ali ne mogu da odšutim :(
Sve super,ali ne govori u ime svih zena!
Svi smo razliciti ,prvo kao ljudi !
I vjerovala ti ili ne sex bez emocija moze biti fantastican,ako je to ono sto ti treba i ako je to ispusni ventil za koji se odlucis!
Zato te generalizacije o zenama,da im je emocija,kilometarske predigre,nije im vaznan orgazam,mazi im se poslije sexa........macku o rep!
mala_ba
Posts: 38
Joined: 30/10/2008 19:41

#320 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by mala_ba »

bez_ideje wrote:
Sve super,ali ne govori u ime svih zena!
Svi smo razliciti ,prvo kao ljudi !
I vjerovala ti ili ne sex bez emocija moze biti fantastican,ako je to ono sto ti treba i ako je to ispusni ventil za koji se odlucis!
Zato te generalizacije o zenama,da im je emocija,kilometarske predigre,nije im vaznan orgazam,mazi im se poslije sexa........macku o rep!
OK, u pravu si, necu generalizirati. Mozda stvarno postoji zena koja uziva u seksu bez emocija. Ja takvu ne poznajem.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#321 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

bez_ideje wrote:Ateisto,niti jedan sistem u poptunosti ne oslobadja ljude...samo anarhija!
Samo ime sistem ti sugerise da ima svoja pravila igre,a znam da svaka igra ima pobjednike i gubitnike!
Cinjenica je da nema sistema ne bi bilo napretka....sad valja "samo" pronaci sistem koji bi davao najveci privid slobode!
A ti uvijek mozes u sistemu izigravati slobodnog strijelca :mrgreen:
Kad bi komunizam uspio, to ne bi bio sistem nego VISI NIVO SVIJESTI LJUDI, tako da sistem ne bi ni bio potreban, ali zato i jeste utopija.
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#322 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

BHF_Manijak wrote:
Ateisto,ovo gore nacedeno jesul pitanja za sex u braku ili prije njega??sve gore navedene radnje su ionako zaranjene prija braka,dakle sam cin sexa kao i sve sto navodi sexu je zabranjeno,pa i kontakt bilo kakav,poljubac....
a sto se tice braka u sexu,dozvoljeno je ti sve sa tvojom zenom sem analnog sexa,jer je receno "prilazite svojim zenama s koje hocte strane,jer kaze ajet: "Prilazi svojoj ženi i s prijeda i sa zada, ali nikako u mjesto izvan rodnice i nemoj joj prilaziti u vrijeme menstruacije" (en-Nisa)
a evo i ovdje ateisto imas interesntanl link pa procitaj ako ti ne bude mrsko! ;) http://medlem.spray.se/bismilla/str/tex ... rasti.html
Mislim na prije braka. Jeli to znaci da se ne smijete ni uhvatiti za ruke? Smijes li uopste na bilo koji nacin dotaci zensku osobu koja ti nije rod?[/quote]
Da ateisto,tako je,svaka zena koja ti nije dozvoljena prije braka,zabranjen je svaki kontakt sa njom,pa uzmi ili odbij to,ali odbit ces,jer ne mozes to da pojmis,pitas se sta je lose u dodiru,nista,evo da ti odmah kazem,nista nije lose,ali prvo krene od dodira,pa zagrljaja,poljupca i malo pomalo u lrevetu se zavrsi,zar ne?eh posto mnogi nemaju granice da se zaustave i da pokore svoje strasti onda je zabrana stigla,sve sto VODI bludu je zabranjeno i tacka,nema ni dodira nit ista,jer kazem ti tesko ko da se moze kontrolisati i zaustaviti ;)[/quote]

Nesto mi pade na pamet.

Skoro svi argumenti zasto je sex prije braka zabranjen su se odnosili na posljedice sexa, bolesti i slicno, ali prema ovom postu ispada da je zabranjen i najobicniji poljubac, zagrljaj, bilo kakav kontakt.

Sta u obicnom poljubcu ili zagrljaju moze biti lose, samo zato sto je prije braka?

