Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
maki_celo

#526 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by maki_celo » 09/05/2009 23:09

Mutazilah wrote:Ti reci: "Dokaz svoj dajte ako je istina to što govorite!" (2:111)

Misliš li ti da većina njih hoće da čuje ili da nastoji shvatiti? Kao stoka su oni, čak su još dalje s Pravog puta skrenuli. (25:44)

haj' muta matere ti prevedi mi rijec hadis ili zauvijek usuti ! bezze trunis tu a nemas pojma o cemu pises

yaskoo

#527 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by yaskoo » 18/05/2009 02:16

Mutazilah wrote:Hadisi su teoloska novotarija u islamu. Na vise mjesta susrecemo, cak i u samim hadiskim zbirkama sunita i shija, da su prve halifa (posebno Omer) spaljivali iste i zabranjivali njihovo zapisivanje. Te knjige cak sadrze predaje da je i sam Poslanik zabranjivao zapisivanje hadisa. Sunitski pokusaji da tu cinjenicu relativiziraju time sto je "on to govorio sve dok se Kuran ne skupi" naravno da nema historijske osnove, te nije moguce dokazati ni jednim spisom starijim napisanim prije Shafije.
Shafija je licnost koja je u islam uvela vjerovanje da je hadis druga objava pored samog Kurana. Prije shafije to misljenje nigdje ne susrecemo. Ta novotarija, koja je potpuno u suprotnosti sa Kuranom, kroz stoljeca je uspjela postati vladajucom doktrinom u islamu. Otpor prema istoj medutim nikad nije stao te je posebno u pocetku Shafijinog djelovanja bio izrazito jak, o cemu govore i shafijine knjige.

NAPOMENA: Za sve prevode pogledajte i provjerite sam arapski tekst Kurana.

SELLAM,

PUNO SAM RAZMISLAJO O TEMATIKI KAO STO JE OVA....NISAM PUNO NACITAN NITI SMIJEM OVAKVE STVARO KOMENTARISAT.ALI IMA NESTO STO ME MUCI ..ZNAMO ZA SVE PODJELE U ISLAMU ( NASALOST) ,,ZASTO SE DJELIMO ? STA TO JEDNOG INSANA NAVEDE DA MISLI DA JE ON NA PRAVOM PUTU ....?
ODGOVOR : MISLIM DA SU POJEDINI HADISI DOVELI DO OVOGA!!! JER KAD BI SE SAM KURAN PRATIO NEBI ONDA BILI NI SUFIJE,DERVISI,VEHABIJE ,SHIITI I DRUGI.... BILI BI SAMO MUSLIMANI ..\

AKO IMA NEKI STVARI KOJE ME U ZABLUDU BACAJU ,,,MOLIM NA ODGOVOR..HVALA

SELAM

FrancescoTotti

#528 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by FrancescoTotti » 26/05/2009 00:16

Mutazilah wrote:
Hajd' vala i ovaj PF se malo usmrdio od stajanja, nek malo živne :D
Da, zato sam i otvorio temu.

Standardne rasprave se vode oko toga jesu li ispravnije sunije od shija, vehabija od hanefija, sufije od vehabija itd. Kada sagledamo da razlike izmedju tih skupina proisticu iz neautorizovanih knjiga nastalih stotinama godina poslije smrti Poslanika savs (buharijeva zbirka je napisana vise od 200 godina nakon njegove smrti) koje Kuran izricito zabranjuje, onda je krajnje vrijeme da preispitamo temelje.

Ukoliko su te hadise zbirke (koje su sve redom napisane od nearapa, vecinom perzijanaca stotinama godina poslije Poslanikove smrti) zabranjene od samog Kurana te same te zbirke tvrde da je Poslanik zabranjivao zapisivanje hadisa (!!) onda je pitanje jednostvano:

Hocete li slijediti Kuran ili knjige koje ste sami napisali?

Šta vam je, kako rasuđujete?
Imate li vi Knjigu, pa u njoj čitate
da ćete imati ono što vi izaberete?

Ili, zar smo vam se zakleli zakletvama koje će do Sudnjeg dana vrijediti da ćete ono što vi odredite imati?
(68:36-39)

Dokazi su jasni, i jedan dio istih sam postovao ovdje. Ocekujem dakle od onih koji i dalje slijede svoje hirove i kazivanja samoimenovanih alima da iznesu protudokaze.

