Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#1 Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Why should a person who disbelieves after becoming Muslim be executed?
The punishment for the apostate is execution. Why such harshness?.

Praise be to Allaah.

The punishment for apostasy from the religion of Islam is execution. Allaah says (interpretation of the meaning):

“And whosoever of you turns back from his religion and dies as a disbeliever, then his deeds will be lost in this life and in the Hereafter, and they will be the dwellers of the Fire. They will abide therein forever”

[al-Baqarah 2:217]

And it was proven that the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “Whoever changes his religion, execute him.” Narrated by al-Bukhaari in his Saheeh. What this hadeeth means is that whoever leaves Islam and changes to another religion and persists in that and does not repent, is to be executed. It was also proven that the Prophet (peace and blessings of Allaah be upon him) said: “It is not permissible to shed the blood of a person who bears witness that there is no god but Allaah and that I am the Messenger of Allaah except in three cases: a life for a life, a previously-married person who commits adultery, and one who leaves Islam and forsakes the jamaa’ah.” Narrated by al-Bukhaari and Muslim.

This harsh punishment is for a number of reasons:

1 – This punishment is a deterrent to anyone who wants to enter Islam just to follow the crowd or for hypocritical purposes. This will motivate him to examine the matter thoroughly and not to proceed unless he understands the consequences of that in this world and in the Hereafter. The one who announces his Islam has agreed to adhere to all the rulings of Islam of his own free will and consent, one of which rulings is that he is to be executed if he apostatizes from the faith.

2 – The one who announces his Islam has joined the jamaa’ah (main body) of the Muslims, and whoever joins the main body of the Muslims is required to be completely loyal and to support it and protect it against anything that may lead to fitnah or destroy it or cause division. Apostasy from Islam means forsaking the jamaa’ah and its divine order, and has a harmful effect on it. Execution is the greatest deterrent that will prevent people from committing such a crime.

3 – Those Muslims who are weak in faith and others who are against Islam may think that the apostate has only left Islam because of what he has found out about its real nature, because if it were the truth then he would never have turned away from it. So they learn from him all the doubts, lies and fabrications which are aimed at extinguishing the light of Islam and putting people off from it. In this case executing the apostate is obligatory, in order to protect the true religion from the defamation of the liars and to protect the faith of its adherents and remove obstacles from the path of those who are entering the faith.

4 – We also say that the death penalty exists in the modern laws of man to protect the system from disorder in some situation and to protect society against certain crimes which may cause its disintegration, such as drugs etc. If execution can serve as a deterrent to protect man-made systems, then it is more appropriate that the true religion of Allaah, which Falsehood cannot come to it from before it or behind it [cf. Fussilat 41:42], and which is all goodness, happiness and tranquility in this world and in the Hereafter should punish those who commit acts of aggression against it and seek to extinguish its light and defame its image, and who fabricate lies against it to justify their apostasy and deviation.

Fataawa al-Lajnah al-Daa’imah, 21/234-231.

izvor: http://www.islam-qa.com/en/ref/12406

pogledajte i: http://www.en.wikipedia.org/wiki/Aposta ... ite_note-0

sta mislite o muhamedovoj naredbi da ex-muslimani moraju biti ubijeni?
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#2 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Simply_Red »

Ja mislim da je to zbog toga sto ima puno ljudi koji su spremni za novac izaci iz Islama i pricati kako religija ne valja, sve u korist propagande. Mislim da ovo sluzi samo da se ljudi preplase zarad sprecavanja takvih stvari. Sumnjam da se ova objava cesto koristila do kraja. Ako je neko vec u Islamu, sigurno nece to uraditi jer zna kakve ga posljedice cekaju, a ako se nekome bas izlazi iz vjere, moze to uraditi in peace & quiet
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#3 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

znaci propaganda se treba sprijeciti ubistvom? a zasto uopste postoji toliki strah od propagande, ako je vjera muslimana toliko cvrsta?

nisi ti u stanju da procjenjujes da li neki hadis sluzi da se ljudi preplase ili ne, muhamed jasno kaze da ti ljudi trebaju biti ubijeni.

