šerijatsko vjencanje???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#51 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by encian »

posto u japanu nema hodza a ni zvanicne islamske zajednice, a ima masa drustava razlicitih nacionalnosti (arapsko, egipatsko, malezijsko, indonezansko, pakistansko ...) koja pored stvarnih pravila serviraju i svoju licnu tradiciju, mi smo se onako dobro namucili da skontamo sta nam je ciniti za taj serijatski brak. ispostavilo se ne puno. potrebno je:

- da je brak dobrovoljan
- da se mladenci sloze oko dara (ono sto muskarac daje zeni prije braka)
- da nije tajno (tj. svjedoci da je brak sklopljen po onim gore uslovima)

ne treba ni papir, ni ugovaranje razvodne sume, a Boga mi ne treba ni hodza. tako nas je nas dragi i uceni prijatelj pitao pred svjedocima pristajemo li da se vjencamo i jesmo li se slozili oko dara. i to je to. primjetit cete da i svjetovni brak haman da ispunjava ove uvjete.

i ja mislim da je serijatski brak pa oblokavanje licemjerstvo. ali nije na nama da sudimo ko je veci musliman i vise upravu. u svakom slucaju, oblokavanje i sjecanje na Boga i priznavanje Njegovog autoriteta bolje je nego samo oblokavanje.

sto se tice boravka poslije smrti, supruznici ce biti zajedno. i to, ako ih je bilo vise, sa onim koje vise vole :) (tako mi rekose).
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#52 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by illuminated »

ja sam pito curu da se vjencamo samo serijatski i nije pristala :D
skroz je skrenula s pravog puta, pa hoce i pred maticarem :-)
User avatar
jedna
Posts: 1033
Joined: 04/02/2004 00:00
Location: salt lake city

#53 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by jedna »

Pazi ovo:
Da bi brak bio islamski pri njegovom zaključenju mora se obaviti utvrđena procedura – šeriatsko vjenčanje. Inače, brak po učenju Islama mora biti sklopljen u ime Allaha dž. š., svjedoci pri sklapanju i osoba koja to čini moraju biti muslimani, i pri sklapanju braka mora se utvrditi iznos mehri muedždžela.
Šeriatska vjenčanja se najčešće obavljaju u džamijskim prostorijama uz prisustvo rodbine i prijatelja ili na drugom mjestu po izraženoj želji mladenaca. U džamijskim prostorijama se može organizovati i manja svečanost uz zakusku ovom prigodom.
Termin za obavljanje vjenčanja se dogovara sa imamom.
Kako je jedan od uvjeta pri sklapanju braka prisustvo svjedoka i sami svjedoci moraju biti:
- punoljetni (a ne djeca),
- umno i duševno zdravi muslimani, kada se radi o sklapanju šerijatskog braka, da znaju da se radi o braku,
- da čuju u isto vrijeme ponudu i prihvat zaručnika.
Svjedoci pri sklapanju islamsko-šerijatskog braka ne mogu biti:
- duševno i umno poremećene osobe,
- potpuno gluhe osobe koje ne mogu čuti ponudu i prihvat braka,
- totalno pijane osobe i
- nemuslimani.
Poslanik, a.s., kaže: "Sve što opija je hamr, a svaki hamr je haram."
Ovo malo opet skrecem sa teme, ali samo da napomenem ove velike vjernike koji ne vide nista lose u pijankama posle dzamijskog vjencanja.
Sve što opija u velikim količinama zabranjeno je konzumirati i u malim količinama

