Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Kupalo
Posts: 703
Joined: 27/02/2009 23:45

#276 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Kupalo »

BHF_Manijak wrote:ne mogu se tacno sjetit ajet kako ide,ali mislim da govori da se samo prilazi svojim zakonskim zenama odnosno onima koje ssu vam dozvoljene,ali necu sad da lupam bezze,potrazit cu pa ti tacno javim,da ne bude da izmislajm ajete neuzbillah,ali zar nije dovoljno jasno kada se "la takrebu-zzina" - "i ne priblizavajte se bludu(zinaluku)jer je to ruzno i razvratno"!! a sta je po tvojoj definicji zinaluk odnosno blud?znaci zabranjuje se svaka radnja koja te moze navesti na to...
jedno je sigurno,da bar u islamu,nijedna vjerska institucija ne moze nesto zaraniti niti dozvoliti ako to Allah nije zabranio odnosno dozvolio,dakle nema tog muftije,reisa,efendije koji ti moze reci eh to smijes a to ne smijes,ako to se ne nalazi u Kur`anu,sunnetu resullulaha,doneseno idzma`om,odnosno usaglasenjem ucenjaka oko nekog pitanja,ili kijasom, ili analogijom....
da ne bude zabune,moguce je da primjetis konntradiktornost u postu,kada sam reko da ti niko nista ne moze zabraniti niti dozvoliti a dole spominjem da je jedan od izvora serijata idzma odnosno koncenuz uleme,nije isto kad odes jednoj osobi i pitas je sta je sa tim i tim pitanjem,a on ti lupam kaze ma mozes to,to ti je dozvoljeno,i kada se sastanu elitni ucenjaci jednog vremena i zasjedaju o pitanju koje nije eksplicitno razrijeseno u Kur`anu ;) nadam se da si me razumio,ako nisi javi na PM da ne kvarimo ovu temu serijatskim pitanjima ;)
Hvala na pojašnjenjima
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25803
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#277 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Hvala,nema na cemu,tu smo da jedni drugima pomazemo,a vidis da se moze i normalno diskutovati i razgovarati.... ;)
ako nisi shvatio neke stvari javi na PM,pa cemo opet pokusati.... :thumbup:
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#278 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by ragib »

Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data Knjiga, i vaša jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri onih kojima je data Knjiga prije vas, kad im vjenčane darove njihove dadete s namjerom da se njima oženite, a ne da s njima blud činite i da ih za priležnice uzimate. A onaj ko otpadne od prave vjere – uzalud će mu biti djela njegova i on će, na onom svijetu, nastradati.
Al-Maida [5:5]
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#279 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Mutazilah »

Ateista wrote:Evo par malo jednostavnijih pitanja: :)


1. Zasto religije zabranjuju sex prije braka kao i bilo kakvu metodu kontracepcije, pri cemu ne mislim na abortus vec na kondome, pilule i slicno?
Koliko ja znam sve tri vodece religije su protiv toga, ako grijesim neka me neko ispravi.

2. Zasto mali broj vjernika to postuje, ako su vec vjernici, kao i zasto konzumiraju alkohol (odnosi se na muslimane) koji je u islamu zabranjen?


Statistika pokazuje nelogicne podatke: oko 80% svjetske populacije se izjasnjava kao vjernici, a sigurno preko 50% populacije konzumira sex, mijenja partnere, koristi kontracepciju (mozda nesto manje, ali Durex sigurno ne zivi samo od ateista :lol: ).
O tome da je za bajram tesko naci nekog ko je trijezan (a ramazan ispostili), ne treba ni pricati, to je vec standardna slika, bar u Sarajevu.
Nemojte me hvatati za brojke, one su otprilike, bitna je poenta, ako ste vjernici zasto to ne postujete, da li smatrate da je to u redu i kako se to poklapa sa vasim vjerovanjem? Drugo pitanje se odnosi na one koji to ne postuju, jer vec znam odgovor onih drugih -"nisu iskreni i pravi vjernici", sa cim se uglavnom slazem.

Prvo pitanje se odnosi na sve, vase objasnjenje i vidjenje toga, zasto su sex prije braka i kontracepcija losi, ne citati iz kur'ana i biblije koji potvrdjuju da je to zabranjeno.

Pozdrav!
ad 1.

Rijec je o eticko nemoralnom cinu koji prouzrokuje destrukciju drustva na svim nivoima: pojedinac, porodica i sira zajednica. Primjenjujuci eticko shvatanje stida islam u ovom pogledu zastupa humanisticki svjetonazor koji se ne zasniva na egoizmu pojedinca nego altruizmu. Shodno tome sve novovijekovne eticke teorije koje su izgradjene kao sistemi (a ne kao kritika tudjih svjetonazora kao Nietzscheova) pocevsi od Kantovog kateogrickog imperativa pa nadalje nimalo se ne razlikuju u slicnim pogledima. Istinski humanizam, iako zahtjeva stovanje integriteta Individue, nikada nije latentni egoizam samozadovoljavanja nego svjetonazor koju svoji katarzu dozivljava u onom drustvenom - kolektivitetu.

Kada bismo pricali o motivima tvog pitanja, a spekulacija je ocigladno omiljeni hobi na forumu, onda bismo morali doci do zakljucka da iako odbijas takvu etiku (sto je tvoje pravo) ipak osjecas potrebu da te sljedbenici iste priznaju kao moralnog. Alternativa tom tumacenju bi bila da zaista zelis striktan dokaz o tome da je nesto eticki opravdano.
No kako ovdje nije rijec o formalnoj logici (pokusaji formalizacije normativnih iskaza su vise neko losi) dokaz o tome da je nesto moralno nasuprot necemu drugom nije moguce dati. Ono sto je moguce jeste sagledati situaciju i dati misljenje (doxa) u vezi iste. Ovo medutim, koliko vrijedi za zabranu sexa prije braka u religijama, toliko vrijedi i za sva ona ljudska prava kojima se "Ateisti" prse a ista nemogu dokazati kao logicki nuzna.

Napomena: sa obzirom da mi nije poznat stavak koji zabranjuje sredstva kontracepcije (odnosno ideju iste) u braku, ne moze se reci da je ista zabranjena unutar braka.

ad 2.

