Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#26 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by homo_sapiens »

Zar ova tema nije bila na Raznim diskusijama :?
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#27 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by homo_sapiens »

upravnik wrote:osjećam da ćemo opet na*ebati samo mi ateisti :D
Nije tačno, i drugi će .... :D



Dvaput razmislite o stupanju u brak s muslimanom

Portugalski kardinal mladim je ženama savjetovao da budu oprezne u odnosima s muslimanima, jer se brak s njima pretvara u niz nevolja.

- Savjet koji dajem mladim Portugalkama jest: budite oprezne u odnosima, razmislite dva puta o stupanju u brak s muslimanima - rekao je portugalski kardinal - To se pretvara u niz nevolja koji ni Alah ne zna kako će završiti -

Policarpo je izjavu dao na skupu u utorak navečer u poznatoj kockarnici koja organizira skupove javnih ličnosti. Njegove je komentare u srijedu prenijelo više televizijskih postaja.

- Ako se mlada Europljanka kršćanskog podrijetla uda za muslimana, znam da, čim ode u njegovu zemlju, dolazi pod režim ponašanja koji vrijedi za muslimanke - rekao je Policarpo. Kardinal je također rekao da je u Portugalu "dijalog s našom muslimanskom braćom vrlo težak".

Islamska zajednica u Lisabonu nije odgovorila na pozive da komentira kardinalove izjave.
http://www.javno.com/hr/svijet/clanak.php?id=224318
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by JThomas »

mislim ko o čemu, a pure_love o klerofašizmu...

a ko će na*ebati, pa svako, od ovakvih stavova niko normalan ne može vidjeti ništa dobro...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#29 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by PipiDugaDevetka »

homo_sapiens wrote:Ma i ja sam sve vrijeme sumnjao u navode raznih istoričara da je Mehmed-paša Sokolović nasilno promijenio vjeru, zapravo da je, kao dijete pravoslavnih roditelja, sa šest godina, odveden u osmanlijsku vojsku na adžami-oglan, više poznat kao danak u krvi, i da je podvrgnut pod oštru vojničku disciplinu u osmanlijskoj vojnoj akademiji u Istanbulu gdje je primio islam.
Istoričari još i lažu tvrdnjama da je ovaj primjer bila uobičajena praksa u osmanlijskoj vojsci u to doba.
Joj da mi hoće sina primiti u Sandhurst ili Westpoint i da ga kao dobrog u svemu, a naročito u atletici stipendiraju. Sutra bih ga poslao na tu krutu disciplinu, drill,...Na polasku žena moja u mene, bi plakala,....Isplakala bi rijeku gorkih suza,....
User avatar
505
Posts: 123
Joined: 03/10/2007 01:07
Location: Volim te BiH

#30 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by 505 »

homo_sapiens wrote:
Air Ramiz wrote: ... pa je pocelo masovno pokrstavanje muslimana, ili si pokrsten ili ubijen (to muslimani nikad nisu radili, jer je zabranjeno islamom nasilno preobracenje)....
Ma i ja sam sve vrijeme sumnjao u navode raznih istoričara da je Mehmed-paša Sokolović nasilno promijenio vjeru, zapravo da je, kao dijete pravoslavnih roditelja, sa šest godina, odveden u osmanlijsku vojsku na adžami-oglan, više poznat kao danak u krvi, i da je podvrgnut pod oštru vojničku disciplinu u osmanlijskoj vojnoj akademiji u Istanbulu gdje je primio islam.
Istoričari još i lažu tvrdnjama da je ovaj primjer bila uobičajena praksa u osmanlijskoj vojsci u to doba.

Nek' si nas na primjeru Španije razuvjerio @AirRamize :D
I treba da sumnjaš u takve navode da su ga kao dječaka od šest godina odveli. Međutim treba da znaš da je Radojica ili Bajo-Bajica (tu se još oko imena ne mogu historičari složiti) kao osamnaestogodišnjak iz manastira odveden, dakle znao je da čita i piše, znao je tko je i šta je i to bitno mijenja stvari. Zar nije malo čudno pominjati godinu 1557god. i obnovu Pećke patrijaršije i to vezivati za sjećanja šestogodišnjaka za kojeg se navodi da je rođen 1506 god.i koji je prošao obuku u Jedrenu.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#31 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by Compact »

upravnik wrote:osjećam da ćemo opet na*ebati samo mi ateisti :D
Vi ste svakako na...li, nemojte se sikirati!
User avatar
Lakat Jebić
Posts: 8040
Joined: 10/06/2008 15:47

#32 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by Lakat Jebić »

Compact wrote:
upravnik wrote:osjećam da ćemo opet na*ebati samo mi ateisti :D
Vi ste svakako na...li, nemojte se sikirati!
:lol: :lol: :D :-)
pure_love
Posts: 1489
Joined: 11/11/2008 09:30

