Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
IZVANZEMALJAC
Posts: 578
Joined: 04/06/2007 18:21
Location: ovde a volio bi tamo

#51 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by IZVANZEMALJAC »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
spekulant wrote:
nokia6170 wrote:Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. :-) 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? :-) odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.
Ti zaboravljas jednu fundamentalnu stvar koja se zove slobodna volja. :wink:
U Islamu je to sloboda mišljenja a ne volje.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#52 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:znaci propaganda se treba sprijeciti ubistvom? a zasto uopste postoji toliki strah od propagande, ako je vjera muslimana toliko cvrsta?

nisi ti u stanju da procjenjujes da li neki hadis sluzi da se ljudi preplase ili ne, muhamed jasno kaze da ti ljudi trebaju biti ubijeni.

ta naredba se i danas koristi, i znamo svi dobro u kojim zemljama.
U kojim zemljama?

Kur'an kaže
«U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti-pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u sejtana, a vjeruje u Allaha-drzi se za najcvrscu vezu, koja se nece prekinuti. -A Allah sve cuje i zna.» [Al-Baqara 2:256].

Ako neko neće vjeru, neće njegova stvar.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#53 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
spekulant wrote:
nokia6170 wrote:Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. :-) 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? :-) odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.
Ti zaboravljas jednu fundamentalnu stvar koja se zove slobodna volja. :wink:

kako cu zaboraviti na slobodnu volju i slobodu misljenja (kao sto napominje air ramiz), kad sam ovu temu otvorio upravo da bih odbranio slobodnu volju i slobodu misljenja? :-)
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#54 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Air Ramiz wrote:
spekulant wrote:znaci propaganda se treba sprijeciti ubistvom? a zasto uopste postoji toliki strah od propagande, ako je vjera muslimana toliko cvrsta?

nisi ti u stanju da procjenjujes da li neki hadis sluzi da se ljudi preplase ili ne, muhamed jasno kaze da ti ljudi trebaju biti ubijeni.

ta naredba se i danas koristi, i znamo svi dobro u kojim zemljama.
U kojim zemljama?

Kur'an kaže
«U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti-pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u sejtana, a vjeruje u Allaha-drzi se za najcvrscu vezu, koja se nece prekinuti. -A Allah sve cuje i zna.» [Al-Baqara 2:256].

Ako neko neće vjeru, neće njegova stvar.
iran, pakistan, saudijska arabija...

a sto se tice toga da u vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti.. kako ono ide, ako vam djeca nece da klanjaju do te i te godine, upozorite ih, a ako nece da klanjaju od te i te godine (14.?) tucite ih? :) :lol:
User avatar
buba
Posts: 551
Joined: 31/01/2005 15:32

#55 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by buba »

spekulant wrote:
nokia6170 wrote:Men se cini da su ovi hadisi najvece sjeme zla medju samim muslimanima i islama generalno.

U jednu ruku personifikacija ikona i svetaca u krscanstvu i obozavanja primarno bozjih poslanika naspram samog Boga.

Sto se mene tice, sve sto me zanima nadjem u Kuranu...ne trebaju mi hadisi koji pojasnjavaju i razradjuju kuran..Kuran je savrsena knjiga kojoj ne treba dorada i obrada i raznorazna tumacenja sta je Allah htio da kaze. Allah sto je htio da kaze rekao je u Kuranu.

Ovo je moje misljenje i znam da se mnogi ne slazu sa mnom...ali je moje misljenje, a nek Allah presudi kad dodje vrijeme jel ispravno ili ne, a ne neke hodze i raznorazni tumaci islama.
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. :-) 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? :-) odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.
Bez obzira bio neko ateista, agnostik, krscanin, pravoslavac, budist..stvar je osnovne kulture i pismenosti, pravilno pisati nazive religija, svetih knjiga i religijskih licnosti.
Svaka daljna rasprava, diskusija ili cak pokusaj razmjenje misljenja o temi sa ljudima koji to nemaju, je bespredmetna.
U potpunosti se slazem sa Ahmmedovim osvrtom na tebe i toplo preporucujem da ''istrazis'' prvenstveno sebe, a potom se upustis u seciranje i analizu bilo koje religije ili njenih dijelova,

LP :)
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#56 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:
Air Ramiz wrote:
spekulant wrote:znaci propaganda se treba sprijeciti ubistvom? a zasto uopste postoji toliki strah od propagande, ako je vjera muslimana toliko cvrsta?

nisi ti u stanju da procjenjujes da li neki hadis sluzi da se ljudi preplase ili ne, muhamed jasno kaze da ti ljudi trebaju biti ubijeni.

ta naredba se i danas koristi, i znamo svi dobro u kojim zemljama.
U kojim zemljama?

Kur'an kaže
«U vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti-pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u sejtana, a vjeruje u Allaha-drzi se za najcvrscu vezu, koja se nece prekinuti. -A Allah sve cuje i zna.» [Al-Baqara 2:256].