Ovaj put cu ti odgovoriti koristeci kuranske stavke:

Ima ljudi koji govore: "Vjerujemo u Allaha i u onaj svijet!"- a oni nisu vjernici.
Oni nastoje prevariti Allaha i one koji vjeruju, a oni i ne znajući, samo sebe varaju.
(2:8-9)

Kaži ti Meni, hoćeš li ti biti čuvar onome koji je strast svoju za boga svoga uzeo? (25:43)
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#280 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

bez_ideje wrote:Ko hoce da mu vjeruje,ko nece ne mora :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
S medicinskog stanovista to bi bilo ovako : Kad maticar kaze "proglasavam vas muzem i zenom" ,automatski dobivate zastitu od spolnih bolesti,gljivicnih infekcija,virusa i sl. Ako se sta potkrade Džaziri su bile prljave kasike :mrgreen:
Dajte ba ljudi,ne laprdajte bez veze ...
Svaka cast onima sto postuju Knjigu iz svojih uvjerenja
al ne laprdajte ocinjeg vam vida :-) :-) :-) :-)
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

E svaka ti cast, ovim si dovoljno rekla.
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#281 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

bosna123 wrote:Ne razumijem sta hoces reci. Ja sam samo zamolila forumase da popuste malo momka, zato sam se i javila, jer se inace nisam mislila vise javljati na ovu temu. Pa valjda se mozemo sloziti u tome da o sexu trebaju prije pricati oni koji imaju to iskustvo nego oni koji nemaju. Nisam zastupnik teze da je sex izvan braka u islamu zabranjen radi spolnih bolesti ili mozda nezeljene trudnoce itd itd. To su mozda sekundarni ili tercijarni razlozi ali primarni svakako nisu.
A sta su onda primarni? To i jeste pitanje?
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#282 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

BHF_Manijak wrote:Samo cu ti reci,da je Kur`an posljednja objava,pocat svih objava,vazi za sva vremena,dakle nema u Kur`anu necega sto mozes izdvojit eh to se odnosi na ovaj period,ovo na srednji vijek,ovo za buducnost,a sto se tice auta,pa i sam Poslanik je dolazak auta najavio,dakle,nista strano,s tim sto je upotrijebio drugi termin,s toga slobodni ti vozi i pazi na sebe drug ;)
a vec sam u ranijim postovima napisao,da ako nesto nije dokazano da automatski znaci da je dozvoljeno,naveo sam primjer svinjskog mesa,zamisli da su ljudi govorili prije npr 200 godina,ma to se odnosilo samo na taj period,smijemo mi jest svinjetinu,jer tad,prije 200 godina apolustno nije bilo znanja sto je to zabranjeno,pa tako sad o zabrani odnosa,ko moze garantovati da medicina za 5,10,100 godina nece otkriti razlog zabrane ;)
al eto,ti kako hoces,nije mije da te ubjedjujem ;)
Ovo je bar posteno. Naravno, i dalje se ne slazem sa tim da tu ima ista lose, ali je ovo bar postenije i bolje nego lupati gluposti.

Mislim da bi bilo posteno i od drugih vjernika da nekad priznaju, ako nista drugo, da TRENUTNO nema objasnjenja za nesto nego da na silu daju nelogicne odgovore koji nemaju smisla.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25803
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#283 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by BHF_Manijak »

Jeste ateisto,ja sam ti reko kako jest i naveo neke primjere,ali vidi,ako TRENUTNO nema objasnjenja to ne znaci da se mi,vjernici,ne treba da toga pridrzavamo,jer jedno je sigurno,to nije zabranjeno eto tek tako,da se neuzubillah Bog izigrava sa nama,nego sa smislom kojeg TRENUTNO mi ne poznajemo ali cemo ga kad tad spoznati,kao i xy stvari koje se u bliskoj proslosti nisu znale,a bile zabranjene,pa je se sad doslo do saznanja da to fakat ne valja,stetno je,lose po zdravlje itd itd ;)
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#284 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by beautyfool »

Eh Ateisto ne shvatam te zasto konstantno pokusavas vjernika ubjediti da je tvoja logika logicna :) recimo vjerniku je sasvim logicno da je neko stvorio citav ovaj svijet i da je poslao uputu koju trebamo slijediti (ako ti je lakse da shvatis uporedi to sa covjekom i on kad napravi neku masinu i sam napise upustvo za upotrebu te masine, zar ne?) i na ovom svijetu je sve savrseno napravljeno i svako naucno dokazivanje bilo cega je vjerniku samo dokaz kako je Uzviseni savrseno sve stvorio dok recimo ateistima je to nesto sve nastalo eto nako slucajno, :-? eh vidis to je prva i najbitnija logika koja nikako nemoze biti ista, dakle nesto sto je tebi logicno vjerniku je skroz ne logicno i obratno.
Sto se tice teme tu se zaista nema sta komentarisati jer Islam je religija koja promovira ocuvanje porodice kao stub jednog drustva, dakle porodice u kojoj ce se odgajati djeca u stabilnom okruzenju i sa svim onim moralnim vrlinama koju Islam pruza. A da upotrebimo neku tvoju logiku ako vec sex ti se nudi s bilo kim bilo gdje, kad god hoces i s kim god hoces onda zaista ni ti sam nevidis razlog zasto bi se vezao u brak jer vec imas sve sto ti je potrebno za ispunjavanje svojih potreba dok vjernik odnose vidi u ostvarivanju bracne zajednice jer na taj nacin obezbjedjuje i sebi a i partneru sigurnost i mogucnost da iz te ljubavi zajedno odgoja djecu u jednoj stabilnoj porodici sa svim moralnim vrlinama koju islam pruza.
Dakle dzaba gubis vrijeme u ubijedjivanju ljudi da je jedino tvoja logika logicna :)
Lijep pozdrav !
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#285 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Mutazilah »

Interesantno je kako se nas toboze logicki nastrojen "Ateista" nije udostojio ni odgovoriti na moju navedena "objasnjenja". Bice da ili nije sposoban ozbiljno razmatrati datu temu, ili je istu otvorio u nadi da "vjernici" naprave greske u koracima, koje sada u vidu duhovnog orgazma citira do besvijesti.