ta naredba se i danas koristi, i znamo svi dobro u kojim zemljama.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#4 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Simply_Red »

Okreni se oko sebe i vidjeces je vjera vecine danasnjih muslimana daleko od cvrste.
U zivotu imas tri puta:

1. Da slijedis vjerske propise bez pogovora i sopstvenog premisljanja (miran i solidan zivot, ali se lako uzdrma vjera bilo kakvom intervencijom sa strane)
2. Da pokusas svog Boga pronaci u sebi samom (zivot pun patnje i gorcine, ali kada jednom dostignes cilj, nista te ne pogadja)
3. Da budes drustveni otpadak bez mozga

Jasno je da su stvari kao doticna o kojoj pricamo namjenjene prvoj grupi. Ja se smatram clanom druge grupe, i imam svako pravo da razmisljam o rijecima Poslanika Muhammeda s.a.v.s.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#5 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by amrica »

Simply_Red wrote:Okreni se oko sebe i vidjeces je vjera vecine danasnjih muslimana daleko od cvrste.
U zivotu imas tri puta:

1. Da slijedis vjerske propise bez pogovora i sopstvenog premisljanja (miran i solidan zivot, ali se lako uzdrma vjera bilo kakvom intervencijom sa strane)
2. Da pokusas svog Boga pronaci u sebi samom (zivot pun patnje i gorcine, ali kada jednom dostignes cilj, nista te ne pogadja)
3. Da budes drustveni otpadak bez mozga

Jasno je da su stvari kao doticna o kojoj pricamo namjenjene prvoj grupi. Ja se smatram clanom druge grupe, i imam svako pravo da razmisljam o rijecima Poslanika Muhammeda s.a.v.s.

A kakva ti je razlika izmedju

1.bez pogovora i sopstvenog premisljanja

i

3. bez mozga

??????
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#6 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Simply_Red »

amrica wrote:
Simply_Red wrote:Okreni se oko sebe i vidjeces je vjera vecine danasnjih muslimana daleko od cvrste.
U zivotu imas tri puta:

1. Da slijedis vjerske propise bez pogovora i sopstvenog premisljanja (miran i solidan zivot, ali se lako uzdrma vjera bilo kakvom intervencijom sa strane)
2. Da pokusas svog Boga pronaci u sebi samom (zivot pun patnje i gorcine, ali kada jednom dostignes cilj, nista te ne pogadja)
3. Da budes drustveni otpadak bez mozga

Jasno je da su stvari kao doticna o kojoj pricamo namjenjene prvoj grupi. Ja se smatram clanom druge grupe, i imam svako pravo da razmisljam o rijecima Poslanika Muhammeda s.a.v.s.

A kakva ti je razlika izmedju

1.bez pogovora i sopstvenog premisljanja

i

3. bez mozga

??????
Uzecemo primjer jednog klasicnog hodze. On je krenuo u mejtef sa par godina zivota, citav zivot se tome posvetio, sve je vjerske propise naucio, i pratio bez pogovora . Na hutbama vazi bez da je ikad razmislio o dubljem znacenju sopstvenih rijeci. Tj. nije se premislio

Sad uzmimo primjer jednog sarajevskog papka, koji psuje Boga, a svaka druga mu je "Allahami". Na sam spomen duhovnosti njegove mozdane funkcije zablokiraju. On zna samo za glavne gradske klosare, sta je In a sta Out, on prati drustvo kao sto zadnja ovca prati stado ispred. On nikad o nicemu nije sam razmislio. On nema mozga.

Suma summarum... 1. kategorija je o svojoj vjeri razmislila jednom definito, 2. nije nikad
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#7 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ahmmed »

spekulant, bez imalo ironije i zajedljivosti, zaista bih volio znati šta je tvoja namjera, zbog čega mjesece, dane i sate provodiš na temama o vjeri, u prvom redu islamu.....Ok, razumijem, bio si musliman, odlučio si da to više ne budeš, tvoja stvar, tvoj izbor....Ali, otkud ta strašna potreba da se na ovakav način suprotstavljaš onima koji danas jesu, ono što si ti nekada bio....Ljudi imaju pravo da promijene mišljenje, ideologiju, svjetonazor....No, u tvom slučaju, kao da se braniš od samoga sebe...Kao da pisanjem na ovom podforumu, još uvijek ubjeđuješ samoga sebe da je tvoja odluka da napustiš islam ispravna, kao da , zapravo, nisi siguran u svoju odluku, pa i na ovakav način pokušavaš pokazati i dokazati njenu "ispravnost"....