Pitanje za sunnite:
1. Nadjite mi jedan historijski dokaz (spis bilo koje sekte) da je postojalo vjerovanje da su hadisi drugi dio objave prije Imama Shafije!
2. Nadjite mi jedan ajet u kojem se Kuran pozitivno izjasnjava o "Hadisima" razlicitim od samog Kurana
3. Nadjite mi jedan ajet u kojem se spominje "Sunnet Muhammedov"

Hoce li muslimani biti pokorni Poslaniku i Bog time sto ce slijediti Kuran ili ce i dalje izmisljati dogodovstine:

Ima ljudi koji prihvataju hadise za razonodu, da bi, ne znaju?i koliki je to grijeh, s Allahova puta odvodili i da bi ga predmetom za ismijavanje uzimali. Njih ?eka sramna kazna.
Kad se nekom od njih ajeti Naši kazuju, on oholo glavu okre?e, kao da ih nije ni ?uo, kao da je gluh - zato mu navijesti patnju nesnosnu.
(31:6-7)

31:6 Wamina alnnasi man yashtareelahwa alhadeethi liyudilla AAan sabeeli Allahibighayri AAilmin wayattakhithaha huzuwan ola-ikalahum AAathabun muheenun
31:7 Wa-itha tutla AAalayhi ayatunawalla mustakbiran kaan lam yasmaAAha kaanna fee othunayhiwaqran fabashshirhu biAAathabin aleemin

Mir
HMM hoces li ti nama fino objasniti zasto su rafidije uvijek ratovale protiv sunnija a ne protiv neprijatelja islama . Kad znamo od koga i kako su nastale rafidije onda nam je sve jasno . Omer r.a. Osman r..a i Ebu Bekr .r.a nisu prevarili Alija .r.a. sto dokazuje davanje imena svojoj djeci po njima kao i njegova djeca sto dadose imena svojoj djeci po Ebu Bekru i ostalima . Joj ima jedan dobar audio zapis o rafidijama http://www.islamhouse.com/p/51074 kome nije jasno nek poslusa .

Mutazilah

#529 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 22:55

yaskoo wrote:
Mutazilah wrote:Hadisi su teoloska novotarija u islamu. Na vise mjesta susrecemo, cak i u samim hadiskim zbirkama sunita i shija, da su prve halifa (posebno Omer) spaljivali iste i zabranjivali njihovo zapisivanje. Te knjige cak sadrze predaje da je i sam Poslanik zabranjivao zapisivanje hadisa. Sunitski pokusaji da tu cinjenicu relativiziraju time sto je "on to govorio sve dok se Kuran ne skupi" naravno da nema historijske osnove, te nije moguce dokazati ni jednim spisom starijim napisanim prije Shafije.
Shafija je licnost koja je u islam uvela vjerovanje da je hadis druga objava pored samog Kurana. Prije shafije to misljenje nigdje ne susrecemo. Ta novotarija, koja je potpuno u suprotnosti sa Kuranom, kroz stoljeca je uspjela postati vladajucom doktrinom u islamu. Otpor prema istoj medutim nikad nije stao te je posebno u pocetku Shafijinog djelovanja bio izrazito jak, o cemu govore i shafijine knjige.

NAPOMENA: Za sve prevode pogledajte i provjerite sam arapski tekst Kurana.

SELLAM,

PUNO SAM RAZMISLAJO O TEMATIKI KAO STO JE OVA....NISAM PUNO NACITAN NITI SMIJEM OVAKVE STVARO KOMENTARISAT.ALI IMA NESTO STO ME MUCI ..ZNAMO ZA SVE PODJELE U ISLAMU ( NASALOST) ,,ZASTO SE DJELIMO ? STA TO JEDNOG INSANA NAVEDE DA MISLI DA JE ON NA PRAVOM PUTU ....?
ODGOVOR : MISLIM DA SU POJEDINI HADISI DOVELI DO OVOGA!!! JER KAD BI SE SAM KURAN PRATIO NEBI ONDA BILI NI SUFIJE,DERVISI,VEHABIJE ,SHIITI I DRUGI.... BILI BI SAMO MUSLIMANI ..\

AKO IMA NEKI STVARI KOJE ME U ZABLUDU BACAJU ,,,MOLIM NA ODGOVOR..HVALA

SELAM
Nema tu nista sto te u zabludu baca. Mnoge hadise i jasu izmislili jevreji i mnogobzci da bi zaveli pojedine lahkovjerne muslimane u podijelili iste u bezbroj sekti.