Ako neko neće vjeru, neće njegova stvar.
iran, pakistan, saudijska arabija...
Primjer?
a sto se tice toga da u vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti.. kako ono ide, ako vam djeca nece da klanjaju do te i te godine, upozorite ih, a ako nece da klanjaju od te i te godine (14.?) tucite ih? :) :lol:
Gornji ajet se odnosi na ulazak ili izlazak iz neke vjere. Ovo sto ti pominjes se odnosi na odgoj djece muslimana, djece koja su vec u islamu. Nigdje se ne kaze tucite ih, nego ih natjerajte prutom, cim se potencira vaznost klanjanja Bogu.

Inace spekultantu, osjecam u tebi dosta nesigurnosti. U svakom tvom postu se vidi bol koju nosis u svojoj dusi. Mrznja ti je pomutila rasudjivanje, a agresivnost koju ispoljavas u cinizmu i ironiji (koje si prepun) je posljedica straha. Tvoj strah je u osnovi tvoje agresivnosti, zbog cega ispoljavas mrznju. Ovo iskreno govorim, i zelim ti da se toga sto prije rijesis.

Zar ti mislis da mozes ovakvim temama nesto promjenit u ljudima koji zive islam i koji vole islam. Pa niko od nas ne voli islam zbog toga sto nas neko tjera, svi ga volimo iskreno. Svi volimo Muhammeda, Bozijeg poslanika iskreno i svi oni koji znaju imalo povijest islama, svjesni su dobrote koju je Muhammed a.s. iskazivao u svakom svom postupku. Za hadise, na koje se pozivas, postoje tumaci, ljudi koji su upoznati sa kontekstom i vremenom odredjenog hadisa, a mnogi od tih hadisa su slabi, dakle nisu vjerodostojni, pa je tvoje parcijalno izvlacenje iz budzaka odredjenih citata bilo kojem vjerniku pateticno. Patetican pokusaj, uplasenog covjeka koji zbog straha mrzi, i nema pametnijeg posla nego da spekulise po internet forumima.
Law_and_Order
Posts: 66
Joined: 27/06/2008 03:15

#57 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Law_and_Order »

hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.

Moras mi neke stvari(ili neko drugi) pojasniti. Valjda su Hadisi od ljudi napisani koji trebaju da predstavljaju zivot poslanika, formulisan rijecima covjeka tj covjek je pisao, dok je Kur'an valjda bozija objava prenesena preko poslanika ali i dalje bozije rijeci. Jel to tacno?

Zar u samom Kur'anu ne pise da zabranjuje sve knjige koje o poslaniku pisu osim samog Kur'ana. Jel i to tacno?

I treca stvar, koja me zanima, pokusao sam na internetu naci bilo sta da pise u Kur'anu o ubijanju onih koji napustaju vjeru, nisam mogao naci, jedino da ce Bog da ih kazni u NAREDNOM/SLIJEDECEM zivotu, a opet u Hadisima pise da je poslanik naredio. Sad mi nije jasno, zasto poslanik radi suprotno od onoga sto Bog naredjuje i zasto imam osjecaj da u cijelom svijetu nekako muslimani vise prate on osto pise u Hadisima nego u samoj svetoj knjizi?

Ako muslimani vjeruju da je nemoguce Kur'an izmjeniti(???) jer je bog tako naredio ne znaci da se ljudskom rukom napisani Hadisi ne mogu izmjeniti. Iz istog razloga postoji i toliko razlicitih Hadisa(ako mi je info tacan). Nije mi jasno kako onda sa sigurnoscu vjeruju o iskrivljenoj Bibliji a bez sumnje vjeruju da Hadisi nisu, pa cak i sam Kur'an.

molim pojasnjenje od nekog ko je "hladnije glave" i bez "kompleksa".


hvala unaprijed
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#58 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Air Ramiz wrote:
a sto se tice toga da u vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti.. kako ono ide, ako vam djeca nece da klanjaju do te i te godine, upozorite ih, a ako nece da klanjaju od te i te godine (14.?) tucite ih? :) :lol:
Gornji ajet se odnosi na ulazak ili izlazak iz neke vjere. Ovo sto ti pominjes se odnosi na odgoj djece muslimana, djece koja su vec u islamu. Nigdje se ne kaze tucite ih, nego ih natjerajte prutom, cim se potencira vaznost klanjanja Bogu.

Inace spekultantu, osjecam u tebi dosta nesigurnosti. U svakom tvom postu se vidi bol koju nosis u svojoj dusi. Mrznja ti je pomutila rasudjivanje, a agresivnost koju ispoljavas u cinizmu i ironiji (koje si prepun) je posljedica straha. Tvoj strah je u osnovi tvoje agresivnosti, zbog cega ispoljavas mrznju. Ovo iskreno govorim, i zelim ti da se toga sto prije rijesis.