Glede pitanja....Ako kad Bosna postane šerijatska država :D , možeš bez ikakvih problema emigrirati u Tursku. :-) Njihova je Islamska zajednica, u aprilu ove godine, izdala fetvu, po kojoj za napuštanje islama nema dunjalučke kazne.Doduše, slab im je sastavljač fetve bio :D Ja bih, kao laik, ponudio mnogo više dokaza u korist njihove tvrdnje 8-)
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#8 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Simply_Red »

sffovac wrote:ko smo to mi i koji nasi ?
ja samo pokuso docarat, da skontas, posto vidim ne ide ti, a ti sad imputiras nesto, sto djeluju obeshrabrujuce, na cilj vase diskusije

i te sto spominjes, da citaju i razmisljaju, njih je vec definisao pod 2

"ne zovite mene, ja samo vijesti citam, vijesti ... !!!"
@ amrica: nemoj ba zezati znam ja da si skontala nego zbijas salu pred spavanje :bih:
@ahmmed: upravo o tome sam govorio, sto covjek koji napusti Islam sa sobom povuce i jedan prasak u vjeri onih koje sam definisao pod br. 1
@ sffovac : znas kako je danas, nisu ljudi zahvalni nikako. Ipak, ja ti zahvaljujem u svoje ime :D
cpt.picard
Posts: 270
Joined: 19/03/2005 20:33
Location: U.S.S. Sarajevo

#9 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by cpt.picard »

To sto je negdje napustanje vjere kaznjivo smrcu nema nikakve veze sa vjerom vec obicajima.

Na zalost, cesto se mjesa vjera i kultura/obicaji. Cuo sam toliko nebuloza koje se povezuju sa islamom samo zato sto su ti ljudi islamske vjeroispovjesti.

Davno sam cuo i naucio jednu stvar: U vjeri nema prisile. I kao neko ko vjeruje u Allaha, vjerujem i u to. Jer i ako nisam neki vjernik, tj. ne praktikujem dovoljno svoju vjeru, mislim da nema te osobe na ovom svjetu koja je toliko ispravna i cista da ima pravo da meni sudi kao vjerniku i/ili mi oduzme zivot. Osim u slucaju ako sam ja ugrozio neci zivot i/ili oduzeo...
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#10 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Ahmmed wrote:spekulant, bez imalo ironije i zajedljivosti, zaista bih volio znati šta je tvoja namjera, zbog čega mjesece, dane i sate provodiš na temama o vjeri, u prvom redu islamu.....Ok, razumijem, bio si musliman, odlučio si da to više ne budeš, tvoja stvar, tvoj izbor....Ali, otkud ta strašna potreba da se na ovakav način suprotstavljaš onima koji danas jesu, ono što si ti nekada bio....Ljudi imaju pravo da promijene mišljenje, ideologiju, svjetonazor....No, u tvom slučaju, kao da se braniš od samoga sebe...Kao da pisanjem na ovom podforumu, još uvijek ubjeđuješ samoga sebe da je tvoja odluka da napustiš islam ispravna, kao da , zapravo, nisi siguran u svoju odluku, pa i na ovakav način pokušavaš pokazati i dokazati njenu "ispravnost"....