Neka je Mir sa vama!
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#286 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

Ateista wrote:
bosna123 wrote:Ne razumijem sta hoces reci. Ja sam samo zamolila forumase da popuste malo momka, zato sam se i javila, jer se inace nisam mislila vise javljati na ovu temu. Pa valjda se mozemo sloziti u tome da o sexu trebaju prije pricati oni koji imaju to iskustvo nego oni koji nemaju. Nisam zastupnik teze da je sex izvan braka u islamu zabranjen radi spolnih bolesti ili mozda nezeljene trudnoce itd itd. To su mozda sekundarni ili tercijarni razlozi ali primarni svakako nisu.
A sta su onda primarni? To i jeste pitanje?
Primarni razlozi su odrzanje harmonije u Svemiru, a time i u nama samima. Vrati se na 8. stranicu, tamo sam bila napisala poduzi post.
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#287 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

beautyfool wrote:Eh Ateisto ne shvatam te zasto konstantno pokusavas vjernika ubjediti da je tvoja logika logicna :) recimo vjerniku je sasvim logicno da je neko stvorio citav ovaj svijet i da je poslao uputu koju trebamo slijediti (ako ti je lakse da shvatis uporedi to sa covjekom i on kad napravi neku masinu i sam napise upustvo za upotrebu te masine, zar ne?) i na ovom svijetu je sve savrseno napravljeno i svako naucno dokazivanje bilo cega je vjerniku samo dokaz kako je Uzviseni savrseno sve stvorio dok recimo ateistima je to nesto sve nastalo eto nako slucajno, :-? eh vidis to je prva i najbitnija logika koja nikako nemoze biti ista, dakle nesto sto je tebi logicno vjerniku je skroz ne logicno i obratno.
Sto se tice teme tu se zaista nema sta komentarisati jer Islam je religija koja promovira ocuvanje porodice kao stub jednog drustva, dakle porodice u kojoj ce se odgajati djeca u stabilnom okruzenju i sa svim onim moralnim vrlinama koju Islam pruza. A da upotrebimo neku tvoju logiku ako vec sex ti se nudi s bilo kim bilo gdje, kad god hoces i s kim god hoces onda zaista ni ti sam nevidis razlog zasto bi se vezao u brak jer vec imas sve sto ti je potrebno za ispunjavanje svojih potreba dok vjernik odnose vidi u ostvarivanju bracne zajednice jer na taj nacin obezbjedjuje i sebi a i partneru sigurnost i mogucnost da iz te ljubavi zajedno odgoja djecu u jednoj stabilnoj porodici sa svim moralnim vrlinama koju islam pruza.
Dakle dzaba gubis vrijeme u ubijedjivanju ljudi da je jedino tvoja logika logicna :)
Lijep pozdrav !
Ne pokusavam nikog nista ubijediti, samo razgovaram, ali pri tome pokusavam da definisemo na kojem nivou razgovaramo i u kojim terminima.

Vec sam rekao, ako je nekom dovoljno da vjeruje da sve ima svoje objasnjenje, iako ga jos ne znamo, kao sto misli @BHF_Manijak, to je ok, sa jedne strane se tu slazemo jer i ja isto tako mislim da se sve moze naucno objasniti (mislim na postanak covjeka, svemira, slicne stvari) samo da jos nauka nije dotle dosla. Mala razlika je u tome sto vi time prihvatate neka uputstva koja znatno uticu na covjekov zivot, a da pri tome ne znate sta vam ona konkretno donose, ali to je vase pravo i ne namjeravam vas ubjedjivati u suprotno.

Sa druge strane, ako neko vec misli da je to na neki nacin dokazano, onda od tih ljudi trazim objasnjenje za to.
U stvari, problem je iduci: ljudi prihvataju odredjene dogme kao istinu a da se cesto ni ne upitaju ima li to smisla (to nije vezano samo za religiju, ali je najvise). Tako je i sa sexom, to je opsteprihvaceno da je sex, ili bar sex prije braka nemoralan, a kad se covjek malo zapita, sta je tu nemoralno, sta je tu lose? Vi mi stalno dajete primjere spolnih bolesti, prerane trudnoce, kako sex treba biti iz ljubavi, brak kao stub drustva za odgajanje djece, a ne pokusavate shvatiti da ima jako puno veza i to stabilnih veza, gdje ljudi nisu vjencani ali imaju sex, vole se, koriste kontracepciju jer ne zele jos djecu ili nemaju uslova za to. Recite mi sad, sta je tu lose i zasto bi neko zabranjivao tako nesto? Da ne govorim opet o onim problemima koje sam vec navodio, mrsko mi opet kopirati.

Sto se kontracepcije tice, mozda islam ne zabranjuje, ali hriscanstvo definitivno zabranjuje, a niko mi se od pripadnika te religije nije javio sa svojim vidjenjem toga.
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#288 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

Mutazilah wrote:Interesantno je kako se nas toboze logicki nastrojen "Ateista" nije udostojio ni odgovoriti na moju navedena "objasnjenja". Bice da ili nije sposoban ozbiljno razmatrati datu temu, ili je istu otvorio u nadi da "vjernici" naprave greske u koracima, koje sada u vidu duhovnog orgazma citira do besvijesti.

Neka je Mir sa vama!
Prvo, malo spusti lopticu, nema potrebe za takvim tonom, ne zelim da i ova tema bude zakljucana zbog ovakvh prepucavanja.

Ako malo bolje pogledas, vidjeces da pokusavam na svaki komentar, zavisno od vremena, da odgovorim, za razliku od vecine drugi koji daju komentar a kad se udje dublje u raspravu onda samo nestanu jer ne znaju sta bi odgovorili. To sto nekad ne stignem na svaki odgovoriti ili zaboravim, evo izvinjavam se, pa bi bilo fino da ga ponovis kako bih mogao odgovoriti, stvarno ne mogu sad pretrazivati cijelu temu.
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#289 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

bosna123 wrote:Allah dz.s. je cijeli Univerzum, samog covjeka stvorio u savrsenom skladu. Znamo svi za zakon akcije i reakcija. Sve sto radimo ima neku posljedicu-pozitivnu ili negativnu. Cilj je odrzati sklad, smanjiti entropiju, tome sluze i zakoni, vjerski propisi. Osobina covjeka, koja mu je data kao iskusenje, jeste da pretjeruje, a opet s druge strane ima razum i osjecaje (savjest) po kojima ZNA kada pretjeruje. Pitanje je hoce li ga biti briga ili nece. Stvoritelj te stvorio, dao ti sexualnu zelju (sto je jako bitno), dao ti muskarca ili zenu sa kojim se dobro osjecas, dao ti u krajnjem mogucnost razvoda ako zelis, a jedino sto trebas uciniti je tu vasu vezu ozvaniciti, sto po islamskom pravu traje nekih 5 minuta. Ti opet izmisljas i bjezis od odgovornosti. Zasto? Zato sto ne vjerujes svome Gospodaru, ne pouzdajes se dovoljno u Njega, a to je bit cjelokupnog vjerovanja. A u krajnjem samo sebi cinis lose.