Zar ti mislis da mozes ovakvim temama nesto promjenit u ljudima koji zive islam i koji vole islam. Pa niko od nas ne voli islam zbog toga sto nas neko tjera, svi ga volimo iskreno. Svi volimo Muhammeda, Bozijeg poslanika iskreno i svi oni koji znaju imalo povijest islama, svjesni su dobrote koju je Muhammed a.s. iskazivao u svakom svom postupku. Za hadise, na koje se pozivas, postoje tumaci, ljudi koji su upoznati sa kontekstom i vremenom odredjenog hadisa, a mnogi od tih hadisa su slabi, dakle nisu vjerodostojni, pa je tvoje parcijalno izvlacenje iz budzaka odredjenih citata bilo kojem vjerniku pateticno. Patetican pokusaj, uplasenog covjeka koji zbog straha mrzi, i nema pametnijeg posla nego da spekulise po internet forumima.
da slazem se, ajet se odnosi na ulazak i izlazak iz neke vjere. nijedno dijete se ne radja sa religijom. tako da ako ti koristis nasilje da natjeras dijete da klanja, ti njega silom nagonis na ulazak u vjeru.

hvala ti na interesantnoj psihoanalizi. samo da kazem da ja ne pisem iz nikakve mrznje, niti bilo koje druge emocije, razmisljam racionalno i postavljam racionalna pitanja na koja cesce dobijam kao odgovor analizu moje svijesti i podsvijesti i motiva nego logicnih objasnjenja. a na svoj cinizam i ironiju sam ponosan. 8) mislim mogu i ja sada analizirati neke vjernike na forumu (ne kazem tebe) i pricati o njihovim mrznjama i o stvarima koji su njima pomutili rasudjivanje, ali to je cisto naglabanje i ja iz postovanja to nikad ne bih napisao, a i ne doprinosi diskusiji o temi.

ja ne mislim niti zelim ovakvim temama nesto promjenit u ljudima koji zive islam i koji vole islam. ja znam da vecina vjernika iskreno voli islam i poslanika. ja znam da vecina njih ima najcistije ljudske namjere i da su dobri, posteni ljudi koji zele mir, toleranciju, razumijevanje, strpljenje (sabur), moralne vrijednosti itd. i da oni vjeruju da se te stvari najbolje mogu postici kroz islam.

i ne znam zasto moje kritike islama ljudi percipiraju kao kritiku muslimana? ili da ne kazem kao mrznju prema muslimanima (ne znam da li se ona "mrznja" gore odnosi na tu vrstu mrznje?) ja samo kritikujem jedan sistem vrijednosti koji je za mene pun kontradiktornosti i koji nije toliko tolerantan i miran kao sto neki ljudi predstavljaju. i interesuje me zasto kada kritikujem praksu, ljudi kazu: ma, to su ljudi iskrivili, nije to tako napisano u knjigama; a kada kritikujem teoriju ljudi kazu: ma, to se ne dogadja u stvarnosti, daj mi jedan primjer kad se je to dogodilo itd..

znaci, da naglasim za sva vremena, ja nicim ne zelim uvrijediti ili kritikovati muslimane, samo zelim koristiti svoje pravo da kritikujem bilo koju ideologiju, sistem vrijednosti, religiju, samim time i islam. i hajmo sad iskreno, mislim da nije uredu da prorok jedne religije daje takve naredbe, da to nije ni mirno ni tolerantno. i ja znam da napr bosanski muslimani nikad ne bi ni primjenjivali tu naredbu. ja samo zelim cuti njihovo misljenje o tome!

P.S. hadis iz prvog posta spada u kategoriju jakih i vjerodostojnih, btw.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#59 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:
Air Ramiz wrote:
a sto se tice toga da u vjeru nije dozvoljeno silom nagoniti.. kako ono ide, ako vam djeca nece da klanjaju do te i te godine, upozorite ih, a ako nece da klanjaju od te i te godine (14.?) tucite ih? :) :lol:
Gornji ajet se odnosi na ulazak ili izlazak iz neke vjere. Ovo sto ti pominjes se odnosi na odgoj djece muslimana, djece koja su vec u islamu. Nigdje se ne kaze tucite ih, nego ih natjerajte prutom, cim se potencira vaznost klanjanja Bogu.

Inace spekultantu, osjecam u tebi dosta nesigurnosti. U svakom tvom postu se vidi bol koju nosis u svojoj dusi. Mrznja ti je pomutila rasudjivanje, a agresivnost koju ispoljavas u cinizmu i ironiji (koje si prepun) je posljedica straha. Tvoj strah je u osnovi tvoje agresivnosti, zbog cega ispoljavas mrznju. Ovo iskreno govorim, i zelim ti da se toga sto prije rijesis.

Zar ti mislis da mozes ovakvim temama nesto promjenit u ljudima koji zive islam i koji vole islam. Pa niko od nas ne voli islam zbog toga sto nas neko tjera, svi ga volimo iskreno. Svi volimo Muhammeda, Bozijeg poslanika iskreno i svi oni koji znaju imalo povijest islama, svjesni su dobrote koju je Muhammed a.s. iskazivao u svakom svom postupku. Za hadise, na koje se pozivas, postoje tumaci, ljudi koji su upoznati sa kontekstom i vremenom odredjenog hadisa, a mnogi od tih hadisa su slabi, dakle nisu vjerodostojni, pa je tvoje parcijalno izvlacenje iz budzaka odredjenih citata bilo kojem vjerniku pateticno. Patetican pokusaj, uplasenog covjeka koji zbog straha mrzi, i nema pametnijeg posla nego da spekulise po internet forumima.
da slazem se, ajet se odnosi na ulazak i izlazak iz neke vjere. nijedno dijete se ne radja sa religijom. tako da ako ti koristis nasilje da natjeras dijete da klanja, ti njega silom nagonis na ulazak u vjeru.

