Prokomentarisite napustanje Crkve

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#1 Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

Evo o cemu se radi:
Na sinocnoj emisiji Provjereno (NOVA TV) sam gledao prilog o svecenicima koji su vodili dvostruki zivot, i na jkraju napustili crkvu.
Naime oni su napustili crkvu da bi se ozenili i osnovali svoje porodice. Ovo mozete pogledati na "dnevnik.hr".
Splitsku crkvu su napustila 15-torica svecenika i ozenili se, u cijeloj hrvatskoj oko 100 i kusur svecenika, i zabiljezeno u svijetu preko
nekoliko hiljada :-) (nisam siguran tacno koliko je ali je bas puno). Isto su spomenuli da je crkva u srednjem vijeku donjela taj zakon da se ne smiju zeniti.

-Kako objasnjavate taj zakon?
-Kako Vi objasnjavate tu situaciju?
User avatar
duspi
Posts: 749
Joined: 17/04/2008 02:11
Location: SA

#2 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by duspi »

...
oprostite mi moju sumnjicavost:

evo jos jedne teme koja ce posluziti za 'neofirno' i 'suptilno' blacenje krscanstva i isticanje islama kao jedine prave religije :)

koga briga ba, ljudi svuda oko tebe gube vjeru, a novi postaju vjernici, who cares, njihove stvari, postuj to
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by Truba »

u bibliji fino piše

ako ćeš izgarat oženi se ( ne znam u kojem poglavlju mogu kasnije provjeriti)

stoga mnogi izgaraju
i ožene se na kraju

što je pošteno i prema sebi i prema zajednici
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#4 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

duspi wrote:...
oprostite mi moju sumnjicavost:

evo jos jedne teme koja ce posluziti za 'neofirno' i 'suptilno' blacenje krscanstva i isticanje islama kao jedine prave religije :)

koga briga ba, ljudi svuda oko tebe gube vjeru, a novi postaju vjernici, who cares, njihove stvari, postuj to
Ohladi, ohladi ba. Citaj cijeli tekst.Ne samo naslov.

Vidis li gdje sam gledao NOVA TV hrvatska neovisna televizija ne na hayat-u, ne u bosni. pogledaj emisiju i vrati se ponovo.............
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#5 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

komi wrote:u bibliji fino piše

ako ćeš izgarat oženi se ( ne znam u kojem poglavlju mogu kasnije provjeriti)

stoga mnogi izgaraju
i ožene se na kraju

što je pošteno i prema sebi i prema zajednici
E to je pitanje upravo. Zasto je onda crkva donjela taj zakon da se ne smije zeniti??
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by Truba »

fino napišeš pismo najbližem župniku ili biskupu i moliš za odgovor

ili odeš na neki forum
http://www.katolici.org
http://www.forum.hr
ili tome slično pa tamo pitaš
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#7 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by nokia6170 »

zabrana zenjenja svecenika je iskljucivo svjetovna odluka same crkve i nema veze sa krscanstvom. sjeli nekad davno crkveni oci i izglasali i od tog napravili bozje slovo.

ima jedan vic o tome...hebiga na engleskom je, mrsko mi sad prevoditi :)

A new monk arrived at the monastery. He was assigned to help the other monks in copying the old texts by hand. He noticed, however, that they were copying copies, not the original books. The new monk went to the head monk to ask him about this. He pointed out that if there were an error in the first copy, that error would be continued in all of the other copies.

The head monk said, 'We have been copying from the copies for centuries, but you make a good point, my son.' The head monk went down into the cellar with one of the copies to check it against the original.

Hours later, nobody had seen him, so one of the monks went downstairs to look for him. He heard a sobbing coming from the back of the cellar and found the old monk leaning over one of the original books, crying.

He asked what was wrong.