Glede pitanja....Ako kad Bosna postane šerijatska država :D , možeš bez ikakvih problema emigrirati u Tursku. :-) Njihova je Islamska zajednica, u aprilu ove godine, izdala fetvu, po kojoj za napuštanje islama nema dunjalučke kazne.Doduše, slab im je sastavljač fetve bio :D Ja bih, kao laik, ponudio mnogo više dokaza u korist njihove tvrdnje 8-)
evo, da ti odgovorim iskreno, i ja sam se pitao zasto ovoliko visim na ovom podforumu.. prije svega da naglasim da sam ja do sada uvijek odgovarao samo na vec postavljene teme, i da je ovo prva tema koju sam otvorio na forumu! znaci diskusija je vec postojala, ja sam se samo prikljucio i dao svoje misljenje.. a ono sto mene najvise tjera da nastavljam ove diskusije je fasciniranost nacinom razmisljanja nekih vjernika.. jednostavno sam fasciniran da na ovoj temi nijedan vjernik nije pokazao nikakvu reakciju na brutalnu recenicu muhameda!

da se razumijemo, ja nemam nikakvih ciljeva tokom diskusije na forumu. ne ocekujem niti zelim da sad neko nakon mog posta promijeni svoju vjeru, i znam da se to nece ni desiti.. niti zelim ikakvu potvrdu..

jednostavno me fascinira to sto ce vjernici procitati da je muhamed, koji je za njih primjer kako treba zivjeti i ponasati se, rekao da ljudi koji napuste islam trebaju biti ubijeni, a nece se ni sekunde zapitati kako i zasto i da li su njihova uvjerenja ispravna. da ponovim, ne zelim ja da iko postane nevjernik (apsolutno mi je svejedno), ali se ne mogu nacuditi kako im nista nije nelogicno, nejasno, brutalno..itd..

a za ovo boldirano: slazem se.. i upravo zato sam i otvorio svoju prvu temu na sa-x :)
i koji je tvoj odgovor? je li to priznajes ovim boldiranim da se ne slazes sa muhamedom?
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#11 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

Simply_Red wrote:
sffovac wrote:ko smo to mi i koji nasi ?
ja samo pokuso docarat, da skontas, posto vidim ne ide ti, a ti sad imputiras nesto, sto djeluju obeshrabrujuce, na cilj vase diskusije

i te sto spominjes, da citaju i razmisljaju, njih je vec definisao pod 2

"ne zovite mene, ja samo vijesti citam, vijesti ... !!!"
@ amrica: nemoj ba zezati znam ja da si skontala nego zbijas salu pred spavanje :bih:
@ahmmed: upravo o tome sam govorio, sto covjek koji napusti Islam sa sobom povuce i jedan prasak u vjeri onih koje sam definisao pod br. 1
@ sffovac : znas kako je danas, nisu ljudi zahvalni nikako. Ipak, ja ti zahvaljujem u svoje ime :D
ok. znaci mene svrstavas u one koji "slijede vjerske propise bez pogovora i sopstvenog premisljanja".. :lol:
a vidim poznajes sve ljude koji su napustili islam i kakve sve praskove sa sobom povlace :lol: samo, steta sto po islamu, trebaju biti ubijeni, povlacili ovaj ili onaj prasak..
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#12 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

@cpt.picard

ne diskutujemo o obicajima, nego o hadisima. gore navedeni hadis je je od Bukharija, ciji hadisi se smatraju najautenticnijim u islamskom svijetu.
znaci ja ne povezujem nikakve nebuloze sa islamom.. niti sudim islamu po praksi u irani ili saudijskoj. sudim po rijecime koje je muhamed izgovorio!
Law_and_Order
Posts: 66
Joined: 27/06/2008 03:15

#13 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Law_and_Order »

Meni je samo glupo ovakva situacija: uzmimo neki musliman (prosjecni), vjernike je sve prosjecan u recimo Iranu. Zna ono sto su mu rekli, pricali ide na Dzumu, ramazan posti sve ok. Negdje uzme recimo sa 25 godina da procita fino Kur´an i razmisli fino o njemu pojedini rijecima i sve u konekstu. Jednostavno pozabavi se odredjeno vrijeme tome. Nakon sto zavrsi shvati da je njemu sve to izmisljeno, da ga nije ubjedilo, jednostavno ne svidjamu se i kaze ja u ovo ne vjerujem, nisam vise musliman i okrene se ateizmu ili nekoj drugoj vjeri koja ga je mozda vise fascinirala. Njemu prijeti smrt, kako je napisano. Zasto? To se moze isto gledati kao prokletstvo ili peh da si rodjen kao musliman jer u drustvu uredjenu po islamskim zakonima nemas pravo napustiti vjeru svidjal ose to tebi ili ne. Vi mozete to svaljivati na pare i propagandu ali nemate pojma koliko ljudi, kojic ak zive u europi, strahuju kad se odreknu islama, jer prijetnji ima na stotine, ne samo javnim licnostima. Vi to mozete ignorisati ali stvari stoje drugacije. Zasto neka vjera koja za sebe govori da je miroljubiva ovako kaznjava ljude koji se odluce na to. Nigdje ne pise ne ubij ga ako je iskreno odbio vjeru iz svog uvjerenja, a ne zbog para. Jednostavno pise ubij ako napusti.