Cak, naucno je dokazano da ljubljenje, pa i sex, poozitivno uticu na zdravlje ljudi.
Tallulah
Posts: 6
Joined: 17/03/2009 15:38

#323 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Tallulah »

Eh,ovako...malo mog logicnog razmisljanja ,malo cinjenica,ja sam muslimanka i govoricu s aspekta svoje vjere
Prva stvar,potrebno je razgraniciti ISLAM kao vjeru I tzv MUSLIMANE,odnosno ponasanje onih koji se nazivaju muslimanima samo zato jer imaju muslimansko ime. Vjeru ne treba posmatrati kroz postupke ljudi i obratno.
Sve sto je islam zabranio,zabranio je zbog dobrobiti covjeka,a ne jer je,eto,Bogu na um palo da stavi bilo kakvu zabranu da bi imao zbog cega da kaznjava ( s tim u vezi moram reci da se apsolutno ne slazem s predstavom Boga kao jednog istocnodespotskog tiranina koji jedva ceka i najmanji grijeh da te strpa u dzehennem/pakao i takva predodzba o Bogu,koju,nazalost,muslimani usljed svog neznanja stvaraju danas postoji...) da se vratim na temu. Zabranjene su one stvari u kojima se jako tesko kontrolisati u mjeri u kojoj te nece odvesti u propast (znaci,bez pretjerivanja)
Alkohol u pocetku objave nije bio zabranjen:( vino npr:),no ,nakon sto su ljudi nastavili da zlouoptrebaljavaju tu dozvolu,opijaju se,gube imetke na picu i rade razne lose stvari onda im je zabranjeno...Znaci,iskljucivo radi njihovog dobra jer,budimo iskreni,90% ljudi ne moze sebi staviti limit u konzumaciji sto vodi u belaj.
Seks prije braka je zabranjen radi slicnih stvari: malo ko umije staviti moralne granice i kontrolu,ako spava s jednim,spava s trecim,petim....tridesetim sto vodi mnogim bolestima te dvoumljenja oko pitanja ocinstva ili npr neke psihicke posljedice nakon gubitka te prve osobe sto se uglavnom manifestuje kod zena jer su njeznije ,mnogo mnogo emotivnije,mnogo vise se vezu,to im mnogo znaci isl...pricam o normalnim zenama,ne ovim....kojima je to samo sport:)

Kontracepcija i planiranje porodice po islamu je apsolutno dozvoljena:) abortus nije i grijeh je izuzev ako dijete ne ugrozava zivot zene i ako ima neki deformitet. Znam da je krscanska propaganda lansirala pricu da je kontracepcija grijeh da bi time od puka ispranog mozga dobila nove vjernike,nova grla od kojih ce zivjeti,skupljati pare i koji ce siriti tu vjeru krstaskim ratovima isl. Vjerovatno postoje danas i u "islamu" slicne price no to apsolutno nije tacno.

poruka svega bi bila otprilike: bez pretjerivanja i u granicama i nece biti problema. No,koliko je ljudi u doba Objave pa do dan danas bilo u stanju da sebi postavi te granice??? Eto zasto je zabranjeno :)Da ih spase od njih samih:)

Postojale su odavno a i danas postoje mnogobrojne knjige o tumacenju Kur'ana,hadisa, mnogi sumnjivi hadisi koji se pripisuju Poslaniku koje pisu polupismeni ljudi i samoprozvani ucenjaci koji nemaju pojma i ne razmisljaju o onome sto pokusavaju da tumace te idu s krajnosti u krajnost. Mnogi muslimani,a i ljudi druge vjere stvaraju predstavu o islamu bas na osnovu tih knjiga koje totalno iskrivljuju stvari i tumace islam i propise onako kako su razni rezimi to zahtijevali ili jednostavno licni interes i intelektualna ogranicenost autora.I nazalost ,u islamskom svijetu vise paznje se pridaje tom smecu nego onome sto pise u Kur'anu,niko ne pokusava da procita Kur'an i racionalno razmisli o onome sto pise-zasto je to ,kako je to ...i ne postoje ucenjaci koji ce sjesti i napisati realna,pravedna tumacenja i u skladu s danasnjim vremenom,a naravno u okviru Kur'anskih odredbi.
Last edited by Tallulah on 17/03/2009 16:23, edited 1 time in total.
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#324 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by ProS »

zato sto ti je religija iz,ja l prije nove ere il ja l malo poslije,ne moze se prilagoditi covjeku na ovom stupnju razvoja,iako se jos upraznjava zbog vodjstva naroda,kao i ratova,ali je to interes samo