'The word is 'celebrate,' not 'celibate'!' sobbed the head monk.
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#8 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

komi wrote:fino napišeš pismo najbližem župniku ili biskupu i moliš za odgovor

ili odeš na neki forum
http://www.katolici.org
http://www.forum.hr
ili tome slično pa tamo pitaš
Pa po tebi ne treba ovaj forum za sve ovdje mozes otici popu,hodzi,svecenku......ali je cilj da mi pricamo izmedju sebe.
Trazio sam komentare a ne da me ti upucujes gdje da idem.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by Truba »

nema stručnih da ti odgovore ovdje a na onim stranicama sami svećenici surfaju
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#10 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

Isto tako ljudi mogu iznjeti svoja misljenja.... a ima onih koji znaju zasto je crkva donjela taj zakon.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#11 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by spekulant »

pa hriscanstvo generalno ima neku fobiju od seksa, od "bezgresnog" zaceca do isusa - "najpozeljnijeg nezenje".. bez obzira da li je svestenicima celibat izricito propisan ili ne, jasno je da je ta ideja direktno proizasla iz "hriscanskog" mentaliteta..

a ova napustanja se dogadjaju kada ljudska priroda nadjaca restrikcije koje covjek sam sebi postavi, a koje nisu u skladu sa prirodom.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#12 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dr.gog »

dino_sara wrote:Isto tako ljudi mogu iznjeti svoja misljenja.... a ima onih koji znaju zasto je crkva donjela taj zakon.
Zakon o Celibatu je propis Rimokatoličke Crkve ,donesen u vrijeme pape Grgura 7-og--veoma veoma davno(možda griješim,da se ogradim,pomenuti je zakuhao dosta toga inače) koji možeš pronaći na web-siteovima Katoličke crkve na više jezika,skupa sa oficijelnim objašnjenjem.U Katoličkoj Crkvi ukazi Rimskog Biskupa pape imaju svojstvo obavezujućeg propisa po katoličkom svjetonazoru,što prihvata nekoliko stotina miliona katolika diljem svijeta.Biblijska utemeljenost celibata-neženstva ne postoji u smislu određenog propisa.Postoji samo jedna obična,da tako kažem, savjetodavna uputa Apostola Pavla koja ljudima savjetuje da budu mudri i sami razmisle da li im treba ili ne treba žena,ovisno kakav život vode i čemu streme i kakvog su karaktera.Rečenica je sročena vrlo korektno i fer,i ni po čemu nema snagu ili smisao naredbe.Celibat je uveden po osnovu procjene pape da je seksualni život i odnos sa ženom i porodicom nešto što odvaja od svećeničkog rada, discipline i pokornosti naspram Crkve.Isto tako,smatra se da žene u porodici svećenika mogu imati pretjeran emotivni utjecaj na rasuđivanje svećenika u njegovim duhovnim poslovima kao vođe određene zajednice vjernika.Celibat ima mnogo protivnika unutar crkve i smatra se prevaziđenim,ali je njegovo ukidanje samo i isključivo odgovornost i mogućnost jednog čovjeka i nikoga više: prof.Josepha Ratzingera Benedicta XVI-og,Pape.Unutar crkve nije zabranjeno voditi polemiku o tome kao ni iznositi kritike.Odluuka o napuštanju Crkve je stvar slobodnog izbora i ne mora biti objašnjavana niti se neko mora pravdati za izlazak iz Crkve.Diploma i zvanje koje je svećenik stekao ostaju službeno priznatim,ali svećenički rad i propovjedanje u svojstvu katoličkog svećenika nije dopušteno.
Za ubuduće ..glede & unatoč

Forum nije mjesto za službena objašnjenja dogmi u klasičnom smislu,već za njihovo komentarisanje ličnim stavom--polemike i pobijanja učenja nemaju mnogo svrhe na Forumu kao interaktivnoj web-platformi za neformalne razmjene mišljenja.Tipski forumi za to postoje na posebnim web-siteovima ,ovisno o temi koja se istražuje.
brdo
Posts: 432
Joined: 26/11/2006 10:59