Ovaj propis izravno se izvodi iz hadisa Allahova Poslanika, a.s., a u kojemu stoji: "Ono što opija u velikim količinama zabranjeno je (haram) piti i u najmanjim količinama."
U hadisu se, takoder, navodi: "Ono što opija u vjedru, zabranjeno je piti koliko stane na dlan."5
I ovi hadisi, kao i oni ranije citirani, potvrđuju da je razlog zabrane svojstvo pića da opija, a ne materija iz koje je proizvedeno, ili ime koje su mu ljudi dali.
Musliman je dužan izbjegavati ona društva, skupove i mjesta u kojima se toči, služi i konzumira alkohol. Na ovu zabranu ukazuje navedeni hadis o osobama koje je prokleo Allahov Poslanik, a.s. Na nju izravno ukazuje i hadis koji prenosi Omer, r.a., u kome Poslanik, a.s., kaže: "Ko vjeruje u Allaha i Sudnji dan neka ne sjeda za stol na kome kruže čaše s alkoholnim pićima."
(prem Enesu Ljevakovicu)
Sunnet je za svadbu organizirati gozbu i slavlje (velime). Ovo je dio obaveze da se brak obznani. Poslanik, a.s., je rekao: "Obznanite brak; proslavite ga u džamiji i udarite u defove da ga obilježite!" (Et-Tirmizi) Er-Rubejji'u kći Muavvizova kazuje:
“Ujutro nakon prve bračne noći posjetio me Božiji Poslanik, a.s. On je sjedio na mom ležaju kad su neke naše sluškinje počele udarati u defove i pjevati hvalospjeve na ime mojih predaka koji su poginuli u Bici na Bedru. Onda je jedna od njih rekla: 'A među nama je Poslanik koji zna šta će sutra donijeti.' Poslanik joj tada reče: 'Nemoj to, već nastavi govoriti ono što si govorila ranije.” (El-Buhari)
Amir ibn Sa’d prenosi:
“Kada sam došao na jednu svadbu i našao Karaza sina Ka'bova i Ebu Mes'uda el-Ensarija kako slušaju sluškinje koje su pjevale, rekao sam: 'Zar se ovo radi u prisustvu vas dvojice koji ste drugovi Božijeg Poslanika i učesnici Bedra?' Oni su mi odgovorili: 'Sjedi ako hoćeš i slušaj sa nama, ili idi ako hoćeš, jer nama je dozvoljeno da se veselimo na svadbi.” (En-Nesai)
Stvarni izgled svadbe uveliko zavisi od kulturne pozadine mladenaca, a one su danas često neislamske zbog insistiranja na ekstravaganciji i pokazivanju. Dobra muslimanska praksa je uvijek protiv rasipanja i razmetanja u bilo kojoj formi, i istinski muslimanske svadbe su veseli ali jednostavni događaji. Često se dešava da mladi moraju odložiti brak jer ne mogu priuštiti proslavu, a ponekad se traži i previsok mehr za mladu. Obje ove prakse potkopavaju društvo i nisu islamske. Očito je važno da mlada dobije velikodušan mehr, kao osiguravajuću policu u slučaju razvoda i radi osiguranja njene finansijske neovisnosti. Ali, to je ustupak ljudskoj slabosti. Hadisi koje su zabilježili Ebu Davud i Et-Tirmizi pokazuju da je Poslanik, a.s., zabranio davanje pretjerano visokih mehrova.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#54 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by dr.gog »

Zdravo. :)
Tema je šerijatsko vjenčanje.Pitanje konzumacije alkohola nije vezano za pitanje u samoj temi,pa će s tim vezani postovi biti obrisani ubuduće.
O alkoholu i svemu u vezi sa alkoholom , možete otvoriti zasebnu temu.
Hvala.
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#55 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by buba »

Mislim da je emra potencirala ili htjela potencirati svojim postovima na znacaj odrzavanja cina serijatskog vjencanja, uporedo sa opstinskim, kao jedne vrste tradicije koja je bila dugo zanemarena i zapostavljena, te da je svako pristupanje bracnih parova i ovoj vrsti vjencanja pozitivno, u smislu odrzavanja te tradicije. O tome, koliko ko ulazi u taj cin iz svojih istinskih vjerskih ubjedjenja i da li ce mu se taj cin prihvatiti (na onom Sudu), je ostavljeno jednoj drugacijoj vrsti diskusije.
Po nekim mojim saznanjima i informacijama, cak je i opstinsko vjencanje dovoljno i posve zadovoljavuje u smislu vjerskog prihvata, kao sto je neko vec gore naveo..da se obiljezi, da nije tajno, postoje svjedoci itd..
User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#56 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by travar »

Kad je nekome nešta mrsko, onda će naći svaki izgovor da to ne radi, pa i šerijatsko vjenčanje!
Lično sam nedavno bio na jednom vjenčanju, nadao sam se da ću prisustvovati jednom lijepom šerijatskom vjenčanju, ali malo morgen, pravac opština, iz opštine na neki dernek u nekoj selendri, i slušaj gange do kasno u noć, sreća pa sam pobjegao odmah na početku!
Helem sve mi se činilo nekako isprazno, nepotpuno: "DA, DA, cmok cmok, dernek"
User avatar
sanjex
Posts: 154
Joined: 16/01/2008 11:09
Location: Tuzla