Mutazilah

#530 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 22:57

HMM hoces li ti nama fino objasniti zasto su rafidije uvijek ratovale protiv sunnija a ne protiv neprijatelja islama . Kad znamo od koga i kako su nastale rafidije onda nam je sve jasno . Omer r.a. Osman r..a i Ebu Bekr .r.a nisu prevarili Alija .r.a. sto dokazuje davanje imena svojoj djeci po njima kao i njegova djeca sto dadose imena svojoj djeci po Ebu Bekru i ostalima . Joj ima jedan dobar audio zapis o rafidijama http://www.islamhouse.com/p/51074 kome nije jasno nek poslusa .
Ne znam kakve ovo veze ima sa bilo cim. Ukoliko tvoj post treba da bude napad na Shije ili kako ti kazes rafidije, onda se najbolje njima obrati.

bosniak.m

#531 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:04

Mutezilah, kako se zoveš?
Poslat ću ti jednu finu knjigu, nedavno je izašla, pisao je F. Gullen, Vjerovjesnikov sunnet, prevod je radio prof. dr. Zuhdija Hasanović, inače prof. hadisa na Fakultetu islamskih nauka u Sarajevu.
Nije ironično, ovo ti najozbiljnije govorim.

Mutazilah

#532 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:08

Jel to onaj isti Gullen koji sjedi u americi, finasira se iz nejasnih izvori i siri svoje sektastvo o "Svjetlosnim zracima Saida Nursija po svijetu"?
Jel to onaj isti Gullen koji tvrdi da je Said Nursi dobio zadatak od Boga, da prije sto godina napise svoj "tefsir"?

Ono sto sam procitao od njega je dovoljno, hvala.

Bosanac sa dna kace

#533 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Bosanac sa dna kace » 26/05/2009 23:10

Mutazilah wrote:Jel to onaj isti Gullen koji sjedi u americi, finasira se iz nejasnih izvori i siri svoje sektastvo o "Svjetlosnim zracima Saida Nursija po svijetu"?
Jel to onaj isti Gullen koji tvrdi da je Said Nursi dobio zadatak od Boga, da prije sto godina napise svoj "tefsir"?

mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm haman da je taj :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

bosniak.m

#534 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:10

Ha, ha... pretpostavljao sam da ćeš to povući :-))
Nema veze, eto kad njega nećeš, hoćeš nekog drugog, možda Mehmeda Handžića, Omera Nakičevića, ili neke arapske klasike?

Bosanac sa dna kace

#535 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Bosanac sa dna kace » 26/05/2009 23:13

bosniak.m wrote:Ha, ha... pretpostavljao sam da ćeš to povući :-))
Nema veze, eto kad njega nećeš, hoćeš nekog drugog, možda Mehmeda Handžića, Omera Nakičevića, ili neke arapske klasike?
...pa ako si predpostavljo, sto si njega navodio :oops:

Mutazilah

#536 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:13

Hocu argumente brate moj, manimo se supljih autoriteta. Nije vazno ko sta kaze, nego sta kaze.

bosniak.m

#537 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:15

Mutazilah wrote:Hocu argumente brate moj, manimo se supljih autoriteta. Nije vazno ko sta kaze, nego sta kaze.
Argumente za šta?
Ne mogu ti ja nuditi "kontraargument" za ajete koje, najblaže rečeno, usiljeno prevodiš, ustvari, to je, vjerujem, jedini takav prevod dijela ajeta, gdje riječ hadis koja, uglavnom, nosi značenje govora, prevodiš terminom "hadis". To nije zabilježuio nijedan jezikoslovac, komentator Kur'ana, hadiski učenjak.

Mutazilah

#538 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:20

A ti me shvatas kad ja tebi kazem da nisam preveo "hadis" nego sam samo ostavio onako kako pise na arapskom, kako upravo ne bi podlegli pogresnom prevodu odnosno necijoj interpretaciji.

Pogledaj ih Jarabi!

ofr

#539 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by ofr » 26/05/2009 23:21

Mutazilah wrote:Jel to onaj isti Gullen koji sjedi u americi, finasira se iz nejasnih izvori i siri svoje sektastvo o "Svjetlosnim zracima Saida Nursija po svijetu"?

A ko tebe haveru finansira da prosipaš ovakve budalaštine ovde? Hajd ti fino prestani palamudit ovde i zaposli se jer očito da pojma nemaš šta je realnost života, obaveze, odgovornost itd. Nek te malo pritisne život, žena, djeca, problemi itd, jer ti si očito jedan golobradi mladić kojem su isprali mozak i u jednu ruku te žalim. Što ne mogu na rende kora...