#13 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by brdo »

MA LJUDI SE SVEGA NAGLEDALI TIM BOLJE JOS UZ MORE ,A MAJKA PRIRODA CINI SVOJE :dance: :dance: STA CES TO TI JE TO :D :run:
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#14 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by kockica_kockica »

samo kratak komentar... kad svecenik odluci da se ozeni ne napusta Crkvu vec svoj poziv.. njegov pecat koji je primio kad se zaredio ostaje ali mu se oduzimaju ovlasti drzati sv. misu, ispovjedati i propovjedati... on i dalje moze ici u Crkvu niko mu to ne moze zabraniti izuzev ako se nije otcijelio od Crkve sto je nesto sasvim drugo ( ovdje su oni iziopcenici iz nje, oni koji uzmu drugu vjeru mada im krstenje ostaje zauvijek to se ne moze izbirsati)... bivsi svecenik, s obzirom da se zavjetovao na vjernost crkvi na neki nacin se s njom vjencava na redjenju, ( simbolika) ne moze biti vjencan u crkvi ( ne moze imati crkveno vjencanje) izuzev ako ne dobije od Pape odrijesenje sto velika rijetkost...

i jos da dodam sve su to ljudi od krvi i mesa... neki od njih se odluce citav zivot sluziti Bogu sto i rade neki se zaljube i zele s tom osobom provesti ostatak zivota, ne zeleci krsiti celibat traze odrijesenje .... po meni oni ne zasluzuju nikakav prezir, vec im ja odajem pocast jer su hrabro priznali da vole zenu i da se zele ozeniti...
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#15 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

kockica_kockica wrote:samo kratak komentar... kad svecenik odluci da se ozeni ne napusta Crkvu vec svoj poziv.. njegov pecat koji je primio kad se zaredio ostaje ali mu se oduzimaju ovlasti drzati sv. misu, ispovjedati i propovjedati... on i dalje moze ici u Crkvu niko mu to ne moze zabraniti izuzev ako se nije otcijelio od Crkve sto je nesto sasvim drugo ( ovdje su oni iziopcenici iz nje, oni koji uzmu drugu vjeru mada im krstenje ostaje zauvijek to se ne moze izbirsati)... bivsi svecenik, s obzirom da se zavjetovao na vjernost crkvi na neki nacin se s njom vjencava na redjenju, ( simbolika) ne moze biti vjencan u crkvi ( ne moze imati crkveno vjencanje) izuzev ako ne dobije od Pape odrijesenje sto velika rijetkost...

i jos da dodam sve su to ljudi od krvi i mesa... neki od njih se odluce citav zivot sluziti Bogu sto i rade neki se zaljube i zele s tom osobom provesti ostatak zivota, ne zeleci krsiti celibat traze odrijesenje .... po meni oni ne zasluzuju nikakav prezir, vec im ja odajem pocast jer su hrabro priznali da vole zenu i da se zele ozeniti...


I po meni isto kockice ne zasluzuju toliki prezir crkve ili pape ili sviju nas. Zato sam htio da vidim sta mili ostala raja. Pa Bog je dao tu prirodu musku, zasto neko sada da je uskrati, i kako se boriti s tim.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#16 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by kockica_kockica »

dino_sara wrote:
kockica_kockica wrote:samo kratak komentar... kad svecenik odluci da se ozeni ne napusta Crkvu vec svoj poziv.. njegov pecat koji je primio kad se zaredio ostaje ali mu se oduzimaju ovlasti drzati sv. misu, ispovjedati i propovjedati... on i dalje moze ici u Crkvu niko mu to ne moze zabraniti izuzev ako se nije otcijelio od Crkve sto je nesto sasvim drugo ( ovdje su oni iziopcenici iz nje, oni koji uzmu drugu vjeru mada im krstenje ostaje zauvijek to se ne moze izbirsati)... bivsi svecenik, s obzirom da se zavjetovao na vjernost crkvi na neki nacin se s njom vjencava na redjenju, ( simbolika) ne moze biti vjencan u crkvi ( ne moze imati crkveno vjencanje) izuzev ako ne dobije od Pape odrijesenje sto velika rijetkost...