#57 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by sanjex »

Mislim je šerijatsko vjenčanje dobra stvar, bez obzira što su mladenci spavali prije braka, jer mislim da nikad nije kasno. (Znam dosta žena koje i danas žele da se nakon 20 godina braka vjenčaju šerijatski. )Ali ne smatram da je neko bolji vjernik zbog toga, zapravo nikada ne bih procjenjivala ko je kakav vjernik na osnovu njegovih djela i mišljenja. Za to postoji Bog, a ja na osnovu tih djela mogu samo procjeniti da li je ta osoba dobra ili loša, a i tada se mogu zeznuti :-) . Ja sebe ne smatram nekim vjernikom, ali se trudim da ispoštujem sve što mogu.
Ja sam vjenčala šerijatski, nije bilo dekoltea, alkohola, folka, jedno skromno vjenčanje u krugu rodbine. Jednostavno sam imala želju vjenčati se šerijatski i to sam uradila godinu prije opštinskog.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#58 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Bosanac sa dna kace »

brak u islamu je dogovor, brak u islamu nije vrsta svete tajne, tako da za valajnost braka nije potrebno pored sekularnog vjencati se i serijatski, jer sekluarni brak tj. opstinski ispunjava sve uslove koje zahtijeva islam, a to je prije svega javna obzanana zajjednici da dvoje mladih stupaju u brak i registracija njihove zajednice pred zvanicnim vlastima...
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#59 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by shalaedin »

Mislim da se serijatsko vjencanje treba obaviti institucialno kroz uvijete koji su gore spomenuti. To jeste svaki bracni par treba da udje i izadje kroz knjigu vjencanih. Kod nas se desava da dvoje mladih osoba nađu par svijedoka serijatski se uzmu i poslje mjesec dana se razvedu. I to nije rijetka pojava. Mislim da ovakvo sto poprima oblik muta braka, braka ugovorenog na odredjeno vrijeme. A takva vrsta braka je bila dozvoljena jedno vrijeme u Islamu pa potom zabranjena. Najgore iz svega toga je sto neinstitucionalni cin braka rusi postulate i uvijete braka. Tako da brak gubi na svojoj bitnosti. Meni to izgleda bahato, neozbiljno i odudara mi od islamske prakse u BiH-i. Desavalo se da moji prijatelji se tako ozene i jos brze razvedu. A svi oni koji su to uradili u dzamiji njihovi brakovi su dugotrajniji potpuniji i sretniji.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#60 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by shalaedin »

encian wrote:posto u japanu nema hodza a ni zvanicne islamske zajednice, a ima masa drustava razlicitih nacionalnosti (arapsko, egipatsko, malezijsko, indonezansko, pakistansko ...) koja pored stvarnih pravila serviraju i svoju licnu tradiciju, mi smo se onako dobro namucili da skontamo sta nam je ciniti za taj serijatski brak. ispostavilo se ne puno. potrebno je:

- da je brak dobrovoljan
- da se mladenci sloze oko dara (ono sto muskarac daje zeni prije braka)
- da nije tajno (tj. svjedoci da je brak sklopljen po onim gore uslovima)

ne treba ni papir, ni ugovaranje razvodne sume, a Boga mi ne treba ni hodza. tako nas je nas dragi i uceni prijatelj pitao pred svjedocima pristajemo li da se vjencamo i jesmo li se slozili oko dara. i to je to. primjetit cete da i svjetovni brak haman da ispunjava ove uvjete.

i ja mislim da je serijatski brak pa oblokavanje licemjerstvo. ali nije na nama da sudimo ko je veci musliman i vise upravu. u svakom slucaju, oblokavanje i sjecanje na Boga i priznavanje Njegovog autoriteta bolje je nego samo oblokavanje.

sto se tice boravka poslije smrti, supruznici ce biti zajedno. i to, ako ih je bilo vise, sa onim koje vise vole :) (tako mi rekose).
Postoji jos jedan uvijet koji je bitan a nije naveden da brak moraju da podrze roditelji mladenaca, tacnije roditelji moraju dati dozvolu djevojci koja stupa u brak. Ako je zenska osoba punoljetna onda ona ima pravo prosca da odbije, dok za maloljetnu osobu odredjuju roditelji o njenoj bracnoj sudbini. Zato se cesto u nasoj proslosti desavalo da momak jedan dan osvane ozenjen a da toga nije ni svijestan.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24265
Joined: 26/08/2007 17:10

#61 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Charuga »

mojgrad wrote:E ovako imam jedno pitanje ako moze neko da mi kaze da li je ovo istina. Ne bih da otvaram radi ovog pitanja novu temu.