Za one koji uopce ne vjeruju ovo naravno ne vrijedi, mada i nevjerovanje u krajnjem znaci neoslanjanje na Gospodara, jednostavno ne racunas na Njega. Oni koji ne vjeruju, zapravo tu osobu s kojom su niti ne vole kako bi trebali (postoje stepeni ljubavi), znaci ni teoretski ne zele pomisljati da bi mogli s njom ostati do kraja zivota, unaprijed racunaju da ce naici neko "bolji", i sto je najbolje da oni to "bolje" zasluzuju. Jako sebicno razmisljanje. Vi koji volite mijenjati partnere i sami znate koliko ste puta bili s nekim i nakon toga se upitali "sta je meni ovo trebalo?" i priznajte da se osjecate glupo i da vas je nekako sram poslije, bez obzira sto je bilo obostrano "iskoristavanje", ipak tog momka ili djevojku ne zelite poslije sretati. Vi koji ste u stalnim vezama, zasto to ne ozvanicite ako vam je dobro skupa?

Po islamskom pravu mi nismo vlasnici svoga tijela, ono nam je dato na koristenje (npr. muslimani ne smiju prodavati tjelesne organe, mogu ih samo poklanjati). Postoje pravila kako svoje, a i tudje tijelo smijemo koristiti. Sve ostalo je pretjerivanje, a pretjerivanje vodi neredu u drustvu. I muskarci i zene se neodgovorno ponasaju i prema svome i prema tudjem tijelu i imamo to sto imamo: ljudi se jako rano razocaraju, pa onda kao postanu oprezni (citaj:neprirodni i neiskreni), pa se onda igraju igre i igrice, cinimo nesretnima i sebe i drugoga i upadamo u zamku slobode. Ovako brate udji u brak ako vec volis, ide-ide, ne ide, ima razvod elhamdulillah, doci ce neko drugi ne sekiraj se, sve dok ti mozes i zelis voljeti... Barem znas da si iskreno pokusao.




Da rezimiram koje imao nerava sve ovo citati: razlika izmedju braka i bluda je preuzimanje odgovornosti (tu mislim i na muskarce i na zene). Znaci i jedno i drugo moramo dio svog suvereniteta i slobode predati instituciji braka. Dobro bi bilo ostvariti onaj krscanski ideal i u dobru i u zlu dok nas smrt ne rastavi, ali covjek je ipak slabo bice...


@ateista je pitao nesto oko logike i vjere i tako to... To cesto ateisti pitaju. Pretpostavljam po pisanju da si jako mlad, tako djelujes. Kaze Milostivi u Kur'anu (parafraziram) da cemo neprestano nailaziti na dokaze u Svemiru i u nama samima. Znaci taj proces razotkrivanja traje, ali je on nama vjernicima samo potvrda a nista na sta se mi primarno oslanjamo. Mi prvenstveno vjerujemo, a naravno i ove potvrde nam puno znace... Kada s vama razgovaramo, moramo se nekada i na to osvrtati jer je vama nauka neka vrsta religije, valjda si me shvatio sta sam htjela reci. Kada sam pocela studirati na jednom poznatom univerzitetu (rijec je bila o prirodnim naukama), asistentica nam je prve sedmice zadala da nesto nastrebamo. Mi nista zivo nismo razumjeli, pa smo je pitali imali smisla. Ona je rekla to sto cete nauciti je istina, a vremenom cete to shvatiti sada je vazno samo da nastrebate. Otprilike tako nekako...
E da ja mislim da jos na ovom svijetu svako dobije ono sto zasluzuje (ne mislim u materijalnom nego u duhovnom zadovoljstvu), pa vam porucujem ako nekoga volite budite iskreni, to vam je poklon i pazljivo se prema njemu odnosite...
Evo da ti odgovorim:

Ovo prvo boldirano, vezano za to koliko neko moze voljeti ako ne zeli brak je GENERALIZOVANJE, to ne mozes tvrditi, a ja znam za potpuno suprotne slucajeve a ja sam jedan od njih.
-Evo moje misljenje - ja ne volim brak kao brak, ne zato sto mi ostavlja mogucnost (i brak ostavlja mogucnost razvoda, sami ste to rekli) samo ne volim te ceremonije vjencanja, potpise i slicne gluposti. Da li to sto sam protiv potpisivanja umanjuje to koliko ja nekog volim? Apsolutno NE, cak sta vise, smatram da je brak cesto pokusaj spasavanja propale veze i da uopste ne mora imati veze sa ljubavlju.
-Drugi slucaj, vec sam pominjao, mozda neko zeli brak ali nema uslova, sta je sa tim, da li se oni manje vole zato sto nemaju uslova? Jeli moraju cekati dok ne napune 40 godina kad budu imali priliku za brak?

Drugo boldirano, sve se to moze u sklopu jedne ozbiljne veze. Sta tu jedan obicni potpis mijenja, pogotovo ako je dozvoljen razvod? Dodje sto kao veza.

Trece - pruzimanje odgovornosti ne mora biti vezano za brak, opet, ako je neko odgovoran on ce preuzeti odgovornost i ako nije u braku a ko je kreten taj ce i ako je u braku ostaviti zenu/muza ili je/ga zlostavljati i slicno, brak opet nista ne garantuje.

To sto mislis da sam mlad, zavisi, iz cijeg ugla gledas. :-D
Kako god, to je tvoje pravo da uzimas neke stvari kao tacne i da ih "strebas", a onda, ako ti negdje ispadne odgovor ispadne, ako ne - ti za svaki slucaj to nastrebas. Vidis, to i jeste jedna od osnovnih razlika, nikad nisam mogao samo strebati, za mene je to vrsta zaglupljivanja, zato valjda i jesam zavrsio arhitekturu, ne bih mogao izdrzati toliko strebanja nekih pravila, propisa i slicnih stvari koje cesto nemaju smisla.

Slazem se da treba biti iskren, ali to se moze biti i u vezi, nista tu brak ne obecava i ne garantuje.