i jos da dodam sve su to ljudi od krvi i mesa... neki od njih se odluce citav zivot sluziti Bogu sto i rade neki se zaljube i zele s tom osobom provesti ostatak zivota, ne zeleci krsiti celibat traze odrijesenje .... po meni oni ne zasluzuju nikakav prezir, vec im ja odajem pocast jer su hrabro priznali da vole zenu i da se zele ozeniti...


I po meni isto kockice ne zasluzuju toliki prezir crkve ili pape ili sviju nas. Zato sam htio da vidim sta mili ostala raja. Pa Bog je dao tu prirodu musku, zasto neko sada da je uskrati, i kako se boriti s tim.

Decki koji se odluce da cijeli zivot provedu u celibatu to rade svojom voljom... dakle osjecaju poziv od Boga... ja im se na neki nacin divim... ali postoje stvari na koje ne mozemo utjecati... srce nije organ kojem mozemo reci e od danas pa do smrti ne smijes zatreperiti ni za kim... ljubav stvara cudesa... oni koji se zaljube nakon redjenja zapravo nisu u stanju biti 100% predani Bogu i sluzenju njemu... i ja se divim tim osobama koje se usude na taj korak da se ozeni sa tom osobom i da trazi odrjesenje od poziva...
male sredine su sklone preziru prema takvim ljudima.. to je i normalno... posebno kad se radi o nekome koga dobro poznaju... crkva uglavnom suti o tome ... nema tu osude ni presude, normalno da im nije svejedno kad neko ode ali zivot je takav ... poznajem neke svecenike koji su se ozenili nakon vise od 10 godina svecenistva... svi su oni ljudska bica... i cemu osude... bolje da se ozeni nego da cijeli zivot pati ...

ja nisam za to da se ukine celibat da se razumijemo... mislim da ih to razlikuje od drugih vjera i treba tako ostati... ali isto tako ih se ne treba osudjivati ako se nakon izvjesnog vremena predomisle i zele brak djecu zenu svoj dom i sve ostalo... :)
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#17 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by dino_sara »

kockica_kockica wrote:
dino_sara wrote:
kockica_kockica wrote:samo kratak komentar... kad svecenik odluci da se ozeni ne napusta Crkvu vec svoj poziv.. njegov pecat koji je primio kad se zaredio ostaje ali mu se oduzimaju ovlasti drzati sv. misu, ispovjedati i propovjedati... on i dalje moze ici u Crkvu niko mu to ne moze zabraniti izuzev ako se nije otcijelio od Crkve sto je nesto sasvim drugo ( ovdje su oni iziopcenici iz nje, oni koji uzmu drugu vjeru mada im krstenje ostaje zauvijek to se ne moze izbirsati)... bivsi svecenik, s obzirom da se zavjetovao na vjernost crkvi na neki nacin se s njom vjencava na redjenju, ( simbolika) ne moze biti vjencan u crkvi ( ne moze imati crkveno vjencanje) izuzev ako ne dobije od Pape odrijesenje sto velika rijetkost...

i jos da dodam sve su to ljudi od krvi i mesa... neki od njih se odluce citav zivot sluziti Bogu sto i rade neki se zaljube i zele s tom osobom provesti ostatak zivota, ne zeleci krsiti celibat traze odrijesenje .... po meni oni ne zasluzuju nikakav prezir, vec im ja odajem pocast jer su hrabro priznali da vole zenu i da se zele ozeniti...