Mutazilah

#540 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:24

ofr wrote:

A ko tebe haveru finansira da prosipaš ovakve budalaštine ovde? Hajd ti fino prestani palamudit ovde i zaposli se jer očito da pojma nemaš šta je realnost života, obaveze, odgovornost itd. Nek te malo pritisne život, žena, djeca, problemi itd, jer ti si očito jedan golobradi mladić kojem su isprali mozak i u jednu ruku te žalim. Što ne mogu na rende kora...
Argumenti momci, licne uvrede ne samo da ne doprinose vasem stajalistu, nego su uz to i pokazatelj o kakvim tendenciozno licemjernim osobama je ovdje rijec.

bosniak.m

#541 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:27

Mutazilah wrote:A ti me shvatas kad ja tebi kazem da nisam preveo "hadis" nego sam samo ostavio onako kako pise na arapskom, kako upravo ne bi podlegli pogresnom prevodu odnosno necijoj interpretaciji.

Pogledaj ih Jarabi!
Pogledao sam ih, ne govorim bez razloga, zato sam ih i spomenuo.
Koliko je riječi koje, ako se uzme njihovo pogrešno značenje, tj. ono koje nije "namjeravano" u dotičnom kontekstu, vode pogrešnom prevodu, ustvari i pogrešnom tefsiru. I tebi se desilo isto. Zar misliš da je to toliki "propust", subhanallah. da je svim alimima, od početka objave do danas "promaklo". To su osnove arapskog jezika. Zar pojedine skupine nisu rekle za 99. ajet sure El-Hidžr, tj. za riječ jeqin da znači čvrsto uvjerenje, umjesto "smrt", pa su, tvrdeći da su dostigli to uvjerenje, prestali klanjati?! Do tog ih je dovelo nepoznavanje arapskog jezika, ili, bolje rečeno, tumačenje Kur'ana, posebno ono koje je, kako se kaže, i "najbolje", a to je tumačenje Kur'ana Kur'anom, drugim ajetima. U kontekstu spomenutog ajeta pogledaj istu riječ jeqin u 47. ajetu sure El-Muddessir.

Što se tiče dotičnog F. Gullena, ne ulazeći u rasprave šta je želio reći (i da li je uopće tako rekao o tefsiru S.N.!), u najmanju ruku si potvorio čovjeka da ga "neko" finansira, jer to ne znaš pouzdano. Ne znam ni ja, zato je najbolje to "preći".

Mutazilah

#542 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:35

bosniak.m wrote:
Mutazilah wrote:A ti me shvatas kad ja tebi kazem da nisam preveo "hadis" nego sam samo ostavio onako kako pise na arapskom, kako upravo ne bi podlegli pogresnom prevodu odnosno necijoj interpretaciji.

Pogledaj ih Jarabi!
Pogledao sam ih, ne govorim bez razloga, zato sam ih i spomenuo.
Koliko je riječi koje, ako se uzme njihovo pogrešno značenje, tj. ono koje nije "namjeravano" u dotičnom kontekstu, vode pogrešnom prevodu, ustvari i pogrešnom tefsiru. I tebi se desilo isto. Zar misliš da je to toliki "propust", subhanallah. da je svim alimima, od početka objave do danas "promaklo". To su osnove arapskog jezika. Zar pojedine skupine nisu rekle za 99. ajet sure El-Hidžr, tj. za riječ jeqin da znači čvrsto uvjerenje, umjesto "smrt", pa su, tvrdeći da su dostigli to uvjerenje, prestali klanjati?! Do tog ih je dovelo nepoznavanje arapskog jezika, ili, bolje rečeno, tumačenje Kur'ana, posebno ono koje je, kako se kaže, i "najbolje", a to je tumačenje Kur'ana Kur'anom, drugim ajetima. U kontekstu spomenutog ajeta pogledaj istu riječ jeqin u 47. ajetu sure El-Muddessir.
Dragi moj Bosnjace!

Nekoliko bi pitanje postavio tebi, iako daleko od toga da ocekujem odgovor, shvati ih kao retoricka:
1. Kako ti utvrdjujes pogresno, a kako ispravno znacenje neke rijeci? Ti dakle od mene ocekujes da prihvatim hadise, koji mi tumace Kuran onako kako bi prihvatao hadise. Ukoliko tebi, brate moj, nije dovoljno sto Kuran zabranjuje "Hadise" da odbacis hadise, onda ti nista vise nece pomoci. Jer sve sto ti pokusavas prezentirati su tefsiri i tumacenja utemeljena na hadisima, kako bi dokazao hadise.