hvala ti na interesantnoj psihoanalizi. samo da kazem da ja ne pisem iz nikakve mrznje, niti bilo koje druge emocije, razmisljam racionalno i postavljam racionalna pitanja na koja cesce dobijam kao odgovor analizu moje svijesti i podsvijesti i motiva nego logicnih objasnjenja. a na svoj cinizam i ironiju sam ponosan. 8) mislim mogu i ja sada analizirati neke vjernike na forumu (ne kazem tebe) i pricati o njihovim mrznjama i o stvarima koji su njima pomutili rasudjivanje, ali to je cisto naglabanje i ja iz postovanja to nikad ne bih napisao, a i ne doprinosi diskusiji o temi.

ja ne mislim niti zelim ovakvim temama nesto promjenit u ljudima koji zive islam i koji vole islam. ja znam da vecina vjernika iskreno voli islam i poslanika. ja znam da vecina njih ima najcistije ljudske namjere i da su dobri, posteni ljudi koji zele mir, toleranciju, razumijevanje, strpljenje (sabur), moralne vrijednosti itd. i da oni vjeruju da se te stvari najbolje mogu postici kroz islam.

i ne znam zasto moje kritike islama ljudi percipiraju kao kritiku muslimana? ili da ne kazem kao mrznju prema muslimanima (ne znam da li se ona "mrznja" gore odnosi na tu vrstu mrznje?) ja samo kritikujem jedan sistem vrijednosti koji je za mene pun kontradiktornosti i koji nije toliko tolerantan i miran kao sto neki ljudi predstavljaju. i interesuje me zasto kada kritikujem praksu, ljudi kazu: ma, to su ljudi iskrivili, nije to tako napisano u knjigama; a kada kritikujem teoriju ljudi kazu: ma, to se ne dogadja u stvarnosti, daj mi jedan primjer kad se je to dogodilo itd..

znaci, da naglasim za sva vremena, ja nicim ne zelim uvrijediti ili kritikovati muslimane, samo zelim koristiti svoje pravo da kritikujem bilo koju ideologiju, sistem vrijednosti, religiju, samim time i islam. i hajmo sad iskreno, mislim da nije uredu da prorok jedne religije daje takve naredbe, da to nije ni mirno ni tolerantno. i ja znam da napr bosanski muslimani nikad ne bi ni primjenjivali tu naredbu. ja samo zelim cuti njihovo misljenje o tome!

P.S. hadis iz prvog posta spada u kategoriju jakih i vjerodostojnih, btw.
1. Poslanik ne naredjuje.
2. Allah naredjuje. To se zove farz.
3. Nigdje ne postoji Allahova naredba (farz) o egzekuciji nekog ko napusti islam. Kako utvrditi da je neko napustio islam? Ne mozes mu uci u glavu i procitat misli.
4. Kur'an ima uvijek prvenstvo nad hadisima (koji su interpretacija ljudi, a neki su zivjeli i po stoljece iza Poslanika o tome sta je Poslanik rekao, uradio i sl.).
5. Islamsko krivicno pravo se vecinom ne primjenjuje ni u islamskim zemljama, a kamoli u BiH.
6. Islam potencira selam, obje rijeci imaju u korijenu MIR. Citav islam je prozet mirom, kad klanjas predajes selam, miris se s melecima, kad ulazis u zgradu saljes mir ljudima, kad ulazis u kucu selamis porodicu, kad izlazis iz dzamije izlazis sa mirom itd. Kompletan islam kao nacin zivota je baziran na miru, mirnoj koegzistenciji vjera (Saladin nije pobio krscane kad je zauzeo Jerusalem, ali su krscani poklali sve muslimane i jevreje kad su ga zauzeli).
7. Meni kao muslimanu ne pada na pamet da se bavim takvih pitanjima, baziranim na hadisima (koji mogu, ali ne moraju bit istina), jer su s jedne strane u suprotnosti sa svim onim sto znam o islamu, a s druge strane su povod besmislenim raspravama i frustriranim diskutantima koji zele da nesto dokazu, a sami nisu ni muslimani, niti su prijatelji muslimana.
8. Muhammed a.s. je potencirao da se ne posjece ni drvo kad se ide u rat, a sad mene neki forumaski spekulant ubjedjuje u suprotno.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#60 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Law_and_Order wrote:
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.

Moras mi neke stvari(ili neko drugi) pojasniti. Valjda su Hadisi od ljudi napisani koji trebaju da predstavljaju zivot poslanika, formulisan rijecima covjeka tj covjek je pisao, dok je Kur'an valjda bozija objava prenesena preko poslanika ali i dalje bozije rijeci. Jel to tacno?

Zar u samom Kur'anu ne pise da zabranjuje sve knjige koje o poslaniku pisu osim samog Kur'ana. Jel i to tacno?