I po meni isto kockice ne zasluzuju toliki prezir crkve ili pape ili sviju nas. Zato sam htio da vidim sta mili ostala raja. Pa Bog je dao tu prirodu musku, zasto neko sada da je uskrati, i kako se boriti s tim.

Decki koji se odluce da cijeli zivot provedu u celibatu to rade svojom voljom... dakle osjecaju poziv od Boga... ja im se na neki nacin divim... ali postoje stvari na koje ne mozemo utjecati... srce nije organ kojem mozemo reci e od danas pa do smrti ne smijes zatreperiti ni za kim... ljubav stvara cudesa... oni koji se zaljube nakon redjenja zapravo nisu u stanju biti 100% predani Bogu i sluzenju njemu... i ja se divim tim osobama koje se usude na taj korak da se ozeni sa tom osobom i da trazi odrjesenje od poziva...
male sredine su sklone preziru prema takvim ljudima.. to je i normalno... posebno kad se radi o nekome koga dobro poznaju... crkva uglavnom suti o tome ... nema tu osude ni presude, normalno da im nije svejedno kad neko ode ali zivot je takav ... poznajem neke svecenike koji su se ozenili nakon vise od 10 godina svecenistva... svi su oni ljudska bica... i cemu osude... bolje da se ozeni nego da cijeli zivot pati ...

ja nisam za to da se ukine celibat da se razumijemo... mislim da ih to razlikuje od drugih vjera i treba tako ostati... ali isto tako ih se ne treba osudjivati ako se nakon izvjesnog vremena predomisle i zele brak djecu zenu svoj dom i sve ostalo... :)
Stvarno lijepo napisano, i sve se 100% slazem ali sada vidi ovo:
Zar onda taj celibat koji se prekrsi ne steti ugledu crkve? Iako ja stajem na stranu tih svecenika.
Evo kazem ti sada je pocelo i javno o tome da se prica (NOVA TV). MIslim da je ovo i prvi put da se otvoreno jave tri svecenika.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#18 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by kockica_kockica »

Svecenik kada prekrsi celibat najvise sebi ugled rusi... :) jer time on sam vara Boga... znamo da ga prevariti ne moze jer Bog sve vidi i sve zna... zato i kazem da se divim onim svecenicima koji priznaju da ne mogu zivjeti u celibatu...

Da li oni ruse ugled Crkve? ne znam, ali moje misljenje da ne rusi ugled crkve vec samo dokazuje koliko postuje instituciju Crkve, svoju vjeru i ono sto svecenik predstavlja ....

I prije se to dogadjalo i sad se dogadja ... Prije se o tome nije pricalo ni javno ni u tajnosti.. sve se znalo i klimalo glavom u znak negodovanja ali se nije o tome pricalo naglas... Sada je drugacije... U svakoj zemlji bila to Hrvatska Bosna ili Zimbabve katolicki svecenici traze odrjesenje... i to bez izuzetka...
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#19 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by neprilagodjena »

dino_sara wrote:Evo o cemu se radi:
Na sinocnoj emisiji Provjereno (NOVA TV) sam gledao prilog o svecenicima koji su vodili dvostruki zivot, i na jkraju napustili crkvu.
Naime oni su napustili crkvu da bi se ozenili i osnovali svoje porodice. Ovo mozete pogledati na "dnevnik.hr".
Splitsku crkvu su napustila 15-torica svecenika i ozenili se, u cijeloj hrvatskoj oko 100 i kusur svecenika, i zabiljezeno u svijetu preko
nekoliko hiljada :-) (nisam siguran tacno koliko je ali je bas puno). Isto su spomenuli da je crkva u srednjem vijeku donjela taj zakon da se ne smiju zeniti.

-Kako objasnjavate taj zakon?
-Kako Vi objasnjavate tu situaciju?

Taj zakon nemogu da objasnim.


