Ko je smjestio Deda Mrazu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked

Zelimo li Deda Mraza u zivotima nase djece i djece drugih?

Da, definitivno, idemo zajedno po poklone ( ho!ho!ho! )
196
71%
Ne, niposto, smrt crvenom potkupljivcu i njegovim jatacima!
14
5%
Ne u zivotu mog djeteta, ali ne zabranjujem drugima
45
16%
Svejedno mi je
20
7%
 
Total votes: 275

mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#601 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by mIRCerka »

seln wrote:
mIRCerka wrote:I jos nesto..kako vas samo nije stid Novu Godinu proglasavat vjerskom i kao "nemojte dina vam i imana na taj dan davat VJERSKE poklone" a serbez ne radite prvog i drugog januara...
Pa znas da su i vehabije protiv "novotarija", osim ako te novotarije ne olaksavaju njihovu propagandu ili dzihad. :D
ma nisu vehabije tema ovdje...
svako od nas ima neku djecu koju pazi...
cak je par ljudi iz Hermesa meni dostavilo komplet skolski pribor za one blizance iz Sapne, ljudi se sami sjetili te djece, bez da sam ja napominjala i ove skolske godine..ja svom Suncu kad god nesto naletim kupim, bas danas uzeh Rihannin novi album...

Ali paketic za NG je paketic za NG...jesi li slusao i bio dobar ove godine?

svo ovo brojanje zrnaca je odurno ogavno i grozno da groznije ne moze bit....kad neko dijete posmatra ko malog muslimana ili katolika ili pravoslavca...a ne kao dijete...
tuga me uhvati...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#602 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by seln »

Upravo tako...je li iko od ovih kriticara bio dijete? Sjecate li se djetinjstva? Svako dijete bi uzelo poklon od crnog djavola, jer djeca nemaju ideologiju i nista lakse nego obradovati dijete, ali ipak tako tesko za neke pojedince.
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#603 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by ponosna_manjina »

harka wrote: ja ostajem pri tome
da je Deda Mraz(ili kako ga u Srbiji zovu Bozic Bata) u vezi sa Bozicem i samim time vjerska karakteristika.Nisam da se ukida,ali osporavati da je on vezan za Bozic svugdje u svijetu je po meni stvarno bez veze da dalje komentarisem na ovu temu.
Jesi li ti kao djevojcica primala te novogodisnje paketice koji su na neki nacin bili povezani sa Deda Mrazom? Ako jesi onda me zanima jesi li tada smatrala da to ima neke veze sa Bozicem? I sta su tvoji roditelji mislili o tome? Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#604 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by harka »

mIRCerka wrote:
O boze mili dragi...
Harka, ti svoje grijehe zadrzi za sebe... da li ucestvovala i u jednoj paketici akciji preko ovog foruma? Mislim da nisi. Makar ne aktivno oko kupovine, pakovanja i dodjele...
da li je tebi ikad iko rekao "vlascadima necu nista da kupujem, sto ne organizujete ove paketice za bajram?" MEni jeste. U lice. Jedna stipsa kojem ni 10 miliona maraka ne bi bilo dovoljno.
E sad, tebi svaka cast na stipendiranju te djece. ALI TO JE TVOJA PRIVATNA STVAR! OVDJE SE OD JAVNE USTANOVE PRAVI PRIVATNA PRCIJA!!!

U obdanistima grada Sarajeva ima 2,600 djece.
Znaci najmanje 5,000 roditelja! KO JE TIH PET HILJADA RODITELJA ANKETIRAO DA LI ZELE PAKETICE ILI NE???
NIKO!!!
A JU DJECA SARAJEVA su JAVNA USTANOVA. U SEKULARNOJ DRZAVI.
Sva ova nebuloza nek ide na obraz ovim "vjernicima" koji upravo krshe ono sto "jedina ispravna religija" govori a to je "ne daj da ti desna ruka zna sta lijeva radi"...al neka...