#33 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by pure_love »

quote="upravnik"]osjećam da ćemo opet na*ebati samo mi ateisti :D
kao sto rece compact,,vi ste vec naebali :D :lol:
Umjetnik a
Posts: 3078
Joined: 20/01/2007 10:26
Location: Sarajevo

#34 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by Umjetnik a »

kardinal dobro govori
User avatar
JohnnyS
Posts: 13556
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#35 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by JohnnyS »

rado_vidjen wrote:
JohnnyS" Aj pure love ne brini se, dugo će još vremena proći dok Europa ne postane Saudijska Arabija. I pod tim, naravno, ne mislim na udio muslimanske populacije u ukupnom pučanstvu, nego u diskriminatorskom odnosu prema inovjerujućima...
drug, taj film smo vec gledali. srednji vijek & inkvizicija.
Europa je evoluirala. Čeka se arapski svijet... Tragedija je samo da je taj isti arapski svijet bio napredniji prije 1000 godina nego što je danas...
User avatar
LSD
Posts: 27235
Joined: 24/07/2007 08:26

#36 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by LSD »

Kakve veze sad arapi ili Saudija imaju sa temom?? kardinal je zabrinut zbog konverzija...zbog broja ljudi koji svakodnevno prelaze na islam i to u dominantno krščanskim zemljama zapadne evrope i po USA...to je trend koji je nemoguce zaustaviti i zbog toga su druge vjerske institucije zabrinute jer pastiri ostaju bez svojih ovaca.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45439
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#37 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by Chmoljo »

JohnnyS wrote:
rado_vidjen wrote:
JohnnyS" Aj pure love ne brini se, dugo će još vremena proći dok Europa ne postane Saudijska Arabija. I pod tim, naravno, ne mislim na udio muslimanske populacije u ukupnom pučanstvu, nego u diskriminatorskom odnosu prema inovjerujućima...
drug, taj film smo vec gledali. srednji vijek & inkvizicija.
Europa je evoluirala. Čeka se arapski svijet... Tragedija je samo da je taj isti arapski svijet bio napredniji prije 1000 godina nego što je danas...
meni najviše smeta da se za stagnaciju arapskog svijeta krivi Islam. to je čista nebuloza, jer ako su bili tako napredni prije kao što reče prije hiljadu godina kad je vjera bila još "svježa" zašto nisu danas?

čuo sam interesantnu misao: onog trena kad su se krščani otuđili od religije prosperirali su, kad se to desilo muslimanima stagnirali su.

naravno, nije sve baš tako prosto (jer npr. krščane nije sputavala religija već Crkva)...

dumajte :D
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#38 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by sheilak »

Primijetila sam da neke osobe , narodi, grupe optuzuju druge za nesto cemu su sami skloni. Na primjer, lazov optuzuje druge da lazu, lopov druge da kradu, preljubnici su ti koji su najcesce ljubomorni, dok su , recimo, pripadnici klera jedne religije skloni optuzivati druge za nametanje svojih vrijednosti, nedobronamjeran utjecaj, nasilno sirenje, dok sami vrse misionarstvo, pokrstavanja ( vrlo cesto i nasilna ) i dok se njihovi istupi odlikuju snaznim rasistickim tonom. Dakle, zapravo cine sve ono i sluze se upravo onim metodama koje spocitavaju sljedbenicima Islama. Svima nam je poznato sta su pripadnici katolicke crkve bili u stanju uciniti - krizarski ratovi recimo, ne samo protiv muslimana, nego i protiv raznih kriscanskih sekta , na jugu Francuske, na primjer ( ciju je sudbinu Bosna izbjegla ) i koliko su zapravo radikalizam i rigidnost ukorijenjeni u katolickoj crkvi - samo tretiranje zena kroz vijekove ocit je primjer, kao i pitanje razvoda, pobacaja, neudatih trudnih zena (do skora u Irskoj, recimo ), politicki utjecaj koji nastoje imati i sredstva kojim su se sluzili ( i jos sluze ) da bi ga ostvarili, itd. Nebrojeni su primjeri, kroz vijekove , gresaka koje je Crkva katolicka pocinila . Naravno, shvatam povod istupa kardinala Vlka kojim nastoji manipulirati dubokim strahovima krscanske Europe od " najezde sa Istoka " koji su nastali jos u vrijeme turskih osvajanja, dakle, sa strahom od asimilacije od neceg stranog i odbojnog . Islam su skoro uvijek crkveni visoki duznosnici nastojali prikazati kao zaostalu, primitivnu vjeru koja nastoji ugusiti svaku iskru zivotne radosti , koja je sva od zapijenjenog fanatizma i u sluzbi istog. Sada su tu obavezu ( sirenja straha od Islama )preuzeli i drzavnici radi sirenja spostvene moci pod motom " zavadi, pa vladaj " jer su nered i haos na Zemlji fantasticno okruzenje sa ucvrscivanje vlasti. Problem je sto dio muslimanskog stanovnistva ( i u Europi ) upada u tu pripremljenu klopku te se zaista i radikalizira ( postoje i drugi razlozi, kao npr. Gaza, Irak, Afganistan- kao poligoni za ubijanje muslimanskih civila - o Bosni da i ne govorimo! ) i postaje ono sto manipulativni ljudi i zele da muslimani budu - pretvaraju se u sliku primitivnih fanatika koji zele porobiti Zapad i srusiti zapadnu civilizaciju, dajuci im dodatne argumente protiv Islama.