Misli mda se u ovoj silnoj kritici drugih religija, drzava, nacina zivota, ateizma, potpuno zaboravilo ili svjesno ignorisali sopstveni problemi, koji da budemo iskreni ima jako puno. Trazi se puna sloboda ispoljavanje vjere u demokatskoj drzavi, u drzavi koja smatra pokrivanje zene diskriminacijom, smatra pravo na izbor religije bitnim, a sve sto kao odgovor se dobije je zaljenje kako europa ugrozava islam, a sto islam ugrozava demokratiju se ignorise. Prvo sto se treba da shvati, da u europi ide prvo demokratski zakon, pa moral, pa ljudi, pa tek onda religija i njeni zakoni, stavise religija je samo licni hobi, nebitan faktor u svemu ovome.

Mozete sotonizirati europu koliko zelite, ali ova poluateisticka europa je najbolje sto ova planeta ima i mislim da je u historiji covjecanstva europa u sadasnjoj formi najbliza apolutnoj i perfektnoj demokratiji. Ima gresaka i problema...ali ka di dje je ikad bilo bolje i slobodnije???

Molim vas nemojte se ljutiti na moju kritiku, ali ako kritikujete druge morate saslusati i tudju kritiku
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#14 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Simply_Red »

spekulant wrote:
Simply_Red wrote:
sffovac wrote:ko smo to mi i koji nasi ?
ja samo pokuso docarat, da skontas, posto vidim ne ide ti, a ti sad imputiras nesto, sto djeluju obeshrabrujuce, na cilj vase diskusije

i te sto spominjes, da citaju i razmisljaju, njih je vec definisao pod 2

"ne zovite mene, ja samo vijesti citam, vijesti ... !!!"
@ amrica: nemoj ba zezati znam ja da si skontala nego zbijas salu pred spavanje :bih:
@ahmmed: upravo o tome sam govorio, sto covjek koji napusti Islam sa sobom povuce i jedan prasak u vjeri onih koje sam definisao pod br. 1
@ sffovac : znas kako je danas, nisu ljudi zahvalni nikako. Ipak, ja ti zahvaljujem u svoje ime :D
ok. znaci mene svrstavas u one koji "slijede vjerske propise bez pogovora i sopstvenog premisljanja".. :lol:
a vidim poznajes sve ljude koji su napustili islam i kakve sve praskove sa sobom povlace :lol: samo, steta sto po islamu, trebaju biti ubijeni, povlacili ovaj ili onaj prasak..
ma ne ja tebe uopste ne poznajem. :) Pa dao sam ti klasifikaciju a ti se svrstavaj gdje hoces. Moguce je da si temu postavio iz puno razloga, a ja samo kazem da je ona sigurno nekoga nagnala da se zapita
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#15 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by osa »

ova odredba je donesena vjerovatno iz praktičnih razloga tj. iz straha od osipanja vjernika, ništa čudno i u drugim vjerama postoje odredbe koje to pokušavaju regulirati, samo ne na tako brutalan način. što je način brutalniji to je nesigurnost u vjeru veća, jer onaj tko je siguran u nešto nema potrebu prijetiti i tu prijetnju provesti u djelo. ovo je samo dokaz da je vjera nastala od čovjeka, i da je čovjek sam sebi bog.
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#16 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by fixer »

osa wrote:ova odredba je donesena vjerovatno iz praktičnih razloga tj. iz straha od osipanja vjernika, ništa čudno i u drugim vjerama postoje odredbe koje to pokušavaju regulirati, samo ne na tako brutalan način. što je način brutalniji to je nesigurnost u vjeru veća, jer onaj tko je siguran u nešto nema potrebu prijetiti i tu prijetnju provesti u djelo. ovo je samo dokaz da je vjera nastala od čovjeka, i da je čovjek sam sebi bog.
s ovim dijelom bi se cak i slozio, ali kao agnostik se ne bi slozio da to dokazuje da ne postoji Bog
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#17 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Sarafcina »