Mirci,izvini ako si pomislila da je ovo neki napad na tvoju licnost,ni nakraj pameti mi to nije bilo.
Postirala sam samo tekst zato sto je bilo rijeci oko onih 10 KM i paketici.Neosporavam ni sekunde
tvoje zasluge sto se tice humanosti.Siromastva i potrebe za osnovnim ljudskim potrebama ima sirom
BiH tako da sam se ja obredjelila za pomoc u gradu iz kojeg potjecem.SA-X je najposjecenija stranica
i nadam se da ima ljudi dobre volje koji pomazu,ali stranicu moga grada neposjecuju svi iz BiH tako
da pomoc stize samo od nas koji smo iz tog grada.Kad je u pitanju ovaj ili onaj koji treba pomoc,humanost
ne priznaje boju,vjeru,pol....Ja uvijek kazem ako nece neko da pomogne,a moze, neka cuti.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#605 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by mIRCerka »

prosla godina, isto vrijeme....
Ima jedna mudra misao: Ko hoce nesto da ucini naci ce nacin, ko nece trazi izgovore!
rasprava religioznog karaktera vezano za paketice
Link za raspravu

fakn dejavu
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#606 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by tueg »

seln wrote:
tueg wrote: Deda Mraz = Santa Claus.
Sorry, ali to je glupost.
St. Klaus, Nikolaus, Niklaas....su jezicke diferencije o imenu Svetog Nikole.
Djed Mraz je marketinska figura koju je izmislila Coca-Cola, a prihvacen je u vecini socijalistickih zemalja jer nema religiozni beckground.
Mozes li mi ti onda reci kako se na engleskom jeziku kaze taj Deda Mraz iz reklame za Coca-Colu?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#607 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by mIRCerka »

tueg wrote:
seln wrote:
tueg wrote: Deda Mraz = Santa Claus.
Sorry, ali to je glupost.
St. Klaus, Nikolaus, Niklaas....su jezicke diferencije o imenu Svetog Nikole.
Djed Mraz je marketinska figura koju je izmislila Coca-Cola, a prihvacen je u vecini socijalistickih zemalja jer nema religiozni beckground.
Mozes li mi ti onda reci kako se na engleskom jeziku kaze taj Deda Mraz iz reklame za Coca-Colu?
SANTA CLAUS....
NE Saint Nicholas :D
Upravo radi komercijalizacije....
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#608 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by JThomas »

samo bih volio da se protivnici deda mraza konačno odluče da li je isti komunjara, katolički svetac ili kapitalistička ubleha s skrivenom notom antislamističke propagande...

pošto to troje istovremeno vrlo teško može biti...
Last edited by JThomas on 01/12/2008 16:31, edited 1 time in total.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#609 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by vratnik »

tueg wrote:
seln wrote:
tueg wrote: Deda Mraz = Santa Claus.
Sorry, ali to je glupost.
St. Klaus, Nikolaus, Niklaas....su jezicke diferencije o imenu Svetog Nikole.
Djed Mraz je marketinska figura koju je izmislila Coca-Cola, a prihvacen je u vecini socijalistickih zemalja jer nema religiozni beckground.
Mozes li mi ti onda reci kako se na engleskom jeziku kaze taj Deda Mraz iz reklame za Coca-Colu?
Na njemackom se taj kaze: Weihnachtsmann, a Sv. Nikola Nicolaus. Znaci dva razlicita lika. Na engleskom ne znam.
Ali dzaba to vama ponavljat.
harka
Posts: 729
Joined: 18/02/2007 20:32

#610 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by harka »

vratnik wrote:
Mozes li mi ti onda reci kako se na engleskom jeziku kaze taj Deda Mraz iz reklame za Coca-Colu?
Na njemackom se taj kaze: Weihnachtsmann, a Sv. Nikola Nicolaus. Znaci dva razlicita lika. Na engleskom ne znam.
Ali dzaba to vama ponavljat.[/quote]

u Holandiji KERSTMAN u prevodu
KERST-Bozic
MAN-covjek
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#611 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by vratnik »