I treca stvar, koja me zanima, pokusao sam na internetu naci bilo sta da pise u Kur'anu o ubijanju onih koji napustaju vjeru, nisam mogao naci, jedino da ce Bog da ih kazni u NAREDNOM/SLIJEDECEM zivotu, a opet u Hadisima pise da je poslanik naredio. Sad mi nije jasno, zasto poslanik radi suprotno od onoga sto Bog naredjuje i zasto imam osjecaj da u cijelom svijetu nekako muslimani vise prate on osto pise u Hadisima nego u samoj svetoj knjizi?

Ako muslimani vjeruju da je nemoguce Kur'an izmjeniti(???) jer je bog tako naredio ne znaci da se ljudskom rukom napisani Hadisi ne mogu izmjeniti. Iz istog razloga postoji i toliko razlicitih Hadisa(ako mi je info tacan). Nije mi jasno kako onda sa sigurnoscu vjeruju o iskrivljenoj Bibliji a bez sumnje vjeruju da Hadisi nisu, pa cak i sam Kur'an.

molim pojasnjenje od nekog ko je "hladnije glave" i bez "kompleksa".


hvala unaprijed
prvi pasos: da to je tacno. ja samo napominjem kako je u oba slucaja nacin na koje su te knjige ocuvane isti. dakle
1) ljudi su pamtili ajete za koje je muhamed govorio da dolaze covjecanstvu od boga preko njega
2) ljudi su pamtili muhamedov zivot, njegove savjete, nacin ponasanja i praktikovanja vjere.
u oba slucaja, kasnije su napisane knjige na osnovu tih pamcenja, i u oba slucaja su prosle rigorozna testiranja prije nego sto su ubacene (potrebno vise svjedoka itd..)

ovo gore su historijske cinjenice i mislim da se u tome svi slazemo, bez obzira da li vjerujemo da su ti ajeti od boga ili ne. i to nam i omogucava da diskutujemo o nekim stvarima, jer se radi o dokazanim historijskim cinjenicama (za razliku naprimjer od isusa, za koga ne postoje relevantni historijski dokazi ni da je postojao na nacin na koji se predstavlja u bibliji)

za to da u kuranu pise da su zabranjene sve druge knjige o zivotu muhameda nisam cuo, volio bih procitati malo vise o tome..
vazno je isto naglasiti da bi praktikovanje islama danas bilo skoro nemoguce da ne postoje hadisi. naprimjer u kuranu pise da ljudi moraju klanjati (to je farz i onome ko to ne cini prijeti dzehenem) ali nema potpunih uputa kako se to radi, osim u hadisima. znaci muslimani ne bi znali ni kako da klanjaju da nema hadisa.

mislim, ja licno nemam nista protiv (mozda cak suprotno) da muslimani slijede samo kuran a da se ne osvrcu na hadise. ali to jednostavno nije realnost muslimana i njihove prakse. i zato su mi relativizacije tipa: hadisi su irelevantni i ne predstavljaju islam licemjerne, jer se to govori samo zato sto sam naveo jedan "nezgodni" hadis.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#61 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:
Law_and_Order wrote:
hadisi predstavljaju jedan od vaznih stubova islama. radi se o muhamedovom zivotu, koga je po kuranu bog odredio da bude primjer cijelom covjecanstvu. ako se ti ne slazes s necim sto je muhamed rekao, tvrdeci da sve sto te zanima nadjes u kuranu, podsjeti se da je muhamed bio upravo taj koji je "prenio" kuran ljudima.. 1)muhamed je rekao da se napustanje islama treba kazniti egzekucijom, 2)muhamed je rekao da bog preko njega daje upute cijelom covjecanstvu (kuran). i na osnovu cega ti ne vjerujes njegovoj prvoj izjavi, a vjerujes drugoj? odbacujes hadise, koji se odnose na muhamedov zivot, a ne odbacujes kuran, koji je najznacajnija pojava u njegovom zivotu.

Moras mi neke stvari(ili neko drugi) pojasniti. Valjda su Hadisi od ljudi napisani koji trebaju da predstavljaju zivot poslanika, formulisan rijecima covjeka tj covjek je pisao, dok je Kur'an valjda bozija objava prenesena preko poslanika ali i dalje bozije rijeci. Jel to tacno?

Zar u samom Kur'anu ne pise da zabranjuje sve knjige koje o poslaniku pisu osim samog Kur'ana. Jel i to tacno?

I treca stvar, koja me zanima, pokusao sam na internetu naci bilo sta da pise u Kur'anu o ubijanju onih koji napustaju vjeru, nisam mogao naci, jedino da ce Bog da ih kazni u NAREDNOM/SLIJEDECEM zivotu, a opet u Hadisima pise da je poslanik naredio. Sad mi nije jasno, zasto poslanik radi suprotno od onoga sto Bog naredjuje i zasto imam osjecaj da u cijelom svijetu nekako muslimani vise prate on osto pise u Hadisima nego u samoj svetoj knjizi?