Negdje sam citala, kad dodje sudnji dan tada ce jel' i mrtvi da ustanu, niko ni za koga nece znati, ni majka za djetetom niti dijete za majkom i ako je to stvarno tako, ako necemo poznavati najdraze cak ni roditelje cemu onda svhra serijatskog vjencanja tj. vjencanja pred Bogom?
Samo ce sestra brata prepoznati.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#62 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Leonid Breznjev »

imas li kakav izvor za ovu tvrdnju da ce samo sestra poznati brata na sudnjem danu?
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#63 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by callmethebreeeze »

ko ce nas koji nemamo sestre poznati?
:? :oops: :shock:
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#64 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Leonid Breznjev »

sumnjam da cemo i hlada dobiti... :sad: :(
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24265
Joined: 26/08/2007 17:10

#65 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Charuga »

Arslan wrote:imas li kakav izvor za ovu tvrdnju da ce samo sestra poznati brata na sudnjem danu?
Nemam nista! Sad bas provjeravam koliko je to tacno jer mi je to rekao kolega sa posla pa sam ja napisao ali sad jos provjeravam ... Koliko ja znam NIKO NIKOGA nece prepoznati OSIM onih koji su jedni druge pomagali u imanu (npr. podsjecanje na ustajanje na namaz i sl.) ...
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#66 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by seldzuk »

Sva ova priča oko šerijatskih vjenčanja je vezana za to što ne postoje od države ovlašteni matičari koji mogu obaviti šerijatsko vjenčanje. Na Zapadu obavite vjenčanje u crkvi i država takođe stoji iza njega.
Paradoks je da kod nas ideš prvo kod matičara pa onda kod hodže, dok muž jedne moje rodice u Australiji obavlja šerijatska vjenčanja kao ovlašteni matičar. On potpisuje vjenčani list šerijatskog vjenčanja iza kojeg stoji i država.
Kod nas je jednom bilo priče oko toga ali je Tunjo to sve razbio po kratkom postupku pričom: Hoće IZ šerijatsku državu.
S jedne strane se vanbračne zajednice tretiraju kao bračne po Porodičnom zakonu, a hodžino vjenčanje državi ne valja.
Kad bi država stala samo iza isplate mehra, već bi to do pola bilo riješeno. Sada se sa mehrom ljudi često šprdaju - pišu po 10 kila zlata.
Leonid Breznjev
Posts: 5302
Joined: 04/11/2006 03:32
Location: Kamenskoje

#67 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Leonid Breznjev »

nije bas tako seldzuk... u mnogim zemljama evrope crkveno vjencanje moze se izvesti tek nakon vjencanja pred maticarom.. no se ono bas nesto posebno ne oznacava.. poznam dosta parova koji su civilno vjencanje obavili jednostavno uz dva svjedoka i to je to. u crkvu su morali donijeti drzavni vjencani list kako bi uopste mogli dobiti termin za vjencanje u crkvi..
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#68 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by dr.gog »

Interesuje me da li je igdje u Evropi službeno zaključen bilo kakav sporazum između muslimanskih vjerskih zajednica i nadležnih organa, po pitanju šerijatskog vjenčanja?
User avatar
Compact
Posts: 1730
Joined: 28/08/2008 20:37
Location: Alipašino polje