To da svako dobija sto zasluzuje, na zalost, sa tim se ne slazem.
User avatar
beautyfool
Posts: 2104
Joined: 04/09/2006 16:45
Location: Dunjaluk

#290 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by beautyfool »

@Ateist
Vidis ti sta volis ili ne volis to je do tebe licno, sto se Islama tice Islam jako puno posvecuje paznju Zeni i njenoj zastiti, zastiti i ocuvanju njenih moralnih vrijednosti, Islam zahtjeva od ljudi da se prema zeni ponasa sa najvecim postovanjem

U predaji 'Abdullaha b. 'Amra b. el-'Asa, r.a, Poslanik, s.a.v.s, kaže: Najbolji od vas su oni koji su najbolji prema svojim ženama!

Poslanik a.s. je na Oprosnom hadždžu kazao: "Vaše supruge kod vas imaju svoja prava, a i vi imate svoja prava kod njih…"

Na oprosnom hadžu Allahov Poslanik, s.a.v.s, je oporucio muslimanima u predaji 'Amra b. el-Ahvesa, r.a: I lijepo sa ženama postupajte!

U predaji Ebu Hurejre, r.a, Poslanik islama, s.a.v.s, potcrtava: Najpotpuniji vjernik je onaj koji ima lijepo ponašanje, a najbolji medu vama su oni koji se najljepše ponašaju prema svojim suprugama!

Savjet Poslanika a.s. islamskoj omladini bio je: Omladino! Ko može da podnese bracne obaveze neka se ženi, to je bolje za cuvanje od nedozvoljenog pogleda, i od nedozvoljenog seksualnog kontakta. Ko ne može nositi teret i obaveze braka neka posti, jer ce u tome imati zaštitu.


Ono sto je tebi logicno meni nije, danas su se moralne granice pomjerile i ja licno ne shvatam kako ljudi tako olahko shvataju odnose i djele svoje najintimnije djelove tjela sa bilo kim, ne shvatam kako covjek koji je inteligentno bice podlijeze svojim strastima tako lahko kao da je zivotinja a ne covjek. A ako vec hoces da imas odnose bez obaveze da gradis kucu i da ne zivis sa suprugom to te Islam nikako ne sprecava, ispuni sve uslove serijatskog braka i zivi odvojenim zivotom, ima dosta Islamske omladine koja se vjencava na taj nacin i zive odvojeno dok ne steknu uslove zajednickog zivota :) s tim da naravno serijatski brak opet daje veliku privilegiju zeni ;-)
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#291 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bosna123 »

Ateista wrote:
bosna123 wrote:Allah dz.s. je cijeli Univerzum, samog covjeka stvorio u savrsenom skladu. Znamo svi za zakon akcije i reakcija. Sve sto radimo ima neku posljedicu-pozitivnu ili negativnu. Cilj je odrzati sklad, smanjiti entropiju, tome sluze i zakoni, vjerski propisi. Osobina covjeka, koja mu je data kao iskusenje, jeste da pretjeruje, a opet s druge strane ima razum i osjecaje (savjest) po kojima ZNA kada pretjeruje. Pitanje je hoce li ga biti briga ili nece. Stvoritelj te stvorio, dao ti sexualnu zelju (sto je jako bitno), dao ti muskarca ili zenu sa kojim se dobro osjecas, dao ti u krajnjem mogucnost razvoda ako zelis, a jedino sto trebas uciniti je tu vasu vezu ozvaniciti, sto po islamskom pravu traje nekih 5 minuta. Ti opet izmisljas i bjezis od odgovornosti. Zasto? Zato sto ne vjerujes svome Gospodaru, ne pouzdajes se dovoljno u Njega, a to je bit cjelokupnog vjerovanja. A u krajnjem samo sebi cinis lose.

Za one koji uopce ne vjeruju ovo naravno ne vrijedi, mada i nevjerovanje u krajnjem znaci neoslanjanje na Gospodara, jednostavno ne racunas na Njega. Oni koji ne vjeruju, zapravo tu osobu s kojom su niti ne vole kako bi trebali (postoje stepeni ljubavi), znaci ni teoretski ne zele pomisljati da bi mogli s njom ostati do kraja zivota, unaprijed racunaju da ce naici neko "bolji", i sto je najbolje da oni to "bolje" zasluzuju. Jako sebicno razmisljanje. Vi koji volite mijenjati partnere i sami znate koliko ste puta bili s nekim i nakon toga se upitali "sta je meni ovo trebalo?" i priznajte da se osjecate glupo i da vas je nekako sram poslije, bez obzira sto je bilo obostrano "iskoristavanje", ipak tog momka ili djevojku ne zelite poslije sretati. Vi koji ste u stalnim vezama, zasto to ne ozvanicite ako vam je dobro skupa?

Po islamskom pravu mi nismo vlasnici svoga tijela, ono nam je dato na koristenje (npr. muslimani ne smiju prodavati tjelesne organe, mogu ih samo poklanjati). Postoje pravila kako svoje, a i tudje tijelo smijemo koristiti. Sve ostalo je pretjerivanje, a pretjerivanje vodi neredu u drustvu. I muskarci i zene se neodgovorno ponasaju i prema svome i prema tudjem tijelu i imamo to sto imamo: ljudi se jako rano razocaraju, pa onda kao postanu oprezni (citaj:neprirodni i neiskreni), pa se onda igraju igre i igrice, cinimo nesretnima i sebe i drugoga i upadamo u zamku slobode. Ovako brate udji u brak ako vec volis, ide-ide, ne ide, ima razvod elhamdulillah, doci ce neko drugi ne sekiraj se, sve dok ti mozes i zelis voljeti... Barem znas da si iskreno pokusao.




Da rezimiram koje imao nerava sve ovo citati: razlika izmedju braka i bluda je preuzimanje odgovornosti (tu mislim i na muskarce i na zene). Znaci i jedno i drugo moramo dio svog suvereniteta i slobode predati instituciji braka. Dobro bi bilo ostvariti onaj krscanski ideal i u dobru i u zlu dok nas smrt ne rastavi, ali covjek je ipak slabo bice...