Ako muslimani vjeruju da je nemoguce Kur'an izmjeniti(???) jer je bog tako naredio ne znaci da se ljudskom rukom napisani Hadisi ne mogu izmjeniti. Iz istog razloga postoji i toliko razlicitih Hadisa(ako mi je info tacan). Nije mi jasno kako onda sa sigurnoscu vjeruju o iskrivljenoj Bibliji a bez sumnje vjeruju da Hadisi nisu, pa cak i sam Kur'an.

molim pojasnjenje od nekog ko je "hladnije glave" i bez "kompleksa".


hvala unaprijed
prvi pasos: da to je tacno. ja samo napominjem kako je u oba slucaja nacin na koje su te knjige ocuvane isti. dakle
1) ljudi su pamtili ajete za koje je muhamed govorio da dolaze covjecanstvu od boga preko njega
2) ljudi su pamtili muhamedov zivot, njegove savjete, nacin ponasanja i praktikovanja vjere.
u oba slucaja, kasnije su napisane knjige na osnovu tih pamcenja, i u oba slucaja su prosle rigorozna testiranja prije nego sto su ubacene (potrebno vise svjedoka itd..)
Nije tacno. Kur'an je uvijek identican. Ne postoje dvije verzije Kur'ana, ali postoji nekoliko verzija hadisa. Kur'an ima nesto sto je nedavno otkriveno, kljuc koji ga stiti od promjena. O cemu je rijec. Svaki ajet u Kur'anu se sastoji iz tacno 19 harfova (arapskih slova). Ni manje ni vise. Svako ko zna arapski jezik, a i oni koji ne znaju, mogu lako prebrojat bilo koji ajet iz Kur'ana od preko 6 hiljada i ni jedan nema vise od 19 harfova niti manje od 19 harfova. To je zastita koja mu garantuje nepromjenljivost. Ako bi neko samo dodao veznik to bi se dalo provjerit jer bi se taj broj slova poremetio. U Kur'anu je broj pojavljivanja rijeci Allah takodjer djeljiv sa 19, broj sura (114) djeljiv sa 19, broj bismila je djeljiv sa 19, sve kljucne stvari u Kur'anu su djeljive sa 19. Matematicari su izracunali vjerovatnocu da je npr. covjek mogao sa najsavremenijim metodama napravit takvu kombinaciju, i zakljucili da je vjerovatnoca 1 naprema 10 na cetrdesetu, u prevodu nemoguce, jer da za jednu kombinaciju koriste jednu sekundu, ne bi im bilo dovoljno ni vrijeme postojanja svemira. Za vise informacija o broju devetanest postoji istrazivanje Ahmeda Deedata.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#62 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

@air ramiz

ne djelujes mi kao da ti ne pada na pamet da se bavis ovakvim pitanjima :)
neki forumski spekulant (i isftrustrirani diskutant :lol: ) je u prvom postu postavio izvor hadisa i njegovo objasnjenje od strane tumaca na koje se stalno pozivas i ne ubjedjujete niusta nego samo pita ZASTO??? i do sada niko nije uspio da da relevantan odgovor na to.

P.S. za ovaj drugi post: diskusija o broju 19 postoji na drugoj temi. i nema svaki ajet u kuranu 19 harfova.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#63 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:@air ramiz

ne djelujes mi kao da ti ne pada na pamet da se bavis ovakvim pitanjima :)
neki forumski spekulant (i isftrustrirani diskutant :lol: ) je u prvom postu postavio izvor hadisa i njegovo objasnjenje od strane tumaca na koje se stalno pozivas i ne ubjedjujete niusta nego samo pita ZASTO??? i do sada niko nije uspio da da relevantan odgovor na to.
Ja sam ti dao svoj odgovor, pametnom dovoljno.
P.S. za ovaj drugi post: diskusija o broju 19 postoji na drugoj temi. i nema svaki ajet u kuranu 19 harfova.
Navedi koji ajet? Apsolutno svaki ajet ima tačno 19 harfova.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#64 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

hmmmm... vecina ajeta?? :-D :-D

niko nikad nije tvrdio da svaki ajet sadrzi 19 harfova, malo si se zanio... ocigledno nisi nikad ni vidio kuran na arapskom jeziku (neki ajeti su manji od jednog reda, drugi imaju 3-4 ili vise redova). bismila sadrzi 19 harfova ;-)

ali nema veze, to samo dokazuje nacin na koji razmisljas i u sta si sve spreman da povjerujes i ubjedjujes druge. "pametnom dosta" ;-)
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#65 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:hmmmm... vecina ajeta?? :-D :-D

niko nikad nije tvrdio da svaki ajet sadrzi 19 harfova, malo si se zanio... ocigledno nisi nikad ni vidio kuran na arapskom jeziku (neki ajeti su manji od jednog reda, drugi imaju 3-4 ili vise redova). bismila sadrzi 19 harfova ;-)
Ti se ponasas u skladu sa svojim nickom, spekulises. Evo ja te pozivam da dokazes svoju tvrdnju. Daj barem jedan ajet koji nema 19 harfova, znaci samo navedni ime sure i broj ajeta. To nema veze u koliko redova se ajet nalazi, posto bismilu mozes napisat u obliku levhe, na A4 formatu, a mozes i u jednom redu. Ko ista zna o harfovima zna kako se harfovi spajaju.
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#66 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

ramize, ramize, niko na ovoj planeti ne tvrdi osim tebe da svaki ajet ima 19 harfova! i sad ja moram tebi dokaze dati da ti pricas gluposti?? zasto ti ne dokazes da svaki ajet ima 19 harfova, pa nam ne prezentujes to svoje spektakularno otkrice? :lol:

hoces li prestati vjerovati ako svaki ajet nema 19 harfova (a nema)? neces (i ne trebas, sto se mene tice). je li razlog tvog vjerovanja "cinjenica" da svaki ajet ima 19 harfova? nije. zasto onda ocekujes da ta tvrdnja bude dokaz drugima i druge ubjedjujes u nesto na osnovu toga?