2. O kakvim je alimima rijec? Sunitski alimi koje ti ovdje vjerovatno izdizes su u prvim stoljecima islama bili jedna sektaska manjina koja je zbog svoje nekuranske teologije bivala proganjana od muslimana. Nadalje ocigledno nisi citao te alime, jer da si primjerice procitao Shafiju, znao bi da on upravo govori o tome da u njegovo vrijeme veliki broj muslimana nije prihvatao hadise kao vjerski izvor.

3. O tumacenju Kurana iskljucivo Kuranom ja ovdje cijelo vrijeme i pricam.

Mutazilah

#543 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:37

Što se tiče dotičnog F. Gullena, ne ulazeći u rasprave šta je želio reći (i da li je uopće tako rekao o tefsiru S.N.!), u najmanju ruku si potvorio čovjeka da ga "neko" finansira, jer to ne znaš pouzdano. Ne znam ni ja, zato je najbolje to "preći".
Znam pouzdano i iz prve ruke da izdaci te skupine koji se broje u milijonima ili cak milijardama nije moguce sakupiti na sergijama. Tvoje insistiranje na njegovoj licnosti samo po sebi potvrdjuje da je rijec o kultu.

bosniak.m

#544 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:45

Mutazilah wrote:Dragi moj Bosnjace!

Nekoliko bi pitanje postavio tebi, iako daleko od toga da ocekujem odgovor, shvati ih kao retoricka:
1. Kako ti utvrdjujes pogresno, a kako ispravno znacenje neke rijeci? Ti dakle od mene ocekujes da prihvatim hadise, koji mi tumace Kuran onako kako bi prihvatao hadise. Ukoliko tebi, brate moj, nije dovoljno sto Kuran zabranjuje "Hadise" da odbacis hadise, onda ti nista vise nece pomoci. Jer sve sto ti pokusavas prezentirati su tefsiri i tumacenja utemeljena na hadisima, kako bi dokazao hadise.

2. O kakvim je alimima rijec? Sunitski alimi koje ti ovdje vjerovatno izdizes su u prvim stoljecima islama bili jedna sektaska manjina koja je zbog svoje nekuranske teologije bivala proganjana od muslimana. Nadalje ocigledno nisi citao te alime, jer da si primjerice procitao Shafiju, znao bi da on upravo govori o tome da u njegovo vrijeme veliki broj muslimana nije prihvatao hadise kao vjerski izvor.

3. O tumacenju Kurana iskljucivo Kuranom ja ovdje cijelo vrijeme i pricam.
1. zašto potcjenjuješ mene i sve ostale na ovom forumu? Meni ne smeta, tj. nisam uvrijeđen, ali to nije način razgovora i diskusije.

2. Nisam spomenuo hadise, nismo do toga još došli, tek smo na razini jezika, je li tako, naveo sam ti primjer, ne bi li uvidio da si ti pogrešno koristio taj metod kada si ostalima tumačio šta znači riječ hadis u ajetima koje si citirao. Naveo sam ti primjer šta se desi ako uzmeš pogrešno značenje riječi. Šta je, onda, tebi odrednica koje značenje ćeš uzeti, kad eto ne priznaješ hadise, niti tefsire (tefsire niko nije pisao po svom nahođenju!), niti eto uzimaš jezičke odrednice. Ako ideš na to da se Kur'an tumači SAMO Kur'anom, tj. jedni ajeti tumače druge, onda si riječ hadis trebao prevesi kao govor, jer je to značenje koje ta riječ nosi u ostalim ajetima, nije li tako?

3. Ako je tako rekao imami Šafija, je li to dokaz da su svih ili većina hadisa - izmišljeni? Meni, iskreno, nije potpuno jasno šta si želio reći sa ovim, no, to svakako ama baš ništa ne znači. Onaj ko je iole izučavao hadis zna koji su napor uložili učenjaci da ocijene osobu koja prenosi hadis. O tome i ne moramo raspravljati.