a,zasto zabranjuje...onda su to poglavice drukcije sfatale,morale su iznijet nesto novo i suprotno dotadasnje prirode i eto ga :evil:
User avatar
Ateista
Posts: 46539
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#325 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Tallulah wrote:Eh,ovako...malo mog logicnog razmisljanja ,malo cinjenica,ja sam muslimanka i govoricu s aspekta svoje vjere
Prva stvar,potrebno je razgraniciti ISLAM kao vjeru I tzv MUSLIMANE,odnosno ponasanje onih koji se nazivaju muslimanima samo zato jer imaju muslimansko ime. Vjeru ne treba posmatrati kroz postupke ljudi i obratno.
Sve sto je islam zabranio,zabranio je zbog dobrobiti covjeka,a ne jer je,eto,Bogu na um palo da stavi bilo kakvu zabranu da bi imao zbog cega da kaznjava ( s tim u vezi moram reci da se apsolutno ne slazem s predstavom Boga kao jednog istocnodespotskog tiranina koji jedva ceka i najmanji grijeh da te strpa u dzehennem/pakao i takva predodzba o Bogu,koju,nazalost,muslimani usljed svog neznanja stvaraju danas postoji...) da se vratim na temu. Zabranjene su one stvari u kojima se jako tesko kontrolisati u mjeri u kojoj te nece odvesti u propast (znaci,bez pretjerivanja)
Alkohol u pocetku objave nije bio zabranjen:( vino npr:),no ,nakon sto su ljudi nastavili da zlouoptrebaljavaju tu dozvolu,opijaju se,gube imetke na picu i rade razne lose stvari onda im je zabranjeno...Znaci,iskljucivo radi njihovog dobra jer,budimo iskreni,90% ljudi ne moze sebi staviti limit u konzumaciji sto vodi u belaj.
Seks prije braka je zabranjen radi slicnih stvari: malo ko umije staviti moralne granice i kontrolu,ako spava s jednim,spava s trecim,petim....tridesetim sto vodi mnogim bolestima te dvoumljenja oko pitanja ocinstva ili npr neke psihicke posljedice nakon gubitka te prve osobe sto se uglavnom manifestuje kod zena jer su njeznije ,mnogo mnogo emotivnije,mnogo vise se vezu,to im mnogo znaci isl...pricam o normalnim zenama,ne ovim....kojima je to samo sport:)

Kontracepcija i planiranje porodice po islamu je apsolutno dozvoljena:) abortus nije i grijeh je izuzev ako dijete ne ugrozava zivot zene i ako ima neki deformitet. Znam da je krscanska propaganda lansirala pricu da je kontracepcija grijeh da bi time od puka ispranog mozga dobila nove vjernike,nova grla od kojih ce zivjeti,skupljati pare i koji ce siriti tu vjeru krstaskim ratovima isl. Vjerovatno postoje danas i u "islamu" slicne price no to apsolutno nije tacno.

poruka svega bi bila otprilike: bez pretjerivanja i u granicama i nece biti problema. No,koliko je ljudi u doba Objave pa do dan danas bilo u stanju da sebi postavi te granice??? Eto zasto je zabranjeno :)Da ih spase od njih samih:)

Postojale su odavno a i danas postoje mnogobrojne knjige o tumacenju Kur'ana,hadisa, mnogi sumnjivi hadisi koji se pripisuju Poslaniku koje pisu polupismeni ljudi i samoprozvani ucenjaci koji nemaju pojma i ne razmisljaju o onome sto pokusavaju da tumace te idu s krajnosti u krajnost. Mnogi muslimani,a i ljudi druge vjere stvaraju predstavu o islamu bas na osnovu tih knjiga koje totalno iskrivljuju stvari i tumace islam i propise onako kako su razni rezimi to zahtijevali ili jednostavno licni interes i intelektualna ogranicenost autora.I nazalost ,u islamskom svijetu vise paznje se pridaje tom smecu nego onome sto pise u Kur'anu,niko ne pokusava da procita Kur'an i racionalno razmisli o onome sto pise-zasto je to ,kako je to ...i ne postoje ucenjaci koji ce sjesti i napisati realna,pravedna tumacenja i u skladu s danasnjim vremenom,a naravno u okviru Kur'anskih odredbi.
Sve smo to vec prosli, rekao sam da postoji kontracepcija koja sprjecava bolesti, a brak ne mora nista da garantuje niti bilo sta mijenja.

Poljubac, zagrljaj, sex, to su stvarno tako grozne svari, kako neko moze i pomisliti na to prije braka.... :-) :-)
Locked