Islam nije samo religija nego i citav sistem. U tom sistemu pripadnost Islamu daje odredjena prava i obaveze, poput onog... ucestvovanje u vlasti. Najblize danasnjem shvatanju je da se pripadnost islamu (kao teokratiji) veze i sa drzavljanstvom u demokratiji. U tom smislu se napustanje islama smatra izdajom (i u demokratiji jedno od najtezih krivicnih djela).
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#18 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by dr.gog »

:) tema remontovana...
1. Prevedite tekst iz same teme...uporno insistiranje na znanju engleskog jezika je bezobrazluk,naime nije nam to maternji jezik :oops: niti je bogomdato da ga svako MORA znati,posebno ako je OVAKVA tema u pitanju.Za prevod ti treba ravno pola sata.

2. Može li neko konkretno odgovoriti na pitanje iz naslova teme?..umjesto naklapanja o papcima, raji i slično--te žvake su za pdf Razno :)

3. Ne začatavajte temu.
.............................................................................................................................................................................................
Dakle,evo ovako,da pokušam ja kad se pravim vako pametan :D :

Gdje u Kur"anu ima propis i kako glasi,a koji se odnosi na istupanje iz islama?

Koji je smisao i motiv tog propisa?

Koji hadisi obrađuju istupanje iz islama?

Koji je adet za naše doba...pošto znamo da je ovo sekularna država i sistem različit od onog doba kad je propis objavljen?

Šta da radi i kako da se postavi vjernik musliman prema onome ko napušta zajednicu?

hvala.
User avatar
sodom
Posts: 1697
Joined: 08/05/2008 13:21
Location: KRV I MED (BALKAN)

#19 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by sodom »

spekulant wrote:@cpt.picard

ne diskutujemo o obicajima, nego o hadisima. gore navedeni hadis je je od Bukharija, ciji hadisi se smatraju najautenticnijim u islamskom svijetu.
znaci ja ne povezujem nikakve nebuloze sa islamom.. niti sudim islamu po praksi u irani ili saudijskoj. sudim po rijecime koje je muhamed izgovorio!
Koliko si ucen da mozes da sudis?

Danas ljudi ne trepnu okom kad procitaju da je 100.000 ljudi pobijeno u nekoj nesreci... zasto ocekivati onda reagovanje na ovakve stvari?

osa-nisi u pravu.
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#20 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Ahmmed »

spekulant wrote:
Ahmmed wrote:spekulant, bez imalo ironije i zajedljivosti, zaista bih volio znati šta je tvoja namjera, zbog čega mjesece, dane i sate provodiš na temama o vjeri, u prvom redu islamu.....Ok, razumijem, bio si musliman, odlučio si da to više ne budeš, tvoja stvar, tvoj izbor....Ali, otkud ta strašna potreba da se na ovakav način suprotstavljaš onima koji danas jesu, ono što si ti nekada bio....Ljudi imaju pravo da promijene mišljenje, ideologiju, svjetonazor....No, u tvom slučaju, kao da se braniš od samoga sebe...Kao da pisanjem na ovom podforumu, još uvijek ubjeđuješ samoga sebe da je tvoja odluka da napustiš islam ispravna, kao da , zapravo, nisi siguran u svoju odluku, pa i na ovakav način pokušavaš pokazati i dokazati njenu "ispravnost"....