@ateista je pitao nesto oko logike i vjere i tako to... To cesto ateisti pitaju. Pretpostavljam po pisanju da si jako mlad, tako djelujes. Kaze Milostivi u Kur'anu (parafraziram) da cemo neprestano nailaziti na dokaze u Svemiru i u nama samima. Znaci taj proces razotkrivanja traje, ali je on nama vjernicima samo potvrda a nista na sta se mi primarno oslanjamo. Mi prvenstveno vjerujemo, a naravno i ove potvrde nam puno znace... Kada s vama razgovaramo, moramo se nekada i na to osvrtati jer je vama nauka neka vrsta religije, valjda si me shvatio sta sam htjela reci. Kada sam pocela studirati na jednom poznatom univerzitetu (rijec je bila o prirodnim naukama), asistentica nam je prve sedmice zadala da nesto nastrebamo. Mi nista zivo nismo razumjeli, pa smo je pitali imali smisla. Ona je rekla to sto cete nauciti je istina, a vremenom cete to shvatiti sada je vazno samo da nastrebate. Otprilike tako nekako...
E da ja mislim da jos na ovom svijetu svako dobije ono sto zasluzuje (ne mislim u materijalnom nego u duhovnom zadovoljstvu), pa vam porucujem ako nekoga volite budite iskreni, to vam je poklon i pazljivo se prema njemu odnosite...
Evo da ti odgovorim:

Ovo prvo boldirano, vezano za to koliko neko moze voljeti ako ne zeli brak je GENERALIZOVANJE, to ne mozes tvrditi, a ja znam za potpuno suprotne slucajeve a ja sam jedan od njih.
-Evo moje misljenje - ja ne volim brak kao brak, ne zato sto mi ostavlja mogucnost (i brak ostavlja mogucnost razvoda, sami ste to rekli) samo ne volim te ceremonije vjencanja, potpise i slicne gluposti. Da li to sto sam protiv potpisivanja umanjuje to koliko ja nekog volim? Apsolutno NE, cak sta vise, smatram da je brak cesto pokusaj spasavanja propale veze i da uopste ne mora imati veze sa ljubavlju.
-Drugi slucaj, vec sam pominjao, mozda neko zeli brak ali nema uslova, sta je sa tim, da li se oni manje vole zato sto nemaju uslova? Jeli moraju cekati dok ne napune 40 godina kad budu imali priliku za brak?

Drugo boldirano, sve se to moze u sklopu jedne ozbiljne veze. Sta tu jedan obicni potpis mijenja, pogotovo ako je dozvoljen razvod? Dodje sto kao veza.

Trece - pruzimanje odgovornosti ne mora biti vezano za brak, opet, ako je neko odgovoran on ce preuzeti odgovornost i ako nije u braku a ko je kreten taj ce i ako je u braku ostaviti zenu/muza ili je/ga zlostavljati i slicno, brak opet nista ne garantuje.

To sto mislis da sam mlad, zavisi, iz cijeg ugla gledas. :-D
Kako god, to je tvoje pravo da uzimas neke stvari kao tacne i da ih "strebas", a onda, ako ti negdje ispadne odgovor ispadne, ako ne - ti za svaki slucaj to nastrebas. Vidis, to i jeste jedna od osnovnih razlika, nikad nisam mogao samo strebati, za mene je to vrsta zaglupljivanja, zato valjda i jesam zavrsio arhitekturu, ne bih mogao izdrzati toliko strebanja nekih pravila, propisa i slicnih stvari koje cesto nemaju smisla.

Slazem se da treba biti iskren, ali to se moze biti i u vezi, nista tu brak ne obecava i ne garantuje.

To da svako dobija sto zasluzuje, na zalost, sa tim se ne slazem.
Mozda jeste malo generalizirano priznajem. Ne mislim da ako si samo u vezi ne volis svoju djevojku, niti da neko ko je u braku apriori bezuvjetno voli svog muza ili zenu. I zaista taj potpis na papiru nista ne mijenja. Ali isto tako kada prodjes kroz crveno ne mora znaciti da ces nekoga pogaziti, ali desi se... Neka pravila se moraju postivati da bi se ocuvao red u Svemiru. Na stranu to sto mi nismo gospodari bilo cega sto posjedujemo, pa tako ni vlastitog tijela. Sve smo dobili na posudbu. Ovo sto velis da ljudi mozda nemaju uvjete, to je zaista relativno i ne bih o tome... Ako si ikada u zivotu bio sa osobom i nekako znas da je to to, onda znas o cemu govorim.

Ja sam ti samo rekla po cemu se ja ravnam u svom zivotu. Ovo sto indirektno nas smatras zaglupljenim i streberima je zaista umisljeno i radi toga mislim da si mlad, sto ne mora znaciti po godinama. A takodjer i ovo isticanje tvoje struke je nidje veze, mozda i mi svi ovdje pripadamo slicnim ili istim strukama.
Znam ja da ti vjerovatno ne mislis to sto si napisao jer inace ne bi sa nama ovdje razgovarao niti trazio objasnjenja. Pripazi malo jer vrijedja.

Ja zapravo ne znam sta ti hoces. Ne vjerujes, znaci za tebe ovi zakoni ne vrijede, i to je tvoj izbor OK. Eh sad mozda zelis nas shvatiti, pa evo svako ima svoje objasnjenje, ali zajednicko svima je da priznajemo zakon koji je dosao od naseg Stvoritelja i zelimo se ravnati po njemu.

Vidis ja nikada nisam bila ateista pa hvala Bogu ne znam kakav je to osjecaj, niti zelim znati. Ali isto tako nisam se nekada striktno drzala vjere. Zivjela sam "normalan" zivot kako se kaze. Isto tako godinama nisam niti zivjela medju muslimanima, niti u BiH, vec medju katolicima tako da znam kako i taj zivot izgleda.
Nisam bila nesretna. Uvijek sam imala puno jako dobrih prijatelja, to 100% tvrdim, nisu bili muslimani. Puno predivnih ljubavi i to 100% tvrdim. Napredovanje u skolovanju i karijeri je sjajno islo. Ali eto...
Dodjoh u Sarajevo i malo po malo postadoh sadasnja ja. Sad da ja tebi ovdje pricam da sam se nasla, da sam nesto ekstra sretnija necu jer to je isfurana prica. Ali to je zaista, zaista neko blazeno stanje unutar mene. Ja se ne sjecam kada sam bila u depresiji. Jesam bila tuzna, umorna, nervozna, ali depresivna i malodusna zaista ne... Nemam onih starih sitnih briga, to je neko stanje konstantnog zadovoljstva ma ne da se opisati, a zaista bih voljela da ga svi probaju.
Pozdrav
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#292 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by pustopoljina »