#69 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Compact »

dr.gog wrote:Interesuje me da li je igdje u Evropi službeno zaključen bilo kakav sporazum između muslimanskih vjerskih zajednica i nadležnih organa, po pitanju šerijatskog vjenčanja?
U Kanadi se vjenčaš u džamiji, i odneseš vjenčani list kod matičara da ga protokoliše. U Engleskoj zakon poštuje vjerska prava jevrejskih manjina, i omogućava im da upražnjavaju svoje zakone, naravno ako se ne kose sa državnim. Navodno će uskoro dozvoliti i muslimanima da svoj život vjerski organiziraju zbog velikog broja muslimana u toj zemlji, što uključuje i šerijatsko vjenčanje. Čak su i formirali pri nekom ministarstvu poseban odsjek za hadždž i svake godine iz vlade ih posjete prilikom ispraćaja, a odlazi ih svake godine oko 25 000, 20 puta više nego iz BiH. Engleska poštuje i podstiče islamsko bankarstvo, tako da je najveći broj islamskih banaka u Engleskoj. Pravi mudžahedini :D
Načao sam i neki članak koji govori o funkcioniranju šerijatskih neformalnih sudova u Engleskoj.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/vrho ... 93700.aspx
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#70 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Neelix »

imam ja jedno pitanje vezano za ovo :D

on je ateist, ona vjeruje, i stalo joj je da se vjencaju serijatski...njega boli hashim za to, ali ako je njoj vec stalo, nije mu mrsko, ipak je to 20 minuta...eh, :D sta bog kaze o tome? :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#71 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Ahmmed »

Neelix wrote:imam ja jedno pitanje vezano za ovo :D

on je ateist, ona vjeruje, i stalo joj je da se vjencaju serijatski...njega boli hashim za to, ali ako je njoj vec stalo, nije mu mrsko, ipak je to 20 minuta...eh, :D sta bog kaze o tome? :D

Bog kaže da se za njega dova čini, ne bil tobe došo :D :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#72 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by Neelix »

ma nema teorije :D
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#73 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by ljubav_aha »

Serijatski sudovi su ukinuti 6. marta 1946. godine i od tada zerijatska vjencanja imaju samo formalnu ulogu

http://www.sehur.net/html/modules.php?n ... ge&pid=146
amina sa
Posts: 10
Joined: 14/09/2008 23:52

#74 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by amina sa »

selam
interesantna tema,koju mogu potpuno razumjeti samo oni koji zive pravim nacinom zivota, zivota cistog i lijepog islama.
samo oni koji shvataju, znaju i razumiju islam mogu spoznati svrhu i znacaj serijarskog sklapanja braka. nije istina da je serijatski brak na nasim prostorima novina, to se praktikovalo jos odvajkada, mozda se o tome malo pricalo, ali je bilo zastupljeno, naravno kod onih koji su shvatali ozbiljnost braka, obaveza i duznosti u braku, a narocito kod onih koji su shvatali i znali za sustinu bracnog zivota u pravom smislu te rijeci. ne osudjujem one koji ne obave vjencanje pred hodzom, ali doci ce vrijeme kad ce biti pitani za to, a tada... molim Allaha dz.s. da nam podari razum za razumijevanje islama i njegovih propisa, zdravlje i zivot da ga mozemo praktikovati, odlucnost da ustrajemo u pokoravanju i bogobojanosti, mogucnost i znanje da sirimo islam oko sebe......AMIN
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#75 Re: šerijatsko vjencanje???

Post by ljubav_aha »

amina sa wrote:selam
interesantna tema,koju mogu potpuno razumjeti samo oni koji zive pravim nacinom zivota, zivota cistog i lijepog islama.
samo oni koji shvataju, znaju i razumiju islam mogu spoznati svrhu i znacaj serijarskog sklapanja braka. nije istina da je serijatski brak na nasim prostorima novina, to se praktikovalo jos odvajkada, mozda se o tome malo pricalo, ali je bilo zastupljeno, naravno kod onih koji su shvatali ozbiljnost braka, obaveza i duznosti u braku, a narocito kod onih koji su shvatali i znali za sustinu bracnog zivota u pravom smislu te rijeci. ne osudjujem one koji ne obave vjencanje pred hodzom, ali doci ce vrijeme kad ce biti pitani za to, a tada... molim Allaha dz.s. da nam podari razum za razumijevanje islama i njegovih propisa, zdravlje i zivot da ga mozemo praktikovati, odlucnost da ustrajemo u pokoravanju i bogobojanosti, mogucnost i znanje da sirimo islam oko sebe......AMIN

amina,molim te objasni,sto je svrha i znacaj serijatskog vjencanja :?:
Locked