Glede pitanja....Ako kad Bosna postane šerijatska država :D , možeš bez ikakvih problema emigrirati u Tursku. :-) Njihova je Islamska zajednica, u aprilu ove godine, izdala fetvu, po kojoj za napuštanje islama nema dunjalučke kazne.Doduše, slab im je sastavljač fetve bio :D Ja bih, kao laik, ponudio mnogo više dokaza u korist njihove tvrdnje 8-)
evo, da ti odgovorim iskreno, i ja sam se pitao zasto ovoliko visim na ovom podforumu.. prije svega da naglasim da sam ja do sada uvijek odgovarao samo na vec postavljene teme, i da je ovo prva tema koju sam otvorio na forumu! znaci diskusija je vec postojala, ja sam se samo prikljucio i dao svoje misljenje.. a ono sto mene najvise tjera da nastavljam ove diskusije je fasciniranost nacinom razmisljanja nekih vjernika.. jednostavno sam fasciniran da na ovoj temi nijedan vjernik nije pokazao nikakvu reakciju na brutalnu recenicu muhameda!

da se razumijemo, ja nemam nikakvih ciljeva tokom diskusije na forumu. ne ocekujem niti zelim da sad neko nakon mog posta promijeni svoju vjeru, i znam da se to nece ni desiti.. niti zelim ikakvu potvrdu..

jednostavno me fascinira to sto ce vjernici procitati da je muhamed, koji je za njih primjer kako treba zivjeti i ponasati se, rekao da ljudi koji napuste islam trebaju biti ubijeni, a nece se ni sekunde zapitati kako i zasto i da li su njihova uvjerenja ispravna. da ponovim, ne zelim ja da iko postane nevjernik (apsolutno mi je svejedno), ali se ne mogu nacuditi kako im nista nije nelogicno, nejasno, brutalno..itd..

a za ovo boldirano: slazem se.. i upravo zato sam i otvorio svoju prvu temu na sa-x :)
i koji je tvoj odgovor? je li to priznajes ovim boldiranim da se ne slazes sa muhamedom?
Ne bih da počinjemo priču o kontekstu vremena, o derogiranim i derogirajućim ajetima, o ajetima i hadisima koji se odnose na konkretnu situaciju,o činjenici da je Poslanik islama, bio i državnik, vojskovođa....O mladoj islamskoj državi, onima koji su iz svakog ćoška vrebali , ne bi li tek nekoliko hiljada muslimana, potpuno marginalizirali, njihov uticaj sveli na najmanju moguću mjeru, odnosno potpuno ga poništili....Pomenuo sam i fetvu turskoga Rijaseta...Potpuno sam siguran da je riječ o veoma ozbiljnim i dovoljno obrazovanim ljudima, sa dugom i uspješnom tradicijom u tumačenju islama....

I da, ja se uvijek i u svemu slažem sa onim što je činio, govorio ili šutnjom odobravao Muhammed a.s., dakle sa sunnetom, kao nerazdvojnim dijelom islama...Kojeg je potrebno razumijevati na pravi način. A to nije teško :)
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#21 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by Rottweiler »

dr.gog wrote::) tema remontovana...
1. Prevedite tekst iz same teme...uporno insistiranje na znanju engleskog jezika je bezobrazluk,naime nije nam to maternji jezik :oops: niti je bogomdato da ga svako MORA znati,posebno ako je OVAKVA tema u pitanju.Za prevod ti treba ravno pola sata.

2. Može li neko konkretno odgovoriti na pitanje iz naslova teme?..umjesto naklapanja o papcima, raji i slično--te žvake su za pdf Razno :)

3. Ne začatavajte temu.
.............................................................................................................................................................................................
Dakle,evo ovako,da pokušam ja kad se pravim vako pametan :D :

Gdje u Kur"anu ima propis i kako glasi,a koji se odnosi na istupanje iz islama?

Koji je smisao i motiv tog propisa?

Koji hadisi obrađuju istupanje iz islama?

Koji je adet za naše doba...pošto znamo da je ovo sekularna država i sistem različit od onog doba kad je propis objavljen?