ako taj jedan potpis ne mijenja nista-u cemu je onda problem da potpises?
inat pubertetlije? ili iiiiipakkkk tracak sumnje i "cuvanje ledja"?
ako je to za tebe puka forma- zasto je problem zadovoljiti puku formu? ili mozda vrijeme leti,a jos se nije naislo na "pravu"-pa je bolji vrabac u ruci,nego golub na grani-ali,ako moze-da nemamo nikakvih obaveza prema vrapcu?
ili su starci imali strasno los brak,pa konta covjek-da ce se izbjegavanjem potpisa moci izbjeci los suzivot :-) ?
ako ti smeta ceremonija-ni prvi ni zadnji koji ce se vjencati,a nece praviti svadbu...
neko se ,kanda, boji biti sam-al' ga frka odgovornosti?
ja sam u svakom slucaju-protiv prisiljavanja na brak ovih sto ne znaju DJe gone,ali da drobi o ljubavi,a ovamo mu bed ozvaniciti vezu...taj laze u oci.da prostite :D
Last edited by pustopoljina on 10/03/2009 21:17, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#293 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Postoje ljudi koji ne prihvataju nametnutu instituciju braka,pa tako to "ako ti nista ne predstavlja u cemu je problem da potpises " nije tako jednostavno.Time podlijezes predlosku,a necemu u sta ne vjerujes i sto ne smatras "svojim" ne treba podlijegati da bi se zadovoljilo tudje poimanje ravnoteze svemira ili cega vec.. :wink:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#294 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by pustopoljina »

sorry,ali "nametnuta institucija braka" kao takva ima duzu tradiciju od saobracajnih propisa,drzavnog ustava,placanja poreza,krstenja i sunecenja...pa se nesto slabo muskarci bune protiv ostalih nameta?! cisti supljak.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#295 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Dado dijasporitus »

The Nightwatchman wrote:
Ateista wrote:Evo par malo jednostavnijih pitanja: :)


1. Zasto religije zabranjuju sex prije braka kao i bilo kakvu metodu kontracepcije, pri cemu ne mislim na abortus vec na kondome, pilule i slicno?
Koliko ja znam sve tri vodece religije su protiv toga, ako grijesim neka me neko ispravi.

2. Zasto mali broj vjernika to postuje, ako su vec vjernici, kao i zasto konzumiraju alkohol (odnosi se na muslimane) koji je u islamu zabranjen?


Statistika pokazuje nelogicne podatke: oko 80% svjetske populacije se izjasnjava kao vjernici, a sigurno preko 50% populacije konzumira sex, mijenja partnere, koristi kontracepciju (mozda nesto manje, ali Durex sigurno ne zivi samo od ateista :lol: ).
O tome da je za bajram tesko naci nekog ko je trijezan (a ramazan ispostili), ne treba ni pricati, to je vec standardna slika, bar u Sarajevu.
Nemojte me hvatati za brojke, one su otprilike, bitna je poenta, ako ste vjernici zasto to ne postujete, da li smatrate da je to u redu i kako se to poklapa sa vasim vjerovanjem? Drugo pitanje se odnosi na one koji to ne postuju, jer vec znam odgovor onih drugih -"nisu iskreni i pravi vjernici", sa cim se uglavnom slazem.

Prvo pitanje se odnosi na sve, vase objasnjenje i vidjenje toga, zasto su sex prije braka i kontracepcija losi, ne citati iz kur'ana i biblije koji potvrdjuju da je to zabranjeno.

Pozdrav!
otkad je abortus kontracepcija legendo?

a zašto religije zabranjuju sex prije braka? odgovor je da zapravo ne zabranjuju sex prije braka, nego promoviraju sex unutar braka. a razlog tomu je da sve religije žele da im se stado povećava. dakle, religije jako vole seks, jer seks stvara nove ovce, ali ne vole sex koji stvara religijsku kopilad, odnosno bića bez religijskog identiteta.

Vrlo dobar odgovor i malo bih ga prosirio:

Cilj svake religije je da poveca broj svojih pristalica jer iz tog broja izmedju ostalog crpe monetarni kapital za opstanak. Dvije stvari su potrebne da bi religija opstala I rasla: pedagogija i prokreacija.

Prokreacija je jednostavno potrebna da se poveca brojnost pripadnika odredjenoj religiji. Svaka mogucnost koja umanjuje sanse prokreacije kao sto je kontracepcija ili abortus pa I koristenje kondoma su protivne interesima religije. Druga stvar koja ide uz korak sa prokreacijom je pedagogija. Porodica je osnovna drustvena jedinica cija je primarna uloga da pedagoski uzdigne svoju djecu. Ta ista porodica ukoliko vec pripada odredjenoj religiji uce djecu toj pripadnosti. Zbog toga je religiji u cilju da se svaka prokreacija desava u porodicnim okvirima jer je daleko lakse kontrolisati porodicnu jedinicu nego svaku individuu posebno.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#296 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

pustopoljina wrote:sorry,ali "nametnuta institucija braka" kao takva ima duzu tradiciju od saobracajnih propisa,drzavnog ustava,placanja poreza,krstenja i sunecenja...pa se nesto slabo muskarci bune protiv ostalih nameta?! cisti supljak.
Ne znam za muskarce ali ja sam zensko ;-)
Tradicija me ne zanima jer je ravna legendama ,saobracajni znak i drzavni ustav ako mi ne odgovaraju ili nemaju prakticnu i smislenu svrhu mogu apelirati da se mijenjaju...a krstenja i sunecenja k'o preklanjski snijeg!
Sva sreca pa me zapalo da zivim u demokratskoj zemlji u kojoj mogu "supljirat" i bunit se dokle mi je ceif.
Nista od ovoga sto govorim nema nikakve veze sa vjerom,jer pogadjas,ni ona me ne zanima.......Nek se zeni i popisuje po opstinama i dzamijama/crkvama ko god hoce,ako je poslije dernek ,meni jos bolje..........Al nemoj mi toga,ljudi se stoljecima zene i udaju sta ti izigravas!? ili jos gore .....Ne moras radi sebe,al radi familije i komsiluka.sta ce reci svijet!
Evo ja necu da doprinesem teoriji harmonije svemira (ili kako je vec receno),jer to nije moja teorija!
ALi ne tvrdim da je moje vidjenje jedino ispravno i iskljucivo......a to je ono sto mi ide na zivce kod zagovornika tradicije
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#297 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by pustopoljina »