4. O kojim to sunnijskim alimima govoriš?

5. Koje bi, alime, i njihova mišljenja, učenja, iskustva, istražovanja (ne puka mišljenje) trebao uvažavati? Jer, svijet ne počinje od nas, niti nauka niti znanje, ono se prenosi.

bosniak.m

#545 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:46

Mutazilah wrote:
Znam pouzdano i iz prve ruke da izdaci te skupine koji se broje u milijonima ili cak milijardama nije moguce sakupiti na sergijama. Tvoje insistiranje na njegovoj licnosti samo po sebi potvrdjuje da je rijec o kultu.
haha, ne insistiram na ličnosti, previše zaključuješ u moje ime... Ličnost je jedno, stav je drugo, argument je treće.
Milijarde? Ispade da su svi muslimani u nekoj sekti? :-)

Mutazilah

#546 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by Mutazilah » 26/05/2009 23:53

Trebao bi uvazavati Argumente, a ne pojedince. Kult licnosti ne doprinosi istini.

Djelujes mi zbunjeno, rijec je o novcu ne o brojci pristalica. Nadalje, nisi shvatio ni sta sam htio reci sa Shafijom. Posto sam ga u vise navrata spominjao pod ovom temom potrazi, da ne bi ja svakome ovdje organizirao uvertiru u temu.

Mir i lahku noc

bosniak.m

#547 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 26/05/2009 23:54

Mutazilah wrote:Trebao bi uvazavati Argumente, a ne pojedince. Kult licnosti ne doprinosi istini.

Djelujes mi zbunjeno, rijec je o novcu ne o brojci pristalica. Nadalje, nisi shvatio ni sta sam htio reci sa Shafijom. Posto sam ga u vise navrata spominjao pod ovom temom potrazi, da ne bi ja svakome ovdje organizirao uvertiru u temu.

Mir i lahku noc
Rekao si da se skupine broje u milionima ili milijardama. I zamisli kad si citirao imama Šafiju da sam ja rekao: Ej, ne može tako, to je njegovo mišljenje.. :-)

Nego, kako bi, svojim netodom preveo ajete koje sam maloprije citirao?

FrancescoTotti

#548 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by FrancescoTotti » 27/05/2009 00:01

Evo nije shija , nije dervis , evo da nije ahmedija :lol:

bosniak.m

#549 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by bosniak.m » 27/05/2009 00:11

Gdje ode?

Uvijek izbjegavaš direktne odgovore.

S ciljem sam naveo one ajete, jer - slijedeći svoju pogrešnu metodu, upao bi u "zamku" u koju su upali oni o kojima sam govorio.

Za kraj, za sve one koji vole Poslanika, s.a.v.s., navodim neke hadise hadis, prvo sebi, zatim tebi "mutezilah", pa ostalima:

Enes b. Malik, r.a., pripovijeda: Rekao je Vjerovjesnik, s.a.v.s.: „Alimi su poput zvijezda u noći, pomoću kojih se traži put u tminama kopna i mora: kada se one ugase, putnici će vjerovatno zalutati.“ (Musned Ahmedov)

Bilješka: To znači da će narod zalutati ukoliko ostane bez svojih vjerskih učenjaka.

Ebu ed-Derda', r.a., kaže: Ja sam čuo Resulullaha, s.a.v.s., kada kaže:

“Smrt vjerskog učenjaka je taksirat (nesreća) koja se ne može nadoknaditi i praznina koja se ne može popuniti. (Umrli) učenjak je zvijezda koja se gasi. Zaista je smrt čitavog jednog plemena lakša od smrti alima.“ (Bejheki)

Od 'Abdullaha, r.a., prenosi se da je rekao: Rekao je Resulullah, s.a.v.s.: “Učite Kur'an i druge njemu podučavajte; tražite (vjersko) znanje i druge njemu podučavajte; učite fera'id (vjerske obaveze) i druge ljude njima podučavjte, jer ja sam (isto tako) smrtan čovjek, a (vjersko) znanje će se dizati (od ljudi) sve dok se dvojica ne budu razilazila u mišljenju o fera'idu a ne bude trećega koji bi ih obavijestio o tome šta je ispravno!“ (Bejheki)

Hadisi nedvojbeno postiču učenje, podčavanje, izučavanje... Nauka i znanje ne dolaze ih "have", već se prenose... Poznata je izreka da se znanju dolazi, a da znanje nikada samo, bez učenja, ne može doći.

Molio bih moderatore ovog podforuma da zaključaju temu, jer je, već davno, izazvano mnogo smutnje.

ja.neron

#550 Re: Hadisi: Najveca novotarija u islamu

Post by ja.neron » 27/05/2009 00:18

@mutazilah

kad komentarišeš hadise nemoj navoditi ajete iz Kur´ana jer njima ne dokazuješ ne ispravnost hadisa kao što si maloprije napisao, a dobro znaš kome su upućeni ajeti tj. kojem narodu...

Locked