Gledajuci na situaciju kao covjek mislim da nema nista lose u tome sto su napustili crkvu i ozenili se,i oni su ljudi.
Mislim da neruse ugled crkvi sa tim sto su otisli.
Vise bi narusili ugledu crkvi da imaju vanbracnu djecu a ostali su uz crkvu ili da se cuje da sexualno zlostavljaju djecu (znate da ima takvih prica).

Mislim da bi ovo bilo gore za crkvu.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#20 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by kockica_kockica »

neprilagodjena wrote:
dino_sara wrote:Evo o cemu se radi:
Na sinocnoj emisiji Provjereno (NOVA TV) sam gledao prilog o svecenicima koji su vodili dvostruki zivot, i na jkraju napustili crkvu.
Naime oni su napustili crkvu da bi se ozenili i osnovali svoje porodice. Ovo mozete pogledati na "dnevnik.hr".
Splitsku crkvu su napustila 15-torica svecenika i ozenili se, u cijeloj hrvatskoj oko 100 i kusur svecenika, i zabiljezeno u svijetu preko
nekoliko hiljada :-) (nisam siguran tacno koliko je ali je bas puno). Isto su spomenuli da je crkva u srednjem vijeku donjela taj zakon da se ne smiju zeniti.

-Kako objasnjavate taj zakon?
-Kako Vi objasnjavate tu situaciju?

Taj zakon nemogu da objasnim.


Gledajuci na situaciju kao covjek mislim da nema nista lose u tome sto su napustili crkvu i ozenili se,i oni su ljudi.
Mislim da neruse ugled crkvi sa tim sto su otisli.
Vise bi narusili ugledu crkvi da imaju vanbracnu djecu a ostali su uz crkvu ili da se cuje da sexualno zlostavljaju djecu (znate da ima takvih prica).

Mislim da bi ovo bilo gore za crkvu.

:thumbup: vrlo dobro receno bivsa komsinice :)
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#21 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by neprilagodjena »

pozz komsinice :-D :-D (nemoj to bivsa)
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#22 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by kockica_kockica »

neprilagodjena wrote:pozz komsinice :-D :-D (nemoj to bivsa)

pozz komsinice... :-D :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#23 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by osa »

katolička crkva je vjerovatno najmoćnija institucija na svijetu, jedan od stupova te moći je celibat, naime svi vjerski službenici u drugim vjerama rade za vjeru ali i za sebe i svoju porodicu, dok katolički svećenici rade isključivo za crkvu (bar oficijelno)i sve što ostaje iza njih ostaje crkvi. oduvijek postoje slučajevi kad neki svećenik iz ovog ili onog razloga napusti crkvu, pa tako i iz razloga ženidbe, ali to nisu toliko česti slučajevi, puno češći slučajevi su da svećenik potajno ima ženu i djecu , a crkva to tolerira i skriva. što je poštenije prema sebi i prema crkvi.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#24 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by Shoshana »

osa wrote:katolička crkva je vjerovatno najmoćnija institucija na svijetu, jedan od stupova te moći je celibat, naime svi vjerski službenici u drugim vjerama rade za vjeru ali i za sebe i svoju porodicu, dok katolički svećenici rade isključivo za crkvu (bar oficijelno)i sve što ostaje iza njih ostaje crkvi. oduvijek postoje slučajevi kad neki svećenik iz ovog ili onog razloga napusti crkvu, pa tako i iz razloga ženidbe, ali to nisu toliko česti slučajevi, puno češći slučajevi su da svećenik potajno ima ženu i djecu , a crkva to tolerira i skriva. što je poštenije prema sebi i prema crkvi.
A najpostenije prema zeni i djeci :lol: :lol: :lol:
melac
Posts: 1585
Joined: 25/08/2008 19:33

#25 Re: Prokomentarisite napustanje Crkve

Post by melac »

To ti je vrlo jednostavno:
Katolički svećenici kada se zarede za svećenika, oni se ustvari žene s Crkvom, i kao takvi ne mogu biti u dva nazovi braka.
Post Reply