(treba skupiti sve biser izjave sa ove teme, da se ne zaboravi: krscanska nova godina, Deda Mraz nije bio u socijalizmu itd..)
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#612 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by vratnik »

harka wrote:
vratnik wrote:
Mozes li mi ti onda reci kako se na engleskom jeziku kaze taj Deda Mraz iz reklame za Coca-Colu?
Na njemackom se taj kaze: Weihnachtsmann, a Sv. Nikola Nicolaus. Znaci dva razlicita lika. Na engleskom ne znam.
Ali dzaba to vama ponavljat.
u Holandiji KERSTMAN u prevodu
KERST-Bozic
MAN-covjek[/quote]

Hvala na prevodu koji je skroz nepotreban. Deda Mraz nije sveti Nikola, right? Ili Jeste?
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#613 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by tueg »

Tako je, Santa Claus, ali to nema nikakve veze sa Saint Nicholasom.

Za one koji i dalje misle da je Deda Mraz nastao u Coca-Colinoj reklami:

In his book Nicholas: The Epic Journey from Saint to Santa Claus, writer Jeremy Seal describes how the commercialization of the Santa Claus legend began in the 1800s. "In the 1820s he began to acquire the recognizable trappings: reindeer, sleigh, bells," said Seal in an interview."


Writing in Mothering, writer Carol Jean-Swanson makes similar points, noting that the original figure of St. Nicholas gave only to those who were needy and that today Santa Claus seems to be more about conspicuous consumption:
“ Our jolly old Saint Nicholas reflects our culture to a T, for he is fanciful, exuberant, bountiful, over-weight, and highly commercial. He also mirrors some of our highest ideals: childhood purity and innocence, selfless giving, unfaltering love, justice, and mercy. (What child has ever received a coal for Christmas?) The problem is that, in the process, he has become burdened with some of society's greatest challenges: materialism, corporate greed, and domination by the media. Here, Santa carries more in his baggage than toys alone!


Dakle, jasno je da je danasnji Deda Mraz zapravo Sveti Nikola. Zasto se to osporava, ostace nejasno.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#614 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by zgembo_sa »

Santa, hmm nesto mi to poznato, odakle li vuce korijen ta rijec. Sigurno je neka ateisticka izmisljotina :D
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#615 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by Zox »

Dodao bih jos da se na italijanskom ovaj Nikola kaze San Nicola (cini mi se, mada mislim da sam cuo i San Nicolao) a Deda Mraz... pazite dobro:
Babbo Natale

sto u prevodu znaci "babo bozicnjak" (babbo znaci tata!)
Pa KOME smeta babo? :D
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#616 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by Air Ramiz »

mIRCerka wrote:
ponosna_manjina wrote:
minci wrote: Kad je u pitanju sekularno drustvo kod nas na podrucju ex-Yu i islamski obicaji, njih bi trebalo upraznjavati van drzavnih ustanova, nemaju sta tamo traziti a kad su pitanju hriscanski onda neka, zasto da ne, djecija radost je to!
Ljudi koji ovdje brane "pravo na Deda Mraza" ubise se izdvajajuci pricu iz religijskog konteksta ali to vas vjernike i dalje ne sprijecava na insinuacije i podmetanja.
No dobro, bas me zanima sta ti mislis o vjeronauku u vrticima i Deda Mrazu u vrticima i skolama? I sta mislis o sekularnoj drzavi?
Nije provokacija nego me bas zanima tvoje misljenje, cisto radi sklapanja neke slike u glavi.
Ja mislim da je Islam ugrozen u Sarajevu. :roll:

Radi se jednostavno o ovome
1. Obdanista pod JU DJECA SARAJEVA su JAVNA USTANOVA, dakle nije nicija privatna prcija
2. NAmetnuse djeci vjerobauk, navodno vecinske vjeroispovjesti djece
3. VjerobaUk je na budzetu, dok se casovi engleskog jezika dodatno placaju
4. I prosle godine potegnuse ovo oko deda mraza kao "nema se para za paketice"...vala ko ima da plati 140KM svaki mjesec, ima i 141 KM svaki mjesec, eto 12 maraka za paketic koji inace kosta 10KM.
5. Deda Mraz od sekularnog komercijalnog Djede postade katolik veci od Pape...aferim
6. dok mi ispricasmo sve ovo, bezdusnici sebi plate povecase , marke ne dadoshe za lijecenje bolesne djece, a djeca umiru svakodnevno...