i molim nekog pametnog muslimana (narocito ako zna arapsko pismo) da objasni ovo ramizu, da se ne blamira vise.. jebemmumisa, kakvih gluposti se covjek moze nacitati, i onda ja ispadam spekulant :lol:
lahor
Posts: 432
Joined: 17/10/2005 23:05

#67 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by lahor »

Predlazem da na ovaj forum dovedemo jednog hodzu koji ce svakodnevno sjediti i odgovarati na pitanja o islamu.Nema dana a da se ovde ne otvori neka uglavnom negativna tema o islamu i muslimanima....daj ohladite ljudi malo... :roll:
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#68 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:ramize, ramize, niko na ovoj planeti ne tvrdi osim tebe da svaki ajet ima 19 harfova! i sad ja moram tebi dokaze dati da ti pricas gluposti?? zasto ti ne dokazes da svaki ajet ima 19 harfova, pa nam ne prezentujes to svoje spektakularno otkrice? :lol:
Da si citao ranije komentare shvatio bi da to nije moje otkrice. U Kur'anu cak i ima ajet koji kaze "Nad njim je devetnaest" (odnosno Kur'an cuva broj 19).
hoces li prestati vjerovati ako svaki ajet nema 19 harfova (a nema)? neces (i ne trebas, sto se mene tice). je li razlog tvog vjerovanja "cinjenica" da svaki ajet ima 19 harfova? nije. zasto onda ocekujes da ta tvrdnja bude dokaz drugima i druge ubjedjujes u nesto na osnovu toga?
Umjesto sto se glupiras i cerekas, ja te opet pozivam da nam das jedan jedini ajet za kojeg tvrdis da nema tacno 19 harfova i da dokazes svoju tvrdnju. Bujrum!
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#69 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#70 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

jarane tu se nigdje ne spominje da svaki ajet u kuranu ima 19 harfova! evo ti napr jedan ajet (ne mogu da vjerujem da moram ovo da cinim, al hajd, ni prvi ni zadnji put da vjernici traze dokaze protiv necega sto oni ne mogu dokazati) 43:29. i sta sad?

preporucujem ti film "23" sa jim carreyem :)
vozdra.
User avatar
Air Ramiz
Posts: 1235
Joined: 16/03/2008 12:46
Location: Glavni grad

#71 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Air Ramiz »

spekulant wrote:jarane tu se nigdje ne spominje da svaki ajet u kuranu ima 19 harfova!
Opet spekulises. Naravno da se spominje ja sam stavio link samo na 5 i dio sestog poglavlja ako te interesuje cijela knjiga evo link: http://creatorsignature.com/alquran.htm
evo ti napr jedan ajet (ne mogu da vjerujem da moram ovo da cinim, al hajd, ni prvi ni zadnji put da vjernici traze dokaze protiv necega sto oni ne mogu dokazati) 43:29. i sta sad?
Taj ajat kao i svaki drugi ima tacno 19 harfova, i nista sad.
preporucujem ti film "23" sa jim carreyem :)
vozdra.
Ja ti preporucujem da govoris istinu.
Law_and_Order
Posts: 66
Joined: 27/06/2008 03:15

#72 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Law_and_Order »

Nisam znao da je nacin kako se treba klanjati u Hadisima opisan. Hajd sto ja nisam znao, ali ljudi oko mene onda pojma nemaju.

nebitno, hvala na odgovoru
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#73 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Rottweiler »

@Air Ramiz i @spekulant
evo jedan prijedlog, posto vidim da volite ovo nadmudrivanje, preporucio bih vam da otvorite novu temu, nazovite je Air Ramiz vs. spekulant, ali postavite unaprijed pravila nadmetanja, evo ja cu vam predloziti sljedeci sistem. Neka jedan od vas dvojice povede diskusiju, tj. neka postavi pitanje, onda neka mu ovaj drugi odgovori, ali argumentovano bez mlacenja prazne slame, i onda kontra pitanje, a mi ostali cemo da vas pratimo i na jednoj drugoj temi cemo ostavljati komentare i ocjene na vasu diskusiju.
Samim tim cete olaksati nama da vas bolje i preglednije pratimo :-D
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#74 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by illuminated »

spekulant wrote:jarane tu se nigdje ne spominje da svaki ajet u kuranu ima 19 harfova! evo ti napr jedan ajet (ne mogu da vjerujem da moram ovo da cinim, al hajd, ni prvi ni zadnji put da vjernici traze dokaze protiv necega sto oni ne mogu dokazati) 43:29. i sta sad?

preporucujem ti film "23" sa jim carreyem :)
vozdra.
Ja preporucujem topic: Kutak za fanove Rizze Ruze. Ima objasnjen broj 19.