ovom se logikom vodim: if it walks like a duck, looks like a duck-well,probably it is a duck!
to je moj stav,koji nije vazan nikome osim mom odabraniku.
vidjela sam i ja previse jadnih brakova,da bih mislila kako je brak cilj na koji je samo bitno stici. brak je ono-sto napravis od njega. ako ga uzmes zdravo za gotovo-takav ce ubrzo i biti-gotov.
no,na stranu sve sto sam napisala!
zanima me slijedece: sta je to sto muskarce i zene odvraca od braka? sta je to sto vam se ne svidja u toj zajednici?
ja kako god promislim-kontam-tudja losa iskustva...jer to sa nametnutim cinom,meni je fakat nidje veze-pa NIJE(ovdje,kod nas,ovoga trenutka) nametnuto. ne mora se niko zeniti/udavati.
eto-ti, kao zena,mozes li mi reci,sta je to u braku (a slozili smo se da su mnoge stvari nametnute)-sta je to mimo puke tradicije-sto te odvraca od braka? mislim,je li mislis da ce tvoj zivot zene koja nije u braku,a zivi s partnerom biti bitno drugaciji od zivota zene koja jeste u braku?
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#298 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by bez_ideje »

Htjeli priznati ili ne ,donosimo mnoge stavove kao i sto stvaramo predrasude na osnovu primjera iz okoline....
Ja nikad nisam rekla-niti jedan brak ne valja,kako se mozete zenit/udavati ....fuj to i sl.
Neki su se savrseno pronasli u tome i za njih je idealan predlozak.
Na neko vezivanje ne gledam kao na primarni cilj u zivotu,vec na nesto sto bi bilo lijepo usput da se desi,"picio" si sam do te i te tacke ,vidio si sto si zelio,napravio sto si zelio, e sad bi mozda bilo i lijepo da sa nekim to podijelis.
Na toj samostalnosti sam "teska" pravo :mrgreen: i ne priznajem autoritete (to se radja,vjeruj mi,citav su me zivot pokusavali naucit da slusam starije makar ne bili u pravu.....A ja necu pa necu :oops: ) A brak i potpis mi se upravo namecu kao autoritativni modeli,neka kljucaonica kroz koju virim dok ne potpisem,dozvola za sex izmedju ostalog.....OD KOGA? :-) OD CEGA? :roll: Sve to imam i mogu da imam mimo potpisa,zasto bi umjesto svog ceifa (ono zahebo si sviju :mrgreen: ..mada nisi zahebo nikoga,al opet ti milo) bavila se administrativnim glupostima zarad neke tradicije koju ne smatram svojom!
Jezim se od tutula ,danas gospodjica,sutra gospodja.....Ne treba mi to
Hocu kad se probudim ujutru da sam samo ja,u izvornom obliku :lol: :lol:
Ja koja nekog volim,i neko me voli,i super nam je,i nista i niko nas ne zanima........
(a i zabavno je gledat pokondirene tikve u familiji i komsiluku kako se snebivaju) :lol: :lol:
Ih kako je zivot lijep :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#299 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by pustopoljina »

upravo na drugoj temi procitah mamu koja se nije rastavila od muza zato da ne pate od "sindroma rastavljene djece"...joj...takve izjave bude u meni najnize porive...
to sto ce joj djeca o braku imati gore misljenje nego o guatanamu,sto ce imati problema da zive vlastiti zivot...zaboli nju...ona se zrtvovala. jes' plemenita u mp3! mogu misliti koliko ce bespomocna biti kad ostari,a rodila,a hranila,a trpila onakvo cudoviste,a gledala ga k'o boga... :x
sve ce ta istrpiti samo da ne bude za sta odgovorna...
a djeca-100% emocionalni bogalji.
moj stav je i dalje da je naci i prozivjeti svoj vijek s najvoljenijim bicem na svijetu (bez da blejis u njega) i imati svoj mali svijet i oko njega kineski zid-da je to ono sto se pika u zivotu...a tetke,strine,komsiluk...oni ce pricati uvijek-kako god da zivis-ne valja ni previse uzoran biti,da ti ne bi izmislili kakvu manu :lol:
User avatar
Ateista
Posts: 46570
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#300 Re: Zasto religija zabranjuje sex prije braka i kontracepciju

Post by Ateista »

pustopoljina wrote:ovom se logikom vodim: if it walks like a duck, looks like a duck-well,probably it is a duck!
to je moj stav,koji nije vazan nikome osim mom odabraniku.
vidjela sam i ja previse jadnih brakova,da bih mislila kako je brak cilj na koji je samo bitno stici. brak je ono-sto napravis od njega. ako ga uzmes zdravo za gotovo-takav ce ubrzo i biti-gotov.
no,na stranu sve sto sam napisala!
zanima me slijedece: sta je to sto muskarce i zene odvraca od braka? sta je to sto vam se ne svidja u toj zajednici?
ja kako god promislim-kontam-tudja losa iskustva...jer to sa nametnutim cinom,meni je fakat nidje veze-pa NIJE(ovdje,kod nas,ovoga trenutka) nametnuto. ne mora se niko zeniti/udavati.
eto-ti, kao zena,mozes li mi reci,sta je to u braku (a slozili smo se da su mnoge stvari nametnute)-sta je to mimo puke tradicije-sto te odvraca od braka? mislim,je li mislis da ce tvoj zivot zene koja nije u braku,a zivi s partnerom biti bitno drugaciji od zivota zene koja jeste u braku?
Samo ne vidim cemu brak. Kao sto je vec receno, necu da radim neto samo zato sto se to tako radi - to je osnova za zaglupljvanje. NIje mi cilj nikoga da vrijedjam, samo ja ne zelim da radim nesto za sta nemam konkretan razlog. Naravno, ne kazem da drugi ne trebaju, jnihov izbor, ali da namecete to kao nesto sto je neophodno, iz medicinskih ili drugih razloga je besmisleno.

Brak ne mora donijeti nista lose ali ni nista dobro, ali u svakom slucaju nista nece promijeniti. Sluzi samo da se potencira natalitet = sirenje religije = sirenje profita. To je moje misljenje, a vase je pravo da mate drugacije.

Kao sto sam vec rekao, ne zelim ni da vas ubjedjujem niti namecem bilo sta, znam da necu nista promijeniti kod velikih vjernika, ali ima onih koji su na granici - njima ovo sve ka i Zeitgeist pokret malo otvori oci, za njih jos ima nade. :D
Locked