PS
ri0 wrote:
pure_love wrote:djeli li se po banjaluckim vrticima bajramluk,t.j bajramski paketici?

A dijeli li se Bajramluk po nasim vrticima? aha, kako da ne iliti hau jes nou :-)
Vrtici ne rade za Bajram.
1. KSC je takodjer na budzetu.
2. U KSC postoji samo katolicka vjeronauka, nema islamske niti pravoslavne.
3. Mnogi forumasi koji su zavrsili KSC, a tvrde da nisu isli na taj katolicki vjeronauk, nemaju primjedbi na takav vid podvajanja (dok oni nisu isli na vjeronauku, drugi su isli), a imaju za Djecu Sarajeva. Kako to da njima to nije smetalo u KSC-u, ali im smeta na drugom mjestu.
4. Deda Mraza su Bozicnjakom napravili medijski lesinari iz Hrvatske koji su podmetnuli ugrozenost od zelenih trotoara.
5. Niko nikom nije nametao vjeronauku u Djeci Sarajeva, to je fakultativno, na volju svakom roditelju u skladu sa Zakonom na osnovu kojeg je i Zeljko Komsic potpisao istu tu vjeronauku koju ionako vec godinama sprovode na ostalom teritoriju BiH.
6. Ne-muslimani su ugrozeni u Sarajevu :-) (sjecam se da je u Zenici KSC Sveti Pavao otvoren 1994 godine nakon najgorih masakara Hrvatske vojske u dolini Lasve, ako tad nisu bili ugrozeni, ne vidim zasto sad izmisljate)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#617 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by mIRCerka »

zgembo_sa wrote:Santa, hmm nesto mi to poznato, odakle li vuce korijen ta rijec. Sigurno je neka ateisticka izmisljotina :D
pa se onda pitam Sto ljudi sticu utisak da je Sarajevo jednonacionalno obojeno :D
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#618 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by JThomas »

dvije ključne riječi: IZVORNO i SADAŠNJE značenje...ili izvorno i naknadno pripisano, kako hoćeš.

ali ne možeš ti to nacrtati...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#619 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by vratnik »

:(
ponosna_manjina
Posts: 444
Joined: 18/04/2006 13:05

#620 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by ponosna_manjina »

jebote, sve se nesto sada mislim kako sam se smijao kada sam prvi put cuo za ovu "dedamrazovsku opasnost" a danas je to jebena realnost koja ne samo da ima sve vise pristalica nego se sasvim uredno sprovodi na terenu. koje ispiranje mozga... pa jos se pitamo zasto nam je ovako kako nam je. e pa ovako nam je upravo zato jer nas mogu bez problema ubjediti izmedju ostalog i da je deda mraz "neprijatelj". koja debilana.
rat je mir, sloboda je ropstvo, neznanje je moc
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#621 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by tueg »

Eh, kad je jasno da se radi o Djedu Bozicnjaku, onda se ide po nacionalnim savovima. Jednonacionalno obojeno Sarajevo ili ne, jasno je da Deda Mraz potice iz krscanske tradicije. Zalud je tvrditi suprotno.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#622 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by NIN »

minci wrote:Deda mraz/bozicnjak/sveti Nikola donosi poklone je laz djeci od roditelja da se djecu na neki nacin privoli da budu dobri a ako ne budu onda nema poklona nego slijedi siba. Ako je nekada i postojao covjek imenom Nikola koji je bio dobar i djeci iz svoje okoline dijelio slatkise vise ga nema a poklone svojoj djeci roditelj moze uvijek darivati a pricati im bajku da taj deda mraz putuje svijetom i to sa letecim zivotinjama koje tegle brdo poklona i spustaju se kroz dimnjak i tako ostavlja zeljene poklone ucimo djecu samo lazima a djeca kad tad shvate da to nije istina ali jer su njih lagali i ona lazu dalje svoju djecu.
:lol: :lol: :lol:

...bas kao i onaj ciko na nebu sto nas obraduje kad slusamo a kazni kad smo zlocasti jel'.