(Za vjernike: no hard feelings, moro sam)
User avatar
damir_m
Posts: 187
Joined: 21/06/2008 21:40

#75 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by damir_m »

Ahmmed wrote:
spekulant wrote:
Ahmmed wrote:spekulant, bez imalo ironije i zajedljivosti, zaista bih volio znati šta je tvoja namjera, zbog čega mjesece, dane i sate provodiš na temama o vjeri, u prvom redu islamu.....Ok, razumijem, bio si musliman, odlučio si da to više ne budeš, tvoja stvar, tvoj izbor....Ali, otkud ta strašna potreba da se na ovakav način suprotstavljaš onima koji danas jesu, ono što si ti nekada bio....Ljudi imaju pravo da promijene mišljenje, ideologiju, svjetonazor....No, u tvom slučaju, kao da se braniš od samoga sebe...Kao da pisanjem na ovom podforumu, još uvijek ubjeđuješ samoga sebe da je tvoja odluka da napustiš islam ispravna, kao da , zapravo, nisi siguran u svoju odluku, pa i na ovakav način pokušavaš pokazati i dokazati njenu "ispravnost"....


Glede pitanja....Ako kad Bosna postane šerijatska država :D , možeš bez ikakvih problema emigrirati u Tursku. :-) Njihova je Islamska zajednica, u aprilu ove godine, izdala fetvu, po kojoj za napuštanje islama nema dunjalučke kazne.Doduše, slab im je sastavljač fetve bio :D Ja bih, kao laik, ponudio mnogo više dokaza u korist njihove tvrdnje 8-)
evo, da ti odgovorim iskreno, i ja sam se pitao zasto ovoliko visim na ovom podforumu.. prije svega da naglasim da sam ja do sada uvijek odgovarao samo na vec postavljene teme, i da je ovo prva tema koju sam otvorio na forumu! znaci diskusija je vec postojala, ja sam se samo prikljucio i dao svoje misljenje.. a ono sto mene najvise tjera da nastavljam ove diskusije je fasciniranost nacinom razmisljanja nekih vjernika.. jednostavno sam fasciniran da na ovoj temi nijedan vjernik nije pokazao nikakvu reakciju na brutalnu recenicu muhameda!

da se razumijemo, ja nemam nikakvih ciljeva tokom diskusije na forumu. ne ocekujem niti zelim da sad neko nakon mog posta promijeni svoju vjeru, i znam da se to nece ni desiti.. niti zelim ikakvu potvrdu..

jednostavno me fascinira to sto ce vjernici procitati da je muhamed, koji je za njih primjer kako treba zivjeti i ponasati se, rekao da ljudi koji napuste islam trebaju biti ubijeni, a nece se ni sekunde zapitati kako i zasto i da li su njihova uvjerenja ispravna. da ponovim, ne zelim ja da iko postane nevjernik (apsolutno mi je svejedno), ali se ne mogu nacuditi kako im nista nije nelogicno, nejasno, brutalno..itd..

a za ovo boldirano: slazem se.. i upravo zato sam i otvorio svoju prvu temu na sa-x :)
i koji je tvoj odgovor? je li to priznajes ovim boldiranim da se ne slazes sa muhamedom?
Ne bih da počinjemo priču o kontekstu vremena, o derogiranim i derogirajućim ajetima, o ajetima i hadisima koji se odnose na konkretnu situaciju,o činjenici da je Poslanik islama, bio i državnik, vojskovođa....O mladoj islamskoj državi, onima koji su iz svakog ćoška vrebali , ne bi li tek nekoliko hiljada muslimana, potpuno marginalizirali, njihov uticaj sveli na najmanju moguću mjeru, odnosno potpuno ga poništili....Pomenuo sam i fetvu turskoga Rijaseta...Potpuno sam siguran da je riječ o veoma ozbiljnim i dovoljno obrazovanim ljudima, sa dugom i uspješnom tradicijom u tumačenju islama....

I da, ja se uvijek i u svemu slažem sa onim što je činio, govorio ili šutnjom odobravao Muhammed a.s., dakle sa sunnetom, kao nerazdvojnim dijelom islama...Kojeg je potrebno razumijevati na pravi način. A to nije teško :)
SPEKULANT -> doslo je vrijeme da se i Islam pocne kritikovati, zalosno je sto se to mora desiti iz ionako napacene BiH. Ali mladi ljudi dolaze u konflikte sa stavovima vjerskih knjiga pisanih stoljecima iza danasnje svjesti, pogotovo zato sto danas postoji i jedan vid univerzalne etike, koja se razvila iz modernizma. Ti mozes biti sta hoces, to je tvoja odluka i niko te ne tjera da budes vjernik. No covjek najcesce svoj unutarnji mir nalazi u spiritualizmu.

Ahmmed -> kada bi svi Muslimani bili ko ti, nikada problema ne bi imali, upravo tvoje objasnjenje je bitno i pravo, jer svako drugo objasnjenje navodi ljude na zlo, a zla u Islamu danas puno. Svaka cast. Ali eto ja se nadam da ima malo vise takvih ljudi.
Post Reply