Sta sam zapravo htjela reci - vrlo je nisko od klerika poput kardinala Vlka sto manipuliranjem duboko ukorijenjenim strahovima ( i kod obrazovanijeg dijela Europljana ) nastoje produbiti jaz izmedju religija radi sebicnog straha od gubljenja moci, dok bi im zadatak trebao biti da ga smanjuju, ako su vec posveceni duhovnom zivotu, u kojem nema sukoba izmedju religija, nego razlicitih puteva ka istom cilju. Osim toga, katolicka crkva zbog krizarskih ratova ( koji su zapravo i posijali sjeme zla) , pogroma Zidova te papa poput Alexandra Borgie (izuzetak je pokojni papa Ivan Pavao II, kojeg smatram primjerom dobrog covjeka, koji zna da nije savrsen ni bezgresan, ali koji se trudi pribliziti idealu ) zaista ne bi smjela imati pravo davati misljenje niti o cemu. Takodjer sam primijetila trend da svecenici, politicari, kao i stanovnistvo bivsih kom. drzava tendiraju ka blagom fasizmu ( nekad i vrlo jakom )- valjda su to djecije ( opasne ) bolesti demokratije i slobode misljenja i izrazavanja jer se na neki nacin, do tada zabranjenim emocijama, mislima i djelima mora dati oduska. Ipak je nisko i vrlo opasno.

Naglasila bih samo da ovaj moj komentar nije upucen kriscanskim vjernicima nego svakom obliku klerikalizma koji , podmuklim sirenjem antagonizma medju vjerama, nastoji zadrzati i prosiriti politicku i svaku drugu moc. To se da primijetiti i kod islamskih svecenika ( kojih zapravo ne bi trebalo biti, nego samo ucenih ljudi ), vec spomenutih katolickih,o pravoslavnim da i ne govorimo ( tragican primjer je rat u Bosni ), zidovskih, itd ( ne znam ima li toga kod budistickih ili hinduistickih svecenika, monaha, indijanskih samana, ali vjerovatno da ima jer su svi ipak ljudi ). Zaboravljaju da time rade u direktnoj suprotnosti s Bozijom Rijeci , na koju se toliko pozivaju. Sve je to cisto ludilo ( naroda, koji ce nasjesti na to ) ) i bezobrazluk ( klera i politicara, koji ce se time okoristiti ) .
Last edited by sheilak on 17/01/2009 13:03, edited 1 time in total.
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#39 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by Compact »

Nemam ništa protiv svojih komšija katolika i pravoslavaca, ali ovaj Imagekatolički mafiozo mi nikada nije iskreno izgledao.
Pravi onaj podli hinjavacImage. Franjo Komarica je za njega simbol iskrenosti.
Matematički izraz za sve hinjske osobine je jedan Vinko u sekundi na kvadrat!
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#40 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by dr.gog »

of-topik:
Šta si se bolan naložio na sirotog Kardinala u Bosanaca? Mensečini da taj ima još ponešto kredita..ili je i on spreman i mariniran za fatkove kolumne :D glede &unatoč dužine memorije istoga veležurnaliste :P ?
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#41 Re: Kardinal Vlk zabrinut sve većim brojem muslimana u Evropi

Post by Compact »

dr.gog wrote:of-topik:
Šta si se bolan naložio na sirotog Kardinala u Bosanaca? Mensečini da taj ima još ponešto kredita..ili je i on spreman i mariniran za fatkove kolumne :D glede &unatoč dužine memorije istoga veležurnaliste :P ?
Kao što sam već napisao vrli gog-e, apsolutno mi ne smetaju ljudi ostalih vjeroispovijesti, da nije off napisao bih ti jednu poučnu istinitu priču nakon koje bi me predložili za Nobelovu nagradu! Međutim, katolički mafijaš gleda me u lice i hinjski se smješka i laže, a gradi objekat na 5365m2, e pa kume neće moći! Dok mog Mustafu ismijavaju a čovjek istinski borac za sve ljude i njihova prava! Dobar ti je taj komentar za Fatka :D ali bez obzira što zajedno čitamo isti Saff, složićemo se da smo dovoljno zreli i pametni da možemo zaključiti gdje je višak! Image
Post Reply