Tu je to negdje, u deku gor'-dol'. :D
tueg
Posts: 92
Joined: 10/10/2005 11:10

#623 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by tueg »

ponosna_manjina wrote:jebote, sve se nesto sada mislim kako sam se smijao kada sam prvi put cuo za ovu "dedamrazovsku opasnost" a danas je to jebena realnost koja ne samo da ima sve vise pristalica nego se sasvim uredno sprovodi na terenu. koje ispiranje mozga... pa jos se pitamo zasto nam je ovako kako nam je. e pa ovako nam je upravo zato jer nas mogu bez problema ubjediti izmedju ostalog i da je deda mraz "neprijatelj". koja debilana.
rat je mir, sloboda je ropstvo, neznanje je moc
Zar mora biti da je meni ispran mozak od strane bilo koga, i da nije moguce da sam sam odlucio sta cu misliti o Deda Mrazu? Zar smo bas SVI isti?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#624 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by mIRCerka »

1. KSC je takodjer na budzetu.
2. U KSC postoji samo katolicka vjeronauka, nema islamske niti pravoslavne.
3. Mnogi forumasi koji su zavrsili KSC, a tvrde da nisu isli na taj katolicki vjeronauk, nemaju primjedbi na takav vid podvajanja (dok oni nisu isli na vjeronauku, drugi su isli), a imaju za Djecu Sarajeva. Kako to da njima to nije smetalo u KSC-u, ali im smeta na drugom mjestu.
4. Deda Mraza su Bozicnjakom napravili medijski lesinari iz Hrvatske koji su podmetnuli ugrozenost od zelenih trotoara.
5. Niko nikom nije nametao vjeronauku u Djeci Sarajeva, to je fakultativno, na volju svakom roditelju u skladu sa Zakonom na osnovu kojeg je i Zeljko Komsic potpisao istu tu vjeronauku koju ionako vec godinama sprovode na ostalom teritoriju BiH.
6. Ne-muslimani su ugrozeni u Sarajevu :-) (sjecam se da je u Zenici KSC Sveti Pavao otvoren 1994 godine nakon najgorih masakara Hrvatske vojske u dolini Lasve, ako tad nisu bili ugrozeni, ne vidim zasto sad izmisljate)
Ramize...
1. dijelom na budzetu, dijelom crkva placa, dok je Bosnjacka komplet na budzetu.
2. srednjoskolci biraju vise fakultativnih predmeta, pa se ustima raspored da niko ne cuci u cosku ko 13to prase.
3. u srednjim skolama postoji kultura religija, a ostatak odgovora je vec sadrzan u 2.
4. Djed Mraz je SVOJ DOBROJ DJECI BEZ OBZIRA NA IME DONOSIO PAKETIC.
5. Sramota je da za fakultativnu nastavu islamskog vjeronauka ima para u budzetu, dok se engleski jezik DODATNO placa.
6. Nisu nemuslimani ugrozeni, vec ubermuslimani, uberkatolici i uberpravoslavci ugusise normalne ljude kojima ni na kraj pameti nije da se busaju u prsa koliki su vjernici...
7. Niko nikoga ne tjera da ucestvuje u tome, ali je sramotno kako se stvari rade u nasim vrticima.
8. I jos nesto, svim "religioznim" na ovoj temi, poruka od jednog sufije
Nije bitno vrijeme darovanja, nego namjera; jer djela se ipak cijene prema namjeri (nijjetu).
moj obraz meni, tvoj tebi :D
lijep pozdrav, od mene dosta na ovoj temi...makar za danas...
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#625 Re: Ko je smjestio Deda Mrazu

Post by vratnik »

tueg wrote:Eh, kad je jasno da se radi o Djedu Bozicnjaku, onda se ide po nacionalnim savovima. Jednonacionalno obojeno Sarajevo ili ne, jasno je da Deda Mraz potice iz krscanske tradicije. Zalud je tvrditi suprotno.
Ako ti je to vrhunac argumentacije, onda i islam potice iz krscanstva
Locked