Šta da radi i kako da se postavi vjernik musliman prema onome ko napušta zajednicu?

hvala.
Kao i u vecini slucajeva dajem naem dr.gogu za pravo
vecina raje na ovom forumu citira ajete i u bukvalu ih onda komentarise bez 1% znanja o hadisima (inace ima nauka koja se bavi samim proucavanjem hadisa)
Kur'an je zapecacen do Sudnjeg dana, i nema ispravki niti supljih vrijedi danas, sutra ne.
Hadisi neki su davani u specifisnim situacijama, kao sto danas imam fetwe, i upravo iz tog razloga i imamo ulemu koja je zaduzena za tumacenje hadisa i prilagodjavanju danasnjem vremenu.

poz i selam
spekulant
Posts: 177
Joined: 23/07/2008 19:24

#22 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by spekulant »

na stranici koju sam naveo kao izvor pise fatwa no: 12406

i dato je "objasnjenje" i ni u jednom djelu ne pise da se ovo ne treba odnositi na danasnje vrijeme.. :wink:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#23 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by dr.gog »

Ljudi ne kontam.Ajd vako :) ..da uprostim..covjek zivi i radi posteno u svojoj zajednici,nicim se ne istice..ponasa se po svim uzusima svoje vjere glede obicaja..a u dusu mu ne mozemo zaviriti da znamo sta se desi u momentu kad odluci, da jednostavno prestane prakticirati vjeru na opsteprihvacen nacin.Povodi su razni, znam to vec, ali hajde da uprostimo malo sve.Jednostavno desilo se,i niko na svojoj kozi osjetio nije neku posljedicu odluke samostalne i odrasle osobe.

Kako glasi uputa o onima koji izlaze ili napustaju islamski svjetonazor bez prisile,i kako tu uputu shvatate i tumacite kao tekst?

Koje je vase misljenje o toj osobi ako se smatrate muslimanom,i sta biste ucinili ukoliko imate veci utjecaj na svoju zajednicu?
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#24 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by NIN »

dr.gog wrote:Ljudi ne kontam.Ajd vako :) ..da uprostim..covjek zivi i radi posteno u svojoj zajednici,nicim se ne istice..ponasa se po svim uzusima svoje vjere glede obicaja..a u dusu mu ne mozemo zaviriti da znamo sta se desi u momentu kad odluci, da jednostavno prestane prakticirati vjeru na opsteprihvacen nacin.Povodi su razni, znam to vec, ali hajde da uprostimo malo sve.Jednostavno desilo se,i niko na svojoj kozi osjetio nije neku posljedicu odluke samostalne i odrasle osobe.

Kako glasi uputa o onima koji izlaze ili napustaju islamski svjetonazor bez prisile,i kako tu uputu shvatate i tumacite kao tekst?

Koje je vase misljenje o toj osobi ako se smatrate muslimanom,i sta biste ucinili ukoliko imate veci utjecaj na svoju zajednicu?
Po meni, najbolje odgovore mozes naci u radovima sociobiologa!

:D
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#25 Re: Zasto se napustanje islama kaznjava smrcu?

Post by illuminated »

Rottweiler wrote: Kao i u vecini slucajeva dajem naem dr.gogu za pravo
vecina raje na ovom forumu citira ajete i u bukvalu ih onda komentarise bez 1% znanja o hadisima (inace ima nauka koja se bavi samim proucavanjem hadisa)
Kur'an je zapecacen do Sudnjeg dana, i nema ispravki niti supljih vrijedi danas, sutra ne.
Hadisi neki su davani u specifisnim situacijama, kao sto danas imam fetwe, i upravo iz tog razloga i imamo ulemu koja je zaduzena za tumacenje hadisa i prilagodjavanju danasnjem vremenu.

poz i selam
Naravno. Relativizacija. Razvuces kad treba, skupis kad treba. Ako je nesto hardcore (ubiti covjeka zbog tog i tog...), e onda kazemo da je to malo da se preplase... Tipicno, pozivajuci se na vremenski kontekst, na "realnost trenutka".
Nauka o Hadisima je smijesan pojam. Ni jedan naucnik ne prihvata nesto a priori, bez kritickog razmisljanja. Ta tzv. nauka je ustvari trazenje kvazi argumenata za dogmu koja vec de facto postoji.
Post Reply